Gemengde berichten. Telegrafische berichten. (Zel.) TER NEUZEN, 25 November 1903. Stormberichten. van den heer Van Kol, onlkennend dat Nederland de kosteu heeft te drageu van expedition. De Minister meende, dat de debatten een aau- genamen indruk moeten achterlaten bij hem die het wel meent met Indie. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten. Zitting van Dinsdag. Hoofdstuk II (uitgaven in Indie). De Minister van Kolonien verklaart aan den heer Fock, dat ook hij den Raad van Indie niet als een specialiteitencollege beschouwt en die Raad niet te veel in details heeft te treden. De heer Troeistra komt, naar aanleiding van de veroordeeling van den hoofdredacteur van het z/Batav. Nbl.", den heer Scheltema, krachtig op tegen de strenge, willekeurig toegepaste bepalingen van het Indische Drukpersreglement, op herziening waarvan hij aandringt, in het belang van onge- hinderde kritiek. De Minister van Kolonien verklaart, in antwoord op verschillende opmerkingen, dat hij met den heer Van Kol overtuigd is van de wenschelijkheid om eenmaal de koelie-ordonnantie door het vrij arbeidscontract te vervangen, maar dat het oogen- blik daartoe nog niet is gekomen. Naar verbete- ring van den toestand op Deli wordt gestreeft. Aan de heeren Troeistra en Fock deelt spr. mee, dat eerst als het nieuwe Indische Strafwetboek wordt ingevoerd, herziening van het Drukpers reglement aan de orde kan komen. Den heer Van Kol deelde de Minister mee, dat de noodzakelijkheid van meerdere controle op de Indische geldmiddelen niet is gebleken. De heeren Van Bylandt, Van Vlijmen, Fock, Melchers, De Waal Malefijt en Van Kol kwamen op tegen uitbreiding der opiumregie. De laatste beweerde, dat dat verbruik door de regie is toe- genomen. Verschillende dezer sprekers verklaar den zich tegen aanplant van papaver voor export, doch vddr papavercultuur voor eigen rekening. De Minister van Kolonien verklaarde zich eveneens tegen uitbreiding der opiumregie en tegen papavercultuur voor export, en meende, dat niet bewezen is, dat bet opiumverbruik is toegenomen door de regie. Omtrent de wenschelijkheid van papavercultuur van gouvernementswege moest de Minister zijn oordeel opschorten. Voorts achtte de Minister niet noodzakelijk buitengewone maat- regelen tot verbetering der veiligheid op Java. En een enquente naar den invloed van de parlicu- liere industrie op den inlandschen landbouw, door den heer Pijnacker Hordijk gewenscht, tot het nagaan van de gegrondheid van de beschuldigingen van den heer Van Kol, achtte de Minister voor alsnog niet noodzakelijk. Een amendement-Cremer, om te schrappen f 18.000, voorgesteld als traktementsverhooging voor 6 residenten 3e kl. op de buitenbezittingen werd, na bestrijding door de heeren Pijnacker Hordijk en Fock en den Minister, met 43 tegen 23 stemmen verworpen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet, rege^ lende de vrijheid om gemeentebedrijven te exploi teeren, zonder concurrentie met het vrjje bedrijf. Aan het dagelijksch bestuur verblijft opperbeheer over het bedrijf, bijgestaan door een meer zelf- standige raadscommissie. meer, wat noodig is om rechtvaardigheid en naasten- liefde te doen heerschen in Z.-Vl. en tracht dit doel te beieiken door de vorming en de werkzaamheid der afdeelingen, voorlichting des volks bij monde en geschriften, samenwerking met andere vereeni- gingen, invloed uit te oefenen dat rechtvaardige contracten worden gesloten met en door de leden, alle verwijdering en geschillen tusschen de leden onderling of met derden uit den weg te ruimen, eenheid en samenwerking te bevorderen, ver- gaderingen b. door te bevorderen de oprichting van boeren- spaar- en leeubanken, den gezamentlijken aankoop, verkoop of verwerking van grondstoffen of voort- brengselen, den gezamentlijken aankoop en gebruik vau werktuigen, onderlinge verzekering van land- bouwzaken, de oprichting van fondsen tot het verleenen van steun bij ziekte of armoede of aan weduwen en weezen, al datgene meer, wat ter bereiking van het doel wordt nuttig geacht. Terwijl de politiek als zoodanig buiten den bond blijft. Evenwel is de bond niet neutraal. Hij staat op den grondslag dat voor het lidmaatschap wordt vereischtdat men in Christelijken geest erkenae God, huisgezin en eigendom, en er naar leve. De Katholieke boeren en boerenarbeiders hebben in deze reeds hun wil getoond door de oprichting op verschillende plaatsen en willen nu met de protestanten samenwerken mochten deze hiertoe niet genegen bevonden worden (waaraan de schrijver evenwel niet twijfelt) dan zal een Katholieken boerenbond worden opgericht. De Midd. Ct. schrijft Voor zes jaren werd in het kiesdistrict Oostburg eene Roomsch Katholieke Kiesvereeniging opge richt, die alleen in dat jaar aan den verkiezings- strijd deelnam door de candidatuur te steunen van den heer Glinderman tegenover het aftredende lid, den heer Hennequin. Sedert '97 gaf deze kiesvereeniging geen teekenen van leven meer. Nu Zondag jl. te IJzendijke eene vergadering ge- houden vau eenige R. K. notabelen uit het district met het doel eene nieuwe vereeniging op te richten. De beweging daartoe gaat, evenals in 1897, uit in den heer Kerstens, pastoor te Ter Neuzen. Omtrent het resultaat van deze bijeenkomst is ons nog niets gemeld." Naar wij vernemen was deze vergadering uitge- schreven door de voorzitter der Centrale R. K. Kiesvereeniging voor het kiesdistrict Oostburg der Tweede Kamer. Er is dus geen aprake van eene nieuwe vereeniging, wjjl deze reeds bestond. De vergadering had ten doel, de centrale z66 in te richten, dat de besturen der beide afdeelingen de Oost- en Westzijde van den Braakman, De vergadering geeft door applaus van haar groote instemming blijken, en op verzoek van den voorzitter zal aan het hoofdbestuur worden ver- zocht dit adres zoo krachtig mogelijk te steunen, terwijl adhaesie zal worden gevraagd aan de andere afdeelingen van de maatschappij van landbouw, evenals aan de gemeentebesturen iu Zeeuwsch- Vlaanderen, Zuid-Beveland en Schouweu- en Duiveland. Een en ander heeft de algeheele instemming der vergadering. aan Bij de Geref. kerk te Baarland is als predi- kant beroepen de heer A. Scheele P.Jz., theol. candidaat alhier. Bij de gisteren gehouden verkiezing van drie notabelen van de Ned. Herv. Gemeente alhier, werden uitgebracht 95 stemmen. Van onwaarde 2. Gekozen werden de heeren F. Dekker Wz. en R. Scheele. Herstemming tusschen de heeren M. Verbrugge die 45 en H. J. van den Ouden die 30 stemmen bekwamen. Door de cooperatieve Landbouwver- eenigingen Oosterland, Nieuw- en St. Joostland en Nieuwdorp zijn deze week aanbesteed de leveringen van de volgende partijen superphos- phaat, respectievelijk groot 32000, 71000 en 73000 K.G. Minste inschrijver was de heer A. Hamelink, De Jongestraat, Ter Neuzen (agent voor de heeren Desmazures Lambert te Parijs) res pectievelijk voor den prijs van 2,58, 2,51 en 2,51. Alle leveringen zijn gegund. Onder verwijzing van hetgeen door hem en den Eerw. heer Buijsrogge, kapelaan te St. Jansteen, reeds met groot succes is verricht om te geraken tot oprichting van een Christelijken boerenbond voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van boerenleenbariken, richt de heer H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, thans een oproep tot de geloovige protestanten, om aan die oprichting mede te werkeD, onder verwijzing naar andere plaatsen en streken waar protestanten en katholieken voor een ge- meenschappelijk doel samenwerken. De voorgenomen Christelijken boerenbond heeft ten doel een degelijken en welvarenden boeren- jstand in Christelijken geest te vormen en datgene en die der onderafdeelingen, zich zoo weinig mogelijk behoeven te verplaatsen. De organisatie der centrale is dus in hoofdzaak dezelfde gebleven. Zaamsliig, 24 November. Door Kerkroogden en Notabelen van de Ned. Herv. gemeente alhier, is besloten om de aloude muur, scheidende het erf hunner kerk van het plein der gemeente te doen ver vangen door een ijzeren hek. Zeer zeker is dit be sluit toe te juichen daar het nog bovendien zal strekken tot versiering van het plein. Het is nu maar te hopen dat de gemeente het goede voor- beeld zal volgen en een beter oog doet geven op den nu in vervallen staat zijnden muur van den brandput. Hulst. In de Maandagnamiddag gehonden vergadering van de afdeeling jrHulst" van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, werd eene zeer interessante lezing gehouden over ^Veeloos bedrijf en groen bemesting" door den Rjjkslandbouwleeraar voor Zeeland, de heer 1. G. J. Kakebeeke te Goes. Daarna werd de algemeene vergadering van leden door den voorzitter, de heer Jules Vogel- vanger, geopend en werden 14 nieuwe leden aangenomen. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd, de ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen en de aftredende be stuursleden de heeren Levinus de Foijter Jz. en Pieter van Hoeve Sz. te Axel en Jules Vogelvanger te Hulst bijna met algemeene stemmen herkozen, terwijl de heer Jules Vogelvanger met algemeene stemmen tot voorzitter werd herbenoemd De heer Oggel, burgemeester vsd Axel, gaf zijn leedwezen te kennen dat de landbouwteutoonstel- ling het volgende jaar wederom te Hulst zal worden gehouden, hij had gaarne of de gemeente Axel, of de gemeente Neuzen, of de gemeente Zaamslag daarvoor aangewezen gezien. Na de mededeeling van den voorzitter dat de meerderheid van het Dagelijksch Bestuur, Hulst had aange^ wezen, wordt deze aangelegeuheid niet verder be sproken. De heer Jos. van Waesberghe, lid der Provinciale Staten, verkrijgt daarna het woord en houdt een kernachtig, degelijk en welsprekend pleidooi tegen de tollen welke ten bate van de Provincie worden geheven. Hij belichaamt zijn rede in een gemotiveerd adres door de afdeeling aau de Proviuciale Staten te richten verzoekende 1°. dat de gemeente Goes, en de gemeenten in Schouwen en Duiveland zullen worden vrijge- steld van hare bijdrageu voor afkoop van tolrechten 2°. dat de thans ten bate der provincie nog bestaande tolheffingen zullen worden afgeschaft, een en ander met ingang van 1 Mei 1905. >S Gravenhage, 25 Nov. Een ontwerp tot uitbreiding der ongevallenverzekering tot de zeevisscherij is gereed en om advies aan het college voor de zeevisscherijen gezonden. Tweede Kamer. Indische begrooting. De heer Van Kol bepleitte de bevordering van kan- toreb-aanplaut in Indie en het belang daarbij voor de Twentsche industrie." De Minister erkende het nut van de bevorde ring der katoencultuur ook in Ibelang van het scheppen eener textielindustrie in Indie. Middelburg, 25 Nov. Het onderzoek naar de geoefendheid der lotelingen naar het bewijs voor militaire bekwaamheid enz. en naar de ge oefendheid der jongelieden naar het getuigschrift voor eene verbintenis bij het reservekader, wordt gehouden in het tijdvak van 416 Januarivoor hen wonende in Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen te IJzendijke. De Minister van Justitie heeft op verzoek verlof verleend aan een gedetineerde in de straf- gevangenis te Aruhem om zijn kind, dat ziek is en volgens verklaring van den geneesheer iu levensgevaar verkeert, te gaan bezoeken te A mster- dam. Hij is onder geleide derwaarts gebracht. Uit Den Hasg deelt men mede Bij al het ijselijke, dat het schouwspel van een schipbreuk oplevert, was aan dat van Zondag te Scheveningen nog eene humoristische zijde. Op het wrak van de Henriette zag men later, nadat het reddingswerk was afgeloopen, twee katten heen en weer loopen, trachtende de golven welke er over heen spoelden, te ontkomen. De arme beesten hielden zich taai, maar moesten 't tegen 4 uur opgeven. Instinctmatig sprongen zij toen van het wrak op een plank en lieten zich naar den wal drijven, worstelende tegen de golfslagen, dan boven, dan onder water, tot ze te bereiken waren door eenige jongens en door dezen overgegeven werden aan eenige der geredde schipbreukelingen Na wat eten en drinken genoten te hebben, knapten de poesjes geheel op. Te Arnhem is zekere I., wonende in de Molenstraat, betrapt op het houden van een geheime branderij. Behalve verschillende werk tuigen en ingredienten werden bij hem in beslag genomen ongeveer 200 L. gedistilleerd, gereed om afgeleverd te worden. Te Leeuwarden werd gedurende den jongsten storm een bijna twee en halve meter hooge dahlia door den bliksem getroffen. De plant was geheel verschroeid, doch bleef staan. Naar aanleiding van de meermalen uitge sproken weuseh, dat een verbod tot spuwen in de trams worde opgehangen, zendt men aan het ILbl. uit Breda een kaart, die daar vanwege de veree niging //Het Groene Kruis" in de rijtuigen der verschillende tramlijnen is geplaatst en (in grootere afmetingen) ook in voor het publiek toegankelijke lokalen is opgehangen. Met sprekende letters in verschillende kleuren leest men De Tuberculose (Tering) doodt jaarlijks 3,000,000 menschen. Zij verspreidt zich door het spuwen. Laat ons daarom niet spuwen op den grond, noch op straat, noch in onze woningen. Toen Zaterdagavond het personeel aan het station 's-Heer Arendskerke met een trein aan het rangeereri was, had men de ouvoorzichtigheid het achterste deel van den trein ongeremd te laten staan, met het gevolg, dat de wagens door den fellen wind aan het rijden werden gebracht en zij tot Goes doorliepen. Hier zag men ze aankomen, en werden zij opgevangen. Spoedig daarna werden zij teruggehaald. De soldaat De V., uit Den Haag, gister met zijn moeder te Loosduinen op familiebezoek is daar 's avonds aan den Houtweg, naast de nieuwe trambrug hij Alkemade, te water geraakt en ver- dronken. Wel werd de jonge man op het angst- geschrei der moeder door de omwonenden spoedig opgehaald, maar het mocht den te hulp geroepen geneesheer toen niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken. Uit Dinxperlo wordt dd. 18 November aan de Arnh. Ct. gemeld Heden waren de meeste arbeiders alhier door den boetedag die in Pruisen gevierd werd, van hun fabriekswerk vrij. Van hun vrijen tijd hebben een aantal hunner hedenmorgeu een nuttig gebruik gemaakt. De klompenmaker Ter H. wilde zijn werkplaats verplaatsen in de nabijheid zijner woning. Daar het hem te kostbaar was deze af te breken en weder op te bouwen, zag men hedenmorgen een 20tal arbeiders bedoelde werk plaats al dragende vervoeren, daar ze te groot is om op een wsgeu te laden. Een heele tijd ging hiermee gepaard, doch zonder ongeluk kreeg de klompenmaker zijn werkplaats thuis gebracht, wat geheel op Amerikaansche wijze geschiedde. - Dezer dagen had de koetsier van de omnibus van Bocholt naar Dinxperlo, die de Duitsche postzending meeneemt, het ongeluk op korten afstand van Bocholt zijn zweep te lateu vallen. De man ging aan het zoeken, doch bet paard stoorde zich daar niet aan, en de omnibus met passagiers en inhoud kwam toch behouden te Suderwick aan. De koetsier moest te voet zijn reis vervolgen. Droge turf is tegenwoordig een artikel, dat buitengewoon duur betaald wordt. Voor blauwe turf besteedt men in Drente tot f 40 per dagwerk. In gewone jaren is de prijs daarvan ongeveer de helft. Men beweert, dat sommige schippers van huu koopers of lastgevers in opdracht hebben tot elken prijs te koopen. Toch kan, ondanks de hooge prijzen welke geboden worden, op verre na niet aan alle vraag voldaan worden. B ijft het weder een tijd achter elkaar droog, dan zou nog veel kunnen terecht komen, want er staan nog groote voorraden te velde doch deze zijn nog niet droog en kunnen dus niet verscheept worden. Men schrijft uit Borger aan de #AsserCrt." t »Naar wij vernemen, is in de groenlanden tu«schen Westdorp en Ellertshaar eene oerdel- verij begonneu. Arbeiders uit Westdorp zijn daar dagelijks aan het werk gezet om de aldaar in groote hoeveelheden aanwezige oer uit den grond te halen en in hoopen op het land te plaatseD, welke specie later per verplaatsbaar spoor naar het Oranjekanaal zal worden vervoerd. Beant- woordt deze oer aan de verwaclning, dau is hier nog eene oerdelverij op veel grooter schaal te verwaehten, want de groote voorraad in den bodem daar wordt nu voor het eerst aangesproken. De uitbreiding der ijzeroer-industrie in deze streken zou voor den landbouw alhier van groote be- leekenis kunnen worden. Omtrent de in ons vorig nummer reeds onder telegrafische berichten vermelde stranding van het Oostenrijksche schip //Henriette", meldt de N. R. C. De pierwacht op het Wandelhoofd Koningin Wilbelmina te Scheveningen verkende Zondag in den vroegen ochtend een schip in gevaar nabij de kust uit de richting van Katwijk, dat ongetwijfeld 5f op 't strand zou worden gewor- pen of te pletter zou stooten. H ij waarschuwde de directie van het Wandelhoofd en het Zeebad, welke onmiddellijk de politie en de afdeeling Scheveningen van de Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij van het gevaar op de hoogte stelde. Het was ongeveer 61/g uur en spoedig was de reddingboot op het strand. Het schip lag ter noordzijde op ruim 50 M. afstand van de Pier, bij de z. g. gevaarlijke Moerbank en werd zoo sterk geteisterd, dat men elk oogenblik moest vreezen het naar de diepte te zien gaan. Men zag de bemanning, bij elkaar geschuild, wanhopige pogingen aanwen- den om op dek te blijven en niet weggeslagen te worden. Inmiddels was de reddingboot, bemand met een deel der vaste bemanning en met de ge- broeders A. en J. Paardenkooper, zeewaarts getogen, maar de boot had verschrikkelijk met de branding te kampen, en het zou haar niet gelukt zijn het doel te bereiken, zoo niet met haar samengewerkt werd van het wandelhoofd, van waaruit men tot tweemaal toe de boot met lijnen verbond, waarvan een brak, maar de tweede heel bleef, en door middel daarvan ge- lukte het, de reddingboot op zijde van het in hoogen nood verkeerende schip te krijgen. Intusschen was de wagen met vuurpijltoe- stellen van de Reddingmaatschappij met paarden en al de Pier opgereden en konden, onder leiding van den beheerder Thomas, van't uiterste punt van 't rotonde-terras af vuurpijlen op 't schip worden gericht. Enkele gingen er over heen, terwijl 't zeer veel moeite kostte de bemanning aan het verstand te brengen dat zij de touwen moest grijpende menschen, die reeds twee dagen op zee gezwalkt hadden, waren bovendien uitgeput en op. Eindelijk, na een vijfde poging, gelukte het, met behulp ook van de reddingboot, een boei met lijn aan boord te krijgen en met de boot gemeenschap te maken. Nu was er alle kans dat het reddingswerk zou slagen en gelukkig werd 't met uitnemend resultaat bekroond. Man voor man konden de zeelieden langs de lijn in de reddingboot worden opgenomen. Het was hoog tijd, want enkele minuten later ware alles te vergeefs geweest, daar het schip in drie deelen uit elkander sloeg. De gedelegeerd-commissaris van het Zeebad, de heer Ruys die, van den aanvang af aanwezig, zich bij het reddingswerk van de Pier af met veel ijver getoond had, bood terstond de gast-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2