Moogwatergetij te Ter Neuzen. Handelsberichten. Mengelwerk. BURGERLIJKE STAND. Ik mag nog van geluk spreken, dat ik iets heb fr loopen hier dnizenden zonder werk en dat zijn lieden, die vroeger een ruim brstaan hadden. De Het schot in het duister. Zie je't ik. dagen. Voorm. Nam. Dinsdag 24 November Woensdag 25 Donderdag 26 Vrijdag 27 Zaterdag 28 Zondag 29 n Maandag 30 4 38 5.17 6 3 7.1 8.8 9.23 10.28 4.57 5.40 6.30 7.82 8.45 9.56 10.57 Dr. Nelden heeft nu te Philadelphia het eerste gedeelte zijuer veelbesproken oor-operatie volbracht. Hij heeft den man, die hem voor 5000 dollars zijn rechteroor verkocht dat oor half afgesncden en dat gedeelte als 't ware geent op den denoorigen millionair. Zijn rijke patient en de verkooper van het oor liggen on aan elkander vastgebonden op een hospitaalbed en als het oor z,pakt" zal deze week de tweede helft worden afgesneden en overgeplaut. Yerscheiden beambten der stedelijke bouw- pnlitie te Miinchen moeten zich hebben schuldig gemaakt aan grove plichtsverzaking. Oogluikend gingen ze, naar beweerd wordt, allerlei knoeierijen voorbij of lieten zich de hand stoppeu. De burge meester aldaar heeft een streng onderzoek toege- zegd. In een vlaag van godsdienstwaauzin heeft een rijke vischhandelaar te Moscou, die tot de sects der ,/oade christenen" behoorde, zichzelf lateu verbranden. Na een stapel hont met petro leum overgoten en in brand gestcken te hebben, is hij daarop gaan liggen en aldus levend verhrand zijn lijk werd als een verkoolde klornp we6rge' vonden. In een kleiu Duitsch stadje zon zich, volgens de Schlesische Ztg., de volgende geschiedeuis hebben afgespeeld. lu een bierhuis had men het over den fraaien snor van een der gasten, en eindelijk kwam het zoover dat men aanbood 100 mark aan de armen te geven wanneer de man het offer aan zijn ijdelheid zou brengen om den volgenden avond zonder snor in het bierhuis te koinen. De man nam de uitdaging aan, en den vclgendeu dag zaten de anderen iu afwachting van het kaalgeschoren gezicht. Maar ze wachlten te vergeefs. Een half uur later kwam er een brief van de vrouw van den man, waarin ze meldde dat zij geen lust had te lijden onder de weldadigheids-opwellingen van haar man, en dat ze daarom meende te moeten melden dat zij in gemeenschap van goederen getrouwd was. Haar man had dus geen vrije brschikking over zijn snor, en de briefschrijfster verklaarde daarom de weddenschap ongeldig. Waren de heeren het er niet mee eens, dan moesten ze de zaak maar bij de rechtbank aangeven. In een portscriptum werd nog gemeld, dat haar man dien avond niet zou komen omdat zij den huissleutel had weggenomen. Te Londen is, op raad van den dokter, een kind van 6 jaar van het bezoeken der school vrij gesteld omdat het te groot is. Het weegt 86^3 kilogram. Het is zoo sterk, dat het met gemak een volwassen mensch optilt. Ver loopen vermoeit hem, maar zijn hersens zijn zeer goed. Op school deugd hij niet; zijn voorkomen zou de kindereu afLiden. Hi] is te zwaar en te groot voor een gewone schoolbank en zijn kracht is een gevaar voor de audere kiuderen. Een der abonnds van het Hbl. ontvjng een brief van een vrieud uit Johannesburg, waaraan wij in staat zijn gesteld het volgende te ontleenen Om een brief naar Holland te schrijven als men in ellende en naarheid zit, daar behoorl moed toe en dieu moed bczit ik niet. Qij kunt niet be- grijpen, wat het zeggen wil, als men in dergelijke omstandigheden in den vreemde zit, een brief naar huis te zenden. Van onze zeereis valt maar weinig te schrijven oudejaarsdag 1902 zal door ons echter nooit worden vergeten. Wij waren toen edu dag van Kaapstad verwijderd, en er woei een ontzettende storm. Men leest wel eens in lODaans van zeeen zoo hoog als bergeu, maar wij hebben ze nil gezien. Alles was ook in gereedheid gebracht voor het geval, dat de boel heelemaal scheef zou gaanwij waren dan ook op alles voorbereid. Maar gelukkig, tegen 12 uur begon de storm te bedaren en drie uur later was bet weer gebeel kalm en zonder gevaar. Toen hebben we nog een gezellig nieuwjaar kunnen vieren tot we om 10 uur behouden aan wal kwamen. Wij moesten toen nog 8 dagen in Kaapstad blijven »cor ik verlof kon krijgen om verder te gaan. Men moet van Kaapstad naar Johannesburg 2 dagen en 3 nachten in den trein zitten een aller- vervelendste reis. Maar wat is alles in dit land veranderd waar men vroeger prachtige Jandhoeven met duizenden en duizeuden stuks vee zag, ziet men nu niets meer dan puinhoopen en geraamten. Afrika is door dien ellendigen oorlog van een welvarend land veranderd in tien groote woeste- B'j Toen ik hier te Johannesburg kwam, heeft mijn zwager, die een zeer goede betrekking aan het spoor heeft en al bij het iutrekken van de Engelsche troepen in Johannesburg (81 Mei 1900) er bij geplaatst is, alle mogelijke moeite gedaan om ook mij geplaatst te krijgen, maar te vergeefs. Ze willen geen Hollanders hebben, alles is in Engelsche handen. Bij het spoor zijn van de 4000 man slechts 3 Hollanders teplaafst en dat zijn die, welke dadelijk tot de Engelschen zijn overgrgaan. En bij het gouvernement is het net zoo nu zijn hier Christelijke uationale scholen opgericht, die gesteund worden door fondsen van het onde gouver nement en geheel onafhankelijk zijn van de Engelsche regeering. Schr. heeft een betrekking als hoofdonderwijzer gekregen, hierover schrijft hij politieke toestand blijft hier nog steeds vrefmd er broeit iets, er zit iets in de locht. Zulke slechte tijden als thans heeft men nog niet gekeud. De Engelschen zelf zijn zeer ontevreden over de bestaande toestandeu. Wat er van mag komen, weet ik nietmaar Engelsch blijft 't hier nooit. Wij hebben er over gesproken om goederen van Holland hier in te voerendat gaat vooreerst echter nog nitet, omdat de menschen door den oorlog totaal geru'ineerd zijn. Voor de naaimachiue, die ik meegebracht heb kan ik het dubbele terrugkrijgen iedereeu wil er een koopen, maar de menschen hebben in het geheel geen geld en wat zij nog verdienen, moeten zij voor mondbehoeften uitgeven. Had ik vooruit geweten, wat ik nu weet, dan zou ik zeker niet hierheen gekomen zijn. Zoo ellendig als de toestand hier is, had ik mij dien zeker niet voorgesteld. Ik wist wel, dat het onder de Engelsche regeering niet zoo goed zou wezen als onder de Boereu-regeeringmaar nu hebben de kapitalisten hun zin zij verdrukken den werkman op de verschrikkelijkste manier. Door een firma te Londen is onlangs een toestel in den handel gebracht, dat dient om de lichamelijke ontwikkeliug van zuigelingen te be- vorderen. Het bestaat uit eeu soort van schorn- mel, die in een deurpost of aan len zolder be- vestigd wordt, en waarin 't kind aan de armrn opgehangen wordf, z66 dat het juist met de teenen aan den groud kan komen. Het leert al spoedig daaiin been en weer te schommeleu en de honding schijnt voor de ontwikkeliug van zijn spieren en zijn geheeleu gezondheidstoestand, uitstekend te zijn. Men begiut met een minuut of wat eens of tweemaal per dag als het kind b.v. vier maanden oud is, en neemt later meer. De firma gaf aan het toestel den naam van »Baby exerciser and developer." Eeu toepassing, waarvan Ro itgen zeker niet gedroomd heeft, wordt van zijn stralen gemaakt bij de parelvisscherij op de pareleilanden Bahrein in de Peizische golf. Vroeger werden al de op gevischte oesters geopend, en ook die welke geen parels bleken te bevatten waren dan niet geschikt meer voor verdere voortplanting. Zoodoeude ver armden de parelgronden langzamerhand, en het visschen moest in zekere tijden van het jaar ver- boden worden. Thans echter wordt de opgehaalde oester dadelijk na het boven brengen met Routgenstralen onderzochtdaardoor kan men zien of er een parel in zit. Zoo niet, dan wordt de oester weer in zee geworpen, teneinde de vermeinigvuldiging te bevordereu. Er is in den laatsten tijd sprake van geweest dat de Eiffeltoren in 1910 zou moeten verdwijnen, omdat de alsdan vervallende con- cessie niet zou worden verlengd, wijl de toren niet zou passen in het fraaie park, dat op het Champ de Mars zal worden aangelegd. Thans echter is anders beslist. De Vereeniging van ci viel-ingenieurs, die 3600 leden telt, heeft zich eenparig voor het behoud van den toren verklaard en de commissie voor de verfraaiing van het Champ de Mars tot gelijke gedachten gebracht. De Vereeniging wenscht evenzeer het reusachtige machinegebouw aan bet andere uiteinde van het groote plein te behouden en voor bewaarplaats van luchtschepen te be- stemmen. Dit zal vermoedelijk niet zoo lieht worden toegestaan, omdat dit geheel in strijd is met de verfraaiingsplannen. De phouograaf schijnt voor beroemde zangers tegenwoordig een nog voordeeliger ,/zaak" te worden dan Amerikaansche tourr/es. Er wordt althaea vermeldt dat de tenorzanger Tamagno 10,000 francs ontving voor een aria die hij in een phouo graaf zong, beneveus tantiemes voor elke rol die verkocht zal worden en dat een andere zanger in twee jaar tijds ongeveer een millioen francs op die wijze verdiende. In St. Georgen (Zwitserland) stak eergister- avond eeu Italiaan zijn broeder dood aan het maal, ter eere van dieus bruiloft gegeven. Een derde broeder werd zwaar gewond. De beweeg- reden wag jalouzie. Uit Amerika wordt weer melding gemaakt van twee ernstige spoorwegrampen. Bij Tremont, niet ver van Peoria in den staat Illinois, is een goederentrein bij een kromming van den weg op stilstaande wagens geloopen, waaruit juist werklicden bezig waren met het lossen van rails tot herstelling van den weg. Er moeten 82 werklieden gedood zijn. Te New-York had een botsing plaats op den luchtspoorweg naar Brooklyn. Vier wagens werden vernield en er ontstond brand. Men spreekt van twee dooden en negen gekwetsten. Het proces te Palermo, waarbij 150 personen, uit alle kringen van de maatschappij zijn be- trokken, onder beschuldiging van de handelingen van den beruchten roover Varsalano te hebben begunstigd, zal weldra afgeloopen zijn. Zeven-en- zestig der beschuldigden zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld onder hen bevinden zich de markies van Cerdova, baron Rizzo en verscheidene audere Italianen van ouden en hoogen adel. Bij de zuigelingenteutoonstellingen, zooals die in het buitenland meermalen gehouden zijn, werd voor de bekroning tot dusver gewooulijk al- leen het gewicht en den votdiugstoestaud in aan- merking genomen, rn daarmee een aanmo'diging in verkeerde richting gegeven. Het dikste en zwaarste kind is naluurliik volstrekt niet altijd het het gezoudste. Thans, op een tentoonstelling te Southwark, heeft men andere eischen gesteld en ook den aard van de voeding lot maatstaf genomen. Bij na alle prijzen werden gegeven aan kinderen die aan de moederborst waren gevoed. Kinderen met Engelsche ziekle werden afgewezen. //The Lancet" maakt van deze verauderde zienswijze met groote vTengde melding en hoopt dat men in die richting nog wat verder zal gaan, oua zekerheid te geven dat niet op het niterlijk maar op den geheelen toestand gelet zal werden. (S L O T). Ik greep 't gevest van mijn sabel. De majoor en de stafofEcier sliepen ten laatste ook, vermoeid van hun geredekavel Blank en ik zijn de eenigen die nog wakker zijn. Daar is dat gescbitter in die oogen weer. ZEETIJDINGEN. Van 20 tot en met 22 Nov. VLAG. I NAAM. MS. Van en naar. Lading. 20 Eng. s.s. idem idem idem 22 ben je er zeker van Zeker Of ik, we worden bewaakt. Met verschrikkelijke beradenheid haalt Blank zijn pistoolholster over de tafel naar zich toe. Als het licht schijnt is er niemand, fluisterde hij. Als het uitgaat, zijn twee men- schelijke oogen achter de gescbilderde en al was 't Wellington in eigen persoon, ik schiet er op. Langzaam trckt hij een pistool, laadt die en trekt zijn sabel half uit de scheede. Geen geluid is er in de kamer, de wind rammelt niet langer in stormige woede de ramen. Blank's gezicht is bleek, docb vastberaden en de eenzame kaars begint te knetteren. In 's hemelsnaam, maak haast, fluisterde Laat mij den tijd, is al wat hij zegt. De oogen scbitteren nu belder en bij kijkt er onafgebroken naar en zoo stil is het, dat ik mijn borloge kan booren tikken. Het schijnsel verflauwt,'t is weg onze kaars geeft een waarschuwend geflikker, en vlug zijn pistool oplichtend, geeft bij vuur. lets springt door bet doek van het portret en valt aan onze voeten op den vloer, iets in de pij van een Franciskaner. Voor den morgen is bet een lijk een mensch leeft niet lang met een kogel tusschen de oogen. Het licbaam, dat we mee naar het hoofd- kwartier namen, werd herkend als te zijn Muchios, de beruchte spion en guerilla-aan- voerder. Achter het schilderij vonden we een gang naar buiten en daarin lag een preciese be- schrijving van onze personen, dingen van waarde en wapenen en 't juist getal troepen van ons commando zoodat we, als de vent dien nacht had kunnen wegkomen, dien nacbt niet overleefd hadden. Een fijner schot heb ik van mijn leven niet gezien, besloot de oude militair, de hand van onzen veteraan-kolonel neiqend. God zij dank, heb ik na verloop van zooveel jaren nog het genoegen den ouden makker van 't schier- eiland te omhelzen, die 't afvuurde. Ik geloof niet, dat een van hen, die dien avond bijwoonde, de ovatie zal vergeten, door ons aan die oude vuurvreters gebracht. Beiden zijn ze nu reeds dood, een paar maanden na elkaar gestorven, juist voor we naar Algiers uitzeilden en als ooit iemand ten grave werd gebracht onder de eerlijke tranen van vijf en twintig officieren, een en vijftig onderofficieren, acbt trompetters en vijfhonderd en twee- en veertig soldaten, om niet eens te spreken v an iedere soldatenvrouw en kinderen, dan was hij het, die aan 't begin van zjjn lange loopbaan van honorabelen dienst afvuurde dat //schot in bet duister." INGEZONDEN STUKHEN. Mijnheer de Redacteur Verleen mij s. v. p. een plaalsje in Uwcouraut voor het navolgeude Opmerkelijk is het voor velen, dat twee vreem- delingeu zijn gekozen tot directeur der twee alhier bestaande muziekgezelschappeu. Waren er soms geen geschikte personen in onze gemeeuie daarvoor te vindeu Mij dunkt ran wel. Mijn dank voor de verleeude plaatsruimte, Een muziekliefhebbkr. Ter Neuzen, den 23 Nov. 1908. 21 20 Ter Vcnzen. Jacobus Hofman, Huwelijks-voltrekkingen. 19 Nov. oud 27 j., jm. en Cornelia Levina Leiintje Riemens, oud 21 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Daniel, z. van Franfois Oele en van Debora Riemens. 18 Nov. Ema Maria, d. van Victor Vereecke en van Mathilda Maria Troch. 19 Nov. Anna, d. van Pieter Keukelaar en van Geertruida de Bree. 20 Nov. Hendrik, z. van Jacob Overdulve en van Neeltje Elizabeth Donze. Andries, z. van Cornelis Anthonij Geensen en van Sara Catharina Willemina de Regt. Overlijden. 19 Nov. Johannes Cornelis Clarijs, oud 22 m., z. van Johannes Cornelis en van Anna Oreel. 21 Nov. Adriaan Hamelink, oud 3 w., z. van Joris en van Cornelia Adriana Kaijzer. 22 20 21 22 20 Eng. 8.8. Rus. 8.8. Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. s.s. Belg„ s.s. Eng. sch. Duits. 8.8. Dnits. zeei. Eng. s.s. idem Deen. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Deen. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem Voor Ter Veuzen Hailing 2199 Londen Golfer 10R6 idem River Lagan 2272 idem Calder 1992 Goole Vilii Ter lieuien i Ann Webster I 2241 Londen Voor Gent i 4397 3268 2943 3430 3994 2553 1552 Riga hout Goole stukg. Londen idem Liverpool ledig Gefle hont Londen stukg. Brugge ledig Charlestone pijpaarde Mandal ledig idem bout Gen. Zimmerman Frankfort Sea Lion Stnart Thnringia Sea Serpent l'Avenir Samuel Holland Hercules Nordsee Zeitung 1901 Faraday j 2525 New-Castle Sea Gull j 2/62 Londen Van CJeot Margrethe Player Humber Tadorna Whimbrel Agneta Astrologer Sea Hound Truro Frankfort Sea Lion stukg. ledig stoke, kolen stukg. 3244 Grangemouth 1527 Cardiff 2849 3730 1836 3190 2580 Eng. s.s. Van 20 Oostluizen afgeschut Goole Liverpool Cardiff Bleyth Leith 3085 Londen 3:<66 Hull 3268 Goole 2943 Londen Voor lelzaete t Alembic I 721 lElseneur tot en met 22 Nov. werden langs de alhier 48 binnenvaartuigen op- en 45 door de Westsl. 10 op-en 2 afgeschut. stukg. idem ledig aardapp. stukg. idem aardapp. ledig stukg. idem idem idem idem creosoot G r a n e n. voor de vraag. Ds aanvoer Alleen was Boonen en Erwten Rotterdam, 23 November. Binnenlandsche was heden voldoende Wintergerst weinig tsr rnarkt waren ruimschoots aangeboden Men noteertPuike Zeeuwsche Tarwe 7,50 8,en zelfs nog daarbovenmindere en goede Tarwe 6,25 A 7,— Rogge 5,20 A 5,85 Wintergerst 4,40 A 4,80 Cheva- hergerst 5,— A 5,75 Gerst per 100 kilo 7>~ 8,10 Haver 8,— A 4,— Paar- denboonen 6,50 A /6,75; Witte Boonen 19,A /15; Bruine Boonen 10,A 16,en mindere soorten Boonen f 8,— A 9,— Kookerwten 9,— A 10,— Voeder- erwten 7,— Kroonerwten 10,Kanarie- zaad 14,A 15,alles per hectol. B u i t e n 1. Granen, Tarwe per 2400 kilo 190 a 210 en per 100 kilo 8,50 A 10, Rogge per 2100 kilo 129 A 182 Gerst Zwarte Zee 101 A 102 Amerik. Mais 111 a /113 per 2000 kilo; Haver Russiscne 6,30 A 6,80 per 100 kilo; Meel. Prima inlandsch 11,25 A 11,50 le soort 10,25 A 10,60; Zeenwsche Tarwe- bloem f 11,50 A 12,—prima Belgisch 11,50 A 12,25 le soort 10,75 A 11,25 1° soort Fransch 10,25 A 10,75; prima Duitsch 12,25 A/12,75; 1« soort 10,75 a 11,50 extra puik Hongaarsch 14,50 A 15,50; 1« soort 12,25 A 13— prima Amerik. 13,— 14,D soort 11,50 A 12,50 2" soort 10,75 A 11,25; Inl. Roggebloem 9,50 A 10,50 Duitsche 9,A 10,50, alles per 100 kilo uetto. Runderprijzen 44 A 65; Stiereu 40 A 56; Kalveren 75 A 95; Schapen 40 A 50; Varkens 35 A 40 cent, alles per kilo. M el k k o e i e n 140 A 225 Kalfkoeien 145 A 250 Stieren 50 A 175; Vaarzen 70 A 125Pinken 40 A 80 Graskal- veren 30 A 50 Fokkalveren 15 A 18 nuchtere /8 A 13Biggen 4 A 10, alles per stuk. Aardappelen. Brielsche kralen 4,50 a 5,Zeeuwsche blauwe /3,75 A 4, Gelderscbe 3,25 A 3,75; Eigenheimers 3,50 a 3,70 Magnum Bonums 2,60 A 2,80 Duitsche roode j 2,50 A 2,70, alles per mud. Boterprijzen iu vaten gemiddeld 52 en 70 A 75 cent per half kilo. Zoetemelksche Kaas /25,a 27, per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 5,— A 5,50 Buitenl. 3,50 per 100. Zeeuwsche ajuin 1,60 A 2,80 per 60 kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3