A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere n. No. 4447. Ronderdag 22 October 1903. 43e Jaargang. Vrijwilligers bij de Brandweer. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Bij deze couraut behocfrt eeu bijvoegsel. Rusland en Japan. De staatssecretaris van het Vatikaan. XX. De Macedonische opstand. In Servie. TWEEDE KAMER. TER NEUZEN, 21 October 1903. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. pnjs OH blad verscl.ijnt llaandag., Woensdag- en Vrij.Iag»voi»l, nitgexonderd op Veest.Iagen, bij de Vir.na I". J. V*M»E StX l»K «e Ter Sfeazen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bij deze, ter voldoening aan art. 14 der verordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger bij de brandweer te dienen. Zij kunnen zich daartoe tot en met den 3 A dezer in a and ter gemeentesecretarie aanmelden. Ter Neuzen, 21 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTEKHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van HOEK maken bekend, dat dejongens die verlangen deel te nemen aan het op 2 November e. k. aan te vangen herhalings- onderwijs zich tot en met Zaterdag 31 dezer bij het hoofd der school kunnen aanmelden. Hoek, 14 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLPERT, Burgemeester. J. M. DREGMANS, Secretaris. Volgeus een bericht van de//Times uit Moskou verzenden de Russen massas wapenen en munitie naar Oost-Azie. Het vervoer van reizigers en goederen langs den Siberischen spoorweg staat er zelfs geheel door stil. Te Tsjifoe is, naar de Morning Post" vernam, de algemeene meening, dat de Chineezen in een oorlog met de Japanners gemeene zaak zullen maken tegeu de Russen. De Chineezen hebben dit jaar reusachtige massas wapenen en schiet- voorraad ingevoerd. Dezer dagen is er weer een samenkomst ge- houden tusscheu baron Von Rosen, den Russischen gezant en baron Komoera, den Japanscheu Minister van buitenlandsche zaken. Waarover onderhandeld werd weet niemand, behalve de //Morning Post" die haar berichten uit uitstekende bron zegt te hebben. Japan heeft, volgens het blad, geen ultimatum aan Rusland geiichtook is het voorloopig niet van plan, een dergelijken gevaarlijken stap te doen. Japan wil slechts van Rusland waarborgen hebben dat dit geen oogmerken op Korea heeft. Met dit doel gaf het Rusland duidelijk te verstaau, dat de laatste gebeurtenissen, vooral in de buurt van de Jaloe-rivier, door de Japansche regeering met leede oogen wareu aangezien, en het verlang- de de verzekering van Rusland, dat het niet be- proeven zou, Korea binnen zijn machtssfeer te brengen. Deze onderhaudelingen loopen reeds geruimen tijd, maar zijn toch nog niet afgeloopen. Zij hebben niets uitstaaude met de vraag van de ontruiming van Mandsjoerije De Russische Regeering trachtte echter beide kwesties met elkaar te verbinden en deed Japan aanbiedingen met betrekking tot Korea, als Japan de verplichtiog op zich wilde nemen, geen eisch, betreffende de ontruiming van Mandsjoerije, te steunen. Japan wees dien eisch af, daar in Korea alleen Rusland en Japan belanghebbenden zijn, terwijl in Mandsjoerije ook Engeland en de Ver. Staten belangen hebben, die gelijk staan met die van Japan. Japan kon zich nu met betrekking tot Mandsjoerije niet van de genoemde mogendheden afscheiden. Aan den anderen kant ziju de Japan ners evenmin bereid, voor Engeland en de Ver. Staten in Mandsjoerije de kastanjes uit het vuur te halen, of in dit opzicht op Rusland pressie uit te oefenen, zoolang niet zeker is, dat Amerika en Engeland met Japan gemeene zaak zullen maken. Aldus de //Morning Post". Volgens de „New-York World" heeft de Ameri- kaansche Regeering al voorzorgsmaatregelen ge- nomen voor 't geval het tusschen Rusland en Japan tot vijandelijkheden mocht komen. Op het Amerikaanscbe marinestation in Oostelijk Azie zullen zich dan 49 oorlogsschepen bevinden, al zijn het dan ook voor 't meerendeel kleine. Het bericht, dat Mgr. Merry del Val als op- volger van Rampolla tot staatssecretaris van het Vatikaan is benoemd, wordt thans bevestigd. Volgens de „Tribuna" heeft Mgr. Merry del Val eergistermorgen een brief van den Paus cnt- vangen, waarin hem zijn definitieve benoeming werd meegedeeld. De nieuwe staatssecretaris zal op het eerstvolgende consistorie tot kardinaal worden benoemd. Mgr. Merry del Val stamt uit een oude Spaansche familie. Zijn vader was gezant van Spanje bij het Vatikaan. Zijn moeder is een Engelsche en hij zelf is in Engeland opgevoed. Hij is eenigen tijd in Canada geweest als delagaat Vrij bewerkt door AMO. 54) Dolly vond de deur van Giotto's kleedkamer op een' kier staan. Zij klopte aan, maar toen zij geen antwoord kreeg, trad zij binnen. t Half zittend, half liggend, ruste Giotto op eene sofa. Hij zag vreeselijk bleekalleen onder de oogen had hij zwarte randen, zooals Dolly reeds bad opgemerkt bij zijn terugkeer uit Londeu. Men zou gedacht hebben, dat hij sliep. Dolly kwam stil bij hem en noemde zijn naam, doch hij antwoordde niet. Toen legde zij hare hand op zijn arm, en zei //Signer, lady Gwendolin Lascelles wenscht u te spreken." Die naam bracht leven in hem. Hij richtte zico ■op en vroeg laugzaam //Wenscht lady Gwendolin mij te spreken z/Ja, signor." En onnadenkend voegde Dolly er bij //Zij wenscht u te zeggen, dat zij berouw heeft over de woorden, die zij u heeft toegevoegd. Giotto fronste het voorhoofd en vroeg: //Wat gaat u dat aan, juffrouw Star .JZijue stem klonk hard, doch daar was ze in den laatsten tijd al aan gewoon geraakt, hoewel het toch smartelijk voor haar was. #Lady Gweudolin wacht u, signor," herinnerde zij now eens. Nu stond hij op en ging mee. Hij had inoeite zich recht te houdensoms zwaaide hij als een beschonkene. Dolly hield hem zachl bij den arm vast eu zoo bleef hij op de been. Hij scheen dit echter niet op te merken evenmin, dat Dolly op een wenk van Gwendolin tegenwoordig bleef bij bun gesprek en hem later naar zijne kamer terugbracht, waar zij hulp inriep om hem te bed te brengen. Toen zij de galerij binnentraden kwam Gwendolin hun te gemoet. Met innemende manieren, het hoofd en het bovenlijf een weiuig naar voren ge- bo^en, de handen uitgestrekt, ontving zij den ongelukkigen violist en sprak //Ik ben u zeer daukbaar, signor, dat ge hier hebt willen komen. Ik verdiende zooveel goedheid niet na de onver- diende harde woorden, die ik u toevoegde. Ik heb oprecht berouw, en ik verzoek u nederig, die woorden te vergeten en mij vergiffenis te schenkeu. Toen zweeg zij, in afwachting dat by iets zeggen zou. Maar er kwam geen antwoord. Als in een droom keek hij haar aan hij scheen de beteekenis van hare woorden niet te begrijpen. z/Wilt ge mij geen vergiffenis schenken, signor Is er voor mij geen pardon vroeg zij met klagende stem en traneu in de oogen. Dat klagend geluid deed hem uit zijn gepeins ontwakenhij keek op en zeide ffIk heb geen vergiffenis te schenken, myladyik heb verkeerd gehandeld en verdiende eene bestraffing." Doch zijne stem klonk zoo akelig vreemd, dat Gwendolin doodsbleek werd en Dolly het gelaat met de handen bedekte. //Ach, zeg dat niet, signor Ik smeek u, zeg dat niet. En als een wanhopige sloeg Gwendolin de handen in elkaar. //Ik gevoel, dat ik u onrecht heb aangedaan, en daarover zal ik berouw hebben zoo lang ik leef, wanneer ge mij geen vergiffenis van het Vatikaan. De nieuwe staatssecretaris is •pa- 37 jaar oud. Saloniki, 19 Oct. Gister heeft er op de lijn van hier naar Dedeagatsj een dynamietontploffing plaats gehad, op het oogenblik dat een verken- liingslocomotief over een brug reed. De locomotief en de kolenwagen werdeu uit het spoor geworpen en kregen schade. De stoker is licht gekwetst. De opstandelingen schijnen voornemens geweest te zijn, den trein, die achter de verkenningsloco- motief aankwam, in de lucht te laten vliegen. Men meldt, dat het station Kilendra in brand staat. Men hoort tal van hevige ontploffingen, veroorzaakt door dynamiet. Belgrado, 19 Oct. Op het program van het kabinet, dat de Minister van binnenlandsche zaken vandaag in de Skoepsjtina heeft voorgelezen, staan binnenlandsche hervormingen, met name reorgani- satie van het geldwezen, herziening van de be- lastingen, verbetering van de nationale hulpbrou- nen, uitwerking van een tarief als grondslag voor handelstraktaten en uitbreiding van het spoorwegnet door het uitschrijven van eene leening, in de hoop dat vreemde kapitalen hun medewerking zullen verleenen. In de zitting van gisteren verdedigde de heer Tydeman nader zijn voorstel tot Staats exploitatie van telegrafen en telefonen. Wan neer, hoe en in welk tempo tot Staats exploitatie zal worden overgegaan, moest aan de Regeering worden overgelaten, zei spr.alleen moest men zich nu voor Staatsexploitatie uit- spreken. Tegenover den Minister ontkende spr. beslist, dat de locale telefonie voor geen uitbreiding meer vatbaar is. Naasting der locale netten binnen niet al te langen tijd bleef spr. verdedigen. De heer Van Veen betwistte de noodzakelijk- heid om over te gaan tot Staatsexploitatie der telefonen. Hij was daar huiverig voor, vooral ook om financieele redenen. Met den heer Tydeman verklaarde de heer Van Wijck zich voor de invoering van de com- mercieele boekhouding voor telegrafie en tele- wilt schenken. Wilt gij niet Ach, ge spreekt nietDan zal ik u niet langer smeeken, ik beken, dat ik zulk een weigering verdiend heb." Hij deed een poging om te spreken, maar de woorden bleven hem in de keel steken. ,/Maar, signor, als ge mij niet vergeven wilt, dan zult ge toch zeker wel medelijden met mij hebben, en wanneer gij alles zult hebben ver- nomen mij eenigermate verontschuldigen. Mis- schien is het u onbekend, dat ik bijna van de schoolbanken af verloofd ben met Mr. Percival Craven, de neef van lord Asherton. Wij beminnen elkaar en zouden dit voorjaar getrouwd zijnmaar mijne ouders verbraken de verloving, toen de ver- wachtle erfenis hem ontging. Wij hebben beloofd, dat wij elkaar trouw zullen blijven, al mochten wij nooit door het huwelijk vereeDigd worden. Wij zijn thans gescheiden en gevoelen ons zeer onge- lukkig." Terwijl zij sprak, had Giotto getracht zijn droef gepeins te vergeten om naar haar te luisteren. Nu antwoordde hij op meer natuurlijken toon //Dat wist ik niet, lady Gwendolin. Als ik dat had geweten, zou mij veel leed bespaard zijn geworden. Men had mij gezegd, dat gij zelf de verloving hadt verbroken, toen Mr. Craven de verwachte erfenis niet kreeg." ,/Wie u dat heeft gezegd, heeft schandelijke onwaarheid gesproken, signor Giotto. Als ik hem minder had bemind, zou ik mij in zijn ongeluk toch vaster bij hem aangesloten hebben. Neen, signor, het zou onrecbtvaardig zijn, mij van zulk eene laagheid te beschuldigen." „Elke beschuldiging tegen u is een laagheid, mylady." fonie, doch tegen het amendement. Neemt de Regeering verbeteringen in de interlocale tele fonie, waaruit de locale netten voortspruiten, met kracht ter hand, dan zal het telefonisch verkeer voor ons land voldoende zijn. De heer Pompe van Meerdervoort bleef vol- houden, dat de behoefte van het platteland geen Staatsexploitatie eischt, terwijl de heer Van oben Sels meende, dat onverwijld tot naasting der locale netten door den Staat zou moeten worden overgegaan, wanneer na onderzoek bleek, dat de financieele resultaten voor den Staat voordeelig zouden zijn. Na repliek van den heer Helsdingen verklaarde de Minister van Waterstaat, dat de groote be teekenis van het amendement voor hem ligt in de overneming der locale netten. De Minister nu wilde liever zijn krachten wijden aan de uitbreiding der interlocale telefonie, omdat z. i. in de behoefte van het locaal verkeer voldoende wordt voorzien. De overneming der netten door den Staat achtte de Minister alleen te verdedigen wanneer het werk, dat men den Staat wil opdragen, door anderen niet of slecht wordt verricht. Urgentie bij de naasting der netten was er dan ook z. i. niet. De Minister achtte 't amendement onaan- nemelijk, omdat de Regeering niet iets kan accepteeren, waarvan zij de gevolgen niet kan overzien. Na nog eenig debat werd het amendement- Tydeman (Staatsexploitatie van telefonen) daarop verworpen met 45 tegen 31 stemmen. De heer Melchers lichtte vervolgens een amendement toe, strekkende om te bepalen, dat de arbeidsvoorwaarden voor het personeel bij telegrafen en telefonen bij de wet moeten worden geregeld. De heer Tydeman lichtte een amendement toe, strekkende om mogelijk te maken, dat ook gedurende den tijd, dat de staat van beleg is afgekondigd, de telefoon- en telegraafdienst staan onder het beheer van den Minister van Water staat. De voordracht voor hoofd der school te Waterlaudkerkje bestaat uit de heeren Neeteson te Westkapelle, J. C. v. Oosten te Markeloo en Scherp te Schooudijke. „Maar al verontschuldigt dit mijne verkeerde handelwijze niet, toch verklaart het die. Ach, ge- loof mij, ik ben geen hartelooze coquette. Uw gezelschap, uwe gesprekken waren mij zeer aan- genaam, signor Giotto. Het was hier vervelend zonder den omgang met iemand van mijn leeftijd, en wetende dat ik verloofd was, geloovende dat anderen dit ook wisten, genoot ik zonder gewetens- bezwaar uw gezelschap. Werkelijk, ik heb er geen oogenblik aan gedacht, dat de vrije omgang tusschen ons aauleiding kon worden tot ernstige plannen. Ofschoon ik dus onschuldig ben, heb ik toch leed veroorzaakt, en daarom vraag ik u nog- maals vergeving." Weder stak zij hem de hand toe. Ditmaal nam hij die. Zij drukte de zijne hartelijk en zeide ,/Laat ons thans een feit vaststellen, signor Giotto. Na mijne verklaringen zult ge begnjpeD, dat ik deze hand niet kan geven, zooals ge zoudt wenschen. Doch ik beken gaarue, dat ik aan geen enkel man in de wereld liever mijne hand zou schenken dan aan u, indien de mogelijkheid daartoe bestond." Hij boog, bracht hare hand aan zijne lippen en verliet haar zonder een woord meer te uiten. Hand in hand met Dolly stapte hij de galerij door gevolgd door de blikken van Gwendolin, die als vastgenageld op hare plaats bleef staan. Had zij een voorgevoel, dat zij Giotto nooit zou wederzien Dolly bereikte met Giotto gelukkig nog zijne kamer, maar op den drempel zakte hij ineen en bezwijmde. Met hulp van Maria Pia en hare zoons werd hij te bed gebracht, terwijl onmiddellijk Mr. Reedy werd ontboden. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1