4460. Ter Neuzensche Courant. Zaterdag 21 November 1903. 43® Jaargang. bekendma king. No. Gemengde berichten. Binnenland. FETJILLETOH. SIGN0RA STELLA. Telegrafische berichten. T^fl^IEDIEGDIK] BL.AJD. De licliting der Rationale Militie van 1903. TWEEDE KAMER. TER NEUZEN, 20 November 1903. [)e Burgemeester van TER NEUZEN brcngt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat bet door den Directeur der Directe Belastiugen enz. te Middelburg, den' 18 November 1903 invorderbaar verklaard kohier der personeele belasting dezer gemeente, (overig deel), over bet jaar 1903 No. 6, op beden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordermg, is ter band westeld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den '20 November 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Meermalen werd de vraag gesteld, wanneer de. diensttijd der milicieus van de lichting 1903 zou eindigen, daar deze, terstoud na de inlijviug op 15 Maart,, tot 15 Mei in verlof waren gezonden. Door den Minister van Oorlog was voorgesteid om die milicieus voor de eerste oefening de voile 81/, maand onder de wapenen te houden, dus tot 1 Februari a.s. Woeusdagavond is dit voorstel doordeTweede Kainer zonder hoofdi lijke stemming verworpen en daardoor beslist, dat de gedwongen verlofiijd van twee maanden (15 Maart15 Mei) id den diensttijd zal meerekenrn, en dat de eerste oefeningstijd dus eindigt ongeveer 30 November. Met uitzondering der eerste ploeg van het blijvend gedeelte gast de lichting 1903 dus met 1 Dec. uaar huis. In de gister gehouden zitting kwamen aan de orde de algemeene beraadslagingen over de fndische begrooting waarbij de heer Van Vlijmen naging de geschiedenis van den Atjeh-strijd, die door de Katholieke Staatspartij steeds als recht- vaardig is beschouwd en waarbij wij nu aan het begin van het einde staan. Spr. bracht daarbij hulde aan de Ministers Bergsma en Cremer en de generaals Van der Heijden en Van Heutsz, en gaf zijn bljjdschap te kennen over de onderwerping van Panglima Polem. Spr. juichte toe de maatregelen door de Re- geering genomen om de verschillende streken in den Archipel tot ontwikkeling te brengen. De heer Pijnacker Hordijk vroeg nadere in- lichtingen omtrent de plannen van de Regeeriug ten aanzien van het verleenen van steun aan Indie. Op welke wijze en naar welke plannen zal die steun worden verleend Voor zoover spr. thans de voornemens der Regeering kent, acht hjj de hulp niet voldoende en de vorm niet aaubevelenswaardig. Vooral komt spr. er tegen op, dat een gedeelte-. van het voorschot voor de defensie van Indie wordt gebruikt terwijl Ne- derland tocb bij die verdediging het meeste be- lang heeft. Spreker achtte de tegenwoordige omstandigheden niet geschikt voor een bespre- king van de rechtvaardigheid van den Atjeb-krijg. Ook de heer Fock was teleurgesteld over het ontbreken van een vast plan van hulpverleening De Regeering is nog steeds aan het overwegen en overleggen, maar tot krachtig handelen komt het niet. Naar sprekers oordeel draagt in hoofd- zaak de omslachtige wijze van werken in Indie er toe bij, dat daar zoo weinig tot stand wordt gebracht. De Regeering beginne niet dadelijk met aan- leg van spoor- en tramwegen waarvoor 17 millioen gulden over 6 jaren verdeeld is uitge- Vrij bewerkt door A MO. 60) De bijval, dien haar zaag en spel voud bij hiar optreden, was onuitsprekelijk groot. De paarden werden van haar rijtuig afgespanneu en door hare bewonderaars voortgetrokken bererkte zij haar hotel. Men bracht haar serenades, dichtte liederen op liaar, en vereerde haar op bijna af- godische mauier. Wie was zij Waar kwam ze vandsan VVaar- om had men haar talent tot dusver geheim ge houden Het gerucht zeide, dat zij een boerenmeisje u;t Engelaud was, en haar broeder ja, het was haar broeder, al leek hij niet op haar was een buitengewoon begaafd violist. Hij zou een voor- deelige plaatsing kunnen krijgen, als hij zich maar aan de opera wilde verbinden, doch dat wilde hij niet. Zij werd bewaakt als een j-nge dame van aan- zieulijken huize. Haar geleidster een Fransche dame met defiig voorkomen verliet haar geen oogenblik. Haar broeder vergezelde haar uaar de opera en bracht haar ook weer thuis. Rijke heerrn boden haar juweelen aan, en minder rijke keken haar smachteud na. Op het tooneel werd zij bijna begraven onder de bloemen, die men haar vereerde. Doch niets had uitwerkiug op haar. Signora Stella zoo luidde haar naam trokken maar bevordere eerst de emigratie, legge daarna wegen aan, om eerst dan tot'spoor- en tramwegaanleg over te gaan. Ook spr. meent dat geen geld van het renteloos voorschot mag worden aangewend voor de defensie. En teu slotte vroeg spr. wat er waar was van een expeditie tegen Tabanan. De heer Roell bestreed de financieele politiek van den Minister. Hij drong aan op het nemen van maatregelen om door nieuwe inkomsten den zorgvollen toestand in Indie te verbeteren. Voornamelijk bestreed spr. de wijze waarop het te verstrekken renteloos voorschot aan Indie wordt aangewend, waarbij de gewone, jaarlijks terugkeerende uitgaven onder de buitengewone uitgaven worden gerangschikt en het voorschot dus een sluitpost wordt. Voor Nederland en Indie achtte spr. deze financieele politiek ge- vaarlijk. De heer Hugenholtz kritiseerde de opvatting van den Minister, die ons optreden in Korintji als tactvol en gematigd verdedigd heefr. De heer Cremer wilde, dat de Regeering, in afwachting van een vast algemeen plan van hulpverschaffing, direct moest overgaan tot het nemen van die maatregelen, die zij in het be- lang aan den inlander nocdig acht. Spreker oordeelde 't gewenscht, voor dit jaar de zaak van het renteloos voorschot van de begrooting at te nemen. Tenslotte drong epreker aan op bezuiniging. De heer Troelstra protesteerde tegen de be- weerde rechtvaardigheid van den Atjeh-oorlog. Tot directeur van het muziekgezelschap vApollo" alhiei is benoemd de heer H. L. van Halst, directeur van een detgtlijk gezelschap te Sas van Gent. Bij kon. besluit is, op grond dat hij geacht wordt onmisbaar te zijn, hetzij voor het gezin waartoe hij behoort, outheffing verleend van den werkelijkeu dienst, welken hij dit jaar gehouden is te vol brengen, aan de militieplichtige C. Naesseus uit Ter Neuzen. In de Dinsdag te Hulst gehouden raads- zitting waren slechts drie leden, beueveus de voor- zitter, die ook lid van den raad is, tegenwoordig. Ouder de ingekomen stukken behoorde het vroeger gemelde adres, onderleekeud door circa tachtig persouen, alien cafehouders en neringdoenden houdende verzoek om de verordemng op de her- bergen eu tapperijen zoodauig te wijzige,u, dat op de zoogenaamde boereumaaudagen dausmuziek mag worden gehouden. De voorzitter stelde namens burg, en weth. voor, de behaudeling van het verzoek uit te stellen tot de vergadering meer voltrlligis, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangenomen. Eveneens werd, in verband metrde afwezigheid van den heer Adriaause, aangehouden dien* bekend verzoek om een adres aan Gedeputeerde Stateu te zeuden, om verbetering van drie handelswegen te verkrijgen. Ingekomen was verder een schrijven van Gede puteerde Stalen, waarin gemeld werd dat zij de in de vorige zitting aan den secretaris toegekende salarisverhooging niet konden goedkeuren, als zijude in strijd met de gemeeutewet die zegt dat burge meester en secretaris evenveel salaris moeten hebben, zoodat de raad of de verhoogiug moest intrekken of ook dat van den burgemeester verhoogen. Burgemeester eu secretaris verlieten de zaal, doch eenparig vouden de drie raadsleden, de heeren Vau Waesberghe, Hombach en Verwilghen, het puut te ingnjpend, om niet met de behandeling te wachten tot de vergadering voltallig was. nam geen juweelen aan dan alleeu uit de hauden van gekrooude hoofden eu had geen tijd om zich met vrienden en bewonderaars in te laten. Haar talent als zangerrs buiten beschouwing bhjvende, was zij een zeer beminnelijke jonge dame. Zij was niet groot maar slank en wel gevormd ook was zij al tijd keurig gekleed, of zij op het tooneel was of niet. Haar aanminnig voorkomen had zij volkomen onder bedwang zij wist de uitdrukkiug van haar gelaat meesterlijk te veranderen uaar de eischen vau de rol, die zij speelde. Doch haar grootste aantrekkelijkheid lag in haar mauier vau zich te bewegen. Haar bevalligheid en eeuvoud veroverden in storm alle harteu het was of er tooverkracht van haar uitging. Van haar gfiuid giug een buitengewone bekoring uit. In omvaug eu buigzaamheid mocht haar stem misschieu haar gelijke viuden, maar er lag zooveel bezieling in, dat zij haar toehoorders meesleepte zonder een eukelen blik, zouder een enkel gebaar. De roem der nieuwe ster verspreidde zich snel in Italie en verder in geheel Europa. De direc- teuren van opera's in de hoofdsteden togen tiaar Milaan om haar te hooren en zoo mogelijk aan hun gezelschap te verbinden. Doch zij konden haar nooit alleen te spreken krijgen eu nooit kregen zij auder antwoord dan Mijn broeder, siguor Giotto, voert voor mij alle onderhandelingen. Ik veraijs u daarom naar hem." Er werd over niets anders gesproken dan over signora Stella. »Wie is zij was de duizendmaal herhaalde vraag. De vreemdste verhalen werden opgedischt, tegengesproken en weer opnieuw ver- teld. Dat geheimzinnige vermeerderde nog de Een verzoek van den heer Pohlman e. a., om een riool achter hunne woningen te laten maken, werd afgewezen met drie stemmen tegen een stem. De heer Hombach was er voor het verzoek in te willigen. Verder stelde de voorzitter namens Burg, en Weth. voor eene leening aan te gaan van f 12.400 voor den aaukoop van een huis in de Bageinestraat tegen 4% met jaarlijksche aflossing van 200 gedurende 40 jaar. Het voorstel werd aangenomen met algemeene stemmen. Een verzoek van het burgerlijk armbestuur om een subsidie van f 2040 werd met algemeene stemmen ingewilligd. Stoppeldijk. Pas is de woning van den kleinen lijder aan diphtheritus ontsmet of weer zijn twee kinderen aangetast, uit verschillende huisgezinnen in de kom van 't dorp. Dit zijn dus in korten tijd vier gevallen. 'tSchijnt dat van de gevaarlijke keelziekte niet spoedig de kiemen in eene gemeente zijn vernietigd St. Jansteen. In den Heikant is in den nacht van Maandag op Dinsdag het hoefje vau den voermah Isterdaal afgebrand. Dit is de derde keer. Uliuge, 19 Nov. Voor het herhalingsonderwijs in deze gemeente hebben zich aangemeld voor de school te Clinge, Gravenstraat, 20 mannelijke eu 4 vrouwelijke leerlingen en voor die te Kappelle- brug 6 mannelijke leerlingen. Er is hier dus nog al belangstelling voor dien tak van onderwijs. In eene deze week gehouden vergadering van den boereubond werd deze inrichting defiuitief gegroudvest. De heer P. Lansue gaf een zeer duidelijke lezing over het nut dezer bonden. Het aantal leden bearaagt nu 37. Door de 32 aanwezigen werd eenparig besloten ook eene boerenleenbauk te stichten. Allen meldden zich als lid aan. Tot leden der commissie van toezicht werden gekozen de Z.Eerw. heer J. A. Theuns, pastoor, die echter verklaard had, dat hij daarvoor niet wenschte in aanmerking te komenverder de heeren P. A. Smet, P. Eggermont, G. Stroeckeu en Alf. Cammaert. Tot geestelijke adviseur werd benoemd de Z.Eerw. heer kapelaan. De leden waren zeer goed opgekomen en er heerschte vertrouwen in deze nieuwe zaken. 's Gravenhage, 20 Nov. Tweede Kamer. Aangenomen is het onteigenings-ontwerp voor den tramweg van Middelburg naar Domburg, met zijtak Koudekerke naar Vlissingen. Bij het voortgezet debat over de Indische be grooting verdedigde de heer De Waal Malefijt de financieele politiek dea Ministers en sprak hij de hoop uit dat het voorschot aan Indie niet van de begrooting zal worden terug genomen. De heer Verhey huldigde generaal Vau Heutsz. De heer Lohman verdedigde het behoud van het renteloos voorschot op de begrooting, omdat hij dit voorschot beschouwde als eerste stap om op deze wijze voort te gaan. De heer Bos gaf de voorkeur aan het sluiten eener leening, met bijdrage van Nederland in de betaling vau rente en aflossing. Een vrijwilliger bij het instructie-bataljon te Kampen werd in 1901 veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, met ontzegging vau het recht om bij de gewapende macht of als militair gtemployeerde te dienen voor len tijd van 5 jaren. belangstelliug eu deed nog grooter roep van haar uifgaan. Teu laatste hoorde men al meer en meer ver- zekeren, dat de nieuwe prima donna zich verbonden had om te St. Petersburg op te treden. Dit gerucht bleek waarheid te zijn. Voor haar vertrek zou signora Stella echter met haar broeder een groot concert geven ten voordeele der Milaansche instellingen van liefdadigheid. En het werd gegeven in La Scala. De prijs der toegangsbiljetten was hoog gesteld, maar de opkoopers maakten zich er meester van en het duurde niet lang of men rekeude zich gelukkig als men voor het driedubbele van den oorspronkelijken prijs nog een biljet had weten machtig te worden Het concert'slaagde uitmuntend. Eene ouverture en nog twee stukken werden uitgevoerd door het muziekkorps van de opera, alle overige nummers van het programme kwamen voor rekening van Stella en Giotto. Zij zong buitengewoon mooi, hij bracht alien in verrukking door zijn edel vioolspelbeiden werden beloond met zoo'n don- derend applaus, dat letterlijk het gebouw op zijn grondslagen trilde. Nadat men op deze wijze had afscheid genomen vau Milaan, vertrok Stella naar St. Petersburg, in gezelschap van madame Chandoz en Giotto. Met toestemming van Stella behartigde Giotto al haar zaken. Had men de wonderschoone stem van Stella te Milaan geprezen, te St. Petersburg deed men dat zoo mogelijk nog meer. Alle eerbewijzen der half Oostersche keizerstad werden aan hare voeten Bij de loting trok hij dit jaar een dieustplichtrg nummer en de mililieraad rees hem voor den dienst atn en toen na zijn inlijving bij het 5e reg. inf. het verzuim werd outdekt, kon de militie- raad zijn fout niet meer herstellen. Vermits echter de loteliug, ingevolg-' boven- bedoelde rechterlijke uitspraak, tijdens den duur der ontzegging niet tot werkelijken dienst mag worden verplicht, is hem nu, op grond vau art. 113 der Militiewet 1901, bij Kon. besluit ont- heffiug van den werkelijken dienst verleend, maar slechts tot 17 September 1906, als zijn 5 jsren onwaardigheid om de uniform te dragen voorbij zijn. Dan wordt hij weer ingelijfd. Men schrijft Het dorp Zwaagwesteinde in de heidestreek der gemeente Dantumadeel is bekend door zijne armoede. Het meeste loon moet buiten het dorp verdiend worden het getal venters is er buiten gewoon groot. Er worden nu pogingen aangewend' in het dorp zelf eene industrie in het leven te roepen, om aan dat pauperisme een einde te maken. Men wil er nl. de rieteu-meubelen- industrie invoeren, zooals die voor ongeveer 100 jaar gevestigd werd in het toen ook arrne heide- dorp Noordwolde, dat thans een welvarend dorp is, enkel door dien tak van nijverheid. Te Zwaag westeinde wenscht men echter deze indnstrie te schoeien op cooperatieven grondslag (wat te Noordwolde niet het geval is), zooals bijv. de mandenmakers-ccoperatie, te Schiedam. Er is eene bijeenkomst van ingezetenen gehouden op initiatief der vereeniging Dorpsbelaug en daarin is alien waren van het groote belang over- tuigd eene commissie benoemd, die met Dorpsbelang's bestuur de zaak verder zal voor- bereiden. Men wil o. m. subsidie vragen aan de gemeente, van oordeel, dat vooral deze financieel en moreel belang heeft bij de afneming van het pauperisme binnen hare grenzen. Ter beschikking van de justitie is gesteld de persoon die te Leimuiden den notaris Ounhuff diets maakte een hypotheek te willen sluiten en die er met 360 gulden voorschot daarop van door ging. Hij is in het huis van bewaring opgesloten. Dinsdagnamiddag brak te Oldeboorn plotse- ling brand uit in de boerderij in de buurtschap Sorremorre, dorp Nes, uabij Oldeboorn, behoorende aan Mr. J. G.Gratama, te Ambt-Almelo, bewoond door G. W. d6 Boer. In enkele minuteu stond de geheele boerenplaats in lichtelaaie en van de ge- bouwen was niets meer te redden. Een gedeelte van den inboedel heeft men kunnen behouden van het vee zijn 29 runderen in de vlammen omgekomeu en 27 stuks vee, waarouder de 3 paarden, in het veld in veiligheid gebracht. Onder de "geredde koeien zijn er echter twee zoo gebrand dat zij wel zullen moeten afgemaakt worden. Het gezin is bij buren opgenomeu. De oorzaak kan niet met zekerheid worden op- gegeven, doch zeer waarschijnlijk is die hooibroei waarvan men echter niets had bespeurd. Het huis en schuur zijn verzekerd, evenzoo den inboedel, het vee en het hooi. Het N. v. F. vertelt de volgende geschie denis Een boer kocht een varken en betaalde de koopsom in het varkenshok, waar de verkooper het geld dadelijk in zijn zak stak. De nieuwkoop werd eerst den volgenden morgen afgehaald en kruUtaart was nog maar een paar uren in zijn nieuw hok geweest, toen hij, tot veler verbazing, zoo maar guldrns begon te produceereneerst een, een poosje later wel twee, drie te gelijk, en 's anderen daags al weer. De nieuwe eigenaar lachte witjes, maar begreep wel, dat dit niet altijd zoo door zou gaan, want er mag eens een kip, die gouden eieren lei, zijn geweest, van een varken dat de gewoonte heeft deugdelijke Hollandsche guldens te produceeren, heeft de geschiedenis nog gelegd. De Czaar maakte met eigen handen een armband van onschatbare waarde om haar pols vast. Zij werd ten peleize genoodigd, waar de Keizerin zelf thee voor haar schonk. Grootvorsten en grootvorstinnen, prinsen en baronnen wedijverden om haar de meeste eer te bewijzen. Doch zij nam alleen openbare eerbewijzen aan. Evenals te Milaan werden ook hier geen particu- liere geschenken aanvaard, geen brieven aange nomen, geen bezoeken ontvangen of beantwoord. Allen kregen hetzelfde antwoord signora Stella wenschte geen geschenken, geen brieven, geen bezoekenvoor niemand kon zij van dezeu regel afwijken. Daar al haar tijd in beslag geuomen werd door beroepstudie, kon zij geen bezoeken ontvangen, geen brieven beautwoorden. Het gerucht ging, dat de signora geen minnaar of beguustigd bewonderaar had. Men vertelde elkaar, dat zij van boereu-afkomst was, door ijverige studie groote vorderingen in de kunst had ge- nraakt en even braaf en fatsoenlijk was als de beste dame uit de keizerlijke hoofdstadmen voegde erbij, dat zij geen verlangea had naar een minnaar en geen huwelijksvoorstellen dulden kon. In de aauzienlijke kringeu noernde men dat een vreemd verschijnsel, doch haar roem en populari- teit leed er niet onder. Zoo giug het gedurende het geheele winterseizoen, dat Stella te St. Petersburg vertoefde. Tegen Pascheu ging zij met haar broeder eu madame Chandoz naar Londen, waar zij kamers betrok in een hotel vau het VVest End, met uitzicht op een der fraaiste parken van Londen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5