A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4439. AAUBESTEDIHG. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Zaterdag 3 October 1903. 43e Jaargang. lEEEER/STIE! BXjAD STEMMING Ter-visie-ligging opgave van Candidaten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ter verkiezing van lid van PROVINCIALE STATEN. de Dinsdag, den 13 October aanstaande, Van Alphen P. H. W. Dregmans P. Dumoleyn E. B. Vcgelwanger J. Het leggen van kei- en klinker- bestpatingen in een gedeelte van de straat tusschen de Donze-Visserstraat en het Nieuwediep, met bijSevering van aile daarvoor benoodig- de materialen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Wie? E9S0HE COITRA Per drie irmanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bashouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit Mart verschijnt IHaamlag-, Woeoidag- en Vrijdasavond, isitgezonderd op Feestrtagen,, hij de rinna J. »AXl»fS te Ter Semen, De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN, brengt ler openbare kennis, dat tp van des morgens acht lot des namiddags vijf uren, de Hemming zal geschieden ter vervulling van ein plaatt in de Provinciate Staten van file land voor het kiesdistnct Hulst, waartoe deze gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 12S van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij die opzettelijk zich voor een ander nitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Ter Nenzen, den 30 September 1903. De Bnrgemeester voornoemd, 1'. MOES, 1». b. De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt toekend, dat de va., der. Burg-meester van de hoofdplaats van het kiesdistrict Hulst ontvangen opgave, vermeldende de namen, voorletters en woonplaatsen der candidaten in alpha betische volgorde, gesteld bij de op 29 September 1903 gehouden verkiezin; ter vervulling van ten plaals in de Provinciale Staten van Zeeland, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd, terwijl een afschrift dier alphabetische opgave is nangeplakt. Ter Neuzen, den 30 September 1903. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, 1". b. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, zullen op Maandag, 19 Octoben a. s., des namiddags ten due u r e, in het openbaar ten raadhuize aanbesteden Plaatselijke aanwijzing zal worden gegeven op 12 October a. s., des voormiddags ten 9 ure. Bestek en voorwaarden zijn ter Secretarie ter inzage en verkrijgbaar voor 25 cent per stuk. Ter Neuzen, 1 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, P. MOES, L° Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 October de volgende vonnissen uitgesproken P. D. V., oud 22 j., timmermansknecht, J. B. v. d. V., oud 29 j., smid, beiden wonende te St. Jansteen. zijn wegens mishandeling ver- oordeeld de le tot 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 2e tot 1 maand gevangenisstraf. F. B., oud 23 j., leurder te Clinge (Kauter), is wegens diefstal veroord. tot 14 dagen gevang. J. F. d. K., oud 17 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. S. F. B., oud 41 j., huisvrouw van P. v. H., arbeidster te Philippine, is wegens mis handeling veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. C. d. H., Oud 37 j., huisvrouw van C. H., zonder beroep te Zaamslag, is wegens mishande ling veroord. tot 7 dagen gevang. J. v. d. B., oud 26 j., arbeider te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. D. v. H., oud 65 j., landbouwersknecht te Westdorpe, is wegens diefstal veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. J. 0., oud 22 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen Uit de bijlageu van de vestingbegrooling voor 1904 blijkt, dat de uitvoering van de vestiug- wet na 1874 reeds 45,951,530 heeft gekost tot het eiude van 1903. Hoeveel zou daarbij nog moeten worden ge- voegd voordat we van ^voltooid" zullen kunneu spreken Hbl. Een sigarenwinkelier te Breda verkoopt voor 10 cts sigaren, doch heeft dan bovendien een lot cadeau op een der verlokkelijke prijzen in de etalage. Een slagersknecht kocht voor een dubbeltje en vroeg hoeveel loten er wel waren. Hij vroeg ook of alle prijzen wel in die loten waren opge- nomen. Op het antwoord, dat er 1450 loten waren en alle prijzen er in zaten, zeide de slagers knecht /zmiju", betaalde f 145, en vond het, daar alle prijzen er toch inzaten, niet noodig ze te controleeren, maar begon eenvoudig de winkel- etalage leeg te dragen. Een fiets, een gouden horloge, enz. enz., bovendien een groote hoeveel- heid sigaren, daar men voor elk dubbeltje nog 4, 5 of meer sigaren koopt, waren de buit van de slagersknecht, die met den koop zeer tevreden is, daar hij reeds een zoet winstje heeft kunnen maken. Dinsdagavond was's Hertogenbosch in rep en roer. De slagers daar namen wraak op een bunner, die het had durven wagen, om een kalf, dat door de ambteuaren der belastingeu bij e£n zijner collega's was benaderd, te koopen. Alle Bossche slagers en slagersknechts toonden zich //solidair" met den eersten eigenaar van het kalf en hielden, daarbij door vele honderden niet- slagers bijgestaan, een optocht door de stad, met zich voerende attributen op het ongehoorae feit betrekking hebbende, en telkens stahdhoudende voor het huis van den „onderkruiper". 't Was een lolletje van belang dat tot laat in den avond duurde, maar zonder ernstige ongeregeldheden mocht afloopen. De talrijk vertegenwoordigde politie behoefde zich enkel en alleen tot mee- loopen en toezien te bepalen. Zeldzame spaarpot Door een der verpleegden van de ^Johannes- Stichtiug", te Nieuwveen, werden 4 muntbiljetten van 10 gevonden in een pet. Een nu over- ledene in die stichting, wien deze pet had toebehoord, had de muntbiljetten in de voering genaaid. De vinder ontving een fooi van f 2,50. ,/Een bekeerde" vraagt per advertentie in een der bladen een goed ouderhouden, niet te suel loopende trekschuit te huur of te koop, irwegens afscbaffiug van automobiel". Een politiebeambte had een particulier een gulden gegeven, om voor 85 cent een flesch bran- dewijn te koopen bij iemand, die geen verguuning bad. Proces-verbaal volgde. In zijn requisitoir zeide de Ambtenaar aan het O. M., dat deze wijze van verbaliseeren hem niet bijzonder sympathiek is. 't Is wel in den geest eener circulaire van '89, maar spreker's meening is, dat wauneer in een gelegenheid werkelijk clan- destien drank wordt verkocht, er gelegenheid te over is om verbaal op te maken, zoodat men de overtreding niet behoeft uit te lokken. Alleen als uiterste middel zou een dergelijke handelwijze gerechtvaardigd kunnen worden. Aan de schuld van beklaagde doet dit echter niets af, zoodat spreker een beete van f 25 re- quireert. De politiebeambte (cen rijksveldwachter) vraagt thans of hij de door hem betaalde flesch (ter terechtzitting als bewijsstuk aanwezig) terug kan krijgen. De Kantonrechter z gt dat dit niet gaat. De politiebeambte Maar me 85 cent dan. Kantonrechter Dit kan ik niet belpen. Van uit het publiek wordt zachtkens gefloten ffWie zal dat betalen, zoete lieve Gerritje De politiebeambte, die de overtreding uitlokte en het genoegen had een mooi verbaaltje te kunnen opmaken. Als dit genot geen 85 cent waard is, moet men maar niet beginnen met deze vooruit te storteu. Zeker is, dat dit den beambte geen tweede maal zal gebeureu. Men schrijft uit den Haag aan de Midb. Ct. Zooals reeds gemeld werd, is Maandag de chef der afdeeling ,/Comptabiliteit" van het departement van oorlog, onder verdenking van malversatien in de betalingsstukken gepleegd te hebben, naar het huis van bewaring overgebracht. Deze betrekking is nog niet lang geleden ingesteld. Zij werd in het leven geroepen, toen, naar aanleiding van het verslag der bekende #Veertien ton-commissie", besloten werd tot vereenvoudiging van de ingewikkelde boekhou- ding, aan het departement een nieuwe afdeeling op te richten. En bij deze afdeeling werd de verdachte tot chef aangesteld. Tegelijkertijd maakte hij promotie, en werd hij referendaris. Werd voor het bekleeden van deze betrekking een groote mate van administratieve kennis Tereischt, en was het een post van groot ver- trouwen, dat hem ook ruimschoots werd verleend, aan zjjn vorige functie was een vrij groote geldelijke verantwoordelijkheid verbonden ge- weest. Dit blijkt reeds uit de omschrijving, die aangeeft, dat hij belast was met whet bestuur van den huishoudelijken dienst van het departe ment van oorlog". Sedert 21 Sept. 1896 was hij, met den rang van hoofdcommies, als zoo- danig werkzaam geweest. In deze positie ging alles, wat leverantie van den huishoudelijken dienst betreft, door zijn handen. Hij bezorgde en bestierde alles wat daarmede in verband stond, en woonde ook in het departement, waarvan hij als het ware de major domus was. Eerst kort geleden, met zijn promotie tot referendaris, verhuisde hij naar een particuliere woning, bij welke gelegenheid hem nog door vrienden en bekenden allerlei gescbenkeu waren aangeboden. Wat nu de gepleegde malversatien aangaat, moeten, naar men ons mededeelde, deze uit- gekomen zijn doordat bij de Rekenkamer valsche declaration ingediend waren van leverantien, die niet plaats gehad hadden. Dit leidde tot een onderzoek, met het reeds bekende resultaat, dat hij naar het huis van bewaring is over gebracht. Omtrent het bedrag en de vraag gedurende hoeveel jaar de fraudes gepleegd zijn, is nog geen zekerheid verkregen. Men vermoedt echter, dat dit nog al mede zal vallen. De zaak wordt in opdracht van de regeering niet door den officier van justitie, maar door den advocaat- generaal geinstrueerd, op wiens parket de heer A. M. dan ook Maandag gevangen genomen werd. De verdachte heeft nagenoeg 40 dienstjaren bij het departement, waar hij van klerk is opgeklommen tot zijn tegenwoordige betrekking, welke hem een inkomen van 4000 verschafte. Hij is gehuwd en heeft twee volwassen kinderen. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de arrestatie aan oorlog algemeene opschudding verwekte en het een psychologisch raadsel zal blijven hoe iemand op dien leeftijd en met een meer dan voldoend inkomen tot dergelijke handelingen is gekomen. Uit goede bron echter verneem ik, dat het hoogstwaarschijnlijk weder de speculatiewoede in Amerikaansche spoorweg- waarden" geweest is, die hiervoor aansprakelijk moet gesteld worden. Van welingelichte zijde wordt ons omtrent de door een hoofdambtenaar van het departement van oorlog gepleegde malversatie nog gemeld, dat de gearresteerde eerst onlangs hevorderd was tot referendaris, chef der afdeeling Comp- tabiliteit, en te voren belast was met het beheer over den huishoudelijken dienst. Hij stond als een nauwgezet, ijverig en bekwaam ambtenaar aangeschreven en is als concierge zijn ambtenaarsloopbaan begonnen. Het vergrijp waarvoor hij thans zal moeten terechtstaan, bestaat uit het valschelijk opmaken van declaraties van gefingeerde leveranties voor rekening van het departement. Zijn tegenwoordige, zoo wel als de vroeger door hem bekleede betrekking stelde hem in de gelegenheid, de vervalsching te plegen, zonder dat het stuk andere handen op het departement had te passeeren. Zoo wel de accoord-bevinding als het visa namens den secretaris-generaal waren hem toevertrouwd. Men verzekert dat de Algemeene Rekenkamer het eerst de aandacht der autoriteiten op het gebeurde vestigde. (De Tijd). Smakelijk Volgens de »Koln. Ztg." heeft de heer Dornig te Trachau bij Dresden, het middel gevonden om alcohol te bereiden uit... feecaliaen wel door droge distillatie. Schei- kundig is er geen verschil tusschen dezen spiritus en dien welke uit aardappelen of graan wordt bereid. Tot dusver heeft de maatschappij, die opgericht is tot exploitatie dezer onsmakelijke uit- vinding, geen vergunning kunnen erlangen voor fabriekmatige bereiding. Tusschen Nizza en Cannes is plotseling een roover opgedoken, die veel ourust verwekt. Zijn eerste daad was hei aanhouden van een wielrijder, dien hij op een eenzamen weg ontmoette. Hij richtte zijn geweer op den wielrijder en beval dezen zich te ontkleeden. Er bleef den ander wel niets anders over, en tien minuten later stond hij in zijn hemd. Dat liet de roover hem houden. Hij liet hem zelfs ook zijn broek weer aantrekken nadat de bestolene netjes het geld uit zijn bears had moeten voortellen. Daarna liet hij hem weg- rijden, en hoewel de fietser om zijn zonderling kostuum in de stad gedncht werd uitgelachen, was hij blij er zoo te zijn afgekomen. Een ander persoon kwam er niet zoo gemakkelijk af. Een bejaard man ontmoette den roover en kreeg hetzelfde bevel. Maar hij was gewapend, en legde zijn geweer aan. De roover was hem echter voor en schoot hem dood. De politie is nu aan het zoeken maar heeft nog niets gevonden. ZEETIJDINGEN. Van 80 Sept. tot en met 1 Oct. Datum. 1 1 VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Voor Ter 1'euien 30 Eng. barge Corinthia 266 Essex ijzer Eng. Golfer 1066 Londen ledig idem Windsor 1764 Leith stukg. idem Ann Webster 2241 Londen idem 1 idem Tadorna 3730 Liverpool idem Eng. sch. Astria 346 Vlissingen ledig Van Ter leuien 30 Eng. 8.8. River Lagan 2272 Londen stukg. 1 idem Golfer 1066 idem macad am Voor <>en( 1 Eng. 8.a. Sea Hound 3085 Londen stukg. Belg. 8.8. Flandria 1248 Havre ledig Eng. s.8. Sea Lion 2943 Londen stukg. Belg. 8.5. Beigica 2772 Goole idem Eng. s.8. Truro 3366 Hull idem idem Corona 3554 Libau hout Van (•lent t 80 Noor. s.8. Havlide 1186 New-Castle ledig Eng. 8 8. Sea Gull 2762 Londen stukg. idem Colne 2475 Goole idem 1 idem Whimbrel 2514 Liverpool idem Van 30 Sept. tot en met 1 Oct. werden langs de Oostsluizen alhier 21 binnenvaartnigen op- en 30 afgeschut; door de Westsl. 7 op-en 10 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag Zoudag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag October 0.28 1.8 1.35 2.5 2.36 3.9 12.9 12.47 1.19 1.50 2.22 2.52 3.29

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1