A i g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4457. Zaterdag 14 November 1903. 43e Jaargang. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave BEBSTB BLAD. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelhnrar. Heilige Putten. De nietiwe draaibrug te Yelsen. Vergiftig huishoudelyk gereedschap. asatasararsE Per drie maariden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busho uders. camiT. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e in a a 1 berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimle berekend. Hit blail verscltijnt Maanda;-, IVoeusdag- en VriJAaaavond, liitgezonderd op Feesldagen, bij de Plrina 1*. J. VAS DE SAADE te TerSenien, De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken J. F. K., oud 20 j., tiinmerman te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenisr A. K., oud 37 j., beurtschipper te Sas van Gent, is wegens beschadiging veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. P. J. W. v. A., oud 21 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. P." J. M., oud 20 j., schippersknnecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hecht. Als eene merkwaardigheid deelt men mede, dat het eerstdaags 69 jaar geleden zal zijn, dat de beer Okko Jacobus Bekker aangesteld werd tot stadsmuziekmeester te Vlissingeu. De aan- stelling dateert namelijk van 1834. De heer Bekker, thans 87 jaar oud, speelt zoo dan nog eer.s viool, en geeft nog dagelijks ii u en piano- en viool-lessen. De politie te Vlissingen heeft procesverbaal opgemaakt tegen twee vrouwen, die in den nacht van 5 op 6 November eeu persoon in hare woning hebben gelokt. De persoon werd ongesteld en verkeerde in bewusteloozen toestand, waarna de vrouwen hem van een gedeelte van zijn geld hebben beroofd, den man in bewusteloozen toestand Dtende liggen. Eerst 2 dagen later werd de man gevonden, nog steeds bewusteloos. Naar aanleiding van het gebeurde bij eene schietoefening aan den Westdijk te Middelburg Maaudag jl. is door den garmzoenscommandaut, majoor De Roon, eeu onderzoek ter plaatse inge- steld. Aan de bewoners van het pand op de steenfabriek, waarin de bewuste kogel terecht kwam werd door hem medegedeeld, dat het schieten op de baan gestaakt is en dat er maatregelen beraamd worden om de algeheele veiligheid van de baan en van het omliggend terrein te verzekeren. De aangebrachte scbade is of wordt vergoed. In den nacht van Maand .g op Dinsdag omstreeks elf uren, is te Middelburg een brutal, inbraak gepleegd in den bierkelder van V. d. H. in de Nieuwepoortstraat. Tiidens de bewouer afwezig was, hebben de dieven de afsluiting van den kelder verbroken en zijn zoo binnengekomen. Eenmaal binnen, hebben zij uit een gesloten kaslje, onder de toonbank, een bedrag van ongeveer 112 gestolen, dat, naar verklar.ng eigenaar, bestemd was om zijn betalen. De politie heeft een paar personen. worden van dezen diefstal, in arrest genomen. Het zijn zekere A. W., oud ongeveer 2b jaar, die gehuwd is, en eene C. A., ongehuwd en 19 jaar oud. Een deel van het gestolen geld werd op hen gevonden en iu beslag genomen. Bij da fouilleering bleek de eene 40 en de andere de rest in bezit te hebben. In de school te Rolde zit in de aanvangs- kiasse, naar men meldt een meisje van 14 jaar, een dwergje, niet grooter dan een gewoon Kind van 4 of 5 jaar, en toch niet gebrekkig. JNa- tuurlijk valt het kind niet onder de Leerplichtwet terwijl bet den respectabelen leeftijd van 21 jaar zal bereikt hebben Dgen dat het de klassen der lagere school heeft doorloopen. Zekere H. v. M. uit Arnbem, die Woensdag- ochtend vroeg naar de Worth Rhedensche heide trok om wit zand te halen, werd 's middags door zijne vrouw gevonden, bedolven onder een neer- gestorte zandmassa. Op ongeveer een meter diepte werd de ongelukkige uitgegravenvolgeus ver- klarir.g van den geneesheer moet de dood reeds morgeus zijn ingetreden. Door de gemeente- vau den leveranciers te die verdacht politie werd het lijk naar het lijkeuhuis te Arnbem j gebracht. In de weide van den heer De Graaf te Walergraafsmeer is Dinsdagochtend een schaap, toebehoorende aan den heer Van Oosten aldaar, door twee bonden aangevallen en verscheurd. Tot dusver is onbekend gebleven aan wie de honden, waarvan de een zwart, de andere wit was, toebe- hoorden. Vermoedeiijk hebben zij geen eigenaar. De veertienjarige II. Vloedmans, ploeg- drijver bij den heer Van Willigen te Rossura, is Wueasdagmorgen op treurige wijze om het leven gekomen. Bezig zijnle met aardappelen ziften, klom hij op een balk en had de verregaande ouvoorzichtigheid zich het touw, dat aan dien balk was bevestigd om de zeef op te bouden, om den hals te slaan. Door een ongelukkig toeval gleed hij van den balk eu b.'eef in den strop hangen. Zonder dat iemand het bemerkt had, greep het ongeluk plaats; toen men den ongelukkige afsueed, waren de levensgeesteu reeds geweken. Men schrijft uit Brielle aan de N. R. C. Gewoonlijk ziet men voorbij wat vlak voor de hand ligt. Zoo is, bij mijn weten althans, bij het overwegen van de kansen op het welslagen van grondboringen in de omstreken van Brielle ter opsporing van een waterreservoir op groote diepte, de Heilige Put niet ter sprake gebracht, hoewel jaarlijks duizenden pelgrims uit alle oorden des lands ter bedevaart komen naar het graf der Gorkumsche Martelaren, waar men dien Put vindt. Volgens de geloovigen moet het eigenaardige van dien Put hierin gelegen zijn, dat hij, zelfs in de droogste zoruers, altijd voorzien blijft van water, dat er in voldoenden voorraad in blijft opwellen. Het kan niet ontkend worden, dat hieraan door niet- Roomschen wel eens getwijfeld is. Allerlei booze dingen werden verteld, als zou des nachts de Put aangevuld zijn geworden uit de omliggende slooten. Die praatjes latende voor hetgeen ze zijn, kan ik op de meest stellige wijze verzekeren, dat inderdaad die Put onophoudelijk een nieuwen toevoer van water ontvangt op een nog onop- geloste wijze. Niet alleen kan ik daartoe de getuigenis inroepen van een persoon uit de 18e eeuw, wiens verzekeringen over 't algemeen bij mij als zeer geloofwaardig staan aangeschreven, maar ook uit officieele stukken kan ik zulks, ik herhaal het, op de meest stellige wijze aantoonen. Toen in den Franschen tijd Den Briel een groot garnizoen had, was het gebrek aan goed drinkwater dikwijls zeer voelbaar. Welnu, in een deel van dit gebrek werd toen, niet alleen voor de soldaten, die op bevel van de Fransche commandanten, met wie heusch niet te gekscheren viel, goed drinkwater moesten hebben, maar ook voor de particulieren, voorzien, door uit die wonderbare bron te putten, die nooit in den steek liet, en ten minste reeds in de 18e eeuw den naam van //Heilige Put" droeg. Groote watervaten werden op sleden geladen (men z/sleepte" toen de lasten, meer dan men reed vandaar sleeper), de paarden van de Franschen werden er voorgespannen, en zoo werden mili- tairen en burgers, ten minste voor een groot gedeelte, van drinkwater voorzien. Jammer dat men nooit wetenschappelijk onderzocht heeft waar de onderaardsche bron ligt, welke den H. Put blijft vullen. Men zou dan tffellicht thans niet op goed geluk behoeven te boren. Een boring op de weide, waarin de Put gelegen is, is thans uitgesloten. Dat had kunnen gescbieden, wanneer deze weide het eigendom ware gebleven van het Merula-Wees- huis, waarvan bet bestuur zich vermoedeiijk daartegen niet verzet zou hebben. Verder schrijft men Ook Bergen op Zoom heeft zijn //put" hieromtrent vernamen wij het volgende, mede gedeeld door den gemeente-archivaris Mes. De legende zegt, dat de H. Gertrudis meermalen langs de Schelde wandelde naar Hildernisse, om te bidden op de plaats, waar later het klooster van Emmaus verrees. Op een der wandelingen kwelde haar de dorst zeer hevigzij drukte alsdaa haar staf in bet zand, en onmiddellijk weide een bron van zoet water op. Ter her- innering aan dat wonder ricbtten de geloovigen nabij die bron een kapel op, die na het beleg door Spinola in 1622 is verwoest. Water van zij, zeker is het, dat goed drinkbaar water op zekere plaatsen aan de Schelde opkomt uit den grond, in weerwil dat de vloed voortdurend dat plekje bepekelt. Prins Frederik Hendrik vond baat bij het gebruik van dit bron water, en liet op zijne kosten in 1631 het zoogenaamde fonteintje met hardsteen opmaken. Een eeuw later werd er een koepel omgebouwd, door de Franschen in 1747 vernield. Behalve genoemde stadhouder dronken dit water prins Willem III, en jaren lang de Fransche gezanten bij de Vereeuigde Gewesten. Op" last van geneesheeren gebruikten de zieken het met Rijnwjjn en suiker. Bij het aanleggen der vestingwerken verminderde bet opwellen, vermoedeiijk door afsnijding van een der kanalen, en na de verwoesting in 1747 geraakte bet fonteintje geheel in vergetelheid, tot eindelijk de regeering in 1844 de zaak ter barte nam, zich echter bepalende tot het blootleggen der fundamenten van deD koepel. Later heeft de WelEd.Gestr. heer N. la Fontijn, kapitein der infanterie, een onderzoek ingesteld, doch dit gestaakt wegens zeer groote moeilijkheden aan het werk verbonden. Nog beden ten dage is bij eb, bet zoogenaamde fonteintje waar te nemen. Uit Velsen wordt gemeld Gisteren werd de nieuwe spoorbrug beproefd, ontworpen door den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, den heer van Schaik. Van dit grootsehe werk is reeds vroeger eene gedetail- leerde beschrijving gegeven. Het draaiende deel, 128 Meter lang, weegt 1,400,000 K. G., het vaste deel, met 58 Meter lengte, heeft een zwaarte van 400,000 K. G. De brug is gebouwd onder toezicht van den ingenieur van den Raad van toezicht op de spoorwegen, ingenieur Kist, door den opzicbter der fabriek Coquerille uit Belgie, den heer d'Urbuy. Voor de beproeving waren bij een de hoofd ingenieur de heer De Bruyn, van de H. IJ. Spoor, de heer Francois, ingenieur bij die spoor, dan ingenieurs van de central Beige, de beer Lucien Molte, hoofdingenieur van de staatsspoorwegen in Belgie, de heer Jules Zone, directeur van den rijkswaterstaat in Belgie, Jaquemin, van idem, Ruven, ingenieur van de fabriek Coquerille, Kraff, idem, Gelepin, hoofd-ingenieur van idem, die den bouw in de fabriek leidde, Tondelier, ingenieur, Brussel, cbef van dienstbij de Belgische spoorwegen, Dufourny, de Ridder, Grenier, Bruneel en dan de vertegenwoordigers der fabriek Coquerille, de heeren Vaillant en Sluyterman. Verder was er veel publiek uit Haarlem en ook uit Amsterdam, alsmede de schooljeugd van hier. Tegen 8x/3 uur werd de brug dichtgedraaid. Statig bewoog zich bet gevaarte over den koker, die bet steunpunt is en eindelijk vielen de klinken in de landhoofden. Aan de Beverwijksche zijde stonden gereed twee treinen, ieder bestaande uit twee locomo- tieven van 76 ton zwaarte ieder, en acht be- laden zandwagens van 20 ton ieder. Vooruit waren de instrumenten gesteld om zoowel de doorbuiging als de uitzetting in de lengte te controleeren. Bij bet opkomen der treinen werd geconstateerd een uitzetting van nog geen milli meter. Op het midden der brug, die getooid was met de Nederlandsche en Belgische vlaggen, de laatste wel wat lang in verhouding tot de eerste, werd stil gehouden om de doorbuiging te con troleeren. Na teruggereden te zijn, werd met groote snelheid door de twee treinen tegelijk over de brug gereden en dat werd eenige malen berhaald. Te 10 uur kwamen ook nog de heeren Van Hasselt en Nierstrasz van den raad van toezicht der H. IJ. Spoor, dan de heeren Jacob, Baron en Witkop, de laatste van het rijkstoezicht en Scholtens, hoofdingenieur van den Pro v. Water- staat en Kempees, hoofdingenieur van den Rijks waterstaat. Men draaide de brug weder open en consta- teerde een doorbuiging van 16 millimeter, niet de moeite waard dus, zoodat de proef uitstekend was geslaagd. Tijdens de uren tusschen 711 was de scbeepvaart gestremd en nu kwam nog eens aan bet licbt, waarop reeds vroeger werd ge- wezen, bet bezwaar van de te geringe hoogte boven den waterspiegel van bet vaste vlak. Sleepbooten waarvan de pijpen niet neer konden, waren verplicbt te wachten. De oude spoorbrug, pas nog eens aangevaren, David in vergelijking met dezen Goliath, maakte nu al een heel droef figuur en die beiden open ziende, bleek de enorme verbetering voor de scbeepvaart, die bij de oude brug telkens ge- vaar liep die te beschadigen door de te geringe doorvaartwijdte. Wat een verscbilNu eene opening van goed 50 meter, vroeger nog geen 22, zoodat het steeds ricbten en mikken was om er door te komen. Verm eld dient nog dat na de ontlasting de brug weder terugkeerde in den vorigen stand, waaruit te resulteeren valt, dat de pijler staat als een rots en alleen bet houten bekleedsel aan uitzetting onderbevig is. Na afloop der proeven werden de werklieden onthaald in het stationskoffiehuis ook die der H. IJ. spoor, terwijl de autoriteiten, per extratrein naar Amsterdam teruggekeerd, zich vereenigden aan een lunch bij Couturier, die aangeboden werd door de firma Coquerelle, waarvan de directeur, de heer A. Greiner, eveneens tegen- woordig was. Ten slotte nog ditDe brug is gebouwd zonder dat eenig ongeval plaats hadgeen kleinigheid, waar moest worden gewerkt, soms 22 Meter boven het water. Het verdrinken van den schilder nu 14 dagen geleden heeft met den bouw niets uitstaande. (N. R. Ct.) Het Maandbl. tegen de vervalschingen schrijft Wij waarschuwden geruimen tijd geleden het publiek tegen zich in den handel bevindend schadelijk loodhoudend servies voor koffie- en thee- bereiding, en drongen naar aanleiding daarvan aau op wettelijke bepilingen zooals die reeds langen tijd iu het buiteuland (Daitschland) bestaau. Niet alleen werden sedert dien tijd geenerlei officiede maatregelen te dier zake hier te lande genomen, doch de toestand is hoe langer hoe erger geworden. Er beviuden zich nu niet alleen groote hoeveelheden sterk loodhoudende koffie- en Ihfeservieztn en waterketels in den handel, resp. iu talrijke huishoudingen, doch ook zoogen. zuur- stellen voor iugelegde augurken enz., benevens mosterdpotjes welke uit lood en antimonium ver- vaardigd zjjn, en een zeer groot gevaar in de huishouding opleveren. Wij onderzochten o. a. een gebruikt zuurstel, welks deksel geheel met azijn- zuurlood bedekt was. Dit gemakkelijk oplosbaar zout was langzamerhand met den inhoud van het znurs^el in aanraking gekomen en had dien zoo- dauig verontreinigd, dat zonder eenigen twijfel het voortdurend gebruik zeer schadelijke gevolgen na zich gesleept zonde hebben. Wij wezen er reels dikwijls op dat opuame vau loodverbindingen door het organisme daarom zoo te vreezen is, wijl de vergiftiging zich langzaam openbaart en het lood niet gemakkelijk uitgescheideu wordt doch zich in sommige organen (o. a. de lever) ophoopt. Wij radeh het publiek ernstig aan, huishoude- lijk gereedschap, hetwelk met spijzen of dranken iu aanraking komt, uitsluitend dan te koopeu, wanneer het van een fabrieksmerk of naam voor zien is. Zoowel hier te lande vervaardigd lood houdend gereedschap als dat wat in groote hoe veelheden uit het buiteuland ingevoerd wordt, behoort het indien het zouder raam of merk ver- kocht wordt door het publiek geweigerd te worden. De fabrikanten die na gewaarschuad te zijn, toch voortgaau met den verkoop van de schadelijke artikelen, hebben zichzelven de gevolgen te wijten indien zij hun goeden naam prijs geven door tegen beter weten in, goedkoope doch schadelijke waren in den handel te brengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1