A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Mo. 4432. Donderdag I 7 September 1903. 43e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advartsntisn voor 3 u.r©n op dsn dag dsr nitcrav©. In den Balkan. FEU ILL ETON. SIGN OR A STELLA. Servie. Duitschland. TZZZsasasttaszzsscKBXsM *'S3*«oo^-^ Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bashouders. ADVESTENTIltf; Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elkea regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t veemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. l»it mail versctiijnt Mannrtas-, Woensdag- en VriJ.I»e»v»n«l, »U|teionJeH op Feegldagen, bij de Firms I*. J. VA\ OK NIVIIK te lerSea.ei.. Het hooge woord is er uitvoi-st Ferdinand en zijn ministers nebben aan de Europeesche mogendheden laten weten, dat Europa in den Macedonischen opstand tusschenbeide moet komen, in de eerste plants omdat Boelgarije niet langer lijdelijk de moorden der Turken kan aanzieu. Dit zou in Boelgarije aanleiding tot een binnenlandsch oproer geven. In de tweede plants omdat Turkiie zich blijkbaar tot een oorlog met Boelgarije gereed maakt. Te St. Petersburg nu wordt verteld, dat Rusland op deze nota zal antwoorden, dat Boelgarije onzijdig moet blijveumaar de //Secolo" van Milaan weet, dat de Boelgaarsche minister-president weigerde den Turkschen gezant te ontvangen, toen bij juist een onderbond met den Engelschen had gehad. En Petroff zal dat niet op eigen gelegenheid, maar met volmacbt liebben gedaan. De toestand op het oorlogsterrein is weinig gewijzigd. In officieele Russisehe kringen wordt verzekerd, dat Rusland en Oostenrijk een nieuwe nota aan Bulgarije znllen zenden, om er op aan te dringen, alle relation met de revolutionaire comity's af te breken en te ver- hinderen, dat Bulgaarscke officieren aan den opstand deelnemen. Waarschijulijk zal Petroff de minister-pre sident antwoorden, dat Bulgarije in de onmogelijklieid rerkeert, de volksgeestdrift te doen ophouden. Het zou daardoor een binnenlandsch oproer uitlokken. Uit Monastir wordt aan den ./Times"-correspondent te Sofia gemeld dat Hilmi Pasja en zijne collega's alle tnogelijke voorzorgen nemen om te beletten dat de consuls en de vreemdelingen inlicktingen verkrijgen uit de omstreken. Een journalist die een der vernielde dorpen Armensh wilde bezoeken, werd naar een politie- post, gebracht. Zelfs wordt er toeziclit gebouden dat de vreemdelingen zoo min mogelijk menschen, op de hoogte van den toestand, spreken. Deze poging tot geheimhouding en geheimzinnigheid kau nooit ten voordeele van de Turken uitgelegd worden, natuurlijk. Zoo zou spoedig kunnen uitkomen precies hoe het moorden en branden in zijn werk ging, hoe de overwinningstelegrammen van Turksche zijde over- dreven en gelogen zijn. Tkans reeds niettegenstaande al die voorzorgs- maatregelendeelt dezelfde „Times"-correspondent mee dat die overwinningstelegrammen wel eenigszins doen denken aan die van Engeland uit den eersten tijd van den Zuid-Afrikaanschen oorlog (al gebruikt de ..Times" deze vergelijking niet). De opstandeliugen vechten nooit in zulke groote troepen dat er sprake kan zijn van honderden dooden tegelijk in een gevecht. Wel is het t'eit dat thans in het hospitaal te Monastir 1100 gewonde Turksche soldaten liggen. Bovendien omdat het hospi taal geen ruimte genoeg bezat voor alle gewonden zijn velen ondergebracLit in particuliere huizen en het paleis van justitie. Zondagmorgen maakte een Reuter-telegram gewag van een ernstig treffen bij Klizabelpol, tusschen Armeniers, die protesteerden tegen de overgave der Armenisch- Gregoriaansche kerkgoederen aan het Staatsbestuur en de Russisehe troepen 7 menschen werden gedood, 27 gewond. Ilet doel van dit Armenisch optreden is drie- ledig. Allereerst wenschen zij de niet-geestelijke over- heid te houden buiten hun kerkelijke aangelegenheden, teu tweede willen zij blijk geven van hun anti-Russische stemming in het algemeen, ten derde trachten zij de Koerden te hewegen tot een inval in Russisch gebied. In een bergpas tusschen Batoem en de Russisehe grens is een bende, 42 man sterk, gevangen genomen, welke under aanvoering stond van een gewezen student te Stuttgart, Abramjam. Zij had bij zich meer dan 30 moderne geweren, 6000 revolverpatronen, 15ponddvna- miet, 8 kanonnen, verbandmiddelen en medicamenten. Op het vaandel stond ..Dood of vrij." Deze troep heeft zich langen tijd opgehouden in ver schillende steden van Trans-Kaukasie. Waarschijulijk was de bedoeling der Koerden over te halen totinvallen in de Christen-gemeenten om op deze wijze aan de Turkgch-Russische grens weer een Armeniscne qnaestie te scheppen. Constantinopel, 11 Sept. Volgens een officieele mededee- lingzouereen gevecht hebben plaats gehad in de bergen en bosschen in de omstreken van Kesrie, tusschen de Vrij bewerkt door A MO. 44) Alleen in den beginne had lady Avonmore edn enkele maal ernstig gevaar geloopert haar iuvloed te vcrliezendat was, toeu zij signor Giotto uit hate nabijheid had willen verwijderen. Deu avoud van den dag der aankomst werd een ftestmaaltijd gege.veD, die nogal laat was afgeloopen. Deu volgendeu morgen zaten lady Avountore en hare dochter samen in de fraaie zitkaruer, waarvau de deuren toegang verleenden naar het tuiuterras. De dames waren nog wat lusteloosze waren <eigenlijk met zich zelveu verlegeu. De regen belette haar uit te gaan, en daar lord Asberton beloofd had na het koffiedrinken de dames het kastee) rond te leiden, wisten ze niet hoe ze den tijd zouden dooden. Tusschen moeder en dochter bestond de echte vertrouwelijkheid niet en zij waren zelden met elkaar alleen. Lady Avonmore had een fraai borduurwerkje in de hand. Nu en dan deed ze een steek, maar de meeste waren verkeerd; gelukkig werden die Turksche troepen en benden opstandeliugen. Meer dan 100 dezer laatsten zijn gedood en een groot aantal ge vangen genomen. Geweren, bom men en patronen werden door de Turken genomen. De opstandelingen verbergen zich hier en daar en bieden hun onderwerping aan. De Bulgaarsche be- woners van de Turksche provincien, die zich bij de opstandelingen hadden aangesloten, smeekten om genade bij den Sultan. Zij leveren de wapenen in, hun door de revolutionaire comitd's verstrekt. Het getal van de in het vilajet Monastir verbrande plaatsen beliep volgens consulaire berichten tot 9 Sep tember 115. De miskandelingen, de Bulgaarsche vrouwen en kinderen aangedaan, spotten met elke beschrijving. Ongeveer 8000 gezinnen zijn zonder toevlucht en dwalen in vertwijfeling van plaats tot plaats. Een prachtige oogst staat op de velden, zonder dat iets binnengebracht kan worden. Het bataljon Albaneezen begaat in de omgeving van Kirkilisse dagelijks slacbtingen. De Russisehe gezant eischte van de Porte onmiddellijke terugroeping van die bandelooze benden. Koning Peter voelt schijnbaar den druk van den tegen- woordigen verwarden toestand. Hij is niet zoo vroolijk als vroeger, ziet er min vergenoegd uit dan toen hij in Belgrado kwam. Hij gaat thans niet meer uit zonder geleide en hij heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen doen nemen ter wille zijner persoonlijke vrijheid. De aanklacht tegen de oflicieren te Nisch is voorname- lijk gericht tegen de kapiteins Nowakowitsj en Protitsj den overste Lugumerslii en luitenant Dnidarewitsj. Vol gens de Serviscke militaire strafvvet kan als maximum tegen de beklaagden geeischt worden 6£n jaar vesting- straf. Tegen hen, die de oorzaak der beweging zijn, kan echter een straf van eenige jaren geeischt worden. Verwijdering uit den dienstisonmogelijk voor dit misdrijf. De officieren die Voor de eer van Servie wilden opkomen, en bestraffing der koningsmoordenaars verlangden, zullen dus, daar ziet het naar uit, zelf straf oploopen. Zondag is het sociaal-democratisch congres te Dresden geopend, onder zeer grooten toeloop. Kaden socialistisch Rijksdaglid van Dresden, wenschte de partijgenooten welkom en verheerlijkte de zegepraal der Saksische socialisten bij de jongste verkiezingen. Behel beklom de tribune, zeer enthousiast begroet, hij dankte de Dresdenaars voor de hartelijke ontvangst. Nooit had iemand zoo'n overwinning als de Saksische durven hopen. Het Saksische proletariaat heeft gezegd tot de regeering, dat het niet meer door haar wenschte bestuurd te worden. Singer en Kaden werden gekozen tot voorzitters. Het congres besloot de volgende zaken afzonderlijk te behandelen lo. Het meewerken van socialistische redacteurs aan burgerbladen. 2o. De zaak Bebel-,Vorwarts" en het ondervoorzit- tersehap van den Rijksdag. De Beiersche afgevaardigde Vollmar uitte ernstige grieven tegen Bebel en verweet hem zijn zenuwachtig- neid, onvergeeflijk bij een partijleider. De strijd belooft zeer interessant te worden. Vollmar is zeer bitter gestemd en Bebel betoogde dat de zaak zeer grondig onderzocht en besproken zou worden. Door het bureau zijn namens den penningmeester van de partij Gerisch, eenige mededeelingen gedaan, haar feldelijke aangelegenheden betreffende. Uit deze cijfers lijkt, dat er ongeveer drie millioen socialistische kiezers in Duitschland zijn. Het financieele jaar was zeer gun- stig geweest, want de vVorwiirts", het officieele orgaan, had 78,000 abonnfo, de andere partijbladen, te Leipzig en Hamburg versckijnende, tellen 35,000 aboundszoo is er in het afgeloopen jaar een ontvangst op deze reke- ning geweest van meer dan 3 millioen mark, en bijna 2 millioen mark ontvangsten aan advertenties. Ook de socialistische bibliotheek heeft 246,000 mark ontvangen tegen 193,000 mark in het jaar te voren. Uit nog andere cijfers bleek, dat in het afgeloopen jaar tezamen 14 jaar dwangarbeid aan partijmannen was opgelegd, verder 36 jaar gevangenisstraf en 11,000 's avorids uitgehaald door een gedienstigen geest, die ten laatste het werk afmaakte. Dan werd het aan de bezoekera vertoond als een bewijs van mevrouws knnstvaardigheid. Gwendolin, die liefst niet reel uilvoerde, zat in bevallige houding op een sofa en vermaakte z;ch met een paar hondjes, die in het kasteel overal vrijeu toegang hadden. Het gesprek was gestaakt, bij gebrek aan belangstelling of aan stof. Beide dames deden haar best om het geeuwen te onderdrnkken, toen lady Avonmore plotseling zei ,yZeg, Gwendolin, hebt ge wel opgemerkt hoe goed lord Asherton gisteren zijn rol van gastheer ver- vulde? En men zei toch algemeen, dat hij zoo terughoudend en lomp wasEen koning zou niet nicer op zijn gemak kunnen geweest zijn, dan de graaf gisteren was #0, menschen, die buitenslands hunne opvoeding genoten, zijn zelden terughoudend en lomp, mama. Die twee hoedanigheden bezitten alleen wij, Engel schen, in hooge mate, omdat wij trotsch en zelf- geuoegzaam zijn." #Ge moet trotschheid en terughouding niet op een lija plaatsen, Gwendolin. Dat zijn hoedanig heden, die met elkander in strijd zijn." Lady Avonmore was er trotsch op, dat zij trotsch was, maar zij zou zich beleedigd gea ht hebben, wanneer iemand haar terughoudend had geuoemd. n irk aan boeten. Bij de jongste Rijksdagverkiezingen waren 282,000 mark onkosten gemaakt. Bij elkaar ge nomen had het geheele boekjaar 290,000 mark aan ont vangsten meer opgebraeht dan 1901/1902. Bij de opening der Staten-Generaal op gisteren, waren weder de meeste leden der beide Kamers in ambtsgewaad aanwezig alleen de heeren Bos, Ketelaar, Yan Vliet en De Klerk waren in burgerkleeding, terwijl de heer Nolens priester- kleeding droeg. Voorts waren aanwezig alle ministers, vele leden van den Raad van State en verschillende hoogwaardigheidsbekleeders. Alle tribunes waren overvol. Even na een uur verschenen de Koningin en de Prins met schitterend gevolg. H. M. was gekleed in zeegroen satijn, gegarneerd met kant van dezelfde kleur, en droeg een hoed van zeegroen paille met aigrette en panache. Over de robe was het cordon van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw bevestigd. De Prins was in schout-bij-nachts-uniform, eveneens met het cordon van het Grootkruis van den Leeuw. Nadat het vorstelijk Echtpaar op de beide troonzetels had plaats genomen, las de Koningin met heldere, klankrijke stem, op verschillende perioden eenigen nadruk leggende, de volgende rede voor Mijne Heeren Het is mij aangenaam, in Uw midden te verschijnen, ten einde de nieuwe zitting der Staten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met het buitenland bleven zich kenmerken door het gewenschte zeer vriendschappelijk karakter. De zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee, op lofwaardige wijze van hare roeping. Yooral, toen een mis- dadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging bedreigde, bleek, hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger, niet minder aan het korps burgerlijke ambtenaren, betuig ik voor de destijds betoonde veerkracht en toe- wijding mijnen dank. De bronnen van onze welvaart vloeiden in menig opzicht op niet onbevredigende wjjze. Wel hield de njjverheid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staandemaar de landbouw ging tendeele vooruitde handel was niet onbelangrijk en het scheepsvaartverkeer kon zich herstellen van zijn achteruitgang in het vorige jaar. Op het gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregelden gang niet zonder nadeelige gevolgentoch doet de nuchterheid van geest die zich in de dagen van spanning bij het over- groote deel onzer werklieden openbaarde hope koesteren voor een gezonden voortgang van de //Ik had beter gedaan met het woord ijdelheid te gebruiken, mama. Als iemand de jeugd achter den rug heeft, heb ik geen medelijden met zijne terughouding in den regel spruit die voort uit een zucht om uit te blinken, vergezeld van een bewustzijn, dat dit toch niet zal gelukken. In het algemeen zijn het juist de personen, die een hoogen dunk van zich zelven hebben, die begeeren, dat ook anderen een hoogen dunk van hen zullen hebben." //Dat kan wel zoo wezen, maar houdf nu geen bespiegelii gen, kind Dat is zoo vervelend Maar laat ons over iets anders spreken Het is gister- avond goed gegaan, geen fouten tegen de etiquette behalve een enkele. En daar zal ik dadelijk met lord Asherton over spreken, opdat die niet weer gemaakt worde." //Welke fout was dat, mama //Zulke dingen merkt ge niet zoo spoedig op, Gwendolin. Ik wilde wel, dat ge daar wat meer op lett.et. Een voorname dame moet altijd hare omgeviug nauwkeurig gadeslaan. Ik bedoel, dat die vreemde muzikant aan onze tafel zat, en nog wel aan de andere zijde naast lord Asherton Hij zag er zoo kleiti-burgerlijk uit z/Kleiu-burgerlijk, mama? Nu geloof ik werke- lijk, dat gij niet goed hebt opgelet. Ik heb niet reel acht op hem geslagen, want ik zat met hem arbeidersbeweging, tot wier welslagen ik door voortgezette sociale wetgeving wensch mede te werken. De pacificatie van het noordelijke gedeelte van Sumatra vorderde dit jaar op hoogst be- langrijke wijze. Het verzet in het landschap van Korinthe werd gebrokende tegenspoed, waarmede de inlandsche bevolking op Java te worstelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden, dat herhaaldelijk steun vanregeeringswegeonmisbaar bleek. In Suriname is meer dan tot dusver op de op- beuring van landbouw en nijverheid de aandacht gevestigdin de kolonie Curasao kan door gouvernementshulp voorzien worden in schaarseh- te van voedingsmiddelen, door langdurige droogte veroorzaakt. Behalve de reeds ten vorige jare door mij aange- kondigde wetsvoordrachten, waarvan de indiening door de gebeurtenissen van het voorjaar ver- traagd werd, is het mijn voornemen in dit zittingjaar nog andere ontwerpen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch uwe medewerking in te roepen om de uitkeering van rijkswege, zoo aan het open baar als aan het bijzonder lager onderwijs, nader te regelen de viering van den wekelijkschen rustdag beter tot haar recht te doen komen, den openbaren verkoop van sterken drank aan meer doeltreffende bepalingen te onderwerpen, het stelsel van verzekering uit te breiden tot de ongevallen by de zeevisscherij en tot de gevallen voor ziekte, en de verontreiniging van de openbare wateren tegen te gaan een rege- ling ter verzekering tegen invaliditeiten en ouderdom, en eene herziening van de armenwet zijn in voorbereiding. Wetsontwerpen zullen U worden aangeboden tot regeling van de administratieve rechtspraak en strafrecht, alsmede tot aanvulling van het wetboek van strafrecht, alsmede tot aanvulling van artikel 342 van het burgerlijk wetboek. Voorstellen van wet zullen U worden voorge- legd tot herziening van het tarief van invoer- rechten, tot regeling van het octrooiwezen, en tot bevordering van de zoetwatervisscherij. Eene wetsvoordracht zal worden ingediend om de verhouding tusschen het burgerlijk en mili taire gezag nader te bepalen voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie zal ik U een voorstel doen toekomen de ver van gunstige staat der Indische geldmiddelen noopt tot zeer omzichtig beleidter afdoende verbetering zal de hulp van het moederland niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, strekkende om aan den inlandschen landbouw op Java duurzaam eene meer bevredigende uitkomst te verzekeren. Voorgenomen decentralisatie van het bestuur in Nederlandsch Indie zal, naar ik vertrouw, mamaa iiiiiiiminn iw i 'iiii m i in asm dezelfde zijde Aan de tafel, maar toen lord Asherton hem aan mij voorstelde in het salon, maakte hij op mij den indruk van een knap, be- schaafd jonkman." ffHet komt er niet op aan, hoe hij er uitziet, Gwendolin. Als we daarmee rekening hidden, dan zouden verscheiden lakeien het winuen van vele heeren uit onzen stand. Duch wat ik op het oog heb, is werkelijk beleedigeud. Hij zat slechts twee plaatsen van mij verwijderd j daar had de jonge lord Spooney behooren te zitten. Ik heb vernomen, dat de man vioolspeler is. Dat bij bij ons aan tafel mocht zitten, is reeds zeer zonder- ling, maar als lord Asherton dat nu eenmaal zoo wilde, dan had de man toch wel een plaats kunnen krijgen aan het benedeneicde van de tafel bij menschen van zijn soort." ,/Wat? Aan het benedeneinde Wat zijt ge altijd hardvochtig voor muziek-kansteiiaars. Ik zeg dit niet, omdat ik zooveel achting voor die menschen koesteriutegendeel, het leven zou me een last wezen, als ik mijne ooren niet kon slniten voor het gedruisch, dat zij maken. Maar mu/.iek schijut nu eenmaal tot de levensgeuietiugen te behooren, en daarom vind ik het hardvochtig die muziekmakers zoo achteraf te zetteu." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1