No. 4454. Ter Neuzensche Courant. - Zaterdag 7 November 1903. 43" Jaargang. Aankondiging. Gemengde berichten. rr"W"3S3EIDEl BLAH. Binnenland. FEUILLETON. SIGNORA STELLA. Drank wet-actie. 60) Burgcraepster en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belang- hebbenden, dat, te beginnen op Vrijdag 13 dezer maand, vanwcge de gemeente eene algeineene opneming zal worden gehoaden van de voetpaden met de kunstwerken. Zaamslag, B November 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WORTMAN Voorzilter. K. DE KRAKER, Wethouder. Door eene commissie voor de drank wetactie, bestaande uit de heeren Dr. Alph. Arieus te Steenderen, Mr. J. Bool te Utrecht, W. G. A. H. van Berkel te Doesburg, Mr. H. Goeman Borgesius te Den Haag, W. C. van Haeften te Utrecht, Dr. Th. den Houter te Den Haag, S. Lulofs te Den Haag, Dr. C. A. Pekelharing te Utrecht, Dr. W. P. Ruysch te Den Haag, J. H. A. Schaper te Groningen, Mr. D. Simons te Utrecht, A. vau der Voort te Haarlem, L. P. Walburgh Schmidt te Amsterdam, A. L. Wolters te Grouingen eu Mr. F. W. J. G. Suijder van Wisseukerke en Mr. Ant. van Gijn, is bij de Tweede Kamer een verzoekschrift iugediend om het ontwerp tot herziening van de drankwet, hetwelk //naar haar oordeel veel goeds bevat", zeer spoedig in behandeling te nemen. Uit Amsterdam meldt men flet Amsterdamsch Draukbestrijders-comite ver- spreidt een oproep, waarin het er op wijst dat het draukmisbruik en zoo meuigmaal 't gebruik dat men nog ffmatig" noemt, een ontzettend kwaad voor ons volk is. Het meent dat nu de tijd gekomen is om te toouen, dat het grootste en beste deel der natie sympathiseert met het regeeringsontwerp, dat zeer veel goeds bevat, al kan het op sommige punten ook verbetering lijden. Daarom dringt het comit^ erop aan de eerstdaags te beleggen vergaderingen in grooten getale te bezoeken, en het volksverzoekschrift allerwegen te teekenen. Het volksverzoekschrift van het A. D. C. luidt als volgt Ondergeteekenden, mannen en vrouwen, alien overtuigd, dat ter beteugeling van het drankmis- bruik en de drankellende, ingrijpende maatregelen uoodzakelijk zijn in't belang van onsgeheele volk. Machtigen de heeren F. U. Schmidte, J. Postma en J. H. Z. Koch, bestuurders van het Amsterd. Drankbestr.-Comite, zich mede namens hen te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij hnn aandringen op een Drankwet, in den geest vau't thans ingedieude wetsontwerp ter beteugeling van drankmisbruik en drankellende. Specinal ook door o. a. a. Flinke vermindering van het aantal drank- en bierhuizen. b. Krachtige onderdrukking van den verbodeu, geheimen draukverkoop. c. Beschermende maatregelen tegen verleiding in drank- en bierhuizen ten opzichte van kinderen en personen benedcn de 18 jaar. d. Verbod van uitbetaling van looneu in drank- huizen en maatregelen tegen gedwongen kroeg- nering. e. Het recht aan de meerderjarige mannen en Vrij bewerkt door A MO. Zij stond bevend op, aanvankelijk niet in staat 1e spreken zoo overstelpt werd zij door allerlei denkbeelden. Zich zelf geweld aandoende, vroeg zij eindelijk //Zal tusschen het gejuich der menigte geen spotwoord klinken, dat alien herinnert aan mijn dienstbodentijd P Zal mijn eenvoud, mijn uitspraak, mijn voorkomeu geen hinderpaal zijn Och, broeder, heb toch medelijden en spaar ntij Bij het uitspreken dezer laatste woorden dreigde zij ineen te zakken, doch Giotto sprong bijtijds op, sloeg de armen om haar heen eu zette haar voorzichtig op hare zitplaats naast de zjjne neer. z/Beste Stella," zei hij, //die overgevoeligheid is wel wat dwaas, God heeft u begaafd met een vronderschoone stem, maar het was ook Zijn wil, dat ge van nederige afkomst zijt. De meeste beroemde zangers en zangeressen zijn van burger- lijke afkomst geweestde nitzonderingen zijn zeldzaam." »Maar mijn voorkomen, mijn uitspraak, mijn eenvoudige manieren wierp Stella hem tegen. z/Als een aardig meisje een jonkmau dwingt om zijce meening te zeggen over haar voorkomer, dan wret ze vooruit, dat het op een complimentje uitloopt." eNeen, zoo bedoelde ik het niet *rJa, dat geloof ik wel, lieve Stellamaar ge- vrouwen zelf te bepalen, of, en zoo ja, hoeveel drankhuizen er iu hun gemeente mogen zijn (Local option). Ook de afdeeling Leiden van den Volksbond Vereeniging tegen drandmisbruik, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden met betuiging van adhaesie aan het dezer dagen verzonden adres van de d or dien bond ingestelde commissie voor drankwet-actie. Ook de afd. Arnhem van den Volksbond heeft aan de Tweede Kamer een adres geritht, om san te dringen op spoedige behan deling van het wetsontwerp tot herziening der drankwet. Toezicht ook buiten de school De Raad der gemeente Rheden (Gelderland) heeft in de instructie van de hoofden der openbare scholen een bepaling opgenomeD, volgens welke zij moeten acht geven op alle ongepaste gedragingen der leerlingen, ook buiten de school, en die te behandelen alsof zij in de school geschied waren. De honfden leggen daartoe aan de onderwijzers en onderwijzeressen de verplichting op, om bedoelde gedragingen, voor zoover door hen waargenomen, te hunner kennis te brengen. TER NEUZEN, 6 November 1903. De heer C. F. Kohler, waarnemend h.oofd der openbare school C alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school te Herkingen. Door het breken van een z. g. rechter, waarover den werkman H. V., van Selzaete, Woens- dagmorgen een geladen wagen met metselsteenen ten behoeve der sluiswerken alhier, vervoerde, trof hem het ODgeluk dien last op het lichaam te krijgen, teugevolge waarvan hem een rib werd gebroken. Per brancard werd de man naar een der keeten, waarin hij verblijf houdt, overgebracht. De ruim 60jarige hijbaas P. Kruijs, is weer bijna hersteld van een onlaDgs gedanen val, waarbij hij eene rib brak, benevens eene ernstige hoofd- woude bekwam. Dit was de derde maal dat gencemde een of meer ribben brak, benevens een paar malen een of meer armen en beenen. Kleine verwondingen (verleden jaar nog een ernstige kneuzing aan een zijner vingers) telt hij niet mede. Wel een bewijs van een zeer sterk gestel. Een feit waarop K. trots mag zijn is, dat ge- durende de ruim 40 jaren dat hij zijn gevaarhjk vak als baas uitoefent, nog niet een zijner onder- geschikten een ernstig ongeluk overkwam. Een bewijs dat hij niet gewoon is /yachter de kopjes" te werken. De zigeunerfamilie, van wier bezoek aan verschillende Zeeuwsche plaatsen dezer dagen melding gemaakt werd, arriveerde gisteravond alhier per provinciale boot uit Vlissingen. Nadat van den burgemeester vergunning was bekomen voor een verblijf alhier, trokken zij, met paard en wagen, onder geleide der politie, en onder toeloop van velen, vooral van de jeugd, naar buiten de Axelsche poort, waar op een terein der genie de tent is opgeslagen en heden ook het circus waarin morgenavond, blijkens achterstaande advertentie, eene voorstelling zal worden gegeven. In den afgeloopen nacht is nabij Baarland in de W ester-Schelde gezonken het scheepje van den beurtschipper van hier op Bergen op Zoom C. M. de Jager. Na in Baarland nog £irca 15 last beetwortelen te hebben ingeladen, bestemd *oor de fabriek van Van der Linden te Bergen op Zoom, was schipper De Jager met zijn scheepje de haven uitgevaren en op stroom ten anker gekomen bij de roode tonnen. bruik uw gezond verstand nu eens Uw voorkomen eu manieren worden nog met elken dag beter wanneer ge uw roem echter aan uw schoouheid mocht te danken hebben, zou dit aan uw roem als zangeies nadeel doen. Uw uitspraak za! u niet schaden, want ge zult niet optrede'n als een Eugelsche kunstenares. En laat ons nu maar naar huis gaan ik ben een weinig vermoeid." De dagen verliepen, maar Giotto's volledig herstel kwam nietzijn gezondheid bleef zwak en begon later weer minder te worden. Hij begon te kwijuen, zijue krachten verminderden, hij verloor den eetlust, en wat uog erger was hij toonde weinig be- langstelling meer voor hetgeen er rondom tiem voorviel. Lord Asherton hield hem voortdurend gezelschap, en Maria Pia en Stella bracnten het grootste deel van den tijd ook bij hem door. Stella zong dan veelals zij ophield, verzocht hjj haar voort te gaan. Dan gaf hij haar meestal een vriendelijk woord van lof," maar de echte be- langstelling toonde hij niet, zelfs niet voor zijn lievelings instrument. Sums nam hij zijn viool in handen, maar spoedig legde hij ze weer weg. Zijne vingers wilden niet meer, zei hij dan, en met een zucht ging hij weer op de canape zitten. Lord Asherton was zeer bezorgd wegens zijn vriend. Hij raadpleegde meer dan een geneesheer alien verklaarden, dat de toestand van den patient achteruitging en de uiterste zorg eischte om hem in het leven te houden. z/Wat kan ik voor hem doen?" vroeg de lord. z/Neem eens de proef met verandering van om- geving. De zeelucht aan de zuidkust zou goed voor hem zijn." z/Het zal onmiddellijk gebeuren," verklaarde de De opvarenden hadden omtrent lekkage van het scheepje nog niets bemerkt en alien waren naar de kooi gegaan. De schipper was evenwel waakzaam en bemerkte, nadat hij circa 11/3 uur geankerd lag, dat er veel water binnenkwam. Hij wekte aanstonds zijn knecht en zoontje om te beproeven door pompen het schip drijvende te houden. Dit bleek evenwel vruchteloos, zoodat de op varenden zich ten slotte in de roeiboot moesten redden. re 672 uur hedenmorgen is het scheepje gezonken en zal geheel verloren zijn. Een slechte ligplaats in de haven van Baarland is de ver- moedelijke oorzaak der lekkage. Schip en lading zijn geassureerd. De opva renden zijn hier hedenmorgen geland. Gisteren werd te Middelburg aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg aan- besteed het onderhoud van de Rijks groote wegen in de provincie Zeeland. Voor het vierde perceel, raming f 6450 per jaar, werd iugeschreven door de heeren J. Fondraine Az. voor f 6445, J. de Jonge voor J 6440, J. J. Dronkers Pz., Kapelle, voor f 6166, W. Dekker voor 6006, W. Woittier, Schoondijke, voor f 5990, J. M. H. van de Sande, Breskens, voor f 5987, C. de Wilde Az. voor f 5950, A. Monje, Breskens, voor f 5850, P. Monje, idem, voor 5830, J. Lindeubergh Cz. voor f 5760, A. du Burck, Breskens, voor 5712, C. J. de Smit, idem, voor 5600 en A. van Male voor 5515. Door Jhr. Graeff, inspecteur voor de volks- gezondheid, en den heer Wisse, lid van de ge- zondheidscommissie te Zaamslag, werd Woensdag een nieuw onderzoek ingesteld naar den toestand van de openbare school te Philippine. In het gesloten lokaal is door de gemeente de aanwezige kelder met zand gevuld, de vloer gedeeltelijk bersteld en zijn de loszittende balken van het plafond vastgelegd. In de beide audere lokalen wordt nog geregeld school gehouden. Of de aangebrachte verbeterir g in het gesloten lokaal van dien aard zijn dat het lokaal weer in gebruik mag genomen worden, is nog niet bekend. Zaamslag, 6 Nov. Dezer dagen had het 4jarig zoontje van F. v. T., alhier, spelende op een hek, het ongeluk daar af te vallen, met het ongelukkig gevolg dat het ventje in zjjn val met een been tusschen dat hek bleef hangen. Toen men hem uit zijn moeilijke positie ver- loste, bleek dat het been was gebroken, wat door den arts J. 0. M. Hartman is ingezet geworden. Axel. Voor een stampvolle zaal gaf de zangvereeniging Excelsior" Donderdag j. 1. haar eerste winterconcert, dat we in alien deele uitmuntend geslaagd kunnen noemen. Het heele programma, dat met de meeste zorg scheen samengesteld te zijn, werd op onberispelijke wijze uitgevoerd. Zang, voordracht en tooneel- stukken, het liep alles evengoed en vlug van stapel. Het zou ons te ver voeren over elk der opge- voerde stukken uit te weiden. Toch mogen we niet onvermeld laten de voordrachten Neerland Boven Al, en de Artisten-Revue. De eerste werd gezongen onder prachtige piano-begeleiding van den heer Onno Borgman, door twee dames, in chique matrozen costuum, steunende op een versierd anker, en ieder de Nederlandsche drie kleur in de hand houdende. In de Artisten- Revue, dat alleen voor de mooie costumes het zien waard was, traden achtereenvolgens artis- ten in alle genres en van allerlei nationaliteiten op, wat alles te zamen genomen, een bijzonder mooi effect maakte en waarin Flipje door zijn kwinkslagen het publiek kostelijk vermaakte. 'ord. Hij sprak er met Giotto over, en deze was dit plan zeer ingenomeu. //Stella," sprak de violist den volgenden morgen toen zij de kamer binnenkwam, //Stella, hebt ge ooit de zee gezien zyNeen, nooit," luidde het antwoord. Nu lag Asherton midden in Engeland en in die dagen liepen er nog geen excursietreinen. z/Zoudt ge naar de zeekust willen, beste zuster Stella's oogen glinsterden van vreugle over zulk een vooruitzicht. Zij was nooit verder dau twee uren van huis geweestdaarom kwam het reizen haar als iets verrukkelijks voor. z/lk heb dikwijls vtrlangd de zee eens te zien, signor." z/Dau zult ge mij vergezellen, beste zuster De geneesheeren zeggen, dat de zeelucht mij zal goeddoen. In overleg met den graaf heb ik Dover gekozen. Dan gaan wij samen, in gezelschap vau uw moeder, die haar jongste zoontje kan meenemen omdat het uw lieveling is. Vindt ge dat goed. Stella Nu, of zij het goedvond Hare oogen schitter- den van vreugde. //Dat is dan afgesprokeu. We vieren bier eerst het Kcstfeest en dan vertrekken wij. Ik verlaug werkelijk naar verandering." Den volgenden morgen werd Stella bij lord Asherton ontboden. Toen zij de kamer binnen kwam, vond zij hem alleen met Giotto. /yJuffrouw Star," begon de graaf, //ik heb u bij mij laten komen, omdat ik eens met u wilde spreken over een gewichtige verandering in uw leven, die signor Giotto en ik noodzakelijk achten voor uw verdere vorming. Natuurlijk is uw toestemming J Vermelding verdient nog, dat het dramatisch gedeelte uit het stuk //Gemeubileerde kamers te huur' ook niet onverdienstelijk werd gespeeld" Alles bij elkaar genomen kregen we den indruk dat //Exelsior" op den goeden weg is, en dat zang en tooneel onder |goede leidii:g staan. We wenschen de vereeniging succes in haar verder pogen. Koewacht. In de laatste jaren werd hier door de jagers herhaaldelijk geklaagd over den ongunstigen wildstand. Er viel in den jachttijd o zoo weinig te schieten. Dit jaar echter is de toestand eenigszins beter. Wel is er nog geen overvloed, maar geen enkel jager behoeft s avonds platzak huiswaarts te keeren. Er zijn er zelfs, die er 4 a 5 per dag kunnen bemachtigen. Deze gunstige verandering hebben we zeker voor een groot deel te danken aan de vermeerdering onzer rijkspolitie. Vroeger toch kwamen in den zoogenaamden gesloten tijd soms geheele troepen Belgische stroopers, die alles neerschoten, wat zij machtig konden worden. Dezen zomer echter waren er geen stroopers meer te zien. Onze wakkere marechaussees geholpen door den hier gestationeerden rijksveldwachter bewaakten dag en nacht de grenszoodat geen Belg met een geweer gewapend den Nederlandschen bodem kon betreden. Hengstdijk. Woensdag liep hier eene vreemd- soortige dame rond, gedeeltelijk in manskostuum gekleed en met kortgeknipt haar. Zij sprak eene gansch onverslaanbare taal eu toen iemand haar iu tlransch aansprak, zette zij het op een loopen. Naar meu zegt is zij later in de richting naar Campen vertrokken. Bosclikapelle. Door den gemeenteraad is tot onderwijzer aan de openbare school benoemd de heer H. Vermandel, leerling der normaalschool te Axel en thans onderwijzer te Mheer (proviucie Limburg). De heer H. R. J. Claaijs te Koewacht is in de gemeenteraadszitting, gisterenmorgen gehouden, benoemd tot secretaris en ontvanger der gemeente. De vreemdsoortige dame, die iu Hengstdijk wat opschudding veroorzaakte, vereerde ook onze gemeente met een bezoek. Op groote laarzen en gewapend met een kolossale rotting, liep zij rond, gekleed in jas, vest en damesrok, de haren kort geknipt en gedekt met een flinken manshoel. De juffrouw sprak een taal, die voor hare toe- hoorders en begeleiders, natuurlijk een groote troep jongens, totaal onverstaanbaar was. aar zij 's avonds heengetrokken is, heeft uw correspondent nog niet kunnen achterhalen. De stalknecht M., van Ringelestein te Tiel, die voor bijna twee weken van een paard is ge- vallen, is thans overleden zonder tot bewustzijn teruggekeerd te zijn. Te Baardwijk zijn een jongeman van 68 en een meisje van 74 jaar in den echt getreden. Het trekt in Friesland de aandacht, dat het aaiUal sterfgevallen onder de gestalde koeien grooter is dan andere jaren. De meeste gevallen hebben een kort verloop, een a twee dagen weigert het dier voedsel en den derden dag treedt de dood in. Andere gevallen zijn plotselingmen vindt de dieren dood op den stal. Door veeartsen wordt een onderzoek ingesteld. Men brengt deze sterfgevallen in verband met het natte voeder, dat dezen zomer steeds genuttigd is eu de doorgestane koude in September en October. Men schrijft uit Nijkerk dd. 2 dezer aan het Hblad Door den rentmeester van het Kroondomein, rentambt Amersfoort, baron Schimmelpenninck van der Oye van huize Randebroek bij Amers foort, zou hier hedenmiddag ten overstaan van notaris Mr. Neeb van Harderwijk verpachting worden gehouden van boom- en weiland onder Nijkerk en Putten, behoorend aan het Kroon domein. een eerste vereischte; maar ik kan u de ver- zekering geven, dat wij uwe belangen ernstig overwogen hebben." z/Mylord, ik ben u en signor Giotto zeer dank- baar voor alles, wat ge voor mij hebt gedaan." //Met woorden behoeft ge mij uw dankbaarheid n e te toonen, juffrouw Star, uwe daden zijn mij geiiosg Uw proefjaar is ten einde en ge hebt onze groote verwachtingen nog oeertroffer. Het wordt nu tijd om uwe vorming tot operazangeres geheel te voltooien. Dit slrookt toch met uw wenschen, nietwaar z/Ik wensch niets liever, mylord." z/Zeer goed. Tot heden heeft Mr. Winter ge daan, wat hij kon maar nu moeten we hooger op vior uw vorming. Ik ben voornemens u toe te vertrouwen aau de leidicg van den beroemdeu Parijschen zangleeraar Garini, die de voornaamste zangers en zangeressen van den tegen woord igen tijd gevormd heeft. Bavendien zult ge onder- richt krijgen in stijl, uitspraak en tooneelspel, en daarbij moet ge u ijverig toeleggen op de Fransche eu Italiaansche taal. Ge zult inwonen bij een vriendelijke beschaafde Fransche dame, die goed voor u zal zorgen." Stella boog en mompelde eenige woorden vaa dank. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5