Ter Neuzensche Courant. Zaterdag- 3 October 1903. 43« Jaargang. Landbouwberichten. No. 4439. FETJILLETON. S1GN0RA STELLA. Binnenland. Telegrafische berichten. TAATZElZElIDEi "RT iA-ID. Op den Balkan. De Czaar te Weenen. TEIt NEUZEN, 2 October 1903. RECHTSZAKEN. Het eenige rijk dat profijt getrokken heeft van den Russisch-Turkschen oorlog en het daarop ge- volgd verdrag van Berlijn isTurkije. De Sultan en de regeering van Turkije hebben van den aanvang begrepen dat de ingestelde Europeesche controle niets waard was, dat de onderlinge naijver tusschen de mogendheden baar vrees voor elkaar deze controle tot een onding maakte en de ervaring van 25 jaren heeft dit begrip, eerst schoorvoetend beproefd op zijn werkelijke waarde, opgevoerd tot een volmaakt besef van gerustheid over wat men quasi-dreigend noemdeEuropa's interventie. Turkije weet nog veel zekerder dan de mogend heden dat een interventie van eenige Europeesche regeering niet wacbten staat en het gedraagt zich daarnaar met alle vrijmoedigheid die men van dit rijk kan verwachten. Men leze slechts de volgende berichlen en oor- deele dan zelf. De Times meldt uit gezaghebbende bron „Het comitS van Yildiz-kiosk voor Macedonische zaken heeft der Porte aangeraden voortaan elke Buigaar, die gevangen genomen wordt, hetzij hij gewapend of ongewapend is, te fusileeren. ilet comite bestaat uit Tahsir-pacha, Edhem-pacha en Izzet-pacha, den kamerheer die een werkzaam aan- deel moet hebben gehad in de Armenische moorden te Konstantinopel en die eerst kort geleden tot lid werd benoemd. De Porte heeft den Raad opgevolgd en in dien geest de noodige bevelen gezonden naar het terrein der operaties' Een tweede bericht geeft Reuters bureau z/Volgens geloofwaardige berichten zijn in Monas- tir 111 dorpen geheel of gedeeltelijk verbrand door de Turken. Deze dorpen badden te zamen 10,400 woningen, waarvan 9700 zijn verwoest. Men raamt dat 50,000 inwoners zijn gevlucht, van wie de meesten van alles zijn ontbloot En het volgende bericht zet de kroon op alles z/Bachiar-pacha, de bevelhebber der Tnrksche troepen, die Krusjevo en Smilieno hebben verdelgd heeft de Medidja-orde le klasse gekregen. Hij is naar het district Kastoria gezonden, waar hij reeds zes dorpen heeft platgebrand en waar een aantal opstandelingen zijn gedood." Wil men nog sterker bewijs dat Turkije lacht om de vertoogen der mogendheden Slechts deze schijnen dit niet te begrijpen. Ze hebben de handen vol met vertoogen en uota's en 't beantwoorden daarvan. Terwijl Macedonia door de Turksche troepen wordt uitgemoord, beraadslagen de gezanten te Konstantinopel over uitbreiding der hervormingen, die misschien binuenkort niet meer noodig zullen zijn. Ze praten over nog meer vrij- heid voor het binneulandsch bestuur van Macedonia dat er niet is en er wel nooit zal komen op deze wijze en zullen, naar luid van de berichten, het daarover spoedig eens zijn. Ze zullen dit uitge- breide hervormingsplan dan voorleggen aan de Turksche regeering en men hoopt dat ook deze het zal goedkeuren. Daaraan twijfelt uiemand, de Turksche regeering keurt immers alle hervormingsplannen goed en voert ze niet uit. Duidehjker inzicht van de eischen van den toe- stand van de mogendheden die niet willen zien, toonen de volkeren. Dinsdag heeft zich het Britsche volk wederom duidelijk uitgesproken, zooals uit het volgende blijkt ,/Londen, 29 Sept. Hedenavond is in St. James's Hall een meetiug gehouden die door publiek van elke staatkundige kleur en elke godsdienstige overtuiging werd bijgewoond. Met algemeene stemmen werd een motie aange- nomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd krachtiger maatregelen te nemen om een eind te maken aan de ellende in Macedonia en de Mace- doniers van het Turksche juk te bevrijden. Vrij bewerkt door AMO. 48) Waarde lady Gwendolin, ge moest die proef liefst niet herhalen," zei lord Asherton, //de viool is geen geschikt instrument voor u." Hij ging weer zitten en hervatte het gesprek met lady Avon- more. Gwendolin reikte de viool aan Giotto toe, doch in plaats het instrument aan te nemen, verzocht hij haar de viool eigenhandig in de fraaie kist te leggen. Dat deed zij, legde den strijkstok er bij en sloot op zijn verzoek ook eigenhandig de vnolkist. Toen zij hem den sleutel overreikte, stak hij dien in zijn borstzak. Die plaats heeft de slentel nooit meer verlaten. De viool bleef in de kist, op dat niemand het instrument ontheiligde, dat zij in handen had gehad. En dit alles viel voor onder de oogenvanhen, die deze twee jocge lieden hadden moeten behoedeu voor een hopelooze liefde. XVIII Een paar oogen sloeg echter nauwkeurig acht op alles wat tusschen het jonge paar voorviel. Dat Deze motie toont een zuiver begrip van de zaak. Het eenige waar het om gaat is de rust en de veiligheid van den Macedonischen boer. Natio- naliteiter.quaeslies hebben daarmede niets te maken. Maar Engeland heeft helaas geen Gladstone meer aan het hoofd der regeering De Keizer van RuslaDd is Woensdagmorgen te Weenen aangekomen. Aan het station werden hij en ziin Minister van Buitenlandsche ZakeD, graaf Lamsdorff, door den Keizer en de aarts- hertogen ontvangen. De ontvangst schijnt heel hartelijk geweest te zijn. Langs den geheelen weg tot aan den Hofburg stonden troepen op- gesteld. Achter de troepen bevond zich een dichte juichende menigte. Aan het gala-dejeuner ten kasteele zaten beide keizers aan, benevens de aartshertogen en -herto- ginnen, graven Lamsdorff en Goluchowsky, de Ministers, enz. Keizer Frans Jozef bracht de volgende toost uitHet is mij bijzonder aangenaam U. M. miju blijdschap uit te drukken, nu ik haar welkom mag heeten. Voldoende aan de uitnoodiging ter jacht, welke ik zoo gelukkig was haar te doen toekomen, gaf U. M. een nieuw bewijs van vriend- schap, dat ik hoog waardeer. De genegeuhtid, die uit onze betrekkingen blijkt, oefende her- haaldelijk reeds een weldoenden invloed uit op de politieke betrekkingen onzer staten. Ik vlei mij met de hoop, dat de thans zoo volkomen overeenstemming van onze denkbeelden en op- vattingen ten aanzien der betreurenswaardige ge- beurtenissen in het Balkangebied er toe zal bij - dragen het succes te verzekeren van de actie, die wij gezamenlijk volgen in het belang van den Europeeschen vrede. Van dat gevoelen doordrongen drink ik op de gezondheid van mijn waarden, trouwen vriend Z. M. Keizer Nikolaas. Deze antwoordde Het welkom door U. M. mij toegeroepen treft mij diep. Met groot genoegen ontving ik de vriendelijke uitnoodiging, gelukkig in staat te zijn persooDlijk nog eens de gevoelens te kunuen uitdrukken, die mij bezielen bij het optreden onzer Regeeringen en die het kostbaar onderpand zijn van het succes van het groote werk der pacificatie, dat wij in gemeen overleg hebben ondernomen. Het menschlievende doel, dat wij nastreven, si uit alle partijdigheid buiten en moet vastberaden en volhardend bereikt worden met de middelen die het best geschikt zijn voor een wezenlijken en blijvenden vrede. Onze pogingen zullen, naar ik hoop, bijdragen tot bevestiging van den alge- meenen vrede. Ik drink op de gezondheid van mijn waarden en vereerden vriend Z. M. Keizer- Koning Frans Jozef. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Kamer werd door de commissie voor onder- zoek der geloofsbrieven van het gekozen lid te Sittart, o. m. gerapporteerd dat geen bezwaren tegen de verkiezing door de kiezers zijn ingebracht en geen feiten aan het licht zijn gekomen, die met de wettigheid der verkiezing in verband zijn te brengen. De commissie vindt dus geen aanleiding tot op- merkingen harerzijds en stelt mitsdien voor, den heer Beckers toe te lateu als lid der Kamer, na eeds- of belofte-aflegging. Daartoe werd zonder stemming besloten. Zijn wij wel ingelichf, dan is onder de wijziging en aanvulling in het Wetboek van Strafrecht, in de Troonrede aangekondigd, o. m. ook begrepen een voorstel tot verbod van open- lijke huizen van outucht; tegen de uitstalling van Nieuw-Malthusiaansche schandmiddelen tegen schandaal-col portage. (Stand.) was Dolly Star. Haar kamer zag uit op den Itali- aanschen tuin-aanleg, waar de vier hoofdpersonen van dit verhaal verscheidene uren van den dag doorbrachten. De indruk, die Gwendolin, bij haar eerste verschij- nen op het kasteel op signor Giotto maakte, had Dolly's hart getroffen als een dolksteek, en nu be- studeerde zij met ijverige zelfmartelingdetoenemende gevoelens van liefde tusschen die twee jonge harten. Sedert de komst der voorname gasten had Giotto weinig belangstelling getoond in Dolly's oefeningen. Kort te voren had hij aan Mr. Winter een moeilijke zangoefening gegeveu, zeggende, dat juflrouw Star die wel goed zou kunneu zingen. De organist had geantwoord //Ja, als zij een nachtegaal was, zou het wel gaan." Dit had Dolly gehoord. Zij nam de oefening in studie en bracht het door ingespannen ijver zoover, dat zij dat stuk zeer goed zoug, al was zij geen nachtegaal. Op zekeren morgen zat zij met Maria Pia in de kamer van Giotto aan diens groote piano te stu- deeren. Tegenwoordig was hij daar zelden bij vroeger bijna altijd. Doch dezen morgen kwam hij in de kamer. „Goeden morgen", klonk het van zijn lippen en haastig begon hij iets te zoeken. Zoodra hij het verlangde gevouden had, wilde hij heengaan, maar Dolly was opgestaan en hield hem bij de deur staaude. fMijnheer", begon zij eenigszins beschroomd, #ik De vice-president van den Raad van State, de heer Schorer, is gisterenmiddag in 69jarigen ouderdom overleden. Jhr. Mr. J. W. M. Schorer, 8 Maart 1834 te Middelburg geboren, bekleedde voor hij met de leiding van het hooge staatscollege werd belast, verschillende belangrijke bestuursbetrekkingen, eerst die van burgemeester te Nieuw- en St. Jooslaud daarna te Middelburg, vervolgens het ambt van Commissaris der Koningin in de proviDcie Noord-Holland. Uit die betrekking werd hij in het laatst van 1896 geroepen tot de hooge waardigheid welke hij tot aan zijn jongste ziekte bekleedde met de hem eigen ijver, toewijding en nauwgezetheid. Zijn uitgebreide kennis van het administratief recht, zijn bezadigdheid en onpartij- digheid gepaard aan een groote mate van scherp- zinuigheid, maakten dezen staatsdienaar zoo uiter- mate geschikt voor de gewichtige taak die op zijn schouders rustte. Ook als voorzitter van de afdeeling voor de geschillen van bestuur gaf bij daarvan meuigmaal blijk. Hem viel de eer en het voorrecht te beurt H. M. de Koningin te mogen huldigen bij de trconsbestijging in 1898, te behooren tot de getuigen bij de voltrekking van het burgerlijke huwelijk van onze Vorstin, en de Koningin in de vergadering van den Raad van State te zien verschijnen en te begroeten toen zij den Prins als lid van het college binnen- leidde. Zoowel in als buiten zijn hooge functie trok Schorer velen aan door zijn aangenamen eenvoud, vriendehjkheid en toegankelijkheid voor alien die tot hem kwamen. Tal van nuttige instellingen steunde hij met de daad, met zijn naam en invloed, o. a. de vereeniging ,/Moed, Beleid en trouw", vereeniging tot ondersteuning van en het bezorgen van betrekkingen aan ridders der Militaire Wil- lemsorde. Bij Koninklijk besluit is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen eerepen- ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffdijk getuigschrift toegekend aan den heer I. Hengeveld, tijdelijk adjunct-ingenieur van den rijkswaterstaat te Ter Neuzen, wegens het met levensgevaar redden van een drenkeling aldaar, uit de Wester-Schelde. Zooals wij gisterenmorgen reeds door aan- plakking aan ons bureau bekend maakten is Salomon Koole, verdacht van den bekenden drie- voudigen moord te Kuitaart, op vrije voeten ge- steld. De moord werd Vrijdag 8 Mei gepleegd en Koole den 11 Mei gearresteerd, zoodat hij ruitn 4l/s maand in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. Koole werd uit de voorloopige hechtenis ontslagen op een daartoe strekkende vor- dering van het O. M. Niettegenstaande door justitie en politie al het mogelijke is aangewend om in deze zaak meer licht te ontsteken, mocht het niet gelukken bewijzen van schuld ten opzichte van den verdachte te ontdekken. Spoedig was hier gisternamiddag bekend dat K. per prov. boot alhier was gearriveerd, en trok hij hij het passeeren door onze straten, de aandacht veler nieuwsgierigen. In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is o. m. door stsats- raad Mr. van Geunep rapport uitgebracht over het beroep van den gemeenteraad van Koewacht tegen het beslnit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring is onthouden aan de be- grooting dier gemeente voor 1903. De koninklijke beslissing volgt later. De schuttingen door de groote sluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, zullen, iu verband met uit te voeren herstellings- werken, te beginnen met 28 September 1903, tot nadere aankondiging niet geregeld kunen plaats hebben. geloof dat ik nu die oefening wel kan zingen waar- over ge met Mr. Winter hebt gesproken. Zondt ge eens willen luisteren Giotto maakte een beweging, die duidelijk zijn ongeduld verried, en fronste het voorhoofd. Luisteren naar Dolly, terwijl Gwendolin beneden op hem wachtteDat zingen was hem geheel onverschillig, vooral op dit oogenblik Doch de teleurstelling op Dolly's gelaat ziende, zeide hij: //Ik heb haast, er wacht iemand op mij, maar maak vlug voort, dan zal ik luisteren." Hij staple naar de piano, nam de muziek driflig uit haar hand en zette die op den lessenaar. Door de drift viel het papier op den grond, zoodat Dolly het moest oprapen. Hij sloeg een paar tonen aan, doch blijkbaar waren zijn gedachten niet bij de muziek. //Begin maar dadelijk," zeide hij. Waar wacht ge op En hij speelde het stuk, waarbij Dolly zong alsof zij een nachtegaal in de keel had. z/Nu zal hij wel tevreden zijn, en mij een woordje van lof geven," dacht zij. Maar toen het stuk uit was, wierp hij de muziek op de piano als een schooljongen, die vacantie krijgt en zei z/Heel goed juffrouw Star, beter. dan ik had verwacht. O ja, wilt ge aan Mr. Winter zeggen, dat ik vandaag de oefeningen van de koorkapel niet k^n bijwonen. Milord wenscht ook, dat ik aanstaanden Zondag hem en de dames vel-gezeld naar de Craven-kapel." Aan het postkautoor Hulst en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand September 1903, ineelegd 11634,94, terugbetaald 12595,22^. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 4978. Zaanislag, 2 Oct. Hedenvoormiddag werd aan den burgemeester door L. K. Geluk alhier aangifte gedaan, dat uit zijn woning tijdens een afwezigheid van eenige dagen, was ontvreemd, een bedrag van ongeveer f 3000. Philippine, 30 Sept. Bij missive van 25 Sept. j. 1. is de openbare school te Philippine door de commissie van de volksgezondheid wegens onge- zondheid en bouwvalligheid afgekeurd. Volgens art. 5 der wet op het lager onderwijs kan tegen de uitspraak van den inspecteur bij Gedeputeerde Staten in hooger beroep worden gegaan. '8 Gravenliage, 2 Oct. Door de rrgeering worden maatregelen voorbereid, om den invoer van nikkelen en koperen vreemde munt te breidelen. Heden werd voor de rechtbank te Middelburg behandeld de zaak tegen A. C. V., 23 jaar, landbouwersknecht, geboren en wonende te Ossenisse, thans in hechtenis in het huis van bewaring, te Middelburg, ter zake dat hij den 19 Juli 1903, des avonds omstreeks 9 uur te Kloosterzande, gemeente Hontenisse in de herberg van P. G. moedwillig B. A. Esseling een steek met een mes in den buik heeft toege- bracht, welke beneden den rechterribboog een bloedende wonde heeft veroorzaakt, waaruit een lioeveelheid weefsel naar buiten gekomen is en tengevolge van welke verwonding voornoemde Esseling eenigen tijd in levensgevaar heeft verkeert. Het openbaar ministerie eischte tegen bekl., die alles ontkende, 1 jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. J. F. van Deinse, advocaat en procureur te Middel burg, concludeerde tot vrijspraak. Men schrijft aan de N. R. 0. Nog dagelijks nemen in Belgie de protesten toe tegen de moeilijkheden, door de regeering gemaakt bij den invoer van vreemd vee. Dezer dagen diende de gemeenteraad van Molen- beek St. Jean een verzoekschrift bij de Kamer van Volksvertegenwoordiging in, om wijziging in de bepalingen van dien invoer te maken. Daarin wordt o. a. gezegd dat de toestand, door die be- lemmeringen teweeggebracht, des te erger is, nu de ongunstige zomer den oogst van graan en aard- appelen zeer ernstig benadeeld heeft, waardoor nadeelige gevolgen znllen ontstaan, zoodat de open- bare macht noodzakelijk tusschenbeide moet komen om de vleeschprijzen te doen verminderen. Vooral is van beteekenis, dat de leden van den Hoogen Raad van nijverheid en handel in de provincies Luik, Henegouwen en Oost-Vlaanderen aan de regeering verzoeken om dien Raad bijeen te doen komen, teneinde over den veeinvoer te beraadslagen en wijzigingen in de wetten en besluiten daarom- trent te verkrijgen, in het belang der verbruikers, meer in het bijzonder der werkende klasse. Een der Belgische dagbladeu, die voorop stelt dat de grenzen nimmer voor den invoer van vreemd vee hadden moeten gesloten worden, zegt o. a. dat iD de Kamer, zonder tegenspraak van den Minister van landbouw, is medegedeeld dat een vermeerdering van 10 centimes per kilo, per jaar een vermeerdering voor het totaal der geslachte beesten geeft van meer dan 20 millioeu frauken. Nu dit jaar de gemiddelde verhooging meer dan 10 centimes zal bedragen, moeten de verbruikers meer dan 20 millioen franken verliezen en dat wel, zegt Hij ging heendat was al de lof, dien zij van hem kreeg. Arme Dolly Zij keek het venster uit en zag Giotto naast Gwendolin. Hij bood haar een roos aan, die hij in het voorbijgaan had geplukt. Dolly keerde zich om met zulk een smadelijke uitdrukking in het gelaat, dat Maria Pia, die alles zag en wist haar omhelsde en aan haar boezem liet rusten. Dolly vergoot in stilte haar tranen, toen plotseling op de deur werd geklopt. Beide vrouwen gingen haastig op hare gewone plaats zitten. Daar kwam Rafael, de kunstschilder, binnen. Hij vertoefde gaarne in Giotto's kamer, vooral wanneer Dolly er was. Hij had een portefeuille bij zich die hij op taiel legde. Spoedig had Dolly zich hersteld en vroeg nu, wat Rafael in die portefeuille had. vDe schetsen van mijn groote schilderij. Milord keurt ze goed, hij wil de schilderij laten tentoonstellen, zoodra ik er mee gereed ben. Wilt ge eens zien En de portefeuille openslaande, toonde hij zijn werk, waarvan de verschillende teekeningen weldra de tafel bedekten, aan welke alien hadden plaats genomen. Rafael kon al aardig wat Engelsch spreken, en vertelde wat de schilderij voorstelde. Rafael was zeer in zijn schik, dat hij zoo met juffrouw Star kon praten, maar spoedig moest hij de kamer uit, daar Mr. Winter kwam om les te geven. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5