A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4446. Dinsdag 20 October 1903. 43e Jaargan PUBLICATIE. Binnenland. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. or. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze coiiraul belioort een bijvoegsel. Ziekteverzekering. TER NEUZEN, 19 October 1903. ABONN BMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van drietnaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. nil hi ml verscliiint naamlng-, Woensdag- en Vrijdagavond, ultgeionaerd op Feestdagen, 1»iJ de Firina P. J. VAI OP IAIDG te Ter leuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEl/ZEN brengen ter kennis van de ingezetenen, dat van af Maandag 26 October a. a., eene collecte langs de huizen zal worden gehouden voor de vereeniging //Trouw aan Koning en Vaderland" tot bet vormen van een onder- steuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tothetdragen van het Metalen Krai3 en de Citadel Medaille. Ter Neuzen, 19 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan zijn departement gereed doen maken een ont- werp van wet, houdeude ,/wettelijke verplichting van vaste werklieden ora zich en tot hun gezin behoorende personen te verzekeren tegen geldelijke gevolgen van ziekte, kraarn en overlijden". Wij vindeu daarover het volgeude meegedeeld in de //N. R. Ct." Art. 1 bepaalt 0. m. dat behoudens uitzonde- ringen elke persoon, die binnen het Rijk zijn woonplaats heeft, 16 par oud of ouder en vast werkman is, verplicht is, zich tegen geldelijke gevolgen van ziekte en overlijden te verzekeren bij een erkende ziektekas of bij de districts-ziekte- kas van bet verzefeeriugsdistrict, waarbinneu hij zijn wooDplaals heeft. De wet verstaat onder ziekte storing van den gezondheidstoestand van lichaain en geest, welke een geuees- of heelkuudige behandeliug noodig rnaakt. Werkman wordt genoemd ieder, die in of ten behoeve van een in het Rijk gevestigde onder- ueming of inrichting tegen loon werkzaam of in een dienstbetrekking is, voor zoover de duur der arbeidsovereeukomst tenminste zes dagen is. Niet verzekeringsplichtig zijn o. in. Zij die behooren tot de 'bemauning van een zeeschip, beroeps-zeevisschers buiten de tonnen personen, dieneude bij publiekrechterlijke lichamen, aan welke dienstbetrekking zij in geval van ziekte een eisch tot scbadeloosstelliug ontleenen zij die in de bedrijfsbelasting zijn aangeslagen naar in- komens van /1150 of meer en zij, die in de Vermogensbela8ting zijn aangeslagen. Vrij bewerkt door AMO. 53) z,Hoe durft ge mij met zulke woorden beleedi- gen?" riep Gwendolin, terwijl zij plotseling een trotscbe houdiug aannam. „Omdat ge mgn mede- lijden hebt opgewekt, hebt ge nog geen recht tot zulk een beleedigend vermoeden Ge hebt toch gehoord, hoe ik lord Asherton bekende, dat ik verloofd beu met Mr. Craven Hoe durft ge nu zeggen, dat ik een anderen man liefheb u Dat is juist een raadsel voor me," antwoordde Dolly bedaard, heelemaal niet van streek gebracht door Gweudolin's boosheid. //Het leek wel,ofgeop- recht meendet, dat ge Mr. Percival Craven bemint, en toch en toch Hebt ge dan alleeu voor tijdverdrijf met Giotto's hart gespeeld, om het nu te breken ledereeu op het kasteel meende, dat ge hem slechts voor de grap in zijn liefde aau moedigdet ik dacbt, dat ik het beter wist, en nog denk ik dat ge signor Giotto bemint, in spijt van uw betrekking tot Mr. Percival." Bij deze woorden verdween Gwendolin'a zelf- verblindingmet schaamte moest zij in haar hart erkennen, dat Dolly de waarheid sprak. Ja, zij beminde Giotto, maar zij streed er tegen en wilde de waarheid niet bekenuen. Daarom sprak zij met een ongeloovig lacbje »Hoe zijt ge toch op dat dwaze denkbeeld gekomen, juffrouw Star?" z/Heel eenvoudig, mylady Uren laug heb ik a gadegeslagen, terwijl ge in het park of op het De verzekering heeft tengevolge, dat mede zijn verzekerd 1°. de echtgenoot, die niet vast werk man is 2°. de minderjarige, die bij den verzekerde iuwoont en nog niet den leeftijd van 16jaarheeft bereikt, of wel 16, maar nog niet 18 jaar, en nog niet is vast werkman 3°. de bloed- of aanverwant in de recht opgaande linie, die bij den verzekerde iuwoont, 65 jaar of ouder en niet vast werkman is. De wet stelt verder geneeskundige kenring vast en geeft voorschrifteu iugeval bij het aangaau van een verzekering een verzekeringsplichtige reeds een ziekte of verminking had. Een verzekering eindigt o. a. ingeval de ver zekerde niet meer is vast werkman, op den veer- tienden dag na dien, waarop hij heeft opgehouden dit te zijn, tenzij hij vdor dien veertienden dag weer vast werkman is geworden. Een erkende ziektekas noemt de wet een naanul. vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging, waar verzekeringen als bedoeld in art. 1 kunnen worden gesloten. Deze erkenc wordt 0. m. niet verleend voordat als waarborg voor de nakoming van haar verplichtingen tegen- over de personen, die bij haar worden verzekerd, bij de Rijksverzekeringsbank een zekerheid is gesteld, voldoeude aan de daaromtrent bij alge- meenen maatregel van bestuur te stellen voor- 8chrif'.en. Deze zekerheid bestaat uit geldeu of fondseu. De wet geeft 00k voorschrifteu omtrent de door erkende ziektekassen in te richten en te voeren administratie. Het Rijk wordt verdeeld in verzekerings-distnc- ten, iu dezer voege dat geen district minder dan 5000 inwoners telt en pemeenten met meer dan 5000 iuwoners zooveel doenlijk ieder een afzon- zonderlijk district vormen. In elk verzekerings- district is een Rijksinstelling, waar men zich voor verzekering kan aanmelden. De verzekering geeft recht op genees- en heei- kundigebehandeling, geneesmiddeleu,brillen, breuk- banden enzverloskundige hnlp, andere (ver- sterkende) middelenindien de verzekerde van een Jevenloos kind mocht bevallen (onder zekere beperking) een begrafenisgeld van 3ii.geval van overlijden, het uitkeereu aan dengene die voor de begrafenis heeft gezorgd, van een begrafenisgeld van dertigmaal het dagloon van den verzekerde, dock tenminste f 30, indien de verzekerde ver zekeringsplichtig was j 15 maal het dagloon van den verzekeringsplichtige, van wiens verzekering die van den overledene een gevolg was, doch terras waart. Ik heb u zien lachen en blczen, als hij nader kwam. Ik bemerkte, dat ge zijn stap kendet en dat ge luisterdet, of ge hem nog niet hoordet. Hij kwam nooit in uw nabijheid, als ge hem niet riept, hij volgde u nooit, als ge hem geen teeken gaaft om raee te gaan hij sprak nooit anders, dan om u te antwoorden. Als hij niet bij u was, waart ge onrustig, en ge waart tevredeu, zoodra hij u gezelschap hield. O, myaldy, ik noern slechts eenige handelingen, waarmee ge hebt getoond, dat ge hem bemint." z/Als ik geweten had, dat ik zoo in het oog gehouden werd, zou ik me meer iu acht genomen hebben," zeide Gwendolin bitter. z/Ik kan niet gelooven, dat een vrouw zoo slecht zou wezen, een man zonder reden onge- lukkig te maken. IJdele vrouwen doen zoo, maar gij zijt niet ijdel Geprikkeld door deze woorden, riep Gwendolin boos: „Ik begin te gelooven, dat gij zelf dien violist liefhebt, juffrouw Star!" „Dat doe ik 00k, mylady," antwoordde Dolly, de oogen opslaande zonder blozen. //Ik bemin hem meer dan mijn leven." z/Sedert wanneer vroeg de lady, getrcffen door deze onverwochte bekentenis. //Van het eerste oogenblik af, dat ik hem zag, mylady. Aanvankelijk dacht ik, dat het dankbaar- heid was, omdat hij belang stelde in mijue stem in mijne vorderingen, in mijn toekomstige loop- baan. Ik dacht, dat het achting was voor zijne talenten en bewondering van zijne goedheid. Zoo leefde ik in een zoeten valscben waan, totdat ik bij uwe korast op Asherton zag, welk een indruk uwe schoonheid en bevalligheid op hem maakten. Toen werden mij de oogen geopend ik werd mij mmstens f 15, indien de verzekerde Diet ver zekeringsplichtig was en hij 7 jaar was of ouder tienmaal het dagloon of minstens f 10 voor een ouderdom van 1 tot 7 jaar, en f 5 of driemaal het dagloon voor kinderen beneden 'tjaar. Het ziekengeld bedraagt bij geheele ongeschikt- heid tot werken 70 pCt. van het dagloon en bij gedeeltelijke ongeschiktbeid 35 pCt., en wordt uitgekeerd over den tijd dat de verzekerde geheel of gedeeltelijk tot werken ongeschikt was, maar oyer tenhoogste 180 dagen, te rekenen van den aanvang der ongeschiktheid en in geen geval over eenig tijdperk na den 365 dag na aanvaDg der schadeloosstelling. De verzekerden worden naar den aard van hun werk iugedeeld in categories De premie, welke aan eene ziektekas is verschuldigd wegens eene bij haar aangesloten verzekering, wordt betaald door den werkgever aan den verzekerde en wel wekelijks over de afgeloopen week. Overeenkomsten over een langereu termijn zijn niet buitengesloten. Is de verzekerde in dienst van meerdere patroons, dan zijn deze ieder hoofdelijk aansprakelijk voor de premies; 00k kan de werkman met de kas over- eenkomen dat hij zal betalen. De patroon is bevoegd deze premie van het loon van den werkman te korten onder zekere omstandigheden en binnen zekeren limietn. 1. hoogsteus tweederden. De tarieven worden vastgesteld door de regee- riug. Verder geeft de wet aan de regeling van ge- scbillen. Bij het ontwerp is gevoegd eene memorie van toelichting. De minister wacht binnen zes weken advies op dit belangrijk ontwerp. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed het leggen van kei- en klickerbe- stratingen in een gedeelte van de straat tusschen de Donze-Visserstraat en het Nieuwediep, met bijlevering van alle daarvoor benoodigde materialen. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren D. de Doelder voor f 840 M. A. Verschelling voor 778 D. de Doelder voor 700 F. van der Peijl voor 700 K. de Vos voor 600 met greskeien ®/is en voor 718 met greskeien 16- De gunning zal nader worden bekend ge- maakt. bewust, dat ik hem beminde, en op hetzelfde oogenblik besefte ik, dat mijne liefde hopeloos was. O, mylady, ik kon mijue liefde niet opgeven om hem gelukkig te zien maar nu zou ik alles willen doen om hem een ellendige toekomst te besparen." Hartstocht maakt altijd welsprekend. Iloewel van lage geboorte, sprak Dolly met zooveel op- rechten ernst, dat de edelmoedige Gwendolin tot in haar hart geroerd werd. Zij drukte Dolly de hand en zei//Ge zijt een edel meisje, juffrouw Star. Ge zegt, dat gij signor Giotto bemint Tot mijn schaamte moet ik zeggen ik vrees, dat ik hem ook bemind heb. De oogen zijn mij even plotseling opengegaau als de uwe. Ik vrees, dat ge maar al te zeer de waarheid hebt gezegd, toen ge mij weest op eene liefde, die nooit had moeten ontstaan." Beiden stonden een pocs met de handen in elkaar en zwegenzij lieten hare gedachten den vrijen loop, beklaagden elkaar, en nog meer den man, dien zjj beiden lief hadden. En toch waren zij geene vijandinnen, toch geene mededingsters Neen, Gwendolin was vervuld met onbaatzuchtige sympathie voor Dolly, en een zelfde gevoel ver- vulde Dolly. Eindelijk zei Gwendolin //Als lemand mij een maand geleden had voorspeld, dat ik outrouw zou worden aan mijn toekomstige echtgenoot, zou ik gezegd hebben, dat dit onmogelijk was. Ik was zoo trotsch op mijne standvastigheid en trouw En nu hoop ik, dat het moge overgaan als een koortsvlaagmijn hoofd moge verward geweest zijn, maar mijn hart is trouw gebleven." ,Om uweutwil hoop ik, dat het zoo is," zei Dolly treurig. *Maar hij? Ach, ik vrees, dat Met de tijdelijke wanrneming van het kautoor der Dir. belastingen enz. te Ter Neuzen, is met ingang van 30 October a. s. belast de surnumerair der dir. bel. enz. W. de Bas en met die van het grenskantoor der le categorie te Bath, met ingang van 31 October a. s. de surnumerair J. W. Roskes, beiden uit de Directie Middelburg. Met ingang van 31 Oct. is de commies bij ijks belastingen M. Hogenstein verplaatst van lansweert naar Middelburg. De voortvluchlige visscher I. V., betrokken bij de vechtpartij met noodlottigen afloop te Wals- oorden, is tengevolge van den doorgestanen angst en vermoeienis bedlegerig en onder geneeskundige behandeliug. Op zijn nachtelijken tocht van Wals- oorden naar Bouchaute maakte hij gebruik van binneuwegen, om niet in handen van de po'litie te vallen. Herhaaldelijk was hij genoodzaakt kreeken te doorwaden of over te zwemmen. Tusschen Ter Neuzen en Sluiskil zwom hij over 't kanaal, omdat hij de brug bij Sluiskil niet durfde over- gaan. Toen de twee vaartuigen Dinsdag jl. in de haven aan de Isabelle-sluis de zoogenaamde Bouchaut- sche haven terugkeerden, was bijna de geheele bevolking van de buurt aanwezig. Volgens mededeeling van den inspectenr over het loodswezen is de roode kogelton N° 83 met ruit in het Nauw van Bath vervangen door een spitse ton N° 33, welke teveus 200 M. meer om de ZO. is gelegd in 135 d. M. water, op ongeveer 51° 22' 54" N. b. en 0" 42' 54" W. 1. Znamslag, 16 Oct. In de op heden alhier gehouden vergaderiug van den Raad, werd, na mededeeling van ingekomen stukkeu, besloten tot het aangaan eener geldleening van f 6000, voor het nieuw te bouwen gemeentehuis, in aandeelen van f 200, reutende hoogstens 4 °/8 'sjaars. Vanaf 1905 tot 1921 zal £en aandeel worden afgelost en de volgende jareu 2, zoodat de leening in 1927 zal zijn afgelost. De gemeente-begrooting voor 1904 werd vast gesteld op een bedrag van 36161,295. Voor traktementsverhooging is voor den ambtenaar der secretarie f 100 meer uitgetrokken, voor den telephonist 15, voor den secretaris van de com- missie tot wering van schoolverzuim 15, en voor den gemeeutewerkman te Othene 15. Den ge- meentewerkman in de kom werd eea vast salaris toegekend van f 875, terwijl werd besloten den persoon die dezen werkman behulpzaam is bij het het bij hem geen voorbijgaande koortsvlaag is Bij hem is niet alleen het hoofd in verwarring gebracht." z/Ik heb diep berouw over mijn gedrag, juffrouw Star. Het grieft me, dat ik door mijn onna- denkendheid hem zulk groot leed heb berokkend." z/Ach, mylady, zeg hem dit dm. Ik smeek u, zeg het hem, en leg ten minste op deze manier eenigen balsem op de wonden, die gij gestagen hebt." k/O neen, dat kan ik niet," riep Gwendolin ver- schrikt. //Ik kan hem niet weerzieu, voor mijn eigen veiligheid nietIk moet hem ontvluchten z/Ach, mylady, hebt ge dan niet gezegd, dat ge berouw hadt //Ik heb eens van een geeste- lijke gehoord, dat ons berouw geen waarde heeft, wanneer wij niet trachten te herstellcn wat wij ver- keerd hebben gedaan. Ongedaan kunnen wij niets maken maar wij kunnen toch trachten naar herstel van het verkeerde. Ach, mylady, denk niet aau u zelve, maar denk aan bem Gwendolin's gelaat verbleekte en nam een droeve uitdrukking aanzij trok hare hand terug uit die van Dolly en fluisterde #Wat kan ik zeggen /-Zeggen Dat kan ik n verlellen uw hart zal u doen spreken, zooals het moet. Zeg hem, dat ge verloofd zijt met Mr. Oravendat verklaart alles. Zeg hem, dat ge spijt gevoeld over uwe harde woorden Ach, mylady, de woorden zullen vauzelf wel komen ffGa hem halen," fluisterde Gwendolin, en met de oogen volgde zij Dolly, die vlug als een hiude heenliep om signor Giotto op te zoeken. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1