A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 444!. Uitloting Geldleeniag.- Aanbesteding. ussk Donderdag 8 October 1903. aanbesteden: Binnenland Landbouwberichten. I ABONNBMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave 1903, des middags te 12 ure, lokale tijd, ten Raadhnize, bij enkele inschrijviog het uitvoeren wan wrerken aan de gsRiesniehawen, met het ondsrhsudtot 29 Februari 1904. Wat Oostenrijk en Rusland doen. De Engelsche ^inistep-crisis. TER NEUZEN, 7 October 1903. MegggcagiBBsaaaBggagasa orjasa^sy^^ iashs^* Voor Per drie mnanden binnen Ter Neuzen /I,ā€”. Prauco per post Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Atnerika 1,32^. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVOTENTllN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blad versclsijnt Haanda^-, Woensda^- en Vrijtlagavond, uKgeaoodprd op Feestdagen, bij de Firina I*. JT. VAI HE 9AMDE te Ter leuzen, Burgemeester en Wethomlers van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat van de geldleerting groot 5000,ā€” bestaande uit 25 aandeelen van f 20<Lis uitgeloot no. 11 (elf) en betaalbaar gesteld ten kantore van den Gemeente-Ontvanger. Ter Xeuzcn, 5 October 1903. Burgemeester en Wetbouders voornoenid, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wetbouders van PHILIPPINE zullen op EViaandag, den I9den October Aanwijzing wordt gegeveu op den dag der be- steding, des morgens te 8 ure, lokale tijd. Bestekken ziju verkrijgbaar bij den Burgemeester tegeu toezending van /0,50. Haming f 1033,80. Philippine, den 2en October 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, CAMMaEKT, Burgemeester. A. F. ARBROSCHEER, Wethouder. Het telegram, dat de Oostenrijkscbe en Russische regeeringen gezoriden hebben aan haar vertegenwoordigers te Konstantinopel, als resultaat van de beraadslagingen tusscben de Ministers Goluchowski en Lamsdorf te Miirzsteg, luidt volgens het Franscbe nieuws-agentscbap IlilVRS ;,Kort geleden nog is u opgedragen te verklaren, dat Oostenrijk-Hongerije en Rnsland volharden bij hun verzoenings-politiek en dat zij bun program bandhaven, in bet begin van dit jaar opgesteld, niettegenstaande de moeilijkheden, welke een doorvoering in den weg stonden. Want, terwijl toch de revolutionaire comite's aan de eene zijde oiilusten hebben uitgelokt en de ehristen-bevolking der drie vilajets hebben verbinderd mee te werken tot de invoering dezer hervormingen hebben de ambtenaren der Porte, aan de andere zijde, belast met de invoering dezer bervormingen, niet dien ijver getoond, welke gewenscbt was, zijn zij niet doordrongen geweest van den geest, die deze maatregelen ingaf. Om hun vaste besluit te toonen, dat zij aandnngen op een algeheele invoering dezer bervormingen, aange- noinen door de Porte, en welke beoogen de algemeeue veiligheid te verzekeren, zijn beide mogendheden over- eengekomen, een meer kraehtige wijze van contrdle en toezicht in bet leven te roepen. Spoedig zult gij dien- aanfaaude nadere instructies ontvangen. Al erkennen beide mogendheden ten voile den plicht en bet recbt der Porte om de onlusten te onderdrukken, opgewektdoorde bandelingen der comite's, toch betreuren zi jā„¢ het, dat deze onderdrukking gepaard gaat met ver- scbrikkelijke wreedheden, waaronder rnstige in woners moeten lijden. Het komt liaar dus wenschelijk voor, deze slachtofTers ter hulpe te komen. Instructies, be- trekking hebbende bierop, zullen u eveneens spoedig to 'gezoiideii worden; instructies, ingegeven door dit hu- manitaire denkbeeld, dat een bevolkiug, beroofd van alle bestaansmiddelen, gebolpen moet worden, dat bun bet terugkeeren naar de haardeteden dient vergemakke- lijkt te worden, dat verbrande dorpen, scholen en kerken opgebouwd moeten worden. De beide regeeringen koesteren de gegronde hoop, dat baar rustelooze pogingen haar doel zullen bereiken, een algemeenen toestand van .bevrediging te brengen in de geteisterde provincies. Zij zijn er van overtuigd, dat baar wenscben, onpartijdig als zij zijn, verhoord zullen worden door alle partijen, die er belang bij hebben. Ik verzoek u, dit onverwijld ter kennis te brengen van de Turksche Regeering." Deze nota, is te Sofia geenszins onvriendelijk ontvan gen en wordt in Macedonia niet beschouwd als in beginsel verwerpelijk. De Wetscberna Poscbta zegt wij zullen den inlioud der aangekondigde instructies over bet toezicht afwachten, voordat wij over de nieuwe overeenkomst een definitief oordeel velieu. Toch meent meu in Macedonische kringen beslist, dat bet niet aan- gaat de invoering der hervormingen aan de Turksche overheid over te laten. Dr. Tatarsjef, de voorzitter van het revolutionaire comite te Sofia, verklaart, dat zonder de benoeming van een Christen-gouverneur de Mace donia's de wapens niet zullen neerleggen. Simeon Radef maakt het resultaat afbankelijk van de wijze waarop de voorgenomen contrdle zal worden ingevoerd, en van de soort toezicht, die men wil invoeren. Een andere invloedrijke Macedonier verklaarde.Wij zullen vechten zoolang wijn iet iets positiefs zierj gebeuren." De totaal-indruk is voorloopig, dat een werkelijk kraehtige en afdoende contrdle op de invoering der hervorming een aannemelijke grondslag voor de pacifi- eatie van Macedonie zou zijn. Het ligt dus voorloopig geheel in de handen van Rnsland en Oostenrijk, of de toestand in Macedonie zich ten goede zal keeren of niet. Wordt een beetje ernst gemaakt met de maatregelen tot invoering der hervormingen, dan is men van Bulgaarsche en Macedo nische zijde bereid, de toekomst onder de oogen te zien. Londen, 5 Oct. Tot leden van bet ministerie zijn benoemdAusten Chamberlain, als Minister van Finan- cien Alfred Lyttleton, als Minister van KolonienAr nold Forster, als Minister van OorlogBrodriek, als Minister voor IndieGraham Murray, als Minister voor Schotlandlord Stanley, als postmeester-generaal. Londen, 5 Oct. De hertog van Devonshire heeft zijn ontslag-aanvrage als Minister ingediend. Minister Balfour schreef daarop 3 dezer een brief aan Devonshire, waariu bij zijn verwondering over deze ontslag-aanvrage te kennen gaf. Balfour herinnert er aan, dat 16 September de bertog in zijn schrijven er in toestemde in bet Kabinet te blijven, nadat de te volgen politiek in den breede besproken was. Op den dag dat Balfour meende zijn kabinet weer zoowat te hebben opgelapt en voor alle opengevallen posten nieuwe menschen te hebben gevonden, moet hij tot zijn gr-oote teleurstelling ervaren, dat de bertog van Devonshire er bet bijltje bij neerlegt. Een teleurstelling is dit voor Balfour, en dat blijkt uit zijn brief aan den bertog, die bijna een verwijt is. Want door het aftreden van den hertog van Devonshire staat bet geheele kabinet weer op losse schroeven. Bal four schrijft, dat door dit besluit bet resultaat, dat bij met zijn redevoering te Sheffield hoopte te bereiken, zal worden te niet gedaan, en de partij-verdeeldheid zal toenemen. Balfour bad er nog kunnen bijvoegen, dat zijn eigen positie onboudbaar er door wordt en dat hij, naar zijn eigen woord van verleden week moet aftreden, wanneer de hertog van Devonshire in de oppositie gaat. En toch was dit alles te verwachten, van den dag af dat Balfour ging knoeien en kuipen, om Ritchie en diens medestanders kwijt te raken en den hertog van Devonshire te behouden. Door het aftreden van Cham berlain en bet aanblijven van Austen Chamberlain, door bet heengaan van Ritchie c. s. en het blijven van lord Devonshire was een toestand ontstaan die niet kon voortduren. En toen nn uit de redevoering van Balfour te Sheffield bleek, dat de weg, door het Kabinet inge- slagen, moest leiden tot bescherming, kon de hertog niet anders doen dan heengaan. Dit besluit van den bertog zal het kabinet verzwakken maar het zal nog meer ae staatkunde der regeering benadeelen. Het zal er toe bijdragen, om de openbare meening in Engeland te doen inzien, dat, welke fraaie namen Balfour ook moge bedeuken voor zijn politiek en welke pbilosophische argumenten hij ook moge aanvoeren, bet invoeren van graanrechten altoos op den bodem van zijn program zal liggen, en dat duur brood er het onverbiddellijke gevolg van wezen moet. Dit zal de lucht opbeldsreu, en de splitsing in de unionis- tische partij verhaasten. En dit is bet juist, wat Balfour vreest. Het aftreden van den hertog van Devonshire, die nu eindelljk ontwaakt is en ziet op welk een verkeerden weg Balfour hern bracht, beheerscht voor het oogenblik den toestand. Dat is van meer belang dan bet optreden van een stelletje menschen, die zich tot dit oogenblik door niets onderscheiden hebben, als Ministers. Sedert eeiiigen tijd is men aangevangen met de voorbereidende werkzaamheden voor de tram MiddelburgVlissingen, Koudekerke, Domburg. De weg wordt uu ui'gemeten en afgebakend, waarop bet in kasrt brengen zal voigen. Zoadra dan ook de onteigeningswet zal zijn aange- notneD, wordt met kracht de hand aau het werk geslagen. (M. Ct.) Door Burg, en Weth. alhier zijn benoemd tot brandmeester bij de gemeente-brandweer, de oiidprbruudmeesters M. Verbrugge en J. J. Ver- jaal en tot ouderbraudmeester de heeren J. Bikker en P. L. Boogaard. Omtrent den diefstal van geld bij L. G. te Zaamslag, waarvan wij in een vorig nuinmer melding maakten, kunnen wij thans nog het volgeude mededeelen De dader, tenminste als el1 maar een is geweest, moet langs de achterzijde door het opscliuiveu van een raarn, het pnkhuis van G., een zijvertrekje van diens woning, zijn biuneiigekomen, althans G. voud de vensters van dat raam, die bij voor zijn vertrek had aangeduwd, open toen hij Vrijdag- uiorgen na twee dagen afwezigbeid van de reis lerugkwam, terwijl hij op een zak voedermeel in dat pakhuis voor het raam de afdruk van een voetspoor ontdekte. VV..8 het dus al heel gemakkelijk om zich de toegang tot G's woning te verschaffrn, niet minder gemakkelijk was het ook, daar geen enkele deur van binnen op slot was om in het kantoortje te kircen waar de ruim f 3000 geb.irgen waren in eene tafellade, de bankbiIjetten in eene portefeuille en diet ziivergeld in een linnen beurs. Met een valschen sleutel, want braak was in 't geheel niet te bespeuren, moet het slot van die lade verder zijn geopend. Die lade vond G. bij zijne thuis- komst, evei.als een tweede waariu zich zijne papieren bevonden op den grond liggen, de papieren links en rechts over den vloer verspreid. Er schijnt intusschen te Zaamslag al aardig over dien diifstal gedacht te worden. Zijn er misschien die gelooveu dat de diefstal werkelijk is gepleegd, andtren schijuen te rneeueu dat het slechts een fictie is. Wat er van zij, dit is zeker dat, zoo de diefstal werkelijk is gepleegd, dit voor den betrokkene geen kleinigheid is, daar al zijue contanten dan schijnen medegenomen te zijn. Dit is dan ia een kort tijdsverloop de tweede maal, dat te Zaamslag een belangrijk bedrag aan geld is ont- vreemd. Laten wij hopen dat ook deze zaak tot klaarheid mag gebracht worden. Door deu wacht- meester der marechaussee van Ter Neuzen is Maandag den geheelen dag daarnaar een onderzoek ingesteld. Wat echter den uitslag daarvau is, is oos niet bekeud. Door het schrikken voor een autoraobiel raakte Maandagavoud op den Sasdijk te Axel een tuig paarden op hoi. De wageu waarvoar de paarden gespannen waren, botste op een juist daar aankomend karretje met paard, waardoor dit span met haar passagiers van den dijk rolde. Alles liep eveuwel nog al gelukkig af, alleen aan den wagen was eeuige schade. Met ingang van 10 dezer is in Zeeland verplaatst de commies bij 'sRijks belastingen H. Post van Zuiddorpe naar Leiden (tijdelijk) en zijn benoemd tot kommies 4e kl. A. de Block, St. Jansteen, wien Zuiddorpe, J. Quist, Tholen, wien Sas van Gent, G. Verhoek, Oosterland, wien IJzeudijke en P. A. Hubregtse, Burgh, wien Aardenburg als tijdelijke standplaats is aangewezen. Nair aauleiding van bet adres der afdeeling ,/Hulst" van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Yeeteelt aan Z. Exc. den Minister van W., H. en N., houdende klachten over gebrek aan opslagplaatsen voor suikerbieteu latigs het kanaal nabij Ter Neuzen, die thans teugevolge van de sluiswerken niet knnnen worden gebruikt, heeft Z. Exc. te kennen gegeven, dat ofschoon aan het verzoek om den berm van den Kanaal- dijk over de voile leDgte tusschen de heetometer- palen 134 en 142 te doen ontruimeu, vooreerst nog niet kan wordeu voldaan, toch voor den opslag van suikerbieteu meer oppervlakte be- schikbaar zal zijn dan tijdens de vorige bieten- campagne en dat overigens aan het verlaugen zooveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen. Ter kennis van belaughebbenden wordt ge bracht, dat de kleiue schutsluis van het kauaa] door Zuid-Beveland, te Hansweert, weder voor de scheepvaart is opengesteld. De officier van justitie te Middelburg heeft hooger beroep aangeteekend tegeu het vonuis deu 25 September door de rechtbauk aldaar gewezen, waarbij J. R., 72 jaar, burgemeester der gemeente Borssele, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde wederrechtelijke toeeigening van aan de strandvonderij toebehoorend aangespoeld hout. Hoek. Nadat de tsren bij het Ned. Herv. kerkgebouw was vemieuwd, werd meermalen den wensch geuit stond er nn ook maar een nieuw kerkgebouw achter. Steeds luider en luider werden die wenschen, en zal men thans tracklen deze te verwezenlijken. De beer L. de Bruijne, bouwkundige te Ter Neuzen, heeft voldaan aau de opdracht tot het makeu van een plan en begrooting en nu zal men trachten de noodige fondseu bijeen te krjjgen om bet werk nit te voeren, waarvoor bij de gemeeute- leden eene inzameling wordt gehouden. Zaamslag, 5 Oct. Heden werd in Ret logement van den heer G. de Yisser, ten overstaan van den notaris Van der Moer, ten verzoeke van het algemeen burgerlijk armbestuur van Zaamslag overgegaan tot den verkoop van een woonhuisje kooper hiervan werd de heer Reinier de Jonge Iz. alhier, voor de som van 145. Sas van Gent. Dinsdag werd alhier door het dageljjksch bestuur ten ra&dhuize aaabesteed de levering van 2000 liters petroleum ten behoeve der straatverlichting in de gemeente, w:,arvan aan- nerner werd de heer G. van Veen alhier voor f 155. Het passage- of straatgeld werd verpacht- voor een jaar aan den heer F. J. Gilson alhier voor de som van f 600. Verder werden nog ver- pacht 24 perceelen vestinggrond voor deu tijd van drie en zes jaren. Sas van Gent, 5 Oct. Zondagavoud na elven (dus na het sluitingsuur) is er op de eerste ver- dieping boven het herberglokaal van D. W. uaast het stadhuis, een verschrikkelijk drama afgespeeld, zooals hedenmiddag gebleken iswant voor han, die daar gisteravoud op dat uur voorbijgingen, maakte het dien indruk niet. Men had wel een heftige woordenwisseling gehoord, doch dat ge- beurt daar wel meer in dat huis en ook was het spoedig daarna stil geworden, zoodat men die kijfpartij bijnageheel vergeten was, toen hedenmiddag het gerucht zich verspreidde dat de 23jarige E. W. (de zoon van bovengenoemden herbergier) twee messteken in de zijde had bekomen. Dit moet gebeurd ziju omstreeks den tijd daar zoo even gemeld. Eerst hedenmiddag is geneeskundige bulp ingeroepen en ook de politie met een en ander in kennis gesteld. De dekter coustateerde dat beide wonden leveus- gevaarlijk zijn (een er van was tot in de longen). De politie stelde een streng onderzoek in. Dader of daders onbekend. Het vermoeden ligt voor de hand (orndat bet feit na sluitingstijd en buiten de herberg plaats vond), dat men hier met een familiedrama te doen heeft. (Zel.) Hulst. De kermis alhier is dit jaar weder niet zonder wanordelijkheden afgeloopen. Eenige personen van Belgisch Clinge, 12 a 15 in getal, waren j. 1. Zondag naar hier gekomen, blijkbaar mjt het doel om den boel eens wat op te schep- pen zoo men dat noemt. Na in verschillende herbergen ruzie gemaakt te hebben, bezochten zij ook een herberg op de Markt, mishandeldcu daar den kastelein en ook een bezoekster die niet verkoos met een van hen te dansen. Toen daarop de ter hulp geroepen marechaussees binnen tradeu om de belhamels uit die herberg te verwijderen, moesten zij het ontgeldeu. Er werd met steeneu en bierglazen naar hen geworpeu, en terwijl ten slotte een der marechaussees een zoodanige schop outving, dat hij zich onder geneeskundige be- handeling moest stellen. Dat intusschen van d? zijle der politie ook menige klap werd uitgedeeld om meester van het terrein te blijven, spreekt van zelf, verscheidene hminer moesten met een bebloed hoofd of een verwouden arm het terrein van den strijd ver- lateu, terwijl eukelen van de voornaamsten die gekend ziju later nog met de strafrechter zullen hebben af te rekeuen. 0s86nisse. De afdeeling der R. K. Kiesver- eeniging heeft tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing van een lid van de provinciate staten (vacature Van Waesberghe), de heer C. Dierick, burgemeester te Koewacht. De Brusselsche gemeeuteraad heeft zich Maandag avoud bezig gehouden met een bespreking der qusestie van de opening der grenzen voor Hol- laudseb vee. Het socialistische lid Van den Dorpe deed een voorstel waarin hij den raad in over- weging gaf een adres te richten tot de Regeering om de opening 1e verkrijgen der Belgische grenzen voor Hollaudsch vee, wat met zich mede zou breig u een vermindering der vleeschprijzen in Belgie. De vrees voor mondzeer, zei spreker, is Diets dan een voorwendsel, deze ziekte heerscht erger in Belgie dan in Nederland, wat aangetooud wordt door de officieele statistieken. De Regeering heeft niets anders gewild dan eenige veefokkers bevoordeelen. Het liberate lid Leinonnier ondersteunde het voorstel van den heer Van deu Dorpe, en de raad(

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1