BIJVOEGSEL Tsr NsuzGnschs Courant Dinsdag i December 1903. No. 4464. Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. TEH NEUZEN, 30 November 1003. Tot onderwijzeres aan de bijzondere school te Nieuwdorp is tijdelijk bonoemd mej. J. J. de Jonge, te Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. VAN DE VAN Zaterdagmorgen werd door den heer J. van de Ree, molenaar alhier, bij den inspecteur van politie aangifte gedaan, dat 9 kippen dood in het hok lagen en de 8 overigen ontvreemd waren. Eerst werd aan kwaadwilligheid gedacht, doch toen de inspecteur een onderzoek instelde, meende hij aan de in het hok liggende doode hoenders te bemerken, dat deze door een dier moesteu doodgebeteu zijn. Hij zond een paar der gedoode dieren ter onderzoek aan den rijksveearts te Axel, welke constateerde dat de hoeaders waren dood gebeteu en hun het bloed uitgezogen was. Bij een onderzoek op het erf rond den molen ontdekte de inspecteur de vermiste kippen, eveuals de andere gedood, en op verschillende plaatsen ieder afzonderlijk begraven, met de pooten boven den grond. De gaten gaven blijk van uiet door menschenhanden of met behulp van gereedschappen gegraven te zijn. Terwijl hij nog bij den heer Van de Rse aan bet onderzoeken was, vernatn de inspecteur dat bij den molenaar P. van Wijck Pz., de kippen, ten getile van 6, vermist werden. Deze bleken ook op het erf rond den molen begraven te zijn. Men vermoedt, dat een dier van het geslacht der bunsings, hier aan het werk is geweest. 'tis wel opmerkelijk dat het juist de hoendeis van de twee moleuaars alhier in deuzelfden nacht, tot zijne slachtoffers wist te maken. Hoek, 26 Nov. De uitvoering der tooneel- vereeniging ^Aldoende leert men", wegeus bet te laat aankomen der costumes tot heden uitge- steld, is zeer goed geslaagd. Mochten sommige spelers wel eens de puntjes op de i vergeteu, wat voor eene liefhebberij comedie ztker geeu wonder is, over 't algemeen werd er goed, door enkele zelfs zeer goed, gespeeld. De beide stukken ffFrederico de Teledo of de Spanjaarden voor Haarlem (1573)" en ,/Eene trek uit de loterij of de gefopte schoonouders" behaalden dan ook een goed succes, waartoe de prachtige costumes (van den heer J. Kalf te 's Gravenhage), alsmede de muziek van eenige leden van »Elk uaar zijn krachteu" zeer zeker ook het hunne bijdroegen. Het geheel werd door een zeer geanimeerd bal besloten. Hulst. Heden werd alhier door het bestuur van het waterschap Lamswaarde aanbesteed het maken van een keiweg van Hulat naar Schudde- beurs, ter lengte van 2215 M. Het werk is opgedragen aan den heer Jos. Rottier te St. Jansteen, die zonder afwijking van de besteksbepaliugen, het minst inschreef voor f 14,250, Koewacht. Nachtelijke diefstallen behooren hier, dank de vestiging der rijkspolitie, sinds langen tijd tot het verleden. Het gevolg hiervan is, dat Belgische dieven en stroopers op eigen grondgebied hun slag moeten zien te slaan. Zoo hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag dieven een bezoek gebracht bij den landbouwer D. H. op het Belgisch gedeelte dezer gemeente en uit de scbuur een zak roggemeel en een zak kornel ontvreemd. De politie meeDt de daders op het spoor te zijn. Een paar behoeftige menschen op het zand vierden verleden Donderdag hun zilveren huwelijks- feest. Bloedverwanten zouden de jubilarissen hunue gelnkwensehen komen aanbiedendoch, helaas, er was niels in huis om de menschen te onthaleu.. Dit hoorden een paar buren en pas was het be- kend, of de een kwam met brood, de ander met melk, een derde met boter, een vierde met bier aaudragen, zoodat in korten tij 1 een feestmaaltijd was aangericht, waaraan bloedverwanten en buren met het zilveren huwtlijkspaar vroolijk aanzaten. De dag werd in vreugde doorgebracht, terwijl de brave luidjes nog meuig schoou geschenk ontvingett Tegen 1 December is aan den kommies 3e klasse H. R. J. Claeijs te Koewacht, op zijn ver- zoek, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Honteuisse, 28 Nov. Ter vervanging van den heer P. F. Fruijtier, aan wien, door zijne beuoeming tot lid van Gedep. Staten, op verzoek als zoodanig eervol ontslag is verleend, is tot ontvanger-griffier van den Kruispolder en de waterschappen Hengst- en Rummersdijk en de vereenigde polders van Ossenisse benoemd, de heer P. J. van Braband, secretaris dezer gemeente. 's Graveuliage, 30 Nov. De evangelist Wel- tevreden, tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens brandstichtiug te Zierikzee, heeft van dat vonnis revisie aangevraagd bij den Hoogen Raad. Tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging der drankwet zijn benoemd de heeren Bolsius, Talma, Smidt, Okrna en Van Wijck. Benoemd tot burgemeester van Breskens, de heer J. G. Gerritsen. Spokerij. Men schrijft uit Steenderen aan de Zutph. Ct. Er gebeuren in onze goeie gemeente zonderlinge dingen. Bekend is 't dat enkelen hier de kunst verstaan om kwaleu en gebreken te belezen, doch thans spotten bovennatuurlijke machten met alle meuschelijke kracht. Het staat n.l. vast, dat 't sedert j.1. Donderdag bij den landbouwer Ver- beek op de Bakermarkt op onzichtbare wijze spookt. De spokerij geschiedt aldus V. knoopt zijn koeien als ze uit de weide komen met de touwen vast aan de stijlen in den stalen nauwlijks is hij in let woonvertrek, of alle koeien loopen los en de knoopen uit de touwen zijn verdwenen. Zoo ge- beurde het Zaterdag dat ze 7 maal achtereen op onzichtbare wijze los kwamen. Buurlui werden te hulp geroepen, weddenschappen zijn gemaakt eu toch loopen telkens de koeien weer los ondanks de sterkste mastworpen (een bijzondere soort van snoop) die in de touwen worden gelegd. Spiritisten beweren dat een spotgeest V. is komen plagen. Ongeloovigen drijven er den spot mee, terwijl het voor de huisgenooten en een schare bijgeloovigen die met den dag grooter wordt en vast aan spokerij gelooft) 't ergste is want velen verkeeren in angst en vreeze ook door 't spook bezocht te zullen worden. Donderdag is lot groolen schrik eeu kat met u schoof rogge van de balken komen rollen, maar t bleek niet 't ware spook te zijn. Verschillende ugezetenen houden de wacht om 't geheim te ontdekken. Naar aan de Midd. Ct. gemeld wordt heeft ook Axel tegeuwoordig zijn spookhistorie. Vrijdag meldde men van daar dat bij een andbouwer op klaar lichten dag de aardappels, die daar in de schuur liggen, door elkander en naar buiteu worden geworpen zoo onzacht dat een persoou, die in de nabijheid was, een blauw oog opliep. Naar we heden vernamen heeft het spoken daar een eind genomen, toen men met het verwerken der aardappels klaar was. Zaterdagnacht circa 12 uur, ontstond tus- schen zekere V. en Z. een hoogloopende twist in de Veemarktstraat te Tilburg. V. werd bij dien twiit zoo woedend, dat hij een revolver uit zijne wouing jhaalde en Jop Z., een zwager van hem, afschoot. Een schot trof hem in de borst en een iu den rug. Dr. Damer., die ontboden werd, heeft geneeskundige hulp verleend en ver- klaarde dat de wond in de borst levensgevaarlijk s. De verwonde is naar het gasthuis overge- bracht, terwijl de dader werd gearresteerd. Men meldt aan de Tel. Te Emmen (Dr.) zouden heden (Muandag) van- wege die gemeente en de waterschappen Weerdinge en Valthe, belangrijke werken worden aanbesteed. J. 1. Vrijdag zou de aanwijzing plaats hebben en daartoe waren een 50tal aannemers uit de provincie Grouingen, Friesland en Drenthe en ook uit meer zuidelijke gelegen provincieu samengekomen in 't logemeut Schurmga te Valthermond. In de bestekken waren reeds, naar ons werd medegedeeld, bepalingen opgenomen omtrent be- stratiug en bouwstoffeu (levering van steen,) die den aannemers deden huiveren op de drie grootste perceelen het leggen van straatwegen etc., in te schrijven, en toen daaraan op genoemde samenkomst nog bij wijze van proces-verbaal van aanwijs een scherpe bepaling werd toegevoegd, welke de aan nemers meeuden onmogelijk te kunuen nakomen, werd door alle daar aanwezig zijude aannemers een besluit genomen, om, op straffe van betaling van 5000 boete bij overtreding, niet op die per- ceslen onder de gemaakte bepalingen in te schrijven^ noch bij besteding, noch bij mogelijke herbesteding. De aanwijzing had niet plaats. Een groot deel van genoemde aannemers is lid van den Neder- landschen Aannemersbond. Het volgende geval deed zich dezer dagen in een groot hotel te Amsterdam voor. Een Engelschman, die daar 's morgens was afgestapt, werd aangesproken door den tolk van het hotel, daar deze meende den reiziger reeds vroeger te hebben ontmoet. Doch het bleek, dat hij zipl) vergiste, want de Engelschman had vijf jaren te Oxford aan de Hoogeschool gestudeerd, waar hem de tolk, die gedureude dien tijd in Amsterdam was, natuurlijk niet had kunnen zien. Toen men den volgenden dag het Rijks-Museum bezichtigde en stilstond voor de schilderij van Pieneman de slag bij Waterloo kwam de tolk tot een ontdekking een der figuren van de schilderij generaal Unbridge, geleek sprekend op den Eu gelschman, en daar hij reeds een ontelbaar aanta! malen dit werk van Pieneman had laten zien, speeldeu hem de vershillende personages zoo door 't hoofd, dat ze voor hem bestaande personen werden. Zoodoende had hij gemeend een bekeude te zien. Hij vertelde het geval aan den Engelschman Deze scheen aangenaam verrast, hetgeen gemakke lijk te verklaren was, toen hij zeide de kleinzoon vaa den generaal te zijn en hij had zoo'n plezier in de ontdekking van den tolk, dat hij hem een diamanten dasspeld schonk. Zaterdagnacht werd te Haarlem een der glasruiten van een perceel aan den Anegang met een vuurwapen verbrijzeld. De bewoner uaar buiten snellende trof vo6r het raam een hem onbekend manspersoon aan, wiens rechterhand eenigszins iloedde en die hem dreigde te zullen schieten toen hij hem beetpakte om naar het bureau van politie over te brengen. De onbekende is daarop gevlucht, achtervolgd door den bewoner en een politieagent, doch wist te ontsnappen. Hij ver- keerde onder den invloed van sterken drank en droeg een hondje onder den linkerarm, dat hij tijdens zijn vlucht losliet. Dienzelfden nacht werd wegens dronkenschap een Amsterdammer gearresteerd, die bij visitatie bleek in het bezit te zijn van een 6-loop revolver, alsmede een doosje met 25 scherpe en 11 losse patronen. Men meldt naar aanleiding van het desbe- trelfende bericht voorkomende in ons vorig blad Inderdaad heeft de kassier M. te H. in de provincie Groningen werkelijk een accept, geteekend door vier personen, die nu alle vier failliet zijn. Volgen8 de faillissementswet kaA echter de houder van een dergelijken wissel in alle vier faillisse- menten als crediteur worden geverifieerd voor het voile bedrag van den wissel. De heer M. kau dus op die wijze toch voor het geheele bedrag van dit accept, zijnde 1000, betaling erlangen. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. Een liefdadigheidsvereeniging zoekt voor de opvoeding van arms kinderen tusschen 6 en 15 aar plaatsing in gezinnen ten plattclande, waar- "voor 75 per jaar en per kind wordt betaald. Die het leest vraagthoe is het mogelijk, dat op deze vraag nog aanbiedingen zullen komen !En toch aan aanbiedingen zal het zeker uiet ont- orekeu. Want men heeft in deze streken velen, die zelf kinderen hebben en bovendien voor 50 een arm kind mee in huis nemen 50 of 75 is voor een landbouwer een heele schat, en daar doet hij wat voor. Of de kinderen opgevoed worden op de wijze, als men zich voorstelt, is een andere vraag. Zoodra zoo'n kind maar eveu kan aan- pakken, wordt het als arbeidskracht gebezigd, zoowel in den veestal als op het land. Waar volgeus de wet landbouwerskinderen elk jaar een aautal weken de school mogen verzuimen kunnen ze alsmede in de vacantie nog goede diensten bewijzen. Heel ver in ontwikkeling brengen deze kinderen het dus gewoonlijk niet, al hoort men van zware lichamelijke tuchtiging ook zelden. De Russische regeering heeft voor de rijks- stoefcsrijeu een Fransch reupaard, //Quo Vadis" genaamd, aangekocht voor f 120,000. Een zes jaren geleden betaalde zij ecbter ubg veel meer voor een paard, de //Galtee More", nl. 240,000. Een familielid van prinses Alice van Wal- denburg heeft verklaard, dat het verhaal van de vlucht der prinses geheel verzonnen is. Sinds vier maanden, en met toestemming van haar gemaal, houdt de prinses te Sori verblijf en daar zij niet herkend wilde worden, gaf zij den naam op van haar kamenier, die Materni heet. Eenige onbe- scheiden herkenden de prinses en brachten kwaad- willig den naam Materni ter sprake. De koetsier Materni is werkelijk de broeder van den echtgenoot van de kamenier der prinses, en deze broeder rnoet aan den prins van Schouburg de mededeeling hebben gedaan van de beweerde liefdesbetrekkingen. Te Londen is een groote ramp voorkomen, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den directeur eener school te Eastham, bij Londen, waar 2000 kinderen onderwijs ontvangen. De directeur bemerkte in den loop van den morgen, dat brand was uitgebroken op den zolder, terwijl de kinderen in de klasseu zaten. Dadelijk gaf hij aan de leeraren last de lessen te staken door te verklaren, dat men een proef wilde nemen om de klassen te verlaten voor het geval dat er brand ontstond. De 624 jougens, die op de tweede verdieping verbleven, werden naar de speelplaats gebracht, de meisjes volgden dit voorbeeld en eveueeuB geschiedde dit met de kleine kinderen. De heele redding had 6 miuuten geduurd. Van het schoolgebouw bleef uiets over dan de ver dieping gelijkvloers. De schade bedraagt meer dan een half millioen guldens. Het daukbare vaderland tlrgens in Eugeland heeft een boerenknecht onder stroo een geraamte gevonden. Uit de papieren die er bij lagen bleek, dat hier een Schot zijn einde had gevonden, die in Zuid-Afrika gevochten had, te Ediuburg in het gasthuis had gelegen, eu zijn achterstallige soldij niet had kunnen krijgen. Nadat hij in 1901 uit den dienst ont- slagen was, werd hij landlooper. Blijkbaar heeit by uitgeput en ziek zich in een hoop stroo te slapen gelegd en is toen dood gegaan. Hij is er een uit velen. Slaapziekte. De Engelsche Dr. David Nabarro schrijft de veelbesproken nona of slaap ziekte toe aan den steek der Tsetse-vlieg, die als onschadehjk voor menschen gold, doch vee en paarden door haar steken doodt. De parasiet blijft na den steek lang in het lichaam van den mensch, soms tot zeven jaren toe, zonder de ziekte te veroorzakeu, hetgeen geschiedt, zoodra zij in de hersenen is doorgedrougen. Blanken worden evengoed aangetast als zwarten. Zijn eigen dood geseind Een nachttelegrafist aan het station Brown-Tower van den New-York Centraal-spoorweg, telegrafeerde naar het hoofd- station, dat hij door een kogel van buite op hem afgeschoten, doodelijk was getroffenhij eindigde met de woorden #Ik sterfBij nader onderzoek bleek dit waar te zijn hij lag op den grond onder de toesteltafel. Vermoedelijk is hjj door roovers, die ook een som gelds stalen, vermoord. Vergadering van Donderdag 26 November 1903. VEETOIG. 3. Voorstel om blinden in de Kandeeletraat tegen retri- butie over de openbare etraat te laten draaitn. De VoorzitterDoor den heer A. G. van der Hooft is gevraagd om hem voor zijn gebouw aldaar eene strook grond in erfpacht uit te geven teneinde daarover blinden en eene dear te laten draaien. Burg, en Weth. stellen voor het verzoek om grond in erfpacht niet toe te staan, maar adressant vergunning te verleenen om, tegen eene jaarlijksche retributie van f 1, en onder voorwaarde dat de blinden, openstaande, tegen den munr zullen aansluiten en daaraan worden vastgehecht, vergunning te verleenen de blinden over de openbare straat te laten draaien, niet evenwel de deur die mag niet over de open- bare straat draaien. De heer Wieland vraagt of daartegen nu wel zoo'n over- wegend bezwaar kan zijn. Het straatje is daar nog ruim 3 meters breed en buitendien, de deur moet volgens de wet, omdat het een lokaal is waar veel volk samenkomt, naar buiten opendraaien, De beer Van den Hoek Ze zouden een schnifdeur kunnen maken. De heer Wieland acht een scbuifdeur ondoelmatig hjj ondervindt dat zelf ook en ook voor een vlugge ontruiming, wanneer dit noodig is, is een naar buiten draaiende deur beter dan een schuifdeur, de laatste acbt hij als 't ware nog ge- vaarlijker dan een naar binnen draaiende. De heer Moes en ook de Voorzitter wijien op art. 27 der bouwverordening dat voorschrijft//De deuren van kerken, schouwburgen, concert-, muziek- of danszalen moeten naar buiten, doch niet over de openbare straat )opendraaien." De heer Wieland wijst er op, dat er dan vele lokalen ook van den laatsten tijd, zijn, die niet aan dat voorscbrift vol- doen, om met name te noeraen dat lokaal op het Dijkje, Wieckhorst heet naar hij meent de bewoner, daarvan draaien de deuren ook niet naar buiten. De VoorzitterDat zal zijn omdat dit lokaal en ook de andere, die u bedoelt, als herberg beschouwd worden en als zoodanig niet onder de bepalingen der verordening vallen. De beer Moes is van oordeel dat het lokaal voldoende veilig is, meer dan eenig ander lokaal alhier, want er zijn 4 deuren. De heer De Jonge: En het wordt toch maar tweemaal s weeks gebruikt. De heer Moes Ja, maar dht is gelijk. De Voorzitter berhaalt dat de deuren volgens de verordening naar buiten moeten draaien en nu weet hij wel dat er 4 gaten voor deuren zijn, maar of in alle die gaten naar buiten draaiende deuren zijn, heeft hij bij het plaatselijk onderzoek niet kunnen nagaan. De beer Moes bevestigt, dat de deuren aan de achterzijde naar buiten draaien. De heer De Jonge Maar al stelt de verordening nu dien eisch, dan mag de liaad toch wel afwijking daarvan toestaan. De heer GrenuZouden we 't nog niet eens kunnen aan- houden om een nader onderzoek in te stellen De VoorzitterIn elk geval zouden we toch de zaak der blinden kunnen afhandelen. De heer Wieland blijft van gevoelen dat zonder bezwaar het verzoek kan worden toegestaan, daar het straatje daar ruim 3 M. breed is en het verder uitloopt op een straatje ter breedte van 1,20 M., met eenige trappen. Het is een stil straatje zonder rijtuigverkeer. De heer Versluijs maakt bezwaar tegen nitstel, daar de zaak reeds meer is aangehonden en er voor onderzoek vol doende tijd is geweest. De Voorzitter en de heer Van den Hoek hetoogen, dat de deur in het portaal naar buiten draaiend kan gemaakt worden, zonder dat zij over de openbare straat draait. De heer Visser vraagt of er, toen het gebouw gezet is, niet is aangegeven dat de deur naar buiten en over de straat zou draaien. De Voorzitter: Neen, want volgens 'toorspronkelijk plan zou de ingang aan de achterzyde gemaakt zijnde deur is gemaakt in afwijking met het oorspronkelyk plan. De heer Van den HoekJa, eigenlyk zou de eigenaar proces-verbaal moeten gekregen hebben. De heer Wieland: Ho, ho! u hebt altijd dadelijk van die paardenmiddels De heer Van den Hoek: Nu maar het is zoo, er is zonder kennisgeving en zonder nadere vergunning van het bouwplan afgeweken. De heer WielandZoodan is het wat andersdat mag niet. De heer MoesJa, daar ben ik het ook mee eens. De heer Van den Hoek: Zdd onschuldig zijn ze nu niet. De heer WielandMaar zou dan voorloopig ook voor die deur geen vergunning kunnen worden verleend, tot weder- opzeggens De heer Van den HoekDaar ben ik tegen. want als de vergunning eenmaal gegeven is, komt er gewoonlijk van intrekken niet veel meer. We geven 't, of we geven 't niet. Z. h. s. wordt besloten tegen eene jaarlijksche retributie van f 1 en onder door Burg, en Weth. ta stellen voor- waarden aan adressant te vergunnen aan zijn perceel in de Kandeelstraat blinden te laten draaien, en de beslissing om trent de deur van het lokaal nog aan te houden. 3Verzoek van E. L. M. de Moor om ontetag ale lid der commieeie voor de veemarkt. De Voorzitter deelt mede een schrijven van E. L M. de Moor, waarin deze wegens vertrek naar elders als lid van genoemde commissie verzoekt ontslagen te worden, en die de beste wenschen uit voor den bloei van de paarden- en veemarkt. Met algemeene stemmen wordt den heer De Moor eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. 4. Verzoek van C. F. Koh/er om ontslag ale onderwijzer De Voorzitter deelt mede een schrijven van C. E. Kdhler, die wegens zijne benoeming tot hoofd der school te Herkingen ontslag verzoekt als onderwijzer aan school C en by het herhalingsonderwijs alhier, tegen 1 Jan. a. 8. Burg, en Weth. stellen voor dit ontslag eervol te verleenen tegen 1 Febr. a. s. De heer GrenuWelk bezwaar is er, om het ontslag tegen den gevraagden datum te geven De Voorzitter: Om zoo mogelyk eerst in de openkomende vacature te voorzien. Het is in vele gemeenten ge- woonte, dat ontslag verleend wordi, 3 maanden nadat het verzoek is gedaan hier zou het nu 2J maand zijn. Het is thans nog niet te zeggen wanneer eene benoeming zal kunnen geschieden en ook uiet of de dan te benoemen onderwijzer terstond in dienst zal kunnen treden. Z. h s. wordt het voorstel van Burg, en Weth. aange- nomen. Nog is van den heer Kohler een schrijven ontvangen, waarbij hij zijne sollicitatie voor hoofd der school te Sluiskil intrekt. Aangenoraen voor kennisgeving. ,V Verzoek van J. J. Scheele om ontelag ale onderwijieree. De Voorzitter deelt mede een schrijven van J. J. Scheele, waarbij zij, wegens huwelijk, ontslag verzoekt als onderwijzeres aan school B tegen I Jan. a. s. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt het ontslag z. h. s. eervol verleend tegen 1 Jan a. s. De Voorzitter deelt mede dat de oproepingen voor deze te ontstane vacature's bereids op de oude voorwaarden zijn ge- schied, en de stukken voor Zondag a. s. moeten zyn ingelererd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1