(ieinengde berichten. Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. De vetschilleude iorichtingen van elders, stoom - carrousel, hypolrome, theater's, panorama enz. mochten zich in een meer of minder druk bezoek verheugen. Druk bezochl was de tooneeluitvoering in het Hotel des Pays-Bas", onder leiding van den heer Van den Heuvel, uit Gent. De uitvoering der 8tukken viel zeer te roemen, over den inhoud daarvan, althans bij gelegenheid der kermis, liepen de meeningen zeer uiteen over het algemeen vallen alsdan ernstige stukkeu niet indensmaak. De uitvoerders oogstteu eveuwel voor hun spel algemeenen bijval. Wie met klimmend sucees werkte, was de heer H. D. Nieuwenhuizen uit Rotterdamhet was bepaald moeilijk om een plaatsje te veroveren in de bovenzaal van het /Hotel de Commerce", de plaatsen waren reeds des middags alle besproken tegeu '8 avonds. Het trio Nieuwenhuizen weet het publiek dan ook aangenaam bezig te bouden, terwijl de verdere artisten, zoowel de imitateur prof. //Ri-ki-ri", als de muzikale clown, Mr. Lea, waren goede nienwe krachteu, die met groot succes werkzaam waren. Het gezelschap van den heer Uytterschout Mecou, dat werkzaam was in het//Hotel Centraal", werd ook redelijk bezoeht. De werkzaamheden der Vlaamsche artisten kunnen echter, uithoofde het afwijkend dialect, de Hollandsche ooren niet bijzonder bekoren. Op te merken valt dat hier een flink muzikaal ensemble werkzaam was. Ook de heer Wessels uit Rotterdam, welke met zijn gezelschap in het Ter Neuzensch Koffiehuis werkzaam was werd iederen avond met een druk bezoek vereerd. En zoo is de kermis weer voorbij de tijdelijke bezoekers zijn voor een deel reeds vertrokken, of maken daartoe aaustalten. Zxterdagavond, den laatsten kermisdag, is de voerman K. uit de gemeente Hoek, op zijn weg huiswaarts in de Nieuwstraat alhier door den boerenknecht V., zonder de minste aanleiding met een boereumes aangevalleu en zoodanig in een zijner armen verwond, dat hij zich onder ge- neeskundige behandeling moest stellen. De dader is op aanwijzing van den verwonde door de mare- chsnssee gearresteerd, doch later op den avoud, na verhoor weder in v.-ijheid gesteld. Tegen V. is proces-verbaal opgemaakt. Een echtpaar uit deze gemeente vermistte op een der kermisdagen der vorige week een hunner kinderen, een knaapje van acht jaren. Dejongen, even na den middag door de moeder met eenige centen naar den wiokel om een boodschap gezonden, bleef zoo lang weg, dat men ongerust werd en eens in de bedoelde winkel ging informeeren, alwaar men toen te weten kwam, dat hij daar in 't geheel dien namiddag niet was geweest. Toen het nu eindelijk avond was geworden en men de knaap nog niet had gevouden, deelde men het geval aan de politie mede. Deze trof den jongen iets later aan bij het theater van Princelli-Schentke, aan de Axelsche brug alhier, waar hij heel kalm en bedaard eene avond-voor- stelling van dat gezelschap bijwoonde. Onnoodig te metden dat de ouders verheugd waren hun kind, wat zij reeds door kermisreizigers opgelicht waanden, weer terug te zien al waren dan ook de boodschapcenten verdweueu in de geldlade van Princelli. Gisteravond was alhier wederom in de richting van het Land van Hulst een brand waar te nemen. Blijkens door ons ingewonnen information, is, vermoedelijk tengevolge van het inslaan van den bliksem, te ongeveer half zeven ure brand ont- staaa in de landbouwschuur van de wed. P. van Damme, in de gemeente Hontenisse. Een rand, een kalf en negen varkens zijn in de viammen omgekomen. Het paard en de koeien zijn gered. De dochter heeft bij het redden van het vee erustige brandwonden bekomen aan handen en hoofd. Terwijl zij bij de stallen was, viel een deel van het brandende dak voor hare voeten en stortte zij ook necr, zoodat zij niet kon vluch- ten. Aan haren broeder mocht het gelukken, haar door het vuur heeu, te redden. Met ingang van 1 October zijn verplaatst de kommiezen bij 's Rijksbelastingen W. Leeuwec- hurg van Sas van Gent (tijd.) naar Nieuwesluis (tijd.), J. 8. Bondewel vau Strijen naar Hulst en G. Kuiper van Hulst naar Strijen. Met ingang vau 3 October wordt naar 's Hertogenbosch overgeplaatst de commandant der brigade marechaussOe te Hulst, de brigadier te paard, de heer P. Meulbroek, welke vervangen wordt door den brigadier Willemsea, der brigade Aardenburg. Het vonnis waarbij J. R., oud 72 j., burge- meester, geboren en wonende te Borssele is vrij- gesproken van diefstal, berust in hoofdzaak op de overweging dat het opgevischte en als strandgoed opgeborgen hout, door de daaraan klevende meststof, blijkbaar afkomstig is van op voorbij varecde stoombooten afgebrcken en overboord geworpeu veestallen dat dit hont das niet als strandgoed is te bescbouwen, daar de eigenaar er zich vau ODtdoet en het dus kan word n toegfeigend door dengene die het 't eerst aantreft. Men schrijft ons uit Borssele Het bericht der vrijspraak van burgemeester Rottier had nauwelijks onze gemeente bereikt of hei verspreidde zich als een loopend vuur. Nsgenoeg gelijktijdig, alsof het een afgesproken zaak gold, werden uit bijna alle woningen de vlaggen uitgestoken. Deze spontane uiting van vreugde zal den burgervader voorzeker diep getroffen hebben. Des avonds bracht het Fanfare „Oefening kweekt Kunst" op de hofstede j.Stad Hoek" den burge meester eene serenade, waarbij hem in welgekozen woorden de hartelijke gevoelens der burgers ten zijnen opzichle werden vertolkt. De onderlinge Brandwaarborgmaatschappij, uilsluitend voor landbouwers en veehouders in Zeeuwsch-Vlaandereren heeft in het afgeloopen jaar geen brandschade geledeu. Besloten is het maximum voor erwten te verhoogen met 40 pCt. Een voorstel om ook het vlas te verhoogen werd verworpen. Het verzekerd bedrag is thans 2,563,800. De directeur, de heer J. Erasmus te Cadzand, werd herbenoemd. Hoek, 28 Sept. De rijwielhandelaar W., wegens verduistering veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden, is voortvluchtig. Hulst. J.l. Zaterdagmorgen om 10 uur had de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den zoo betreurden en onvergetelijken heer, de WelEdgeb. Heer L. J. M. van WaesbergheJanssens, het te vroeg ontslapen Lid van de Gedeputeerde Staten van onze provincie. Van heiude en verre waren bloedverwanten en vrienden toegestroomd om den grooten, onvermoei- baren werker, naar zijne laatste rustplaats te begeleiden, om hem de laatste eer te bewijzen. De lijkbaar werd door het personeel van den stoomtram op hunne schouderen gedragen en voorafgegaan door eenige jongetjes (alien klein- kiDderen van den man, die sinds de Heer van Waesberghe zich te Hulst vestigde, onafgebroken in zijnen dienst is) welke een vijftal zeer fraaie kransen van levende bloemen droegeu, terwijl de slippen van het lijkkleed werden gehouden door personeel van den provincialen stoombootdienst op de Wester- Schelde, zette de droeve stoet zich in beweging naar het kerkgebouw. Ongeveer 200 personen volgden het lijk en daaronder bemerkten wij de Heeren W. A. Graaf van Lijnden, Mr. E. A. O. de Casembroot en J. A. van Rompu als leden van de Gedeputeerde Staten, verscheidene leden van de Provinciale Staten, gemeente en andere autoriteiten, het Bestuur van den stoomtram en eene schare van vrienden, treurende over het verlies van hun vriend, welke door alien zoo hoog werd geacht en door een ieder werd gewaardeerd. De deelneming in het zoo smartelijk verlies voor zijn gezin, was buitengewoon groot en voor zijne kinderen moet het een grooten troost zijn te weten, dat hun geliefden vader zoo algemeen werd geacht, gewaardeerd en bemind. In de kerk werd een plechtige lijkdienst ge houden, terwijl de armen van alle geziudten eene ruime bedeeling in brood ontvingen. Omstreeks 12 uur was de dienst in de kerk geeindigd en werd met den treurigen gang naar den doodenakker aangevangeu. Voorwaar een droeve stoet Nadat de kerkelijke plechtigheden aan de ge- opende groeve geeindigd waren en het stoffelijk overschot daarin was neergelaten, trad de heer P. F. Fruijtier, het lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Hontenisse, naar voren en herdacbt zijn vriend, die zoo vroeg ontviel, in warme en hartelijke bewoordingen, hij schetste het leven en het streven van den overledene en van het- geen hij deed voor zijn gezin, voor gemeente, voor de streek, voor ons gewest, voor kerk en vaderland. Uit menig oog vloeiden tranen en ieder was ten zeerste door deze aangrijpende plechtigheid geschokt. Ook de heer Alb. Vandenbroeck, de voorzitter van //MechelenTer Neuzen" en van den stoom tram //HulstWalsoorden" herdacbt ook met weemoed zijn sympathieken vriend welke zoo krachtig voor de belangen zijner streek bad gewerkt en geijverd en aan wiens onvermoeid streven de lotstandkoming van den stoomtram //HulstWal- soorden" te danken is. Diep ontroerd dankte de oudste zoon voor de laatste eer aan den onvergetelijken vader bewezeu, en terwijl de kille aarde het stoffelijk overschot bedekte, verlieteu de aanwezigen den doodenakker, na een laatsten groet aan den humanen vriende- lijken man te hebben gehracht, welke den eeuwigen slaap was ingeslapen. En zoo is dan het leven van een groot man, onverwachts afgesneden geworden en zoo heeft de provincie een harer beste zonen verloren. Zijn aandenken zal lange jaren in dankbare herinnering blijven, bij hen die het voorrecht hebben gehad hem te kennen, en hem kennen was hem waardeeren, en nog lang zal men spreken over dat toonbeeld van werkkracht en energie, welke zich geheel gaf om de belangen van zijn gewest en zijner partij te dienen. Hij ruste zachthij ruste in vrede. Hulst, 28 Sept. De centrale R. K. Kiesver- eenigiug in het kiesdistrict Hulst stelde heden candidaat in de vacature Mr. Van Deinse de heer E. B. Dumoleyn, not&ris te Hontenisse. 's Gravenhage, 28 Sept. Wegens verdenking van malversatie in betalingsstukken, is de chef der comptabiliteit aan het Departement van Ojrlog naar het hnis van bewaring overgebracht. De hoofd-intendant is voorloopig met het beheer der comptabiliteit belast. De vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. Schorer, lijdt aan fleuris. De toestand wekt bezorgdheid wegens den hoogeu leeftijd vau den lijder. Bij bevelschrift der arrondissemeiits-rechtbank is verwezen naar de openbare terechtzilting de zaak tegen L. J. v. T., oud 44 j., zonder beroep, geboien te Hellevoetsluis, zonder vaste woouplaats, thans gedetiueerd in het huis van bewaring te Middel- burg, ter zake, dat hij te Vlissingen ter uitvoering van zijn voornemen om met het oogmerk om zich wederrcchtelijk te bevoordeelen J. F. H. en diens huisvrouw M. M. of een van hen te bewegen aan hem 100,of f 50,af te geven, listiglijk, bedriegelijk en in strijd met de waarheid op 3 September 1903 aan genoemdeu H. en echt- genoote, waarvan hij laatstgenoemde vroeger te Ostende ontmoet had, een brief heeft geschreven van den volgenden inhoud //Vlissingen, 3 September 1903, Mijnheer en Madame H. Herinnert ge u nog, madame, toen u eens met uw schoonzuster eene visite maakte bij madame Van der H., dat er toen bij C. iemand was, die ook van de Transvaal kwam, dat is nu de p9rsoon, die u op 't oogenblik schrijft. Ik ben van Londen met de mail gekomen zooals u weet, wellicht niet, heb ik verscheiden huizen in Pretoria enz., waarvan me de huur 245 pond sterling elke drie maanden per South Africa bank wordt opgezonden. Dat geld heeft men mij geheel gerold of ontstolen en ik vind me daardoor in zulk een moeielyke positie, dat ik ten einde raad me tot a wend met het vriendelijk verzoek me met 50 of 100 gulden voor eenige dagen te willen helpen. Ik ben een goede vriend van uw moeder en E. en zal het hem ternggeven of anders aan u opsturen. Ik ben geheel vreemd hier, heb in geheel Holland geen familie en dit verlies heeft mij in zulk een moeielijke positie gebracht, dat ik niet weet wat te doen. Ach weest zoo goed en kom me eens opzoeken, ik ben in Hotel //Goes" gelogeerd, maar spreek s. v. p. niet over dat geldverlies, daar de politie alhier verzocht heeft het geheim te honden. Of als u mij een boodschap zenden wil, hoop ik even bij u aan te komen. Ik heb direct naar Africa getelegra- feerd maar kan dat niet ontvangen voor einde September. Ik zou u dus ten hoogste dankbaar zijn, als u me dat genoegen zoudt willen doen. Hoogachtend Uw Ed. dw. dnr J. Leonard." Welke brief hij door middel van de post aan voornoemden H. en echtgenoote naar hunne woou plaats te Vlissingen heeft verzonden, waarbij de uitvoering van zijn bovenomschreven voornemen niet is voltooid alleen ten gevolge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid dat voor- noemde M. M. na het ontvangen van bovenom schreven brief, te Ostende inlichtiugen omtrent hem, beklaagde, heeft ingewonnen en ten gevolge van de omtrent hem ontvangen ongunstige inlich- tingen noch door haar, noch door haren echt- genoot aan hem geld is afgegeven. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd de heer Mr. H. Oele, advocaat en procureur te Middelbnrg. Zaterdag is met 12 tegen 10 stemmen door het bestuur van den polder Walchereo besloten, dat Zondags door de pachters van de tollen geen tolgeld geheven mag worden. De voorzitter van den polder, die zich, met 9 andere commissarissen, tegen het voorstel daartoe verklaarde, zal echter van het besluit in hooger beroep gaan bij Gedep. Staten. De heer Wolmarans die Woensdag een be zoek bracht aan president Kruger te Hilversum, heeft een zeer gunstigen indruk ontvangen omtrent den gezondheidstoestand van den grijsaard. Te Lage Mierde is zekere Van H. door den bliksem gedood. Zijn baas, die met hem op een kar was gezeten, bleef ongedeerd. Het paard was eenigszins verlamd in de beenen. Achter den Reiderwolderpolder, op de aan- wassen van den Dollard, was een schaap in het slijk van een der zwetten vastgeraakt. Toevallig passeerden een paar leden van Gedep. Staten van Groningen den zeedijk. Zij aarzelden niet, door het slijk heen, zich naar het dier, dat den dood nabij was, te spoeden, om het te redden. Zoo hield een arme arbeider zijn schaap in het leven. In de gemeente Franekeradeel is de 68jarige veehonder B. door het plotseling aanzetten vau het paard, van een voer hooi gevallen. Hij be- zeerde zich dermate, dat hij den volgenden morgen bezweek eene weduwe met acht kinderen laat hij achter. De bekende »Groote Sus", die naar aan leiding van den gepleegden moord op Maria van B. in Meerle, door de rijkspolitie te Zundert is ge arresteerd en gevaukelijk aan de justitie te Breda is overgeleverd, werd Zaterdag op verzoek der Belgische regeering door de marechaussee ge- vankelijk overgebracht naar Baarle-Nassau, alwaar hij aan de Belgische gendarmerie werd overgegeven. Te Zaandam is zekere S. K., die in de laatste dagen blijken gaf te lijden aan dronkenmans- waanzin en die daardoor en voor zichzelf en voor de omgeving gevaar opleverde, Dinsdagavond op het politiebureau onder toezicht gesteld. Na weder door een vlaag te zijn aaigegrepen, is hij in denzelfden nacbt aldaar plotseling overledeu. Toen de dokter, door de politie gewaarschuwd, hulp kwam bieden, was hij reeds gestorven. S. K., die ongehuwd en 33 jaar oud was, was oji zijn buiteugewone hchaainskracht ecu bekende persoonlijkheid. rijdag is aan het hoofdpostkantoor te Am sterdam in de Post-box eener firma, wonende aan de Prins Hendrikkade, aangetroffen een met den naam van een lid dier firma valschelijk onder- teekend briefje, waariu den loopknecht der firma werd bericht dat hij zi :h terstond naar huis moest begeven, daar zijne vrouw plotseling ernstig ziek was geworden. Verder moest hij hetgeen hij afgehaald had in eene enveloppe doen, deze iu de box leggen en het sleuteltje daarvsn geven aan den persoon die achter den box zou staan, dan zou de firma wel iemand zenden om couvert met iuhoud af te haleu. De loopknecht, die de zaak niet vertrouwde heeft zich niet aan het briefje gehouden, doch dit direct aan zijn patroon ter hand gesteld. Deze wist van niets. Men heeft hier dus klaarblijkelijk te deuken aan eene poging tot diefstal van de 8350 aan bankbiljetten en van de cheque van 2600, die de loopknecht even te voren van de Nederlaudsche Bank had ontvangen. De politie stelt een onder- zoek in. Iubrekers hebben te Amsterdam een bezoek gebracht aan een tijdelijk gesloten huis op de Keizergracht bewoond door de familie Proost. Toen een der bewoners Woensdagmorgen de huis- deur opende zag hij al dadelijk dat de deuren van vele vertrekken openstondeu en dat alle kamers doorzocht waren. Het bleek, dat tal van zilveren voorwerpen gestolen waren. O. a. werden vermist een en twintig paar zilveren lepels en vorken, een zilveren soep- lepel, twee sauslepels, veertien suikerlepels, twee zuurvorkjes twee vleeschvorkjes en een suiker- strooier. Verder werd door de dieven nog onge veer twee honderd gulden aan contanten uiede- genomen, bestaande uit rijksdaalders, eenige Eu- gelsche pouden en verder Duitsch en Fransch geld. (N. v. N.) Men meldt uit Eemland Naar aanleiding van de groote schade die de jougste overstrooming (in Juli) alhier heeft aange- richt, heeft een der voornaamste landheeren aan zijn pachters meegedeeld, dat zij, die »6or den vloed het hooi binuenhaalden, de voile pachtsom moeten betalen, terwijl zij, wier gras gema&id lag en door den vloed is weggespoeid, niets hebben te betalen. Zij, die na den vloed nog hebben gemaaid en gehooid, betalen de halve pachtsom. Voor delging van de schuld van ,/Neerbosch" is tot dusver f 35,265 ontvangen, waaronder f 250 van de KoningiD. Met 10 tegen 8 stemmen heeft de raad van Zaandam besloten, dat een schoolarts zal worden aangesteld. Een treurig ongeluk had op den Steenoven van de heeren van Lookeren Campagne te Hellouw plaats. Bij bet opruimen vau een tas steenen voor 't plaatsen van een machinegebouwtje, stortte die plotseling ineen en werd de werkmau J. van Brakel onder de massa bedolven. Hoewel de steenen spoedig verwijderd werden, bleek de toestand van den man hopeloos. Dr. Van Wieringen uit Waardenburg, met spoed out- boden, constateerde been en armbreuk en indruk- king van de borstkas. Na een half uur lijdens trad dan ook de dood in. De man laat een huisgezin met 6 kinderen na. De Vereeniging tot aaumoediging van het arme schoolkind te Amsterdam zal, met het oog op den aaustaanden winter, een poppententoon- stelling en verloting organiseeren. Deze vereeniging, die zich ten doel stelt arme kinderen, die door trouw schoolbezoek, vlijt en goed gedrag nitblinken, in den winter van onder- en bovenkleeding te voorzieD, en bij de jongste uitreiking daarmede ongeveer duizeud kinderen bedeelde, wil thans de kinderen der armen door bemiddeling van de kinderen der meergegoeden en rijken bijstand verleenen. Een groot aantal poppeu worden door kinderen gekleed en ten toon gesteld, terwijl de Koniuklijke goedkenring reeds verkregen is om eene loterij te organiseeren. Bovendien is men van plan om kinderen, die vijf-en-twintig loten plaatsen, vrijen toegang te verleenen tot de tentoonstelling en de feestelijkheden daaraan verbonden. Een achtjarige knaap te Engwirden (Fr), die sinds eenigen tijd in het geheel niet kon eten, is door twee geneesheeren geopereerd. Men vond in het spijskanaal een beentje, dat het kind bij het eten van vleesch moet doorgeslikt hebben. Het beentje werd verwijderd, maar de knaap is na de operatie bezweken. In het Vondelpark te Amsterdam op het z. g. heuvelje nabij den Amstelveenschen weg zaten Vrijdagmiddag eenige kinderen to spelen. Plotseling komt een zwerm wespen aaugezet en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2