Binnenland. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. (jiemengde berichten. TER NEUZEN, 9 September 1903. Russisch of Ameukaansch graau't mel acht francs wordenDoor deze voorrechten, aan de ,/dochlers" van het Vereenigd Kouinkrijk te ver- leenen, wil de heer Chamberlain bereiken een nauweren band tusscheu Engeland en zijne kolo- njen temeer, waar die baud in later lijden steeds losser, steeds slapper is geworden. Voor zoover men tot hiertoe kan nagaan lijkt de openbare meening niet op de hand van den vroeger gevierden Minister en valt men hem integeo- deel meer en meer af. De machtige en invloed- rijke roan van gisteren is niet meer de groote fignur van heden. Aanvankelijk was men algemeen van oordeel, dat Canada, de eerste kolonie des Rijks, zich ten gunste van de nieuwe fiscale plannen zou ver- klaren. Het tegendeel is gebleken waar te zijn. Een tolverbond zooals de heer Chamberlain zich dien denkt, is in de practijk werkelijk niet te ver- wezenlijken. 't Is een onmogelijk ding, althans voor hetgeen zich nog altijd de Engelschman voorstelt als nuttig en goed voor zijne belangen. De heer Chamberlain heeft een grooten, groven roisslag begaan. En zij, die hem t best van alien kennen, bewereu, dat hij tot het laatst ook weigeren zal, zijne dwaling te erkennen Tegen het einde dezer maand zal de nainister- president Balfour te Sheffield eene groote poli- tieke rede uitspreken. Deze speech wordt met veel spanning tegemoet gezien, want bij die gelegeu- heid zal hij zijn standpunt tegenover Chamberlain's plannen aangeven. Deze rede zou onverwijld eene ministerieele crisis tengevolge kunnen hebben of althans een gewichtige verandering in de thans zeer wankele positie van den Engelschen Minister van Kolonien. Over de beteekeuis van de thans officieel aan de Regeering meegedeelde onderwerping van de Atjehsche hoofden Panglima Polem en Toeankoe Radja Keumala, schrijft de Zutph. Ct., wier redacteur een bevoegde beoordeelaar op dit terrein mag genoemd worden, dat de Atjeh-oorlog met deze onderwerping uit is. Nadat de Pretendent-sultan zich had onder- worpen, bleef met Panglima Polem nog altijd een deel van het wettig gezag aan de zijde der ,/kwaad- willigen." De /Sultan van het laagland" had zich overgegeven de //Sultan van het gebergte hield den strijd vol. En zoo lang hij het verzet niet opgaf, was de heilige oorlog met verloren. Men zou de positie, die de Panglima's Polem's in Atjeh bekleedden, misschien het best kunnen vergelijken met dien der Friesche stadhouders onder de Republiek. Indien Maurits of 1 rederik Hendrik den strijd tegen Spanje hadden opgegeveu, maar de Friesche tak, met Friesland, Gromngen, Drenthe en Overijsel achter zich, dien hadden volgehouden, dan had Spanje niet kunnen zeggen t u het verzet uit was. Zoo ongeveer was de toestand ook op Atjeh, zoolang de Polem's niet in onderwerping wareu gekomen. Ongeveer, want geheel gaat de vergelijking niet op. Dat de Polem's in naam de vazallen der Sultans waren, doet niets ter zakewij weten dat zij zich metterdaad daaraan niet stoorden. Maar wel zijn het voorname factoren, dat de Polem- familie rijk is, zeer wijd vertakt en zeer talrijk. Men mag aannemen dat de groote meerderheid der Panglima's, die in den laatsten tijd Polem's zwervend leven deeldden, familieleden zijn, en de manschappen bewoners der kampongs uit ziju vroeger gebied, of uit dat zijner bloedverwanten. Onderscheidene leden van de Polemfamilie waren reeds in onderwerping, maar wanneer er een bode van het zwervend hoofd der familie kwam, hetzij om ondersteuning in geld of manschappen, hetzij om bijstand of handlangersdiensten te vragen, dan weifelden zij maar al te vaak tusschen huu vrees voor de wraak der Kompanie en het ontzag voor het familiehoofd en vaak won dit laatste het van het eerste. De voorbeelden, dat hoofden, behoorend tot de Polemfamilie, in stilte steun verleenden aan de zwervende benden, zijn talrijk. Dit alles is nu uit. Met de laatste der Panglima's Polem zal het geheele geslacht zich onderwerpen. En wie er met hem nog in verzet blijven, zijn veeleer roovers en stroopers dan politieke tegen- standers. Het zal nog eenigen tijd duren, alvorens ook dezen tot de werken des vredes zullen zijn terug- gekeerd, maar dat is slechts een kwestie van tijd en waarschijnlijk van niet zeer langen tijd. Doch met Panglima Polem's onderwerpen is de laatste schijn van een wettig gevoerd verzet tegen ons gezag vervallende Atjeh-oorlog is dan uit. De hoofdredacteuren van het Nieuws van den Dag en van het Handelsblad verzouden heden naar aanleiding dier onderwerping aan generaal "Van Heutsz het volgende telegram »Aan gene raal Van Heutsz en het Indische leger hulde Particulieren konden door het inzenden van hun naamkaartje, benevens f 5, aan deze hulde deel- nemen. Bij de ,/Vereen. ter behartiging van de belangen der Vrouw" is antwoord ingekomen van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dat de Gemeenteraad van Vrijenban 12 Aug. de Instructie voor het onderwijzend personepl ver- anderd heeft, zoodat de door de vereeniging ge- wraakte bepaling, //dat onderwijzeressen voor het aangaan van een huwelijk haar ontslag moesten aanvragen", daarin thans niet meer voorkomt. Gedeputeerde Staten achteu die bepaling in strijd met de wet. De heer G. Tetenburg, secretaris van het hoofdbestuur der schippers vereeniging//Schuttevaer" komt in het orgaan der vereeniging op tegen de beweging van //Algemeen Schippersbelang" te Bruinisse om de meening ingang te doen viuden z/dat Bruinisse de meest gewenschte plaats zou zijn voor een eventueel van regeeringswege aan te leggen vluchthaven in de Zeeuwsche stroomen." Men tracht daarvoor adhaesiebetuigingen te verkrijgen, en namens het Hoofdbestuur, de afdeelingsbesturen en leden van //Schuttevaer" waarschuwt de heer Tetenburg tegen het argeloos onderschrijven van dergelijke betuigingen. De vereeniging //Schuttevaer" toch, zonder de beweging voor het denkbeeld Bruinisse te willen tegenwerken zoo schrijft genoemde heer kan, op grond van de te Deventer gehouden beslissing (waarbij enkel sprake was van een aanvraag om een vluchthaven op het Krammer), officieel niet anders dan zich, wat het voorstaan van een plaats betreft, nog onthouden van stem of steun in welke richting dan ook zoo lang deze zaak niet opnieuw te berde is gebracht in een algemeene vergadering, waar de meerderheid duidelijk heeft doen blijken van haar meening omtrent de vraag aan welk punt de voorkeur moet worden gegeven voor de plaats der vluchthaven. Gaan nu sommige afdeelingsbesturen of leden op eigen gelegenheid hun meening in een adhaesie- adres te kennen geven, dan brengen zij onwillekeurig in den loop der zaak een zekere verwarring, waarvan het resultaat kan zijn dat de Regeering aanvankelijk op een dwaalspoor wordt gebracht, hetgeen zeker niet in het beiang dier zaak is te achten. Hedenvoormiddag kwam alhier ter reede het Engelsche stoomjacht /Alberta", thans in huur bij Koning Leopold van Belgie. Z. M. die met het jacht gisterenavond uit Ostende vertrokken is, kwam hier aan wal en begaf zich, slechts door enkelen opgemerkt, naar het station, om met den Gentschen trein van 12,15 te vertrekken. Naar we vernemen zal het jacht, dat thans nog ter reede ligt, weder naar zee vertrekken en heeft Z. M. niet het voornemen hier weer aan boord te komen. Dinsdag is te Vlissingen na een langdurige ziekte in den ouderdom van 66 jaar overleden de heer E. M. Chevalier, lid van den gemeenteraad aldaar, en sedert 1 Juni 1886 directeur van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde. Ten teeken van rouw werd op de Prov. booten en de wachtkamer alhier de vlag halfstok geheschen. Gisteren werd de heer P. J. Scheele alhier te Goes aannemer van de levering van 20500 Kg. superphosphaat en 25000 Kg. ammoniak-super- phosphaat, voor de vereeniging //Help u zelven" te Ovezande, en 13000 Kg. superphosphaat en 20000 Kg. ammoniak-superphosphaat ten behoeve der vereeniging //Ons beiang" te Nieuwdorp, voor resp. 2,51 en 7,26 per 100 Kg. Volgens mededeeling van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, zijn maatregelen in voorbereiding, om, met ingang van 1 October a. s., den dienst op de telegraafkantoren Vlissingen, Neuzen, Hansweert en Walsoorden zoodanig in te richten, dat ten alien tijde telegrammen, be- trekking hebbende op ongevallen, het ontbieden van assistentie en dergelijke, zullen kunnen worden verzonden en ontvangen. De heer P. J. Vercouteren, onderwijzer aan de bijz. Chr. School te Axel, is tegen 1 Novem ber a. s., als zoodanig benoemd aan eene Chr. school te 's Gravenhage. De heeren C. Bakker en E. van de Bilt, eertijds leerlingen der Rijks-normaallessen te Axel, slaagden Zaterdag te Haarlem, beiden voor de akte als hoofdonderwijzer. Zaterdag slaagde o. a. voor de hoofdakte mej. L. P. van Jole van Hontenisse, thans in het klooster te Oudenbosch. Bij de Maandag jl. te Hulst gehouden Rijks- keuring van hengsten werden van de 39 aangegeven dieren 34. gekeurd, waarvan er 4 wegens uitwen- dige gebreken werden afgekeurd en 1 werd uitge- steld voor inwendig gebrek. Voor den Rijkslandbouw-wintercursus te Hontenisse, Molenstraat, hebben zich 17 leerlingen aangemeld, zoodat de oprichting verzekerd is. Te IJzendijke had Zaterdagavond een nood- lottig ongeluk plaats. De landbouwer D. uit Waterlandkerkje, die met zijn rijtuig naar IJzen dijke was gereden, kwam een fiets tegen, waardoor het paard zoodanig schrok, dat het op hoi sloeg en D. uit de phaeton geslingerd werd. In zeer be- denkelijken toestand werd de man opgenomen en naar Dr. Schouten te IJzendijke gebracht. Dadelijk werden hem de H. Sacrementen toegediend. Men vreest nog steeds voor ziju leven. De boerenknecht, van wien we de vorige week meldden, dat hem hevige messteken werden toegebracht, verkeert in bedenkelijken toestand. Hij is thans in het hospitaal te Middelburg op genomen. Sas van Gent, 9 Sept. Gisterenvoormiddag werd alhier op de veemarkt ten nadeele van een koopman uit Bassevelde een fiets gestolen. Al dadelijk viel de verdenking op een zekeren De Schrijver, een Belg, die zich hier pas sedert Zondag met zijn gezin gevestigd had. Een onderzoek werd door rijks- en gemeentepolitie in zijn woning gedaan doch zonder gevolg. Des avouds werd De Schrijver omtrent zijne woning gearresteerd en achter slot en grendel gebracht. Bij zijn confrontatie met ver- schillende personen, die hem met de fiets hadden zien wegrijden, werd hij niettegenstaande zijn gelaat reeds eene verandering had oudergaan, door het afscheren van zijn baard, herkend, en kwam men tot de ontdekking dat hij zooals vermoed was in Belgie de fiets had verkocht. Een gedeelte van het geld en een geit, die hij daarvoor gekocht had, werden bij zijne vrouw in beslag genomen. De verdachte was opgesloten in een hokje op de achterplaats der marechaussee's-kazerne. Toen men hem dezen morgen weder wilde gaan confronteeren met andere personen, vond men tot aller verbazing het hok ledig, de vogel was gevlogen door het uitwringen van een ijzeren staaf had hij zich een uitweg gebaand en zal zich nu wel niet meer zoo gemakkelijk laten vangen. Naar men ons meedeelde is het meer voorgekomen dat uit die bewaarplaats een arrestant ontsnapte. Niet onwaarschijnlijk is het dat de verdachte ook onlangs de fiets van den heer Oole heeft weggekaapt. Koewacht. Bij gelegenheid van de kermis gaf de handboogmaatschappij //St.Sebastiaan"Zondag en Maandag een paar schietingen. Vooral die van Zondag met 100 francs vooruit was druk bezocht. Van de 77 schutters schoot Zondag den hoogvogel de heer C. Bleijenberg te St. Jan- steen. De zijvogels werden geschoten door de heeren Ch. v. d. Velde te Hontenisse en Gustaaf Baert te Stekene, de kallen door de heeren Fr. Weemaes te Axel en Jules Fassaert te Hontenisse. Maandag waren er 45 deelnemers. De hoog vogel werd geschoten door den heer J. van Hoeije te Stekene, de zijvogels door de heeren Th. van Goethem te Stekene en Aug. Baes alhier. Hontenisse. Verleden Vrijdag is alhier nit de woning van zekeren B. outvreemd een harmo nica van 10 a 12 gulden waarde. Hiervan wordt verdacht gehouden een zekeren Van P. een Belgisch deserteur, die hier in deze omgeving in den laatsten tijd rond zwierf. De politie tracht hem op te sporen. Rotterdam, 9 Sept. Het alhier gehouden wordend congres van den handeldrijvenden midden- stand werd bijgewoond door den Minister Kuyper, die eene welsprekende rede hield. Aan de H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins werden telegrammen van dankbetuiging gezonden. 's Gravenhage, 9 Sept. De heer K. J. A. G. Baron Collot d'Escury, burgemeester van Hontenisse, is benoemd tot lid eener door den Minister van Financien ingestelde commissie tot onderzoek van den toestand en de vooruit- zichten der Nederlandsche ruw-suikerindustrie en naar eventueele maatregelen van Staatswege. Van de Belgische grenzen schrijft men aan de N. R. Ct.: Wegens de schaarste van vet vee in Belgie en den daarmee gepaard gaanden buitengewoon hoogen prijs van het rundvleesch was er in den laatsten tijd in deze streken groote vraag naar vette varkens. Vlaamsche koopliepen gingen van hof tot hof en besteedden hooge prijzen- niet alleen voor vette varkens, doch ook voor biggen. Vette varkens werden verkocht tegen 45 a 48 cent per kilo levend gewogen, en biggen van 6 weken golden 10 a 12 per stuk. Ofschoon de invoer van levende varkens in Belgie verboden is, gingen deze geregeld over de grenzen, zonder dat men van bekeuring veel vernam. De ambtenaren hadden het zoo druk met de veesmokkelaars, dat zij van het varkenssmokkelen niets bemerkten. Daaren- boven wordt er voor het inbeslagnemen van varkens, uit Nederland aflromstig, geen premie aan de ambtenaren betaald, maar voor rundvee wel, en nu willen sommigen dat dit ook van invloed is. Hoe het zij, wekelijks gaan er ongestraft een groot aantal Nederlandsche varkens frauduleus over de grenzen, dit is een feit. Aan de Belgische regeering, is dit natuurlijk niet onbekend. De landbouwer-afgevaardigde de heer Fr. van Brussel, die zelf aan de Neder landsche grens woont, heeft er de regeering laatst nog over geinterpelleerd, en de Minister van Landbouw beloofde met zijn collega van financien //de zaak in ernstige overweging te nemen." En thans heeft men aan het ministerie van landbouw een maatregel genomen, die wel niet direct aan het varkenssmokkelen een einde maakt, maar die het kwaad in zijn oorsprong zal aantasten. De voornaamste oorzaak toch, waarom de Belgische varkenshouder bij ons ter markt kwam, was gebrek aan goed fokmateriaal ten zijnent. En hierin tracht de Minister thans te voorzien. Hij heeft namelijk bepaald, dat voortaan de landbouwschool te Gem bloux tegen niet te hooge waarde varkens van een deugdelijk ras zal afleveren aan de Belgische landbouwers. De prijs is bepaald op 1,25 francs per kilo. Doch aan landbouwfokkers is eene belangrijke prijsvermindering toegestaan, welke voor zeugen 25 procent, en voor beeren 50 procent beloopt. Deze maatregel der Belgische regeering zal zeker den Belgischen landbouwer ten goede komen doch aan onze grensbewoners weer een schadepostje bezorgen. Vooral de kleinere land bouwers in deze streken verdienden in den laat sten tijd met het leveren van biggen voor de markten veel geld, en te vreezen is het, dat dit langzamerhand zal verminderen. In 1896 werd bijna 6 millioen kilo boter in Belgie ingevoerd, waarvau ruim 41/* millioen ait Nederland. la 1902 waren deze cijfers gedaald tot 31/., en bijna 23/4 millioen. Volgens het jaarverslag van ouzen consul te Brugge, de heer P. C. Dumon, is de oorzaak dezer vermindering te zoeken in de buitengewone ontwikkeling, in Belgie gegeven aan de melkerij. Op het platteland ziju overal scholeu opgericht, waar de jonge dochters ingewijd worden iu het bereiden van boterop verscheiden plaatsen zijn boterfabrieken ontstaan, terwijl de landbouw- commissien en de regeering alle pogingen aanwenden om het Belgische vee te verbeteren z/Ik geloof nochtans niet, zegt de consul, dat dit de eenige oorzaak is der vermindering vau den boterhandel met Nederland deze is voorwaar voor een groot deel te wijten aan de vermeerderiog van den invoer van margarine, die niettegenstaande alle pogingen, merkelijk vorderingen in Belgie ma Te Watergraafsmeer, bij Amsterdam, ziju een paar gevallen van pokken voorgekomen. Ook eeu statistiek. Naar men verneemt zijn in de laatste vijf weken bij de politie te Am sterdam niet minder dan vijf-en-dertig rijwiel- diefstalen aangegeven. Maandagavond is de 20jarige parlevinker Punt uit Alblasserdam, die de groentenveiling te Zwijndrecht bezocht had en daarua met zijn schuitje naar hais voer in de Noord, terwijl hij een sleep wilde grijpen, over boord gestagen en verdronken. Maandag is op de raijn Oranje-Nassau te Heerlen een mijnwerker, die zich op den uitersten rand van het wagentje, dat hem hem naar beneden zou brengen, had geplaatst, door eeu schok er van af- gevallen en verpletterd. Twee mannen Teden Maandag op den weg van Harlingeu naar Kimswerd op een wagen, Toen de stoomtram juist zou passeereu, kreeg de wagen een schok, tengevolge waarvan een der beide mannen naar beneden viel en met het hoofd onder de tram terecht kwam, zoodat dit nagenoeg van den romp werd afgesneden. Te Utrecht is gisterochtend een schilders- knecht, genaamd H., van een ladder gevallen,. waardoor hij zijn hals brak. Een inmiddels ge- roepen geneesheer, Dr. B., kon slechts den dood vaststellen. De Groote of St. Bavokerk te Haarlem is heden maar ternauwernood ontsnapt aan het gevaar van in vlammen op te gaan. Aan de zijde van de Oude Groenmarkt hebben loodgieters op het dak gewerkt, waarbij waarschijnlijk gloeiend lood is gevallen op het zeer oude en vermolmde hout van daklijst en dakbekleeding, waardoor een begin brand ontstond. Gelukkig werd dit opgemerkt door den heer Van den Broek, vrijwilliger van Spuit 10, die onmiddellijk de brandweer waar- schuwde. Binnendoor heeft men toen het vuur weten te bereiken en te blusschen. Pijnlijk verzuim 1 Toen de vorige week te Vlissingen eeu vrouw zou worden begraven, moesten de familieleden bij aankomst op den doodenakker tot hun groote ontsteltenis ontwaren, dat geen graf in gereedheid was gebracht. Door dit schromelijk verzuim vau den betrokken ambtenaar waren de familieleden verplicht drie kwartier te wachten alvorens het stoffelijk overschot van haar, die naar haar laatste rustplaats werd gebracht, aan den schoot der aarde kon worden toevertrouwd. Op 2 Augustus werd een woning op een derde verdieping in de Ferdinand-Bolstraat te Amsterdam verhuurd aan een heer, die sedert niets meer van zich liet hooren. Toen zich gister een andere huurster voor de woning opdeed, begaf de eigenaar zich met deze naar het perceel, om het huis te zien. Terwijl men de benedeu-etages, die ook niet verhuurd zijn, bezichtigde, werd een verdachte geur waargenomen, en boven werd die verpestend. Bij het openen van een kast vond men de oorzaak daar lag het lijk van een man, in verregaanden staat van ontbinding. Bij onder zoek bleek, dat de betrekkelijk jonge man door ophanging een eind aan zijn leven had gemaakt. Op het lijk vond men o. a. een goudeu horloge met ketting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2