Binnenland. Telegrafische berichten. (iemenffde berichten. Stormberichten. TER NEUZEN, 14 September 1903. RECKTSZAKEN. Arrondisselnents-rechtbank te Middelburg. De Minister Kuyper heeft Zaterdag de zitting der Staien-Generaal gesloten met de volgende rede Mijneheeren ,/H. M. de Koniugiu droeg mij de vereerende taak op, deze zitting der Slaten-Generaal in haar naam te komen sluiten. n Dank zij uw medewerking erlangde in dit zittingjiar meer dan eeu regeliug, rakende onze betrekkingen met het buiteuland, wetlelijke be- krachtiging met Belgie tot verbetering van het kauaal Gent—Ter Neuzeu met Venezuela omtrent uifstaande vorderiugen met Grout-Brittanje be- treffende een belang van den visschersstaud met omierscheidene mogeitdheden gezameulijk en in z.ike international regeling van onderwerpen van pri/aatrecht en in zake de suikerbelastiug, terwijl in verband met laatstbedoelde conventie de suiker- accijns nader geregeld werd. ,/De vaststelling van een wetboek van militair strafrecht en van de wet op de krijgstucht kwamen tot afdoeuing. ,/Iu de tractementsregeling der rechterlijke ambtenaren werd een wenschelijk gebleken ge- deeltelijke wijziging aaugebracht. De totstandkoming van de Beroepswet maakte de algebeele inwerkingtreding van de Ongevallen- wet in den aanvang van dit kalenderjaar mogelijk. ,/De Arbeidswet onderging een noodzakelijk ge- blekeu wijziging. yVoor de klerkeu en beambten der ministerieele departementen werd een regeling der jaarwedden met periodieke verhooging mogelijk gemaekt. n De nitsluitende bevoegdheid tot het opsporen van delfstoffen werd, onder beperking van duur en gebied, aan den Staat voorbehouden. Voort^aande uitbreiding van bet net onzer tramwegen werd bevorderd. wUit de Lidiscbe Comptabiliteitswet werden de artikelen gelicht, rakende de bijdrage aan s Rijks midrfelen. Aanvulling van het R°geeringsreglement voor Ned.-Indie ontsloot den weg tot decentralisatie van het bestuur. ,/Sabang werd in het geregeld stoomvaartverkeer met Europa opgenomen eu uitbreiding van den sloomtramdienst op Atjeh bevorderd. //Ten behoeve van Suriname werd de aanleg van een spoorweg in de richting van het Lawa- gebied en de exploitatie van dit gebied door de wet verzekerd. nAfzonderlijke vermeldiug vinde ten slotte de goedkeuring, door u verleend aan de drie wets- ontwerpen, tot welker indieuing een bedeukelijke stoornis in het publieke leven aanleiding gaf. Dientengevolge werd een wijziging en aanvulliug in het Wetboek van Strafrecht, aaugebracht, de oprichting van een spoorwegbrigade mogelijk ge- maakt en een onderzoek van Regeeriugswege gelast naar den toestand van het personeel bij onze 8poorwegmaatschappijen. Voor uw medewerking hiertoe, gelijk voor uw algemeene toewijding aan 's Lands belangen, heb ik de eer, mijneheeren, u namens H. M. de Koningin dank te zeggen. ,/In naam der Koningin verklaar ik deze zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten." De Tel. heeft haar correspondent te Kota Radja verzocht, zoo mogelijk den civielen en militairen gouverueur van Aljeh en onderhoorig- heden te inttrviewen over de beteekenis, door Z. Exc. gehecht aan de onderwerping van Panglima Polem. De correspondent seint, dat generaal Van Heutsz in de eerste plaals van meening is, dat de onder- werpiug van Panglima Polem tengevolge zal hebben, dat de nog vijandige hoofden van de XXII Moekims zullen terugkeeren en zich onder werpen. Zijn zij weer in hun gebied gevestigd, dan is de generaal overtuigd, dat daar de rust verzekerd is en dat er volkomen veiligheid voor personen en goederen bestaan zal, zoodat men er zich zonder militair geleide zal kunnen bewegen. Dit brengt mede, dat het kapitaal veilig in onder- nemingen kan worden gestoken. Dit, wat de locale beteekenis betreft, maar ook voor de algeheele pacificatie van Atjeh acht de generaal de onderwprping van Panglima Polem en van Radja Keumala van het grootste belang. Heden (Zaterdag) werd aan de Tel. uit Kota Radja geseind Panglima Polem en Radja Keumala zijn heden aangekomen en door den waarnemenden gouverueur ontvangen. De officieele onderwerping geschiedt na den terugkeer van Van Heutsz. Het wederzien van Polem en diens moeder was treffend. De Chinees te Soerabaja, die beweert een middel tegen lepra te bezitten, gaat voort met genezingen te bewerken, deelt de //Soer. Ct." mede. Een paar zeer frappante gevallen hebben de meening versterkt, dat hij inderdaad zulk een middel kent. De Regeering van Ned.-Indie is dan ook vol komen bereid, hem de gevraagde 100.000 uit te betalen, zoodra de proeven, die zij wenscht dat zullen worden genomen, tot bevredigende uilkom- sien hebben geleid. Een gebouwtje wordt thans opgericht, ter zijde van het stadsverband, waarin twee lepralijders door hem zullen worden behandeld. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering van het uitkeeringsfonds bij ziekte //Hulp in Nood" alhier, bleek uit de rekening van den penning- meester, dat over het afgeloopen kwartaal was ontvangen aan contributie der Ieden f 462,50, aan douateursgelden en andere inkomsten f 111,69, totaal 574,19. Dat was uitgegeven aan ziekengeld, de som van f 368,75, aan bodeloon eirbuitengewone uitgaven f 152,45, totaal f 521,20, alzoo een batig saldo van f 52,99. Het slot der vorige rekening bedroeg _/"3346,225, alzoo een aanwezig kapitaal van 3399,21s. De rechtbank te Middelburg heeft het bevel tot gevangenhouding van Salomon Koole, verdacht van den drievoudigen moord te Kuitaart, opnieuw met 30 dagen verlengd. Men schrijft ons In uw no. van 8 dezer komt o. a. een bericht voor uit Boschkapelle over den brand bij v. d. W. aldaar, waarin o. m. gemeld wordt, dat men in de meening wordt versterkt dat die brand aan kwaadwilligheid moet worden toegeschreven als men weet dat algemeen wordt verteld, dat bij den landbouwer F. d. V. die omstreeks 1/2 uur van v. d. W. woont eene bedreiging zou ontvangen zijn dat hem binnen kort hetzelfde staat te wachten. Het is mogelijk dat zoo iets te Boschkapelle is verteld geworden, doch het is beslist onwaar dat die landbouwer eeue dergelijke bedreiging heeft ontvangen. De man weet daaromtrent van niets. Een feit is het echter dat in de omgeving van dien landbouwer dat praatje eerst in den mond is gekomen, toen men dat bericht in de couraut had gelezen. Overbodig was het zeker niet dat men zich omtrent feiten, zoo belangrijk als deze, eerst eens wat beter op de boogte trachtte te stellen voor men ze aan de pers mededeelt. Daardoor zou vaak kunnen voorkomen worden, dat de belrokken personen, onnoodig vrees worden aangejaagd, zooals nu helaas weder het geval is. Verleden week is des nachts omstreeks 12 ure ingebroken bij een herbergier te Koewacht. De man, door het gestommel der dieven gewekt, is uit bed gesprongen en heeft toen twee personen die hij niet kende, zijne woning zien ontvluchten, de richting nemende naar Belgie. Onmiddellijk werd de rijksveldwachter, die in de buurt woont geroepen en deze moet de dieven nog achterna hebben gezetenevenwel te laat, de bandieten waren blijkbaar de yschreef" al over. Bij onderzoek bleek uit een kast ontvreemd te zijn behalve eenig geld, een kistje waarin eenige gouden voorwerpen waren geborgen. Gelukkig voor dien herbergier werd echter dat kistje met die gouden sieraden later in de nabijheid zijner woning teruggevonden. Hoogst waarschijnlijk hebben de dieven het in hun vlucht lateu vallen. Tot heden moet nog geen spoor van de daders ontdekt zijn. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezeu is het lage geleidelicht van Borssele op de nieuwe plaats ontstoken en het lijdelijke licht gebluscht. De lijn der geleidelichten van Borsele geeft nu weder middenvaarwaters leiding door het pas van Ter Neuzeu tot het snijpunt met de lijn der ge leidelichten van Nieuw-Neuzenpolder. Zaamsliie, 13 Sept. Tot onderwijzer met hoofdakte te Opheusden, gemeente Kestereu, is met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd de heer G. L. van 't Hi ff, onderwijzer aan de dorpsschool alhier. Koewacht. Door de alhier gevestigde afdeeling der R.-K. kiesvereem'ging is met algemeene stemmen tot candidaat gesteld voor de a. s. verkiezing voor een lid van de Provinciale Staten, de heer C. P. J. Dierick, burgemeester alhier, met verzoek aan andere afdeelingen om deze candidat uur te steunen. Hontenisse, 14 Sept. Bij de gehouden aan- besteding van de levering van 89,500 Kg. superphosphaat, ten behoeve der landbouwers- vereeniging alhier, werd het minst ingeschreven door den heer J. P. Scheele te Ter Neuzen voor 2,43 per 100 Kg. Laniswaarde. Door de afdeeling van de centrale R. K. kiesvereeniging in het district Hulst alhier, werd besloten als candidaat aan het hoofd- bestuur op te geven de heer Jac. de Waal, land bouwer aldaar. 's Gravenhage, 14 Sept. Op de alhier ge houden paardententoonstelling werden bekroond voor koudbloed-merries, geboren 1902, met den 2den piijs, i/Maria", van de afdeeling Zeeland, van het Nederl. paardenstamboek, eigeuaar Ph. J. van van Dixhoorn te Axel; voor fokmerries, geboren 1900 en vroeger (gedekt)le prijs, //Marquise de Hal" van voor- noemde afdeeling, eigenaar F. Hombach te Hulst 2e prijs, yLizi", van dezelfde afdeeling, eigenaar Ph. J. van Dixhoorn te Axel3" prijs, yRabie", van dezelfde afdeeling en van voornoemden eigenaar. Eervolle vermeldingen verkregen ,/Keppe", van dezelfde afdeeling, eigenaar H. F. Amandts te Sluis en ,/Hermine" eigenaar, F. Hombach te Hulst. Voor koudbloed-hengsten, geb. 1901, le prijs //Cesar", van dezelfde afd., eigenaar E. F. Bonte te Sluis voor koudbloed-merries, geb. 1901, le prijs yDorine", van dezelfde afd., eigenaresse wed. J. Daelman te Westdorpe en 4" prijs //Judith", van dezelfde afdeeling en eigenaresse. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtziiting verwezen de zaak tegen A. C. V., 23 jaar, landbouwersknecht, ge boren en wonende te Ossenisse, thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg, ter zake dat hij den 19 Juli 1903, des avonds omstreeks 9 uur te Kloosterzande, gemeente Hontenisse in de heroerg van P. G. moedwillig B. A. Esseling een steek met een mes in den buik heeft toege- bracht, welke beneden den rechterribboog een bloedende wonde heeft veroorzaikt, waaruit een hoeveelheid weefsel naar buiten gekomen is en tengevolge van welke verwonding voornoemde Esseling eenigen tijd in levensgevaar heeft verkeert. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdedi^er toegevoegd den heer Mr. J. F. van Deinse, advo- caat en procureur te Middelburg. In deze zaak die 2 October e. k. zal worden behandeld zijn vanwege het O. M. 5 getuigen gedagvaard. Voorts is naar de openbare terechtzitting ver wezen de zaak tegen I. B. H., 18 jaar, werkman geboren te Schoon- dijke wonende te Ooslburg. II. J. F. R., 28 jaar, werkman, geboren te Breskens, wonende te Waterlandkerkje, beiden thans in hechtenis in het huis van bewaring te Middelburg. III. W. F. H. V., 87 jaar, werkman, geboren te Eede, wonende te Oostburg, ter zake dat zij in den avond van 25 Juli 1903, omstreeks 8 uur te Oostburg en Waterlandkerkje, nabij de herberg van P. Goethals op, of nabij den openbaren weg te zamen en in vereeniging met andere personen openlijk met vereenigde krachten geweld hebben gepleegd tegen een aantal daar langs komende Belgische mannen en vrouwen, waartoe o. a. be- hoorden A. Rodts Jr., E. Thieleman, A. Grijp, E. Bottelberghe en A. Bottelberghe door die personen moedwillig met stokken siagen toe te brengen, tengevolge waarvan verscheidene van die personen verwond zijn, waarbij de beklaagde H. o. a. moedwillig E. Thieleman en A. Grijp een of meer siagen met een stok tegen het lichaam heeft toegebracht. Aan de twee eerstgenoemde beklaagden is ambtshalve als verdediger toegevoegd den heer Mr. F. B. Evers, advocaat en procureur te Middelburg. De plaatselijke accijns op het gedistilleerd te Vlissingen bracht over 1902, ongeveer/11,500 minder op dan over 1901. Is er nu zooveel minder gedronken of zooveel meer gesmokkeld P Men schrijft uit Uden Dat met het gevaar, verbonden aan het eten van vleesch van aan besmettelijke ziekten gestorven vee, niet te spotten valt, wordt hier door eenige niet kieskeurige lui op zeer onaaDgename wijze ondervonden. Bij een boer stierf plotseling een kalf, dat eenige oogenblikken te voren nog gezond was althans, niemand had iets verdachts aan het dier opgemerkt. Zonder onderzoek naar de oorzaak van den dood geeft de boer het vleesch aan eenige arme lieden. Het gevolg hiervan was, dat een twaalftal per sonen, die er van gegeten hebben, zwaar ziek werden en een zelfs reeds overleden is. Bij onderzoek bleek het kalf aan miltvnur overleden te zijn. Te vreezen is, dat nog meerderen deze onvoor- zichtige smnllerij met den dood zullen betalen. Woensdagnamiddag zijn de reizigers van twee treinen tusschen den Bosch en Nijmegen aan een groot gevaar ontsnapt. De treinen, welke te Rosmalen moesten kruisen ontmoetten elkaar tusschen Rosmalen en Nuland- Geffen, en slechts eenige meters voor de ontmoeting kouden de treinen tot staan gebracht worden. Aan het strand te Scheveningen is Donderdsg- avond aangehouden een man in Adamskostuum. Terwijl hij baadde, waren hem zijn kleeren ont vreemd. Aan het commissariaat van politie werd hij van kleediDgstukken voorzien. Vrijdagochtend zat te Zeist een oude ms», die doof en atom is en bovendien bijna niet loopen kan, op eene bank aan den Utrechtschen weg, zijn pijpje te rooken, toen twee dronken kerels het in hun hoofd kregen om dien ongelukkigen man te plagen. Een hunner trok de pijp uit zijn mond, en toen hij zich daartegen verweerde, sloeg de een hem met een flesch zoodanig op het hoofd dat hij, uit een diepe wond bloedende, ineenzeeg, waarna de ander hem nog verscheidene siagen met een stok op het hoofd, aangezicht en verdere lichaams- deelen toebracht. De 17jarige Mulder, beschuldigd van den artilleriestal te's Hertogenbosch te hebben in brand gestoken, is Donderdag jl. voor dat feit, overeen- komstig den eisch van het O. M., tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Geestmer-Ambacht (N.-H.), en meer be- paaldelijk in de districten Noord- eu Zuid-Schar- woude van dien polder, zijn van Maart tot September 10,000 ratten gevangen. De doode dieren worden tegen eeu premie ingeleverd. De arrestatie van den heer De Lanoy, is, zoo verneemt de //Haarl. Ct.", niet van de justitie uitgegaande heer De Lanoy heeft zich zelven bij de justitie aangemeld om zich te verautwoorden over verschillende door hem gepleegde hacdelingen, en naar aanleiding van het daarop gevolgde onder zoek is tot de arrestatie overgegaan. Door het spelen met lucifers is er Woensdag- avond te Ulft brand ontstaan in een huis bewoond door twee gezinnen. De wind wakkerde de vlain- rnen aan, en dit perceel en het aangrenzende brandden tot den grond toe af. Een kindje van 15 maauden kwam in de vlammen om. Zondagmiddag had te Rotterdam de groote nationale betooging plaats voor algemeen kies- recht. Van heinde en verre, zelfs uit Grouingen en Leeuwarden, waren vereenigingen opgekomen, die zich te 1 uur op het afgelegen Sehuttershof opstelden, maar weldra daarvan werden gedreven door (linke regenbuien, zoodat zij hun heil moesten zoeken in vier lokalen, alwaar Mr. Troelstra, Mr, Mendels, de dames Roland Hoist en Rutgens enz. het onderwerp besprakeu Grondwetsherziening tot invoering van Algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen. Na afloop werd te half 4 op den Goudschen singel de optocht saraengesteld met de talrijke banieren en vaandels waarin 4 muziekcorpsen plaats namen en welke geopeud eu gesloten door bereden politie, in goede orde trok naar het plein van de Kruiskade waar hij werd ontbonden. Een groote menigte was op de been. Des avonds was er nog een bijeenkomst in het Verkooplokaal. \'ijf Engelschen die te Kdnigsfeld, in het Schwarzwald, een kuur dedeu, hadden dezer dagen, naar wij in de Kiiln. Ztg. lezen, een fietstochtje naar Tennenbronn ondernomen en daar in een vijver gebaad. Toen zij uit het water kwamen, bonden zij hun kleeren op hnn rijwieleu en reden spiernaakt door Tennenbronn. De verschriktc gendarmes daar seinden onmiddellijk naar St. Geor- gen om de heereu aan te houden. Te St. Georgen moesten zij hun kleeren aantrekker, en vandaar zijn zij naar de gevangenis te Triberg overgebracht, in afwachting van hun straf. De liefhebhers van een griezelige zenuw- aandoening hebben te Dortmund hun zin gekregen. In het //Olympia-theater" aldaar vertoonde een juffrouw 't //looping the loop". Maar de wagen had geen kracht genoeg om den »loop" te vol- brengen en de juffrouw is gevallen zij bekwam een ernstige verwonding aan de ruggegraat en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. De //Compagnie transatlantique" geeft boek- jes uit om de aandacht te vestigen op de telegrafische verbinding tusschen Parijs en de mailbooten. Men gaat naar een telegraafkantoor en verzendt een bericht aan iernand aan boord van een mail- boot op zee. Wederkeerig kunnen de reizigers op de trans- atlantische booten door draadlooze telegrafie in gemeenschap blijven met al le plaatsen op het land. Aan de steenbakkerij van den heer Jules Kennis te Esschen, aan de Belgische grens, is onder schafttijd de stoomketel eerier locomobiel ontploft, waarbij drie steendragers, jongens van 14 a 15 jaar, die zich in de nabijheid bevonden, op slag gedood zijn. Hunne lijken werden meters ver weggeslingerd en waren vreeselijk verminkt. De juatitie uit Antwerpeu heeft een onderzoek ingesteld. De stoomketel was nog slechts 14 dagen geplaatst. Met het doel zelfmoord te plegen, heeft te Blankenburg in den Harz een aldaar verblijf houdende dame met een schaarzich de tong afgeknipt. Men vond de arme vrouw badende in haar bloed. Het stuk tong lag op den vloer. Te Wandsworth in Engeland is in het arm- huis een vrouw overleden van 111 jaar. In een tunnel van de Jungfrauspoor zijn drie Italiaansche werklieden door een vallende rotsmassa gedood. 'fc Was te voorzien dat, na den vreeselijken storm van jl. Vrijdagmorgen, de berichten omtrent ongevallen, niet zouden blijven bij de reeds door ons vermelde, en het is helaas ook gebleken, dat zelfs tot in onze omgeving, treurige rampen zijn te boekstaven. Uit Arnemuiden wordt aan deM. Ct. geschreven Vrijdagmorgen voeren de hoogaartsen ARM. 12, ARM. 19, ARM. 22, ARM. 25 en ARM. 47 uit de haven te Colijnsplaat. Zij werden toen buiten overvallen door den hevigen wind. Omstreeks 9 uur verkeerden alle vaartuigen in gevaar, en slechts met de grootste moeite werden zij in koers gehouden. De lucht was dik van den regen, zoodat het uitzicht slecht was. Twee der vaartuigen zijn in het gezicht van de ARM. 47 ongeveer te 9 uur in de Zandkreek omgeslagen. De opvarenden zijn jammerlijk verdronken. Hulp verleenen was onmogelijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2