A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Kamer Yan Koophandel en Fabrieken Jaarlijkschs Yssmarkt, 4448. Zaterdag 24 October 1903. Openbare Vergadering Maandag den 26 Octobe r, aanstaande, Gemengde berichten. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave 3BZHjZE^E3T3H] BLAD. HERSTEMMXNG PROVINCIALE STATE N. Vrijdag, <len 30 October aanstaande, DREGMANS P. VAN WAESBERGHE J. F. A. M. te Ter Neuzen. Provinciale Staten van Zeeland. tstTj SEIIZESSCHE COERAST. A B 0 N N BMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit it Mad verschijnt Maamlai!-, Woen*daS- en Vrijdagavond, nltgezonderd op reeaMage". "U «*e Fir,.,a PE Ter >enxen. VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op van des morgens add tot des namiddags vijf uren, de herttemmiig zal geschieden ter vervulling van eenplaaU>\n de Provinciale Staten van Zeeland voor het kiesdistrict Hulst, waartoe deze gemeente behoort. De candidatcn, in alphabetische volgorde, zijn Tevena wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende Hii die opzettelijk zich voor een ander uitgevendc aan eene krachtens wettelijk voordchrift nitgeachreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangeniaatraf van ten hoogate EEN JAAR." Ter Neuzen, den 22 October 1903. De Burgemeeater voornoerad, J. A. P. GEILL, Burgemeeater. op Maandag den 26 Oct. 1003, 's nam. 7 uur. De Voorzitter, J. A. VAN ROMPU. De Secretaris, H. J. VOOREN. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij dezen bekeud, dat de in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders van Axel, J. A. VAN VESSEM, Secretaris. D. J. OGGEL, Burgemeester. Vrij bewerkt door A MO. 55) Mr. Reedy oordeelde het een bedenkelijk geval de patient was zeer ziek en blijkbaar was er iets gebeurd, dat hem zeer had aangegrepen. Had signor Giotto misschien de een of andere slechte tijding ontvangen vroeg hij, maar niemand wist daar iets van. Die het wist, zweeg. Herhaalde malen schudde hij het hoofd en richtte toen het woord tot Dolly deze was immers de voor- naamste der aanwezige huisgenooten. tfOnze patient heeft vooral stilte noodig, juffrouw Star. Er moeten dus zoo weinig mogelijk menschen in zijn nabijheid komen. Ik zal u medicijneu zenden en kom dan over een paar uur terug. Als er geen veraudering ten goede intreedt, zal ik van nacht bij hem b'ijven," Mr. Reedy bleef dien nacht met op het kasteel doch den volgenden morgen bevond hij, dat de toestand van den lijder erger was geworden. Hij deelde aan de verschrikte huishoudster mede, dat er geen twijfel mogelijk was signor Giotto had de pokken, en er moesten alle doenlijke vnorzorgs- maatregelen genomen worden, om verspreiding der ziekte te vookomen, daar het een kwaadaardig geval was. Deze tijding verwekte groote ontsteltenis bij alle bewoners van het kasteel. Ofschoon de pokken niet meer zoo'n geesel waren als in de achttiende eeuw, waren ze toch een gevreesde ziekte. De ger.eesheeren kenden nog geen afdoende geneeswijze Bij besluit der Staten van 14 Juli 1903 werd o.m. bekrachtigd het besluit van het Ged. college, waarbij voor het personeel van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde het uit de Ongevallenwet 1901 voortvloeiende risico was overgenomen door de naamlooze vennootschap verzekeringsbank //De Nieuwe Eerste Neder- landsche" te 's Gravenhage. Daar de bij kon. besluit verleende toestem- ming tot overdracht van het risico is ingegaan met den eersten April, moest aan de Rijksver- zekeringsbank nog premie betaald worden voor het tijdvak van 1 Febr. tot 1 April 1903. Volgens eene op 15 Aug. j. 1. door Ged. Staten ontvangen mededeeling heeft de Rijksver- zekeringsbank het bedrijf, genoemd in het Kon. besluit van 15 Nov. 1902 (Stbld no. 195) onder no. XVIiI/615, ingedeeld in klasse X en daaraan toegewezen het gevarenperceutage 39, tengevolge waarvan eene jaarpremie van 3,526 per honderd gulden loon verschuldigd is. Aan //De Nieuwe Eerste Nederlandsche" moest volgens de in Februari jl. gesloten overeenkomst eene jaarpremie van 4,50 per honderd gulden loon betaald worden. Gerekend naar het totaal van het loon, dat bij de genoemde overeenkomst voor 1903 op 36,350 is gesteld, zou het verschil in premie voor de provincie eene hoogere uitgaaf van 354,05 per jaar opleveren. Ged. Staten hebben gemeend te handelen in den geest van het door Mr. A. A. de Veer in de vergadering van 14 Juli jl. gesprokene, waar- tegen geen der leden bezwaar heeft ingebracht, door de overeenkomst met //De Nieuwe Eerste Nederlandsche" tegen 31 Dec. 1903 op te zeggen. Het komt Ged. Staten verder voor, dat er voor de provincie geene bijzondere aanleiding bestaat, om het personeel van den stoomboot dienst te verzekeren en dat zij het uit de Ongevallenwet 1901 voortvloeiende risico voor deze ambtenaren even goed zelf kan dragen als voor de vaste arbeiders op de provinciale wegen en de ambtenaren van den provincialen waterstaat, voor zoover zij op die wegen toe- zicht uitoefenen. In de jaren 1888 tot 1902 zijn door de provincie voor de verzekering van het personeel van den stoombootdienst aan de Eerste Neder- en beproefden nu eens dit middel, dan weer een auder. Zoo laat het zich gemakkelijk verklaren, dat iedereen doodelijk verschrikt was bij het ver- nemen vau de tijding, dat de pokken iu de buurt waren. De kamenier van lady Avonmore vertelde aan hare meesteres het nieuws, toen ze ouder gewoonte haar s'morgens een kop chocolade bracht. De schrik sloeg de markiezin om het hart. Anders stond ze nooit v6or twaalven op, maar nu wipte zij nog voor negen uur het bed uit. Oomiddellijk bet zij hare koffers inpakken en postpaarden be stellen. Twee uren waren nog niet verloopen, sedert zij van Giotto's ziekte hoorde, en daar was zij met hare kamenier reeds op weg naar Londen. De vrees voor besmetting had haar heengaan slechts weiuige uren bespoedigd. Hen vorigen avond had zij vergeefs beproefd lord Asher- ton op zeker punt aan het spreken te brengen. Zij had met den lord afgesproken, dat hij bij de eerste gelegenheid de beste lady Gwendolin ten huwelijk zou vragen. Juist om hem daartoe ge legenheid te geven, had zij haar dochter bij den lord achtergelaten in de schilderijengalerij, toen zij met Giotto het park inging. Zij braude van verlangen om te vernemen, hoe het gesprek tusschen die twee was afgeloopen; doch lord Asherton wilde niets zeggen, dat Gwendolin een onaangenaam leven kon bezorgen, en daarom ontweek hij handig een gesprek over die aange- legenheid. En bij hare dochter kwam ze ook niets te weten. Toen zij Gwendolin er naar vroeg, vond die het vervelend, werd boos en klaagde over herige hoofdpijn, zoodat de markiezin niet anders kon doen, dan stil heengaan. Zoo slim was de dame echter wel, dat zebegreep, dat haar plan om hare dochter aan lord Asherton landsche verzekeringmaatschappij op het leven, tegen invaliditeit en ongelukken te's Gravenhage aan premie betaald f 1939,106 of gemiddeld f 129,27 per jaar en aan uitkeering ontvangen f 89,21 of gemiddeld f 5,94 per jaar. Er bestaat naar het inzien van Ged. Staten geene gegronde aanleiding, om te vermoeden, dat de verhouding dezer cijfers in het vervolg ongunstiger zou wezen. In gewone omstandig- heden zal het dan voor de provincie voordeeliger zijn, zelf het risico te dragen. Mocht onverhoopt eenige ramp een der schepen treffen dan zullen, wanneer de Provincie zelf het risico draagt, de financieele gevolgen niet zwaarder zijn dan bij verzekering, nu door het besluit van 14 Juli jl. verband is gelegd tusschen het eigen of weduwen- en weezen- pensioen eenerzijds en de uitkeering krachtens de Ongevallenwet 1901 anderzijds. Ged. Staten stellen daarom voor aan H. M. de Koningin te verzoeken, om, met ingang van 1 Januari 1904, zelf het risico te mogen dragen der bij de Ongevallenwet 1901 geregelde ver zekering van het personeel bij den Provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. Het Bestuur der afd. Zeeland der Nederl. Vereeniging tot bescherming van dieren, heeft zich tot de Staten gewend met het verzoek eene bepaling in het leven te roepen, om evenals bij automobielen, alle hondenkarren 1e voorzien van een nummer, teneinde aldus de handhaving van de gemeenteljjke politiebe- palingen tot bescherming der trekhonden in de hand te werken. Daar de tijd ontbroken heeft tot behoorlijke voorbereiding van een prae-advies, geven Gedep. Staten in overweging hen diligent te verklaren. Den 15en is door Gedep. Staten ontvangen een aan de Staten gericht adres van het ge- meentebestuur van Zierikzee van den 14en te voren, om een subsidie uit de Provinciale kas voor eene op te rich ten avondschool voor vakonderwgs. Daar de tijd ontbroken heeft tot behoorlijke voorbereiding van prae-advies, stellen Gedep. Staten voor, hen diligent te verklaren. uit te huwelijken, schipbreuk had geleden. Beleefd maar koel nam zij afscheid van lord Asherton. Het speet haar wel, zei ze, dat de genoeglijke dageu van haar verblijf op Asherton Castle eindigden met zoo'n ongelukkig ziektegeval. Onder het wegrijdeu waschte zij gelaat en handen met reukwater, ,/want," zei ze, *ik heb met dien Italiaan gisteren nog arm in arm gewandeld. Men kan nomt weten." En de kamenier brandde onder- tusschen in het rijtuig voortdurend outsmettende Een paar uur later verliet ook lord Avonmore het kasteel in gezelschap van zijne dochter, op den voet gevolgd door het meegebrachte bediendenper- soneel. De markies was ook al bevreesd voor de pokken het haastig vertrek was hem onaangenaam en volgens zijne gewoonte babbelde hij aanhoudeud over de dingen, die zijn arm hoofd bezig hielden. ')p mijn woord, Asherton, het is een ongelukkig geval werkelijk een ongelukkig geval. Ik was zeer verbaasd. Ik verzeker u, dat ik zeer verbaasd was! Nog nooit iu mijn leven was ik zoo verbaasd. Maar wat deed ge met zoo'n vreemden vioolspeler in uw huis Ge hadt een Engelschman moeten nemen, die flink vleesch eet en geen last heeft van zulke narigheden. Beloof me nu, dat ge bij het koffiedrinken een flinken biefstuk eet dat sterkt de krachten. Het is een beter voorbehoedmiddel dan al de pastilles van mijne vrouw." „Dank u, markies! Ik zal uw raad volgen maar dan zal ik me laten blinddoeken. De srnaak van het vleesch, op Engelsche manier toebereid, bevalt me wel, maar dat bloederige kan ik niet ouder mijn oogen vedragen." ,/Heer iu den hemel, doe dat nooit, Asherton! Ik zou niet durven instaan voor de gevolgen Op het kermisterrein te Bergen op Zoom is een ernstig ongeluk gebeurd. Een mau heeft een luchtschommel tegen zijn hoofd gekregen, met het gevolg dat hij den volgenden dag overleed. Woensdagochtend is er aan het station te Kesteren een treurig ongeluk gebeurd. De wisselwachter H. van Gelderen geraakte bij het raugeeren van een trein tusschen de buffers, met het treurig gevolg, dat hij onmiddellijk gedood werd. Hij laat een weduwe met twee kindereu achter. Van den trein HoornMedemblik brak tusschen Westerblokker en Zwaag de koppelstang. Een tweetal rijtuigeu bleven midden op den weg staan, tot groote verwondering der zich daarin hevindende passagiers. Aan het volgende station werd eerst het verlies door den machinist opge- merkt die terugstoomde om de verloren schaapjes te halen. Naar men aan de Venl. Ct. verzekert, be staat er bij verschillenae cafehouders te Venlo het plan, om tot de betrokken autoriteit gezamenlijk een request te richten met het verzoek het kienen, dat thaDS daar definitief verhoden is, op Zondag toe te staan. Een treurig ongeluk heeft zich Dindsdag- morgen voorgedaan ten huize van een bewoner der Van Speykstraat te Amsterdam. Terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, ging een 4jarig kindje dat aan de tafel zat, spelen met een theelicktje de kleertjes vatten vlam en het kind kreeg zulke ernstige brandwonden, dat, toen hulp kwam op- dagen en in allerijl een geneesheer werd ontboden, deze slechts d«n dood kon constateeren. Bijgeloof. Het #Vad." schrijft naar aan leiding van de vele gevallen van vrijloting tWe hebben vroeger eens gehoord van iemand die er lootschoenen" op na hield. Hij had niet minder dan zes zonen en toen hij voor den eersten naar het raadhnis op het dorp ging om te loten, trok bij een vrij nummer. De schoenen werden nu zorgvuldig in het vet gezet en bewaard, want, zoo beweerde onze oude heer, als hij nu een volgend jaar voor zijn tweeden zoon ging loten, dan zou hij dezelfde schoenen weer aantrekken en weer een vrij nummer trekken. Zoo geschiedde het ook. En toen later no. 3, 4- en 5 aan de beurt kwamen, ging papa steeds in zijn oude neen, stellig niet 1 Geblinddoekt moet ge nooit iets eten Dat heb ik £ens gedaan, maar ik doe het nooit weer. Ik leed aan oogontsteking, daarom had men mij een doek over de oogen gebonden en werd ik uitsluitend met visch gevoed. Op zekeren keer kreeg ik een graat in de keel, waardoor ik bijna stikte. Dat zal ik nooit vergeten, zoo lang ik leef Toen lord Asherton Gwendolin naar het rijtuig geleidde, zei hij */Denk wel om ons vriendschaps- verdrag, mylady. Ik zal niet vergeten, dat Percival Craven mijn erfgenaam isvol vertrouwen wacht ik den tijd af, dat hij voor mij zal wezen als een zoon en gij als eene dochter." Tot antwoord drukte Gwendolin hem dankbaar de hand; toen hg haar aankeek, bemerkte hij met leedwezen, hoe bleek en veranderd zij was. Zij kwam hem op dit oogenblik voor, alsof zij maanden en jaren ouder was geworden sedert gisteren. Doch hij zeide daarvan niets, en zoo scheiden zij, zonder dat er verder een woord tusschen hen werd gewisseld. Zich omkeerende, zag de lord Achille voor zich staan. //Heeft uwe lordschap bezwaar, juffrouw Star te ontvangen vroeg Achille. „Wel neen. Waarom zou ik daartegen bezwaar hebben z/Zij is met signor Giotto in aanraking geweest, mylorJ. Ze komt zoo pas uit de ziekenkamer en zou dus de ziekfe kunnen overbreDgen," ant- woordde de angstige bediende. ffIk had zelf in de ziekenkamer moeten zijn, Achille; maar Mr. Reedy heeft gezegd.dat mijne tegenwoordigheid den patient meer kwaad dan goed zou doen. Verzoek juffrouw Star, bij mij te komen in mijne zitkamer". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1