A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 44(55. Donderdag 3 December 1903. 43e Jaargang. NATION ALE M1LITIE. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Duitschland. Staking te Bordeaux. Socialistische beweging in Rusland. EngeSand en Venezuela. Watersnood in Algeria. Chineezen naar Zuid-Afrika Columbia. TWEEDE KAIMER. TER NEUZEN, 2 December 1903. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,PraDco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C0URA5T. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Oit blad verscliijnt TIannilug-, Woensdag. en Vrijdagavond, uitgeimiderd op Feestda^eo, bij de Firma I*. J. VAI DE 8AXDE te Ter A'enien. Ondcrzoelf geoefendheid, lotelingen, lichtingen 1003 en 1004. L)e Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de hem, door den Commissaris der Koningin in Zeeland, toegezonden ,/Algemeene regeling" luidt PROVINCIE ZEELAND. „Algeineene reveling:" lo. van bet onderzoek, bedoeld bij 19 der Beschik- lcing van den Minister van Oorlog, dd. 23 Juli 1902, lie Afdeeling No. 90, naar de geoefendheid ran lotelingen der lichtingen 1903 en 1904, die dingen naar het bewijs, hetzij voor militaire be- kwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefendheid, dan wel voor beide (Art. 104 der Militiewet 1901); 2o. van het onderzoek, bedoeld bij 16 van de Beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 14 Mei 1902, lie Afdeeling No. 107 en van het onder zoek, bedoeld bij 11 van de Beschikking van den Minister van Oorlog, dd. 22 September 1902, lie Afdeeling No. 37 naar de geoefendheid van jonge- lieden, die dingen naar het Militair Getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij het reservekader, hetzij der Infanterie of der Vesting- Artillerie, dan wel der Genie. (Art. 14 van het Koninklijk besluit van 12 Mei 1902, No. 22 en Art. 13 van het Koninklijk Besluit van 10 September 1902, N". 40.) 1. Het onderzoek, bedoeld sub. lo. en 2o. wordt ge- liouden in het tijdvak van en met 4 tot en met 16 •Januari 1904. 2. Het onderzoek loopt voor elken deelnemer in 6en dag if- Het onderzoek wordt gehonden voor lotelingen on jongelieden, woonachtig of verblijf lioudende in de ge- meenten, vermeld in Groep XXXVII te MiddelburgGroep XXXVIII te Goej; Groep XXXIX te IJzendijlceGroep XXXX te Bruinitse. GROEP XXXVII. Aagtekerke, Grijpskerke, Ritthem, Amemuiden, West- kapeUe, Vlissingen, Biggekerke, Meliskerke, Middelburg, Vrouwenpolder, St. Laurens, Oostkapelle, Zoutelande, Serooskerke (op Walcheren), Koudekerke, Veere, Dom- burg, Nieuw- en St. Joosland, Oost- en West-Souburg. GROEP XXXVIII. Baarland, Colijnsplaat, Wissekerke, Kats, Kortgene, Kattendiike, Goes, Wolphaartsdijk, Wemeldinge, Kloe- tinge 's Heer Arendskerke, Kapelle, Yerseke, Ileinkens- zand, 's Heer Abtskerke, Schore, 's Heerenhoek, 's Graven- polder, Nisse, Kruiningen, Ovezande, Krabbendijke, Waarde, Hoedekenskerke, Borsselen, Rilland-Bath, Oude- lande, Driewegen, Ellewoutsdijk. GROEP XXXIX. Aardenburg, Axel, Bierviiet, Boschkapelle, Breskens, Ossenisse, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Cadzand, Hontenisse, Ilengstdijk, Itetranchement, Zuidzande, Schoondijke, Neuzen, Graauw en Langendam, IJzendiike, Oostburg, NVaterlandkerkje, Hoek, Sluis, Zaamslag, Stoppeldijk, Philippine, St. Kruis, Hulst, Llinge, St. Jansteen, Westdorpe, Eede, Koewacht, Zuiddprpe, Sas van Gent, Overslag. GROEP XXXX. St. Annaland, Brouwershaven, Bruinisse, Itenesse, Elkerzee, Noordwelle, Zonnemaire, Ellemeet, llaamstede, Serooskerke (op Schouwen), Dreischor, Noordgouwen, Kerkwerve, Burg, Nieuwerkerk, Zierikzee, Oosterland, Ouwerkerk, St. I'hilipsland, Stavenisse, Oud-Vossemeer, St. Maartensdijk, Poortvliet, Scherpenisse, Tholen, Duivendijke. 3. Tot het onderzoek worden uitsluitend toegelaten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de iichting 1904; h. de lotelingen der Iichting 1903, die, ingevolge het bepaalde hi) de tweede zinsnede van Art. 99 der Militiewet 1901, in 1904 worden ingelijfd c. :ongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor het re- serve-kader der Infanterie, Vesting-Artillene of Genie v.i die zich overeenkomstig de ter zake van wege het Ge- meentebestuur gedane openbare aankondiging, voor ot uiterlijk op den 10™ December 1903 ter Secretarie van de Gemeente hunner inwoning tot deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld. i 4. Uiterliik den 15™ December 1903 worden de opgaven, ingericht volgens de hierbij gevoegde modellen B en A inhoudende de namen en voornamen van hen, die overeenkomstig het in 3 bepaalde, zich hebben aan gemeld, ingezonden door de Burgemeesters der gemeenten vermeld in Groep XXXVII van Bijlage I, aan den Commandeerende- Officier van het 3e Regiment Infanterie te Bergen Groep XXXVfH van Bijlage I, aan den Commandeerende- Oilicier van het 3e Rigiment Infanterie te Bergen Groep "xXXIX van Bijlage I, aan den Commandeerende- Officier van het 3e Regiment Infanterie te Bergen Groep XXXX van Bijlage I, aan den Commandeerende- Oilicier van het 3e Regiment Infanterie te Bergen oji Zoom 5. De Burgemeesters ontvangen uiterliik op den 28en December 1903 van den Voorzitter der Betrokken Com missi? van Onderzoek, ter atgeineene b>kendmakingeene opgaaf van den datum en het uur waarop, zoomede van de Gemeente en de localiteit waar de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bij de opgaaf aangewezen ploegen voor het onderzoek moeten aanwezig zijn. 6. De Burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 20™ Januari 1904 van den Voorzitter der betrokken Commis- sie van Onderzoek de beuiijzen, bestemd voor de lotelingen die bij het onderzoek aan de eischen hebben voldaan zij stellen de bewijzen op den 21™, 22™ en 23™ Januari d. a. v. voor belanghebbenden verkrijgbaar ter Gemeente- Secretarie. De Voorzitter der Commissie van Onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bij gelegenheid van het onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. De Luitenant-Generaal Inspecteur der Infanterie, SNIJDERS. 's Gravenhage, 18 November 1903. De aandacht van de belanghebbende lotelingen wordt er voorts op gevestigd, dat het bewijs, bedoeld bij de 2e zinsnede van art. 95 der Militiewet 1901, door hen overeenkomstig art. 55 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230) uiterlijk 25 JANU- ARIE e. k. rechtstreeks bij den Commissaris der Koningin in deze provincie moet worden ingeleverd. Ter Neuzen, 30 November 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De vraag, of de burgerlijkes partijen van den Rijksdag er toe over zullen gaan hare stemmen te geven aan een sociaal-democratischen vice-president, een vraag, welke eenige maanden geleden zoovele Duitsche gemoederen in beweging gebracht heeft, is thans van de baan. De Koln. Ztg. schrijft dat de burgerlijke groepen, na de gebeurtenissen op den socialistenpartijdag te Dresden, er niet meer over denken een sociaal-demixFaat te stemmen. Hoogstwaarschijniijk, zal het presidium op dezelfde wijze samengesteld zijn als bij den ouden Rijksdag, dat wil zeggen de Centrumleden z-ullen her- kiezen graaf Ballestrem, de conservatieven, als vice- president, graaf Stolberg. De nationaal-liberalen.kunnen hun candidaat-vice-president niet doen herkiezen, omdat deze de heer Basing, bij de jengste verkiezingen viel- Berlijn, 30 November. Volgens een telegram, van den keizerlijken gouverneur te Windhoek heeft kapitein Koppy op 21 November met de derde kompagnie en de Witboois onder le-luitenant Kageneek de vijandelijke stelling bij Zandfontein ten zniaen van Warmbad be- stormd. Aan Duitsche zijde werden geen verliezen geleden de verliezen van den vijand zijn niet bekend. De ge- stolen vrachtwagen werd heroverd een hoeveelheid munitie en eenig vee viel mede in handen van de Duitsche troepen. Bordeaux, 30 November. Tweeduizend stakende boot- werkers klommen aan boord van een schip om niet- stakers te verhinderen te werken. Er volgde een vecht- partij waarin twee menschen gewond werden. Een. van dezen is een agent. In de Russische Regeeringskrtngen maakt msa zich zeer ongerust over 't uitbreken van een nieuwe, hevige socialistische beweging onder de arbeidersbevolkcng van de westelijke provincies. Men vreest dat biiuienkort niet slechts verschillende werkstakingen zullen plaats hebben, maar ook weer moordaanslagen op l\£geeiings- ambtenaren zullen worden gepleegd. In verband met deze vrees heeft de gouverneur-generaal van de provin cial Wilna, Kowna en Grodno een reeks van preventive maatregelen genomen door 't samenscholen op straat, 't dragen en verkoopcn van wapens van welken aard ook t verkoopen van munitie zonder speciale vergunning van' de politie te 'verbieden. Verder gebood hij do strengste toepassing van de pas- en vertdijfvoorschriften, gaf bevel, dat aan den eisch der politie om elke samc-B- scholing te vermijden onvoorwaardetijk gevolg gegeven moest worden, onder bedreiging met straffen tot 3 a boete of 3 maanden gevangenis tegen elkeen, die in striid met deze maatregelen van pnblieke veiligheid zou handelen. Verdere bepalingen van den gouverneur hebben voornamelijk betrekking op de personen, die de arbeiders tot staking overhalen of die arbeulers willen beletten te werken en tegen alien, die de revolutiouaire beweging steunen. De assistent van den Minister van Binnenlandsclie Zaken, generaal Walil, begeeft zich naar Wilna om een onderzoek In te stellen. New-York, 30 November. Hit Port-of-Spain wordt geseind, dat, aangezien de belangen van Trinidad bij- zonder worden geschaad door de sluiting van de Orinoco voor den buitenlandschen handel, deBritsche Regeenng tweemaal tegen dezen maatregel geprotesteerd heeft. Daar geen gunstig en zelfs geen beleefd antvyoord werd ontvangen, zal het Britsche Westindische eskader 3 December naar la Guayra vertrekken. Vermoedelijk zal dan tevens een nieuwe nota worden gezonden. Algiers, 30 November. Tengevolge van zeer zware regens is een stroom water van dertig meters breedte op het dorp Margu5ritte neergekomen, dat op de helling van een berg is gelegen. Deze watervloed, diestukken rots meevoerde, vernielde daken en muren en sleurde "alles in zijn vaart mee. De bewoners vluchtten in allerijl, hun have, goed en vee achterlatende. De schade is aanzienlijk. Louden, 1 December. De ^Morning Post" meent, dat de Cliineesche regeering besloten heeft te weigeren om in eenig deel van China arbeidskrachten voor de mijnen van Zuid-Afrika te laten werven als reden voor deze weigering wordt genoemd de jongste wetgevendebepaling in Canada, die tegen de immigratie der Chineezen is gericht. Generaal Reyes, de afgezant van president Marroquin van Columbia, iB te Washington aangekomen, naar de Tribune wil weten met het plan om aan de Vereenigde Staten de concessie voor het Panama-kanaal aan te bieden zonder eenige schadevergoeding. Natuurlijk kan deze stap, na de erkenning van de Panama republiek en het met deze republiek gesloten verdrag, niet tot eenig gevolg leiden. Dat zal de Regeering van Columbie trouwens zelf wel begrijpen, waarschijnlijk heeft zij door de opdraeht aan generaal Reyes der regeering van de Ver eenigde Staten slechts op fijne wijze wilden toonen, dat zij zeer goed begrijpt welke redenen deze laatste hebben geleid tot haai houding tegenover den opstand. In de zitting van gisteren werd aamgevangen met de algemeene beschoawiugen over de staatsbe- giooting. De heer Dtucker achtte het thans, nu wij nog Ifl maanden van de verkiezingen van 1905 af staan, niet den tijd om een principieel debat met de regeeritfg aan te gaan. Wel meende spreker te mogen kritiseeren het algemeen beleid der Regeering. Daarbij drongen zich dan twee vragen op le. Iu hoeverre zijn de christelijke beginselen reeds in de wetgeving uitgpdrukt2». in hoeverre heeft deze Regeering de sociale wetgeving van de vorige Regeering voortgezet. Wat de eerste vraag aaugaat van hervormiug ouzer wetgeving naar de christelijke beginselen is, volgens spreker, geen sprake, noch bij de wetten tot beteugeling van het spel, noch in de Vacciuewet. En wat betreft de sociale wetgeving, zij gaat een ffslak- kengang", en na het 4jarig tijdperk zal de Re geering in dit opzicht verre beneden de verwach- tingen zijn gebleven. Wat na de methods van wetgeving d«zer Re geering aaugaat, alleriei bestaande wettea worden omvergehaald. Alle ingediende wetsontwerpen dragen het karakter van //voorloopige maatregelen". Groote kwesties worden naar later verschoven, gelijk de eedskwestie en de benoembaarheid der vrouw. Tot voorsieuiag in den nijpenden uood der gemeenten naan de Regeering geon krachtige maatregelen zij koos den langen weg een Staatscommissie.. Spreker wees voorts op, de onvastheid in het beleid, gebleken bij de behandeling der Beroepswet, de wijziging der Militiewet en het voorschot aan ludie. Van een krachtig flnancieel beleid is even- min sprake. En wat het optreden der Regeering betreft bij de staking, bijzondere verdiensten heeft zij niet getoond. Met name op 31 Januari had de Regeering een krachtiger beleid knnuen ten toon spreiden. Nog steeds wordl gesproken van ffmisdadige woeling", zonder dat de Regeering nagaat, of er diepere oorzaken aan ten grondslag liggen, die de aorg der Regeering eischen. Spreker vroeg verder, wat de Rsgeering zal doen om het gezag van den bekenden algemeenen msatregel van bestuur te handhaven tegenover de weerspaunige 11. IJ. S. M. Spreker trad vervolgeus in breedvoerige be- schouwiugen ten betooge, dat er reactie is iu den gewonen zin van het woord. Het optredeu der Regeering kweekt een kruiperigen geest en oogendieuaiij. Spreker kwam ten slotte op tegen den strijd der Regeering tegen de sociaal-demokratie, waar- door zij de vrijzinnigen wil dooddrukken tusschen de Regeeringspartijen eenerzijds en de sociaal- demokratie anderzijds. Spreker's partij acht een breeder beschouwing der sociaal-demokratie noodig dan de Regeering geeft. Met groote woorden wordt die partij niet overwonnen en juist tegen de ver- drukking in is zij steeds grooter geworden. Komen eindelijk de ingediende voorstellen tot Grondwetsherziening tot stand dan verwacht spreker dat vrijzinnigen van alleriei gading ten slotte zich zullen scharen onder de vaan van het algemeen kiesrecht. De heer Goeman Borgesius kwam er ook tegen op, dat de Regeering het, wat de sociale wetgeving aangaat, laat bij toezeggingen. Geen der toege- zegde sociale wetten zijn nog bij de Kamer ingekomen. Spreker kan niet inzien, dat de Regeering op 31 Januari kr&chtig genoeg is opgetreden. Tenslotte kritiseerde spreker het stelsel, door de Regeering gevolgd bij het doen van benoemingen. De heer Troelstra betoogde, dat het Christendom in de praktijk is gebleken een steuu van het conservatisme, en dat Dr. Kuyper bij toepassing van de christelijke beginselen het sociale element en de christelijke arbeiders in den steek heeft gelaten. Hetzelfde hebben da leiders der christe lijke arbeiders gedaan, die verdeeldheid onder de arbeiders brachten. Het Christendom is gebleken een rem te zijn tegen sociale hervormingen en tegen meerderen invloed van de arbeidende klasse. Wat de houding der Regeering in het voorjaar aangaat, spr. blijft er bij, dat de Regeering heeft gevoeld, dat zij op 31 Januari een moreele neder- laag heeft geleden. Zij heeft een tweede aetie der arbeiders gewild om bun een slag toe te brengen. De verantwoordelijkheid voor hetgeen iu April is gebenrd rust bij; de Regeering. Steu- neude op de Kamer-meerderheid, moest Minister Kuyper in den conservatieven hoek terecht komen. Daar eeumaal zijnde, is hij nu gedroDgen, de sociaal-demokratie zoo zwart mogelijk te maken. Door deze doodgewone, laag-bij-de-grondsehe poli- tiek moet de Minister zijn eigen figuur en die van zijn partij redden. Spreker zette vervolgens breedvoerig het stand- punt der sociaal-demokratie tegenover de burger- lijke partijen uiteen. Spr. kritiseerde in dit verband de jacht op de sociaal-demokraten in de onderwijs- kringen ea de benoeming van anti-revolutionairen in liberate gemeenten tot burgemeesters, en wees vervolgens op de vreeselijke gevolgen van de zwendelarij en dobbelarij ter beurze, waardoor zulk een groot aautal finaneieele ondernemingen en banken in den laatsten tijd sprongen, en meent, dat de Regeering het recht mist, zoo fel den strrjd aan te binden tegen de sociaal-demokratie, die het kapitalrstiscb streven bestrijdt. De beer Staalmao, anti-revolutionair, protesteer- de tegen den eigen roem, dien het Kabinet zich toekent over de onderdrukking der revolutionaire woelimgen. Spr. verweet het rangzaam werken en verzsking van de christelijke begiuselen. Het optreden van dit Kabinet geeft blijk van halfheid, weinig doortastendheid, nalatigheid en roekeloos- hieid. Als verregaand roekeloos kritiseerde spr. o. m., dat thans, na nog onder de arbeiders zoo veel kommer en ellende te lenigen vallen, 7 millioen voor snelvuargeschut wordt gevraagd. Naar we vernemen is j. 1. Maandag door het gemeentebestuar alhier het contract geteekend tot overname van den nieuwen stationsweg. Daarmede is dus eindelijk eene reeds jaren hangende zaak opgelost, daar die weg alsnu defi- uitief door de gemeente is overgenomen. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met verpliohte hoofdacte aan school C alhier, hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. Voor die van onderwijzeres aan school B meldden zich 9 sollicitanten aan. Door omstandigheden waren we niet tijdig genoeg in het bezit der noodige gegevens, om nog in ons vorig nummer melding te maken van den watersnood in de Varkensbuurt, op j.l. Zaterdag. 't Was daar weer ellendig gesteld. We hoorde^n dat in verschillende huisjes de menmhen op den zolder moesten vertoeven. Bij andere gezinnen moest men de kinderen in de bedsteden bergen het eten moest worden klaar gemaakt op rijkelijk door vocht (water kan 't niet altijd genoemd war den) omspoelde kachels. In een huisje verbleef een zeer jong kindje in een wieg, die tot tegeq

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1