A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4453. Donderdag 5 November 1903. Lokken van werklieden naar Daitschlaod. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertantien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Rusland in het Oosten. Macedonia. Kruger. TER NEUZEN, 4 November 1903. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abourieert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dil blad verschijnt flaaodag-, lYoeiisdag- en Vrijdagavond, ultgezondenl op Feestdagen, bij de Firma I". J. VAI DK SASDE te Terleaien, De Burgemeester van TER NEHZEN, gezien de circulaires van den heer Commissans der Koningin in deze provincie van den 24 Mei 1890 en 215 November 1891, waaruit blijkt dat het kerhaaldelijk is vnorgekomen dat Nederlandsche werklieden, door berichten in de nieuwsbladen of de daartoe uitgezonden ao-enten, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, naar Dvitschland ten behoeve van industrieele ondernemingen worden gelokt, terwijl bij hun aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen "maakt de ingezetenen opmerkzaam dat het geraden is alvorens op zulke berichten en voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf of door tussckenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats, zich te wenden tot den Nederlandschen Consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om inlichtingen omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Gedaan te Ter Neuzen, den 3 November 1903. De Burgemeester voomoemd, J. A. P. GEILL. China heeft zich zeer ongerust gemaakt over het weder bezetten van Moekden door de Russenhet heeft de bevriende gezantschappen om raad gevraagd, omdat men tegenover deze nieuwe willekeur van Rusland maclite- loos is. Volgens bij de regeering ontvangen berichten, bezetten Donderdag 1500 Russische soldaten het regee- ringsgebouw, sloten de deuren en verdreven de Chineesche ambtenaren. In en om Moekden bevinden zich tusschen de tien- en twintigduizend Chineezende Chineesche bevelhebbers in Mandsjoerije hebben echter bevel ont vangen, zich in'tgeheel niet tegen de Russische regeering te verzetten en alles te doen, om botsingen te vermijden. Er wordt voor de bezetting de volgende reden opge- geven De Russen hadden als hoofd van een ongeregelde bende, belast met het politietoezicht in Mandsjoerije, een bekenden roover aangesteld. De Chineesche regee- ring verzocht verschillende malen dit bendehoofd te ontslaan en hem kaar in handen te stellen. De Russische autoriteiten voldeden eindelijk aan dat verzoek. De Chineesche officier, die hem medenam, onthoofde hem direct, zonder vonnis af te wachten. De Russen eischten daarop terdoodveroordeeling van dezen officier. Geschiedde dit niet, dan zouden zij Moekden bezetten. De Minister van Buitenlandsche Zaken hield over deze kwestie besprekingen met den Russischen gezant. Hij was bereid den officier excuses te laten maken. Dock de gezant had niet zooveel geduld en de Russen gingen tot de bezetting over. Yokohama, 2 Nov. Volgens officieele mededeelingen uit Wijoe trekken de Russen zich uit Yonghampho terug en onfcmantelen zij hun vesting. Slechts een kleine Russische macht blijft er achter. Londen, 3 Nov. Aan de Times" wordt gemeld, dat Joean-sji-kai gister op de audientie er krachtig op aan- drong, dat China zich zou aansluiten bij Japan en zich vemetten zou tegen de Russische overheersching. Londen, 3 Nov. De ./Daily Mail" meldt, dat Zondag Vrij heioerkt door A MO. 59) Alle droomeu van zich afschuddende, nam zij vrede met het vc-rbond met den signor en rekende zij zich gt lukkig, dat hij nu voortaan dikwijls in haar gezelschap zou zijn eu haar zou helpen bij de moeilijkheden, die zij nog te overwinnen had. En zij kreeg hare beloouing. De strijd was zwaar geweest, maar zij had overwonneu, en met een tamelijk opgernimd gemoed werd zij zoo vroolijk eu lit f, dat Giotto hoe langer hoe ineer van zijue aangenomen zuster ging houden. Toen Giotto eindelijk weer ziju eigen kamers in het kaeteel betrok, begon voor hem tame lijk wel het vroegere leven. Lord Asherton bezocht hem dikwijls; dan spedde Giotto nog wel eens op de viool, als hij er lust in had, doch niet zooals vroeger, toen de lord slechts een wenk behoefde te geven om hem naar ziju in strument te doen grijpen. Hij kreeg zijne maa!- lijden ook in zijne eigen vertrekken, terwijl er steeds een rijluig te zijner beschik king stond. Lord Asherton zelf bad nauwelijks beter verzorgd kunnen woiden. Maria Pia en Stella vergezelden den signor dikwijls op zijne rijtoeren in stilte hoopte Maria nog altijd, dat de droom van haar lieveling ver- wezeulijkt mocht worden. Hare hoop rustte echter niet op eenigen grondslag. Giotto s hart was ge- 5eel vervuld met de liefde voor Gwendolin Las- cel.eser bleef geeu plaats voor Stella over. een ernstige vechtpartij plaats had op de kade van Chemoelpo in Korea, tusschen Russische matrozen van de kanonneerboot n Bobr" en Japansche bewoners der stad en matrozen van den Japanschen kruiser „Chiyoda". Zes Japanners en een aantal Russen werden gekwetst. De ,,Times"-correspondeiit te Sofia bericht, dat de Oostenrijksche en Russische gezanten nog twee nieuwe eischen aan de Porte hebben gesteld, in den vorm van een postscriptum, in Russischen tekst. De eerste eisch is, dat beide mogendheden zich het reckt zullen voor- behouden het personeel van hun consulaten in Macedonie te versterken, de tweede, dat zij zich het recht voorbe- houden volledige amnestic te vragen voor Macedonia's, die aan den opstand deelnamen en zich niet schuldig maakten aan vergrijpen, die met doodstraf bedreigd worden. Deze amnestie zal verleend worden, wanneer de omstandigbeden het toelaten Volgens de „Frankf. Ztg." is de Turksche regeering geneigd, geen antwoord te geven op de nieuwe nota. Liever wacht de regeering de kans af nog eens drin- gender aangemaand te worden. In de Turksche moskeeen zijn in de laatste dagen heftige en opwindende plakkaten aangebracht tegen het plan om in Macedonie Europeesche controle in te voeren. Saioniki, 1 Nov. Een heden ontvangen telegram van den gouverneur van Vodena meldt, dat gisteravond in verscheiden wijken te Vodena bommen zijn geworpen. Londen, 2 Nov. Een vertegenwoordiger van Reuter's agentschap heeft een onderhoud gehad met Tsokof, den nieuwen Boelgaarschen diplomatieken agent, die ver- klaarde, dat er in't geheel geen verbetering was gekomen in den toestand van Macedonie. Hij geloofde niet, dat het nieuwe hervormingsplan rust zou brengen, daar aan het hoofd van Macedonie een Turksch onderdaan blijft, die, hoewel hij twee Europeesche adjuneten heeft, zijn bevelen rechtstreeks van de Porte blijft ontvangen. Ook was het een bezwaar, dat er geen voorziening is gemaakt voor het verleenen van amnestie. Omdat de winter nadert geven de opstandelingen tijdelijk hun wapens over, maar het Boelgaarsche volk kan den tegenwoordigen toestand niet langer dulden. Ofschoon het wel weet hoe noodlottig een oorlog zou kunnen wezen, zal het gedwongen zijn, zijn toevlucht tot de wapenen te nemenwant zelfs als Boelgarije de neder- laag lijdt, zou dit beter zijn dan de tegenwoordige economische crisis, die veroorzaakt wordt door de nood- zakelijkheid om 160,000 Macedonische vluchtelingen in Boelgarije te onderhouden en door den volslagen stil- stand van den handel. Konstantinopel, 3 Nov. Heden stelde het ministerie het antwoord op de nota van Oostenrijk en Rusland vast. Het Bchijnt ongunstig te luiden omtrent de voor- naamste punten van het hervormingsontwerp, nl. die rakende net toezicht op het Turksche bestuur in Macedonie. Parijs, 2 Nov. De directeur van het dagblad »Patrie" bood heden namens zijn lezers aan Kruger een bronzen placque aan. De president dankte voor dit geschenk en verklaarde dat hij er niet aan wanhoopte dat de jonge mannen de overwinning van God's rechtvaardigheid zouden zien en dat zij de verwezenlijking van zijn wenschen zouden beleven. Stella zelf zag beter, hoe de zaken stonden. Uit sommige woorden en dadeu vau Giotto be- greep zij, hoe hij zich tegenover haar gevoelde als een brotder, niets meer. In hare, onbaatzuchtige goedheid, besloot zij daarin te berusten hare steeds sterker wordeude zelfbeheersching verge- makkelijkte de uitvoeiing van het besluit aan- merkelijk. En elken dag oudervond zij de goede gevolgtn van dit verstandig besluit. In den on- gedwougen omgang als broeder en zuster vond zij een rustige bekoring, die guustig afstak bij de koortsachtige onzekerheid, welke vroeger de verhouding tusschen haar en den signor had be- heerscht. //Het is goed, zooals het is," zei ze soms in zich zelf. »Hij bemiut mij ten minste als een zusterlaat mij daarmee tevreden zijn." XXI. Op zekeren namiddag, bij mooi weer, waudellen zij ongeveer op dezelfde plek in de Chase, waar zij elkaar het eerst hadden ontmoet op dien merk- waardigen avond, toen Giotto's viool eu Stella s stem wederkeerig op deze twee jongelieden zulk een invloed hadden uitgeoefend. Het rijluig was naar den stal teruggezonden, nadat de meegebrarhte mantels en pelzen neerge- legd waren bij den ouden, knoestigen boom, waartegen Giotto leunde toen Stella hem voor het eerst zag. Bij dien boom gingen zij zitten, terwijl Maria Pia op eenigen afstand van hen plaats nam met hare breikous. In den loop van het gesprek, en dus heel toevallig, vertelde Stella haar droom van een jaar geleden den droom, dat zij eenmaal gravin Asherton zou worden. Daarbij vergat zij niet te zeggen, hoeveel zij om dien droom had moeten Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd een door den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat vastgestelde wijziging van de instructie voor de arbeiders, in vasten dienst der provincie op de wegen, in onderhoud bij de provincie. Thans is bepaald dat aan de arbeiders is op- gedragen bet opsporen en constateeren van de overtredingen van bet reglement op de wegen en voetpaden, voor zooveel betreft den provin cialen weg, waarbij zij zijn aangesteld. Verder is bepaald dat die arbeiders zullen worden beeedigd. Uit de berichten van den consul-generaal te Kaapstad blijkt, dat terwijl daar steeds im- migranten in grooten getale aankomen, het aanbod van werkkrachten de vraag bereids belangrijk overtreft. Wie de zekerheid niet heeft spoedig vaste werkzaamheden te vinden behoort er op bedacht te zijn dat in Zuid-Afrika tegenwoordig alle levensbeboeften zeer duur zijn. Nog steeds wordt in Transvaal en Oranje- Rivierkolonie niemand toegelaten zonder permit. Tusschen de aanvrage en de afgifte daarvan verloopen, wegens de talrijke aanvragen, ver- scheidene maanden. De permitten worden alge- geven naar volgorde der aanvrage. Wie zonder permit landde en dus in de Kaapkolonie of in Natal op de afgifte moet wachten, stelt er zich aan bloot dat zijne middelen intusschen uitge- put raken, terwijl door de Nederlandsche con sulaten geen onderstand wordt verleend voor terugreis naar Nederland. Opnieuw worden de belanghebbenden mitsdien dringend gewaarschuwd zich niet naar Transvaal of Oranje-Rivier-kolonie op reis te begeven, zoolang zij niet in het bezit zijn van een permit. Formulieren en volledige inlichtingen ter ver- krijging van een permit, worden op schriftelijke aanvrage onverwijld door het departement van buitenlandsche zaken verstrekt. (Staatsct.) Gistereu werd alhier de reeks der wiuter- concerten geopend met eene soiree van de muziek- vereeniging „De Volhardiug," in de bovenzaal vau het Nederlandsch Logement. verduren vau hare mede-dienstboden in de keuken. Giotto luisterde vol belangstellin* en zeide einde lijk //Beste Stella, die droom was nog zoo dwaas niet, als ge wel denkt. i'ikwijls genoeg zult ge in de gelegenheid komen een hoogeu rang te verkrijgen hooger nog wel dan die eerier gravin Asherton." ,/Ach, signor, houd me niet voor den gek autwoordde zij met tranen in de oogen. z/Wel neen, Stella, ik spreek in vollen ernst. Kom, laat me u eens waarzeggeu. Geef mij uw hand." Zij stak hem de open hand toe, en nadat hij de lijoen daarvan aandachtig had bekeken, zeide hij //Stella, het is zooals ik gezegd heb. Over u zal waarschijnlijk meer gesproken worden dan over eenige andere vrouw iuEuropa; ge zult zeer worden bewonderd. Ik zeg er uitdrukkelijk bij waarschijnlijk, want er loopt een tegenstrijdige lijn dwars door uw levtnslijn, en die kwade lijn eiudigt juist, waar uw levenslijn haar hoogtepunt bereikt." »Ge houdt me wat voor den gek Dat vindt ik niet aardig," zei Stella half pruilend. //O neen, volstrekt nietIk spreek in ernst, en geloof zelf, wat ik zeg." z/Heb ik u al eens verteld, dat rnijne grootmoeder eetie Spaansche waarzegster was? Hare kunst heb ik ook geleerd, en bovendien kan ik voorspellingen doen uit de kaarten. Ik heb juist een spel kaarten iu mijn zak. Kom, ik zal de kaart eens voor u leggen." Giotto haalde de kaarten te voorschijn, schudde ze flink door, liet ze door Stella weer schudden en begon toen zijn werk. Hij legde ze op den grond uit, bestudeerde ze, schudde ze nog- maals, legde ze weer uit eu bestudeerde ze ten tweede male heel ernstig. Toen stak hij De opkomst was matig. Het is nu eenmaal zoo: een avond alleen muziek te genieten, is velen te machtig, doch het streven der uitvoerders had meer waardeeriDg verdiend. De verschillende nummers werden goed uitgevoerd. Bovenal werd iets schoons te genieten gegeven door den heer Jhr. Pompe van Meerdervoort, die zijn welwillende medewerking verleende en eenige solo's voor viool ten beste gaf, waarvoor hij een warm applans oogstte. Aan den gemeenteraad van Hulst is een adres gezonden, behelzende het verzoek, om de verorde- ning op de herbergen en tapperijen in dier voege te wijzigen, dat op de zoogenaamde boereumaan- dagen, dansmuziek mag worden gehouden. Dit verzoek is onderteekend door circa tachtig personen, alle cafehouders en neriugdoenden. Het vorige jaar is ook een dergelijk verzoek tot den raad gericht, doch daarop afwijzend beschikt. Door den heer Joh. Adriaansen, lid van genoem- den gemeenteraad, is bij den voorzitter van dien raad een voorstel ingediend, te behandelen in de eerstvolgende zitling, om aan de Provinciale Staten van Zeeland te zenden een request van den volgenden inhoud »De raad der gemeente Hulst, gebruik makende van de hem bij art. 148 der Grondwet en art. 120 der Gemeentewet gegeven bevoegdheid, neemt de vrijheid zich te wenden tot Uw EdelAchtbare vergadering met beleefd verzoek het navolgende wel in overweging te willen nemen dat Zeeuwsch-Vlaanderen met eene bevolking van 75,000 zielen (1/3 van bet aantal der geheele proviucie Zeeland) tot groot nadeel en ongerief van weerszijden nog altijd zoodanig in tweeen is gescheiden, dat bijna een dagreis noodig is om van 't eene district, in eene op een afstaud van enkeie uren gelegen plaats, in't andere district te geraken dat ook, al is door den aanleg van de tram Walsoorden verbetering gekomen, de communicatie met het overige deel der provincie en geheel het vaderland nog zeer veel te wenschen overlaat dat hij van beiden, zoowel van verbinding van 't 4d" en 5a" district als van verbetering der gemeenschap met het overige Nederland veel heil verwacht voor Zeeuwsch-Vlaanderen in't algemeen en voor Hulst eD omstreken in 't bizonder; dat toch in den strijd om 't bestaan voor de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen, voornamelijk voor hen die dicht bij de grens van Belgie wonen, ze in den zak en zeide^Stella, de kaarten voor- spellen precies hetzelfde als de lijnen van uw hand. Ge wordt een aanzienlijke dame, ge krijgt een beroemde naam, die door geheel Europa zal kliukeu, en als ge zeer gelukkig zijt wordt uw geluk bedorven of vernietigd door een donker- kleurigen man. Hoort ge, Stella? Een donkere man ik hoop, dat ik zelf die man niet zal wezen." Zij antwoordde niet, want zij beefde van ont- roering. Eu nog eens zei Giotto dat hij hoopte niet de donkere man te zijn, die haar geluk zou bederven. z/Het is niet vriendelijk van u, zoo tot mij te spreken," zei Stella toen. //Het hiudert me, want ik besef zeer goed, dat ik een eenvoudig boerenmeisje ben. De vorming, die ik in het af- geloopen jaar heb genoten, heeft mij de oogen geopend voor mijn eigen tekortkomingen. Ik heb een mooie stem, doch dat is alles. En mijne stem bezorgt mij benijders, die mijn nederige af- komst telkens ter sprake brengen om mij tegen te werken of mij onaangenaam te zijn." z/Hoor eens, Stella, laat die nederige afkomst nu maar rusten het is dwaas, daarover te peinzen. Er is heusch geen waarzegger noodig om u een prachtige toekomst te voorspellen. Ik verzeker a uitdrukkelijk, dat in de gansche wereld geen stem te vinden is, die de uwe evenaart of overtreft. Toen ge dezen morgen bszig waart met zingen, was ik verbaasd over den omvang, Je kracht en de buigzaamheid van uw geluid. De geheele beschaafde wereld zal met lof over u spreken ge zult gevleid en bewonderd worden door de aan- zieulijksten der aarde, door de duizenden der menigte." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1