A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad r voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4430. Zaterdag 12 September 1903. 43e Jaargang. k E R M I S. TEEKEHCURSUS. Binnenland. Gemengde berichten. abonnement Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. advertentiE n Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 11 September 1903. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij bushouders. alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit bla.l verscltijut Maandas-, Woensdag- en Vrijdagavoad, nitgeaonderd op Feestdagea, l.ij de Kirn,a ii.-iimii ■■mif nnrr-v-nnnniirftannr% r-Wftfn P. J. VAX DE IAXDE te Ter Kenien. De Bnrgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat gedureude tie kermis, die Maandag 21 Sep tember a. s. begint en Zaterdag 26 September d. a. v. des narlits 13 uur eindigt, de tapperijen, Snellen, kramen, enz. des nachts mogen openblijven tenzij sluiting door de politie wordt bevolen. Ter Neuzen, 11 September 1903 De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wetbouders van IER NEUZEN maken bekend, dat zij, die met 1 October aanstaande tot den teekencursus wensehen te worden toegelaten, zicb daartoe voor 29 dezer moeten aanmelden ter gemeente- secretarie. De cursus is alleen toegankelijk voor jougelieden die het gewoon schoolonderwijs gengten hebben en 14 jaar zij n of dien leeftijd voor het einde des jaars bereiken. Ter Neuzen, 11 September 1903. voornoemd, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF. Secretaris. Burgemeester en Wethouders J. A. P. GE11.L, Ons land werd op het interparlementair vredes-congres te Weenen vertegenwoordigd door de heeren Rahusen, lid der Eerste Kamer, Van Asch van Wijck (Amersfoort), Borgesius en Tijdeman, ledeu dtr Tweede Kamer, Bournau, Gerritsen en Van Houten, oud-Kamerleden. De heer Mr. P. J. F. van der Mieden van Opmeer, kantonrechter te Middelburg, bepleit in de Midd. Ct. de noodzakelijkheid van de stichting van een krankziunigengesiicht in de provincie Zeeland. Hij meent, dat door de oprichting van zulk een gesticht aan eene lang gevoelde beboefte zal worden voldaan, en houdt zich overtutgd, dat de tot standkoming dezer zaak door de practiseereude geneeskundige faculteit m de provincie verinoede- lijk niet zonder ingenomenheid zal worden begroet. Tot bisschop van Haarlem is benoemd Mgr. Gallier, vicaris-generaal van dat diocees. Mgr. Augustinos Josephus Callier, geheim kamerheer van Z. H. den Paus, werd den 29" Mei 1847 te Vlissingen geboreu, waar ziju vader loods was, tot priester gewijd 15 Aug. 1872 en is siuds 18 Maart 1892 vicaris-generaal. De directie van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen maakt bekend, dat de treinen 2D, 15° en 16D ook nog zullen rijden op Zondag 20 dezer. Voorts zal op genoemden datum het vertrek uit Hulst van trein 12, met 87 minuten vertraagd worden. Naar gemeld wordt zal de dienstregeling der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen met ingang van 15 October weer geregeld worden overeenkomstig die van het begin dezes jaars De eerste trein uit Ter Neuzen van 5,35's morgens en de laatst aankomende (die vau 7,56 's avouds uit Gent) zullen dan weder vervalleu tusschen Ter Neuzen en Selzaete. Voor de bewoi.ers dezer omgeving ware het te wensehen dat die ongerieflijke dienstregeling op het Nederlandsch deel der lijn niet tot uitvoering kwam. De heer G. A. van der Hooft, van Ter Neuzen, is door het Prov. kerkbestuur vau Gro- ningen, na afgelegd examen, toegelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. Met ingang van 1 Oct. wordt op het post- en telegraafkantoor alhier in dienst gesteld de surnumerair J. A. Risseeuw, van Groede. In den afgeloopen nacht is een hevige storm uit het Westen lcsgebroken, die nog heden voor middag woedde met eene grootere hevigheid, dan velen zich knnnen herinneren ooit te hebben beleefd. Dakp'annen zijn in grooten getale van verscbil lende daken gewaaid, boomen werden ontworteld en ook onlelbare takken werden afgerukt. Waar boomen stouden langs begaue wegen leverde dit groot gevaar op voor de voorbijgangers en met het oog daarop werd door bet gemeentebestuur, door bet plaatsen van bordjes, een deel van de Grenulaau voor de passage afgesloten. Door het omwaaien van een boom is de geleiding der electrische verlichting in de buurt Java verbroken. Alle telegraaflijnen waarlangs het kantoor Ter Neuzen de communicatie geregeld onderhond, waren heden gestoord geen enkel telegram kon verzonden worden; alleen 's avonds naar Belgie. Voor zulke gevallen zijn geen maatregelen te nemen, al is het ook voor maritime zaken en voor een scheepsongeval had men nu juist de telegraaf noodig. Tegen het strand aan den Othenepolder was een van Antwerpen komende boot omhoog geloopen. Deze seinde met eene vlsg om assistentie, eene sleepboot was hier echter niet aanwezig en naar een audere plaats seiuen, was, zooals wij reeds hierboven schreven, onmogelijk bij opkomend water is de boot met eigeu kracht weer vlot gekomen en naar zee doorgevaren. Van de aan het kanaal staande groote kalkloods der heeren Medaets De Clercq is bet ijzereu dak voor een groot deel afgewaaid. De ijzeren platen werden geslingerd tot op het dek eener aan de overzijde van het kanaal liggeude stoomboot. Duidelijk kwam heden nit de zeewaardigheid der booteu van den proviucialen stoombootdienst, want ondanks den storm en de holle zee, werd heden de dienst, zij bet ook meteenige vertraging, onderhouden. Ook van andere plaatsen komen berichten tot s van stormschade. Naar wij vernemen moest de rijksontvanger der belastingen, die heden te Hoek zitdag zou houden, en zich per rijtuig daarheen begaf, terugkeeren, daar het rijtuig aan de Knol niet verder kon, omdat de weg door eenige omgevallen boomen versperd was. Den 8en October zal te Kruiningen een anti-rev. partijdag worden gehouden, uitgaande n de centrale anti-rev. kiesvereeniging in het district Hontenisse, tot welk district Kruiningen behoort. Als sprekers zullen optreden de heeren Mr. Sijbrandy te Almelo en Ds. J. van den Berg te Ter Neuzen. Te Eede werd Dinsdag eene afdeeling van den Boerenbond opgericht, bestaande nit 68 leden. Als be»tuurleden werden gekozen de tieeren Blon- deel, voorzitter, C. Nagel, secretaris, C. J. van Vooren, penuingmeester, E. Buzeijn en A. Buijck, gewone leden. Volgens mededeeling van den inspecteur over bet loodswezen is het zwarte kegelbaken op den NO.-hcek van het SchoT van Baalhoek in de Wesier-Schelde verdwenen. Tijdelijk wordt een rood drijfbaken nabij de plaats van het bakeu gelegd. Overeenkomstig het tot ons gericht verzoek maken wij thans (een collega deed dit in afwijkiug van 't verzoek reeds de vorige week) melding van de feestelijke herdenking van het leggen van den stoomtram HulstWalsoorden, die op Zondag 20 Sept. a. s. is bepaald. Door den Raad van Bestuur der Vennootschap zijn o. m. tot deelneming uitgenoodigd Z. Exc. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Zeeland, de leden van de Gedeputeerde Staten en den Griffier, de leden der Eerste Kamer voor Zeeland, het lid der Tweede Kamer voor het district Hon tenisse, de leden der Provinciale Staten voor het dislrict Hulst, de college's van Burgemeester en Wethonders der gemeenten Hulst en Hontenisse, de burgemeesters van Hengstiijk en Ossenisse de polderbesturen der polders welke den tram subsidieeren, deD Raad van Toezicht en andere autoriteiten der spoorwegdiensten, de directeur- generaal van bet staatsspoor, Rijks- en Provinciale waterstaatsingenieurs, de aandeelhouders-conces- sionarissen ^WalsoordenVlake", de directeur generaal en inspecteur der posterijen en telegrafie de administrateur van het kroondomein, de aan nemers van den weg en de gebouwen, alsinede de pers, enz. Na aankomst der treinen uit Ter Neuzen uit Belgie, waarmede genoodigden kunneu arri veeren, vertrekt des voormiddags te 10,30 een speciale tram naar Walsoorden, welke daar te 11,30 ar.nkomt. Na aankomst wordt eene wandeling gemaakt naar de haven en komt op dat tijdstip de bout van den stoombootdienst WalsoordenVlake aan en kunuen dus de genoodigden die eventueel met die boot arriveeren, zich bij het gezelschap voegen. Te half een ure wordt te Walsoorden een concert gegeven door de harmonie van Kloosterzande. Om 1 uur vertrek naar Kloosterzande, alwaar het muziekgezelschap zich weder zal doen hooren en vanwaar de feesttram om 2 ure vertrekt naar Hulst. Die terugtocht zal ook nog worden opgeluisterd door muziek, daar te Kuitaart het fanfarengezel- schap van Lamswaarde en te Ter Hole dat van Stoppeldijk eene uitvoering zullen geven. Na aankomst te Hulst, te ruim 3 ure, zullen de ateliers worden bezichtigd, terwijl te 4 ure den deelnemers in de benedenzaal van het stadhuis een maallijd zal worden aaegeboden tijdens dit plaats heeft zullen de harmonie-, de fanfaren- en let zanggezelschap van Hulst zich doen hooren, terwijl deze gezelschappen het voornemen hebben dien dag ook verder op te luisteren. Des avonds 8 ure wordt op het emplacement van den stoomtram een schitterend vnurwerk ontstoken. De genoodigden, en ook verdere belangstellenden uit den vreemde zullen dit nog kunnen bijwonen, daar de trein in de richting van Ter Neuzen dien avond 37 minuten later zal afrijden, dus te 8,42, terwijl de trein die om 8,43 te Hulst vertrekt in de richting naar Belgie ook dien dag nog rijden zal en er te 9 uur een extra tram naar Wals oorden rijdt. Slniskil. De storm van heden bracht alhier heel wat schade aan. Vele boomen werden ont worteld, een rieten dak woei van een schuur, panneu werden van de daken geslingerd, zelfs stortte op Stroodorp, bij Sluiskil, een arbeiders- woning in. De bewoners ervan vonden een onder- komen bij de buren. Zaamslag, 10 Sept. Dezer dagen had alhier weer een van de vele voorkomeude botsingen plaats tusschen twee bereden tietsen. Dat hierin meestal onvoorzichtigheid de hoofdrol speelt, valt niet te ontkennen, maar ook zijn de bepalingen waaraan ieder wielrijder, en ook de voerlui, zich te houden hebben, nog maar bij weinigen bekend. Het is daarom van belang te weten dat het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden voor deze provincie, de volgende verplichtingen oplegt aan voerlui en berijders van velocipeden. Art. 101. De voerlieden of geleiders van aange- spannen honden, hokken of geiten, alsinede de berijders van velocipdden, doch deze alleen op daartoe kenbaar gemaakt verlaugen, vau voerman, berijder of geleider, moeten bij het tegenkomen en het voorbij rijden van paarden, liunne dieren of voertuigen tijdig doen stilstaau, en zich aan de zijde van den voorbijrijder naast hunne dieren of voertuigen plaatsen. Zij mogen zonder tijdige waarschuwing geen paarden voorbij rijden. Art. 101bis. Elke velocipede moet voorzien zijn van eene bel of van een signaalhoorn waarmede waarschuwingssignalen kunnen worden gegeven welke op een afstand van 50 meter duidelijk hoor- baar zijn, en daarenboven, van een halfnur na zons ondergang tot een half uur vo6r zonsopgang, van eene aan de voorzijde van de velocipede bevestigde, naar voren helder licht uitstralende lantaarn. De geleider van een rij- of voertuig is bij het tegen komen van een bereden velocipede verplicht, zoo de breedte van de rijbaan dit toelaat, zoover rechts uit te wijken, dat de wielrijder kan voorbij rijden Hij is daartoe eveneens verplicht wanneer een van achteren aankomende wielrijder door sigualen tijdig zijn verlaugen te kennen geeft om voorbij te rijden. De wielrijder is verplicht bij het tegen komen van een rij- of voertuig rechts bij het van achteren voorbij rijden links uit te wijken. Het houden van of het deelnemen aan wedstrijden en hardrijden met velocipeden op openbare wegen is verboden. Nu vele wegen verhard zijn waar zoo lang naar verlangd werd, is het jammer dat de zij baneu zoo worden stukgereden. Hieraan hebben toch zeker geen wielrijders schuld Stoppeldijk. In onze gemeente heeft zich in een huisgezin de gevaarlijke diphteriius voorge- daan. 't Is te hopen, dat de gevreesde ziekte tot dit eene geval beperkt blijve. Bij een twist tusschen twee personen, werd de een door den ander dusdanig met een hierglas op het hoofd geslagen, dat het bloed er tappelings uitliep, eD de getroffene, bij het naar huis gaan, iueen zonk, zoodat hij verder naar zijn woning moest gedragen worden, en terstond geneeskundige tiulp moest worden ingeroepen. De za&k is in landen der jnstitie. Naar men verneemt inoet de gewonde niet buiten gevaar zijn. Boschkapelle. Onze driedaagsche kermis is naar wensch afgeloopen. Het was elken dag, doch vooral den laatsten, bijzonder druk, te meer nog, omdat zooveel vreemdelingen aanwezig waren. Er mag gemeld worden, dat de kermisvreugde door geen eukelen wanklank werd gestoord. Middelburg, 11 Sept. Hedenmorgen om onge- veer half 9 is een treurig ongeluk gebeurd. Toen de stoomtram uit Vlissingen, die op dat uur in Middelburg komt, de Langeviele Ouden brug voorbij was, stortte plotseliug een zware boom van pi. m. 50 c. M. middellijn op den tweeden wagon, met bet gevolg, dat niet alleen de eene helft daarvan totaal verbrijzeld werd, doch ook de 15jarige zoon van den onderwijzer B., uit Vlissingen, die albier de school bezoekt, gedood werd en twee andere personen zwaar verwond, terwijl nog andere personen licbter kwetsuren bekwamen verscheidene personen werden in het militair hospitaai verbonden. Te Veendam heeft men een gestorven varken, dat met petroleum begoten en reeds begraveu was ontvreemd. De marechanssee stelde een ouder- zoek in, en vond de daders, die bet vleescb voor de consumptie hadden bestemd. Naar aanleiding van de berichten omtrent drijvende tentoonstellingen in Engelaud en Belgie kan gemeld worden, dat sedert ongeveer zes maanden zeer uitvoerige plannen gemaakt zijn te's Graven- hage voor een drijvende tentoonstelling van natio- nale kunstnijverheid, bestaande uit een aantal schepen, die zoo ingericht zullen zijn, dat Neder land en de omliggende landen bezocht zullen worden. Reeds hebben een aantal voorname kunst- industrieelen hunne medewerking toegezegd. Een dronken vader liep Woensdag met zijn even dronken 7jarig zoontje achter het Rijks-Museum te Amsterdam te zwaaien. De politie rekende beiden in en bracht ze, waar zij hoordenden ontaarden vader naar het politie-posthuis in het Rijks-Museum, den jongen, die ziek was van den drank, naar het Wilhelminagasthuis, waar hij werd opgenomen. In de St. Anthoniesbreestraat 37 te Amsterdam woont de 54jarige Meyer Altenberg met zijne vrouw Rebecca Robbi. Een familie- lid wilde hen Donderdagochtend bezoeken, klopte aan de woning, maar kreeg geen gehoor. Daar zij een ongeluk vermoedde, waarschuwde zij buren, van wie toevallig thuis was de agent van politie H. Bagra. Deze verschafte zich toegang tot de woning en vond den man dood te bed liggende en de vrouw bewusteloos voor het bed. Bagra opende onmiddellijk, daar hij eene sterke gaslucht gewaar werd, deuren en ramen, stuurde een bumrman om politiehulp en een dokter en begon zelf, door kunstmatige adem- haling toe te passen, het leven van de vrouw op te wekken, wat hem gelukte. Door de aangerukte politie werd de vrouw per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Dr. B. Swaab, die spoedig ter plaatse was, constateerde den dood van den man. Hit een verder onderzoek op de woning is gebleken dat twee gaskranen van eene gaskroon niet gesloten waren, zoodat het ongeval te wijten is aan bedwelming door gas door on voorzichtigheid. Men meldt uit den Helder Woensdagnacht zijn van de visschuit HD 274, die zich bij het opkomen van den storm in de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1