Gemengde berichten. Provinciale Staten van Zeeland. Een viertal per- ran Ter Neuzen voortdurend in 't oog loopt, van wat ongunstige conditie het vocr eene streek is te behooren tot eeu land, waar het vrijhaitf elstelsel in hooge eere is, maar door de natuurlijke ligging als't ware te zijn gedwougen om zaken te doen met een vreem land, dat voor dien handel allerlei bezwaren in den weg legt en vaak voor ei^en inwoners facili- teiten verleent dat niet alleen uit 't oogpunt van handels- en landbouwbelang en van dat der veeteelt een ge- makkelijker en sneller verkeer, waarop bier wordt gedoeld, gewenscht is, inaar ook de daardoor te verwachten meerdere voeliug met het vaderlaurl tot instandhouding vau het nationaal karakter waarop ten zeerste mag gewezen worden, zal biidragen dat adressant daarom uwe vergadenng beleetde- lijk in overweging geeft om te willen tot stand brengen 1°, Eene verbinding van 't 4 e en 5 6 district. 2°. Een verbeterde commuuicatie over alsoor- den—Vlake of Kruiningen. 8°. Eene snellere en meer aansluitende verbin ding over Ter Neuzen Vlissiugeu. (M. Ct.) Als de drank is in den man, is de wijs- heidenz. De juistheid van dit gezegde bleek 'ook weder bij het volgend feit, dat j.l. Maandagnamiddag aan de Griete onder de ge meente Zaamslag werd gepleegd. soneu, naar wij vernemen drie en een van Zaamslag, alien peeendragers, en daar aan de Griete bezig met een schip suikerbieten te laden, hadden dien namiddag zooveel aan ,/Bachus gecfferd dat zij daardoor weldra in een toestand verkeerden dat zy niet zonder gevaar, met een mand suikerbieten op den schouder, het „ei>ge pad konden bewandelen tusschen den wal en het schip, waarom men hen aanzeide het werk maar neer te leggen. En aldus geschiedde. In stede vau nu huiswaarts te gaan, zouden de 4 bachusvrienden nog eerst een bezoek brengen aan de zich daar in de nabijheid bevindende herbergjes. Het eerst landden zij aan bij den herbergier W., doch vonden daar de deur gesloten De herbergierster, alleen thuis en het viertal laveerende zieude aankomen, had in allerhaast hare deur gegrendeld. Ongelukkig echter had zy daarbij buiten den waard, in deze buiten de kracht van het viertal gerekeud want deze, de deur ge sloten vindend, liepen haar eenvoudig met geweld open, drongen de herberg binnen en eischten van de vrouw -een glas bier wat hun natuurhjk werd toegediend. Thaus zou de herbergier K., die eenige meters verder woont, een bezoek worden gebracht, doch deze van een en ander verwittigd had evenetns zijne herbergdeur gesloten. Toen nu aan het verlangen van de 4 sinjeurs om te openen niet werd voldaan, beproefde men ook daar weer hetzelfde kunstje, doch te ver- geefs. Daarmee niet tevreden, drong men door den stal van K., op diens achtererf en d*ar was men gelukkiger, want met een flinken ruk aprong de achterdeur open. K., die met zijne vrouw van binnen getracht had om ook die deur gesloten te houden, stond nu voor dat viertal en trachtte hen, met een geopend mes in de hand, den toegang te beletten. Allen drongen op hem aan om binnen te komen een vau hen greep den herbergier en diens vrouw vast om hen op zijde te duweu. Op dat oogen- bedroegen de gezamenlijke uitgaven f 94,87. zoo- dat er een goed slot is van f 18,17^. De com- missie meende geheel iu den geest te handelen van dengene, tot wiens eer de feestelijkheden ge- houden zijn, door dit sommetje onder de armen te verdeelen, zooals dan ook is geschied. Gisterenavond trad in 't cafe van de weduwe v. d. Veeken de heer v. Dalsum, notaris te Hulst, op om te spreken over en zijne hulp te verleenen bij het oprichten eener boerenleenbank voor Bosch- kapelle. Het ruime lokaal was geheel met be- langstellenden waarvan er, na lezing der statuten, 39 zich bereid verklaarden lid te worden. Deze 39 leden gingen over tot het kiezen van een be stuur; men meende goed te doen de gemee1 te in vijf buurten te verdeelen, en zooveel mogelijk uit iedere buurt een bestuurslid te kiezen. Bij eerste stemming werden gekozen de heeren G. v. Kampen, D. L. v. Damme en J. Truijmau, terwijl uit de heeren P. A. Mel, G. J. de Gier, A. Kox en J. Heijens, die na de drie gekozenen de meeste stemmen op zich vereenigd hadden, de twee andere leden moesten gekozen worden. De heeren Mel en De Gier verzochten echter niet in aanmerking te komen, zoodat de twee laatstgenoemde gekozen werden, en daardoor het bestuur bijzonder goed verdeeld is: De heer J. Heijens voor Luntershoek, de heer G. v. Campen voor Veer en Sluis, de heer A Kox voor Ruischende Gat, de heer J. Truijman voor 't Dorp en de heer D. L. v. Dam me voor Schapershoek, Keizerrijk en Campen. Hierna moest overgegaan worden tot de verkiezing boekhouder-kassier. Door eenige leden werd voorgesteld bij acclamatie den heerG.J.de Gier daartoe te benoemen, welk voorstel algemeene goedkeuring verwierf. Vervolgens gif de heer Van Dalsum de noodige aanwijzingen en inlich- tingen om de nieuwe instelling zoo spoedig moge- gelijk in nuttige werking te doen zijn, waarna de heer De Gier een woord van dank tot ZEd. richtte vooral hetgene, wat reeds door hem in 't belang van de landbouwers is gedaan. Het bestuur koos daarna tot diricteur der bank de heer J.'1 ruijman en tot ondervoorzitter den heer D. L. v. Damme. Binnenkort zal overgegaan worden tot het kiezen van een raad van toezicht. St. Jansteen. Maandag waren bij den land bouwer en veekooper H. d'Hooge een paar jonge paarden of veulens uit den stal op den straatweg ?,raakt. Toen de jongste zoon ze weder op het erf dreef, kreeg hij van een der dartele dieren een slag op de bovenlip, zoodat hij met eene gapende wonde en veel bloed verlies neerviel. Bewusteloos door zijne familie opgenomen en in huis gebracht, waar hij spoedig door een heel- kuDdige verzorgd werd met het gevolg dat de patieut zich thans naar omstandigheden wel be- viudt. Hij kan echter niets dan vloeibaar voedsel gebruiken. Vergadering van 3 Nov. 1903. De najaarsvergadering der Staten werd heden- op de avond op de gewone wijze door den commissaris, in naam der Koningin geopend Tegenwoordig waren 40 leden. Afwezig de heeren De Smidt en Moerdijk. Door den Voorzitter werden eenige waardeerende woordeu gewijd aan de nagedachtenis van wijlen vbsl oio mcii u -r den heer Van Waesberghe-Janssens en aan de zeer bhk daagde"er 'echter hulp op en moest het viertal I vele en gewichtige diensteu door hem gedurende onverrichter zake heen gaan. zoo geruimen tijd aan de Provincie bewezeu. K. vertrnuwde de zaak evenwel nog niet en Hij herdacht ook de aangename wijze waarop terecht, want een kwartier nadien kwamen dt zelfde hij steeds met hem had samengewerkt. personen weer terug, eischten nogmaals om binuen- gelaten te worden en toen nu ook ditmaal aan hun eisch niet werd voldaan, sloegen zij een winkelraam, naast de herbergdeur met zulk een geweld stuk, d«t de stukkeu glas en scherven van bordeu en flesscben, die op boorden voor dat raarn stonden, tot achter in jjen winkel terecht kwamen terwijl zelfs een kind van K. nog door een ge- broken voorwerp aan het hoofd werd getroffen. Blijkbaar zelf verschrokken door den slag, die het verbrijzelen van dat winkelraam veroorzaakte en daardoor misschien tot het besef gekomen wat zij gedaan hadden, dropen de helden stil etjes af en nu voor goed. Door de marechaussee alhier die van 'tgebeurde de lucht hadden gekregen en die het viertal kent, naar 't schijnt, moet reeds een onderzoek zijn ingesteld. Wij herinneren ons dat nog zoo'u geval eeu 2 a drietal jaren geleden aan den Baandijk alhier is gepleegd. De schuldigen zijn toen vrij zwaar gestraft geworden, iets waaraan dit viertal, nu het te laat is, misschien wel eens zal denken. Te Waterlandkerkje is tot hoofd der school benoemd de heer P. C. Neeteson, ouderwijzer te Westkapelle. Hij verkreeg 5 stemmen, Schep te Schoonhoven 1 en Van Oosten te Markeloo 1. Deze laatste had te kennen gegeven liever niet in aanmerking te komen. Boschkapelle. Toen men voor enkele weken had besloteu de installatie van onzen nieuwen Pastoor feestelijk te vieren, werd besloten eeue commissie te benoemen, die de feestelijkheden zou regelen, en tevens eene collecte te houden, waaruit de te maken onkosten konden bestreden worden. Deze collecte bracht de ruime som op van 107,54$, zoodat men zich verschillende ruime uitgaven kon getroosten. Volgens de reke- ning en verantwoording, in de commissie-vergade- ying door de secretaris-penningmeester gedaan, Ook aan den heer Van Deinse werd door den Voorzitter op gelijke wijze hulde gebracht. In de commissie voor onderzoek der geloofs- brieven van de nieuw gekozen leden, de heeren E. B. Dumoleyn en Jos. van Waesberghe, had den zitting de heeren Hennequin, Dieleman en Eruijtier. Bij monde van eerstgenoemde, werd medege- deeld dat deze in orde waren en tot toelating voorgesteld. De Voorzitter wenschte de nieuwe leden geluk, waarna de commissie werd ontbouden. Na mededeeling van verschillende ingekomen stukken, hoofdzakelijk Kon. Besl., houdeude goed- keuriug van besluiteu in de vorige statenver- gaderiug genomen, welke alien, evenals eenige trouw wederkeerende mededeelingen van Gedep. Staten, voor keunisgeviug werden aangenomen, kwamen de voorstellen van het Gedep. College aan de orde. Overeenkomstig hunne voorstellen, werden zij diligent verklaard ten aauzien van le. het adres vau het bestuur der afd. Zeeland vau de Nederlandsche vereeuiging tot bescherming van dieren 2e. het verzoek van het bestuur der afd. Mid delburg van den Nederl. Militairen Bond om een jaarlijksche subsidie van f 100 voor het Militair Tehuis te Middelburg. Naar de afdeelingen werden daarna verwezen een 13tal voorstellen vau Gedep. Staten. Na mededeeling van den Voorzitter, dat de pres. lijsten van de vergaderingen vau Ged. Staten ter gnffie zijn uedergelegd, werd overgegaan tot splitsing der vergadering in afdeelingen. Bij trekking werd beslist dat zullen behooren tot de 1® afdeeling de heeren Dumoleyn, Heijse, Van der Meer, Vader van 'a Gravepolder, Hollestelle, Van der Have, Erasmus, Den Boer, Hennequin, Van Teijlingen, Noorddijke, Van Dam als leden van het Ged. College de heeren Van Rompu eu De Casembroot. 2° afdeeling de heeren De Veer, Bolle, Ysebaert, Lucasse, De Bats, Bolier, Kakebeeke, Hombach, Eokker, Loois, Dieleman, Mulder; leden van het Gedep. College de heeren Van Lijnden en De Jonge. 3® afdeeling de heeren Hammacher, Fruijtier, V. d. Lecq de Clercq, Wisboom Verstegen, Mras, Bos, Moes, Oggel, Houterman, Hocke H >oge- boom, Van Waesberghe, Moerdijk leden van het Ged. College de heer Siegers, 1 vacature. Door den Voorzitter werd voorgesteld om in de eerstvolgende bijeenkomst aau de orde te stellen de benoeming van een lid van Gedep. Staten. Daarna stelde de Voorzitter de vraag de ver gadering te houden op Dinsdag 10 November. De heer Fruijtier vroeg het woord en zeide dat hij niet gewnon was eenige bedenkingen te koeste- reu tegen de datum die werd aangrgeveu voor het houden van de volgende bijeenkomst, doch in deze wenschte hij dien dag te veranderen, omdat op dien datum de Tweede Kamer hare werkzaam- heden hervat en 3 leden der Staten daarvan lid zijn. Zij zouden die vergadering der Kamer moeten missen en dat vond hij te meer te bejammeren, omdat dan een belangrijk wetsontwerp aan de orde is. Hij stelde voor Donderdags of Vrijdags. Ook de heer Lucasse was van gelijke meening en ook omdat het dan marktdag in Goes is. Hij vond Donderdag beter. De heer Fokker protesteerde tegen den Donder dag omdat het dan voor Schouwen de marktdag is. Hij stelde voor op Vrijdag. De heer Lucasse kan zich daarmede vereenigen. De Voorzitter stelde alsnu under voor, de datum te bepalen op Vrijdag 13 November des v. m. 10 uur. Daarna werd door den Voorzitter de bijeen komst gesloten. Te Vlissingen heeft bij de loting voor de nationale militie een incident plaats gehad. Een 17jurige knaap, die voorgaf te heeten B. S., heeft geloot in plaats van den werkelijken persoon Na afloop der loting meldde zich de ware persoon aan, doch voor hem was geen briefje meer aan wezig. De loting zal nu waarschijnlijk, voor wat de ingeschrevenen vanaf B. S. betreft, worden ver- nietigd en een nieuwe loting voor die personen worden uitgeschreven. Tegen den jongen, die een valschen naam opgaf, werd proces-verbaal opgemaikt,. (M. C.) Zondagavond werd te Middelburg een fatsoenlijk jongmensch, dat omstreeks kwart over elf op de markt in de richting van de Langeviele ging, zonder dat liij daartoe de minste aanleiding gaf, onverhoeds door een fabrieksarbeider aangevallen en een slag op het hoofd toegebracht. Een paar andere personen hielden den aangevallene vast en deze kreeg toen met een stomp voorwerp eenige bloedende verwondingen aan het hoofd. De politie, die tusschen beide kwam, nam den verwonden per soon mede naar het bureau om hem te ver- binden, terwijl de aanvaller, die brutaal genoeg was, om zelf te vragen of de politie hem moest hebben, eveneens naar het politiebureau werd medegenomen. Een dergelijk feit is nog niet lang geleden ook in de Lange Delft voorgekomen, waar een rustig loopend jongmensch plotseling van een kwajongen die op dezelfde fabriek werkt als bovenbedoelde aanvaller, slagen in het gelaat ontving. Er was ook hier hoegenaamd geen aanleiding daartoe en de aangevallene had met zijn aanrander ook nooit iets uitstaande. Volgens veler beweren zijn het steeds de jongens van een en dezelfde fabriek, die straat- schenderij uithalen en op deze wijze een zekere beruchtheid krijgen. (M. Ct.) Vrijdagavond om 5 uur verliet het gezin van het hoofd der school te Garnwerd (aan het Reitdiep) de woning om de familie te Zoutkamp te bezoeken. De kosterie werd dus gesloten om elf uur 's avond bemerkteeen voorbijganger niets bijzonders en om twaalf uur stond het gebouw in voile vlam. Bijna niets is van den verzekerden inboedel gered. De boeken der kerkvoogdij zijn verb rand. Vermoed wordt, dat inbrekers hier aan het werk geweest zijn en hun daad door brand willen verbergen. Te Zoutkamp vertoeft tegenwoordig weder de Engelschman Sir John Gould, een drietal jaren gelegen alom in den lande bekend ge worden door zijn revolverkanon, waarmede hij jacht maakte op de zeevogels der Wadden, maar welk moordtuig sedert is verboden. Thans heeft de jager een groot ganzenroer als jacht- geweer en een kanovormige boot, waarmee hij en zijn assistent de vogels naderen. Alleen rotganzen en smienten zijn van zijn gading en niet zonder succes wordt dezejacht- sport uitgeoefend. Slechts eenmaal is hij platzak thuisgekomen, doch ook met 26 smienten op een dag. De Zoutkampers zien den Engelsch man gaarne in hun midden, mede omdat hij de tastbare bewijzen van belangstelling toont we of alles goed is in verschillende vereenigingen daar ter plaatse. Het vorige jaar oefende hij zijn jachtsport uit te Marokko. In 't laatst van deze week denkt hij naar Engeland terug te gaan. Vrijdagavond om 7 uur vertoonde zich aan den helderen hemel een noorderlicht. Eerst drong de breede gordel op naar het westen, doch daarna sehoven de einden naar elkander toe. De stralen gingen veel hooger dan de poolster. De beide zij den hadden gekleurde stralen bundels, vooral die welke naar 't oosten gekeerd waren. Het verschijnsel duurde onge- veer 20 minuten. Maandag is gearresteerd en in het huis van bewaring te Zutphen voorloopig in hechte- nis gesteld de 7ljarige weduwe Johanna Lieven- stroo, in wier woning aan den weg tusschen Wichmond en Vorden de vorige week brand ontstond. Zij wordt verdae.ht den brand te hebben aangestoken, waardoor levensgevaar voor de andere omwonenden ontstond. Er werd reeds gevreesd voor den Zaterdag- avond, den laatsten kermisavond te Amersfoorten toen kort voor twaalfen een zijner vele vrienden den inspecteur van politie toeriep, dat't zoo goed ging, waarschuwde deze nog we zijn er nog niet. Pas na eenen weten afgeloopen. Bijna op't zelfde oogenblik werd in de onmid- dellijke nabijheid een manslag gepleegd. Gerard Hooft, een 24jarige bleekersknecht, werd onverhoeds in de borst gestoken. Hij werd opgenomen door een agent van politie met eenige burgers en naar de hoofdwacht gedragen, waar hij nog eenige onverstaanbare woorden stamelde. Toen de arts Morren, onmiddellijk verwittigd, verscheen, kon deze slechts den dood constateeren. Het was inmiddels der politie gelukt, den vermoedelijken dader aan te houden. Aanstonds nadat deze den steek had toegebracht, had hij het op een loopen gezeteen der klanten, die met den verslagene uit was, holde hem echter achterna en leverde hem in handen der politie, De verdachte, de IBjarige C. Fr. M., is sedert 27s maand vrijwillig in dienst bij het 1® regi ment huzaren te Amersfoort en de oudste van 9 kinderen uit een arm, maar hoogst fatsoenlijk gezin te Vaasen. Dat de verslagene hem gesard zou hebben, gelijk aanvankelijk werd beweerd, is uit niets gebleken. Wel is vastgesteld dat de verslagene niet al te gunstig bekend stond en dat deze in den loop der kermisweek al heel wat ruzie heeft gemaakt. Ook is bewezen, dat de verdachte met den verslagene, of althans met een zijner beide makkers, op de Appelmarkt woorden heeft gel: ad. M. moet den verslagene achterop zijn ge- loopen en heeft dezen in de Lavendelstraat den doodelijken steek toegebracht. Geconstateerd is, dat de daad niet is gepleegd onder invloed van sterken drank. Maandagmiddag is te Winterswijk, in de buurtschap Ratum, een 21/sjarig meisje in een onbewaakt oogenblik in een kuip met water gevallen en verdronken. De stoomtram heeft Dinsdagmildag te Wit- marsum een dooven man overreden. Hij was oumiddellijk een lijk. Bij den beeldhouwer L. M. van Tetterode, in de Middeolaan te Watergraafsmeer, zagen wij een tweetal grafmonumenten die heden worden afgezonden naar Middelburg in Transvaal, teneinde aldaar te worden geplaatst op de graven van twee jonge menschen, die als slachteffers vielen in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Een dezer was de 18jarige Bronkhorst, die tal van veldslagen medemaakte, o. m. ook bij Spionkop, en ten elutte voor Middelburg sneuvelde, terwijl het tweede een jong meisje, een doehterlje van Erasmus was, dat tengevolge van de slechte verzorging in de concentratiekampen overleed. De families droegen den heer Tettenroode op, de grafmonumenten voor de beide graven te veivaardigen het zijn ware kuntststukkeu geworden, uitgevoerd in Car- rarisch marmer, de ingebeitelde letters gevuld met metaal, zoodat de opschriften niet in den loop der tijden zullen verbleeken. (Hbl.) Maandagavond vertrok eene dame te Amster dam met den expresse trein naar Parijszij nam plaats in een coupe niet-rooken, alwaar mede een paar heeren, tegeDstanders van rooken, plaatsnameu. Een hunner verliet reeds te Haarlem den trein en kort daarop miste de dame haar goed voorziene beurs. De conducteur werd ingelicht doch de beurs was weg. Haar bleef niets over dan om nieuw reisgeld te seinen. Te Enter vielen bij eene houtveiling planken om van zekereu G., een man van bijna tachtig jaar, zijn verscheidene ribben gebroken en een ander kreeg eene beenbreuk. Een derde kreeg een spijker met weerhaak diep in zijn rug. Meu verneemt van een zonderling reclame- plan. Door eeu heer De Vita te Amsterdam is aan B. en W van Den Haag verlof gevraagd tot het instellen tegen den volgenden zomer van eeu dienst met automobielen voor 18 a 20 personen tusschen Den Haag en Scheveningen, waarbij het vervoer kosteloos zoa geschieden, doch ieder pas- sagier verplicht zou zijn een exemplaar van een zekere counnt te koopen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2