r A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4431. Dinsdag 15 September 1903. 43e Jaargans:. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. SIGNOR A STELLA. o O Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave ENGELAND. De toestand in den Balkan. e35W2 - .y; yrrry; OIIRA ABONNEMENT: Per drie maariden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bashouders. ADVERTENTIEN: an 1 tot 4 regela f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de piijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Wit l»latl verse l.ijnt Waamlay, Woensdag- en Vrijdagavond, aitgezonderd op Feestdagen, bi| de Firma 1*. J. Vi\ WE SAX WE te Ter Kernel. VOOR DE De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag, den 29 Septan bee aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van een lid van de Provinciate Staten van Zeeland, in liet Kiesdistrict HULST, waartoe deze gemeente behoort dat op dien dag, van des voormiddags ncgen tot des namiddags vicr uren, ter Secretarie bij den Burgemeester der gemeente Hulst (hoofdplaats van bet Kiesdistrict) kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN CANDIDA!1 EN, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 8 der Provinciate wet. Deze opgaven moeten inbouden den naam, de voor- letters en de woonplaats van den candidaat en onder- teekend zijn door ten minste veertig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet gescliieden per- soonlijk door den of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegen- woordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 15 September 1903 tot en met den dag der verkiezing. De burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzieu van kandteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering gescbiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten lioogste drie maanden of eene geldboete van ten lioogste honderd tmntig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft bij, die wetende dat bij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Ter Neuzen, den 14 September 1903. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Verschenen is het Engelsche verslag van het getuigeuverhoor der oorlogscominissie asngaande den Boerenoorlog. Het geeft een Ireurig kijkje achter de sehermen van het hoogere legerbestuur. Uit de verschillende verhooren blijkt dat Engeland volkomen onvoorbereid was op een oorlog, wat het leger tenminste belreft. Door diploinatieke ver- anderingen cuz. heeft men zoolang mogelijk Irachten te verhoeden dat Transvaal met de vijandelijkheden begon. Oveiigens verklaarde lord Bailer dat de oorlogsdepartementen in een schaudaligen toestand verkeerden, de generaals konden geen geld krijgen voor het aanschaffen van oorlogsbehoeften ofschoon de krijg voor de dear stand. Vrij bewerkl door A MO. 43) Eindelijk brak de gevrichtige dag aan. Reeds vroeg in den morgen kwam een renbode met bet bericht, dat de gasteu tegen twaalf uur zouden komen. De hoofddeur van bet kasteel, diealleen bij bijzondere feestelijke gelegenheden diende, werd wiid opengezet, en eindelijk kwam de tijdir.g, dat de gasteu het park waren binnengeredeu. Lord Asherton, vergezeld van Giotto, liep on- rustig been en weer in de zaal die slechts door een deur van de groote hal gescheideu was. Het overige kunstenaarsgevolg bevoud zich in het out- i 1 vangsalon, waarheen de gasten het eerst zouden gebracht worden. Volgens oud gebruik stonden de bedienden in een halven cirkel geschaard in de groote hal bij de hoofddeur, de huishoudster aan het hoofd der vrouwelijke dienstboden, de hofmeester en Bateman aan het hoofd der man- nelijke bedienden. Alleen de lskeien in hun kleurige livrei stonden in groepen voor de andere bedienden; bij het verschijnen der gaet ju motslen zij op rijen in het gelid gaan staan. Hoe kalm waren al die menscben naar het niterlijk Hoe verkeerden zij echter alien in gespannen verwachting. Het was zoo lang ge- leden, dat zulke aanzienlijke gasten op Asherton Castle een bezoek brachten. Wat echter van meer belang is, blijkt uit de verhooren ten duidelijkste Engeland stuurde het op een oorlog met Transvaal aan ook zonder dat deze den oorlog verklaard had, zou Engeland de vijandelijkheden zijn begonnen. De vice-admiraal Harris, over het in beslag nemen der Duitsche stoombooten sprekend, zegt, dat men inlicbtingen had als zouden zich aan boord der schepen 7000 zadels bevinden, dit was oorlogscontrabande, men knn ze eveuwel niet vindeu aan boord der tweede boot moesten volgens de inlichtingen kanounen verborgen zijn, deze kon men echter evenmin ontdekken. Daarna kwam de beruchle zaak van 66.000.000 holle spitskogels, de dum-dams ter sprake, die aan boord der ^Avondale Castle" naar Afrika werdeu gebracht. Sir Henry zegt daarvan dat men het plan had dezen kogel te gebruiken en hem te maken tot den kogel van het Engelsche leger over de geheele wereld. Het bleek evenwel dat de uitzetbare kogel niet geschikt was voor de hitte in Zuid-Afrika en gevaar opleverde voor de ge- bruikers zelf, daarom schafte men hem af." Nu staat het dus zwart op wit dat de Engel- schen zelf de kogels wilden invoeren, maar omdat ze niet geschikt bleken, ze weer afschaften en dan noemt een Engelsch veldmaarschalk het //een schande voor elke beschasfde mogendheid" derge- lijke patronen te gebruiken. Het verslag eindigt met een artikel van den Speaker, die zegt dat dezelfde verblinding die het Engelsche volk tot dusver geleid heeft, het belet nu weer te zien hoe het Afrikaansche volk nu weer op een goeden dag //door een klinkende omwenteling zal ontwaken." Sofia, 12 Sept. De Turken houden in het district Kirklisse groote opruimiug. In de stad Kirklisse waagt zich geen Bulgaar op straat. Een woedende menigte Turken sloeg de ruiten in van de woning ran den Franschen consul. In Tekendsche kwamen vijf houderd vluchtende vrouwen en kinderen binnen. De Turksche troepen drongen bij deze plaats over de Bulgaarsche greazen en voerdeu drie kudden schapen weg. Parijs, 12 Sept. Aan de Temps wordt uit Konstautinopel geseiud De keizerlijke troepen vieleu de opstandelingen aan bij het Bouskovo- meer. Toen de Macedoniers zich haddeu terug- getrokkeu, begonnen de Turksche troepen een algemeene plundering in alle omliggende dorpen. Ook had een gevecht plaats dicht bij het dorp Zvanh. Eveneens bij het dorp Tonrke, waar na een hevig trtffen de Turken gevoelige verliezen ledeu. Het dorp Poulevo werd door de Turken aan- De vleugels van de hoofddeur werdeu openge- worpen, de lakeien schaarden zich in gelid en lord Asherton trad naar voren om zijne gaslen te begroeten. Hoe nienwsgierig keken alien, eerst naar de markiezin, zwierig gekleed en een beetje luidruchtig- toen naar haar echlgenoot, van top tot teen een edelman, maar blijkbaar een zwak man. Ver- volgens richtten alter oogen zich op de schoone lady Gwendolin, die reeds vroeger hier haar intrede als uaeesteresse had kunnen doen, zoo Percival Craven den lordstitel geerfd had. Lord Asherton geleidde lady Avonmore, terwijl de schoone Gwendolin aan de zijde van haar vader liep. De markiezin verwaardigde de bedienden met een vriendelijk knikje, haar echtgenoot vereerde hen met meer van die knikjes. Gwendolin maakte rerst een lichte buigiug als een groet aan alien sameu en keek daarop zoo vriendelijk glimlachend en knikkeud in het rond, dat ieder voor zich kon gelooven met een afzonderlijkeu groet vereerd te zijn. Daarmee veroverde zij stormenderhand alle harten. Welke gevoelens van smart, teleurstelling eu gekwetste liefde achter dat vriendelijk gelaat ver borgen waren dat wist Gwendolin alleen. De beste lessen, die een vrouw leeren kan, de lessen van zelfbeheersching, had zij zeer goed in practijk leeren brengen. Op uitdrukkelijk verlangen stond signorGio'to nanst lord Asherton bij de ontvangst der hooge gasteu, en onmiddeilijk na de begroeting werd de gevallen. Zij vermoordden alle menschen die zij legenkwamen. Parijs, 12 Sept. De Parijsche avondbladen publiceeren het volgeude telegram uit Petersburg. //Een officieele Russische nota verklaart dat er geen enkelen grond van waarheid is in het bericht dat in de aanstaande samenkomst van den Czaar en den Keizer van Oostenrijk Hongarije ter sprake gebracht zal worden ten voorstel tot interventie van Europa in den Turkscheu opstand." In verband met de gebenrtenissen iu Macedonie zegt de Van dag tot dag schrijver in het Handels- blad o. m. V ertegenwoordigers van vele Christenmogend- heden kwamen weder eens bijeen op een Vredes- congresHoeveel beter ware het indien ze die congressen nitstelden totdat eerst eervolle vrede mogelijk zou zijn geworden in ons werelddeel Want veel liever verwelkomde ik thans een oorlogscongres, waarop de christenstaten van Eu ropa besloten een einde te maken aan het Turksch schrikbewind, en om den Sultan uit ons wereld deel te jagen. Kennen de regeeringen van Engeland en Duitsch- land dan geen mededoogeu hebben ze alle gevoel van verantwoordelijkheid uitgeschud Zij beiden zijn aansprakelijk voor den Saltan en zijn wanbeheer, voor de onzeghare gruweleu, die in Macedonie de geheele bevolking dreigen uit te roeien. Wat daar plaats heeft wordt zelfs niet meer tegengesproken De poging wordt zelfs niet gedaan, om gelijk Engelsche en Duitsche staatslieden eu dagbladeu van 1876 deden, de moorden en afgrijselijke mis- dadeu der Turksche soldateu, Bashi-Bazoeks en Albaniers te ontkenneD Men erkent dat in Macedonie dezelfde mensch- onteerende misdaden in het groot gepleegd worden die Bulgarije eens tot een hel op aarde maakten. In 1896 zon geheel Macedonie bevreid zijn ge worden door het tractaat van San Stefano als Dnitschland en Engeland dat niet verhinderd hidden. Maar helaas Bismarck en Beacocsfisld beletten het dat dit tractaat werd uitgevoerd ze duwden Rusland op zijde als bjschermer der Christenen in Turkije, en schoven 't gezamenlijk Europa vooruit iuplaats van den Czaar. Duiischland en Engeland waarborgden bij het tractaat van Berlijn de goede en rechtvaardige regeering van Macedonie Zij waarborgden die Hoe kan Brit of Duitscber zonder hittere schaamte zonder bloedrood worden van schaamte eu ver- nedering, aanschouwen wat thans plaats heeft violist aan de markiezin van Avonmore voorgesteld als: HMijn vriend, signor Giotto." De markiezin wierp hem een koelen hlik toe en boog met zooveel blijkbare trotschheid, dat Giotto bijna even trotsch boog en onmiddeilijk zijn plaats naast lord Asherton verliet. Het volgende oogenblik rustte zijn blik op Gwendolin. Hij verwachtte eene jouge dame te zien, die veel op hare moeder geleek, en vooraf gevoeide hij reeds een afkeer van haar. Doch daar zag hij een vrouwelijk wezen zo6 schoon en bevallig als zijn ideaal Een vreemd gevoel vermeesterde hem, half smart, half vreugde, maar hij kon de oogen niet van haar afwenden. Hij volgde het gezelschap in het outvangsalon. Niemand bemerkte de hevige gemoedsbeweging van den meester-violist niemand, behalve Dolly Star. Zij stond naast hare tante, julfrouw Jeuner, en wendde het gelaat naar signor Giotto om te zien, welkeu indruk lady Gwendolin's schoouheid op hem maken zou. z/Ik dacht het wel," mompelde zij zenHwachtig. z/Ik dacht het wel mijn voorgevoel heeft, me niet bedrogen." XV. I' vooruitzicht op bet bezoek van zijn adel- lij' -en, haasite lord Asherton zich, om met d zienlijken uit den omtrek op een goeden voet te komen. Hij noodigde hen op danspartijen en heerlijke maaltijdeu, daarbij voorwendende, dat zijn min goede gezondheid tot dusver hem had weer- Eogeland kijkt naar esn andere zijde nit. Het wil niet en kan niet. Het is machteloos doordien zijn leger lam is geslagen door de vrije inannen der Zuid-Afrikaansche Republiekeu en zijn eigen ellendig legerbestuur. Eu Duitschland het Duiischland der wijs- geeren en dichters, is thans de groote vriend en beschermer van den saltan, ter wille der haute politique" en van handelsvoordeelen in Klein-Azie En toch noemen beide rijken zich Christen- mogendheden Verleden week heb ik tot drie keer gepoogd een denkbeeld te geven van wat in Macedonie plaats grijpt. Ik heb mijn opstel niet kunnen ten einde brengenDit moet een jonger journalist met ijzeren zenuweu doen. De traneu van macbte- looze ergernis en spijt beletten mij telkens voort te schrijven. 'tis niet te vertellen wat daar door vrouwen en kinderen geleden wordt hoe de slachtoffers bij duizenden te telleu zijn In het vilayet van Monastir alleen zijn tusschen de 30,000 en 50,000 Christenen door de Turken vermoord eu erger dan vermoord De woeste soldaten van den Sultan stakeu de woudeu iu brand, waarheen vrouwen, kinderen en oude mannen gevlucht waren en ze stonden in de vlakte gereed ze aan te grijpen als rook en vlammeu hen buiten het hrandend bosch dreven Zes Engelsche correspondenten gezamenlijk ge- tuigen. De gruwelen zijn niet tegen te spreken Ze hebben van de eigen lippen der enkele ouge- lukkige slachtoffers, die in het leveo bleven, ge- hoord wat geschied is. Ze zageu de waarheid in de oogen der gemartelde vrouwen en meisjes. O God, die beschuldigende oogen Kunnen ze dan niets wakker roepen in de harten van bureau- craten en handige staatslieden Het schandelijke van dit laissez-faire der mogend- heden, die verantwoordelijk ziju, moet ieder ge- voelen, die verneemt, dat niets gem ikkelijker ware dan een afdoend redmiddel te berameu om de Macedoniers te redden. Twee bezwaren zijn er tegende zelfzncht van een paar mogendheden, de slappe lafhartige gemakzucht der anderen Want zoo Europa wilde, dau kreeg Macedonie zelfregeering onder een christelijken, Europeeschen gouverneur, die geen Ottomanische ambtenaar ware, maar alleen verantwoordelijk aan Europa. Dan werd Macedouie onttrokken aau het recht- streeksch behear van Sultan Abdul Hamid en zijn gevloekte Serailkliek. Dan werd de christenbevolking van Macedonie bevrijd gelijk ze van Bulgarije bevrijd werd. Kan Europa dau niet wakker geschud worden Moet de naam wCtiristelijk Europa" stinkeud worden gemaakt geheel de wereld over? houden van nadere kennismaking. Men nam deze verontschuldiging voor goede munt aan eu wees de uitnoodiging niet af. Men vergat eu vergaf de aangedane beleedigiugen ter wille van de manier, waarop lord Asherton alles weer wilde goedmaken. Lady Avonmore was in haar element. Zij kreeg de eereplaats aan de rechterhand van den gastheer, wanneer het voorname gezelschap aan tafel zatzij stond naast lord Asherton, wanneer deze zijne ge- noodigden ontvingzij zat in een eere gestoelte tijdens het balzij zat op de galerij, wanneer in de groote hal een concert werd gegevenzij behoefde dan slechts met den vinger een teeken te geven, om een muziekstuk, dat haar beviel, nog eens te doen spelen. Eu daar kwam bij, dat zij ailes regel- de; zij stelde de lijst van genoodigden vast, bepaalde hunne plaatsen aau tafel en hield daarbij altijd rekening met hunne maatschappelijke positie. Ook sehretf zij voor, welke gasten na een feest mochten blijven overnachten op het kasteel; de geringsten moesten iu den regenachtigen, kouden Octoberuacht den terugtocht naar hunne woning maar onder- nemen. Zooals men weet, zou lord Avonmore met zijne vrouw en dochter een week op Asherton Castle komen doorbrengen. Toen die week voorbij was, liet lady Avonmore zich gemakkelijk overhalen om nog een week te blijven, waarasn later nog. een week werd vastgeknoopt. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1