A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 44R4. Dinsdag 1 December 1903. Landbouwberichten. 43e Jaargang. FETJILLETON. SIGNORA STELLA. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Turkije en de Mogendheden. Frankrijk. 70) XXV. In Somaliland. Japan. ABONNEMENT: Yoor Per drie maauden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. <01 R1T. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit Iliad verscliijnt HiminlWoensdajr- en Vrijdaisravond, nltgezonderd op Feeslilageu, bij de Firma I*. J. ¥AS DE SAXUF le TerXenien. Het autwoord van de Porte op de nota van Rusland en Oostenrijk, dat Yrijdag aan de ge- zanten dier mogendheden overhandigd is, luidt aldus „De Verbeven Porte ontving en heeft ernstig overwogen de nota, aangeboden door baron Von Calise en den heer Sinowjef, op den 10 dezer maand. Zij heeft goede nota genomen van de verzekeringen, die zij gekregen heeft over de alge- meene waarborgen van haar souvereine rechten, over het behoud van den bestaanden toestand, over den eerbied voor de autoriteiten en over het prestige van het rijk. Eveneens heeft zij nota genomen van de ver- klaringen betreffende het voorloopig karakter, en de beperking tot twee jaren van de aanvullings- maatregelen die thans zijn voorgesteld, met het doel om de uitvoering te verzekeren van de her- vormingen, die in Februari reeds zijn aangenomen op aandringen van de beide regeeringen, en die door de Porte op loyale wijze worden uitgevoerd. De Sublieme Porte verklaart, dat zij in begiusel de negen punten in net memorandum genoemd, aanneemt, doch zich het recht voorbeboudt over dit punt onderhandelingen te openen, ten einde tot overeenstemming te komen over de bijzonder- heden van de toepassing, en vooral over het eerste en tweede punt, op een wijze, die niet te kort doet aan de onafhankelijkheid der souvereine rechten, aan het prestige der regeeriDg en aan de handhaving van den bestaanden toestand. Zoo ooit een antwoord gegeven is, dat geen antwoord is, en dat klaarblijkelijk alleen beslemd is, om uitstel te winnen, dan is het dit schrijven van de Porte. Wat de mogendheden op dit schrijven zullen zeggen, is nog niet bekend. Zich er bij neer- leggen kunnen Oostenrijk en Rusland niet, al ware 't slechts om hun eigen prestige en dat der groote mogendheden van Europa te bewaren. Maar de toestand is er voorloopig niet door veranderd. Bij het Ministerie van justitie is 26 November een verzoek om revisie ingekomen van den ex- kapitein Dreyfus. Zekere'feiten, opgesomd door Dreyfus, zouden de inlichtingen bevestigen, die het dossier heeft verschaft, dat de Minister van Vrij bewerkt door AMO. De dag van het gewichtige concert was aan- gebroken. Stella was dien ochtend zeer angstig. Den vorigen dag had zij een briefje van Giotto ontvangen, waarin hij schreef, dat hij 'a avonds terug zou wezen. Dan zou hij nog bij haar komen om eenige kleinigheden te bespreken, die hij ver- geten had. Zij had tot laat in den avond op hem gewacht en nu was het reeds middag, dus nog slechts een paar uren vdor den aanvang van het concert hij kwam niet opdagen. Van Craven House was juist een bode gekomen om te zeggen, dat de signor nog niet was terug- gekeerdzij werd er moedeloos onder. Zij was nog nooit voor het publiek opgetreden zonder den sleun van zijne tegenwoordigheid, en zij stelde haar welslagen slechts op prijs voor zoover het waarde had in Giotto's oogeu. Dat zij naar zijne komst verlangde, vloeide dus niet voort uit de vrees, dat haar zang niet goed zou uitvallen. Neen de aanzienlijke dames en heeren, de kunstkenuers vreesde zij even weinig sis de stoelen, waarop zij zouden plaats nemeu. Zij kende hare kracht en wist die te gebruiken. Neen, zij verlangde naar hem, opdat hij getuige mocht zijn van haar triomf.— "O, als hij eens niet kwam Oorlog Andre reeds vroeger aan den Minister van Justitie Vall6 had overgelegd. Bij gelegen'neid van de interpellate van Jaures heeft Andrd aan- gekondigd dat hij van plan was de dossiers per- soonlijk te onderzoeken. De uitkomst van dat onderzoek heeft generaal Andre nu aan Minister Valle doen tcekomen. Andrd moet feiten van vrij ernstigen aard ontdekt hebben, daar zij Valle hebben doen besluiten zich tot de commissie voor de revisieaauvrage van Dreyfus te wenden. Er is nog uiets uitgelekt. Men beweert nieltemin, dat Andre in de dossiers van het Ministerie van Oorlog stukken zou hebben aangetroflen, welker echtheid mter dan twijfelachtig is, en dat hij bovendien de sporen moet hebben gevonden van de kuustgrepen, waarvan men zich aan het Ministerie van Oorlog zou hebben bediend in 1897 of 1898, om stukken of feiten van gewicht te verdonkeremaneu. Eiudelijk zou de oud-archivaris Giibelin hem belangrijke onthullin- gen hebben gedaan. Men zegt onder alle voorbehoud, dat Andre in het geheime dossier, dat uitsluitend aan den krijgs- raad te Renues voorgelegd is geweest, twee stukken zou hebben aangetroffen, die formeel valsch be- vonden zijn en van dien aard, dat men overtuigd is, dat zij krachtig hebben moeten bijdragen tot de veroordeeling van Dreyfus en bovendien zouden zekere stukken, waaruit de onschuld van Dreyfus zou kunnen blijken, niet aan de militaire rechters zijn medegedeeld. Eindelijk zou een der getui- genissen, die van invloed kon zijn op de beslissiug van den krijgsraad te Rennes, niet vrijwillig zijn afgelegd en niet belangeloos. Dit zouden onder alle voorbehoud de nieuwe feiten zijn, waarvan in het verslag, dat generaal Andrd aan Minister Valle heeft doen toekomen, melding zou zijn gemaakt. Engeland is nog altijd niet klaar in Somaliland. Kort geleden is men juist maar weer eens met nieuweu moed begonneu tegen den Moellah te opereeren, en thans valt er een succesje te melden. Op den terugweg van Galadi naar Bohotle ont- moette de le infanterie-brigade, onder generaal Manning, ten zuiden van Lasakante, een troep van 220 Derwisjen, die, met buit beladen, terug keerden van het Ogaden-land bij Gerloguby. De Engelschen namen 380 kameelen en 2500 geiten, en namen 6 man gevangen. De vijaud verloor 6 dooden. Nieuwe troepen werden uitgezonden om de Derwisjen te achtervolgen. Zij zat aan de piano en beproefde hare stem. Geen nood dat was in orde 1 Als hij nu maar kwam. Daar kwam madame Chantoz met veel drukte binnen. Het toilet der signora was gebracht. O, wat een prachtige japon, neen maar prachtig, zoo iets had ze nog nooit gezien Doch plotse- ling hield madame stil, toen zij het bedrukt ge- laat van Stella zag, en tranen in hare oogen. De goede vrouw werd er van aangedaan. Zij trad op Stella toe en kuste haar, terwijl zij zeide, dat hij stellig komen zou. O ja, hij zou stellig komen. Doch ziende, hoe weinig uitwerking hare woorden hadden, riep zij uit „Och, Hemel, mijn lieveling, wat heb je hem toch lief Op droevigen toon antwoordde Stella »Ach ja, ik heb hem lief ik heb hem zoo lief. Ach kwam hij toch maar Het werd avond. Zij werd in galakostuum ge- kleed, eu liet het begaan als onwillige bruid. Zoodra het kleeden gedaan was, lieten madame en de kamenier haar alleen en gingen zich ook kleeden. Kort daarna kwam het rijtuig van lord Acherton om de dames naar Craven House te brengen. Madame Cbandoz kwam dadelijk zij was smaak- vol gekleed en zoo lief, als alleen Fransche dames die niet jong meer zijn, dat kunnen doen. Shanker stond als lakei aan het portier van het rijtuig Shanker, met ziju welverzorgde bakke- baarden en knevel, zag er fliuk en knap uit. Toen Stella bij het uitstappen een oogeublik op zijn arm leunde, moest zij inwendig lachen om het tooneeltje in het park te Asherton, waarbij zij geworsteld had om los te komen uit zijne omhelziug. Zij durfde hem niet weer aankijken, zijn geheugeu Als een bewijs, hoe men in Russische officieele kringen over Japan deukt, kan het volgende dienen, voorkomende in de »Revue Russe," een tijdschrift, dat gewoonlijk zeer goed de meeningen uit die kringen weergeeft. Het is een gedeelte van een artikel over //de militaire toebereidselen in Korea." Daarin lezen wij »Na den oorlog met China verloren de Japanners het recht, meer dan 300 soldaten in Seoul te onderhoudenmaar zij wisten dat verbod handig te overtreden. Hunne soldaten landden verkleed in Korea en brachten geweer en uniform in hun bagage mede. Op punten, die voor een mogelijke lauding uitgekozen werden, zijn voorbereidende werkzaamheden uitgevoerd. Onder het voorwendsel rijst, erwten enz. uit te willen voeren, richtten zij magazijnen op, waarin zij krijgsvoorraad op- bergdeo; barken werden bijeengebracht en landings- bruggen gereed gemaakt. Tot aan het uitbreken van den oorlog laat de Japansche regeering de zorg voor alle mogelijke dingen over aan parti- culiere personen maar zij is gereed om zoo noodig het geheele beheer over te nemen. Indien men opmerkzaam de werkzaamheden der Japanneis in Korea volgt kan men bijna met zekerheid zeggen, waar de Japanners landen willen. De Japansche regeering heeft aan alle kooplieden in de kust- plaatsen van Korea last gegeven een aantal barken gereed te houden, die door het leger in geval van oorlog kunnen worden gebruikt. De kooplieden moeten in hun magazijnen plaats voor wapens en ander oorlogsmateriaal beschikbaar houden. Bovendien bezit de regeering in Tsjemoelpo en andere plaatsen magazijnen en groote opslag- plaatsen, waarin levensmiddelen en waarschijnlijk ook ammunitie opgeslagen zijn. Aan Europeers wordt de toegang tot die magazijnen streng ver- boden. De Japansche spionnendienst hee<f een ongelooflijke uitbreidiug verkregen. De Japansche consulaten hebben overal agenten, die alles moeten melden wat in hun land voorvalt." Een gedeelte van de miliciens van de lichting 1903 is Vrijdag met groot verlof huiswaarts gezondenhet andere gedeelte dier lichting is ook met verlof gegaan, maar moet met 1 Maart a. s. weder voor 4 maanden onder de wapenen komen. mocht eens even goed zijn als het hare. In de vier jaar, die sedert dit voorval verloopen waren, was Shanker bijna niets veranderd. Zij zelf daaren- tegen was veranderd, als een rups in een mooien vlinder. In de vreemde zaugeres, in die prach tig gekleede dame herkende onze lakei echter niet de dochter van den boschwachter, die als karner- meisje op Asherton Castle gediend had. Lord Asherton kwam zelf aan de deur om haar te begroetenhij behandelde haar geheel als een geliefd kind. Hij kende haar liefdesgeheim en deelde in hare bezorgdheid. ,/Hij is niet gekomen, mijn beste, het spijt me dat ik het zeggen moet," zeide hij in autwoord. z/Maar houd u goed en wees overtuigd, dat het niet zijne schuld is. Het een of andere onvoor- ziene voorval moet hem opgehouden hebben." #Hij heeft gezegd, dat hij komen zou, als hij nog leefde," fluisterde Stella. z/Dat had hij niet moeten zeggen, mijn beste. De dood is slechts den van de tallooze hinder- palen bij de regeliugen, die wij voor onze zaken treffen. Wij moeten altijd voorwaardelijk spreken de minste hinderpaal brengt onze berekeniug soms in de war. Maar het staat bij mij vast, dat hij ens niet zonder erustige reden zal teleurstellen." Lord Asherton sprak zoo, om Stella gerust te stellen maar hij was zelf verre van gerust over Giotto's wegblijven, dat stellig aan een emstige gebeurtenis moest te wijten zijn. z/Ik twijfel niet, of hij komt nog wel opdagen van avond. Als hij er nog niet is voor het einde der ouverture, zal ik de eer hebben u aan de gasten voor te stellen. De heer Thalberg heeft verzocht uw eerste zasgnummer te mogen bege- Vriichtboomen. II. Velen hebben de gewoonte palen of stokken bij de boomen te planten. Dit is zeer at te keuren. Welk voordeel kan dat aanbrengen We ge- looven geen voordeel maar veel nadeel. Is men bang, dat de boom over waait en scheef komt te staan, welnu zet er dan vooreerst wat meer grond om been. Die palen zijn zeer dikwijls oorzaak, dat de boom kanker krijgt door het schuren langs de palen en in de strooien banden, waarmede men ze vastbindt. Ook gebeurt het, dat de boomen aan die palen worden opgehangen en niet tegelijk met den grond kunnen zakken. Dan valt de aarde van de wortels, de boom moet zich weer opnieuw met de wortels vastzetten en wijl zulks meermalen plaats heeft zoo gaat de tijd van aanslaan voorbij en de boom gaat dood. Na de boomen geplant te hebben, worden ze gewoonljjk aan hun lot overgelaten. Dat is zeer verkeerd. Wil men er spoedig vruchten van hebben, dan moet men ze ook onderhouden en op de eerste plaats goed zuiver houden want de boom krijgt zijn voedsel door de wortels, de bladeren en ook de schors. Op de schors zet zich al spoedig een soort mos vast, die zijn voedsel daaruit haalt en de openingen of porien verstopt. Daar nu de ademhaling door de schors de stofwisseling in den boom bevordert, waardoor het voedsel, dat hi) door de wortels en bladeren opneemt, beter tot zijn recht komt, zoo is het noodzakeljjk voor een goede ontwikkeling, alsmede voor de r u chtzetting, dat de schors steeds zuiver is. Wijl het mos zijn voedsel uit de schors haalt, ontneemt het daaraan de rekbaarheid, zoodat de schors barst, doodgaat en in harde schelpen afvalt. De boom moet opnieuw schors zetten, waarvoor hij voedsel moet gebruiken, dat anders kon gediend hebben voor zijn ontwikkeling en voor de vruchtzetting. Dikwijls worden de boomen gekalkt om dat mos te vernietigen. Dat is goed, vooral op oude boomen, omdat onder de losse schors duizenden eitjes van schadelijke insecten zitten, die daardoor verstikt worden. Bij jonge boomen verhardt het wel wat de schil en werkt de uitzetting of het dikworden tegen. Daarom is het raadzaam de jonge boomen met een borstel of een stuk grof doek af te wrijven. Zelfs wascht- men de jonge boomen dikwijls met zuiver water af, wat betrekkelijk eene kleine leiden op de piano, als Giotto dan nog niet hier is. Voorwaar, dat is een eer, die hij de beroemde zangeres Mali bran niet zou hebben aangedaan Daarop geleidde hij Stella naar de kamer, waar de muziekkunstenaars en professors vereenigd waren. Oogenblikkelijk werd zij daar oinringd en met den meesten eerbied door alien behandeld. Het bepaalde uur sloeg en het uitgelezen ge- zelschap ging uit de zaal vau outvaiigst naar de concertzaal. De openslaande deuren tusschen drie groole ontvangkamers waren weggenomen. De achterste kamer werd ingenomen door het orkest, en dan bleef er nog eenige ruinate op het opge slagen tooneel ter beschikking voor Stella. De beide andere kamers vormden samen een mooie zaal, waarin de dames en heeren uit de hoogere kringen huune plaatsen innamen. Er was vooruit kennis gegeven, dat telaatkomers niet werden toegelaten. Zij, die een plaats hadden gekregen, hadden er behoorlijk voor betaald, maar de inteekenlijst was alleen aangeboden bij de voornaamste adellijke familien, bij hooggeplaatste regeeriugspersonen en bij manuen met een gevestigden naam op het gebied der kunst. Wel werden ook door andere personen toegaugskaarten gevraagd, maar die kregen alien hetzelfde autwoord het beschikbare aantal kaarten was reeds uitverkocht. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2