A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4444. Aanbesteding. aanbesteden: Donderdag 15 October 1903. 43e Jaargang. STEMMING Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. FETJILLETON. SIGNORA STELLA. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ter verkiezing van 66n lid van de PROVINCIALE STATEN. Dinsdag, den 20 October aanstaande, VAN DEINSE F. C. DIERICK C. P. J. DREGMANS P. VAN WAESBERGHE J. F. A. M. het uitvoeren wan werken aan de gemeentehawen, met het onderhoud tot 29 Februari 1904. Hongersnood in Zuid-Afrika. Het Nlacedonische vraagstuk. Een betooging te Bilbao. In het uiterste Oosten. TWEEDE KAMER. TER SEIIMSCHE COIIRAST. Voor Per drie maanden biuDen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. »u blad verscliijn* Maandag-, Woeusdag- en Vrijdagavond, nltgeaonderd op Feegtdageu, bij de De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ter openbare kennis, dat op van dea morgen8 acht tot des namiddags vijf uren, de stemming zal gescbieden ter vervnlling van een plants in de Provinciate Staten van Zetland voor het kiesdistnct Hulst, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn - Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van bet Wctboek van Strafreclit, luidende „Hii die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Nenzen, 13 October 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILU, Burgemeester De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend dat de van den Burgemeester van de hoofdplaats van het kiesdistrict Hulst ontvangen opgave, vermeldende de namev, voorletters en woonpluaisen der candidaten in alpha betische volgorde, gesteld bij de op 10 October 1903 zehonden verkiezing ter vervulling van den plaats in de Provinciale Staten van Zeeland, ter genieente-secretane voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschnft dier alphabetische opgave is aangeplakt. Ter Neuzen, 13 October 1903, De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE zullen op Maandag, den I9den October 1903, des middags te 12 ure, lokale tijd, ten Baadhuize, bij enkele inschrijving Aanwijzing wordt gegeveu op den dag der be- steding, des morgans te 8 ure, lokale tijd. Bestekken zijn verkrijgbaar bij den Burgemeester tegen toezending van 0,50. Ram imj f 1933,80. Philippine, den 2en October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CAMMAERT, Burgemeester. A. P. ABBBOSCHEEB, Wethouder. Vrij bewerkt door AMO. 52) Verbazing en grievende teleurstelling verdrongen bij die laatste woorden de smartelijke uitdrukking op Giotto's gelaat, doch hij antwoordde niet. „Ik moet u verzoeken om heen te gaan, signor, vervolgde Gwendolin, die zich zelven opwond, ,doch beloof mij, voordat ge heengaat, dat ge nooit de woorden zult herhalen, die mij zoo diep be. leedigden." »Mjlady, ik beloof, dat ik nooit de woorden zal herhalen, die u zoo diep belcedigden." Dat wareu de eerste woorden na zijn liefdes- verklaringze klonken dof en joegen haar een rilling door de ltden, die haar deed zeggen fNogmaal*' verzoek ik u om heen te gaan, aignor Hij sloeg daar echter geen acht op, rnaar keek droomerig door het venster naar het park. Gwendolin was radelocs. In haar binnenste sprak een stem vol innig medelijden ten gunste van hem, maar zij begreep dat zij verloreu was, wanneer zij het geringste blijk van teederheid gaf. Daarom legde zij haar medelijden het zwijgen op Burgemeester en Wethouders van w HOEK maken bekend, dat de jongeaa die verlangen deel te nemen aan het op 2 November e. k. aan te vangen herhalings- onderwijs zich tot en met Zaterdag 31 dezer bij het hoofd der school kunneu aanmelden. Hoek, 14 October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WOLPEBT, Burgemeester. J. M. DBEGMANS, Secretaris. Londen, 13 October. Aan de //Standard'' wordt uit Kaapstad bericht, dat tengevolge van droogte de toestand in de Kaapkolonie treurig is. Schapen en geiten stcrven bij duizenden er zijn geen ossen meer over; er is ge- brek aan melk en het schapevleesch is feitelijk oneet- baar. Als er geen regen komt in de eerstvolgende dagen, dan moet hongersnood er het gevolg van zijn en zal de regeering genoodzaakt worden, de hongerlijdende be- volking van voedsel te voorzien. Sofia, 11 Oct. De gelijktijdige demobilisatie van de Turksche en Boelgaarsche legers is gestaakt, tengevolge van het grens-incident van Karamanitza. Sofia, 12 Oct. Tusschen Turkije en Boelgarije worden onderhandelingen gevoerd over het terugzenden van 20,000 Macedonisclie uitgewekenen, die zich thans in Boelgarije bevinden. De Porte heeft aangeboden, voor onderstand te zorgen en al wat van deze vluchtelingen ontvreemd is te laten teruggeven. Bilbao, 11 October. Bij een pelgrimstocht is het tot ongeregeldheden gekomen. Een aantal betoogers wierpen met steenen naar de huizen, die godsdienstige opschrif- ten dragen. De gendarmerie moest tusschenbeide komen. Drie personen werden gedood. Verder werden 4 gen darmes en 1 officier gewond, 14 personen werden in hechtenis genomen. Bilbao, 12 October. De orde is thans hersteld. Bij de ongeregeldheden is ten persoon gedood en zijn er 30 gewond, waarvan 6 zwaar. De Ministerraad zal morgen over de voorvallen beraadslagen en zal vaststellen wie daarbij als schuldigen moeten worden aangemerkt. Er zijn 40 burgers, leden van de republikeinsche partij, in hechtenis genomen. Te Santander zijn 19 personen gevangen genomen, toen zij trachtten zich in te schepenhet zijn notabelen behoorende tot de Carlisten en tot de republikeinen. Is er een oorlog tusschen Rusland en Japan op handen Ziedaar de groote vraag, die thans aan de orde gesteld is en waarvan de beantwoording binnen eenige dagen kan worden verwacht. Men kent de oorzaak van het geschilde concurrence tusschen beide om de eerste rol in t Oosten te spelen, de aanleidinghet feit, dat Rusland Mandsjoerije in bezit houdt en de oneenigheid om Korea. Rusland laat Mandsjoerije niet los, dat staat als een paal boven water. Den 8" dezer zou Nioetsjwang ont- ruimd zijn. De Russen zijn er nog, en toen de tao-tai kwam spreken over de overdracht van het bestuur aan de Chineesche regeering, werd hem verzocht direct te vertrekken. En de arme tao-tai maakte beenen. De correspondent van de vNovoje Vremja te Wladi- wostok stuurt het bericht, dat tengevolge van den nood in eenige provincien van China tal van rooverbenaen in Mandsjoerije opduiken, zich met de Toengonezen ver- binden en de veiligheid van den spoorweg bedreigen. Daaruit blijkt de noodzakelijkheid, zegt de correspon dent, om de Russische troepen nog voor onbepaalden en zeide trotsch »Ten derde male verzoek ik van uwe tegenwoordigkeid ontslagen te worden, signor Giotto. Of moet ik lord Asherton verzoeken om mij te. vrijwaren van onwelkom gezelschap Dat. is niet noodig, mylady," antwoordde hij, trotsch in houding en toon. Hij leed zwaar, doch nu ontwaakte zijn fijn-gevoel van eigenwaarde. „lk zal u nooit weer lastig vallen met mijn tegen woordigkeid of met mijn gesprek, Gwendolin Lascelles." Hij wendde haar den rug toe en ging heen, de handen vooruitstrekkende gelijk een blinde, die tastende zijn weg zoekt. Toen hij uit het gezicht en het geluid zijuer voetstappen was weggestorven, gevoelde Gwen dolin zich zondcrling te moede. Het was of haar hart ill haar binnenste stierfzij bedekte het gelaat met beide handen en riep klagend Wat heb ik ge- daan? Och,wathebikgedaan? Wat heb ik gedaan?" vGe hebt iets wreeds gedaan, mylady" ant woordde een stem dicht bij haar. #0, hoe hebt ge zoo wreed kunnen zijn Gwendolin keek op, en zag op de plaats waar Giotto gestaan had een jonge dame, wier uiterlijk veel indruk op haar maakte, omdat dit zooveel afweek van alles, wat zij ooit gezien had. Zij werd boos op zichzelve, omdat zij van de jonge tijd in Mandsjoerije te laten. Ach, dat die noodzakelijk- ■ivoor de Russen zoo welwillend zou wezen, om zich bijtijds te laten //blijken", daaraan heeft nooit iemand getwijfeld. Rusland blijft in Mandsjoerije, dat weten we. Maar dat is ook het eenige, wat we weten. Want van de verhouding tusschen Rusland en Japan op dit oogenblik weten we, eigenlijk gezegd, niemendal. Dagelijks liebben de Engelsclie bladen ons van berichten voorzien, waaruit bleek, dat er een crisis in aantocht was. Maar geen enkele van die berichten was er, dat niet onmiddellijk werd tegengesproken. Japan trekt een geweldige strijd- macht samen, werd er verteld. Neen, luidde de echo, het zijn gewone manoeuvres. Japan stuurt troepen naar KoreaNeen, dat is een gewone jaarlijksche ailossing van troepen. Heeft Japan aan Rusland een ultimatum over Mandsjoerije gezonden? Het werd tegengesproken. Heeft Rusland aan Japan voorgesteld Korea te deeien Het is tegengesproken. De //Morning Post" ontvangt nog steeds berichten, die den otirlog aankondigen. Japanners en Chineezen ver- wachten volgens dat blad elk oogenblik het uitbreken van den oorlog. De Chineezen in het dal van deJaloe nemen reeds de wijk naar Tajifoe. Het gerucht loopt, dat de Japansche troepen te Mazampho geland zijn. De Russen zouden te Port-Arthur ook een aantal veldstuk- ken inschepenvan h»ji bestemming weet men nietaf. Het is een verwarde toestand. Maar een beslissing kan toch niet heel lang meer uitblijven. We zullen weldra weten, wat in het verre Oosten staat te gebeuren. In de zittiDg van gisteren werd zondei hoofde- lijke stemming aangenomen het wetsontwerp tot intrekking van de muntbiljelten. Daarna vingen de beraadslagingen aan over het wetsontwerp tot wijziging van de Gemeentewet, hoofdzakelijk betrekkelijk de benoembaarheid van ambtenaren van den burgerlijken standden rechtstoestand van de gemeente-ontvangers en secretarissen, en de uitbreiding van het aantal wethouders in gemeenten van meer dan 100,000 zielen. De heer Schaper sprak den wensch uit, dat bij de toegezegde algemeene herziening van de Gemeentewet de Begeering met positieve voor- stellen zal komen betreffende regeliitg van de positie der gemeente-ambteuaren en wertlitden, en tot instelling van scheidsgerechten. De Minister van Binnenlandsche Zakeu ant woordde, dat de toegezegde herziening van de Gemeentewet niet zoo algemeen zal zijn als de thans aanhangige, en alleen betrekking zal hebben op de gemeente-bedrijven. Naar aanleiding van dit antwoord van den Minister drongen de heereu Schaper, Passtoors, Drncker en De Klerk er nader op aan, dat de Begeering zal komen met em herziening van de Gemeentewet, waarbij de positie van alle ge- meente-ambtenaren en werklieden zal worden geregeld, in verband met de instelling van scheids gerechten. De heer De Klerk wees daarbij meer in het bijzonder op de wenschelijkheid, om ook de gemeenteveldwachters die nu afhankelijk zijn dame niet op het eerste gezicht wist tot welken rang of stand die vreemde behoorde. Zij was keurig gekleed in zwarte zijde en droeg een kapsel zooals Gwendolin nooit had gezien. Misschien was het een gouvernante of zoo iets, maar dat kon toch niet zijn, dacht ze, toen ze de oude zeldzame kant om haar hals en de diamauten sterren in haar ooreu zag. Ladv Gwendolin richtte zich op in haar voile lengte en zeide op straffen toon ,/Ik geloof dat gij hebt staan luisteren, en wanneer dit werkelijk het geval is, hebt ge geen recht om aanmerkiug te maken op mijne handelingen, waarmee gij op zulk een eerlooze manier bekend zijt geworden Mylady, ik heb niet geluisterd, tenminste niet opzettelijk." „Hoe zijt ge dan hier gekomen Met welk recht zijt ge hier binnengekomen En waarom zijt ge hier dan gebleven „Ik studeerde in de galerij op de piano, mylady. Ik heb verlof om in de verschillende kamers te studeereu ten einde mijne stem te kunnen regelen naar de ruinate, waarin ze moet kliuken. Gij kwaamt onverwacht met uw gezelschap binnen ik vreesde eene ontmoeling met uw ihaqi& en ver- borg mij achter dat beeld, wachtende op een goede gelegenheid om weg te sluipen zoodra uw gezel- van de gemeenteraden, in de regeling op te nemen, terwijl de heer Idzinga wenschte, d«t, nu de regeling van de positie van gemeeute-sfcretarissen en ontvangers uit het aanhangige wetsontwerp zou worden gelicht, ook deze ambtenaren bij een latere algemeene regeling op te nemen. Nadat de Minister had te kennen gegeven, dat men nu niet moest vooruitloopeii op een nog niet ingekomen wetsontwerp, terwijl het goed zal zijn, af te wachten of bij de algemeene regeling der rechtspositie van rijks-ambtenaren, die van ge- meente-ambtenaren en beambten zich kan aan- passen, werden de algemeene beraadslagingen gesloten. Bij de behandeling der artikelen lichtte de heer Smidt toe een door hem en eenige andere leden ingediend amendement, om mogelijk te maken, dat ook vrouwen henoembaar zullen zijn tot gemeente-secretaris. Spreker wees er op, dat in de bestaande wet, die mogelijkheid bestaat, en dat de Minister nu in de thans aanhangige wet alleen maunen tot het ambt van gemeente-secretaris wil toelaten. De vrouwen, die werkzaam zijn bij de arbeids- inspectie, bij de posterijen en telegrafie en bij het schooltoezicht, waren volgens spreker voor dit werk even geschikt als mannen. De heer Schaper ondersteunde het amendement, de heer Heemskerk daarentegen bestreed het. Bij deze partieele wijziging van de Gemeentewet moet deze principieele kwestie volgens hem niet worden uitgemaakt. In de bestaande wet komt het ver- bod van benoembaarheid der vrouw wel is waar niet voor, maar hij het maken dier wet dacht toch niemand aan de mogelijkheid van benoembaarheid der vrouw voor deze betrekking. Overigens is 't niet de vraag, of een vrouw geschikt is voor een of andere betrekking, maar wel of 't haar roeping is. De heer Talma wilde pertinent in de wet schrijven, wat de oorspronkelijke wetgever z. i. heeft gewild niet-toelating van vrouwen tot bedoelde betrekking. De heer Borgesius betoogde, dat hier geen sprake is van het brengen van lets nieuws in de wet. De voorstellers beoogen niets anders dan de oude redactie van de bestaande wette berstellen. Spreker gaf den Minister in overweging, zijn voorstel op dit punt terug te nemen. De Minister vau Binnenlandsche Zaken meende, dat de tegenwoordige Gemeentewet de vrouw van de benoembaarheid tot burgemeester, secretaris of ontvanger beslist uitsluit. Werd een vrouw tot zoodanig publiek ambt benoemd, de Minister zou bet besluit voor vernietiging voordragen. De Begeering heeft dan ook niet anders gedaan dan het bestaande handhaven. De bedoelde toe- voeging is slechts een verduidelijking. Na nog eenige discussie werd daarop het amendement-Smidt verworpen met 59 tegen 28 stemmen. schap voorbij was. Doch alien bleveu hier, zoodat ik mij niet durfde bewegen het gesprek was van dien aard, dat ik mij niet kon vertoonen." v,Wees zoo goed mij te zeggen, met wie ik de eer heb te spreken," zei Gwendolin deftig „Wat is uw positie hier? Ik heb nog nooit over n hooren spreken, nog nooit heb ik u bier ontmoet flMijn naam is Dolly Star, mylady. Ik word gevormd tot zangeres, tot onderwijzeres of voor het tooneeldat hangt af vau de ontwikkeliug mijner stem. Ik was juist aan de studie, toen ge hier binnen kwaamt." *Het is werkelijk vreemd, dat ge hier ten platte lande wordt gevormd voor het tooneel," merkte Gwendolin eenigszins wantrouwend op. jOch neen," antwoordde Dolly bedaard. »Mr. Winter, de organist der abdij, is een goed leer- meester, de lord betaalt voor mij alle kosten en signor Giotto hondt toezicht op mijne studie." ,/De lord betaald en signor Giotto houdt toe zicht Dat is zonderlingdacht Gwendolin met een blik op het schoone meisje tegeuover haar. Doch die blik overtuigde haar, dat elke verdenking was uitgesloten. Zij keek naar de muziek en zag daarop Giotto's naam met de aan- duiding ,/Yoor juffrouw Star." (Wordt liTVolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1