Gemengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Kinder-drama. Gent. De deur der voorkajuit werd ingeslagen, en door de golven, welke over het schip sloegen, stroomde eene groote massa water de kajuit, die voor logies der eqaipage diende, binnen. Bedds- goed eu kleeding der bemanDing is daardoor aanmerkelijk beschadigd. Het water stood ruim 1 meter boog. Ook moet zich in de kajuit een aan de bemanniug behoorend bedrag van 160 Mark in papieren geld bevonden hebben. Het schip is opgeschut en de kajuit beden leeggepompt met de motorspuit der Vrijwillige braudweer alhier. Zondag 1.1. trad vocr eeu vrij talrijk publiek op de heer J. L. A. de Lange, redacteur van //De Toekomst" te Middelburg,in het Volkskoffiehuis van den heer Hazewindus alhier. Tot onderwerp had hij ter bespreking //Herziening van het vonnis van den onschuldig veroordeelden Petrus Neijssen te IJzendijke" en ffDe Martelaren van Chicago." Ook bleef de spreker geruimen tijd over het vonnis van den landbouwer Buijsse uit Biervliet, het woord voereu. Hij stipte ook aan de vrjjspraak van den burgemeester van Borssele, die van den onder- directeur der gevangenis van Breda, van het meisje uit Ter Neuzen wegens kiudermoord. Zijn rede had tot doel oin ook alhier propaganda te maken en bij een later optreden als spreker een protest tegen het vonnis van Petrus Neijssen ter onder- teekeHing te presenteereu. Voor debat werd door niemand het verlangen te kennen gegeven. Bij beschikking van den Minister van Water- staat is, met ingang van 1 December 1903: de ingenieur van den rijkswaterstaat der 3de klasse, de heer P. Hoogenboom, thans te Vlissingen, voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het departemeDt van waterstaat, handel en nijverheid de adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat J. W. Birnie, thans te 's Graveuhage, tot 1 Mei 1904 belast met de waarnemiog van den dienst van ingenieur in het arrondissement Middelburg, ter standplaats Vlissingen. Met ingang van 16 dezer is benoemd tot postbode te Walsoorden, de hulpbode C. Jansen te Stoppeldijk. Axel. Met ingang van 1 Dec. e. k. is de heer H. Reijuen, klerk bij de posterijen en telegrafie alhier, verplaatst naar Rotterdam en wordt op dien datum vervangen door den heer C. Wolfert, thans als milicien iu dienst bij het regiment genietroepen te Utrecht. *s Graveuhage, 23 Nov. Tweede Kamer. Bp het voortgezet debat over de Indische be- grooting verdedigde de Minister den gevolgden koers, overeenkomstig het anti-revolutionair program. Hij sloot zich aan bij de hulde, gebracht aan de energie vangeneraal Van Heutsz. De Minister verklaarde voorts, teneinde het in hem als staatsman gestelde vertrouwen niet te beschamen, niet te willen ingaan op het denkbeeld van den heer Van Kol, om een ge- deelte der Kolonien te verkoopen. De Minister handhaafde uitdrukkelijk het renteloos voorschot op de begrooting, ondanks de daartegen ingebrachte bedenkingen. Scheveningen, 22 Nov. Nabij de pier is gestrand het Oostenrijksche schip ,/Henriette", geladen met bout, komende van Triest. De kapitein en de equipage, 12 man, zijn alien gered door de krachlige pogingen der reddingboot, ge- steund van af de pier. Het schip is geheel uit elkaar geslagen. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen C. H. A. C. H., ook wel genaamd F., oud 19 jaar, hofmeester, geboren te Amsterdam, zonder vaste woonplaats, gedetioeerd te Middelburg, ter zake dat hij in den voormiddag van 14 November 1903 te Ter Neuzen, aan boord van het aldaar liggende stoomschip ;/Guido" alwaar hij als hof meester in dienst was, in een slaapkamer uit een in eeu glazen kastje geplaatste geldtrommel, met het oogmerk van wederrechtelijke loeeigening heeft weggenomen 4 bankbiljetten ieder van f 25, 1 bankbiljet van 100 francs, 2 bankbiljetten ieder van 20 francs, 1 Finsch bankbiljet van 10 mark. 9 gouden vijfroebelstukken, 1 goudstuk ter waarde van een pond sterling en een linnenzakje, in- houdende ongeveer 52 verschillende zilveren, kope- ren en bronzen muntstukken, alles toebehooreude aan B. Meinsma, althans aan een auder dan aan hem beklaagde. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd den heer Mr. H. Oele, advocaat en procureur aldaar. Onlangs deelden wij mede, dat een matroos der Koniuklijke Nederlandsche Marine wilde huwen met eene dochter uit een ander huwelijk des vaders. (Die vader had hem n.l. erkend, hoewel hij de vader niet was). G noemde persoon heeft zich gewend tot Hare Majesteit de Koningin om hulp in deze aangelegenheid. Naar gemeld wordt, is aan adressant te kennen gegeven, dat de Koningiu Diet kan beslissen. Van uit Rotterdam is Zaterdagmiddag weder- om een fraaie collectie van 125 stuks Hollaudsch rundvee, meerendeels drachtig vee, naar Spanje verzonden. Te Rotterdam is een 17jarige kantoorbe- diende gearresteerd, die de posterijen bedroogdoor gebruikte postzegels die slechts aan een kant waren gestempeld door te knippen, zoodat niets van den stempel te zien was en het ontbrekende netjes bij te passen. Bij voorkeur bezigde hij daarbij aangeleekende stukken, die hij op deze wijze bewerkte. Ten laatste liep hij evenwel in de val, Te Borgercompagnie gingen twee paarden op hoi. De bestuurder, de negentienjarige P. Bronsema, geraakte onder de wipkar en overleed spoedig. Aan het commissariaat van politie aan de Nieuwe Haven te 's Gravenhage is door iemand aangifte gedaan, dat hem op het Spui door een onbekende een aalmoes was gevraagd en dat toen hij daarop zijn portemonnaie voor den dag haalde de man trachtte hem de bears te outrukken. Toen dit niet gelukte, sneed de bedelaar hem met een mes over de vingers. Woensdag a.s. zal de oudste ingezetene van Zwammerdam, de wed. L. Sprey, geb. Neeltje van den Bogaard, haar 100,ten verjaardag vieren. Hoewel eenigszins gebogen, loopt ze nog door het huis of wel eens buiten, om eens gezellig met haar buren te praten. Tot op den huidigen dag is ze kraehtig van lichaam en helder van geest gebleven. Zelfs het kousen breien behoeft ze aan geen jonger kraihten over te laten. Haar oudste dochter heeft onlangs de gouden bruiloft gevierd. Te Loosduinen werd een jeugdige tuinder zo6 boos op een grooten karbond, die met een klein hondje speelde, dat hij het vastgebonden en ingespannen dier met zijn mes doodstak. Tot viermaal boorde hij het beest zijn mes zoo diep mogelijk in 't lijf. 't Zal den jeugdigen en hardvochtigen driftkop echter heugen, daar proces-verbaal is opgensaakt. Men meldt uit Uitgeest Zaterdagavond omstreeks 5 uur is de conducteur H., eerst sedert een half jaar in dienst, door eigen onvoorzichtigheid onder den trein geraakt en terstond gedood. De man was getrouwd. Naar aanleiding der arrestatie van Mr. J. M. van Munnekrede, advocaat en procureur te Delft, mede-curator in het faillissement der Delftsche distilleerderij, gist- en spiritnsfabriek, vooiheen Van Mserien Zonen, aldaar, deelt het Hbl. mede Bij het failleeren der firma Van Meerten be- vond zich bij de firma Gebroeders Hoytema een onderpand, dat door den gearresteerde en zijn mede- curator in dat faillissement, Mr. P. A. Post Uiter- weer, elk voor de helft werd overgenomen. Eenige dagen geleden kreeg Mr. Post Uiterweer kwaad vermoeden en deed onderzoek, waarbij bleek, dat de helft, in bewaring bij Mr. Van Munnekrede, verdwenen was. Hierna werd de zaak in handeu der justitie gegeven. De arrestatie geschiedde door den rechter- commissaris Mr. H. A. van Rees en den substi- tuut-officier van justitie Mr. A. Machine Pont. Naar men wil, heeft Mr. Van Munnekrede te Parijs zwaar gespeculeerd. Het bedrag der verduistering van Mr. Van Munnekrede is ruim f 60,000. Door de gemeente-politie te Rheden is proces- verbaal opgemaakt tegen de wed. Te L. aldaar, die weigert hare lhjarige dochter met een kind van 6 weken in hare woning op te nemen, zoodat deze dochter, die reeds eenige nachten met haar kind in een hooiberg heeft doorgebracht, thans van gemeentewege is uitbesteed. Zij kan zelf niet in haar onderhoud voorzien, daar zij een hand mist. Zondagavoud was de familie V. aan het Kasperspad te Dordrecht ait geweest. Daar het al wat laat was geworden toen men thuiskwam, werden eeu horloge met ketting, een ring en andere lijfsieraden, alsmede de portemonnaies op taf.-l gelegd en gingen de echtelieden naar bed. 's Nachls, toen de vrouw wakker werd om een kindje te helpen, meende zij bij het schemerlicht van eeu nachtlampjr, een manspersoon in de keukeD te zien. in plaats van haar man te wekken, ver- school de beangste vrouw zich met haar kindje onder de dekens en viel weer in slaap. Bij het ontwaken kwam men tot de ontdekking dat alie kostbaarheden van de tafel verdwenen waren en dat een raam aan de achterzijde der woning met geweld geopend was. Het horloge Van den man werd in de gang naast de woning teruggevondenblijkbaar had de dief dit niet durven meenemen, omdat de naam van den eige- naar erin stoud gegrift. Dadelijk werd van het gebeurde mededeeling gedaan aan de politie, die een onderzoek instelde, dat echter tot dusver geen resultaat heeft opgeleverd. Zijn wij goed iugelicht, dan had V. Zaterdagavond te voren een vrij aan- zienlijk bedrag in geld ontvangen, dat echter niet in de gestolen portemonnaie was geborgen, zoodat de dief, aangenomen dat hij met eerstgenoemde omstandigheid btkend was, bedrogen is uitgekomen. Twee kinderen, een zusje met haar klein broertje, speelden samen op het mulle zand van den Mookschen berg, nabij den weg naar Groesbeek. ZeJfs onder het geringe gewicht van het jongetje zakte het droge, losse zand weg, steeds dieper weg, trok het ventje mee, totdat hij zelfs met behulp van zijn zusje zich Diet meer uit het, hem vast omknel- lende zand wist te redden. Ondertusschen zakte broertje steeds verder weg en, radeloos van angst, zet zusje het op een hulproepeu. Gelukkig was iemand in de nabijheid, die. met tegenwoordigheid van geest en goed overleg hulp wist te brengen. De heer Van Hoorn, van Groesbeek, op weg naar Mook naderde de plek, waar broertje geheel onder het zand verdwenen was. Met inspanning van alle krachten en zonder een oogenblik tijd te verliezen, begin de heer Van Hoorn het reddingswerk en het gelukte hem hoofd en bovenlijf te bevrijden uit het noodlottige zand, waarin het kind spoedig een akeligen verstikkingsdood zou gestorven zijn. Doch het kind geheel bevrijden, gelukte ook aan den heer v. II. niet, die daarom in de nabijheid om hulp ging aankloppen. Weldra was nu de kleine met schop en spade uit het zand gegraven. De klassieke nachtwacht. Uit den raad van Hindeloopen meldt de Leeuw. Ct. Op eene vraag van den burgemeester of men bij de nachtwacht het gebruik van den ratel wil bestendigen antwoordt de heer Van der Kooi dat hem de wacht zonder ratel niets waard is. Zijne medeleden zijn alien van hetzelfde gevoelen en zoo zal Hindeloopen dus blijven behooren tot de ratelende gemeenten. In het N. v. Almelo leest men In het plaatsje Olst kon men dezer dagen ge- tuige zijn van een ergerlijk schouwspel/ De begrafenis had plaats van den op zoo treurige wijze om het leven gekomen exportslagersknecht. Het lijk werd vervoerd op een boerenwagen een lijkwagen heeft men er niet daarachter een boerenkleedwagen, en dan volgde de stoet, be- bestaande in exportslagersknechts, alien gekleed in hun werkpakken; blauwe, bebloede kJeederen, klompen en pet. Had dit laatste een bijzondere beteekenis? Was het een of ander oud gebruik, eene traditie, gelijk men die op kleine plaatsen meer ontmoet Was het misschien //de laatste wil van den overledene Niets van dat alles Op ons vragen daaruaar kregen we ten antwoord »'t Is druk aan den winkel en de baas kon z'n persooneel geen tijd geven voor omkleeden!" Uit Westemieland achryft men Eene eigenaardige landverhuring werd hier Vrijdsg gehouden. Ook op het platteland in een laudbonwstreek is er dikwerf voor tal van lieden gebrek aan een hoekje grond voor den verbonw van voediDgsmiddelen. Wordt er nu land te huur aangeboden, dan schrikt de buurprijs meuigeeu af. Een menschlievend dorpsgenoot liet heden ruim anderhalf hectare best bouwland in 42 perceelen verhuren. De buurprijs werd vastgesteld op dertig cent per oude roede, dat is voor omstreeks de helft van den prijs bij publieke verhuringen be- dongen. De belanghebbenden hadden niets anders te doen, dan een nnmmer te trekken, waardoor werd aangewezen welk perceel hun ten deel viel. De verhuring geschiedde voor zes jaren. Diezelfde menschenvriend laat thans een huis bonwen, bestaande uit vier woningen, welke bjj voorkeur aan behoeftige wednwen zullen verhuurd worden. Donderdagnamiddag werd te Znlfen een halo rondom de zon eu daarna de dubbele zou gezien. De eerste bestond uit den kleinen kring met den daaraan rakenden boog, de laatste, in verband met de zoushoogte, met de bolle zjjde naar het hemellichaam gekeerd. Ook waren die beide levendig gekleurde bijzonnen zichtbaar, alsmede een witte lichtzuil, zoowel op als onder de zon. Verder vertoonde zich omstreeks 3 uur geduren- de eeu viertal minuten in de veder-laagwolken een volledig goed gevormd beeld der zonneschijf, dat op de ware zon rustte en evenals deze een gele tint had. Ook was de planeet Jupiter's avonds geruimen tijd omgeven door een ring ter grootte van onge veer een derde der voile maanschijf, orauje met 8mallen rooden buitenrand. Te Hoogeveen deed Donderdagmorgen reeds vroeg het verhaal, dat de banketbakker L. de L. zoek was, de ronde. Ieder wist er het zijne van te vertellen. De man was reeds vroeg opgestaan en had zich naar de bakkerij begeven. Toen de huisgenooten opkwamen, werd hij vermist. Overal werd gezocht, doch te vergeefs. Een emmer, die niet op zijn gewone plaats was, deed 't vermoe den rijzen, dat de man in het kanaal zou zijn gevallen. Men besloot dus te dreggen. Tegen den avond bleek de veronderstelling maar al te juist. De L. toch werd in de buurt van zijn woning als lijk opgevischt. Waarschijnlijk uitgegleden van den wal 't was er glad door de vorst vond de nog jonge mau, nalateude een vrouw met drie jeugdige kinderen, een vroegtijdigen dood. Vrijdagnacht om half 2, toen het gezin van den landbouwer A. van der Jagt, bewonende de hofstede //de Heuvel" aan deu Schulpweg onder Charlois, in diepe rust lag, ontstond in die woning brand. De vrouw ontwaakte door een geraas op het dak, alsof bet zwaar hagelde j maar klaar wakker wordende, bespeurde zij een brandlucht. 1J lings wekte zij haar man en acht kinderen nog juist intijds, want men had nog maar nauwe- hjks deu tijd om in nachtgewaad een heenkomen te zoeken in het vrije veld. Het huis stond in hchte saie. Alleen mocht het gelukken, een kast, geldswaarde bevattende, uit het huis te brengen. Toen de vrouw den brand ontdekte, stond de groote schuur, gevuld met de producten van den oogst, tarwe, gerst enz., in vlam. De schuur is tegen het woonhuis, uit vier vertrekken en een een keuken bestaande en met een rieten dak gedekt, aangebouwd, zoodat ook dit al heel spoedig in brand stond. Toch mocht het nog aan den buurman gelukken, het vee het land op drijven, uiigezonderd eeu varken met8big^en die omkwamen. Alles ging zoo goed als geheel in vlammen op. De brand weer bepaalde zich hoofdzakelnk tot de omstaande hooischelven en gebouwtjes. De stoomspuit geraakte door de duisternis of door den mist aan de Maashaven bij de Brielsche laan van den njweg en bleef daar ruim een uur in net zand steken. Hulp bij het blusschen kon zij daardoor niet verleenen. De hofstede was met den inboedel voor J 14,000 verzekerd. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. C. r Eeu treurige zaak werd Vrijdag voor de rechtbank alhier behaudeld. De lojarige bakkersleerling Jacob N. B., een kind nog in jaren en ontwikke- ling, stond terecht wegens zware mishandeliDg van zijn broertje Cornelis, welke mishandeling den dood ten ge/olge had. Dit alles ging echter niet zoo gruwzaam in zijn werk, als deze korte beschrijving zou doen ver moeden. Een sameuloop van omstandigheden was oorzaak dat de gevolgen van een kindergekibbel z66 erg waren. Jacobus was 12 uur in dienst geweest van zijn patroon, en kwam in den avond van 21 October vermoeid en misschien ook wat korzeling naar huis. Die stemming verbeterde er niet op, toen hij de dear der woning gesloten vond. Moeder pas onlangs weduwe geworden was uit, en Jacobus moest een half uur bij de overburen wachten tot zijn ouderen broer Jan, die een huis- sleutel had, thuis kwam. De jongens gingen naar boven en zetten zich bij Cornelis, en het zusje Anna Maria aan tafel. Elk zocht wat bezigheid. Jacobus haalde een portretljjslje voor den dag, waaraan hij bezig was, Anna Marie zette de lezing voort van ,/Het hart eener moeder", en ook de twee anderen hadden 't een of ander onder handen. Maar het duurde niet lang of er ontstond gekibbel. Ko werd door Cornelis geplaagd met z'n portretlijstje omdat Anna Marie aan den eerste een stukje koek gaf. Wat hij niet kreeg Zoo kwaad maakte Cornelis zich, dat hij een lepeltje naar Ko wierp, waardoor deze een klein wondje onder het linkercog kreeg. Dat was te veel De wrok van den geheelen dag barstts opeens uit, en de schaar grijpende, die naast hem op tafel lag, gooide hij het scherpe voorwerp met alle kracht en in blinde woede naar het hoofd van Cornelis. In ^blinde" woede. Maar het projectiel trof doel een der schaarpunten drong den kleinen jongen in den hals, even onder den linker onderkaaksrand en doorboorde de inwendige strotader en de groote halsslagader. Groote schrik, en gehuil Ko vluchtte toen hij bloed zag beaugst de straat op en Cornelis liep wat hij loopen kon de trap op naar de woniDg vau den bootsman der marine Kraay. Deze was gelukkig tbuis. Hij legde een voorloopig verband en deed den gewonden knaap naar het gasthuls vervoeren. Maar de wetenschap kon de gevolgen der kiuderdrift niet meer voorkomen. Nog dienzelfden nacht overleed Cornslis. En den volgenden dag werd Ko naar het huis van bewaring gebracht, waar hij sedert in preventieve hechtenis bleef. Het O. M., waargenomen door Mr. Van Dam, substituut officier van justitie, wees in zijn requistoir op het treurige karakter der zaak. Eu het ont- zettende leed der moederevenwel betoogde het, dat de kleine beklaagde met oordeel des onderscheids en met opzet de daad gepleegd heeft. Immers, de jongen is 16 jaar, een leeftijd waarop de strafrechter aauneemt, dat ieder verantwoordelijk is voor z(jd dadeo. En Jacobus heeft de schaar geworpen met het opzet zijn broerlje lichamelijk leed te doen. Maar het O. M. meende aan de aDdere zijde, dat de straf niet langer behoeft te duren, dan de preventieve hechtenis heeft bedragen (42 dagen), zoodat de dag der veroordeeling tevens de dag dtr invrijheidstelling kan zijn. Mr. Math. Boissevaiu, de verdediger van Jacobus, noemde de preventieve hechtenis, die zijn client heeft oudergaan ongemotiveerd. Het publiek belang maakte het niet noodzakelijk en vrees voor vlucht bestond er niet. Voorts bestreed pleiter dat hier met oordeel des onderscheids en opzet is gehaudeld, en hij wees vooral op de verbitterde gemoedsstem- ming, waaiin Ko op den bewnsten avond verkcerd heeft. Om deze redenen vroeg pleiter vrijspraak, en verzocht tevens onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank keurde dit laatste goed, en bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. Snikkend werd kleine Ko door den grooten veldwachter weggeleid, nog niet begrijpend dat hij zoo opeens naar huis mocht gaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2