Landbouwberichten. Gemengde berichten. Vpuchtboomen. I. P. I)., bierhuishomler te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op sluitingstij tot eene boete van N.^bferhuishouder te Axel, ter zake van '"f der Drankwettot eene boete van 10, subs. 5 dage h<Mhtp. P., te Axel, ter zake als vorentot eene boete van 5, snbs. 3 dagen heeht. R.P. G., E. J. d M„ S. F. B., P. G, M. L K., aibei- ders, alien te Philippine, ter zake van str°°Pej J> tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. voor elke b°Cte'd. R. en C. d. R., zonder beroep te Jer Neuzen, ter zake van spoorwegovertredingieder tot een van 0,50, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. P. v. H., D. L., arbeiders te Boekhoute ter zake van bevisschen der Schelde zonder consent van f 1, subs. 1 dag hecht. C. J. d. F., kleermakersknecht te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderijtot eene boete daAhvCW. en A. F. v. H., schippers te Philippine, ter zake van nachtrumoerieder tot eene boete van J i, subs. 1 dag hecht. x P. H. W., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der bouwverordening van Ter Neuzen, eene boete van 5, subs. 2 d. hecht. A. J. M. D., landbouwer te Philippine, ter zake het rijden met aaneengekoppelde voertnigen ieder eene boete van /2, subs. 1 dag hecht. W. J. B., bierhuishouder en W. B., bierhuishoudster, van 1, subs. 1 J. v. B., knecht, C. d. R., arbeider, beiden te Axel, P. K., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder t eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. M. S., A. C. d. B., N. H., arbeiders te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. L., polderwerker te Meerdonk, W. J. d. R., P. H., M. d. D., bootwerkers, H. J. J. V., H. S., schippers, alien te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap ieder tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. C. D., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van 2, subs. 1 dag hecht. D. C. d. R., opperman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. E. d. S., poelier te Stekene, ter zake als voren bij derde herhaling; tot hecht. van zeven dagen. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake als voren bij achtste herhaling tot hecht. van een en twintig dagen. te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten op sluitings- tijd ieder tot eene boele van 1, subs. 1 dag hecnt. M. B., koopinan te Axel, A. F., bakker, H. M. winkeliersbediende teTer Neuzen, ter zake van he rij met een rijwiel zonder licht; ieder tot eene boete va ft, subs. 1 dag hecht. A. V., A. 11. W., arbeiders te Axel, ter zake van het laten loopen van kippen op een anders grond ie< ci o eene boete van /0,50, subs. 1 dag hecht. E. G., arbeider te Assenede, ter zake van een voor de eerbaarheid aanstootelijk lied zingen; tot eene Doete van 6, subs. 2 dagen hecht. C. B., E. v. d. H., knechten te Philippine, ter zake van overtreding van het Reglement op de wegen en \oe paden in Zeelandieder tot eene boete van 1, suhs. 1 dag hecht. E. d. S., knecht te Philippine ter zake als vorentot eene boete van 1,50, subs. 1 dag hecht. E. J. v. R., leurder te Ter Neuzen, ter zake van een trekdier onbeheerd laten staantot eene boete van J subs. 1 dag hecht. J. d. B„ arbeider te Hoek en W. V., schipper te ier Neuzen, ter zake van in staat van dronkenschap de orde verstorentot eene boete van J 3, subs. 2 en 3 dagen P. S., arbeider te Zaamslag, ter zake van overtreding der Leerplichtwet; tot eene boete van J 0,o0, subs. dap. hfch,hbootwerker te Ter Neuzen, S. S., bootwerker, W. v. d_ II., arbeider, beiden te Zaamslag, G. 1 jaiHl- bouwer, J. v. E., C. d. E., L. d. B., F. d. J., J- W. H., alien arbeiders te Hoek, 11. D., arbeider te Zaam slag, L. V., arbeider te Axel, alien ter zake van over- eaing der Leerplichtwetieder tot eene boete van 1, A., koopman te Hoek, ter zake als voren bij treding subs. 1 dag hecht. J. sc eeue 0 V Avvpuiww J l 1 J herhaling: tot eene boete van ft, subs. 1 dag hecht. P. P., arbeider, A. d. B., visscher te Philippine, A. J. v. C., C. N., arbeiders te Axel, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. P. D., arbeider te Hoek, ter zake als vorentot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. A. 11., leurder te Ter Neuzen en G. M., arbeider te iloek, ter zake van openbare dronkenschap; tot eene boete van van ft, subs. 1 dag hecht. J. H. M., P. S., H. d. R., J. v. d. H., bootwerkers te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. K. K., schipper te Gent, C. B., bootwerker, J. J. P., hipper te Ter Neuzen, ter zake als voren ieder tot iue boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. A. H., machinist te Ter Neuzen, ter zake als voren, driemaal gepleegd tot 3 boeten elk van J 3, subs, dagen hecht. voor elke boete. J. P. d. G., A. R., zonder beroep te Zaamslagieder tot eene boete van 5, subs. 3 dagen hecht. D. C. d. R., werkman te Ter Neuzen, ter zake als voren bij eerste herhaling; tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. j, VriJge*|iroken A. G. J. L., arbeider te Sas van Gent, ter zake van openbare dronkenschap. Ontslaeen van i ech<*vervu!gins E.J., veld- arbeidster, C. d. M., veldarbeider, beiden te Zaamslag en J. B. N., winkelier te Sas van Gent, ter zake van overtreding der Leerplichtwet. Zitting van 30 October 1903 l eronrdeeld zijnC. N., boerenknecht te Ter Neuzen, ter zake van Jachtwet-overtredingtot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. met verbeurdver- klaring en vernieling der wildstrikken. F. J. W., bierbrouwer te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van 10, subs. 5 dagen hecht., met verbeurdverklaring en bevel tot uitlevenng van het geweer en den haas of betaling der waarde ad J 15 voor het geweer en f 1 voor den haas, subs. 6 dagen hecht. en met bevel tot vernieling van het geweer bij uitlevering. J. B. H. A. L., boekhouder te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Brandweer-verordeningtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. S R poelier te Stekene, ter zake van het njden met ongemuilkorfde honden tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. tti F. k. koopman te Ter Neuzen, ter zake van lJkwet- overtreding tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. met verbeurdverklaring der maat. L V., bakker te Sas van Gent, ter zake van gelegen- heid geven tot hazardspel op den openbaren wegtot eene boete van 2, subs. 1 (lag hecht. M. N., G. R., N. P., arbeiders te Ter Neuzen, ter zake van overtreding Scheldereglementieder tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. J. B., visscher te Bouchaute, ter zake als voren tot eene boete van f t, subs. 1 dag hecht. C V fabrikant te Hamme, ter zake van het rijden met' een motor-velocipede zonder vergunning tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. H. W. V., reiziger te Amsterdam, ter zake als voren tot eene boete van 3, subs. 1 dag hecht. H v d V., timmerman te Ter Neuzen, I v. r slachter te Zaamslag, M. D., arbeider, C. d. K., land- bouwer F. L. V., onderwijzer, alien te Axel, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder lichtieder tot eene boete van 'f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. T. C. H., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch tot eene boete van 1, subs. 1 dag hec D., varensgezellen te Ter Neuzen, ter zake van het in dronkenschap verkeerende de orde verstoren; ieder tot eene boete van 3, subs. 3 dagen hecht. voor ieder hunner. H. d. J., landbouwer, K. P., G. D., arbeiders te Hoek, J. F. d. V., arbeider te Philippine, C. d. B., P. S., C. H J R arbeiders te Zaamslag, C. R., C. R., bootwer kers te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der Leer plichtwet ieder tot eene boete van I 2, subs. 1 dag hecht. M. d. J., arbeider te Hoek, ter zake als voren bij her haling tot eer.e boete van f 2, subs. 1 dag hecht. J. F. d. B., werkman te Westdorpe, ter zake als voren lot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. Het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsch Landboawcomitt; heeft aan de Tweede Kamer der Slaten-Generaal een adres gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat het Nederlandsch Landbouw- comite, afdeeling F, (landhuishoudkunde) met belangstelling kennis h.eft ge lomen van het wets- ontvrerp betreffeude wijziging der wet van 2 Mei 1897 tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Ingevolge de overwegingeu van het Landbouw- comite in de genoemde afdeeling dringt het Dag. Bestuur aan op aanneming van bet eerste detl van het Regeeringszoorstel wat betreft de wijze van schatting van woningen tot hoeven behoorende, maar eveneeus op verwerping van den aausltg van de gebouwen, deel uitmakende van het laudbouw- bedrijf, als zijnde deze in die der ongebouwde eigendommen reeds begrepen en dus onbillijk, zoodat terugkeer wordt gevraagd tot het z. i. ten deze juiste standpunt van voor de wet van 1873. Het Dagelijksch Bestuur van de vereeniging het /^Nederlandsch Rundvee-Stamboek" heeft aan landbouwmaatschappijen en vereeuigingen die de veefokkerij helpen bevorderen, een schrijven vei- zonden, waarin het aan alle Maatschappijen ten doel hebbende de kennis van landbouw en veeteelt in Nederland te vermeerderen, driogend verzoekt te willen bevorderen dat de geldeu, welke jaarlijks beschikbaar worden gesteld tot het houden van enrsussen tot vermeerdering der kennis van paardeu en rundveefokkerij beneveus die der voeding, niet als tot nog toe uitsluitend worden gebezigd tot het bevorderen van de kennis der paardenfokkerij, maar voor het meer uitgebreide doel, waarvoor zij door de regeering of cooperatien worden toegestaan dus in deze ook voor de rundveefokkerij. In Rusland zijn van rijkswege proeven ge nomen met het ingeven van opwekkende dranken aan renpaarden 3 paarden van ongeveer dezelfde suelheid liepen tegen elkander, de eerste maal zonder dat men ze iets ingegeven had \66r 2e maal gaf men 2 er van wat opwekkends in. Beide malen won hetzelfde paard, dat men niets had ingegeven, met ongeveer hetzelfde kleine verschil, van de beide andere paarden. wijl deze slecht uit elkander kannen gelegd worden. 4. De boom hebbe geen gerimpelde takjes en geen opgedroogde wortels. Zijn de wortels wat droog, legt dan de boompjes eenige dagen vrij diep met de wortels in den grond. Zijn ze daarna niet bekomen, snijdt dan de uitge- droogde wortels af voor de boomen geplant worden. 5. Onvolledig vergroeide wonden, door enting oiitstaan, zetten licht in. 6. Om het welslagen van een algemeene aanplanting te bevorderen moet men, vooral bij appels, een goede handelsoort kiezen, zooals Belle fleur, Court pondu, Grauwe Reinette, Sterapel of anderen, die zich goed houden en tegen vervoer kunnen. Diarvan make 1. zal men steeds een goeden prijs In verschillende deelen van onze provincie, doch vooral in Zeeuwsch-Ylaanderen zoo o-unstig gelegen voor den fruithandel worden nog veel te weinig viuchtboomen aangetroffen. Om slechts enlcele boerenhofsteden ziet men goed aangelegde boomgaarden. De een beweert, dat zijn grond niet geschikt is, de ander, dat fruit- teelt niet loonend is, een derde weet weer iets andersdoch als deze landbouwers eens een kijkje wilden gaan nemen in andere streken van ons vaderland, in Noord-Brabant bijvoor- beeld, waar op gewonen zandgrond groote kweekerijen zijn aangelegd, dan zouden zij wel tot andere gedachten komen. Het is waar, er zijn enkele plaatsen, waar de vrnchtboomen niet voortwillen en geen voor- deel opleveren maar zou dan de oorzaak meestal nog niet liggen aan den boom zelven of aan de wijze van plan ten Jonge vruchtboompjes toch worden vaak voor een prik hier of daar op de markt gekocht, daarna in den grond gezet en verder aan hun lot overgelaten. Aan goed planten, bemesten, flink onderhouden wordt te weinig gedacht en bij het kiezen van jonge boomen weet men meestal niet, waarop gelet moet worden. Wijl het zoo jammer is, dat de fruitteelt die in andere streken van ons land zooveel geld opbrengt, hier zoo veronachtzaamd wordt, willen wij trachten door eenige wenken te geven iets bij te dragen om de lust tot de vruchtenteelt wat meer op te wekken. Het is van groot belang bij het kiezen van vruchtboomen met overleg te handelen en goed toe te zien, wat men koopt. De boomen moeten aan de volgende eischen voldoen 1. Zij moeten een goed gevormde kroon be- zitten 2. De stam zij glad, jong en welig gegroeid. Hij mag geen sporen van kanker dragen want kanker is eene ziekte, die nooit geneestdoch verergert naarmate de boom ouder wordt. 3. Een goed wortelgestel is noodzakelijk. Men koope boomen met veel dunne wortels doch liefst geen met een pruik van haarwortels, Het planten van vruchtboomen is iets waarvan men zich niet zoo maar met een franschen slag mag afmaken. Wil men later pleizier en voor- deel van zijne vruchtboomen hebben, dan kan men niet licht te veel zorg aan het planten besteden. Daarbij dient ook nog in aanmerking genomen te worden, dat, wat men bij het planten verzuimd of verkeerd gedaan heeft, later niet meer of zeer moeilijk te herstellen is. Wanneer moet men vruchtboomen planten Van begin November tot aanvang April. Daar het een vastgesteld feit is, dat de vruchtboomen hoogstens bij strenge vorst een weinig rusten, overigens wel langzaam, maar zeker den geheelen winter doorwerken en zich gereedmaken om in de lente hun voile kracht te ontwikkelen, zoo is het raadzaam voor den winter, dat is van begin November tot half December te planten. Hoe moet men planten Men graaft een vierkanten kuil, geen ronden, wijl men dan gevaar loopt, dat de wortels, evenals in een bloempot, in het rond loopen en zich niet genoeg verspreiden. Dus een vierkanten kuil van minstens 1 Meter lang, breed en diep, doch grooter is nog beter, onverschillig op welken grond. Vindt men onder in dien kuil een overlaag of bank, die moet gebroken worden, omdat die laag het water van boven niet laat doorzakken, waardoor dan verzuring ontstaat en des zomers het uitwasemen der aarde tegenhoudt, waardoor de boom bij droogte zijn vocht moet ont\angen. Het is raadzaam die kuilen eenige dagen of weken open te laten liggen, dan kan de lucht, dat is de zuurstof uit de lucht, in de wanden van den kuil, alsmede in de uitgegraven aarde trekken. Daarna doet men in den kuil eene flinke laag rommel (geen mest) zooals dorens, hegknipsel, brem, puinen, ook wel kalkpuin of iets dat niet spoedig verteert, maar den grond lang los houdt. Daarop een laag grond die uit den kuil is gekomen. Deze twee lagen trapt men goed vast. Dan brengt men er een laag graszoden, boombladeren, aardappelkruid of iets dat ge- makkelijk verteert. Daarop weer een laag vruchtbaren grond, die gemakkelijk meststof opneemt en vasthoudt. Dan eene laag niet te versch stalmest, waarop eene laag goede teelaarde of vette grond, wijl hier de wortels het eerst in ontwikkelen en voortwerken. Met dit alles moet de kuil tot op een handbreed van den bovenkant gevuld zijn. nadat men alles goed vast aangetrapt heeft. Wil men de verschillende stoffen in twee lagen er in brengen, zoodat ze niet zoo dik zijn, dan is dit vooral op drogen grond ook goedte meer wijl ze dan beter vocht houden. Zelfs is het raadzaam zoo te handelen, als men in het voorjaar plant. Op de bovenste laag goed aangetrapten grond die door het verteeren van den mest later weer los genoeg wordt voor de jonge worteltjes, plaatst men den vruchtboom. Maar zult g-ij zeggen, dan komt de boom boven op den grond te staan. Juist, dat moet ook omdat de boom voor zijn ontwikkeling vooral in het begin veelbehoefte aan lucht heeft en later door het vergaan van den mest, zoden, bladeren enz. zakt de grond toch zooveel, dat hij zeker diep genoeg komt te staan. Voor men de boomen plant moet men de wortels of het wortelgestel aan een flink onderzoek onderwerpen. Gekneusde of gebroken wortels moet men met een scherp mes schuin afsnijden zoodanig dat de gemaakte wond met zijn vlak in den grond naar beneden gekeerd is, dan za' de wond veel spoediger dicht groeien en kan niet inrotten. Evenzoo handelt men met bevroren wortels die men kan kennen wijl ze er meer rood of bruin uitzien en de schil of schors gemakkelijk loslaat. Men moet zich echter over het be- vriezen der wortels niet gauw ongerust maken, want als men er niet te veel mee gooit en ze maar op aen koude plaats rustig laat ontdooien zullen ze niet spoedig van de vorst lijden. Heeft de boom wat veel haarwortels, men dunne ze dan wat uit zoodat men de overblij- vende goed uit elkander kan leggen. Dan zet men den boom in of op den kuil, legt alle wortels zooveel mogelijk recht uit bedekt als het ware iedere wortel afzonderlijk met goede aarde of bladgrond, zorgt daarbij dat de wortels zoo min mogelijk elkander raken doch alle goed door aarde gescheiden zijn. Daarna bedekt men het geheele wortelgestel met een fi nke laag goeden grond, waarna men verder aanvult zoodat er een verhevenheid van een voet of anderhalf om heen komt te zetten. Een paar dagen na het planten giet men er eenige emmers water bij zoodat alles goed vastzakt. De eerste zomers zorgt men dat er geen gras of onkruid binnen een omtrek van een halven meter^van den boom groeit, wat niet mag ver- geten worden, want daar kan een jonge boom slecht tegen. Dat gras of onkruid haalt al het vocht uit den grond, waar de boom zoo'n groote behoefte aan heeft, vooral in de eerste jaren. Doet men dat niet en laat men alles om de jonge boomen groeien, dan zal het hoog op- schietend gras, dat juist om de boomen het weligst groeit heel wat schade toebrengen, zoo niet het sterven der vruchtboomen tengevolge hebben. In een volgend artikel zullen wij nog wat over de verzorging van jonge boompjes mededeelen. Twee broeders te Cortgene, die deze week des nachts met een lichtbak aan het stroopen waren in een jachtveld onder Wissenkerke, werden daarbij betrapt door den rijksvelwschter Op den Brouw en een jachtopziener. De stroopers werden met dezen handgemeen, waarbij de jachtopziener een verwon- ding in het gelaat en de oudste der broeders een schot in het been kreeg. De getroffene is naar het hospitaal te Middelburg overgebracht, waar men trachten zal den kogel uit de wond te ver- wijderen. Voor eenigen tijd werd aan het hoofdpost- kantoor te 's Graveuhage een mislukte proef ge nomen met postzegel-automaten. Thans wordt de proefoeming herhaald met postzrgels vervaardigd van zwaarder papier dan de gewoue, welke laatsten te dun waren, waardoor de antomaten niet kouden werken. Voorloopig wordt de proef genomen met 21/3r cts. postzegels. Uit Leerdam wordt van 29 October gemeld Hedennamiddag werden te Leerdam 102 paarden geiaden aan het station, die aangekocht waren op de heden gehouden paardenmarkt te Asperen. De paarden vertrokken met den trein van zes uur richting Geldermalsea. Even na het veitrek, nabij den Dieldijk, girig de deur van een der wagens open en sprongen 11 paarden er uit. Een werd overreden door den sneltrein, die kwam uit de richting Geldermalseu. De overige werden na eenige ureu zoekens opgevangen. Te Oudepekela is de 18jange jongeling Zweep, van Winschoten, in de fabriek Union tusschen de machine doodgedrukt. De gemeenteraad van Finsterwolde heeft besloten de begrooting voor 1904 niet te behan- delen, omdathet ontwerp-begrooling van B. en W., dat bij de raadsleden zou circuleeren, bij een der leden was blijven liggen, zoodat de andere leden niet in de gelegenheid waren geweest er inzage van te nemen. De agent van politie Gr. veroorzaakte Donderdagochtend op het Leidschephin te Amster dam heel wat opschudding. Hij was na eenigon tijd in het gasthuis verpleegd te zijn wegeDS zenuwlijden, weer in dienst en thans op weg naar het bureau om den korpsdokter te raadphgen. Op de Leidschestraat werd hij plotseling door een aanval van waanzin overvallen, ten minste hij wierp zijn helm en sabel weg, nadat hij eerst met zijn wapen woest in de rondte had gestagen. De man werd door agenten en burgers gegrepen en in het politiebureel gebracht. De man was reeds meermalen getroffeo door dergelijke woeste buien en reeds lang lijdende aau zware hoofdpijnen, waarom hem reeds dikwijls door den korpsdokter was toegestaan dienst te doen met de gewone bureaupet, niet met den zwaar- deren helm. In de maand September kwam het te Amster dam herhaaldelijk voor dat kinderen op straat beroofd werden van geld dat of van huis medege- geven werd om uit de Bank leening pandjes te lossen, of mee moest gebracht worden als opbrengst van beleende goederen. Wegens berooving dezer kinderen veroordeelde de Amsterdamsche rechtbank den 33jarigen B. A. Chr. van Roemberg tot 5 jaren gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M. Een hevige brand brak te Brussel uit in een huis, waarvan de bewoners afwezig waren, uitgenomen eene min en eene oude dienstmaagd, die met het kindje op de armen wilde vluchten, maar door den rook bedwelmd werd. Twee redders wierpen zich in de vlammen en slaagden er in de twee vrouwen in veiligheid te brengen. Het kind stierf echter weldra. Onlangs is medegedeeld, dat te Groesbeek brand ontstond in de woning van een kleermaker en barbier, even nadat deze zich per Sets verwijderd had. 't Bleek toen dat een brandende kiars bij een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2