A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad f voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 44(50. Zaterdag 21 November 1903. Geiiienajde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 43e Jaargang. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ESBSTE TBT^ASJD. ItaliS en Engeland. Het onderwijsvraagstuk in Frankrijk. De Oostenrijksche politiek. Turkije en de mogendheden. Het Panamakanaal-verdrag. RECHTSZAKEN. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 21 November 2.49 3.7 Zondag 22 3.25 3.42 Maandag 23 n 4.1 4.19 Dinsdag 24 n 4.88 4.57 Woensdag 25 n 5.17 5.40 Donderdag 26 n 6.3 6.30 Vrijdag 27 u 7.1 7.8$ 6,01 7,25 7.86 7,« 8,05 8,18 8,22 8,80 7,57 8,- 8,03 8,06 8,12 8 17 8,25 8,30 8,38 8,41 8,44 8,52 9,08 9,11 9,14 9,22 9,27 9,35 9,40 9,46 9,49 9,58 9,55 6,56 7,25 8,06 8,12 8,52 9,15 4,15 4,40 5,30 6,25 6,33 4.42 5,03 5,53 6,29 7,46 Per cfrie maaaden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij a]le Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. C0UBA ADVERTENTlEN: Van tot 4 rcgels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ^DHJOIadjfeM^iyn^aanilag., Woensdag. en Vrijtlagavonil, «llgejtonderdj>p_Fe^agen, bij de Firma P. J. VAi" |>E SANUE te^Ter Neuzen De Koning en de Koningin van Italie zijn op bezoek bij Engeland's Vorstenpaar. Aan het feestmaal dat Woeusdagavond op het kasteel te Windsor werd gegeven, zaten o. m. aan de Minister van Buitenlandscbe Zaken, lord Lans- downe en audere Ministers, Chamberlain, partij- leiders en het diplomatenkorps. Wegens ouge- steldheid kon Balfour niet tegenwoordig zijn. Bij zijn toost op zijo gastheer verklaarde de KoniDg van Italie, dat steeds sangroeiende ge- voelens van sympathie en vriendschap Italie en Engeland vereenigden. Deze gevoelens vormen, zeide de Koning, een overlevering bij mijn volk voor mijn regeering zijn zij een belangrijk deel van haar politieke gedragslijn, welke, evenals Engeland's politick, gericht is op het bevordereu van den vrede en de beschaving. In zijn antwoord zcide Koning Edward dat hij zich nog herinnerde, als den dag van gister, hoe 48 jaren geleden Victor Emmanuel's grootvader Windsor bezocht. Toen waren wij in oorlog gewikkeld, onze legers streden samen, doch Gode zij dank, heerscht thans vrede. Ouze rijkeu streven er thans naar, diea vrede te bewareu en werken samen tot steeds grootere welvaart en meer be schaving. Voorts zei de Koning met dankbaarheid terug te denken aan de bartelijke ontvsngst die hem te Rome te beurt viel zeker zou ziju volk uiting geven aau de vriendschappelijke gevoelens, die het koestert voor Italic, wanneer de Koning en de Koningin Louden zouden bezoeken. Voor den aanvang van het feestmaal had Koning Edward het grootkruis van de Victoria-orde aan den Italiaauschen Minister van Buiteulandsche Zaken, Titloni verleend, die met het onderscheidiugs- teeken aan tafel kwam. Aan een journalist heeft Tittoni verklaard, dat de politiek van Italie gegrondvest bleef op het Drievoudig Verboud. Het kabinet zou zijn uiterste best doen voor de ontwikkeling en bevestiging van de vernieuwde hartelijke betrekkingen met Frankrijk. Wat Engeland betrof, Koning Victor Emmanuel vertoefde daar als de hooggeplaatste tolk der algemeene gevoelens van sympattiie en vriendschap van het Iialiaansche volk. Ook in de Middellandsche Zee en in Afrika bleef Italie's politiek in volkomen overeenstemming met die van Engeland. Iu den Senaat werd Dinsdag de beraadslaging over het wetsontwerp tot intrekking van de wet Falloux voorlgezet. De senator Legrand stelde voor art. 2 aldus te laten luiden Het middelbaar onderwijs is vrij. Minister Ghaumie noemde dit ameudement noodeloos, en verzocht den Senaat het te verwerpen, en te bedenken hoeveel moeilijkheden het voor den Minister oplevert, dat er zulk een groot verschil bestaat tusschen den tekst van de Senaalscommissie en dien van de regeering aan welken laatsten de Minister zich houdt. De voorzitter las art. 2 in den tekst der corn- missie voor, waarin wordt bepaald, dat geen particuliere inrichting van middelbaar onderwijs mag geopend worden dan op een bijzondere ver- gunning verleend bij presidential besluit, na openbaarmaking van het advies van den hoogen onderwijsraad. Aan het slot van een lauge redevoeriug ver klaarde .Clemenceau, van de uiterste linkeizijde, dat hij voor het (meer gematigde) ontwerp van den Minister Chaumie zal stemmeu, ofschoon het leemten bevat. In de Kamer heeft de Minister-president Von Kbrber Dinsdag betoogd, dat de iLrichting van het leger uitsluitend tot de rechten van de kroon behoort. Wat de Hongaarsche Minister-president Tisza daaromtrent had verklaard kwam geheel overeen met de wet van 1867. Over de handelsverdrageu sprekende, legde Von Kbrber er den nadruk op, dat het noodig is, vooral met Italie een voorloopige schikking te verkrijgnn. Wat het hernieuwen van de hamlels- verdragen met Duitschland en Rusland betrrft, was de Minister van oordeel, dat de vriendschap pelijke betrekkingen met die landen daartoe zullen leiden. Verder keurde de Minister de dwarsdrijverij af en sprak zijn overtuiging uit, dat alle partijen de regeering zullen steunen in haar streven on te voorzien in de economische behoeften van den staat. De Kamer brsloot de beraadslaging over de rede van Von Korber te openen in de volgende vergadering van heden (Vrijdag.) De regeering heeft een wetsvoorstel ingediend, waarin zij 6 voorloopige twaalfden vraagt. Boedapest, 18 November. In de Kamer heeft de Minister-president Tisza een verklaring afgelegd, op verlangen van verscheideu sprekers die zijn meening wenschten te vernemen over hetgeen gezegd is door den Oostenrijkschen Minister-presi dent Von Kbrber. Tisza verklaarde, dat de opmerkingen van den Oostenrijkschen Minister-president over de consti- tutioneele rechten van Hungarije slechts uilingen waren van een aanzienlijken vreemdeling, die slechts oppervlakkig in dit onderwerp thuis was. Tisza kon die uitiugen niet prijzen. O/erigens waren Tisza's gevoelens over de rechten van de Kroon erkend door den eenigen persoon, die het recht bezit, den toon aan te geven in deze kwestie. De samenstelling van het kabinet was op dien grondslag geschied en bij een zoo duidelijken staat van zaken kon Tisza slechts zeer koeltjes het oordeel opvatten van lieden, die niet bevoegd zijn en geen meening over dit onderwerp hebben uit te spreken. (Daverende toejuichingen.) Konstantinopel, 16 November. De eerste drog- man vau het Oostenrijksche en die van het Rus- sische gezantschap brachten heden een bezoek aan den Minister van Buitenlandscbe Zaken, Tewfik pasja, om te klagen over het dralen met het antwoord op het memorandum betriffende het hervormingsplan voor Macedonia en aan te dringen op een spoedige beslissing. Er is bericht ontvangen van een gevecht tusschen Turksche troepen en Albaneezen te GoesiDje. De Turksche bevelhebber heeft versterkingen aange- vraagd. Konstantinopel, 17 November. De eerste tolken van de Oostenrijk-Hongaarsche en Russische ge- zantschappen hebben zich vandaag naar Jildiz Kiosk begeven, om opnieuw een onverwijld ant woord te verzoeken op het memorandum hetrtffende de hervormiugen voor Mucedonie. In den namiddag legde de grootvizier een bezoek af bij de gezanlen Galice en Zinowjef. Men denkt dat, als er Vrijdag (heden) nog geen antwoord ontvargen is, de twee gezanten een gehoor bij den Sultan zullen vragen om aau te dringen op aanvaarding vau het hervormingsplan. Voorts verzekert men, dat de Turksche bemoeiiugen bij den Duitschen Keizer en den Czaar beslist afge- slagen ziju. Washington, 18 November. In het uieuw ont- worpeu Panamakanaal-verdrag wordt bepaald dat de regeering der Ver. Stateu aan de republiek Panama 25 millioen gulden zal betalen. Men hoopt, dat Panama een deel van die som aan Columbie zal afstaan, ter voldoening van zijn aandeel in de Columbiaansche staatsschuld. Het traktaat is vandaag door Minister Hay en den Panameeschen gezant BunauVarilla ge- teekend. De Pauama-commissie kwam hier heden aan. Men verwacht, dat binnen twee dageu het verdrag bekrachtigl zal zijn. Het is veel eeuvoudiger dan het vroeger aan Columbie voorgelegde verdrag, hoewel bet in algemeene lijnen daarmee overeen- komt. Bij het nieuwe ontwerp wordt aan de Ver. Staten volatrekte souvereiniteit over de kanaal- strook toegestaan. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 20 November de volgende vonnisaen uitgesproken K. M. S., oud 23 j., arbeider te Axel, is gens mishan deling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. S. J. W., oud 20 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. B., oud 13 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling en wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. W. B., oud 19 j., bootwerker en L. C. V., oud 24 j., opperman, beiden te Ter Neuzen, zijn wegens wederspannigheid veroordeeld ieder tot 1 maand gevang. R. B., oud 22 j., arbeider te Axel, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 14 dagen gevang. A. H., oud 36 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hectit. P. D., oud 47 j., h uisvrouw van G. V., zonder beroep te Ter Neuzen (Sluiskil), is wegens oprui'fng ontslagen van rechtsvervolging. J. P., oud 30 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 1 maand gevang. Een 16jarige knaap wilde te Zandvoort nog voor de in aantocht zijnde tram overloopen, maar struikelde, werd aangereden en is kort daarna aan de gevolgen overleden. Zondagavond omstreeks acht uur kwamen onder Heinkenszand bij een werkman, wiens vrouw alleeu thuis was, twee personen binnen, die om onbekend te blijven, een zak over het boofd hadden geworpen. De mannen vroegen de vrouw om geld dat deze verklaarde niet te hebben, bij welke verklaring zij bleef toen de indringers beweerden dat er wel geld moest zijn wijl de aardappels verkocht waren. Daarop werd de vrouw geslagen en ge- schopt, waarna de mannen een kastje doorsnuffal- den en een baaien rok medenamen. Een hoeden- doos, waaronder juist het geld lag, lieten de dieven staan. De vrouw vluchtte naar buiten en riep om hulp, doch zonder gevolg. De dieven verwijderden zich toen. Bij eenige verdachte personen is, nadat de burgemeester van het feit in kennis was gesteld huiszoeking gedaan, doch zonder resultaat. In het westelijk deel der Veluwe, de streek waarvan Putten het middelpunt vorrnt, vierde men den 18 dezcr, bet zoogenaamde Smidsvet. Het is de dag, waarop de boer bij wagenmaker en smid, soms ook bij den schoenmaker, zijn schulden komt betalen. Veertien dagen te voren zenden genoemde ambachtslieden een bode bij hun klanten rond, met de uitnoodiging om /,op 't vet" te komeu. Wie niet genoodigd wordt verschijnt niet, al heeft hij ook houderden schuld. 's Morgens, zeer vroeg reeds, trekt de boer er op uit. Bij den smid gekomen wordt hem aller- eerst een steenen pijp en tabak gepresenteerd. Voorts heeft hij maar te zeggen, wat hij drinken wil, brandewijn, bitter, klare, 'tis er volop. Vroeger scbonk men in een bierglas en ieder dronk daaruit, naar dat het hem smaakte; thans scheukt men uit een gewoon glaasje, dat is fatsoenlijker. Smid of wagenmaker zitten in een afzonderlijke kamer, om de centen van de klanten in ontvangst te nemeu. Heeft hij betaald dan krijgt hij een borrel voor quitantie en kan zich aan tafel zetten. Die tafel ziet er goed uit. Wittebrood, kaas, suiker, alles is er in overvloed. Vroeger kcokte men groote ketels soep, doch die tijd is voorbij. Van buiten- gewone tetpartijen, zooals men die vroeger kende, hoort men thans ook niet meer. Toen gebeurde het wel, dat er op het ^smidsvet" afschuwelijke dingen gebeurden en sommigen zich minder menschwaardig aanstelden. Is men nu bij den smid geweest, dan wordt bij den wagenmaker hetzelfde program ma afge- speeld. Men begint er van voren af aan te eten en te drinken. De onderwerpen van gesprek, aan tafel behandeld, zijn velerlei. De afloop der Hoornsche veemarkt komt er echter zeker onder voor en voorts de stand van knollen en spurrie. Intusscben schenkt de gastheer nog eens in en t is niet te verwonderen als de boer's a onds in vroolijke stemmii-.g huiswaarts keert. Als wagenmaker en smid elkaar den volgenden dag outmoeten, dan is het niet zeldzaam, dat er geklaagd wordt over de vele wegblijvers. Hoe minder er geweest zijn, hoe lichter hun beurs. De muziekhandelaar J. K. P., wonende Keizer- straat te Rotterdam, kreeg een bestelling en de opdracht om in een bierhuis aan de Prins Hendrik- kade aldaar een zonophone te leveren. Toen hij in dat bierhuis kwam, werd hij, zooals zijn, bij de politie aan de Nassaukade gedane aangifte luidde, opgesloten in een kamertje, waar men hem onder bedreiging een bedrag van 1,50 afperste. Kussen van 10.85 franc het stuk. Het gerechtshof van Albany had Zaterdag uitspraak te doen in een proces wegens schending van trouw- belofte aan Miss Frances Pettel tegen den smid fillemore, die haar na een hofmakerij van veertien jaar had laten zitten. Miss Pettel verklaarde gedurende die veertien jaar geregeld te hebben boekgehouden en bij overlegging van dit boek bleek, dat Tillemore 236 kussen had gekregen. Als schadevergoeding eischte Miss Pettel 40 dollar per kus. Het Hof vond dezen eiscb wel wat over- dreven en veroordeelde Tittemore tot betaling van 13.410.60 francs is 10.85 per kus. Tillemore verklaarde, dat hij zeker wist Miss Pettel voor niet meer dan 70 h 80 franc per jaar gekust te hebben daar zijn inkomen niet meer gedoogde. Een eisch van 50 millioen. Twee graven Miinnick, afstammelingen van den Russischen veldmaarscbalk van dien naam, zullen tegen de Pruisische Rpgeering een eisch instellen tot be taling van 50 millioen gulden. Frederik de Groote had hun voorvader in 1741 voor bewezen diensten een landgoed geschonken, dat graaf Miinnick toen weigerde. Met toestemming van Keizerin Anna van Rusland droeg Koning Frederik het eigeudoms- recht over aan den kleinzoon van den veldmaar- schalk. Deze stierf in Rusland kort na zijn terugkomst uit den vreemde en had van Koning Frederik Willem de belofte op schrift bekomen, dat hem 312,000 n Albert-thalers" zouden worden uitgekeerd. Nu wordt dit bedrag opgeeischt met de rente sinds 1741 ZEETIJDINGE IV. Van 18 tot en met 19 Nov. VLAG. NAAM. MS. Van en naar. Lading. 18 Eng. s.s. idem 18 Ned. s.s Eng. s.s i idem 18 Eng. s.a. idem 19 idem idem 18 Eng. s.s. idem idem DuitS. 8.8. 19 Eng. barge Van 18 Ootsluizen afgeschut Vau Tew Neuzen Astrologer 2580 Leith stukg. Ann Webster 2241 Londen Voor Ter Neuzen i Guido 4599 Bleyth ltiver Lagan 2272 Londen Golfer i 1066 idem Voor Client: Player Sea Hound Whimbrel Truro 1527 Tilbury 8085 Londen 1836 Aarhnns 8366 Hull Van (aent Cornhill l 2548 Goole idem ledig stukg. mac.nl. ledig stukg. ledig stukg. 1325 Cardiff 2762 Londen Bradford Sea Gull Anna Podens 4139 New-Castle Percy 269 Yarmouth tot en met 19 Nov. werden langs alhier 52 biunenvaartuigen op- en 58 door de Westsl. 5 op- en 9 afgeschut. ledig aardapp. stukg. ledig phosph. de it

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1