Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanbesteding. A I g 8 m e 8 n No. 4434. Dinsdag 22 September 1903. SAMP VKSCSBBSVLOOT Qaveiligiieid Yaarwater. BEKENDMAKINEL aanbesteed: Gemengde berichten. 43e Jaargang. ARNEMUIDEN. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij tleze conrant belioort een bijvoegsel. aankondigingen van den provin- cialen stoombootdienst van 16 October 1903 tot en met 29 Februari 1904. Op Dinsdag 29 September 1903, I", het bouwen van eene Openbare Lagere School van twee lokalen, overdekte speelplaats e. a. aan de Zandstraat nabij het station Ph ilippineen 2". het bouwen van eene onder- tcijaevswoning en het leveven en stellen van sehoolmeubelen aldaar. Engeland. mmwiT TES \EI 7.EVSCHE (OI KtVT. Per drie maariden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. »it bind verscliijnt Haandag-, Woensdas- en l rijdagavoud, nilgezonderd op FeegQlagen, bij de Firms J. VAM BE »A!I PE te Ter Mewzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen, op verzoek van het comite tot steun van de uagelaten betrekkingen, der noodlottig omgekomenen van de visschersvloot te Arnemuiden, ter kennis van de iugezetenen, dat van af Maandag 21 September a. s. eene collecte langs de kuizen in deze gemeente zal worden gehouden, waarvan de opbrengst zal strekken, tot leniging van den nood van weduwen en weezen. Een gedeelte dezer collecte zal worden bestemd voor de weduwen en weezen der omgekomen visschers te Tholen. Een ieder zij deze collecte ten zeerste aanbevolen. Ter Neuzen, 18 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. l)e Burgemeester van TER NEUZEN brengt ter kennis van zeevarenden, dat op 83 September a. s. en zoo noodig op vo'gende dagen scliietoefeniugen zullen worden gehouden van het fort te IJmuiden. Verdere inlichtingen omtrent deze schietoefeningen kunnen door belanghebbenden worden verkregen ter secretarie der gemeente. op do uren, waarop deze is geopeDd. Ter Neuzeu, 19 September 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt tor kennis ran logement-, koffie- en bierhuishouders en verdere onder nemers" van voor het publiek toegankelijke bedrijven, dat vaDat heden ter secretarie der gemeente op de gewone kantoor-uren {gratis verkrijgbaar zijn Ter Neuzen, 21 September 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. des namiddags ten 2 uur (Greenwichtijd), zal door Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT ten Raadhuize, in het openbaar worden om in het voorjaar 1904 uit te voeren Bestekken met teekeningen zijn tegen vooruit- betaling van 75 cent per stel 0,85 franco per post) voor elk perceel verkrijgbaar bij de boekhandelaren J. C. W. Altorffer te Mid delbnrg, terwijl nadere inlichtingen worden ver strekt door den architect A. van Doest aldaar. Aanwijzing ter plaatse, op den dag der besteding des voormiddags 91/,; uur, te vergaderen ten herberge van De Vleeschauwer aan het station Philippine. Sas van Gent, den 16 September 1903. P. WAUTERS, Burgemeester. F. P. J. STUBBE, Secretaris. Blijkens de meeuing der Engelsche bladen is Chamberlain niet afgetreden orndat hij moel, maar omdat hij zulks wilde. De oud-minister van kolonien meent buiten het kabinet meer kracht te kunnen uitoefeneu, meer vrijheid van beweging te hebben, meer invloed op de volksmassa, en meer gelegenheid om zijn denkbeelden te verkondigfrn, dan als minister. Wei verklaarde hij zelf vleugellam geschoten te zijn door de tegen-agitatie der liberalen en hun euze over duurder brood maar dat behoefde geen reden voor hem te zijn om uit het kabinet te treden. Arthur Balfour, die blijkens zijn brieven en brochure dicbter bij Chamberlain staat dan bij de liberale vrijhandelaars, en die pogen zal den weg te effenen voor de denkbeelden van Chamberlain blijften met hem Austen Chamberlain, de zoon, de leerling en de geestverwant van zijn vader, om diens denkbeelden in het kabinet te verdedigeu. De voorspelling, dat in het voorjaar Parlements- ontbinding volgen zal en nieuwe verkiezingen zullen plaats hebben, vinden wij ook in Engelsche bladen gemaakt. En om die verkiezingen onder de leuze ,/protectie en preferentieele rechten" voor te bereiden, wil Chamberlain vrij zijn. Hij is als particulier gevaarlijker voor zijn tegenstanders dan als minister. Want men zou Chamberlain geheel en al verkeerd beoordeelen, als men dacht dat hij zich uit het openbare leven zou terugtrekken. Dat blijkt uit zijn brieven voldoendeen het is op- merkelijk hoe hij zijn ambtgenoot, den minister- president, nog eens heel precies de taak aanwijst, die deze in den eerstvolgenden tijd zal te ver- vullen hebben. In de geschiedenis van Engeland is, met het aftreden van Chamberlain, zooals de »Dailv Telegraph" opmerkt, een hoofdstuk afgesloteu let blad verwacht, dat een grooter hoofdstuk voor Chamberlain daarmede geipend zal worden. Het is te hopen voor Engeland, dat deze voor spelling valsch moge blijken. Want in het hoofdstuk dat afgesloten is, lezen wij niets dan jammer en ellende, door den Birming- lamschen ijzerfabrikant gebracht over Afrika niet alleen, maar over zijn eigen land. Stead zegt in de //Review of Reviews", dat de lezing van het rapport der oorlogscommissie hem deed huiveren van angst en ontzetting over den toestand die in Engeland heerschteen groot log lichaam zonder lersens noemt hij het Rijk. Eu den houfdschuldige voor al de rampen die Engeland badden kunnen treffen, wanneer het bijv. met Frankrijk of Duitsch- land had moeten strijd voeren, in plaats van met de beide kleine republieken, den hoofdschuldige noemt de Stead den minister van kolonien. ,/De anderen waren blind, onwetend, of gingen geheel op in de werkzaamheden voor hun departe- ment. Chamberlain kende het gevaar. Hij was betrokken in den Jamesonraid, die naar de meening der commissie den oorlog onvermijdelijk maakte. Hij las de rapporten van het inlichtingen-bureau over de gevaren voor de kolonie bij een aanval der Boeren. Sweemaal schreef hij aan het daparte- ment van oorlog maar hij wist dat niets gedaan werd om het gevaar te voorkomen. En toch ver- haaste hij het uitbreken van den oorlog door zijn staatkunde, en leidde hij de onderhandelingen zoo, dat een ultimatem moest volgen, zonder er om te denken, dat het departement van oorlog genoodzaakt moest worden, desnoods door een be- roep op het kabinet, om te zorgeu gereed te zij a en zijn diplomatie te kuunen steunen met kauounen en manschappenHet was niet genoeg aan Lord Lansdowne te schrijven, en dan niet toe te zien of het departement van oorlog zijn waar- schuwingen wel ter harte nam. Zijn beide nota's aan het departement van oorlog veroordeelen hem nog meer. „De conclusie van het rapport der commissie is dan ook veel te gematigd. Logisch ware het geweest zoo zij had voorgesteld Lord Lansdowne en Chamberlain schuldig te verklaren aan hoog verraad ffWas het te verwonderen dat Chamberlain, kennis dragende van dit rapport, het noodig achtte protectionisme te gaan aanbevelen als bliksem- afleider De in de Troonrede aangekondigde voorstellen tot herziening van de tarieven van invoerrechten zijn, naar de N. R. C. verneemt, thans bij den Raad van State in overweging. Op den rijksweg van Bergen op Zoom naar loosendaal is Donderdagavond, ter hoogte van de herberg Het Anker, de bierbottelaar Bogerts van Roosendaal met paard en wagen in botsing gekomen met een automobiel. De wagen werd verbrijzeld en een heer en twee dames uit Brussel, die in de automobiel zaten, werden gekwetst en hebben zich onder geneeskundige behaudeling moeten stellen. Bogerts heeft zich bij de rijkspolitie beklaagd, daar de automobiel in voile vaart reed en geen licht aan had. De Leenw. Ct. schrijft Als een bewijs, welke afmetingen het gebruik van sterkendrank ook in Leeuwarden heeft gekregen kan dienen het feit, dat tijdens de laatste kermis in een enkele //verguuning" in den tijd van 24 uren aan jenever alleen anderhalf okshoofd werd verkocht. Weet men nu, dat een okshoofd ruim 232 L., anderhalf oskhoofd dus 348 L. of 435 flesch bevat en dat uit een flesch ongeveer 20 borrels worden geschonken, dan komt men tot het treurige getal van 8700 borrels in 24 uur gebruikt in een vergunning. 't Is om van te huiveren En men bedenke daarbij dat dit nog slechts den jenever alleen betreft. t Spreekt, dat ook nog een goede hoeveelheid arandewijn, bier etc. is gebruikt. De rooverijen van verschillende materialen aan de Rijkswerkplaatsen aan de Hembrug hebben nog niet opgehouden. Terwijl reeds een der werk- ieden verdacht van diefstal zich in voorloopige hechtenis bevindt, is thans in het gerechtsgebouw te Haarlem de instructie tegen een anderen, wegens het wegnemen van koperen patroonhulzen, ge- opend. De vrouw van den arbeider Helweg te Win- schoterzijl (Gron.) gaat uit aardappelrooien enneemt hare jongste kinderen mee. Een meisje van 4 jaar stak nu gistermorgen een kindje van twee jaar met een mes in 't rechteroog. 't Oog zal wel verloren zijn. Men meldt uit Deu Haag De Kamerleden ontvangen iedere maand een mandaat op den betaalmeester tot uitbetaling hunner schadeloosstelling. Een der Friesche afgevaardig- den is nu het volgende gebeurd De briefomslag, waarin hem door de daarmede belaste ambtenaren zijn mandaat over de vorige maand werd toegezonden, bevatte toen de geadres- seerde het couvert in handen kreeg, niets dan een gewoon stukje papier. Het mandaat was er uit verdwenen, en bij onderzoek bleek, dat de betaal meester het op het mandaat verschuldigde hedrag van pi. m. 166 had uithetaald. Een oneerlijk mensch is dus op de een of andere wijze in het bezit weten te komen van het betalings- mandaat en heeft toen, na het stuk valschelijk te hebben onderteekend, het bij den betaalmeester ter inning aangeboden en bet geld ontvangen. De politie heeft een uitgebreid onderzoekingesteld Douderdagochtend liet in een der wacht- kamers van het station te Arnhem een heer zijn goed gevulde portemonnaie liggen de kellner die het zag, liep den heer tot aan den trein na en gaf hem zijn eigendom terug. De kellner ontving noch belooning, noch dank, maar alleen de hoogst be langwekkende mededeeling,/wat ben ik een suffert De heer had er nog bij kunnen voegen //en een vlegel Dat valt hem niet mee V6or eenigen tijd werd door het gerechtshof te Leeuwarden iemaud veroordeeld tot gevangenisstraf wegens mishandeling. Om zich aan die straf te onttrekken, nam hij de wijk naar Duitschlaud en vroeg vau dtiar uit een natioualiteitsbewijs aan. De Commissaris der Koningin in Friesland maakte nu bezwaar om dit bewijs af te geven, overwegende dat afgifte indirect zou medewerken tot het zich onttrekken aan een straf, wegens misdrijf door den wettigen rechter opgelegd. De betrokken persoon kan dit bewijs wel er> langen, als hij het in persoon van de secretarie der gemeente komt halen. En wat dkn gebeurt, ligt voor de hand Vrijdagnamiddag was de Vlamingstraat te Haarlem in rep en roer. Daar woont in perceel 23 een vrouw die zoo rijkelijk aan Bachus heeft geofferd, dat zij reeds weken lijdende is aan delirium tremens. Haar man, de samenleving met zijn vrouw moede, is er met een ander vandoor gegaan en heeft de meubels meegenomen, en nu stood zij daar in de leege woning met een gesloten deur, doch aan een geopend raam allerliederlijkste deunen uit te galmen, waardoor de heele buurt bij elkaar kwam. De politie, die gewaarschuwd werd, haalde haar langs een ladder naar buiten eu daar zij niet loopen kon, werd zij per brancard naar het St. Elisabeth-gasthuis overgebracht. Het was ellendig om het aan te zien. Men schrijft aan het Hbld. Als er eea zaak is die bloeit, dan is het wel de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, al moge de oorzaak daarvan dan ook niet verblijdend genoemd worden. De bevolking neemt daar namelijk voortdurend toe, zoodat men telkens ruimte te kort komt. Op het eerste gesticht is thans een nieuwe afdeeliug in aanbouw, waarvan nog dit jaar een vleugel in gebruik zal kunnen worden genomen, waardoor huisvesting kan worden verleend aan 600 personen. Het oude gesticht verkeert in zoodanigen staat van verval, dat het noodzakelijk is, het buiten dienst te stellen. Voor een der vensters van een koffiehuis te '8 Gravenhage waarlangs de stoet, waarin H. M. de Koningin naar het Binnenhof zou rijden, moest voorbijkomen, kon men Dinsdagochtend vroeg reeds een viertal bestellers aan een tafeltje zien zitten, in een matig tempo consumptie verorberend. Zij waren daar neergezet om voor een familie, die den stoet wilde zien, de plaatsen //warm tehonden" uatunrlijk tegen vergoeding van tijdverlies en //verblijfkosten." INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur In uwe, in het vorige uummer opgenomen agenda der a. s. Raadszitting lees ik, dat in be- handeling komen zal een voorstel van B. en W. tot overplaatsing van het hoofd van school D aan school C. Zou, M. d. R., nu niet eens bij een onzer raadaleden de gedachte opkomen, dat het wensche- lijk zou kunnen zijn, aan die school een hoofd te benoemen met akte Engelsch en Duitsch P Bij de toeneming onzer bevolking is toch de mogelijkheid niet weg te cijferen, dat aan die school eens behoefte kan komen om in die beide talen onder wij s te ontvangen Misschien bestaat die behoefte er reeds nu. Ooze Raad make zich eens wat warmer voor het algemeen belanguit den treure wordt er gezeurd over punten van ondergeschikt belang. Zouden de kiezers nu niet eens mogen hooren, dat ernstig de vraag werd overwogenIs het niet gewenscht aan school C een onderwijzer te benoemen met akte Engelsch en Duitsch De Raad is er immers om de belangen der gemeente te behartigen Daukeud voor de opname dezer regelen. Uw du., X. Ter Neuzen, 21 Sept. 1903. Mijnheer de Redacteur Tegenwoordig wordt er in het land van Hulst veel gewerkt door den ouden pastoor Buijsrogge en den notaris Van Dalsnm, die gezamenlijk optreden in de Roomsche gemeenten, tot het stichten van Cristelijke Boerenbonden en Boerenleenbanken. Het nut daarvan alsmede de al dan niet nood- zakelijkheid wensch ik in het midden te laten en stilzwijgend voorbij te gaan. Alleen nu een paar vragen Zal het eerste werk van die Christeliike Boeren bonden waarin de naastenliefde door den Heere geboden voorop zit, bestaan in de zorg dat het loon van de boerenarbeiders nu zoo geregeld zal worden, dat deze zooveel bij den aangesloten boer zullen kunnen verdienen, dat ook zij een mensch- waardig bestaan hebben, zoowel in den zomer als des winters? Zal het tweede werk van die Christelijke Boeren bonden met hunne leenhank zijn, dat ook de arbeiders eens eenige gemeten land in pac'nt knn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1