Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Januari 33 18 s., 3 ij., 2 k., 2 h., 2 pa., 6 1. 65765 Februati 28 13 s., 4 ij., 1 k., 1 h., 1 pa., 8 1. 47878 Maart 31 16 s., 5 ij., 2 k., 1 pa., 7 1. 55835 April 34 17 s., 5 h., 2 ij., 1 pa., 1 pp., 8 J., 71519 Mei 42 21 s., 6 ij., 5 h., 2 k., 1 pa., 7 1. 81688 Juni 46 16 s., 10 h., 4 ij., 3 pa. 1 k., 12 1. 96296 Juli 46 19 s., 7 h., 5 ij., 2 pa., 1 k, 12 1. 90733 Augustus 39 19 s., 9 b., 3 ij., 2 k., 1 pa., 5 1. 90426 Seplember 40 20 s., 8 h., 3 ij., 9 1. 91116 339 591256 Een angstige nacJit op zee. De Ned. Hervormde Zondagrschool Timotheii9 te Ter Neuzen, staande onder toezicht van den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente, wenscht door het geveu van Zondagsscboolonderwijs te arbeiden in 't belang van en in verband met de Ned. Hervormde gemeente en plaatst zich op den bodem der Heilige Schrift als eenig richtanoer van geloof en leven. Zich aansluitende aan de 8e belijdeniavraag wenacht het bestuur mede te werken tot den bloei van Gods Koninkrijk in 'talgemeen en van de Ned. Hervormde kerk in 't bijzonder, tot veraterking van het gemeenteleveu en tot verlevendiging van het kerkelijk bewu8tzijn. Om dat doel te bereiken moeten alien die in het bestuur zitten, alsmede de onderwijzers en helpers erkende voorstanders van den openbaren eeredienst zijn. De Zondagsschool zal niet onder kerktijd mogen gehouden worden, opdat de kinderen als kinderen der gemoente gelegenheid zulleu hebben om de openbare godsdienstoefeningen bij te wouen. Zekere IJ., een der knechten van den land- bouwer J. P. S., onder deze gemeente, geleidde eergisterennamiddag een met suikerbieten geladen wageu van het land naar de losplaats aan het kanaal en was daarbij op dat voertuig gezeten. Op een gegeven oogenblik viel hij van den wagen, zoodanig, dat en voor- en achterwiel over het lichaam heen ginger, daar de paarden bleven doorgaan, en hij bewusteloos bleefliggen. Oumiddel- lijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, terwijl IJ. per rijtnig naar de woning zijner ouders werd vervoerd. Zijn toestand moet nog al ernstig zijn. Gedurende bet loopende jaar zijn aan den spooni eg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met: K.m. inhoad bruto. In deze kolom beteekenen de letera a. atnkgoederen, ij' ijzer, k. kolen, h. hout, pa. pijpaarde, pp papierpap, L ledig. Uitgevaren zijn in Januari 29, in Februari 28, in Maart 29, in April 26, in Mei 85, in Juni 38, in Juli 47, in Augustus 36 en in September 31, totaal 294 zeeschepen. Blijkens vorenstaanden staat kwamen alhier ge durende de drie laatste maanden binnen 125 schepen, metende 272,275 M3, (tegen 115 metende 242,594 M'. over dezelfde maanden van het vorig jaar), terwijl uitvoereu 114 schepen, tegen 100 in 't vorig jaar. Met bestemming voor Gent werden de drie laatste maanden opgeschut 253 schepen, metende 743,426 M3. en van daar komende afgeschut 282 schepen. Over dezelfde maauden van het vorig jaar bedroeg ditopgeschut 270 schepen, metende 725,549 M3. en van daar komende afgeschut 288 schepen. In de drie laatste maanden werden voorts opge schut 1493 en afgeschut 1351 binnenvaartuigen in dezelfde maanden van 't vorig jaar 1522 op en 1423 afgeschut. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ge- zworene van den Koniugin Emmapolder de heer J. A. Verbaegeu te Graauw. Zaamslaar, 23 October. De collecte voor de weduwen en weezen van de verongelukte visschers te Arnemuiden, Bruinisse en Tholen, heeft in deze gemeente opgebracht 140. Hiervan zal aan Arnemuiden worden uitge- keerd 90 en aan de twee overige gemeenten ieder 25. Het gehalte der suikerbieten valt volgens verkregen inlichtingen niet mee. Ofschoon 16 percent een uitzondering is, kan het gehalte van de thans verwerkte bieten gemiddeld niet hooger geschat worden dan van 12 tot 15 Als men nu hier nog bij in aanmerking neemt, het geringe aantal K. G. wat verkregen wordt, en wat een afmattenden arbeid het voor mensch en dier kost om dit product op de plaats van aflevering te brengen, dan zal de winst, als deze er voor enkelen is, al van weinig betee- kenis zijn. Bosclikapclle. De natuur sih'jnt in de war. Men kan nu ten minste bij een inwoner onzer gemeente groote aardbeien plukken, en bij een auder staat een rozenstruik in vollen bloei bij een derde persoon begint een druivenwingrrd op nieuw uit te loopen. Voor de betrekkiDg van onderwijjer hebben ?ich zes sollicitanten aangemeld. De benoeming zal spoedig plaats heben. Hoist, 22 Oct. Heden werd hier ten huize van den heer J. Brand eene onderwijzersverga- dering gehouden, welke zeer druk bezocht was. Behalve 44 onderwijzers waren tegenwoordig de voorzitter de heer baron Gollot d'Escury, school- opziener in het arrondissement Hulst, de burge- meester, de secretaris der gezondheidscommissie en de geneesheeren Dr. Vossenaer te Hon'enisse en Dr. P. Fruijtier, alhier. Na het lezen der notulen en der ingekomen stukken, kreeg de heer Dr. Vossenaer het woord om eeDe lezing te houden over de adeno'ide- woekeringen in de neus-keelholte ter toelichting van de eerlang aan hoofden en onderwijzers te zenden circulaire vauwege het Ministerie van Binuenlandsche Zaken. Spreker zette op eene beldere en duidelijke wijze uiteen, waaraan de adeno'ide-woekeringen te kennen en wees op de gevolgen der ziekte als gedurige hoofdpijn, doofheid en stompziunigbeid. Een geanimeerd debat volgde op deze interessante en nuttige lezing. Daarna gaf de secretaris, de heer W. Jansen te Hontenisse, een kort verslag over de vorige feestvergadering, te Sas van Gent gehouden, en over het oprichlen der onderwijzers»ereeuiging in het arrondissement Hulst. Na eenige besprekingen over huishoudelijke onderwerpen kreeg de heer Dr. Vossenaer nogmaals bet woord om te spreken over »Spierbeweging". In eene prachtig gestyleerde rede zette spreker op eene heldere wijze uiteen, wat we door spier- beweging moeten verstaan, hoe ze geschiedt en welk aandeel zenuwen en herseuen daarbij hebben. Deze boeiende voordracht werd menigmaal door luid applaus onderbroken en het woord van dank door den voorzitter gebracht voor de uitstekende wijze, waarop de inleider zich van zijne taak gekweten had, was meer dan verdiend. Enkele onderwijzers en de geuoodigden veree- nigden zich daarna aan een feestmaal, waar menige toost werd uitgebracht. Kloosterzande. De Oranje-Vereeniging al hier, wier doel is, het verstrekken van kleederen aan de armen presidente mej. Koopmans van Boekeren, secretaresse freule S. Collot d'Escury gat in den loop der vorige week op de bovenzaal van het nieuwe hotel *De Linde" bij Th. Weemaes alhier, haar 5de jaar- lijksche voorstelling. Het programma bevatte evenals vroeger, muziek voor piano, zang, 2 comediestukjes en het zangspel Asschepoester". Werden de stukken voor piano a 4-mains door de presidente met hare jeugdige leerlingen uitstekend uitgevoerd, ook met de zangstukken was dit het geval. Van deze laatste viel vooral //10 minuten in de Geestenwereld" zeer in den smaak. Onder de geesten kwamen o. a. voor. die van Margraaf (uitvinder der bietensuiker) en van den wagendienst //WalsoordenHulst". Zij verheugden zich, naar zij zeiden, zeer over de stichting der Cooperatieve Suikerfabriek en en de tot standkoming van den stoomtram HulstWalsoorden. De beide comediestukjes //Wie krijgt de erfenis" en //Het testament van de weduwe Poot", met medewerking van de dames A. v. d. Schroeff uit Leiden en H. Heemskerk, liepen flink van stapel en hadden veel bijval. Het slotstuk, het zangspel, bewees, dat men het mooiste voor het laatst bewaard had. Het zou te omslachtig zijn al de tooneelen te beschrijven. Laat ik slechts zeggen, dat de uitvoering geschiedde door kinderen (24) van 615 jaren, en dat zoowel de koning als de koniugin, de hofdames en pages, maar vooral Asschepoes, hare 2 zusters en de prins goed in hun rol warende hoofdrollen waren in handen van werkelijk lieve stemmetjes. Men kon aan alles zien, dat er flink gestudeerd en gerepeteerd was, zoowel de actie als de zang viel waarlijk te prijzen. De toeschouwers van de 8 avonden, (een er van was uitsluitend voor de arme kinderen uit een 50tal gezinnen en hunne moeders) gaven dan ook na ieder tooneel blijken van goed- keuring, en aan het eind een daverend applaus, een bewijs hoe lief en uitstekend men de uit voering vond. Passende costumes en decors, waarvan" veel werk was gemaakt, verhoogden het effect van de stukken, vooral van het laatste. Algemeen was men dan ook vol bewondering voor den moed en het geduld, dat de presidente en hare helpsters moeten bezield hebben bij het instudeeren van het zangspel. Door de presidente werd voor het slot der voorstelling dank gezegd aan hare jonge medespeelsters, hare he'psters, aan de ouders, omdat zij hunne lievelingen voor het goede doel hadden willen afstaanaan het talrijke publiek voor de opkomst en den steun daardoor aan de vereeniging gegeven, waardoor in den a. s. winter de vereeniging weder aan haar doel zal kunnen beantwoorden. '8 Gravenhage, 22 Oct. Tweede Kamer. Aangenomen gemeentevetswijziging endeMijnwet, nadat was ingetrokken het amendement van den heer Van Kol, om een achi urigen arbeidsdag voor mijnarbeiders in de wet voor te schrijven en deze was vervangen door eene nader te behandelen motie van dezelfde strekking. De Loterijwetsontwerpen zijn van de orde van werkzaamheden van het sectieonderzoek afgevoerd. De Kamer is uiteengegaan tot 10 November alsdan zal in behandeling komen de berekeniug der belastbare opbrengst van de gebouwde eigen- dommen daarna tuchtscholen. Naar men verneemt, bestaat er bij de direclie der S. S. het plan om in de werkplaatseu en locomotief-depots badkamers op te richien, teneiude het personeel in de gelegenheid te stellen, zich behoorlijk te reinigen. Reeds vroeger werd hierop aangedrongen, doch zonder resultaat. De directie schijnt thans inge- z'.en te hebben dat dit in 't belang is van het geheele personeel, vooral voor dat der machines en werkplaatsen. Een bewoner van de Oostenburgergracht te Amsterdam kreeg een poos geleden een aanslag- biljet thuis voor zijn hond, die in de termen viel voor de hondenbelasting. Hij keek wel een beetje vreemd, want hij bemoeide zich nooit met houden en kende geen verschil tusschen Mastiffs, Barzoi's of St. Bernard's honden. Drie gulden betalen voor een hond, dien je niet hebt, dat doet geen mensch graag en daarom deed hij wat ieder zou doen. Hij reclameerde ter bevoegder plaatse en liet den boel verder //waaien". Totdat Dinsdagochtend een deurwaarder met twee getuigen beslag op den boel kwam leggen. Verontwaardigiug, woede, vriendelijkheid, uiets hielp hals over kop moest hij gaan betalen, drie gulden zooveel (dit //zooveel" waren de tfonkosten".) Hij vertelde dat hij het er niet bij laten zou. Natuurlijk niet Uit Amsterdam meldt men Dinsdagmiddag wandelden twee vrienden aan den Omval bij Amsterdam waarvan de een een geladen revolver aan den ander toonende, dit wapen spelender wijs en zijn vriend eens bang willen maken, op hem gericht hield. Onverwacht ging een schot af en trof den 17jarige Johannes Elvering in het hoofd. Naar het O.L. Vrouwe- gasthuis gebracht, is hij daar Woensdag zonder tot bewustzijn teruggekeerd overleden. De dader bevindt zich in voorloopige bewaring. Woensdag is in het Noordzeekanaal te Buiten- huizen de machinist van een sleepboot met zand- bakken van den aannemer van Hattum te Bever- wijk op noodlottige wijze verdronken. De onge- lukkige, die te Buitenhuizen met een kameraad was afgestapt, sprong bij zijn terugkomst van den steiger tusschen de bakken en verdween dadelijk in de diepte. Tevergeefs is gisteren naar het lijk gedregd. Omtrent den moordaanslag te Venlo meldt de Venl. Ct. Coeuen had vdor een vieital jaren verkeering gehad met Gertruda Wagemaus, maar deze wilde reeds sedert drie jaren niets meer van hem weten. In al die jaren werd Gertruda door Coenen steeds achtervolgd en zelfs is hij reeds tweemaal ver- oordeeld geworden, wegens mishandeling van haar. Ook heeft Coenen kort geleden haar reeds gedreigd met doodschieten, wanneer zij niet de verkeering opnieuw met hem wilde aanknoopen. Zondag- namiddag ging zij met hare vriendin, de dienstmeid Johanna M., den ijzergieter A. D., die met Gertruda kennis heeft, en den zandvormer A. F., beiden uit Tegelen, wandelen. Op den Kaldeu- kerkerweg, ontmoetten zij Coenen, die hen steeds zonder een woord te spreken op eenige passen achterna liep. De wandeling ging langs den molen van den heer Thijwissen, den spoorweg over tot zij in het Gebroek nabij het huis van den tuinier Ger. Huberts waren gekomen. Coenen trok toen ongemerkt een revolver uit den zak en loste op Gertruda, op een paar passen afstand van haar, een schot, dat haar achter het rechteroor in het hoofd drong. De gekwetste liep het tuiniersland in, en er werden toen door den dader nog een drietal scboten op haar afgegeven, zonder haar echter verder te treffen. Gertruda zakte in elkander en de getuigen van het misdrijf zagen Coenen zich naast de gewonde neerleggen en haar omhelzen. De dader heeft toen nog het laatste schot uit zijn revolver op zich zelven gericht, maar bracht zich slechts een schampschot aan den linkerkant van het hoofd toe. Het gewonde meisje werd in het naastbijgelegen huis binnengedragen en de marechaussees van het misdrijf in kennis gesteld. De brigadier der marechauss^e Kampen, vergezeld van den mare- chaussee Bakker, deed het eerste onderzoek en hoorde de gewonde. Zij verklaarde o. a. dat Coenen naast haar was komen liggen en haar gevraagd had of zij weder met hem wilde gaan. Dr. Receveur verleende geneeskundige hulp. De dader had zich intusschen naar het huis van den tuinier Everard Hendriks aan den Kerk- hofweg begeven, alwaar hij een glas water vroeg, zich het bloed, veroorzaakt door het zich zelven toegebrachte schot, afwaschte en aan eenige zich daar bevindende personen vroeg of het meisje dood was, tevens zijn leedwezen te kennen gevende dat het hem niet gelukt was zich zelven te dooden' De tuinier Hendriks nam hem hi;r de revolver af, welke vijf ledige hulzen bevatte. Coeuen begaf zich daarop naar de stad, om zich ten kantore van politic aan te geven. Naderhand werd hij naar de marechausse' kazerne overgebracht, alwaar dot,r den heer Bi), wachtmeester der mare chaussees, het verdere onderzoek werd ingesteld en de getuigen zijn gehoord. De dader legde eene vol ledige bekentenis af en is den volgenden dag, alvorens naar de ge- vangenis te Roermond !e worden overgebracht, nof> geleid ter plaatse waar hij den aanslag heeft gepleegd. De toestand van het meisje dat in het hos- pitaal is opgenomen, is, hoewel oogenblikkelijk geen levensgevaar bestaat, nog zeer ernstig. De kogel is nog niet, verwijderd kunnen worden. Men meldt uit Harlingen, d.d. 20 Oct., aan de Leeuw. Ct. Vanaf gisteravond maakte men zich ernstig ongerust over het lot van twee sjouwerlieden, J. laber en H. v. d. Vies, die met eene vlet den Deenschen teerschoener Maria, kapt. Nielsen, tegemoet waren gegaan, om bij het binnen- komen of het lossen behulpzaam te zijn. De Maria kwam niet binnen, de vlet keerde ook niet terug, doch men koesterde de hoop, dat beide mannen aan boord van de Maria wel den nacht zouden doorbrengen. Iledenmorgen 9 uur kwam de schoener binnen, zonder dat een van de bemanning iets van de vlet bemerkt had. Dat bij deze tijding de on- gerustheid aanmerkelijk aangroeide, laat zich denken. Gelukkig was de zee betrekkelijk kalm geweest, zoodat er gegronde hoop op redding bestond. Met verrekijkers gewapend speurde men nu de zee na, totdat de heer Koudenburg in de richting van den Amelander Dam eene tjalk ontdekte, waarachter twee roeibootjes, waarvan bij nadering bleek, dat een er van de vermiste vlet was en beide mannen dus gelukkig gered waren. Door den Snellen stroom en de snel invallende duistenis was de vlet om de Noord gedreven, zonder dat het den beiden inzittenden gelukt was, den weg naar de haven terug te vinden. Ze hadden dus den geheelen nacht, blootgesteld aan eene vrij hevige koude, op zee moeten door- brengen, totdat de tjalk hunne boot op sleep- touw nam en alhier hedenmiddag behouden binnenbracht. De Telegraaf meldt Omstreeks 12 uur Woensdagnacht deelde een ongeveer veertigjarige vrouw een waker van den Particulieren Veiligheidsdienst op de Stad- houderskade bij den Nicolaas Berchemstraat te Amsterdam mede, dat achter een hoop steenen bij den waterkant een man zat die onwel scheen te zijn. De waker ging naar den man, schudde hem eenige keeren, waarop de man even opkeek en weer het hoofd voorover boog. De man scheen in het water te hebben gelegen. I oen de waker een politie-agent gewaar- schuwd had en men weer naar den man toeging zag men een grooten plas geronnen bloed, waarin de stukken van een groene flesch lagen. Men bracht den man naar Dr. Ploos van Amstel, die den dood constateerde. De vrouw, die verklaard had dat de man, een vijftiger, in de Hoedemakersstraat thuis hoorde, was inmiddels, naar men ons meedeelde, verdwenen. Het lijk van den man werd naar de oude Oosterbegraafplaats vervoerd. Nadere inlichtingen, bij een met zijn schuit daar liggend schipper ingewonnen, komen hierop neerTegen 8 uur werd door hem de vrouw in gezelschap van den man nabij gemelden steenhoop gezien. Om 10 uur zat de man met den rug tegen den steenhoop en verklaarde de vrouw, die met haar manteltje den man scheen te beschutten, dat hij van de koude erg beefde. Toen later de politie ter plaatse verscheen, stroomde het bloed uit een groote wonde aan het been van den doode. De geheimzinnige omstandigheden, waaronder deze persoon werd aangetroffen, wekten het vermoeden dat een misdaad gepleegd zou zijn. Naar alle waarschijnlijkheid is er echter van misdaad geen sprake, maar heeft men hier te doen met een beklagenswaardig slachtofifer van drankmisbruik. Voor den wal van de Stadhouderskade bjj de Nicolaas Berchemstraat liggen ter lossing eenige schuiten, waaronder een met zand en een met steenen geladen. Tusschen het laatst- bedoelde schip en den wal ligt nog een zandbak. Toen een der schippers omstreeks middernacht met zijne vrouw uit de stad kwam, werd hi} cr door zijne wederhelft op attent gemaakt, dat er een man in 't water lag, en wel tusschen de bazalten glooiing van den wal en den zandbak. De schipper sprong direct te water en pakte den drenkeling in zijn nek, zoo trachtende hem op den wal te brengen Maar daartoe alleen niet in staat zijnde, riep hij de hulp in van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 8