Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 13 November 1903. Kantongerecht fe Ter Vlsuzen. Provinciale Staten van Zeeland. 3. Tot inwilliging van het aangehouden ver- zoek van den gemeenteraad van St. Philipslan I, voor zooveel betreft het verleenen van een subsidie van ten hoogste f 500 in de kosten van aanleg van eene vaargeul naar de haven aldaar. 6. Tot verhooging van het subsidie aan de Vereeniging tot stichting en instandhouding van eene ambachtsschool te Zierikzee. Onze voormalige sladgenoote, mej. A. H. van Borssum Waalkes, onderwijzeres aan eene hulpschool te Rotterdam, is thans benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school no. 63 aldaar. Door het prov. kerkbestnur van Zeeland zijn tot het predikambt toegelateri de heeren A. Bazuin te Yelp en W. H. A. Scholte te Oostburg. Naar wij verneraen zijn er ruim veertig sollicitaties ingezonden, voor een benoeming tot directeur van den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. De benoeming schijnt vooreerst nog uiet te zullen geschieden. De cnrsus voor de hoofdakte in Westelijk Zeeuw«ch-Vlaauderen is thans wederom opgegeven. Dit is reeds de derde nuaaltelkenmale begou na de oprichting de deelneming te verminderen. [let drama, 10 October te Walzoorden af- gespeeld, waarbij een visscber werd doodgeschoten, zal Dinsdag 1 December voor de rechtbank te Middelburg worden behandeld. Tegen dien dag zijn de getuigen gedagvaard. Gedurende de maand October zijn aan het grensstation Clinge ingevoerd en in qurantaine geplaatst 220 stuks ves, waarran 26 stuks werden teruggezondeu. Dat is ougeveer 10 Men schrijft aan de M. Ct. uit Sas van Gent [let mag voldoende bekend geacht worden dat de beetwortelopbreugst dit jaar al heel veel te wenschen overlaat. Een onmiddellijk gevolg daar- van is, dat de campagne aan de hier bestaande suikerfabrieken niet laug zal duren. De suiker- fabriek Sas van Gent haalt misschien maar even December, terwijl de ccoperatieve hoogstens tot Kerstdag zal draaieu. Heel anders is het echter in Fraukrijk. V6or eenige dagen is hier namelijk een persoon geweest, om volk voor de Fransche suikerfabrieken aan te werveD. Daar komt men in de suikerindustrie veel arbeiders te kort, terwijl, naar die persoon ons verzekerde, het geeuszins verwondering zal baren, wanneer de campagne in de Fransche fabrieken tot Februari zal duren. Er zijn een aantal arbeiders mee- getrokken. Ze verdienen er een goed loon, ont- vangen bovendien nog een aanzienlijke premie, maar logementen zijn duur, slecht en onzindelijk, zooals een Hollander dat niet kent. Terzake raerkte onze berichtgever nog op, dat de bietencultuur ginds aanmerkelijk beter moet geslaagd zijn dan hier te lande. Uit Oostburg meldt men Woeusdagavond half acht is de bieten'ram der stoomtram BreskensMaldeghem, nabij Veldzicht, tusscben Schoondijke en Oostburg op den vracht- wagen van den voerman P. Boidin van Oostburg gereden, beladen met steeukolen de wagen werd geheel in stukken gereden en de locomotief de- railleerde. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De voerman lijdt eene schade van ruim honderd gulden. Het ongeluk ontstond doordat B. met zijn wagen te kort bij de rails reed en geen erg in had, dat de bietentram hem achterop kwam rijden. Ongeveer half elf was de locomotief weer op de rails. stoppeldijk. Hoogstwaarschijnlijk in 't begin der volgende maand opent hier de heer Colsen, veearts te Ter Hole, een cursus in paardeukennis. Bereids hebben zich reeds een dertigtal leer- lingen aangemeld, om van dit zoo nuttige onder- richt te profiteeren. Koewaclit. Het veel besproken vrouwtje dat in verschilleude gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch- Ylaanderen dezer dagen een uitstapje maakte, en vooral de aandacht der lieve straatjengd trok, is te Vracene op den weg naar Antwerpen in hech- tenis genomen. Zij bedreigde daar een paar schippers en daar zij haudig met mes en stok wist om te springen, waagden zij het niet haar aan te vallen. De politie werd gewaarschuwd en met veel moeite werd »het arme oude vrouwtje" in arrest genomen. Zij weigerde te antjvoorden. In haar korf lag wat brood, boter en eenige waarlooze papieren. In- tusschen kwam uit St. Nicolaas bericht, dat Zater- dagavond een paar werklieden door twee personen waren aangevallen, waarvan de een eene vrouw scbeen met een slroohoed op. De eene werkman vluchtte, de andere moest zijn geheele weekgeld afgeven. Ter onderzoek is //het vrouwtje" naar St. Nicolaas vervoerd. Clinge, 11 Nov. In de heden gehonden ver- gadering van den gemeenteraad werd door den voorzitter een weemoedig woord gewijd aan het overleden lid, de heer C. L. Weemaes, een man, die steeds onpartijdig en met groote toewijding de btlingen der gemeente voorstond. Ingekomen was een koninklijk besluit, waarbij het kohier van den hoofdelijken omslag wordt goekgekeurd. Deze is nn verhoogd met 20 percent. Door den voorzitter wordt voorgesteld f 1000 te leenen om te voorzien in de behoeften aan kasgeld. De heer Buijsrogge zou 1500 willen leenen, omdat 1000 misschien met genoeg is. De Voorzitter acht 1000 voldoende en aldus wordt dan ook besloteu. Tot lid van het algemeen armbestuur wordt bencemd de heer D. Vercauteren, burgemeester, die afiredend was. Bij de rondvraag ontspon zich nog eene dis- cussie tusschen den voorzitter en de heeren Van Geijt, Buijsrogge, Smet en Bruggeman over het aandeel, dat het armbestuur zou dragen in de kosten van verpleging van een kind, dat voor eenigen tijd in het liefdehuis te Hulst is gedaan. Tot een vast resultaat kwam men nog niet. Op voorstel van den heer Van Geijt werd nog besloten de plaatsing der lantaarn in de Hombach- straat voor rekening der gemeente te uemen. Ook werd de plaats, waar zij zou komen, nader bepaald. Ranter, 12 Nov. Als een bewijs dat de wildstand in Zeeuwsch-Vlaauderen niet zoo slecht is als enkelejagers wel durven beweren, is dieneude dat bij een op heden door den heer Hombach te Hulst gehoudeu klopjacht in de Louisa en Koningin Emmapolders onder deze gemeente, met 13 ge- weren 214 hazen werden geschcten. Zitting van 13 November 1903. Veroortleeld zijn A. d. F., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van spoorwegovertreding tot eene boete van 1, subsidiair 1 dag hecbtenis. J. A. M. d. B., zonder beroep te Axel, ter zake van Jachtwetovertredingtot twee boeten van 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevering van het geweer of betaling der waarde ad 3 subs. 1 dag necht., met bevel tot onbruikbaarmaking van het geweer bij uitlevering, met vrijspraak van hetgeen hem meer bij dagvaarding is ten laste gelegd. C. F. K., nerbergier te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op sluitingstijd tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. 0. B., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het zonder vergunning van den burgemeester eene open- bare vermakelijkheid geven tot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. C. H., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. E. E. S., 11. P., E. F. B., J. L. d. V., alien zonder beroep te Philippine ter zake van strooperijieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. v. N., werkman te Selzaete, ter zake alsvorentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. G. S., P. J. D., B. J. H., A. P. v. D., J. C. M„ K. W. II., alien bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoerieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor iedere boete. L. v. C., jachtopzichter te Axel, ter zake van het loopen op bezaaiden grond zonder vergunning tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. C. d. G., landbouwersknecht te Hoek, ter zake van het in staat van dronkenschap verkeerende, de orde ver- storen tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. Md. V., arbeidster te Lembeke, ter zake van het be- visschen der Schelde zonder consenttot eene boete van /I, subs. 1 dag hecht. J. S., teekenaar te Antwerpen, ter zake van het rijden met een motorrijwiel zonder vergunning tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. C. d. P., arbeider te Zaamslag, ter zake van het rijden op1 een velocipede zonder lichttot eene boete van J 0,50, subs. 1 dag hecht J. W., D. F. v. C., L. D., landbouwers en timmerman, alien te Axel, ter zake alsvoren ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. v. L., P. v. L., kooplieden te Axel, ter zake als voren tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. F. H., arbeider te Zaamslag, ter zake van Leerplicht- wet-overtredingtot eene boete ven f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. F. D., arbeider te Ter Neuzen, A. v. II., leurder, J. C. C., werkman, C. d. R., arbeider, alien te Axel, A. Y., bootwerker, M. d. V., arbeider, P. G., arbeider, alien te Zaamslag, I. d. H., W. J., arbeiders te Hoek, 11. C. S., arbeidster te Westdorpe, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. O., bootwerker te Ter Neuzen, S. K., koopvrouw te Hoek, ter zake als voren bij herhalingieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. K. W. K., leurder te Axel, ter zake als voren tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. P. R., visscher te Philippine, ter zake als vorentot eene boete van f 2,50, subs. 2 dagen hecht. 11. d. P., arbeider en A. •d. P., bootwerker beiden te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. J. v. R., landbouwer te Axel, ter zake als voren tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. 1. d. II., bootwerker, J. P., voermansknecht beiden te Ter Neuzen, F. H., voerman te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. I. C. D., J. 3. D., schippersknechten, J. P. E., H. B., bootwerkers, alien te Ter Neuzen, R. B., arbeider te Axel, II. D., wagenm^kers te Sas van Gent, ter zake als voren; ieder tot eene boete .van /2, subs. 2 dagen hecht. A. P. v. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecbt. G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren bij tweede herhalingtot hecht. van 6 dagen. P. D. A., arbeider te Sas van Gent, ter zake als voren bij derde herhaling; tot hecht. van 2 weken. Vrijgesprohen P. R-, visscher te Philippine, ter zake van Leerplichtwet-overtreding. OiiislHsen van reclitsvervolglniT 1 A. B. veldarbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwet-over treding. Heden werd de zitting der Provinciale Staten voortgezet. Aanwezig waren 38 leden. Afwezig de heeren Van Rompu, Van der Have, Smit en Dieleman. Na resumptie der notulen van de vorige bijeenkomst werd overgegaan tot mededeeling van de benoeming der voorzitters en onder- voorzitters van de afdeelingen. Daarna kwam aan de orde de benoeming van een lid van het Gedeputeerd College in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens. Uitgebracht werden 38 stemmen, waarvan 36 op den heer Fruijtier en 2 in bianco. De heer Fruijtier verklaarde de benoeming aan te nemen, en dankte de vergadering voor de vereerende wijze waarop hij tot die taak werd geroepen. Alsnu werden de verschilleude voorstellen van Ged. Staten met de verslagen der afdeelingen aan de orde gesteld. Achtereenvolgens kwamen in behandeling de voorstellen 1. Tot afwijzing van het aangehouden ver- zoek van den gemeen'eraad van Oudelande om renteloos voorschot voor wegsverbetering. Aangenomen zonder hoofdelijke stemming. 2. Tot inwilliging van het aangehouden ver- zoek van W. Moelker c. s. te Tholen om subsidie voor een wagendienst TholenSt. Maartensdijk. Aangenomen z. h. s. Aangenomen met 28 tegen 10 stemmen. 4. Tot overneming voor rekening der Pro- vincie, van het risico, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901, voor zooveel den stoomboot dienst op de Wester-Schelde betreft. In alle afdeelingen vereenigde men zich een- parig met het voorstel. Alleen werd in eene afdeeling door een lid de vraag gesteld, of het niet wenschelijk zal zijn, dat, indien de Provincie zelf het risico gaat dragen, zij jaarlijks een zeker bedrag reserveert b. v. door aankoop van inschrjjvingen op het Grootboek, om uit die reserve eventueele uitkeeringen, tengevolge van een ongeval, te bekostigen. Aangenomen z. h. s. 5. Tot afwijzing van een verzoek van het gemeentebestuur van Zierikzee om subsidie voor eene avondschool voor vakonderwijs. Aangenomen z. h. s. Aangenomen z. h. s. 7. Tot afwijzing van het verzoek van het bestuur der Vereeniging //Vereenigde Hand- werkslieden te Ter Neuzen", om een subsidie voor hare afdeeling voor vakonderwijs. In twee afdeelingen vereenigde men zich eenparig met het voorstel van Gedeputeerde Staten. Dit kan ook van een andere afdeeling worden gezegd, ofschoon daar door een lid de opmerking werd gemaakt, dat, waar in het geneele voor- malig 5® district geen enkele school voor vak onderwijs bestaat, het wel aanbeveling zou verdienen deze vereeniging te steunen, om daar zulk eene school in het leven te roepen, zijnde Ter Neuzen daar de voornaamste gemeente. Hierop werd door een ander lid opgemerkt, dat er wel kans bestaat, dat het gemeentebestuur van Ter Neuzen deze zaak zal steunen, mits het program van onderwijs meer wordt uit- gebreid. Aangenomen z. h. s. 8. Tot afwijzing van het nader verzoek van het comite voor de tram Brouwershaven Burghsluis om subsidie in de kosten van aan leg en exploitatie van de tram. Hiermede ontspon zich eene zeer breedvoerige discussie. De heer Fokker toonde in den breede het groote nut aan, dat deze tram voor Schouwen zou opleveren. De heer Hennequin bestreed hem. Hij was wel voor toekenning van een renteloos voorschot. Na beraadslaging werd een amendement van den heer Fokker, om de gevraagde subsidie te verleenen, met 19 tegen J 8 stemmen aange nomen. 9. Tot verhooging van het subsidie aan Smit V, Diepenveen en Van der Bent voor de uitoefening van een wagendienst tusschen Hansweert en Vlake. De heer Kakebeeke stelde voor, om niet, zooals Gedep. Staten voorstellen, de kosten voor een tweeden wagen voor rekening der provincie te nemen, maar eene subsidie van f 2500 te verleenen. De heer Fruijtier bestreed dit voorstel en zeide dat bij aanneming van het voorstel van Gedep. Staten, bij eene grootere toeneming van het verkeer, de gelden weer in de provinciale kas terugvloeien. Het voorstel van den heer Kakebeeke werd verworpen met 21 tegen 16 stemmen, waarna het voorstel van Ged. Staten z. h. s. werd aangenomen. 10. Tot verwijzing naar hun College van een nader adres van P. van Dijken, pachter van den tol bij Axel op den weg van Ter Neuzen naar Axel, om vermindering van pachtsom Algemeen was men in de afdeelingen van meening, dat deze zaak behoort tot de competentie van Gedeputeerde Staten, hetwelk door enkele leden gemotiveerd werd met de bewering, dat de reglementaire voorschriften van tolheffing, vastgesteld bij besluit der Provinciale Staten van 6 Juli 1888, Gedeputeerden in het bepalen van den tijd en de wijze van verpachten geheel vrijlaten. Een lid concludeerde daaruit onder in- stemming van anderen dat Gedeputeerden waar zij zelf geheel en al, zonder nadere machtiging of goedkeuring der Provinciale Staten, tijd en wijze van verpachten konden bepalen nu ook een contract, aangegaan op door hen zelf vastgestelde voorwaarden, konden wijzigen of verbreken, mits wederzijdsche con- tractanten het goedvinden, en dat het niets tei zake doet, dat men eenmaal bepaalde voor waarden heeft aangegaan. Het is als met een paiticulier persoon, die, .ook door een contract van huur of pacht met een ander verbonden, op verzoek en met medewerking van dien ander de eens vastgestelde voorwaarden kan wijzigen. In twee der afdeelingen werd dan ook zonder tegenspraak de wenschelijkheid uitgesproken, dat in het gegeven geval Gedeputeerden zoo'n weg met Van Dijken inslaan zouden. Sommige leden meenden, dat dan toch alleen verbreken van het contract mogelijk was, waarop anderzijds geantwoord werd, dat ook verbreken geljjk is aan wijzigen, n. 1. van de bepaling in het con tract omtrent den tijd, en dat dit dus geen piincipieel verschil oplevert met veranderen of wijzigen van eenige andere bepaling of voor- waarde, die daarom toch onverkort gehandhaafd blijit voor anderen, waarmede ook een zoodanig contract is gesloten. Een der leden merkte op, dat de schade, door an Dijken geleden ter oorzake in zijn request genoemd, pi. m. J 500 per jaar bedraagt, hetgeen bli.jkt uit een specificatie, door Van Dijken gemaakt en welke alleszins gestaafd kan worden, dewijl zij daarop berust, dat bepaalde boeren, welke vroeger met hun suikerbieten langs den tol naar Axel reden, dit sedert de nieuwe verharding niet meer doen, terwijl het aantal te vervoeren bieten door iederen boer ieder jaar ongeveer op hetzelfde neerkomt. Waar een zoodanige schade een niet vermogend man als Van Dijken zou kunnen ru'ineeren, achtten eenige leden het te meer wenschelijk, dat Gedeputeerden het contract met Van Dijken wijzigden en den pachtprijs verminderden. Aangenomen z. h. s. 11. Tot opening van een crediet tot een maximum van f 100 aan de commissie van toezicht op de proefvelden in Zeeland voor den aanleg van proeftuinen in 1904. Aangenomen z. h. s. 12. lot toekenning van een subsidie van J 100 ten behoeve van een in September 1904 te Goes te houden tentoonstelling van bloemen en vruchten. Aangenomen z. h. s. 13. lot wijziging van de begrooting der enkel Provinciale eu huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1903. Aangenomen z h. s. De vergadering is hierna door den Voorzitter in naam der Koningin gesloten. '8 Gravenhage, 13 Nov. Tweede Kamer. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der Militiewet, werd dit scherp door den heer Troelstra gecritiseerd, daar de reaction aire maatregelen van het ontwerp totaal ingaan tegen de strooming om te, komen tot een volksleger eu het streven naar sociale rechlvaardigheid. I e aan deze zaak vastgekoppelde goede regeling der schadevergoeding, dient slechts als verguldsel, om de bittere pil te doen slikken. De Minister van Oorlog protesteerde tegen deze opvatting en beweerde, dat het hier geldt ver- schuiving en geeu verzwaring vau lasten. De Minister verzekerde pertinent aan den heer Troel stra, dat geen voorstellen tot verzwaiing der lasten voor garnizoensversterking te wachten zijn. Het algemeen debat werd hierop gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling is met 46 tegen 28 stemmen aangenomen de bepaling, dat in bijzondere omstandigheden de miliciens dadelijk na de inlijving met verlof kunnen worden ge- zonden, zonder dat dit verlof later in mindering van den diensttijd wordt gebracht. Dinsdag a.s. wordt afdeelingsonderzoek gehouden. Na afhandeliDg der militiewet komt de Indische begrooting in behandeling en daarna sectieonder- zoek der drankwet. Te Weesp is een schandelijk feit voorge- v all en. Arbeiders, die er een schip met steenkolen losten, waren in een herberg aan 't drinken ge- gaan, en toen een h unner T. naar 't oor- deel der anderen niet genoeg dronk, werd hij op den grond gelegd en hem jenever in den moud gegoten die hij tegen zijn wil moest opdrinken, zooveel dat hij in bewnstloozen toestand naar huis moest worden gebracht, waar men hem den volgenden morgen dood te bed heeft gevonden. De N. Winsch. Ct. schrijft dd. 10 dezer: In de bladen was aangekondigd, dat heden de zesde groote provinciale Groninger verloting zou worden gehouden, waarvan tegenwoordig adminis- trateur is de heer E. Hoexum Pz. aan het Markt- plein alhier. Buiten deze aankoudiging vernam men er niets vau. Zoo wist b.v. niemand op welk uur en welke plaats de. verloting zou worden gehouden. Gisteravond ging de omroeper Kostrr door de sfad, uitroepende ,/Degeue, die mij kan mededeelen op wat uur en waar morgen de zesde groote provinciale Groninger verloting zal worden gehouden, ontvangt een gulden belooning." Ook daardoor echter werd men niet wijzer, wijl niemand Koster nader inlichtte. Men zou zoo oppervlakkig zeggen, dat de heer Hoexum voor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6