BIJVOEGSEL Ter Henzsnschs Courant Zaterdag 12 September 1903. No. 4430. FEUILLETON. Lan dbou vvberichten (semengde beriehieru SIGN0RA STELLA. De toestand op den Balkan. De toestanden in Servie. Beteugeling van drankmisbruik in Duitschland. Engeland. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbanb te Middelhurg. VAN BE VAN De leiders der Macedonische beweging doen al het mogelijke om de strijdende Macedonians te lielpen. In de talrijke volksvergaderingen, in de laatste dagen ge houden, werd de regeering aangemaand om hulp te bieden aan de lijdende breeders. En in een memorandum, dat aan de vertegenwoordigers der groote mogendheden zal worden overhandigd, wordt er op gewezen dat, volgens nauwkeurige opgaven, in Macedonie tlians reeds een 55,000 Boelgaren dakloos zijn. Een bijeenkomst van vertegenwoordigers van alle Solitieke partijen, professoren aan de hooge scholen, en [acedouiers, besloot de openbare meening in Europa te hulp te roepen tegen de barbaarsclie wijze van striiden der Turken. Volgens een bericht uit Monastir aan de //Times", is de laatste reserve aangezegd, zick gereed te houden, en zijn in de voornaamste plaatsen van het vilajet bevelen ontvangen tot het beschikbaar stellen van een zeker aantal paarden en een zekere som gelds ter verge- makkelijking van de verdere krijgstoerustingen, die naar men te Monastir gelooft, op een oorlog tegen Boelgarije doelen. Onder de vele Boelgaren, die op den dag voor het feest der troonsbestijging van den Turkschen Sultan te Konstantinopel aangehouden zijn, bevonden zich 18 onderdanen van Vorst Ferdinand. I)e Boelgaarsehe regeering heeft daartegen zoo krachtig geprotesteerd, dat deze mensehen nil in vrijheid gesteld zijn, na vijf of zes dagen in de gevangenis te hebben gezeten. In het Vatikaan heeft men beraadslaagd welke liouding de Ileilige Stoel moest aannemen t.egenover de Mace- donische kweste. Verschiilende kardinalen waren er voor dat Paus Pius een krachtig beroep deed op alle besehaafde naties, om gezamenlijk een eind te maken aan de troebelen in den Balkan. De Paus echter vond het wenschelijker, alleen Keizer Frans Jozef te wijzen op het belang' dat de katholieke wercld er bij heeft om deze moorden te doen eindigen. Uit Sofia wordt aan de „Neue Freie Presse" gemeld, dat professor Mihaljowitch, die een propaganda-reis voor de Boelgaarsehe beweging in Macedonie onderneemt, eenige dagen geleden als spreker optrad voor een vergadering te Sofia, waar liij o. a. zeiGraaf Lamsdorff, de Russische Minister' van Binnenlandsche Zaken, heeft tijdens zijn verblijf in Sofia den toemaligen Boelgaarschen Afinister-president Danew verklaard, dat Rusland er voor zorgen zou dat het Boelgaarsehe deel van Macedonie autonomic verkreeg onder een christen gouverneur. Graaf Lamsdorff deed deze mededeeling, opdat de Boelgaarsehe regeering het uitbrekeu van den opstand in Macedonie zou tegen gaan. Nu Rusland zijn woord niet gehouden heeft, acht professor Mihaljowith het niet noodig nog rekening te houden met dit land. Daarom verzweeg hij niet Ianger deze tot nu toe onbekende belofte. Generaal Edhem Pacha heeft aan de Turksche regeering voorgesteld, den guerilla te bestrijden op dezelfde wiize als Kitchener in Zuid-Afrika deed. De Porte vond net denkbeeld goed, en bestelde in Duischland de benoodigd- heden voor draadversperringen en blokhuizen. De Turksche schatkist is er goed voor. De generaal zal nu geholpen worden door een Engelsch ollicier, die den Zuid-Afrikaanschen oorlog meemaakte. De Turken maken zich, in afwachting van het heil- brengende prikkeldraad, gereed, om het hoofdkwartier van de opstandelingen aan te vallen in de bergen van Peristeri. Al meermalen hebben zij, maar tevergeefs, getracht dat te veroveren. De troepen schijnen zich nu in den regel te bepalen tot het verwoesten van het land en aldus de opstandelingen uit te hongeren, maar deze laatsten hebben, naar 'theet, in het gebergte zooveel leeftocht bijeen, 'dat zij zelfs ernstig denken over een winterveldtocht met al zijn ellende. Verschiilende diplomatieke vertegenwoordigers vestig- den de aandacht der Porte op de ernstige gebeurtenissen in Beiroet en vroegen om maatregelen om verdere uit- barstingen te voorkomen. De consuls te Beiroet besloten te seinen aan hun ge- zanten te Konstantinopel, en de afzetting van den wali te vragen, benevens ooriogsschepen voor de be- scherming der Europeeers. Vele christenen verlieten Beiroet en zochten een toevlucht in den Libanon. De Porte heeft nu den wali van Damaskus met twee bataljons naar Beiroet gezonden, om de leiding der zaak daar tijdelijk op zich te nemen. Verder heeft het Turksche bestuur last gegeven, dat alle Europeesche dagblad-correspondenten Macedonie moesten verlaten, naar hef heet omdat zij onware mede- deelingen verspreiden. De Porte heeft markies Malaspina, den Italiaanschen fezant, laten weten dat de wali van Damaskus, een nap en doortastend ambtenaar, bevel ontvangen heeft, onmiddellijk naar Beiroet te gaan met de noodige strijd- Vrij bewerkt door AMO. ffEn nu vindt ge het zeker nogal aantnaligend van mij, dat ik eeue andere meening durf hebben dan die voorname kunstkenuers, niet waar „0 neen Dat heb ik volstrekt niet gezegd Ik gel oof, dat gij, mylotd, kennis hebt van de schilderkunst en dus een eigeu oordeel kunt vellen maar natuurlijk gevoelde ik eenige teleurstelling." „Ja, ik speel wel eens met verf en heb mijn leven gesleten in de kunstverzameliugen van Italie, maar op groud daarvan zou ik toch niet hebben durven zeggen, dat ik er auders over dacht dan geachte kuustkenners. De zaak is deze ik ken het echte, oorspronkelijke schilderstuk van Domenichino. Het is een altaarstuk in de kapel van een klooster, waarin ik een groot deel van mijn jeugd heb door- gebracht. Zoodoende ben ik vrij zeker, dat ik mij niet vergis." z/Papa zal wel erg teleurgesteld zijn, als liij dit verneemt, lord Asherton ,/Och, dat behoeft uw papa niet te veruemeu Natuurlijk zal ik mijn best doen om te voorkomen, dat de onecht.e schilderij, die te Louden is, aan het Britsch Museum wordt verkocht als een echte Domenichino; daarom behoef ik echter geen mel ding te maken van deze schilderij. De invloed van eene particuliere verzameling is zoo gering, dat die zeer goed buiten bespreking kan blijven." krachten om de orde te herstellen. De voornaamste aanstichters der troebelen zullen in hechtenis genomen en verbannen worden. Ook is den gouverneur van den Libanon opgedragen, mee te werken tot beperking van de woelingen. Alle maatregelen zijn genomen om de veiligheid van de consulaten en van de vreemdelingen te waarborgen. Uit vertrouwbare bron wordt gemeld, dat het te Beiroet mohammedanen geweest zijn die de christenen aanvielen, en dat Turksche soldaten meegedaan hebben. De consuls hebben besloten, de afzetting te verlangen van den wali van Beiroet en de uitzending van ooriogs schepen naar de Turksche wateren. Belgrado, 10 September. Een 1000 personen bombar- deerden gisteravond de bureaux van een dagblad, dat de zijde had gekozen van de officieren-samenzweerders. De ruiten werden verbrijzeld. De redacteurs vuurden op de menigte en daarbij werden vele mensehen gewond. De politie dreef eindelijk de menigte uiteen. De Pruissische Regeering heeft een nieuw ontwerp- drankwet in gereedheid gebracht, waarvan de voor naamste bepalingen zijndat aan de vergunning de voorwaarde kan worden verbonden om ook koude spijzen en niet alkoholische dranken in voorraad te hebben dat de bediening door vrouwen kan worden verboden of beperkt; en dat tappen op krediet wordt verboden en de strafbepalingen worden verscherpt. De Engelsclien, die nog niet vergeten zijn hoe slecht veelal de militaire administrate in Zuid-Afrika bleek tijdens den oorlog tegen de republieken, en die die slechte verzorging van den Britschen soldaat wijten aan Lord Lansdowne, thans Minister van Buitenl. Zaken en toen ter tijde Minister van Oorlog, trachten nu den heer Lansdowne beentje te lichten. Te Londen circuleert nl. een reuzenprotest tegen het j/beleid" van den hoogen lord. Het manifest, dat ten slotte aandringt op net geven van ontslag aan lord Lansdowne, zal binnenkort aan den Koning worden aangeboden. De //Manch. Guardian" heeft den inval gehad den broeder van den Minister van Kolonien, den heer Arthur Chamberlain, eens te gaan interviewen over diens fiscale plannen. Arthur meent, dat het tegenwoordige parlement zichzelf overleefd heeft en ontbonden moet worden. De kansen voor de liberalen, om aan 't bewind te komen waren nog nooit zoo mooi als thanswanneer zij maar beslist en krachtig optreden in de vrijhandels- en in de schoolquaestie. Wat nu de fiscale plannen betreft, die staan nog lang niet vast. Maar de Minister van Kolonien kent het volk, en heeft het vertrouwen van het volkzijn invloed is zeer groot en niemand anders zou met zulke denkbeelden voor den dag hebben durven komen. De protectio- nisten hebben lang tegen hun zin moeten zwijgennu zij een voorvechter gevonden hebben, komen zij te voorschijn en vormen een macht waarmede men reke ning moet houden. //Ik kan echter niet gelooven", zeide Arthur Cham berlain, »dat, wanneer de beslissing moet genomen worden, de arbeidende klasse zal toestaan, dat het brood belast of op andere punten van den vrijhandel zal afgeweken worden. Als zij het doen, moeten zij het onvermijdelijke resultaat zelf dragen. De levensmid- delen zullen duurder worden, de loonen lager, en de arbeid zeldzamer. Het zal jaren duren het kwaad weer goed te maken, dat door een verkiezing kan veroorzaakt worden. irMaar ik denk niet, dat bepaalde voorstellen zullen worden gedaan. Het volk zal door de Regeering worden verzocln om een mandaat, om te kunnen doen wat clr Ministers noodig achten ter bescherming van de En- gelsche belangen. Ik voor mij zou noch deze, noch eenige andere Regeering een mandaat geven, om naar zijn eigen goedvinaen beschermende rechten in te voeren. Natuurlijk zal men het niet //beschermende rechten" noemen. Maar toen ik jong was werd het zoo genoemd toen dien naam een slechten reuk kreeg noemde men het //reciprociteit." Toen werd het //fair trade", wat later //retorsie", thans heet het //tariefhervorming" en j/koloniale bevoorrechting". Maar het is altoos dezelfde mislukte staatkunde." De laatste woorden sprak Arthur Chamberlain op den langzamen, op ieder woord nadruk leggenden toon, die ook de andere Chamberlains gebruiken, wanneer zij afdoende argumenten meeneu aan te voeren. Dat de arbeidende klassen nu reeds doen wat Arthur Chamberlain van hen verwachtte, kan blijken uit de besluiten door de Trade Unions genomen, in zake de tarief-politiek. Het te Leicester gehouden Congres der Trade Union besprak Woensdag de fiscale politiek van Minister Chamberlain in een vergadering waarin 1133 stemmen werden uitgebracht, elke stem vertegenwoordigend 1000 leden der organisatie. Onder de arbeiders, die als afgevaardigden huuner organisatie het woord voerden, was er geen die ten gunste van de door den heer Chamberlain als gewenscht aangegeven fiscale politiek sprakten slotte werd met slechts 2 stemmen tegen welke hun oorzaak vonden Bij deze geringschattende woorden betreffende de waarde van particuliere verzatnelingen richtte lady Gwendoliu trotseh het hoofd op. Zij gevoelde echter dat zij in een twistgesprek hierover met lord Asherton niet was opgewassen daarom zweegzij. Lord Asherton boog voor haar en zei,/Nogmaals dank ik u, mvlady, en ik heb de eer u goeden morgeu te wenschen." Ha, daar is papa!" riep Gwendolin op het- zelfde oogenblik, en weinige seconden later trad de markies binneu. Met veel drukte heettc liij lord Asherton welkom in zijn huis en verontschul- digde hij zich over zijne afwezigheid. //En ge hebt mijn Domenichino reeds gezien riep lord Avonmore uit. //Een mooi stuk, niet waar P Hoe durft men het wagen, aan het Britsch Museum een kopie te willen verkoopen, alsof het een echt stuk was P Zie dat clair-nbscur eens Ik heb eens van een kunstenaar gehoord, dat het clair-obscur juist het groote geheim van deberoemde 8childer8 is. Prachtig, niet waar Wat? Wilt ge nu reeds heengaan Wel neen, geen sprake van heengaan, mijn waarde lord Wacht ten minste, totdat ge kennis hebt gemaakt met mijne vrouw. Zij wenscht u te zien. Het outbijt staat gereed, ga met ons aan tafel. Ja, dat moet ge doeu Een bedankje nemen wij niet aan Onder zooveel aandrang bezwijkende, giug lord Asherton mee en werd hij aan lady Avoumore voorgesteld. Hij bleef er tot het middagmaal, hij overuachtte er, vertoefde er ook den volgenden dag en keerde den derden dag pas naar zijn kas- teel terug, nadat lord Avonmore had beloofd, dat hij met zijne vrouw en dochter in de aaustaande rnaand in verworpen amendementen een motie aangenomen van de dokwerkers-organisatie, waarbij het Congres ten strengste veroordeelt de door den heei Chamberlain voorgestelde verandering in Engeiand's fiscale politiek, welke verandering als hoogst noodlottig en gevaarlijk voor de beste belangen van het volk wordt gebrand- merkt; en waarbij de Trade Unions zich verbinden, zooveel mogelijk met andere organisaties van werklieden, alle pogingen in het werk te zullen stellen om zulk een verandering te voorkomen. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken N. d. K., oud 60 j., weduwe S. W., arbeidster te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. J. v. A., oud 15 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens diefstal veroord, tot eene maand gevang. 1. P. J. M., oud 20 j., 2. J. J. D., oud 22 j., 3. M. L., oud 21 j., 4. F. v. d. P., oud 15 j., schippersknechts te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot zes weken, de overigen ieder tot twee maanden gevang. De Minister van Financien heeft 1°. ingesteld eene commissie vau onderzoek naar den toestand en de vooruitzichten der Nederlandsche ruwsuikeriudustrie en naar de maatregelen welke eventueel te haren behoeve vau Staatswege zouden moeten worden genomen 2°. in bedoelde commissie benoemd tot lid en voorzitter, deu heer E. A. M. van der Kun, lid van de Tweede Kamer van de Staten- Generaal, te 's-Gravenhage tot leden, de heeren Mr. M. Tydeman Jr., lid van de Tweede Kamer van de Stateu-Generaal, te Breda J. A. Verhoeff, secretaris der Vereeniging vau beetwortelsuikerfabrikanten in Nederland, te Wer- kendam K. J. A. G. baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse F. Spakler, raffinadeur, te Amsterdam. Aan de commissie wordt als secretaris toegevoegd de heer J. A. V. Barmen 't Loo, inspecteur der invoerrecbten en accijnzen aan het departement van financien, en aan haar wordt de bevoegdheid ver- leend om zich door een accountant te doen voor- lichten. (In 't kort nog in een deel der oplaag van ons vorig nummer vermeld.) Ons werd toegezonden het programma van het onderwijs op de Rijka-landbouw-winterschool te Goes, gedurende den cursus 1903/1904. De landbouwers die voor hunne zoons eene goede opleiding in het volledig bedrijf op prijs stellen, zullen, wanneer zij zich tot den directeur, den heer I. G. J. Kakebeeke, om inlichtingen wendeu, van dezen de meest uilgebreide mededeelingen omtrent deze nuttige iurichling ontvangen. Men schrijft uit 's Heerenhoek Op de Maandag alhier gehouden veemarkt was geen enkel stuks hoornvee aangevoerd. Ofschoou verscheidene aanplakbiljetten waren rondgezouden, bleken de boeren toch niet gezind hun vee, dat ze te koop hebben, ter veemarkt te breugen. De kooplieden hadden er toch op gerekend, dat de markt goed zou voorzien geweest zijn, want er waren er veel tegenwoordig, waaronder ver scheidene Belgen. Het eenige, wat nog te koop gepresenteerd werd, waren vijf biggen. Te Garsthuizen (Gr.) is de timmerman E. D., wonende te Starkenhuizen, gem. Kantens, van een dak gevallen. De ongelukkige was terstoud dood. ITI October een bezoek op Asherton Castle zou breugen. Na het vertrek van hun gast had lord Avon- more een gesprek met zijne vrouw. De markies maakte de opmerking, dat lord Asherton geen goede gezondheid scheen te genieten. j/Ik geloof niet dat hij nog lang leven zal, Caroline. Ten slotte krijgt Percival Craven dan toch zijn erfdeelhet komt dan alleen iets later dan hij aanvankelijk verwachtte." //Lord Asherton kan nog wel twintig jaar leven," antwoordde zijn vrouw. *Hij kan nog best trouwen." z/Trouweu Trouwen Aan begraven is eerder te denken dan aan trouwen Hij ziet er uit, alsof hij reeds 66a voet in het graf heeft staau. Wie weet, of Gwendolin toch nog niet gravin van Asherton wordt! Maar het is een miserabel ding, zoo op iemands dood te wachten." z/Ik hoop, dat zij gravin van Asherton wordt zonder op iemands dood te wachten," verklaarde de markiezin, en met die woorden scheidden zij. XIV. Toen lord Asherton weer thuis was, raadpleegde hij juffrouw Jenner herhaalde malen over de maat regelen, die genomen moesten worden om de ver- wachte gasteu naar behooren te ontvangen. In alle opzichteu moesten de oude gebruiken gevolgd worden het was of er kouinklijk bezoek kwam kosten nog moeite werden gespaard om de adellijke gasten op waardige wijze te ontvangen. De huishoudster was zeer in haar schik met het vooruitzicht op de gasteu, en overal zag men de vroolijke drukte van voorbereidende maatregelen en schikkingen. Woensdagochtend is op het U te Amsterdam, tegenover de oostelijke viaduct, het met riet ge- laden tjalkschip Margaretha door een hevigen windstoot tegen een dukdalf gestooten, zoodat het een gat onder het zwaard kreeg en zonk. De schipper verdronkvrouw en twee kinderen werden gered. Te midden van een groote schare kinderen (alle tien zijn nog in leven), kleinkinderen en achterkleinkinderen, heeft het echtpaar A. van der Vliet en S. van der Krol te Loosdrecht, in zeer goeden gezondheidstoestand, zijn 65jarig huwelijks- feest gevierd. Een 14jarige knaap te Deventer ii op droeve wijze om het leven gekomen. Hij was bezig met het opheffen van een zwaar stuk ijzer, wat ver- moedelijk boven zijn krachten ging. Althans bij een poging om het ijzer van zich te werpen, viel hij met het hoofd tegen een trottoirband en bleef bewusteloos liggen. Denzelfden avond nog is hij aan hersenschud- ding overleden. Woensdagochtend is in eene sloot, nabij het fort Krommeniedijk, het lijk gevonden van een timmermansknecht uit Akersloot, die aan het fort werkte en waarschijnlijk den vorigeu avond in drouken staat te water was geraakt. Door de politie te Sappemeer is bij de wed. De B., moeder van den handelaar I. de B., aldaar, die voor enkele dagen gevankelijk naar Winschoten werd gevoerd wegens verkoop van goederen, toen hij wist dat een faillissement onvermijdelijk was, een groote voorraad goederen gevonden onder een hoop lorren, voornamelijk ouderdeelen van rijwielen en rijwielbanden. Alles is in beslag genomen. Hollaudsche Kaas in den Boerenoorlog. In het verslag van de verhooren, afgenomen door de Engelsche koninklijke commissie tot onderzoek van den oorlog in Zuid-Afrika, staat te lezen Vraag. Werd er niet geklaagd over de kaas? Kolonel W. A. Dunne. Ja Vraag. Bederft kaas in een warm klimaat? Kolonel Dunne. Ja zeker doet ze dat. De eenige kaas, die we vonden dat 't daar werkelijk goed uilhield was Hollandsche kaas, Edammer en Goudsche. In Zuid-Ealing, Londen, zijn de pokken uit- gebroken. Tusschen de dertig en veertig aange- tasten of verdachten zijn in het gasthuis opge- nomen. Bij een tocht over de Walchensee, zoo wordt uit Muuchen bericht, zijn Zaterdagavond vijf personen verdronken. In de boot, die nader- hand gevonden is, lageu nog paraplui's en hoeden, die, blijkens de stempels van firma's, te Miinchen en te Zurich gekocht moeten zijn. De namen der verdronkeneu zijn nog niet bekend geworden. Men vermoedt dat het vreemdelingen zijn geweest. Uit het casino van het regiment konings- ulanen te Hannover is zilvergerei ter waarde van eltelijke duizenden mark gestolen. Naar de Patriote verneemt heeft de regeering van den Kongostaat bij Krupp groote bestellingen van geschut gedaan, en ook een aantal gepantserde koepels voor de verdediging van zijn stations. Te Homberg, in het district Kassel, liggen op het oogenblik 120 mensehen ziek aan trichinose. De ziekte openbaarde zich reeds eenige dagen geleden bij alle klanteu van een zekeren varkens- slachter. Men meende eerst met een vleesch-infectie te doen te hebben, maar een later onderzoek be- wees dat de zieken aan trichiuose leden. Op de ijzersmelterij Holzhausen bij Homberg liggen alleen ruim 50 arbeiders zwaar ziek, zoodat het bedrijf gedeeltelijk stilstaat. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Een paar dagen na zijn terugkeer trad lord Asher ton de kamer van signor Giotto binnen dit vertrek was de uitverkoren plaats voor het gezellig satnen- zijn van de lord en zijn naaste gevolg. De lord hield een teekening in de handmet een vluchtigen blik keek hij in het vertrek rond en zei toen^Ra fael heeft me gezegd dat hij hier zou komen. Weet ge ook misschien, waar hij is, vriend Giotto P Hij moet me aan deze teekening helpen. De stand van het hoofd wil maar niet goed komen, en hoe meer ik er aan werk, hoe slechter het wordt." Maria Pia zat bij de piano te breien, terwijl Dolly speelde en zong en Giotto naast haar stond met de viool in de hand. De tegenwoordigheid der beide vrouwelijke personen hinderde den lord volstrekt niet meer. Hij sprak wel eens met de Toscaansche boerin, en stelde veel belang in Dolly's vorderingen in de muziek. z/Ik zal hem gaan halen," antwoordde Giotto. z/Hij is eenige minuten geleden den tuin inge- gaan hij kan niet verwegzijn. Wateenprach- tige schetsteekening, mylordzeide hij in het voor- bijgaan, zoodra hij een blik op de teekening had geworpen, die de lord voor zich op de tafel had gelegd. Wat een schoon gelaatIs dat de bekoor- lijke dochter van lord Avoumore z/Waarom zou het de dochter van lord Avonmore moeten zijn?" vroeg de lord gemelijk, en opstaande greep hij de teekening en ging heen met de woor den //Zend Rafael bij mij, zoodra hij komt." Weder moest Giotto denken aan de groote ver andering, die bjj lord Asherton had plaats ge- grepen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5