A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GELDLEENING. No. 44fi3. 6000, Zaterdag 28 November 1903. 43e Jaargang. van ZAAMSLAG, deGRASET TING van zijkanten wegen en van de begraafplaats. Binnenland. Gemengde berichten. Inzending van advertentien voor S uren op den dag der uitgave BEiBSTB BLiAD. a TER NEUZEN, 27 November 1903. RECHTSZAKEN. A rrond isscni on ts-recti thank te Middelhurg. SEUZE5SCHE fOlfRAJVT. ABONNEMENT: Voor Per drie maauden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Atuerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A-D VERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel ineer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsiug derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Uit blad verscliijnt llaandag., Woensilngr- en Vrijdagavond, nitge»»nderd .»p Feestdagea, bij lie Vlrina P. «I. VAS l)K SAA'llE te Ter Aeuxen, Burgemeester en Wethouders vaD ZAAMSLAG makeu" bekend, dat ten lasle hunuer gemeente wordt aangegaan eene geldleeniag, groot b renter.de ten hoogste vier ten honderd in het jsar, verdeeld in 30 aandeelen ieder groot 200 en te storten op 1 Februari 1904 ten kantore van den genaeente-ont.vanger. De hflos begint in 1905 met ten minste eeu aandeel. Inschrijvingsbilj tten, vermeldende naam, voomamen, beroep eu woonplaats van den iuschrijver; het aautal aandeelen (in schrijfletters,) waar- voor wordt ingesehreven, en C. de bedougen jaarlijksche rente franco, in gesloten convert waarop ,/Inschoj.- ving Geldleening", in te leveren bij den Burgemeester vddi* 15 December a.s Zaam8lag, 24 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethonder. Burgemeester en Wethouders sullen op Dinsdag 1 December 1903, des voormiddags ten 9 are, in bet gemeentehuis voor den tijd van 3 jaren, ingaarde 1 Januari aanstaaude, verpachten De condiiien van verpackting liggen ter lezing ter gemeeute-secretarie. Zaamslag, 24 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder. Naar het N. v. d. D. bij geruchte verneemt zou het ontwerp voor de meuwe Zondagswet. reeds zoover gereed zijn, dat het dezer dagen bii de leden van het Kabinet circuleert en weldra den Raad van State zal bereiken. Het ontwerp zou verder gaan dan verzekering der Zondags- rust, eer de strekking hebben van Zondags- heilwing en met name strenge bepahngen be- vatten betreffende bet sluiten van winkels en bet geven van tooneelvoorstellingen en muziekuit- voeringen op den Zondag geheel verbieden. A an de N. R. C. werd intusscben van betrouwbaren kant medegedeelddat de voorbereiding van de in de '1 roon rede aan- o-ekondigde wet tot verzekering van de Zondags- rust nog lang niet zoover gevorderd is, dat een ontwerp weldra den Raad van State zou kunnen bereiken. De hoofdbeginselen zijn nogmover- weging. Door den Comm. der Koningin is eene circulaire aan de burgemeesters gericht, be treffende het onderzoek naar de geoefendheid van lotelingen die dingen naar het bewijs hetzij voor nnlitaire bekwaambeid, betzij voor licha- melijke geoefendheid, dan wel voor beide en van jongelieden, die dingen naar bet militaire getuigschrift, vereiscbt tot het aangaan eener verbintenis als vrijwilliger bij het reserve-kader der infanterie of der vesting-artillerie. Daarin wordt o. a. gezegd dat het nauw- keurig invullen en het tijdig indienen (ook negatief) van de bedoelde opgaven dringend noodzakelijk is, zoowel voor een richtige voor bereiding van het onderzoek, als voor het persoonlijk belang van de lotelingen en jonge lieden, die er aan wenschen deel te nemen. Aangezien bet gebleken is, dat ten vorigen jare de behandeling van deze aangelegenheid in een aantal gemeenten veel te wenschen heeft overgelaten, wordt er grooten prijs op gesteld, dat zulks dit jaar door hunne medewerking worde voorkomen. Voorts de aandacht van de belangbebbende lotelingen er op te vestigen, dat het bewijs, bedoeld bij de 2e zinsnede van art. 95 der militiewet 1901, door ben, overeenkomstig art. 55 van het Koninklijk Besluit van 2 December 1901 (Staatsblad no. 230), uiterlijk 25 Januari e. k. rechtstreeks bij hem moet worden inge- leverd. Het onderzoek wordt gehouden in het tijdvak van 4 tot en met 16 Januari 1904. De gemeente waar het onderzoek gehouden wordt is voor alle plaatsen van Zeeuwsch- Ylaanderen te lJzendijke. (Dit is reeds kortelijk door ons medegedeeld. Het onderzoek loopt voor elken deelnemer in een dag at. Tot het onderzoek worden uitsluitend toege- laten a. zij, die hebben deelgenomen aan de loting voor de lichting 1904 b. de lotelingen der lichting 1903, die, ingevolge het bepaalde bij de tweede zinsnede van art. 99 der Militiewet 1901, in 1904 worden ingelijfd c. jongelieden, adspiranten-vrijwilliger voor bet reservekader der infanterie, vesting-artillerie of genie die zich overeenkomstig de ter zake van wege bet gemeentebestuur gedane openbare aankondiging, voor of uiterlijk op den 10 De cember 1903 ter secretarie van de gemeente bunner inwoning tot deelneming aan het onder zoek hebben aangemeld. De burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 28 December 1903 van den voorzitter der be- trokken commissie van onderzoek, ter algemeene bekendmaking, eene opgaaf van den datum en bet uur waarop, zoomede van de gemeente en de localiteit waar de lotelingen en jongelieden c. q. elke der bij de opgaaf aangewezen ploegen voor bet onderzoek moeten aan- wezig zijn. De burgemeesters ontvangen uiterlijk op den 20 Januari 1904 van den voorzitter der betrokken commissie van onderzoek de bewijzen, bestemd voor de lotelingen, die bij het onderzoek aan de eischen hebben voldaan zij stellen deze be wijzen op den 21, 22 en 23 Januari d. a. v. voor belanghebbenden verkrijgbaar ter gemeente- secretarie. De voorzitter der commissie van onderzoek doet van dit laatste, onder vermelding van data en plaats, bij gelegenheid van het onderzoek mededeeling aan de belanghebbenden. Provinciaal blad no. 90 bevat een besluit gericht aan burg, en weth. der gemeenten en aan de besturen van polders en waterschappen van den navolgenden inhoud met het verzoek bij het opmaken van bevelschritten hierop te letten. De inspecteur der registratie en domeinen te Goes doet Gedep. Staten mededeeling van eene missive van ZExc. den Minister van Fi- nancien, van 12 September 1902 no. 36, van den volgenden inhoud „Door Gedeputeerde Staten eener provincie werd de vraag gedaan, of niet onderteekende nota's van leveranciers, gebecht aan gezegelde mandaten, al dan niet aan zegelrecht zijn onderworpen. Te dien aanzien is te kennen gegeven, dat ongeteekende declaration op zichzelve niet zegel- plichtig zijn. Alleen wanneer daarvan overeen komstig art. 8 der Zegelwet gebruik wordt gemaakt. door in het mandaat naar de declaratie te verwijzen, worden deze stukken aan formaat- zegel onderworpen." St.. .Tansteen. Dinsdagavond werd in de herberg van den heer Polspoel alhier eene bijeen- komst gehouden, om tot de oprichting van eene afdeeling der fJanze te kotnen, waarin de heer Vermeulen, kapelaan te Honteuisse, voor eene talrijke schare optrad. In wel gekozeu woorden zette de spreker het doel der vereeniging de Hanze uiteeu, waaraan bet dan ook ongelwijfe.ld te danken valt, dat het doel bereikt is geworden en de handeldrijvende middenstand dus hier voortaan zal georganiseerd zijn. Uit en door de toegetredenen, 17 in getal, werden tot leden van het bestuur benoemd, de heeren J. A. R ittier, voorzitter, Jos. Rottier secre- taris en E. P. Staal penuingireester. Onvoor- waardeliike toetreding blijft tot 25 December a. s. opengesteld. De recbtbank heeft in bare zitting van 27 Nov. bet volgende vonnis uitgesproken L. V., oud 29 j., leurder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hecbt. Een man te Zandpoort, die de onvoor- zichtigheid beging, een stevige pruim in den mond te neinen, nadat hem een kies was getrokken, is na vreeselijk lijden aan bloedvergiftigine overleden. Het 13jarige dochtertje van de gemeenle- veldwachter te Lisse kreeg een puistje aan de lip ze beet daarop het gezicht zwol op en na een vruchtelooze operatie in het ziekenhuis te Leiden is het kind overleden. In een Groningscbe gemeente heeft een kassier in zijn bezit een accept, door vier personen geteekend. En alle vier zijn dezer dagen failliet gegaan. Eergistermiddag omstreeks half drie waren eenige vrouwelijke officieren van het Leger des Heils aan de Beurs te Rotterdam bezig geld in te zamelen voor bet barmhartigheidswerk, bet werk onder de dakloozen en de reddingshuizen. Er werd door verschillende heeren, die van de Beurs kwamen, een aardig bedrag gegeyen. Op een gegeven oogenblik zijn de collectanten door eenige onbekend gebleven personen aange- vallen, geduwd en gescbopt. Een der aanvallers had de brutaliteit de scbaal, waarop bet geld lag, uit de handen van een der meisjes te te schoppen, en met een 12 a 13 er van door te gaan. Van het gebeurde is kennis gegeven aan de politie, die onmiddellijk een onderzoek instelde. Er wordt veel gestolen, en dieven kunnen doorgaans van alles en nog wat gebruiken. Toch is tbans kennis gegeven aan de politie te Amsterdam van een diefstal, die zeker onder de zeer bijzondere gevallen gerekend mag worden. Sedert Woensdagavond wordt aldaar uit den Groenburgwal vermist een scbuit met 7000 oude straatklinkers. Wat zal men daarmede aanvangen De vrouw van een onderwijzer van Eerne- ghem (bij Brugge) heeft in een aanval van waanzin haar drie kinderen opgehangen. Zij legde ze daarna terug in het bed alsof er niets gebeurd was. 's Morgens vroeg is zij't komen vertellen aan den pastoor, die onmiddellijk den armen vader verwittigde. De ongelukkige vrouw is opgesloten in een krankzinnigengesticht. In de Nieuwe Gron. Ct. leest men 't Is knapjes koud in den vroegen morgen. Bruggen. leuningen en schepen zien wit van den ijzel. In onze overjas gedoken, spoeden we ons van het warme kantoor naar huis om zoo spoedig mogelijk onder de wol te kruipen. Daar klinkt bol en dreunend door de leege straat de zware stap van een politie-agent, die schijnbaar baast heeft, want hoewel wij flink opstappen, is bij ons spoedig met een morgen" voorbij. Bij een der bakken, nu nog ledig, maar 's winters gevuld met zand, om er de bruggen bij gladheid mee te bestrooien, bij de brug voor ons, blijft liij plotseling staan, liaalt met een forschen ruk de lip van de sluiting los, licbt het deksel op en roept in den bak,/koman Loas, 't is tied, 't is zes uur." Dofbrommend gemompel, dan eenig gestommel en voor onze verbaasde blikken komt geeuwend en rekkend een man te voorschijn. De schouders tot de ooren opgebaald, rillend en bevend kijkt bij den agent versuft aan, die tot hem zegt//Joa jong, 'k wol die nog wel graog 'n oogenblikkie liggen laten, moar 'k lieb die 't zegd, mien tied is om dus most er oet", en tot ons,/Ja meneer, de kerel had geen onderdak en wist gisteravond niet waar hij heen moest. 'k Heb toen tegen hem gezegd, dat bij voor mijn part in die kist kon kruipen, ik zou hem wel roepen als 'k vrij was, omdat hij de kist van binnen niet open kan krijgen." De laatste woorden heeft de arme stakkerd waarschijnlijk niet meer geboord. Bibberend en z/schoedelend" gaat hij langzaam weg. Waar- heen Men sehrijft uit Scboonhoven aan de N. Ct. Woensdagnacht te 1 uur bemerkte bet ecbtpaar S. eenige brandlucht. Na zich gekleed te hebben, ging de man naar buiten en ontdekte hij brand in de woning van zijn buurman. Deze, A. de G., een alleenwonend persoon van 46 jaar, schijnt zichzelf met petroleum overgoten te hebben en zijn kleeren te hebben aangestoken, met bet gevolg, dat hij levend verbrand is. Nog brandende vond S. hem voor de deur van zijn buis. Ter- stond ingeroepfn geneeskundige bulp mocht niet baten. De ongelukkige verkeerde den laatsten tijd in overspannen toestand. Hij was idioot en genoot ondersteuning van het armbestuur. Een dezer avonden kon men getuige zijn van een onverkwikkelijk tooneel te Tilburg barrevoets en niets aan het lijf dan een bemdje stond een kind op de natte steenen voor het stadhuis, en antwoordde op de vraag, wat het daar deed dat het naar het politiebureau was geweest om hulp in te roepen voor zijne moeder, die door zijn vader misbandeld werd. De ver- onderstelling, dat de drankduivel ook hier weer in het spel was, zal wel niet al te gewaagd zijn. 'sH. Ct! I N G E Z 0 N D E N STUKKEN. Mynheer de Redaetmr Vergun mij s. v. p. de aandacht uwer lezers en lezeressen te vestigen op de door mij in uw blad ingezondene advertentie. Donderdagavond 3 Dec. e. k. zal de heer L. Janssen uit Arnhem, redacteur van het Orgaan van den Ned., Bond voor Staatspensionneering, alhier in het Hotel de Graanbeurs, te Hulst, eene lezing houden over het hooge, alle burgers van Nederland rakende volksbelang van uitkeering van Staatspensioen aan ouden van dagen, mannen en vrouwen beiden. Die lezing, waartoe alien, die belangstellen in deze hoogst gewichtige volkszaak, beleefd worden uitge- nooaigd, zal worden gehouden des avonds te 6 uur. De toegang is voor ieder vrij, terwijl na de lezing debat gewenscbt wordt. Voor hen die nog niet op de hoogte zijn van de bedoeling van dezen Ned. Bond, welke zich reeds met maclit uitbreidt over heel ons land, geefik bier ter kennismaking de eerste drie artikelen zijner statuten Doel en middelen. Art. 1. De Bond voor Staatspensionneering beoogt het totstandkomen eener Wet, waarbij aan alle Neder- landers, zoowel vrouwen als mannen, op een nader bij bedoelde Wet aan te geven leeftijd, recht wordt toege- kend op een gelijk Staatspensioen, zonder premiebetaling; de kosten te vinden uit de opbrengst van bestaande of nog te heffen belastingen. Art. 2. De Bond tracht dit doel te bereiken door lo. Propaganda te maken voor den Bond in woord en gescbrift, waaronder bet uitgeven van een Bonds- orgaan. 2o. In alle standen, kringen en partijgroepen leden van den Bond te werven, die het doel van den Bond bij de mannen en vrouwen in hunne omgeving ingang trachten te doen vinden door persoonlijk optreden en ijveren voer de zaak die zij voorstaan. 3o. Het doen houden van openbare lezingen en voor- dracbten over de zaak der Staatspensionneering. 4o. Het stichten van plaatselijke Afdeelingen van den Bond. 5o. Alle wettige middelen, welke in bet belang van het doel zullen worden noodig geacht. Art. 3. De Hoofdzetel van den Bond is gevestigd te Arnhem, terwijl in elke plaats van Nederland eene Afdeeling kan gevormd worden. Namens den Bond, Ds. L. M. DE BOER, Correspondent-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1