I A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. Donderdag 24 September 1903. No. 4435. HATiOHALB HILITIB. 43e Jaargang. aanbesteed: De herdenking van het leggen van deu tram Hulst-Walsoorden. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort eon bijvoegsel. Op Dinsdag 29 September 1903, I", het box wen van eene Openbare Lagere School van twee lokalen, owrtiekte sped plants e. a. aan tic Ztmdstraat nabij het station VhilYppine; en 2v/ het bouwen van eene onder- wijzerswoning en het lever en en stellen van schoolmeubelen a Idaar. TER NEUZEN, 23 September 1903. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, P&stdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regek f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekeud. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. l)it bind verscbijnt Maaudag-, Woensdag- en Vrijdagavond, ultgezonderd op Feesidasren, bij de Finna I". J. VAST DE SAIDE le Ter A'euien. Burgemeester en Wethouders der gemeente TEIt NEUZEN, Gelet op art. 24 der Militiewet 1901 (Staatsblad no. 212) Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat bet register van de in dit jaar voor de uationale militie ingesehrevenen en de daaruit opgemaakte alpha- betiselie naamlijst voor elk op de secretarie ter lezing zullen nederliggen van den "24«n September tot en met den len October 1903 dat tegen register en lijst, binnen den tijd der neder- ligging, bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in de provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd ver- zoekschrift op ongecegeld. papier. Ter Neuzen, den 23 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. des namiddags ten 2 uur (Green wichtijd), zal door Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT ten Raadhuize, in het openbaar worden om in het voorjaar 1904 uit te voeren Bestekken met teekeningen zijn tegen vooruit- betaling van 75 cent per stel 0,85 franco per post) voor elk perceel verkrijgbaar bij de boekhandelaren J. C. W. Altorffer te Mid- delburg, terwijl nadere inlichtingen worden ver- strekt door den architect A. van Doest aldaar. Aanwijzing ter plaatse, op den dag der besteding des voormiddags 91/;, uur, te vergaderen ten herberge van De Vleeschacwer aan het station Philippine. Sas van Gent, deu 16 September 1903. P. WAUTERS, Burgemeester. P. P. J. STUBBfi, Secretaris. in de gisteren gehouden zitting van deu ge- meenteraad alhier, (waarvan het gewone verslag in het volgeud nummer zal worden opgeuomen) werd o. m. met algemeene s'emmen ingewilligd het verzoek van den heer I. de Groor, hoofd van school D, om overgeplaatst te worden naar schcol C, terwijl werd afgewezen een vernieuwd verzoek van de vereeniging tfDe Vereenigde Handwerks- lieden" om subsidie voor haar vakonderwijs. Door de centrale anti-revolutionaire kiesver- eeniging is heden voor de a. s. verkiezing voor de Pror. Staten candidaat gesteld de heer P. Dregmans, notaris te Axel, die de candidatuur heeft aau- genomen. Zondagmiddag ontstond een begin van brand in de woning van een zekeren v. D. in de Donze Visserstraat alhier. Buren, die rook uit een zolderraampje van dat huis zagen opstijgen snelden toe en wisten het vuur in eeuige oude kleedingstukken of lompen, die op den zolder lagen, met een paar earners water te blusschen. Naar verluidt, moeteendrr jeugdige kiuderen van v. D. daar even te voren met lu'ifers gespeeld en zoodoende waarschijnlijk den brand veroorzaakt hebben. De toegebrschte schade is zeer gering. De loting voor de lichting der nationale militie van 1904 zal dit jaar in onderstaande gemeenten plaats hebben op dagen en nren, als hieroDder wordt opgegeven S 1 u i s Donderdag 15 Oct. 10.30 u. voorm. Slnis, Retranchement, Cadzand, Eede, St. Kru.-> en Aardenburg. IJ z e n d ij k e. Vrijdag 16 Oct. 9,30 u. voonn. lJzendijke, Biervliet, Schoondijke, Waterland- kerkje en Iioofdplaat. Oostburg. Zaterdag 17 Oct. 9 u. voorm. Oostbnrg, Zuidzande, Nieuwvliet, Groede en Breskens. Axel. Dinsdag 20 Oct. 9.30 u. voorm. Axel, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag en Sas van Gent. Hontenisse. Woensdag 21 Oct. 10 u. voorm. Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Bosch - kapelle en Stoppeldijk. H u 1 s t. Donderdag 22 Oct. 10 u. voorm. Hulst, Clinge, Koewacht, Graauw en Langendam en St. Jansteen. Neuzen. Vrijdag 23 Oct. 9 u. voorm. Neuzen, Philippine, Zaamslag en Hoek. Middelburg. Zaterdag 24 Oct. 9.30 u. voorm. Arnemuiden en Nieuw- en St. Joosland. Middelburg. Zaterdag 31 Oct. 9 u. voorm. Middelburg. Vlissingen. Maandag 2 Nov. 10 u. voorm. Westkapelle, Ritthem, Oost- en West- Souburg, Biggekerke, Zoutelande en Koudekerke. Vlissingen. Dinsdag 3 Nov. 10 u. voorm. Vlissingen. Goes. Donderdag 5 Nov. 9 u. voorm. Kloetinge, Kattendijke, Wolphaartsdijk, 's Heer Abtskerke en 's Heer Arendskerke. Philippine. Aan de weegbrug alhier is bij ingekomeu briefjes in de vergadering van den 21 dezer tot weger aaugesteld Ed. de Kousemaeker alhier. (Niet van onzen gewonen correspondent.) Zaterdagnamiddag toen de smid bezig was de oude schoorsteeuen van de school weg te breken vielen er tijdens de kinderen nog in de school waren een paar stukken kalk, ongeveer 20 d. M2. van het plafond. Gelukkig werd niemand gekwetst maar tele der kiuderen kwamen schreiend te huis. Koewacht, 23 Sept. Heden morgen werd op het R. K. kerkhof alhier plechtig ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer D. Baert, een der oudste inwoners dezer gemeente en sinds jareu de eenige overgeblevene van hen, die deel- genomen hadden aan den oorlog met Belgie. Daar hij ruim 54 jaar lid was van de vereeniging St. Ambrosius alhier, woonden alle leden de be- grafeuis bij. Wat vooral vermeldingswaardig is, de heer Baeit en zijne thans nog leveude zuster waren een twee- ling, die verleden jaar met veel opgeweklheid hun 85,te verjaardag gevierd hebben. Zekere B. van Belgisch Clinge kwam hier Dinsdag van een slechte markt thuis. Dat heerscbap hep bedeleud van deur tot deur en kwam ook aan eene woning, waar toevallig de commandant der mareschauss^es met een zijner manschappen gezeten waren. Hij werd natuurlijk wegens bedela- rij aangehouden en men was juist vooruemens hem over de greus te zetten, toen de commandant tot de ontdekking kwam, dat B. met de Neder- landsche justitie nog een paar rekeningen te ver- effenen had en in het politieblad gesignaleerd stoud. Onder goed geleide werd onze Belg naar Axel overgebracht, vanwaar hij op kosten van het rijk een reisje naar Middelburg zal mogen maken. In den laatsten tijd is de smokkelhandel in vee hier weer sterk toegenomen. Dagelijks trekken zoowel bij dag als's uachts prachtige Nederlandsche runderen frauduleus over de grenzen, Doch ook de ambtenaren slapen nietvooral daar met het iu beslag nemen van een Nederlandsche koe een aardig centje te verdienen is. Dinsdag ontmoetten eenige smokkelaars onder de gemeente Moerbeke een paar ambtenaren de smokkelaars konden zich door de vlucht redden doch een hunner dieren viel in hauden der douanen en zal na keuringen quarantaine teu voordeele van den Belgischen staat verkocht worden. Clinge, 22 Sept. Verleden Zondag traden alhier op de heeren Buijsrogge en Van Dalsum tot besprekiDg der boerenbouden en leenbanken. De heer Buijsrogge gaf eene algemeene beschou- wing over het nut zoo op sociaal als maatschappelijk gebied, dat boerenbonden en daaraan verbonden •ieepbauken kunnen tot stand brengen. De heer Van Dalsum zette klaar en duidelijk uiteen hoe de leenbanken zijn ingericht en hoe daarbij het vHelpt elkander" op den voorgrond treedt. Van de gelegenheid om nadere inlichtingen te krijgen raaaklen de heeren J. F. Buijsrogge en H. Bruggeman alhier gebruik, die vooral wenschten te weten, hoe het met eventueel te betalen contri bute gesteld zou zijn. De heer Van Dalsum verslrekte zooveel mogelijk de gevraagde toelich- tingen. Een 25tal personen traden voorloopig als lid toe en zullen Zondag a.s. eene vergadering houden om alsdan een bestuur te kiezen en zich uader te constilueereu. (VER VOLG) Wij braken het verslag in ona vorig nummer af bij de beachrijving der ateliera. Het was ondertuaschen 4 ure geworden en tijd om op te gaau naar de benedenzaal van het atadhuis, waar de genoodigden vanwege het beatuur van de tram een diDer werd aangeboden. De zaal waa eenvoudig, maar net versierd met vlaggen, terwijl ook tusschen groen en vlaggen de buate van H. M. de Koningin prijkte. De tafel, waarop de kenrige apijzen werden toegediend, waa netjea versierd met bloemen. Zooala te begrijpen is, werd bij deze gelegenheid aan tafel menig woord geaproken. De omatandigheden laten ons niet toe, daarvan uitvoerig melding te maken, doch we zullen trachton het zakeiijke weer te geven. De rij der toosten werd geopend door den president, den heer Van den Broeck, welke de gezondbeid inatelde van H. M. Koningin Wilheimina, die zooveel over heeft voor den bloei van de nijverheid en vooruitgang van Haar land, waar zij Haar volk in vrijheid laat leven en het gezag doet handhaven. Deze toost werd met groot enthousiasme begroet, evenala die van den heer Van Waesberghe-Jansaens op Z. M. den Koning van Belgie. De heer Collot d'Escury, commissaris van den tram, dronk op de verachillende tegenwoordige en vroegere antoriteiten, gemeente- en polderbeaturen en voorts alle zoo hoogere als lagere ambtenaren die aan het totstandkomen en voltooien van den tram hebben meegewerkt. De heer Fruijtier nitte de baste wenschen voor de tram, welk modern vervoermiddel dringend noodig waa, ter ver- vanging van de verouderde omnibuadienat. Voorts werd nog geaproken door de heeren Van Rompa, lid van Ged. Staten, Gerritsen, gedelegeerd commisaaris van den stoomtram BreakensMaldeghem, Van der Bent, lid der firma Smit en Diepenveen, onderneemator van den stoom- bootdienst WalsoordenVlake, W. E. E. Cramer, ingenienr van den tram HnlstWalsoorden, Wauters, wethouder van Hulst, C. IJaebaert, bnrgemeester van St. Janateen, A. F. Rottier, administrateur te St. Jansteen. A1 deze toeapraken hadden ten doel hnlde te brengen aan hen, die iets hadden bijgedragen aan de totatandkoming van den tram, of wel het uiten van wenschen tot verdere verbetering der Zeeuwache vervoermiddelen. Vooral werd door den heer Van den Broeck nadrnk gelegd op de noodzakelijkheid tot verbetering van den stoombootdienst Walsoorden—Hansweert en den omnibusdienst Hansweert Vlake, daar die reeda 24 jaar bestaande dienst thana niet meer voldoende was, voor de behoeften, ontstaan door den tram HulstWalsoorden. Hij zeide voor eventueele verbetering steun toe. De heer Van der Bent deelde mede dat de ondernemers van dien dienst reeda over verbetering hadden beraadalaagd en er toe genegen waren over te gaan, wanneer op voldoenden steun der provincie kan worden gerekend. VooTta werden ook nog verschillende wenachen genit voor uitbreiding van het tramnet en ook atenn gcvraagd voor reeda bestaande of aanhangige plannen. Mochten al die wenachen vervnld worden, voorzeker zon dan Zeeuwsch-Vlaanderen zoo Oosteljk als Westelijk deei, verbonden, een dorado op tramweggebied worden. Er zal eehter nog wat water door de Schelde stroomen eer't zoover is. De heer Gerritaen, die als uit ervaring met de zaak bekend, het beat tot verdeelen meende in staat te zijn, tracht een woord van warme hulde aan den beer Van den Broeek voor zijn initiatief, dat zoo achitterend met sncces bekroond is. Hij wcet welke bezwaren aan het leggen van eon tram ver bonden zijn, hoe zij geheel den mensch vraagt. En dan ia hier een sehoon resultaat bereikt, want de weg ligt heerlijk, de wagens zijn prachtig, de locomotieven om te stelen, de dienst keurig ingericht, zoo'n onderneming moH slagen. De sluizen der welsprekendheid vloeiden zeer ruim, zoo zelfs dat onze college, die bij onderling overleg was aange- wezen om de toost op de pera te beautwoorden, niet meer aan 't woord kon komen, daar 't uur was aangebroken van 't laatste nummer van het programma. 't Spreekt van zelf dat ook de pera zich aanslnit bij de beste wenschen voor den bloei der onderneming en dat zij moge strekken tot bevor- dering van de belangen der inwoners van de atreek waardoor de tram loopt. Nog dient vermeld te worden dat tijdens het diner door de •Harmonie", »Vlijt en Volharding" en Apollo" op beurt in den tuin van het atadhuis op verdienstelijke wijze eenige nummers werden uitgevoerd, waarvoor zij algemeen applaus verwierven. Verder gaven deze gezelschappen ook een concert op de Groote Markt. Alann togen we naar het station alwaar de remisie fraai ge'illnmineerd was, evenala hi-t statiensgebouw van den apoorweg Mechelen—Ter Neuzen, terwijl-de tegenoverliggende wacht- karner van den tram a giorno verlicht was. Een zeer talrijk publiek was aanwezig om getuige te zijn van het afsteken van het ruurwerk, geleverd door de fi tna Van Cieempnt te Jette St. Pierre bij Brussei, dat overc-n- komstig het door ons vermelde plaats vond en goedslaagde. Xoeu het vrturwerk waa afgeloopen stoud de, trei# gereed om ons naar Ter Neuzen terrg te voeren en behoort het tramfeest, dat door het heerlijkste herfstweder begnnstigd werd, weer tot het verledene. Een donkere stip op dezen dag was de omatandigheid dat de heer Van Waesberghe-Jansaens, lid van Gedep. Staten en commissaris van den tram, die bij het diner aanzat door een toeval werd getroffen en huiswaarta moest worden gedrngen. Eerst leek het dat hij enkel bevangen was door de warinte in de zaal, daar hij meer en meer bijkwam. Te middernacht evenwel verergorde de aanvai, en werd de lijder geheel bewnsteloos, waaruit hij naar we vernemen, nog niet is bijgekomen. De ziekteverschijnselen op sommige plaatsen in Zeeland onder de suikerbieten voorkomend en naar advies van het phytopathologisch labora- toriurn veroorzaakt door de zwam van een Tusa- riumsoort, komen vrijwelovereen met een andere zwam, Nematode genaamd, die voor veertig jaar reeds in Duitschland hare verwoestingen onder de beetwortelen aanrichtte en ook in bet noorden van Frankrijk een vijftiental jaren terug als een geduchte vijand der bietenverbouwers optrad. En thans meent men in de bietenstreken van het Belgische polderland met gelijke plaag te doen te hebben. De verschijnselen ervan open- baren zich reeds in de maand Juli. De buitenste bladeren der bieten verwelken, worden geel, krijgen bruine spikkels, welke zich tot groote vlekken uitbreiden eindelijk verflensen ze geheel en sterven af. De binnenste bladeren, meer uit het hart voortkomend, schijnen het langst weerstand te kunnen bieden en zetten hun groei voort, doch blijven merkbaar kleiner dan de bladeren van planten, die volkomen gezond zijn. Bij gunstig herfstweder ontwikkelen zich vaak de jonge blaadjes nog en schijnt de beetwortel zich te willen herstellen. Doch mede door het afsterven van wortelbaartjes blijft de aangetaste biet klein en misvormd zijn gewicht is gering en de hoeveelbeid suikerstof heel wat minder. Zoo vertoont zich de aangetaste suikerbiet, wanneer hij niet te zeer heeft te lijden onder de vernielende kracht der nematode. Doch bij erger besmetting verflensen zelfs de jonge blaadjes, wordt de hals zwart, het weefsel van den wortel bruin en verrot. Tot de middelen om de ziekte te voorkomen worden opgegeven den afval van zieke bieten slechts te benutten na vermenging met ongebluschte kalkde bietenakkers niet te bemesten met mest van dieren, gevoederd met zieke bieten of afval de voer- en werktuigen op besmette velden gebezigd, goed te reinigen en vooral de aangetaste rottende bieten niet op deu akker te laten liggen, maar ze te ver- zamelen en onschadelijk te maken. Het is zaak zooveel mogelijk te waken dat de besmetting van Belgie uit niet de Nederlandsche grenspalen oversteekt. De soldaat D., van het 8" regiment infanterie te Arnhem, die in April 1891 op den loop w«s gegaan, heeft zich weer bij zijn korps aangemeld. Het 15jarig knechtje van den landbouwer P. v. 't R. te Leiderdorp werd zoodanig door een in de weide loopend paard geslagen, dat hij eenige uren later overleed. Zondagmiddag is aan boord van het ss. Arad, gelegen in de Rijnhaven te Rotterdam, de 27jarige stoker, Rafach Ban, in beschonken loestand in het 10 meter diepe ruim gevallen. De man bleef t p de plaats dood. Zijn schedel was gespleten. Door een visscher uit Volendam is in zijn net opgehaald het lijk van een knaap, zeker dat van den 14jarigen Kees Schot, uit Tholen, die zijn vader vergezelde op de reis toen de hoogaars Th. 61, in de vorige week, omsloeg op de Zuider zee. De knaap was voor plezier mede. Het lijk van den schipper W. F. van der Stel is nog niet gevonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1