Gemen^de berichten. Telegrafische berichten. Landbouwberichten. RECHTSZfiKEN. hare eerste prijsschieting. Daaraan werd door 61 scliutters, zoo van hier als elders, deelgenomen. De hoogvogel werd geschoten door K. Hamelink Az. van Ter Neuzen. De zijvogels en kallen werden niet afgeschoten en dus verloot. Het ook alhier bekende stoomschip Klampen- borg vertrok Zaterdag 29 Aug. van Blyth met eene lading kolen naar Kroonstad en des Zondags in den namiddag werd er in de Noordzee brand ontdekt in de machinekamer. Grenzende aan de machinekamer was een groote voorraad petroleum in tanks, waarvoor men vreesde dat die in brand zou geraken, doch voor men eenige maatregelen kon nemen om zulks te beletten, vond eene hevige outploffing plaats, waardoor de machinekamer in rook en vlammen werd gehuld. Met groote moeite en gevaar werden de machinisten en stokers, meerendeels verwond, uit de machinekamer gehaald, doch de derde machinist had zulke zware brand- wonden bekomen, dat hij kort daarna overleed. De echtgenoote van den eerste machinist, die een hut bewooude dicht bij de machinekamer, werd insgelijks met groote moeite gered door haar echt- genoot, die daarbij erustige brandwonden kreeg. Men trachtte tevergeefs den brand te blusschen, door aanhoudend water op de brandende massa te pompen. De hitte was zoo groot, dat de huid- platen begonnen te rimpelen daarbij stoud er eene hooge zee. De gezagvoerder gaf order om de drie scheepsbooten uit te zetten, in een van welke de echtgenooten van den gezagvoerder en van den machinist, benevens de kinderen geplaatst werden en waarover de gezagvoerder het bevel op zich nam in de tweede boot waren drie matrozen en drie stokers, en de overige bemanning begaf zich in de derde boot. Men bleef onder lij van het stoomschip liggen gedurende den nacht van Zondag op Maandag, toen men besioot weder aan boord te gaan, 6 doch een der booten, waarin zich drie stokers en drie ma- troozen bevonden, was weggedreven, en men heeft daar nog niets van vernomen. Het lijk van den overleden machinist werd toen over boord gezet. Later begaven zij zich weder in de booten, waarin zij bleven tot Dinsdagochtend, toen zij door het stoomschip Ancona werden aangetroffen en aan boord genomen. Zij werden, te zamen 20 personeu, door het stoomschip in de Tyne gelaud, waar de tweede machinist, die levensgevaarlijke brandwon den heeft bekomen, naar het hospitaal werd ver- voerd. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 dezer op zijn verzoek aan den heer Mr. J. G. van Deinse eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie welke haar zetel heeft te Hulst. De verkiezing voor een lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Hulst, tengevolge van het bedanken van den heer Mr. J. G. van Deinse is bepaald op 29 dezer. Stemming en herstemming, zoo noodig, op 13 en 27 October a. s. Koewacht. Vrijdagnacht is op het land van de wed. Yerhelst eene partij haver gestolen, naar berekening een achttal struiken. 'sMorgens zag men duidelijk het spoor, dat de dieven hadden achtergelaten. Dit spoor heeft men tot op St. Andries onder deze gemeente kunnen volgeD, waar men het dicht bij de grenzen kwijt geraakte. Men vermoedt dus, dat de dieven, die met een hondenkar waren, met hun buit Belgie zijn binnen- getrokken. Boschkapelle. Naar men verneemt zou meer en meer vermoed worden, dat de brand bij V. d. W. aan kwaadwilligheid moet toegeschreveu worden, en zou ook in die richting op hooger bevel naar de oorzaak gezocht worden. Men wordt in die meening versterkt, als men weet, dat hier algemeen verteld wordt, dat een zekere P. de V., een landbonwer, die omstreeks een half uur van V. d. W. woont, een bedreiging zou ontvangen hebben, dat hem binnenkort't zelfde staat te wachten. Hontenisse, 6 Sept. Heden hield de schiet- vereeniging //Prins Frederik Hendrik" alhier haren jaarlijkschen huishoudelijken schietwedstrijd op hare baan te Kloosterzande. De fraaie prijzen waren in het gebouw der vereeniging uitgestald en vonden veel bekijks. Zij werden respectievelijk geschoten met series van 5 schoten door de navolgende heeren met het achter hunne naam genoemde aantal punten a. Wedstrijd voor de werkende leden Alph. Pieters 54, J. C. Sorber 52, P. de Maagd 51, C. Pauwels 50, J. Pauwels 47, P. A. Neeteson J*r. (van Sas van Gent) 46, J. van Dommelen 45, J. Asselman 45, P. Weemaes 45, P. J. R. Damste 42, A. Braggeman 41, E. van Kerkhoven 41, P. Asselman 40, W. de Koster 38, J. Everaert 88, J. van Kerkhoven 37, J. Neve 37, D. Colsen 36, P. A. Neeteson Sr. 36, Jonker W. Collot d'Escury 34, C. van Waterschoot 30. b. Wedstrijd voor donateurs P. van Water schoot 39, Th. C. Vereecken 82, Jac. Hermans 80. Voor de daarna gehouden wedstrijden op de vrjje baan met series van 8 schoten, was weder veel animo en werd prachtig geschoten, zoodat zelfs tot 35 punten behaald werden, en geen enkele maal een prijs onder de 32 punten wegging. Alle series werden gemaakt staande uit de vrije hand op de baan van 200 pas. Evenals verleden jaar gaven door hunne tegen- woordigbeid op de baan van gewaardeerde belang- stelling in de vereeniging blijk de eere-voorzitter baron Collot d'Escury alhier en baron Van Tuil van Serooskerken te 's Gravenhage, die buiten mededinging proeven hunner bekwaamheid in het schijfschieten aflegden en flinke geldprijzen be- schikbaar stelden. 's Gravenhage, 7 Sept. Bij het Departement van Kolonien is ontvangen het volgende, van 7 dezer gedagteekende, telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indie z/Panglima Polem en Toeankoe Radja Keumala onderwierpen zich te Lho Seumaroe." Door het O. M. bij de rechtbank te's Ilertegen- bosch is 5 jaren gevangenisstraf geeischt tegen den 16jarigen A. H. M. ter zake van brand- stichting in de artilleriestallen aldaar. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terecht gestaan Johannes G. H., oud 38 jaar, makelaar te Buiksloot, thans in hechtenis, die door de rechtbank te Leeuwarden wegens valschheid in gesohriften (de bekende loterijzwendcl te Sneek op 10 Juni jl.) is vei- oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Er zijn nog drie getuigen gehoord, waarvan edn ft decharge, die echter weinig nieuw licht in de zaak aanbrachten. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De Ministers van Waterstaat, Handel en Nijvcrheid en van Financien, brengen ter kennis van belangkebbenden dat, met intrekking van hunne gemeenschappelijke be- schikking van 19/22 Mei 1903 (Nederlandsche Staafcs- courant, van 23 Mei 1903, no. 119), in de gevallen waarin de vreemde autoriteiten, op grond van de daar te lande geldende veeax-tsenijkundige voorschriften, de toelating van uit Nederland ten invoer aangeboden vee en vleesch mocliten weigeren, het geweigerde weder in Nederland zal kunnen worden ingevoerd op de volgende voorwaarden lo. dat de invoer geschiedde langs hetzelfde kantoor als de uitvoer plaats greep 2o. dat aan het eerste kantoor hetzij in originali dan wel in gewaarmerkt afschrift of uittrek&el de vracht- brief worde overgelegd, welke bij den uitvoer tot ge- leiding heeft gestrekt 3o. dat het weder ingevoerde niet verder dan het eerste kantoor worde vervoerd, dan na door den district- veearts of een zijner plaatsvervangers te zijn onderzocht. Van genoemd onderzock is, tenzij bij de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen aan het eerste kantoor ernstig vermoeden bestaat, dat het vleesch in ondeug- delijken staat verkeert, vrijgesteld het vleesch hetwelk voorzien is: a. hetzij van een merkteeken als bedoeld bij het Kon. besluit van 21 November 1902 (Staatsblad no. 199) b. hetzij van een merkteeken, stempel of verklaring ten bewijze, dat het voor den uitvoer bij eene keuring van gemeentewege of door een geexamineerden veearts voor verbruikgeschikt was bevonden. Met betrekking tot het vee hetwelk bij het sub. 3o. bedoelde onderzoek bevonden wordt te zijn lijdende aan of verdacht van eene besmettelijke ziekte, genoemd in het Kon. besluit van 10 Juli 1896, Stbl. no. 104, zijn de wettelijke voorschriften toepasselijk. Het vleesch hetwelk bij het sub 3o. bedoelde onder zoek geacht wordt gevaar voor overbrenging van be- smetting op te leveren of voor verbruik ongeschikt te zijn, wordt in de gemeente van wederinvoer, door de zorg van den burgemeester op Rijks kosten onschadelijk gemaakt op de wijze te bepalen door den ambtenaar die het onderzoek heeft verricht. Op den verjaardag van H. M. de Koningin werd de familie G. Sch. te Breukelen verblijd met de geboorte van hun 17de kind, dat den naam van Wilhelmina ontving. Hiervan werd aan H. M. bericht gezonden. Langs 't Paleis 't Loo liep een vreemdeling en keek links en rechts alsof hij wat zocht. Een eenvoudig gekleed heer komt aan en zegt #Zoekt u naar iets ,/Ja, mijnheer, ik zoek naar 't postkantoor H0zoo, loop dan maar met mij mede, dan zal ik er u brengen." Bij 't kantoor aangekomen wordt de vreemdeling vriendelijk terecht gebracht, de andere bedankt den beleefden heer, die verder zijns weegs ging en niemand anders was dan Z. K. H. Prins Hendrik. Te Wahlem-Sckin op Geul (L.) zijn Donder- dagnamiddag door brand acht landbouwerswoningen met stalliugen en schuren vernield. Eene groote massa ingeoogst graan, akker- en schuurgereed- schappen en bijna alle inboedels zijn een prooi der vlammen geworden. Twee runderen en een groot aantal varkeus en biggen kwamen om. Alle landbouwers waren tegen brandschade verzekerd, behalve een. Gezellige vrijage Op de Ceintuurbaan te Amsterdam kreeg een jongmensch standjes met zijn meisje, en het geschil liep zoo hoog dat ten slotte het meisje haar gelant trachtte te steenigen. Een steen trof hem aan het hoofdbewusteloos viel hij neder en de politie vond hem in dien toestand. Hij wordt thans verpleegd in het O. L. V. Gasthuis. Uit Noordhorn schrijft men aan Het Volk Sedert Maandagmorgen werd hier de 19jarige knecht van den landbouwer G. Buist vermist. Het vermoeden bestond dat hij in het Hoendiep verdronken was. Vrijdag werd hij dan ook dicht bij de boerderij gevonden, het hoofd was schier van den romp gescheiden. In den nacht van Zondag op Maandag had hij omstreeks 1 uur te Zuidhorn nog in een kroeg vertoefd. Daar hij vooral in den laatsten tijd misbruik maakte van sterkedrank, ligt het ver moeden voor de hand dat hij een slachtoffer van den alcohol is. Hoe in Rotterdam met ondeugelijke visch gehandeld wordt, bewijst het feit dat Dinsdag ochtend aan de Vischmarkt aldaar als ongeschikt voor menschelijk voedsel werden afgekeurd 72 manden schelvisch en 3 kisten heilbot. In plaats vau de rommel te vernietigen, werd 't opnieuw verparkt en naar een Belgische markt ver- zonden De kinderen van den kippenkoopmau A. Lugtenburg te Rockanje, die bij hun huis spelende waren, werden plotseling opgeschrikt door een dreigende slang, die, op het geschreeuw der kin deren, door den buurman C. Poldervaart de kop werd verpletterd. Bij onderzoek bleek het te zijn een ringslang met grauwachtig groenen rug. Het dier had een lengte van 90 duim. Naar men verneemt moeten er nog meer gezien zijn in de omgeving. Een nieuwe zwendel-truc De volgende advertentie komt de laatste dagen in verschillende bladen voor ,/Huwelijk wenscht huiselijk opgevoede Dame, 20 jaar, vermogen 30.000 Mark. Heeren, ook onvermogend, maar met goed karakter, ontvangen nadere inlichtingen en portret van Gliickstern, Berlijn S 47." Een inzender in het Utr. Dagbl. schrijft nu het volgende ffVermoedende dat het zwendel was, verzocht ik een mijner kennissen daarop te willen schnjven; al spoedig ontving hij een schrijven terug, dat binnenkort de monstercollectie vrouwenportretten zoude volgen, waaruit men zich slechts een trouwe levensgezellin met 30.000 Mark te kiezen had. Inderdaad komt die collectie aan in den vorm van een aangeteekenden brief en nu komt de true zonder f 8 te storten, wordt deze brief niet afgegeven. Op de. vraag aan den postambtenaar, of er nog meer brieven aangekomen waren, kreeg hij ten antwoord ja nog al. Men zij gewaarschuwd m. i. is het geld gewoon in het water gegooid." Griezelige vondst Bij het schooumaken van den zolder bij den confiseur Lak te Weesp werd door een der huis- genooten in een kast gevonden een koffertje, waarin zich na opening bleek te bevinden een in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerend kinder- lijkje, dat volgens geneeskundigen schouw reeds eenige jaren daarin aanwezig moet zijn geweest. Blijkbaar is de kast in de laatste jaren niet schoon- gemaakt. De heer Lak woont er nog slechts een jaar. De raad der gemeente Groenloo besioot Vrijdag aan het R. K. kerkbestuur 765 M*. grond aan den Langenwal af te staan voor f 500, voor den bouw van een nieuwe kerk, niettegeDstaande voor dat stuk grond van andere zijde f 5000 was aangeboden. In het voorjaar hebben Gedep. Staten hun goedkeuring ontbouden aan een raadsbesluit, waarbij een nog grooter gedeelte van den Langenwal gratis werd afgestaan aan het R. K. kerkbestuur. Gedepu- teerden waren toen van oordeel, dat die grond niet strikt noodzakelijk was voor den bouw van de kerk en de gemeentefinancien niet in zulk een schitterenden staat verkeerden, dat grond gratis mocht worden afgestaan. De beslissing der Koningin is toen niet in- geroepen. Vrijdag is Jacques Lebaudy, zich noemende de //Keizer der Sahara" komende van Hamburg, in het Hotel des Indes te 's Gravenhage aange komen. Hij houdt zijne deur gesloten, voornamelijk voor journalisten, die, naar hij zichzelf heeft uitgelaten, toch alien maar grappenverkoopers zijn, die hem en zijn werk bespotten. Lebaudy is een ijzige figuur, maar met zijn geheel baardeloos gelaat, waarop zelfs geen sporen van een beginnend kneveltje zijn waar te nemen, maakt hij een echt jongensachtigen indruk. Hij scheen bij zijn aankomst niet op zijn ge- mak te zijn. Misschien schijnt hem angstig te hebben gemaakt het betoog van enkele Fransche bladen, dat hij ieder oogenblik kan worden ge- arresteerd en aan de Fransche justitie uitgeleverd. Na aan de advocaten, de heeren Mr. Addink en Van Praag een bezoek te hebben gebracht is hij kalmer geworden. Of het consult over eene eventueele arrestatie, dan wel over andere zaken heeft geloopen, is niet uitgelekt, maar men be- weert ook, dat Lebaudy naar Den Haag is gekomen om de mogelijkheid te onderzoeken of zijn zaak te brengen zou zijn voor het Hof van Arbitrage, dat dan zou moeten uitmaken de al of niet wetlig- heid vandestichting van het /,Keizerrijk der Sahara". Volgens een bericht uit Frankrijk zou het aan den daartoe uitgezonden Franschen kruiser gelukt zijn, van de Marokkanen de uitlevering te ver- krijgen van de 5 matrozen, deelmakende van Lebaudy's expeditie die door de Mooren waren ge- vangen genomen. Ten postkantore te Amsterdam is Woensdag wederom een aangeteekende brief met f 1000 in verkeerde handen geraakt door misdrijf. De brief aan een Arasterdamsche firma geadresseerd, die ir in ontvangst genomen door iemand, die in het bezit der kennisgeviDg van aankomst was geraakt en een valsche handteekening plaatste. De misdadiger die niet goed op de hoogte der formaliteiten scheen, zoodat de afgite van den brief tot tweemaal toe werd uitgesteld, schroomde niet ook nog een derden keer terug te komeB. Toen was schijnbaar alles in orde en de brief werd hem ter hand gesteld. Achter Leyduin, aan den rand der duinen nabij Vogelenzang, ligt een meertje, de Oranjekom, waarin de verschillende aanvoerkanaleu der Amsterr damsche waterleiding samenkomen en van waar uit het water geperst wordt naar de hoofdstad. Een eigenaardige proefnemiug tot ontijzering van het water heeft daar thans plaats. Boven het meer zijn een groot aantal buizen aangebracht, waaruit het daarin opgeperst wordend water uit 240 openiugen opspuit, om vervolgens weer in de Oranjekom te vallen. Over een groot oppervlak verdeeld en met lucht in aanraking gebracht, wordt zondoende het water, dat uit 24 boorpijpen naar boven wordt gezogen door een vacuum-in- richting van zelf bevrijd van minder geweuschte gassen en ook vau het ijzer, doordien er zich een onoplosbare verbinding met de zuurstof der lucht vormt. Men kau zich voorstellen dat een zoo groot aantal fonteintjes, vooral indien zij door de zon beschenen worden een eigenaardigeu aanblik op- levert. Den 26sten Juli werd door een belangrijke firma te Eindhoven een brief verzonden naar Ham burg, die daar den 26sten Augustus werd besteld. Bij navrage kreeg de firma het uuchtere antwoord, dat een postzak was blijven liggen in een wagen, die juist op dien datum in herstelling werd genomen en dat de correspondentie daarin is blijven rusten, totdat hij na vier weken weer in gebruik genomen werd. Zaterdagnacht is, vermoedelijk door ver keerden wisselstand, de goedereutrein, die ongeveer half een uit 's Bosch vertrekt, te Boxtel op een aldaar stilstaanden goederentrein geloopen. Zee wagens derailleerden of werden beschadigd. De materieele schade is niet zoo belangrijk als aan- vankelijk werd gedacht. De machinisten en stokers werden niet gekwetst, doch ongelukkig liep het af met twee couducteurs van den aanrijdenden trein. Conducteur Sips brak een been en werd te Boxtel naar het ziekenhuis gebracht, terwijl de gehuwde conducteur 't Hooft tusschen de deuren van een wagen bekneld geraakt en terstond een lijk was. De justitie stelt een onderzoek in. De jeugdige V. O. te Westbroek ging met een geladen geweer nit om wild te schieten. Een vreemde hond maakte het hem lastig en daarom sloeg hij naar het dier, echter met het ongelukkig gevolg, dat het schot afging en hem zelf trof. Hevig bloedende keerde bij naar huis terug. Een geneesheer was spoedig aanwezig. Hij achtte den toestand van den gewonde eerst levensgevaarlijk, doch op 't oogenblik is de toestand nog al redelijk, Door den brieveubestellerSeverijnsete Haarlem zijn Vrijdagavond in een zakdoek geknoopt terug- gevonden zoo goed als alle geldswaardige papieren, den vorigen Zaterdag bij den heer Stolp ontvreemd De belooning van 100 werd hem dadelijk uitbe- taald. Gelukkige burgerij. De rekening der gemeente Nijmegen over 1902 sluit in ontvang- sten met 1,888,014,301/,, en in uitgaven met 1,241,850,86%, alzoo met een batig slot van 146,154,44. Donderdagnacht om drie uren vertrok van Leiden, als naar gewoonte, de stoompakschuit van den heer P. v. d. Meer naar Rotterdam. Aan de spoorbrug LeidenWoerden over den Trekvliet wilde de machinist W. v. d. Weyde de schoor- steenpijp laten zakken om onder de brug door te varen met het treurig gevolg echter, dat de man daarbij over hoord sloeg. Dadelijk stoomde men achteruit, maar de ongelukkige was al in de diepte weggezonken. Zijn lijk werd om half elf opge- vischt en naar huis vervoerd. De verdronkene laat een weduwe met negen kinderen achter. De Tooneelschool in de Marnixstraat te Amsterdam heeft Donderdag gevaar geloopen in vlammen op te gaan. Een zevenjarige bengel klom door een geopeud venster van het gebouw en stak met een lucifer de gordijnen in brand. De jeugdige brandstichter koos natuurlijk ijlings het hazenpad, toen weldra de vlammen lustig om de ramen speelden. Voorbijgangers waarschuwden spoedig de brandweer, welke het binnenbrandje vlug bluschte. Vrijdag liep een zeeman, woonachtig te Rotterdam, op den Kloveniersburgwal te Amsterdam met een geladen revolver te zwaaien, en loste daarbij een schot in de lucht. Hij werd spoedig door eenige politie-agenten aangehouden en ver- klaarde toen, dat hij hier was gekomen om zijn vrouw, die hier ter stede verblijf houdt, dood te schieten. Hij werd door de politie in ver- zekerde bewaring genomen. Vrijdag verwekte het bij eenige bewoners van de Passeerdergracht te Amsterdam argwaan, dat een geheel alleen op een kamer in die straat wonend oud vrouwtje zich sedert Maandag niet meer had laten zien. Zij deelden dit aan de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2