A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. v I No. 4455. FAARBCT- ea YBMIABKT. Dinsdag 10 November 1903. 43e Jaargang. Paarden- en Veemarkt Naloting Nationale Militie. FEUILLETON. SIGNORA STELLA. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Macedonia. In China. Het Engelsche leger. Het Transvaalsche Mijjn- vraagstuk. De Hottentotten-opstand. Panama. TER NEUZEN, 9 November 1903. TEIt IEUZEM1HE COURASTT. ABONNEMENT: Per drie maariden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde adverteutie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. nit hlail verschijnt Waantlag-, Woensdag- en Vrijilagavond, uitsezomleril »p FeeMdagen, bij de Firma P. J. VAW DE SAWDE te Tet Semen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat in die gemeente zal worden gehouden op Woen-idag, 1H Movent Iter zooals breeder bij aanplakbiljetten is omsehreven. Ter Neuzen, 9 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN Gelet op het besluit van den Comissaris der Koningin in Zeeland, dd. 26 October 1903, A no. 42371 3e Afdee- liug M. S. maken bekend dat voor die gemeente, lichting 1904, ten gemeentehuize aldaar eene naloting zal plaats nebben op Woensdag, 25 November 1903, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, 9 November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Engeland heeft Donderdag door zijn gezant te Kon- stantinopel, O'Connor, bij de Porte het hervormings- program van Rusland en Oostenrijk laten ondersteunen. Op bevel van den Sultan is aan Hoessein-Hilmi-pasja bevel gezonden, een besluit uit te vaardigen, waarm algemeene amnestie wordt verleend, ook aan hen, die wegens deelneming aan den jongsten opstand zijn ver- oordeeld, die zich nog in voorloopige hechtenis bevinden of wier zaak nog-onderzQcht wordt, die door de autori- teiten worden vervolgd en aan alle vluchtelingen. Deze daad van den Sultan gaat veel verder dan in het program der mogendheden werd gevraagd men ziet er meer een concessie van beteekenis aan Bulgarije dan aan de groote mogendheden in. Toch zal Turkije zich hebbenvoor tebereiler, op een nog ■cherper nota van Oostenrijk en Rusland, die met het ontvanger. antwoord natuurlijk niet zijft ingenomen. Zij zien niet in, hoe de aanstelling van Europeesche commissarissen en chefs van de gendarmerie de souve- reiniteit van den Sultan zou raken. Op de voldoening van deze beide eischen zal men dus blijven staan. Rusland beschouwt Mandsjoerije al heelemaal als particulier eigendom. De stadhouder Alexejef koestert uu weer het plan, van het volgende jaar afden intocht van Chineezen in Mandsjoerije tot een minimum te beperken en slechts zooveel Chineesche koelis door te laten als er voor de spoorwegwerken noodig zijn. Lien-Fang heeft namens het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken den bij Russischen gezant te Peking geprotesteerd tegen de wederbezetting van Moek- den door Russiscbe troepen. De gezant antwoordde, dat de Chineezen het aan de Russen verdiend liadden door halsstarrig te weigeren, de eischen van de regeering te Petersburg in te willigen. Vrij bewerkt door A MO. 61) ffWij wenschen ook, dat ge de manieren en de spraak aanneemt van een buitenlandsche, omdut wij u gaarne zouden zien optreden onder een vreemden naam. Oin die reden moot ge u er op toeleggen, u* moedertaal zooveel mogelijk te vergeten en te leeren u gemakkelijk in een vreemde taal uit te drukken." z/Ik zal mijn best doen, mylord," zeide zij op een toon van onderwerping. //Ge zult hard moeten aanpakken, zeer hardmaar het einde zal u» werk kronen." Ik ben zeer daukbaar voor al uwe goedheid, mylord," zeide Stella maar de tranen stonden haar in de oogen en zij was zeer bleek. Wat scbeelt er aan, mijn beste Zijn onze plannen niet naar uw genoegen Vanwaar die tranen Ik hoopte dat ge begeerig zoudt zijn naar het leven dat ge door uwe groote begaafd- heden kunt verkrijgeu." i/O ja, mylord Uwe plannen zijn zeker heel mooi, maar ik ben hier geboren en opgevoed. Ik ben zeer aan Asherton gehechtde scheiding zal mij zeer zwaar vallen." J „Uat is heel natuurlijk, juffrouw'Staf, en dit ge- voel doet u eer aan. Maar ge zijt jong, ge gaat een goede toekomst te gemoet, en wie het geluk wil vinden mag niet thuis blijven zitten. Ge zult er u spoedig overheen zetten (j.at gaat bij jonge meuscheu vlug genoeg." Rusland voegt nu een nieuwen eisch bij den vorigenc het verlangt verlof om den Tartaren-generaal te Moekden onder toezicht te stellen van een Russischen resident": De correspondent van de onbetrouwbare //Daily Mail te Tsjifoe maakt melding van een buitengewone roerig- heid van het Chineesche leger. Tienduizend soldaten bevinden zich volgens hem te Sjanhaikwan. De Keizer en de Keizerin verleenen dageiijks audieuties aan hooge ambtenaren. Deze alien raden een samengaan van China met Japan aan. De harde lessen, die Engeland in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog ontving, dragen toch vruchten. Men is er nu toe overgegaan, de koninklijke besluiten betreffende de bevordering en het onderzoek naar de bekwaamheid der offlcieren te verbeteren. De rapporten, die jaarlijks uitgebracbt moeten worden over de officieren, blijven behouden. Deze rapporten moeten geheim blijven, be- halve wanneer op- of aanmerkingen worden gemaakt op het karakter van den betrokken officier. In dit geval moet hem zoo spoedig mogelijk elk ongunstig oordeel van dien aard worden meegedeeld. Zijn ten- gevolge van ongunstige rapporten de vooruitzichten van een officier op bevordering verdwenen, dan wordt hem dit ook zoo spoedig mogelijk meegedeeld. Wordt twee maal achtereen in rapporten voorgesteld,eenzelfden officier voor eenigen tijd te schorsen, dan wordt het oordeel der drie oudste officieren van het regiment gevraagd, of de betrokkene waardig of bekwaam genoeg is om nog langer te dienen. Tot aan den rang van kolonel toe zullen voortaan de officieren voor hun bevordering een proef moeten afleggen van bun bekwaamheid als troepenleider. Eenige bestuurders van Randmijnen hadden, naar de //Daily Express" weet te vertellen, in stilte Italiaansche arbeidskrachten aangenomen. Te Johannesburg kwam men daar eerst achter, toen de Italianen in eenige mijnen onder de Engelsclien ontstoud. Zij weigerden met deze .onderkruipers", die een lager loon dan Engelsche mijn- werkers ontvangen, samen te werken, en areigden met staking. Bij twee mijnen hebben zij toen doorgedreven, dat de Italianen niet aan het werk gezet werden. Volgens een later bericht van de //Standard" besloten de stakende Engelsche mijnwerkers den arbeid te her- vatten, nadat de mijnwerkers van Eckstein hadden verzekerd, dat het loon van de Italianen niet op het loon van de Engelschen drukte. Maar de mijnwerkers- bond zal Zondag over de kwestie in haar geheel be- raadslagen. De Engelsche mijnwerkers blijven sterk gekant tegen den invoer van Europeesche werklieden. Een ernstige opstand is uitgebroken in de Duitsche kolonie in Zuid-West-Afrika. De Bondelzwarts, een der Afrikaansche stammen in het Duitsche gebied, is in opstand gekomen, wijl een hunner hoofden door de Duitschers gedood is. Zij hebben het fort Warmbad ingenomen, het dorp Warmbad in brand gestoken en alle Duitschers gedood. Het is zeer opmerkelijk, dat zij de Engelsche families gespaard en gevangen ge- nomen hebben. Natuurlijk werden dadelijk Duitsche troepen afge- zonden om de opstandelingen te onderwerpendeze troepen hebben een harden strijd gehad tegen een afdeeling Bondelzwarts, met een nog onbekend resultaat. ,/Zal ik nooit iemand zien uit Asherton u, mylord, of signor Giotto?" ,0 ja," viel de violist in, //mylord heeft goed- gevonden, dat ik u naar Parijs vergeze], om u voor te stellen aan uw nieuwen leeraar Garini maar eerst blijven wij eenigen tijd te Dover." Lord Asherton bemerkte wel, hoe Stella's ge- laat verhelderde, toen zij dit hoorde. Op dit oogenblik kwam Achilla zeggen, dat het rijtuig voor de deur wachtte. *Ik blijf vandaag thuis, Achilla. Rijd gij maar mee en zorg, dat de kap van het rijtuig wordt opgezet aan de windzijde zoodat de signor geen verkoudheid kan opdoen." Toen de oude lord met Stella alleen was, zeide hij //Lief kind, ik wil eens met u spreken, alsof ik uw vader neen, alsof ik uw moeder was. En dan moet ik u een vraag stellen; ik hoop niet, dat ik u daarmee beleedig. Zeg eens, zijt ge niet bijzonder gehecht aan mijn vriend Giotto En is dat niet de oorzaak, waarom ge zoo moeilijk van Asherton kunt scheiden Zij antwoordde niet, maar knikte toestemmend. z/Goed zoo, ik zal niet verder vragen. Ik rneende dat reeds opgemerzt te hebben, en ook uw vrees, dat uwe liefde niet wordt beantwoord. Ge moet er den moed maar niet bij verliezen Liefde, die het langzaamst opkomt, duurl dikwijls het langst. Ge zult elkaar dikwijls zien, daar zal ik wel voor zorgen. Als men elkaar vaak ontmoet, zal de liefde wel vanzelf komen." ,/Neeu, nooitriep Stella uit. //Nooit Dat is onmogelijkDe wanhoop was duidelijk uit hare stem te vernemen. »Waarom niet? Waarom onmogelijk?" Er is in deze berichten weder de noodige over- drijving. Ilet aantal Bondelzwarts, in de eerste berichten op tienduizend gesebat, zou volgens de Engelsche tele- grammen ongeveer 2000 man bedragen in de Duitsche telegrammen wordt hun aantal op niet meer dan 500 weerbare mannen geraamd. Bovendien, zegt de //Voss. Ztg.", dat het district Keet- mansdorp, waarin Warmbad ligt, door een betrekkelijk sterke Duitsche afdeeling bezet is. Commando's der Duitsche besehermingstroepen liggen in Warmbad, Ubahis, Ukamas, Keetmanshoop, Bethanie en Kubub, zoodat voor de Regeering der kolonie niet moeilijk wezen kan, versterkingen naar Warmbad te zenden. De gouverneur van Zuid-West-Afrika seinde eergisteren dan ook, dat hij een sterke afdeeling troepen, met berg- artillerie uit Windhoek naar Warmbad heeft gezonden en dat uit Keetmanshoop ongeveer 150 man met kanonnen en een machinegeweer naar Warmbad vertrokken zijn. erder rekent de gouverneur op de inlandsche stammen der Witbois en der Bastards, die der Regeering trouw bleven en eveneens naar Warmbad oprukken. Volgens menschen, die het weten kunnen, moet de onafhankelijkheidsverklaring van de Columbiaansche provincie Panama voornamelijk het gevolg zijn van de anti-pathie, die van oudsher bestaat tusschen de bevol- king dier provincie en die van het overig deel van Columbia. Terwijl de landengte bevolkt werd door Amerikanen en vreemde kooplieden en een van de meeste cosmopoliete deelen der aarde werd, heeft het overig deel van Columbia, dat uitsluitend bewoond wordt door Spaansche Creolen, Mestiezen en Indianen, bijna geheel het karakter bewaard, dat het reeds bezat op het oogenblik van de losmaking van Nieuw-Grenada van het Spaansche moederland. Het land, dat zeer moeielijk toegankelijk is tengevolge van de bergmassa's der Andes, bezit weinig verkeerswegen en het binnen- land is lastig bereikbaar door een langzame en moeielijke reis van honderden mijlen per boot langs de grootste rivier, de Magdalena. De handeldrijvende bevolking van Panama, die meer en meer onder den invloed gekomen is van de Ameri kanen, die er sedert een vijftigtal jaren een spoorweg aaugelegd en geexploiteerd hebben tusschen Panama en Colon, dus tusschen de kust van den Atlantischen en die van den Stillen Oceaan, heeft voortdurend aange- drongen op den aanleg van handelsverkeerswegen en is dus altijd gunstig gestemd geweest voor de voltooiing ran het Panamakanaal. De Columbiaansche regeering echter, heeft zich tegen die voltooiing verzet, sedert de kanaalonderneming uit de handen eener particuliere maatschappij is overgegaan in die van de machtige Amerikaansche Unie en daarin is de oorzaak voor het huidige conflict te zoeken. Het Panama-kanaal zal er nu zeker komen de Ame rikaansche regeering heeft de onafhankeliikheid der nieuwe Republica del Istmo gisteren officieel erkend en hetdaardoor der Columbiaansche regeering vrij wel onmo- felijk gemaakt te trachten, Panama terug te winnen. In nu zullen onmiddellijk de onderhandelingen over het Panama-kanaal met de regeering der nieuwe republiek worden voortgezet. Van de zijde der Europeesche mogendheden schijnen geen hinderpalen in den weg gelegd te zullen worden. Het heet, dat de Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken Hay met de gezanten van Frank- rijk en Engeland te Washington van gedachten gewis- seld heeft over de vraag, of men de nieuwe republiek zou erkennen. De Fransche gezant antwoordde beves- tigend met verwijzing naar het feit, dat Columbie de z/Hij bemint een andere," fluisterde Stella. ,/Dat is onmogelijk, juffrouw Star. Het doet me genoegen u te kunnen verzekeren, dat ge u vergist. Nog kort geleden vertelde hij me, dat hij nooit ernstig verliefd was geweest, en sedert dien tijd is hier niemand geweest, die zijae liefde kon wekken." z/Ook niet de voorname jongedame, die de harten van alle mannen steelt fluisterde Stella weer. z/Lady Gwendolin Lascelles Onmogelijk, on- mogelgk riep de verbaasde lord uit. z/Toch is het zoo," fluisterde Stella. Daarop vroeg hij Stella zoo dringend om in- lichting, dat zij geen weerstand kon bieden en hem alles vertelde, wat zij gezien en gehoord had. #fk had die twee jonge menschen niet zooveel in elkaars gezelschap moeten laten," sprak hij vol zelfverwijt. //Ik had aan zijn eigenasrdige bekooilijk heid en aan haar onweerstaanbare scboon- heid moeten denkeu. En gelooft ge, dat lady Gwendolin zelve ook verliefd was Zoo erg zal dat niet geweest zijn, denk ik." //Ik verwacht, dat de lady zich er wel overheen zal zetten," antwoordde Stella koel. Ze zei, dat ze misschien door haar verbeeldiug werd misleid, maar dat haar hart trouw was gebleven. Lang- zaam aan zal zij wel weer tot haar eerste liefde terugkeereD, mylord, maar hijhij zal het nooit vergeten." z/Ik hoop en ik vertrouw, dat hij het vergeten zal, juffrouw Star. Soms doodt de liefde het hart, maar dat gebeurt niet altijd." »Ja, mylord, ik heb wel meer gehoord, dat de mannen niet sterven van onbeantwoorde lefde." eigendomsrechten van de Panamakanaalmaatschappij in den laatsten tijd heeft trachten aan te vechten, wat van Panama niet te vreezen zal zijn. Uit Londen, Parijs en Berlijn wordt geineld, dat de Regeenngen van Frankrijk, Engeland en Duitschland de I anama-quaestie geheel beschouwen als een zaak, waarmede zij niets te maken hebben. De Vereenigde .Staten moeten alleen trachten een oplossing te brengen. Een standpunt, waarmee de Unie het natuurlijk vol- maakt eens is. Inmiddels zijn de 463 man Columbiaansche troepen, die te Colon lagen, ingescheept en hebben het terrein vrygelaten voor de onafhankelijkspartij. Deze heeft dadelijk van de gelegenheid gebruik gemaakt, om zich soiidair te verklaren met Panama. De gemeenteraad van Colon kwam bijeen en nam een motie aan, waarin de nieuwe staat van zaken wordt aanvaard. Naar de M. Ct. verueemt, zoudeu door de Regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland 24 aanhoudingsbijdrsgen uitgeloofd worden van f 100 voor twee-jarige merrien. De keuringen der merrien zouden gehonden worden in de maand Februari tegelijk met die van de dekhengsten. De reizigers in den wagon Ist" klasse van den laatsten trein van Gent naar Ter Neuzen, op j.l. Vrijdagavond, werden, kort na het vertrek van het station Philippine, opgeschrikt door een herigen schok en zij bemerkten, door het schom- melen van den wagen, dat deze ontspoord was. Daar de trein bleef voortrijden, was het voor de reizigers duidelijk, dat het treinpersoneel van het origeval niets had hemerkt. Gevaar duchtende bij het alzoo voortrijden en bij gebrek aan een noodrem geen gelegenheid hebbende het trein personeel op eene andere wijze te waarschuwen, besloot de heer M. Blankers te beproeven langs de loopplank de locomotief te bereiken. Terwijl hij zich buiten de coupe begaf, bedacht hij evenwel, dat het meer verkieslijk was achteraauden trein te remmen, daar anders de wagens op elkaar zouden kunnen sehuiven. Langs de loopplank van den in vollen vaart zijnden trein, wist de heer Blankers de conducteurs in den achtersten wagen te bereiken en te doen remmen. Een andere reiziger had ook den ontspoorden wagen verlaten, en zich begeven op de loopplank van den volgenden wagen, waar hij zich vasthield en het daar aanzag hoe de wagen die hij verlaten had, steeds met den trein voorthobbelde, tot deze weer in de rails kwam. Dit laatste vond zijn »De echte liefde dooft het leven niet uit, juffrouw Star, maar soms maakt ze ook sterke mannen ongelukkig, hun leven lang," verzekerde de lord met een zucht. Eenige oogenblikken zweeg hij, doch toen dwoug hij zich tot een glimlach en zeide//Ge hebt dus ook gehoord, hoe dwaas ik mij heb aangesteld door mijn huwelijksaauzoek, juffrouw Star?" z/Ja, mylord," antwoorde Stella, //maarikmeen opgemerkt te hebben, dat het weigerend antwoord van lady Gwendolin uw hart verlichtiug schonk." Om dit antwoord moest de graaf hartelijk lachen. //Wel," zei hij, //gij verstaat goed de kunst van complimentjes maken, maar toch zegt ge de waarheid. Ja, mijn hart was verlicht, want haar antwoord deed mij mijn dwaasheid inzien. Het was slechts eeo inval van het oogenblik. Ik dacht, dat zij om haar schoonheid een passende gravin van Asherton zou zijn, en haar mama had me op het denkbeeld gebracht, dat mijn gond het gemis aao jeugd wel zou vergoeden." z/Ik dacht, mylord, dat ge een schoone dame wildet koopen, zooals ge een fraai beeld of een- kostbare sehilderij koopt." #Nu, daarin hebt ge het niet heelemaal mis, juffrouw Star, doch laten wij die zaak nu verder maar vergeten en over Giotto spreken. Gelooft ge, dat hij ziek is geworden door die liefdes- geschiedenis z/Neen, mylord, ik geloof, dat hij de ziekte onder de leden had, maar de dokter zei, dat de patient in zijn gemoedsleven een hevigen schok had gekregen, die het gevaar dubbel zoo groot maakte." (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1