Gemensfde berichten. heeft dan voor Circa 40 personen waren aanwezig. De voor- zitter de heer J. A. van Rornpu, bracht in herinne- ring wat door het. coooite tot hiertoe is verricht. Thans, liu het ziekenhuis bijna voltooid is, achtte het comite het gewenscht dat eene vereenigiug werd opgericht. De aanwezigen bleken alien genegen daaraan mede te werken, waarna werd overgegaan tot het vaststellen der statuten. Bij de behandeling daarvan bleek bij het comitd de bedoeling voor te zitten, de verpleging aan huis ook uic te strekken tot andere gemeenten, voor zoover de mogelijkheid daartoe zou bestaan. Voor eene jaarlijksche bijdrage van minstens een gtilde i kan men lid wordeu en eventu. el recht op verpleging aan huis, tegen een nader vast te stellen tarief. Donateurs ziju zij, die eene jaarlijksche bijdrage verleenen van minstens f 20, of eene gift ineens van 100. Het aenial bestunrsleden werd bepaald op 7. Bij acclamatie werden tot bestuursleden benoemd, de leden van het comite, zijnde de heeren J. A. van Rumpn, M. Eijke, J. C. Heijblom, T. van Borssum Waalkes, J. C. Harte, J. van de Ree br en M. Verbrugye, terwijl de plaatsehjke geuees- heeren de vergaderingeu van het bestuur adviseerend lid zullen kunneu bijwonen. Op de statuten zal de koninklijke goedkeuring worden aangevraagd. Medegedeeld werd dat ongeveer 200 personen zich voor een jaarlijksche bijdrage hebben ver bonden. Het totaal bedrag der jaarlijksche bij- dragen waarvan de vereeniging thans verzekerd is, bedraigt rnim 600, terwijl de ouderhouds- kosten op pi. m. 1000 Voor de belrekking van algemeen stuurder der inrichting ^Industrie" te Stellenbcsch is aan het bestuur dier inrichting voorgedragen de heer J. C. Zonnevijle, gediplomeerd laud- en tuiu bouwkundige te Axel. De persoon uit Ilulst, die bij gelegenheid van het festival te Kloosterzande verwond werd met messteken, is Maandag jl. teruggekeerd uit Utrecht, waar hij eene operatie heeft ondergaan Naar we vernemen had hij behalve eene steek den buik ook een verwonding ontvangeu ter Sas van Gent, 29 Sept. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding vau het bouwen eener open- bare lagere school in den Van Remoorterepolder werd ingeschreven door de heeren C. P. Mel is Co. te Vlissingen voor 8176, J. J. Krijger te Vlissingen voor f 7584, P. L. van Miert te Middelburg voor 7490, Jac. van Hecke te Oost- en West-Souburg voor f 7310, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 7273, Joris Koliju te Ter Neuzen voor f 7232, A. Lippens te Sas van Gent voor 7217, J. Taelman te Philippine voor 7215, H. Jansen JLz. te Middelburg voor' 7198, H. J. Keulemans te Middelburg' voor f 7191, A. Jacobs te Goes 7120, 1. P. Casteleijn te Ter Neuzen als in hoogle van de ribben, welke woud eerst van weinig beteekenis werd geacht, doch die later eene operatie noodzakelijk maakte. De man is nog niet geheel hersteld, doch zijne tegenwoordigheid was noodig voor de behandeling der uit de mishandeling gevolgde rechtszaak. In de monding van het havenkanaal van Philippine is eene zandplaat ontstaan, die eenig gevaar voor de scheepvaart oplevert. Zaterdag namiddag sloeg daar een met mosselen geladen zeilboot Om. Hierbij brak de mast, terwijl een groot gedeelte der mosselen over boord viel. Eenigen tijd daarna kon het vaartuigje weer gelicht worden De telegraafkantoren van Vlissingen, Per Neuzen, Hansweert en Walzoorden zullen van 1 October a.s. dag en nacht open zijn voor het verzenden en het ontvangen van telegrammen betrekking hebbende op scheepsongevallen op de Schelde en het vragen van bijstand. Deze telegrammen mogen ook aan het Bel- gisch loodswezen worden gezonden, dat alsdan de belanghebbenden zal verwittigen. Tijdens een hevig onweder, hetwelk Zondag over het land van Cadzand hing, werd onder de gemeente Nieuwvliet bij een landbouwer een paard in de weide door den bliksem gedood en 2 lam geslagen. Vrijdagavond werd ten raadhuize te Hoofd- plaat voor drie achtereenvolgende jaren publiek verpacht bij opbod het recht van tolheffing op den straatweg van Hoofdplaat tot den Nieuw- landschen molen. Hoogste bieder was Aug. Antheunis, de tegenwoordige pachter, voor J 1065. In 't afgeloopen tijdvak bedroeg de pachtsom f 820 'sjaars. Hock, 30 Sept. Door de ouders van 50 schoolgaande kinderen, wonende op of in den omtrek van het Boerengat, is een ad res onder- teekend met het verzoek aan den Gemeenteraad binnen dieu kring eene openbare school te bouwen Zaamslatr, 29 Sept. Bij de op heden ten overstaan van de notarissen Dregmans en Van der Moer, te Zaamslag gehouden verkooping van de goederen van de erven van M. van Kerkvoort, werden koopers van koop 1 Eene hofstede groot 13 H., 87 A. en 70 c. A. of 31 gemeten 43 roeden, de heer W. van Tatenhove Wz., voor 750, per gemet van koop 281 A. 60 c. A. of 1 gemet 249 roeden bouwland, de heer W. van Taten hove voomoemd, voor 750,per gemet; van koop 3 Een hofsteedje, groot 60 A. 10 c. A. of 1 gemet 104 roeden, de heer S. Scheele voor 1605,per gemet. van koop 4 Een woonhuis, schuur en tuin enz., groot 2 A. 45 c. A., de heer J. Riemens, voor 4050,en van koop 5 Een moestuin, groot 2 A. 15 -c. A., de heer P. Dieleman, voor 300, De koopers wonen alien te Zaamslag. voor 6938, Louis de Meijer te Selzaete voor 6912, A. C. Maes te Hoofdplaat voor f 6900, Aug. de Meijer te Selzaete voor 6900, A. Kooman te Sluiskil voor 6670, C. H. H. Wisse te Zaamslag voor 6580, Frans de Meijer te Gent voor f 6530, J. de Meijer te Selzaete voor 6300, H. van Luijk te Axel voor 6190, P. L Boogaard te Ter Neuzen voor 6100, G. L. Kamoen te Westdorpe voor f 5750, G. F. J. Rijnberg te Ter Neuzen voor 5640 en Alb. Visser te Sas van Gent voor 5558. Voor het tw'eede perceel, het bouwen eener onderwijzerswoning en het stellen van school- meubelen werd ingeschreven als volgt P. de Meijer te Gent voor f 6923, wed. B. J. Pauwels te Sas van Gent voor 6185, J. J. Krijger te Vlissingen voor f 6104, J. van Hecke te Oost- en West-Souburg voor 5610, H. J. Keulemans te Middelburg voor f 5454, C. P. Melis lcl„ en Co. te Vlissingen voor 5448, II. Jansen J.Lz 's jaars worden geraamd. te Middelburg voor 5447, P. L. van Miert te Middelburg voor f 5290, I. P. Casteleijn te Ter 1 Neuzen voor 5203, G. Kamoen te Westdorpe voor 5025, Aug. de Meijer te Selzaete voor 4800, A. Jacobs te Goes voor 4785, A. Kooman te Sluiskil voor 4675, L. de Meijer te Selzaete voor f 4665, C. Wisse te Zaamslag voor 4650, G. Rijnberg te Ter Neuzen voor 4610, A. Visser te Sas van Gent voor 4565, J. de Meijer te Selzaete voor 4553 J. Koliju te Ter Neuzen voor 4533, P. L. Bogaard te .Ter Neuzen voor 4439, J. van der Velden te Ter Neuzen voor 4433 en A. van 't Hoff te Axel voor 4378. Drie biljetten waren van onwaarde. Behoudens goedkeuring van Ged. Staten is het werk van beide perceelen gegund aan A. VisBer te Sas van Gent. Hulst, 29 Sept. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten in het kiesdistrict Hulst, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek uit Zeelanc van den heer Mr. J. G. van Deinse, werden bjj den burgemeester lijsten van candidaatstelling ingeleverd voor de heeren Mr. P. H. W. van Alphen te Hulst, E. B. Dumoleyn te Hontenisse. P. Dregmans te Axel en J. Vogelvanger te Hulst. Zondag vergaderden Clinge, 29 Sept. J.l. alhier een aantal personen om een afdeeling op te richten van den boerenbond. Uit de voorlezing der lijst bleek, dat zich een 40tal personen als lid hadden opgegeven, waarvan echter slechts 25 tegenwoordig waren. Na voorlezing van het huishoudelijk reglement door Z.E. heer kapelaan, werd tot de verkiezing van een bestuur overgegaan. De heer H. Bruggeman werd tot voorzitter gekozen en verder tot bestuursleden de heeren J. F. Buijs- rogge, P. van Geijt, P. Lammens en H. Vercauteren. Later zal een afdeeling der boerenleenbank ge- vestigd worden. De heeren Van Dalsurn en Buijsrogge treden Zondag a. s. op te Nieuw-Namen. ruim Naar aanleidiug van een verzoek van eemge ingezetenen heeft de gemeenteraad van St. Laurens thans, dus in het derde jaar der 20e eeuw, met 4 tegen 2 stemmen besloten een aauvang te makeu met straatverlichtiug. Op 6 October a. s. hoopt de heer Nicolaas de Voogdt van der Straten, geboren te Dordrecht en wonende te Oud-Beierland, zijn honderste ver- jaarfeest te vieren. Hij is nog krachtig van lijf en helder van geest, en staat daar als een type der oude, stoere, weg- stervende geueratie, een type, zooals men in onzen tijd helaas hoogst zelden ontmoet. Maandagavond circa 7 uur geraakte het 6ja-ige dochtertje van den heer N. J. Montagne te GouJa spelende in het water achter de visch- markt aldaar. Eeen kleine borreling in het water gaf aan, dat er iets op den bodem lag, maar wat, dat wist niemand te zeggen. Toevallig passeerde daar de heer A. A. Koppendraaier, die meende, dat het een kind was. Zonder zich lang te bedenken, begeeft hij zich te water en heeft het geluk bovengenoemd meisje op het droge en naar de wouing der ouders te brengen. Daar aangekomen, paste hij de middelen toe, bij drenkelingen aangewezeu, om de levensgeesten weer op te wekken en, gelukkig, met gunstig resultaat. Toch had de redding geen paar minuten later moeten voorvallen, dan was er, volgens den geneesheer, niets meer aan te doen geweest. Te Zoutelande sloeg Zondagavond de bliksem op een stuk bouwland in een hoop nruineboouen, die geheel verbrande. Het Volk meldt Samsom-beleediging. Maandag moest Troel- stra verschijnen voor den commissaris van politie te 's Graveuhage in het bureau aan de Groenmarkt, om zich te verantwoorden wegens beleediging van 1. 1. Samson in Het Volk vau 19 dezer, waarin Samson, naar aanleiding van zijne insinuatie als zouden de drukproeven van het Verraad-rappori" door niet-leden van het comile vau onderzoek zijn veranderd, ween smeerpoes" wordt genoemd. Samson heeft hierover bij den ofHcier van justitie een klacht ingediend en het is te verwachten, dat deze zaak eerstdaags voor de rechtbank zal dieuen. Zekere E. te Utrecht wierp Donderdagmorgen aldaar in een aanval van woeste razernij zijn vrouw, met wie hij op niet al te beaten voet moet staan, in den Singel nabij de Van-Wijcks-kade, met het doel haar te doen verdrinken. Weinig had het gescheeld of dit was den onmensch gelukt. Hij had zich zelf eveneens te water begeven en be- lemmerde daardoor zijn wederhelftin haar pogingen om den kant te bereiken. Gelukkig kwam er evenwel hulp opdagen. Drie burgers haalden de doodelijk ontstelde vrouw weder op het droge en brachten haar op een handwagen, in geheel be- wusteloozen toestand, nadat eerst getracht was door opwekkende middelen het bewustzijn te doen terugkeeren, naar den politiepost aan de Weerd- barnere, waarna onmiddellijk geneeskundige hulp werd gehaald. Inmiddels had de politie zich van den wreedaardigen echtgenoot meester gemaakt en voerde hem eveneens daarheen. Later werd hij zwaar geboeid naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een persoon die Donderdag wegens straat- roof, te Delft gepleegd, door de Haagsche recht bank tot 3 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft zich in het huis van bewaring te 's-Gravenhage van het leven beroofd. Uit Barneveld meldt men aan de N. Arnh.Ct. Reeds meermalen hadden enkele jongelui van hier een bezoek gebracht aan het naburige Voort- huizen, waar zij, naar den zin der jongelingschap aldaar, zich te veel vrijheid tegenover het schoone geslacht permitteerden. Kort en bondig werd dan ook besloten de vreemdelingen, eenigszins hard- handig, buiten de grenspalen der gemeente te brengen. Naar aanleiding hiervan nu, begaven zich Zondag- namiddag een viertal bengels van hier, van slechts 15 a 16-jarigen leeftijd, nogmaals naar Voorthuizen. Om zich zoo noodig te kunnen verdedigen, hadden de kwajongens twee revolvers, geladen met scherpe patronen, mede genooaen. Nauwe-lijks werden zij dan ook lastig gevallen, of een der jongens greep zijn vuurwapen en loste drie schoten op zijn tegenpartij. Gelukkig werd niemand geraakt. Bijna aanstonds werd het vuurwapen door de politie in beslag genomen, en proces-verbaal opgemaakt. Mr. P. J. Troelstra heeft met 1 November a. s. eervol ontslag gevraagd als hoofdredacteur van Het Volk. Hij heeft dit gedaan, omdat hem is gtbleken, dat zijn bijna voortdurende afwezigheid van het bureau van het blad een voldoende waarneming van zijn functie onmogelijk maakt. Naar het heette was de 15jarige zoou van de wed. L. te Driene bij Hengelo in een mes ge vallen, waardoor hij zich zoo ernstig wondde, dat hij in het ziekenhuis werd opgenomen. ThaDS is echter uitgelekt, dat te Hengelo een vechtpartij heeft plaats gehad, waarbij een jonger broertje hem met een mes zoodanig verwondde, dat de longen werden geraakt. Zondag is de jongen opgepakt en naar Almelo gebracht uit welke plaats Maandag de justitie ter plaatse een onder zoek instelde en waarbij de vermoedelijke dader met zijn broertje werd geconfronteerd. Buurt Y Y te Amsterdam was eergister tegen 5 uur in rep er. roer door een drietal dronken Maandaghouders. 's Morgens hadden zij al herrie gemaakt op het Amstelveld en den geheelen inhoud vau een zuur kraampje verorberd, zonder den eigenaar behoor- lijk te betalen, en in den namiddag raakten ze in Y Y aan 't vechten. Eenige agenten wilden tusschenbeiden treden, maar er werd heelwat tegen- stand geboden en eindelijk zetten de Maandag houders 'tin de Frans-Halsstraat op een loopen, door de agenten en een groote massa menschen op den voet gevolgd onder oorverdoovend getier en gejuich. De beschonkenen wilden de Daniel Stalperl- straat invluchten, maar daar werd er een, toeu hij den hoek om kwam, hierin verhinderd door den slager v. O., wonende in die straattoeu deze hem in zijn stevige knuisten had, gelukte 't den man niet zoo grif, zich los te rukken Het tierende publiek verklaarde zich toen echter op de hand van den Maandaghouder en begon te schelden en hantastelijkheden te plegen tegen v. O Onder het publiek bevond zich ook een brieven- besteller, die v. O. blijkbaar opzettelijk tegen het lijf opliep, teneinde den gevangene te verlossen wat evenwel niet gelukte, daar de politie, die zich intusschen ook van de andere geweldenaars meester had gemaakt, hem van den slager overnam De Maandaghouders werden daarop naar het politie bureau overgebracht, waarbij het publiek, voor gedeelte bestaande uit jongens en agenten den gewonen overlast be- het grootste meisjes, den zorgde. De slager had echter in de oogen van het publiek een daad gedaan, die wraak eischte. Men schoolde samen voor ziju woning en dreigde met het intrappeu van deur en ruiten en dergelijke liefelijkheden meer, zoodat de politie hem in bescherming moest nemen en eenige malen ge- noodzaakt was, de menigte uiteen te drijven. Het duurde ongeveer een half uur na de arrestalie,. eer men begon af te trekken. De brievenbesteller zal er, naar hij verdient, tegen aan loopen zijn nummer is bekend. Men meldt uit Zwolle Eene juffrouw, wonende aan den Middelweg in Asseudorpvervoegde zich Zondag ten huize van zekeren T. aan den Molenweg alhier, ten einde betaling of al thans eenige aflossing te verzoeken van eene som geld, die T.'s echtge- noote van haar geleend had. Vrouw T. zplve deed haar open en noodigde haar uit binnen te komen. Nauwelijks had mejuffrouw echter eenige passen in den gang gezet, of het bleek haar dat men iets kwaads met haar voor had. De voordeur zoo deelde zij mede - werd onmiddellijk achter haar gegrendeld en onder verwenschingen en bedreigingen werd zij door vrouw T. en een zoon van deze aangegrepen, die haar wilde dwingen te verklaren dat de be- wuste schuld reeds geheel voldaan was. Mejuffrouw S. trachtte door het inslaan van een buitenraampje de aandacht van de menschen buiten te wekken, doch dit gelukte haar niet, zoodat zij geheel in de macht van hare belagers was. Idlings werd een quitantie voor den dag gehaald en mejuffrouw S., die blijkbaar zeer in het nauw gejaagd was, teekende die voor voldaan. Eerst toen werd ze met rust gelaten en kon ze haar verblijf ontvluchten, om met verwarde haren, bloot hoofd en ontredderde kleeren de straat op te Snellen. De inspecteur van politie was spoedig aanwezig en stelde een onderzoek in. Het gevolg is geweest dat vrouw T. in verzekerde bewaring is gebracht. Zondagochtend ontstond te Leiden een felle uitslaande brand in een koffiehuis in de Haarlemmerstraat. Het huis brandde geheel uitde belendende perceelen kregen waterschade. Huis en inboedel waren tegen brandschade ver zekerd. Smokkelaars per tandem. Verschillende staaltjes van handige smokkelarij zijn reeds vertoond geworden, door overtreders der wetten op in- en uitgaande rechten, ook per fiets en per auto. Zoo zag men eenigen tijd geleden dagelijks een gewone tandem door een der Parijsche poorten de stad binnenkomen, bereden door twee als werklieden gekleede personen. Door niemand werd acht op hen geslagen, totdat onlangs door slecht uitwijken voor een wagen, de tandem omsloeg en beide rijders op den grond vielen. Een van hen was terstond weer op de been, sprong op de tandem en maakte zich ij lings uit de voeten, zijn metgezel die bewegingloos bleef liggen aan zijn lot overlatende. De douane- beambten snelden den ongelukkige ter hulp, die een wonde aan den hals had, en uit de gapende wonde spoot een flinke straal brande- wijn. Het bleek dat de zoo onmenschelijk achter- gelaten hulpbehoevende tandemrijder een gum- mipop was, die 50 liter brandewijn kon be- vatten. De douanen hadden intusschen den smokke- laar voor het nakijken. In den Haag hebben zich 7 gevallen van pokken voorgedaan alle bij leden van de- zelfde familie, dus door overbrenging van het eene gezin op het andere. 't Eerste geval bij een kind dat uit Spanje naar daar was gekomen schijnt van dien aard te zijn geweest, dat de geneesheer ontwijfel- baar de kenmerken van windpokken waarnara. Maar bij de volwassenen, die daarna werden aangetast, hebben zich echte pokken ontwikkeld. De leiders worden in hun eigen woningen verpleegd. De inspecteur voor de volksgezondheid alhier heeft de noodige maatregelen genomen om besmetting tegen te gaan. Voor buitengewone voorzorgsmaatregelen van gemeentewege schijnt nog geen aanleiding te bestaan. (H. Ct.) Een toerist heeft drie dagen doodsangst uitgestaan op den Emir, in't hertogdom Krain. Hij was met een gezelschap op weg getogen om dien berg te beklimmen, maar halverwege alleen teruggekeerd, wegens een ongesteldheid. In de schemering verdwaalde hij en was toeu van een 8 meters hoogen bergwand afgegleden en op een vooruitstekende punt blijven staan, niet meer dan een paar vierkante meters groot, waar hij naar geen enkele zijde af kon komen achter hem rees een steile rotswand op en aan zijn voeten gaapte een afgrond van 200 meters. De man werd uit zijn gevaarlijken toestand bevrijd door een jager en verscheidene drijvers,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2