A y e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4449. Dinsdag 27 October 1903. Schoolgeld. Belasting op het houden van honden. Gedeputeerde Staten Ian Zeeland 43e Jaargang. FEUILLET0N. SIGNORA STELLA. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland /1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bashouders. (jrrootere letters worden naar pla Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENIIIN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /O,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. J Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. maken bekend, dat ter voldoening aan art. 26, alinea 3, van de wet van 2 Juni 1875 (Staats- blad 95) eene commissie uit bun college op Donderdag 5 November e. k., des namiddags te 2 uur, zitting zal houden in een der loka'.en van de Provinciate Gviffle te Middelburg (Abdi,j) tot het aanhooren van de bezwaren van belanghebbenden tegen de door het Departement van Oorlog voorgenomen oprichting eener schietbaan in bastion 3 der vesting Neuzen, kadastraal sectie C 3871. De stukkeD, op deze aangelegenheid betrekking hebbende, liggeu ter gemeente-secretarie van Neuzen ter visie. Middelburg, 23 October 1903. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. In het uiterste Oosten. Vrij bewerkt door AMQ. Dolly kwam binnen, maar bleef bij de open deur staan. Lord Asherton begreep, waarom zij op zoo'n afstand bleef, en zei//Ik ben niet bang voor beamettiDg, juffrouw Star. Sluit de deur maar en kom wat dichter bij me. Ge komt zoo juist bij den zieke vandaan wat voor tijding brengt gij Smeekend sloeg Dolly de handen ineen, en zij scheen wel te willen knielen, terwijl zij uitriep *Ach, mylord, ik hoop op uw goedheid voor ona en voor hem. Ik hoop, dat het niet waar is, dat signor Giotto niet op het kasteel mag blijven om verpleegd te worden." z/Niet hier mag blijven om verpleegd te worden Maar juffrouw Star Hoe komt ge op die gedachte »Er wordt verteld, dat uw lordscbap heeft goedgekeurd, dat de signor uaar een ziekenhuis wordt overgebracbt. De menschen hier op het kasteel vindeu het dubbel onaangenaam, nu het gevaar voor besmetting hier gebracht is door een vreemdeling. Maar als bij wordt weggebracht, zal er niemand zijn, die goed voor hem zorgt, en dan is er ook geen hoop op herstel." i/Dau moeten ze eerst mij naar het ziekenhuis brengen, juffrouw Star. Ik zal op staanden voet edereeu uit mijn dienst outslaan, die het waagt Het Macedonische vraagstuk. Frankrijk en Rusland. nog een woord te kikken over het ziekenhuis. Om Giotto's leven te reddeD, zou ik alles willen geven, mijn kasteel, mijne rijkdommen en mijn adeldom. Alles wat ik bezit, is ter beschikking, om hem te genezeu." z/Mylord, ge z\jt een oprecht en edelmoedig vriend maar wilt ge zoo goed zijn naar mij te luisteren en mij te helpen De bedienden zijn alien zeer bevreesd. Die vrees maakt hen ongevoelig hardvocbtig zijn ze niet. Er is, geloof ik, geen enkele bediende, die bij den signor zou willen waken of hem oppassen; de menschen zouden liever hunne betrekking verliezen. Wilt ge nu eens naar mijn plan luisteren, en zeggen, of ge het goedkeurt z/lk wil alles doen, wat in mijn vermogen is Wat is uw plan Laat eens hooren z/Wij hebben geen gebrek aan ziekenoppassers, mylord. Maria Pia en hare beide zoons hebben alien de pokken gehaddie hebben dus geen vrees, en bovendien houden ze veel van den siguor. Over hen zal ik wel toezicht houden. Mijne moeder heeft ook de pokken gehad. Wilt ge zoo goed zijn haar hier te laten komen Zij zou ods veel dienst kunnen bswijzeu." //Is dit uw geheele plan P" vroeg de lord, toen Dolly een oogenblik zweeg. „0 ueen mylord, dat is pas bet begin. Ik vrees, dat mijne moeder niet hier zal mogen komen, als mijn vader daar- voor geen ruime belooning krijgt." Dolly kleurde toen ze deze laatste woorden uitsprak. //Over geld behoeft ge niet bezorgd te zijn, juffrouw Star. Ge kunt vrij over mijne beurs beschikken. Laat dus uw moeder maar komen De Duiische eociaal-demoknaten. Chamberlain's plannen. en ieder ander, die ge noodig mocht hebben. Hebt ge nog iets?" i/O, nog heel veel. Wij hebben voedsel noodig en brandstof en nog meer dingen. A1 die zaken zullen ons hier in bet kasteel niet gebracht worden en het zou ook uiet goed zijn, dat er gevaar bestond voor verspreidiug der ziekte. Daarom wou ik u vragen, of ge het goedvindt, dat wij de Folly in gebruik nemen. Daar zouden wij kunnen leven, eten koken en alles verrichten, wat noodig is, terwijl de signor in een der boven- kamers rustig kon liggen. Wij zouden dan om de beurt kunnen waken en rnsten, en wat wij noodig hebben, kan voor de deur worden neergezet, zoodat niemand met ons in aanraking komt. Daarmee zou alle gevaar voor besmetting vermeden wor den." z/Maar hoe zult ge den signor daar brengen, nu bij zoo ziek is *Cola en zijn broer kunnen hem op een matras er heen dragen. Alle dagen zal ik met krijt op een zwart bord schrijven, hoe het met den signor gaat en wat wij noodig hebben, en dat bord dan bij de deur van den toren neerzetten. Ziedaar mijn plan, mylord Het nitvoeren er van wacht slechts op uwe goedkeuring." z/Nu, dan zal uw plan nitgevoerd worden, uffrouw Star, en ik zal alien laten weten, dat ze er wel bij zullen varen, die medewerken aan de goede verzorging van den signor. Elken dag moet ge driemaal op uw bord melden, hoe het met mijn vriend gaat, en 's avonds ontrang ik gaarne bovendien een briefje van u met de opgave van alles, wat ge noodig hebt en wat er aan de TER NEUZEN, 26 October 1903. Hedenmorgen werd alhier gevankelijk binnen- gebracht, om morgen naar het huis van bewaring te Middelburg te worden vervoerd, de te Bouchaute woDende landbouwersknecht C. V. Deze had de vorige week zooals wij meldden de dochter van den landbouwer Van O. in den Vogelschor- polder door bedreiging weten te noodzaken hem de plaats aan te wijzen waar geld geborgen was, en was daarna naar Belgie uitgeweken. De rijks- en gemeentepolitie, gestationeerd te Sluiskil, die sedert had getracht hem in handen te krijgen, arresteerde gisteravond V. ten huize van zijn baas an O., wien hij een bezoek bracht, om vergiffenis te vragen voor het gebeurde en te verzoeken hem weer in dienst te nemen, onder belofte dat bij het ontvreemde geld zou terugbetalen. Velen onzer lezers herinneren zich vernaoede- lijk, dat den 31sten Dec. 1897 alhier door den inspecteur van politic werd gearresteerd zekere C. E. Barbe, geboren te Zuiddorpe, die in 1891 tamboer zijnde bij het 3e regiment infanterie, naar Belgie was gedeserteerd. Hij werd toen overgeleverd aan de militaire autoriteiten alhier, daar destijds alhier nog een detachement infanterie gevestigd was, doch wist in den nacht van 1 op 2 Januari te ontsnappen uit het lokaal waarin hij was opgesloten. Sedert hoorde men niet meer van hem. Zater- dagavond jl. kwam hij weer een bezoek brengen aan Ter Neuzen en werd kort nadat hij gearriveerd was, in de Noordstraat opgemerkt door den in specteur van politie, die hem arresteerde. B. is gisteren aan de militaire autoriteiten te Vlissingen uitgeleverd. Zaterdagmorgen omstreeks 8 ure had op het terrein der nieuwe sluiswerken alhier een ernstig ongeluk plaats. De ongeveer 40jarige werkman P. Hendriks, van Boschkapelle, had het ongeluk bij het overleggeD van een wissel onder een geladen z. g. kipkar te geraken, welke over zijn rechterbeen heen reed, waardoor dit lichaamsdeel op twee plaatsen brak en deerlijk gekneusd werd. Ter plaatse werd de eerste hulp verleend door de heeren Buijze en Van de Ree, welke Zaterdagavond met hun collega, den heer Spruitenburg, in het nieuwe ziekeuhuis, waarheen de ongelukkige in den namiddag is overgebracht, het rechterbeen, onder de knie hebben geamputeerd. H. is ge- huwd, doch heeft geen kinderen. De St. Ct. bevat een Kon. besluit waarbij aan E. L. D'baene, op 7 Mei 1879 als loteling bedieniug ontbreekt. Ik beloof u, dat ik zal toezien, of alles wel goed gaat." Dolly gebruikte niet veel woorden om haar dank te betuigen, doch wat zij zeide, kwam haar uit het hart, en hare daukbare blikken deden het overige. Toen zij wilde heengaan, vroeg lord Asherton, of zij de pokken had gehad. »Neen, mylord." »En zijt gij dan niet bevreesd, juffrouw Star ,/Neen, mylord. Ik gevoel, dat het Gods wil is, dat ik den signor oppas. Ik ben niet bevreesd als het Zijn heilige wil is, zal ik van de ziekte verschoond blijven." z/En als dat nu Zijn heilige wil niet is. iuf- frouw Star '/Dan zal ik mij er aan onderwerpen ter wille van den signor," antwoordde zij ernstig, maar toch met beminneliiken eenvoud. De lord keek haar eens oplettend aan, doch zei niets meer, zoodat Dolly heenging om de verzorging van den zieke te regelen. Met teedere zorg werd de bewustelooze patient overgebracht naar een der bovenkamers van den toren, terwijl de vijf personen, die de verzorging op zich namen, in de benedenvertrekken hun iu- trek namen. Deze verandering deed de vrees bij het bedien- denpersoneel bedaren, ea toen de lieden bemerkteu, hoeveel belangstelling de lord voor den signor toonde, zorgden zij uitstekend voor de bediening van de menschen in de Folly, zoodat Dolly geen reden tot klagen had in haar dagelijksch bericht aan den graaf. (Wordt vervolgd.) mil—imp— mmBBOmm II i ■■■■■ii »i imimmminra tv t<wrr^ ZESSCHE COVBA XT v Hit blad verscl.ijnt Maandag-, Woensdag- en Vrijdasavondt, uHgegonderd op FeesttlagenTbiJ de firnm 1*. J. VA!* I»K «e TerlSeo^ Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kermis dat het kohier van het Schoolgeld voor het openbaar lager onderwijs in deze gemeente over het vierde kwartaal van het jaar 1903, in afschrift, gedui-ende vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 26 October 1903. Iiurgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het suppletoir kohier van de belasting op het houden van honden, No. 2, in deze gemeente, voor 1903, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, den 26 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L<> Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Uit de telegrammen valt af te leiden, dat er zich bij de onderhandelingen tusschen Rusland en Japan plot.se- ling moeilijkheden hebben voorgedaan. De crisis schijnt op dit oogenblik weer zeer ernstig. Te Tokio verwaehl men, dat de beslissingen van de conferentie der voornaamste Japansche staatslieden een belangrijken invloed zullen hebben op den toekomstigen gang der gebeurtenissen. Uit Peking wordt bericht, dat de Russische gezant daar aan prins Tsjing een uitvoerige nota heeft over- handigd met de verklaring, dat de inmenging van Japan in het Maudsjoerije-vraagstuk Rusland dwingen zou, meer besliste maatregelen te nemen en China met strenge vergeldingsmaatregelen te bedreigen, wanneer het zich aan de zijde van -Japan stellen zou. Deze handelwijze van Rusland, terwijl de onderhandelingen nog hangende zijn, heeft in Japan groote verontwaardiging veroorzaakt. Parijs, 23 Oct. De Japansche gezant athier heeft aan een medewerker van de Temps" verklaard, dat er geen oorlogsverklaring tusschen Japan en Rusland is ge- wisseld. Er is zelfs niet met oorlog gedreigd. Ook het gerucht van de mobilisatie van het leger wordt tegen gesproken. Londen, 23 Oct. Tengevolge van de vrees voor oorlog zijn Lloyds assurantiekoersen voor het verre oosten op drie maanden risico sedert eergister verdubbeld. Tokio, 23 Oct. De Ministers van Oorlog, Marine en Buitenlandsche Zaken hebben van daag een lang onder- houd gehad met den eerste-Minister. Morgen zal er waarscnijnlijk een onderhoud plaats hebben van de invloedrijkste staatslieden. Jokohama, 23 Oct. De eerstvolgende beraadslaging van den Russischen gezant met den Minister van Buiten landsche Zaken, Komoera, is uitgesteld tot na de samen- komst der invloedrijkste staatslieden. Men verwacht dat de Russische onder-Koning in het Oosten, Alexejef, in het begin van November naar St. Petersburg zal gaan. De crisis in de Maudsjoerije-kwestie kan daardoor uitgesteld worden, maar de optimistische geruchten, die voortdurend uit Berlijn woraen verpreid vinden hier in 'tgeheel geen geloof.' De nota over de gewenschte hervormingen in Mace- dome, die door de Russische en Oostenrijksche gezanten aan de Porte is overhandigd, behelst vier punten, n. 1. toevoeging van een Russischen en een Oostenrijksch- Hongaarschen adjunct aan den inspecteur-generaal van Macedoniabenoeming van militaire experts door de mogendheden, welke experts bij de grootere kommandos zullen worden gedetaclieerd om verdere buitensporig- heden te voorkomenbenoeming van een gemengai commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van alle Europeesche groote mogendhedenherbouw van de vernielde kerken en verwoeste plaatsen en repatrieeren der Macedonische vluchtelingen. De mogendheden hebben aan de Porte eenigen be- denktijd vopr het aannemen van deze onafwijsbaar genoemde eischen gegeven. Toen deze nota in zicht was heeft de Turksche Regeering plotseling weer een paar dekreten afgekondigd, die moesten doen zien, dat de actio der mogendheden eigenlijk heelemaal niet noodig was het oude systeem altijd als liaar het vuur aan de schenen dreigt te worden geiegd, krij^t de Porte plotseling last van groote her- uumscue vluchtelingen, is reeus vroeger meiaing ge- maakt. Het is daarbij niet gebleven. Ook heeft de Sultan een commissie benoemd, bestaande uit de Duit- schers, luitenant-geueraal Auler en Von Ruedgeschi-pasja en de Turken Edib- en Rahmi-pasja, die zich onverwijld naar Macedonie lieeft te begeven om een onderzoek in te stellen naar de buitensporigheden, die door de troepen zijn bedreven en om de nnlitaire gerechtshoven, die naar aauleiding daarvan worden ingesteld, te inspecteeren. Zooals men weet is de Russische Minister van Buiten landsche Zaken, graaf Lamsdorf, dezer dagen naar Frankrijk getogen. (Tot voor kort was het juist anders- om toen liep de Fransche Minister den hooghartigen Rus achterna.) De Parijsche correspondent van de "Kdln. Ztg." weet nu te vertellen, dat bij de samenkomst van Lamsdorf met Delcassd in de eerste plaats de Balkan-kwestie en vooral de tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije tot stand gekomen afspraak ter sprake moet gebracht zi jn. Maar ook over de bedoelingen en plannen van de Russische Regeering in Oostelijk- Azie moeten de beide staatslieden van gedachten ge- wisseld hebben. in goed ingelichte kringen verzekert men, dat Frankrijk's lioudirjg in de beide aangelegen- heden de Russische Regeering niet bevredigtvoorts zou de toenadering tusschen Engeland en Frankrijk de staatslieden aan de Newa onaangenaam getroffen hebben. Lamsdorf keert na zij bezoek aan Delcasse te Darm stadt terug en vertrekt tegen het einde der volgende week naar Petersburg. Ook het verblijf van den Czaar te Darmstadt schijnt ten einde te loopen. Van Darmstadt gaan Keizer en en Keizerin naar Polen, waar ter hunner eere jacht- pai'tijen zullen gehouden worden. Begin November heeft er te Petersburg een groot railitair feest plaats, waarbij de Keizer tegenwoordig zal zijn. sociaal-demokratischen partijdag te Dresden een werkman, Timm, op Bebel kritiek uit- geoetena. Daarvoor is hij nu onwaardig verklaard, om socialistisch candidaat bij de verkiezingen voor den Landdag in het district Hagen-Schwelm te zijn. Op dit besluit heeft Timm met de volgende verklaring geantwoord »Ik ben dus, naar het oordeel van de partijvergadering te Schwelm, onwaardig om een post van vertrouwen te bekleeden, omdat ik op den partijdag te Dresden gebruik heb gemaakt van het recht, om mijn meening vrij uit te spreken. Volgens de demokratische opvatting van de vergadering, schijnt de vrijheid van meening nog slechts een uitsluitend recht van enkelen te zijn. Als logisch fevolg van deze opvatting acht men het, volgens de emokratische gebruiken in onze partij, niet meer noodig, om een onwaardig verklaard partijgenoot gelegenheid te geven, zich te rechtvaardigen. A1 ben ik ook vast overtuigd, dat de meerderheid van mijn partijgenooten in Hagen-Schwelm de demokratische beginselen van onze partij meer eerbiedigen dan de partijvergadering te Schwelm gedaan heeft, zoo geeft toch het gebeurde voor mij aanleiding om te verklaren, dat ik verder afzie van een candidatuur in het district Hagen-Schwelm. Evenzoo zie ik er, onder de gegeven omstandigheden, van af, om vooraf gehoord te worden, ofschoon ik toch het recht had, dit te verlangen." Op den had o. m. De bekende conservatief Winston Churchill, die in Zuid-Afrika uit de gevangenschap van de Boeren wist te ontsnappen, heeft gewezen op eeu nieuw gevaar van het door Chamberlain voorgestane protectionisme omkooperij. De douanerechten, als zij in beginsel zijn aangenoruen, zullen niet altijd even hoog zijn en voort durend veranderd worden. Bij deze veranderingen hebben groot-i ndustrieelen enz. het grootste belang, en dezen zullen zeker niet nalaten, door middel van bun geld invloed uit te oefenen op regeering en parlement, om de douane-tarieven naar hun zin vastgesteld te krijgen. Daarom meende Winston Churchill, dat de doorvoering van Chamberlain's plannen ook een verderfelijken invloed hebben zou op de Engelsche zeden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1