A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No 4452. Dinsdag 3 November 1903. 43e Jaarjrano*. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Fi-cnkpijk en Rusland. Opstootjes te Parijs. IHapokko. TER NEUZEN, 2 November 1903. Provinoiale Staten van Zeeland. Kantongerecht te Ter Neuzen. raanre %,3asBga8gc«g»^wf*«iifcrM mfmrrF^assaxs^.^jC BBORKBaezueaHB* - a etfssMgmnni TEB SEIZESSCBE C0PBA5T. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Dit bind verscliijnt Jlaandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, ultgezouderd op Feestda^en, bij de Firma P. J. FAS HE 8ASDE te Ter Seuzen, Toen in Januari 1902 de Engelsche regeering haar bondgenootschap met Japan, tot behoud van den status quo in Oost-Aziii, bekend maakte, antwoordde Rusland onmiddellijk daarop door de officieele mededeeling, dat het met Frankrijk was overeengekomen het verbond, tot dien tijd tot Europa beperkt, ook tot Oost-Azie uit te strekken. In die dagen werd dat in Parijs bijna niet opgemerkt men hield het voor waarschijnlijk, dat dit slechts een theoretische uitbreiding van de .Alliance" was. Thans ziet men echter de gevolgen ervan in. De geruchten over strijd in het oosten van Azie hebben in Frankrijk de oogen geopenden de vraag kwam onwillekeurig op, bij menigeen Zouden wij dan oorlog moeten gaan voeren voor een quaestie die ons niets scnelen kan Mag men den /Figaro" gelooven, dan zou dit een der redenen zijn voor het bezoek- van graaf Lamsdorf aan Parijs. Delcassd wilde gaarne juiste inlichtingen bebben over den toestand in liet Oostenwant hij weet dat de openbare meening in Frankrijk zich verzetten zou tegen bemoeiingen met een qauestie, die de belangen van de Republiek, zelfs in de verte, niet raakt. En dit te meer, iiu juist een arbitrage-tractaat met Engeland is gesloten en de verhouding tusschen beide landen zoo aanmerke- lijk verbeterd is. En graaf Lamsdorf wilde zich wel eens op de boogte stellen van de zienswijze der open- bare meening in Frankrijk. In de gehouden samen- komst der beide Ministers werd deze quaestie breed- voerig besproken. Graaf Lamsdorf kon den Franschen Minister verzekeren, dat de berichten uit Tokio en Kobe de zaak zeer over- dreven liadden voorgesteld. Rusland's bedoeling is nooit een andere geweest, dan het zoeken van een modus vivendi, op zoo breeden grondslag, dat de toekomst er volkomen door werd gewaarborgd. Rusland verwacht nu echter van zijn Franschen bondgenoot dat deze zal optreden in de lijn, door Rusland aangewezen, en zijn invloed zal aanwenden op Japan, opdat de laatste besluiten van den Mikado door dezelfde gevoelens worden beheerscht, die tot dusver het behoud van den vrede verzekerden. Delcasse kan, met hetgezag dat zijn positie hem geeft, gematigde raadgevingen doen toekomen aan een mogendbeid, waarmede Frankrijk tot nog toe nooit anders dan hoogst vriendschappelijke betrekkingen lieeft onderhouden. En de .Figaro" kan verklaren, dat in die richting reeds stappen zijn gedaan, waarvan het resultaat weldra zal blijken. Parijs, 29 Oct. De bedienden van voedingsmiddelen- magazijnen vergaderden beden morgen in de Arbeidsbeurs, om de afschafling van de plaatsingsbureaux te eischen. Toen de politie de betoogers wilde uiteendrijven, werd zij met steenen, tafels en stoelen geworpen. Een gevecht ontstond, dat wel een half uur duurde. Vele betoogers en politieagenten werden gewond. De bereden gardes- municipaux moesten de menigte uiteendrijven. Ver- schillende arrestaties werden gedaan. Tegen 12 uur keerde de kalmte weer wat terug. De vergailerde bedienden verlieten tegen half 5 de Arbeidsbeurs. Agenten hielden den ingang bezet en ook de bereden garden bleven in de buurt. Uit de vensters van de beurs werden een twaalftal tlesschen geworpen, maar niemand werd er door getroffen. De agenten drongen daarop iiet gebouw binnen en waren spoedig den toestand meester. Een veertig men- scben werden hierbij gewond. Op straat waren 31 Vrij bewerkt door A MO. 58) Deze gedachten hielden hem zoozeer bezig, dat hij vergat haar toe te spreken. Zij bleef een paar minuten staan, doch stapte toen naar de canap£. In zijn onmiddellijke nabijheid gekomen, zeide zij met licht trillende stem //Het is zeer vrieudelijk van u, signor, dat ge mij hebt willen zien. Jk heb daardoor gelegenheid gekregen om u te zeggen hoe uwe geneziug mij en alien hier in het kasteel verheugt." „En die genezing heb ik aan u te danken, juffrouw Star Hoe kan ik u ooit rnijne dankbaar- heid bewijzen voor zooveel onverdiende goedheid ,/Neen, signor, geen onverdiende Bedenk eens, wat ge voor mij gedaan hebt. Ge hebt voor mij een schoone loopbaan geopend, terwijl ik slechts weinig gedaan heb om uw leven te redden. Lord Asherton vergunde mijne moeder, hier te komen om u op te passen. Ik heb niets gedaan dan mijne moeder geholpen. Ge overschat mijn werk." //Wel, juffrouw Star, wees zoo goed eens bij mij te komen zitten. Ik heb u veel te zeggen en wil niet beginnen met een geschil over onze wederkeerig bewezen diensten. Ik dank u recht hartelijk voor uwe toewijding en voor het leven, dat ik naast God aan u te danken heb. Er zijn tjjden geweest, waarin ik dat leven als een zwaren last beschouwdemaar nu ik het bijna verloren had. heb ik de waarde er van begrepen nog- agenten gewond. In 't geheel. had den 30 arresfatlen plaats. Parijs, 30 Oct. In de Kamer heeft Lasies heden de regeering geinterpelleerd over de gebeurtenissen, die gister op de Arbeidsbeurs zijn voorgevallen. De minis ter-president keurde in zijn antwoord de door den prefect op straat genomen maatregelen goed, maar gispte het gewelddadig binnendringen in ae Arbeidsbeurs van agenten met de blanke sabel. Het rapport van den prefect van politie zegt, dat de agenten uit eigen beweging naar binnen drongen om hun kameraden te bevrijden, die naar zij meenden in gevaar verkeerden. Toen alle gevaar geweken was, beval de prefect om op te bouden met tegenmaatregelen. Het onderzoelc wordt voortgezet. Indieii er uit blijkt, dat er personen verautwoordelijk moeten worden gesteld, dan zal ik mijn plicht doen, zei de Minister. De eenvoudige orde van den dag, door de regeering aanvaard, werd aangenomen met 375 tegen 210 stemmen. De .Rational Review" van de maand November zal een artikel bevatten, getiteld .Engeland, Frankrijk en Marokko", van de hand van den heer Harris, correspon dent van de .Times" te Tanger. In dat artikel betoogt de sehrijver dat interventie in den keizerlijken staat dringenil noodzakelijk is, en dat volgens hem alleen Frankrijk bij machte is dit land te redden. Zijn con- clusies komen op het volgende neer. In Marokko heerscht anarchie. Een bankroet is on- vermijdelijk. Geld alleen kan niet helpen. Een bedrag van 22,5 millioen francs dat in de laatste jaren geleend is, werd verteerd zonder dat eenige verbetering in den toestand waargenomen kon worden. Dringend noodig is een leidende hand, misschien nog meer. Er is slechts 6iin oplossingde tusschenkomst van Frankrijk, het eenige land dat zich met zoo'n taak kan belasten. Frankrijk moet de neutraliteit van de Straat van Gibraltar waarborgen, en instaan voor den vrijen handel van alle mogendheden in Marokko, het .status quo" handhaven, met het recht van contrdle over de finan- cien en van medespreken in de Marokkaansche politiek. Een protectoraat is niet noodig en ongewenscht, omdat de stammen zich hier tegen zouden verzetten. .Frankrijk en Engeland zijn de beschaafdste aller mogendheden, om verschillende redenen is Marokko voor Engeland een gesloten land. Doch dit behoeft niet te verhinderen dat wij de vereerende taak, be- schaving te brengen in een rampzalig land gaarne op- dragen aan een rijk, waarmede wij in de hartelijkste verstandhouding leven." Bij 's Rijks directe belastingen is met ingang van 1 Nov. o. m. bevorderd tot kommies 2e klasse de kommies 3' klasse Ph. H. Pool te Ter Neuzen. Met ingang van denzelfden datum is benoemd tot kommies te water 4" klasse de heer P. Teirlinck, mosselvisscber te Philippine. Zaterdag slaagden te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek de heeren G. Goossen van Zaamslag en A. Swas van Graauw. maals dank ik u, dat ge zooveel voor mij hebt gedaan." Daarop gaf hij aan het gesprek een anderen koers, door te vragen naar hare muzikale studie, welke gedurende zijne ziekte afgebroken was. Eindelijk stond zij op om heen te gaan. *Ik zou u te veel vermoeien," zei ze, //daarom ga ik nu heen. Mocht ge op een anderen keer mij nog eens willen zien, of mocht ik iets voor u kunnen doen, dan zal het mij een genoegen zijn te komen, zoodra ge mij laat roepen." „Blijf nog wat, juffrouw Star, ga nog niet heen. Ik heb u iets te zeggen, dat voor het verder leven van ons beiden van belang is." Zij beefde en werd bleek zij drukte de lippen op elkaar en kneep hare vuisten stevig dicht, om sterk te zijn. Arme DollyWelk zoete ver- wachtingen wekten die laatste wcorden in haar op 1 ^Juffrouw Star, wij kunnen voortaan niet meer zoo onverschillig naast elkaar voortleven. Uw teedere belangstelling in mijn lot en mijne dankbare deelneming in het uwe maken een nieuwen, sterke- ren band tusschen ons noodig een onverbreekbare band van liefde." Hoe warm, hoe heftig klopte Dolly's hart, toen zij deze woorden vernam nit den mond van hem, dien zij zoo innig liefhad ,/Ja," vervolgde hij, //wij moeten alles in alles voor elkaar zijn, verbonden door den zoeten band der liefde die ons sameubindt als zuster en broeder. Ik heb geen zuster, gij hebt geen broeder. Wilt ge mijne zuster zijD, beste juffrouw Star Wilt ge mij aannemen als uw broeder Arme Dolly 1 Wat een teleursteliingAch, zij had zoo vurig ge'noopt, zoo stellig verwacht, Een paar ouders van schoolgaande kinderen te Philippine zijn bij Ged. Staten in beroep ge komen tegen de beslissing van den Hoofdinspecteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland en Zeeland van 24 Sept. jl., waarbij de openbare school aldaar als schadelijk voor de gezondheid werd afgekeurd. Aan het postkantoor te Hnlst en de daar- onder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand October 1903 ingelegd f 14130,17. Terngbetaald 17140,565. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 5018. Yrijdag is op de Wester-Schelde Je spoorboot van den stoombooldienst Walzoorden-Ylake in aanvaring geweest met het ledige ijzeren aakschip //Lena Maatje", waardoor de spoorboot groote averij bekwam. Sluiskil. De belangstelling in het herhalings- onderwijs is alhier zeer gering. Slechts door drie jongens wordt er dezen winter van geprofiteerd. Axel. Zaterdagnamiddag hield de afdeeling Axel en omstreken van het Nederlandsch Onder- wijzersgenootschap ten hnize van den heer Koole eene vergadering. Bij de behandeling van de vragen van de com- missie voor pensioneering van onderwijzersweduwen en weezen bleek, dat de leden nog te weinig op de hoogte waren van de zaak om nu reeds een oordeel over het aanhangig wetsoutwerp uit te spreken. Besloten werd eerst van dit belangrijk onderwerp ernstige studie te maken. Daarna gaf de heer J. Boddaert te Koewacht een uitgebreid verslag over de Algemeene Verga dering te Groningen gehouden. Spreker beschreef op onderhoudende en aangename wijzezijne reis naar het Noorden, zijne aankomst en verblijf te Gronin gen, alsmede de indrukken door hem op de verga dering verkregeu. Een luid applaus en een woord van dankzegging van den voorzitter beloonde spreker voor zijn flink uitgewerkte lezing. Aan de orde was thans de benoeming van twee leden van het Hoofdbestuur 6en voor de vacature- Amsterdam en e£n voor de vacature-Drente. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Bij besluit der Staten van 17 Juli 1901 werd aan Smit V. Diepeveen en Van der Bent voor het uitoefenen van een stoomboot- en wagendienst tusschen Walzoorden en Vlake en, in verband dat hij haar spreken zou over een andere liefde dan die tusschen broeder en zusterDe liefde, die hij haar nu aanbood, sloot die andere liefde, welke zij begeerde, geheel uit. Ja, zijne woorden waren gelijk een doodvonnis voor hare zoete hoop. Ge- lukkig was zij weer gaan zitten, anders zou zij gevallen zijn. Zij bedekte het gelaat met dehanden, dwong zich tot zelfbeheersching en zeide half mom- pelend, dat zij niet waardig genoeg was om zijne zuster te wezen. ffDat zijt ge meer dan waardig, juffrouw Star. Kom laat ons een band sluiten, die te vast en te heilig is om ooit verbroken te worden. En even- als bij een huwelijk plaats heeft, zullen wij ook uw naam veranderen. Voortaan zullen wij u Stella noemen in navolging van die goede Maria Pia. Stella beteekeud evenals Star niets anders dan ster, en ik hoop, dat ge eenmaal als een ster zult schit- teren onder de priesteressen der kunst. Kom, geef mij uw hand, zuster Stella, tot bezegeling van onze overeenkomst. Wil ge mijne zuster zijn, Stella Zij gaf hem de hand, maar ze zag er volstrekt niet vroohjk uit, terwijl zij //Ja," mompelde. ,/Luister nu eens, Stella," vervolgde hij, hare hand in de zijne hcudende. #God heeft genadig mijn leven gespaard voortaan zal het alleen gewijd zijn aan uw voorspoed en geluk. Ik wil u een goede, trouwe broeder zijn, ik wil u helpen en beschermen, en u nooit verlaten. Kom, Stella, kniel bij mij neder en laten wij ons verbond be- zegelen." Hare tranen onderdrukkende, knielde Stella naast hem neder. Nog immer hare hand vasthoadende stond hij op en kuste haar op het voorhoofd. //Voortaan zal ons lot een zijn," zeide hij. //Beste daarmede, van een wagendienst tusschen Walzoorden en Hulst en ouogekeerd, eene jaailijksche bijdrage verleend van ten hoogste f 11.500 voor het tijdvak van 1 Jan. 1902 tot 31 Dec. 1904, onder voor- waarde o. a. dat het subsidie wordt gerekend te zijn verdeeld als volgtf 3000 voor den stoom- bootdienst met de aanlegplaats in de buitenhaven te Hans weer t, f 6500 voor den wagendienst tusschen Walzoorden en Hulst en 2000 voor dien tusschen Hansweert en Vlake. Met ingang van 1 Januari jl., is het subsidie met f 6500 verminderd voor den wagendienst tusschen Walzoorden en Hulst, welke door Ged. Staten niet meer noodzakelijk werd geoordeeld, nadat de exploitatie van den tramweg tusschen beide plaatsen was aangevangen. Tengevolge van de exploitatie van dien tramweg is het verkeer zoodanig- toegeuomen, dat herhaal- delijk niet alle reizigers kunnen worden vervoerd met den wagen, welke tusschen Hansweert en Vlake dienst doet, terwijl de ondernemers van den dienst op grond van de bestaande overeenkomst niet verplicht kunnen worden tot het leveren van een bij wagen. Teneinde aan de talrijke klachten daarover te- gemoet te komen, achten Ged. Staten het onver- mijdelijk, dat een tweede wagen in dienst gesteld worde, waartoe de ondernemers bereid zijn tegen eene vergoeding van 1600 per jaar. Zij stellen voor die kosten voor het tijdvak der thans loopende overeenkomst voor rekening van de Provincie te nemen. Ten opzichte van een verzoek van het bestuur der afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Militairen Bond om voor de instandhonding van zijn Militair Tehuis te Middelburg te mogen ont- vangen een jaarlijksch subsidie van 100, ver- zoeken Ged. Staten, daar de tijd ontbroken heeft tot behoorlijke voorbereiding van een praeadvies, dilligent te worden verklaard. Zitting 16 October 1903. Verooriteclrt zijn: E. v. L., landb.zoon te Water- vliet, ter zake van visscherijovertredingtot eer.e boete van 1, subsidiair 1 dag hechtenis, met verbeurdver- klaring en vernieling van het kruisnet. I. v. d. B., arbeider te Axel, ter zake als vorentot 2 boeten elk van 1, subs. 1 dag hecht voor elke boete, met verbeurdverklaring en vernieling van den hengel. K. d. V., aannemer te Ter Neuzen, ter zake van Brand- weerverordening-overtredingtot eene boete van 0,50, subs. 1 dag hecht. D. W., bierhuishouder te Sas van Gent, ter zake van muziekmaken zonder vergunningtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. zuster, wilt ge mij ook een kus geven tot bezege ling van ons verbond Zij stond op en kuste hem op het voorhoofd, evenals hij haar gekust had doch haar kus was koel, en hare hand, die nog in de zijne rustte, was ijskoud. En toen ging zij heen met vaste schreden, met droge oogen en strak gelaat. In hare eigen kamer gekomen, nam zij plaats aan de tafel, liet armen en hoofd er op rusten en zuchtte. Zij leed vreeselijk maar bleef kalm. Haar gemoed was zoo zwaar van smart, dat zij niet kon schreien of in luide jammerklachten ver- lichting vinden. Alleen fluisterde zij zacht//Wee mij, het is of mijn hart gebroken is, en toch sterf ik niet." Stella, zoo noemen wij Dolly voortaan Stella had echter een degelijk karakter, dat zich in het onvermijdelijke wist te schikken zonder het eeuwigdurend gelamenteer, dat men bij menschen van een zwak karakter dikwijls kan opmerken. z/Alles welbeschouwd, bezorg ik mij zelf die smart," redeneerde ze bij zich zelve. Ik bemin, maar vond geen wederliefdedat ik daarvan ver- driet heb, is niet aan den signor te wijten, want die heeft nooit andere belangstelling getoond dan in de vorming van mijne stemdat hij mij nu tot zuster aanneemt, is eigenlijk alleen om zijne dankbaarheid te toonen voor de zorgen, die ik tijdens zijne ziekte aan hem besteed heb." Zoo bepraatte zij als het ware zich zelf om haar lot van een vroolijker zijde te bezien, en kwam zij tot de overtuiging, dat het dwaasheid zon zijn, de voordeelen van zijne mindere soort liefde af te wijzen, nu zij die grootere liefde moest derveu, (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1