A I g e m e 6 n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4428. Dinsdag 8 September 1903. 43e Jaargang. Hoofdelijken 0mslag. fetjilleton. SIGN0RA STELLA. Binnenland ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or^3 uren op den dag der uitgave. De toestand op het Salkan- Schiereiland. Servie. TER NEUZEN, 7 September 1903. I «aSBZ3B3BKj£SaOS TER SEUfflSRHE GIIRAVT. Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. »it blad verse tiijnt WnanilttK-i Woens.tag- en Vrijdagavoml, Mttgezonrieril op Keestilnyen. I.ij de Kir.na 1». J. VAX l>E SAXHB «e Tee Menzen. Bm-wemeester en Wethouders van TER NE( ZEN brengen ter kennis dat het l»te suppletoir kohier van den Hoordelijken Onalaf in deze gemeente, voor 1903, in afschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 7 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. De berichten nit Konstantinopel gewagen van groote en steeds wassende opgewondenneid onder de Mohamme- daansche bevolking. T, -r i „„n„ Elite dag kan een uitbarsting brengen. De Turksche bladen publiceeren op last van hooger hand, voor bet eerst in bijzonderheden afdalende, beschnjvingen van gruwelen, door opstandelingen tegenover Mohamme- daansche vrouwen en kinderen gepleegd. Zij maken daariiii een ongewoon verschijnsel yerschillende commentaren, waaruit duidelijk de bedoeling blijkt.op de massa te werken en deze in beweging te brengen. Daarbii komt, dat er allerlei onheilspellende geruchten loonen te Konstantinopel. Zoo zou liet drink water voor de hoofdstad door de opstandelingen vergiftigd zrjn ie hoofdstad door de opstandelingen vergiftigd ziin, terwiil de Sultan bericht zou liebben ontvaugen, dat het Maeedonische comite hem ter dood veroordeeld heeit, reden waarom de persoon van den beheerscher der ge- loovio-en thans zorgvuldiger dan ooit bewaakt wordt. Al°leze geruchten dragen er toe lnj, de opgewondenheid onder de Moliammedaneu en de ongerustheid onder de Europeanen te Konstantinopel op te voeren. Zekerheids- lialve hebben, naar de Amerikaansche gezant aan den Bosporus aan zijn regeering meldt, eenige Europeesche oorlogsschepen te Konstantinopel matrozen aan wat ffezet en de schepen der Vereenigde Staten sullen dit voorbeeld, zoo noodig, volgen. .Sedert eenige dagen be- vonden zich een Russisch en een Oostennjksch wacht- schip op de reede, om op het eerste teeken der gezanten oewapende hulp te verleenen. n0k ,le oorlogzuchtige stemming tegen Bulganje blijft te Konstantinopel toenemen, al is het gerucht, dat de Porte aan de regeering te Sofia een ultimatum zou hebben gezonden, ook voorbarig. I)e Turksche officieren, van den generaal tot den luitenant, dringen thans openlijk op oorlog met Bulgarije aan een oorlog, die, naar zij zeggen, Europa aan Turkile moet toestaan, om een einde te maken aan de onhoud- bare toestanden en ernstiger gevolgen te voorkomen Te Sofia is het net zoo. De openbase meening en het leger dringen steeds sterker aan op een oorlog tegen Turkiie omdat een oorlog minder iioodlottig moet zijn, dan de' dusgenaamde onzijdigheid, die het vorstendom id de Maeedonische aangelegenheden betracht. De Ministers zijn nog altijd bn vorst Ferdinand te Euxinograd, vanwaar eergisteren de ontbinding van het Sobranie is bevolen. De nieuwe verkiezingen zullen spoedig plaats hebben, volgens de wet bmnen twee maanden. liet lieet, dat in de bijeenkomsten der Ministers ook gesproken is over het sluiten van een bond met Servie, dat geneht zou zijn tegen Turkije. Van het terrein van aen opstend wordt js^voornaamste nieuws gemeld, dat de Turksche troepen Woensdag Bulgaar.sohe opstandelingen aanvielen bij het Rapcha- .juieexy in8»i'''vr yli"n""" 4rSt Bulgaren werden gedood, vele gevangen genomen, o. a. de aan- voerders Kole en Mansioff. De inwoners van vele Bulgaarsche dorpen, ten getale van 15,000 mannen vrouwen en kinderen, hebben de vlucht genomen naar het Vitch-gebergte, tusschen Flo- ina en Kastoria. Sofia, 5 Sept. De Maeedonische Organisatie alhier ontving heden verschrikkelijke berichten uil hetgebied van Monastic. Turksche troepen hebben alle dorpen in Kasas Resen, Ochrida, Straga, Krushevo, Dibre in de asch gelegd. Zij verwoestten de kloosters en kerken en staken de bosschen, waarin de bevolking de vlucht had genomen, in brand. De in de dorpen achtergebleven menscheu werden overhoop gestoken. De consuls te Monastir hebben zich in hunne huizen verschanst. De Maeedonische Organisatie verspreidt een nota over de Turksche gruwelen en dreigt met represaille-maatregelen ir.dien Europa niet tusschenbeide komt. (Frankf. Zeit.) Londen, 5 Sept. De Maeedonische opstandelingen zijn van plan een beroep op Europa te doen en het te ver- zoeken bij inteekening een som van 50 millioen francs ten hunn'en bate bijeen te brengen, die zij dan later zullen terugbetalen. Met dit geld zou men een leger van Christenen vormen, dat Macedonie zou bezetten zoolang tot de rust is wedergekeerd, voldoening aan de eischen der bevolking gegeven en het Turksche en Moliammedaansche wijze beheer voor goed een einde heeft genomen. Men moge van de superioriteit van de waarheid tegen over den "logen dan al niet zoo heel stellig overtuigd wezen (in het gewone leven om ons heen zien we zoo vaak en zoo bij voortduring de zege van wat heel of half gelogen is) bij slot van rekening wil de waarheid toch wel eens zoo af en toe zegevieren I Zoo nu weder in Servie. Daar heeft men van Belgrado nit voor enkele dagen plechtiglijk der wereld kond gedaan, dat alle rain gunstige "berichten ten aanzien van het koninkrijk, logen en laster waren 't marcheerde er alles opperbest, zoo te Belgrado ats in de provincie en Koning Peter zou dooreengenomen geacht kunnen worden zooal niet de absoluut gelukkigste dan toch een der gelukkigste regeerders van Eui'opa te wezen, terwijl de inaterieele welvaart ook niets, niemendal te wenschen liet. Indien de Koning op zijn rondreis door de provincie nu niet zoo bij voortduring, zonder eenige uitzondermg telkens weer in zijn toespraken had aangedrongen op eenheid en samenwerking tusschen de officieren, had men een etmaal of wat misschien kunnen gelooven, dat 't inderdaad in Servenland gunstiger begon bij te staan versterkt nog in dit vermoeden door berichten als dat aanvaande de terugroeping van den opperhofmaarschalk ondanks het recente verzet van de samenzweerders tegen deze benoeming. Die volharding des Konings bij het zelfde, dat bij voortduring kloppen op hetzelfde aanbeeld, was even wel verdacht: men fewam allengskens tot de meening dat, wanneer 'tender de legeraanvoerders nu toch werkelijk zoo beslist »pays en vree" was, er geen schijntje van een reden bestond tot de immer gelijke en gelijkvormige vertoogen. En zoowaar de meest ongunstige veronderstellingen worden nog overtroffen 1 Eerst is het volgende bericht gekomen Koning Peter I van Servie zit danig in de klem De officieren, die niet meededen aan den konmgsmoord achten het niet meer dan rechtvaardig, dat hun collega s Vrij bewerkt door A MO. 40) [utusschen maakte juffrouw Star flinke vorde- ringen in de rauziekhare siem werd grooter van oinvane en haar haar geluid kreeg een schoonen klank Zelfs Mr. Winter werd trotsch op haar. Zij st'udeerde ouophoudelijk, en sedert dien dag van de reuetitie was er ook eenige veraudenng gekomen in haar wezen. Allengs had haar gelaat een trek van zachtmoedigheid gekregen, terwijl zij voort- durend acht sloeg op hare eigen bewegingen. Zij begon meer zorg te best den aan hare kleeding en aan haar sprekenzoo doende trachtte zij alle gebrekeu van hare vroegere opvoeding te verbeteren. Op zekeren dag bracht signor Giotto haar een doosje, dat met fijn leder was overtrokken. „Hier is een gescheuk van lord Asherton, juflrouw Star. Het moet dienen als een bewiis van zijne tevre- denheid over uwe vorderingen in den zang. Diasg ze elken dag, dat zal uw voordeel zijn." Onder het spteken opende hij het doosje en toonde haar een paar diamanten oorknopjes, die den vorm van een ster hadden. De edele steenen schitterden prachtig, ze waren van het zuiverste water. Op rustigen toon, zonder overdrijving, sprak zij haar dank nit, deed de knopjes in hare ooren en droeg voortaan nooit andere. Op zekeren ag kwam Rafael, de kunstschilder, de kamer van signor Giotto binnen met een stuk schilderwerk in de hand. Dolly zat voor de piano en zong, terwijl de oude Maria Pia volgens gewoonte naast ha zat. Rufael zette het schilderstuk op de tafel en toonde bet aan den violist. Het was een portret van de heilige Agnes, eene schoone, joDge heilige, met fraai opgebondeD haar. ,/Als de jongedame daar aan de piano hare krullen liet wegnemen en heur haar opbond, zou men dit portret voor het hare kunnen aanzien merkte de schilder op in het Italiaausch. #Ja," zai signor Giotto, eveueens in het Itali aausch, //dat zou haar veel beter staan. Die krullen staan haar foeileelijk. Ik heb er een afschuw van." Maria Pia kende dooor het afluisteren reeds verscheidene Eugelsche woordeu en Dolly verstond eenige Italiaausche woorden, al thans genoeg om Maria Pia te kunnen vragen, wat signor Giotto gezegd had, en waar de schilderij bewaard werd. „lk hoorde signor Rafael zeggen, dat, het in de schilderpeugalerij een plaats krijgt. Wilt ge het misschien ook eens zien Samen gingen ze naar de galerij en daar wpes Maria Pia haar het portret. Dolly bekeek het uauwkeurig, ging naar hare kamen, knipte hare krullen af en maakte heur haar op geheel in uavolging van het kapsel, dat zij op de schilderij gezien had. Toen zij voor het eerst met dit veranderde kapsel signor Giotto onder de oogeu kwain, her- keude hij haar niet op het eerste gezicht, zoo groot was de veraodering in haar uiterlijk. Hij zei geen woord, maar de goedkeuring lag zoo duidelijk op zijn gelaat te lezen, dat zij voortaan altijd haar kapsel zoo droeg. En zoo gingen de dagen, de weken, de maanden wel moordenaars en samenzweerders, ter verantwoording /eroepen worden. De beslissing laten zij over aan Koning Peter, die zijn troon dankt aan de beschuldig- den. Een plezierige verhouding De aanklagers wenschen dat de moordenaars terecht zullen staan voor een krijgs- raad en gestraft znllen worden. Wordt aan dezen wensch geen gevolg gegeven, dan zullen de officieren, niet samenzweerders, den dienst verlaten." Als inleiding en voorbereiding was 't waarlijk reeds ernstig genoeg, doch 'tzou nog erger worden. Twee officieren zijn van Belgrado uit naar Nisch gereisd om den Koning persoonlijk te spreken over deze eventualiteit en de Koning, bang alleen de verantwoor- delijkheid te dragen voor eventueele besluiten, ontbood langs telegrafischen weg den premier Avakoumowitsch. Deze heeft niet lang gedraald met zijn advies naar tschijnt: te Nisch en in een aantal andere garnizoens- jlaatsen zijn een aantal officieren gearresteerd, in wier jezit gevonden werd een proclamatie tegen de kamera- den die deelgenomen hebben aan of betrokken zijn geweest bij de samenzwering tegen Koning Alexander aan welk bedrijf Koning Peter dan toch maar zijn hachje te danken heeft, evenals de minister-president het zijne Later is bericht, dat er een dertigtal officieren in hech- tenis genomen zouden zijn dat in de procLamatie aange drongen wordt op bestraffing van de samenzweerders dat de beweging aanhangers heeft in alle garnizoens- plaatsendat de gearresteerden juist de aanleggers zijn geweest van de adresbeweging ter verkrijging van be straffing der moordgezellen, die feitelijk wel al te laag staan voor een fatsoenlijk man om zich met hen te meten en dat reeds een zevenhonderdtal officieren hun naam op het adres geplaatst hebben, zoodat de arresta- tie der betrokkenen (wegens insubordinatie naar het officieel heet, bestaande in het stellen van voorwaarden aan den Koning ten aanzien van zijn verhouding tegen over de officieren, die den elfden Jnni Id. in opstand zijn gekomen) niet veel zou kunnen uitwerken of eigenlijk olie op het vuur zou wezen. Dat de Regeering een coup voorbereidde, blijkt wel uit het feit, dat in den kabinetsraad van Bonderdag besloten is het geheele garnizoen van de hoofdstad Belgrado te cousigneeren, terwijl Vrijdagavond wel de premier Avakoumowitsch er is teruggekeerd uit Nisch, noch de collega's Maschin en Genschitsch (respectievelijk openbare werken en handel) er gebleven zij;n om den Koning niet gansch en al aan zijn gedachten en over- peinzingen over te laten en hem vrij te houden natuurlijk van andere invloeden 1 In het document, op grond waarvan tot de aanhouding van een dertig a veertig officieren met, naar het heet, tal van burgers tevens (het schrikbewind in het rijk- fezegende koninkrijk laat natuurlijk slechts gecorigeerde erichten door, na ze een weinig te hebben laten be- sterven), wordt nadrukkelijk aangedrongen op de uit- werping der bij den koningsmoord beti-okken officieren (als zijnde sluipmoordenaars) uit het leger, welks sol- daten in den bloednacht misleid zijnvoorzien van alle distinctieven als ollicier, hebben de betrokkenen schande- lijken trouwbreuk gepleegd door de afmaking van den wettigen heerscher en de Koningin, met verminking nadien van de lijken en uitplundering van het koninklijk paleis. In plaats later, in volkomen besef van het ge- beurde, den dienst te verlaten, hebben die officieren hun positie ten hove geexpioi teerd, hebben zij de Regeering van oogenblik tot oogenblik moeilijkheden bezorgd en hebben ze zelfs kameraden gebovcot reden waaroin de meerderheid der Servische officieren, in bet belang van de waardigheid des Konings en van het vaderland, ook, tegenover het buitenland, verjdi.cht is voorbij en Dolly was zeer tevreden ze was bijna volmaakt gelukkig. Zoo verliep een heerlijke leDte, eeu prachtige lente, en de herfst naderde, zonder tiat een scbaduw viel op het geluk van deze twee jange menscheu, die gebeel voor de kunst Seefden, Doch dit zou niet altijd zoo blij »en. aan te dringen op de ultwerping van die achtenzestig officieren, met name in het document genoBind. 't Heette, dat er in den kabinetsraad Donderdag geen overeenstemming kon worden verkregen ten aanzien van de te nemen maatregelen en dat een kabinetscrisis mogelijk werd geoordeeld Koning Peter is geen benijdenswaardig mensch.... wat zal zijn veto zijn? Van meet af aan was 't duidelijk, dat Koning Peter te kiezen had tusschen volgzame gehoorzaamheid jegens hen, die hem op den troon brachten, of een strijd, waarvan men bezwaarlijk kon voorspellen, aan welke zijde de overwinning zou komen. De tijdingen uit Belgrado wijzen er op, dat het proces thans een acuut karakter heeft gekregen en dat men in de eerstvolgende dagen eene eplossing, in welker riehting dan ook, mag verwachten. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegeu- woordige zittirig van de Staten-Generaal zal wordpn gesloten op Zaterdag 12 September 1903, des namiddags te drie uren. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op het vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. Naar men zegt, zal de Staatsbegrooting voor 1904 een tekort aan wijzen van ongeveer 11 millioen gulden. Niettegenstaande er in de aanvankelijke eischen der Ministers heel wat moet zijn gesnoeid, met name aan die van Oorlog, en de raming van de Middelen naar gezegd wordt een (5 millioen boven die voor 1903 is opgevoerd, zou er toch op den gewonen dienst een tekort van ouastreeks 5 millioen begroot zijn. XIII. Kleiue oorzaken hebben soms groote gevolgen dat ondervonden ook de voornaamste vier personen uit dit verhaal. Er was verschit van meening ontstaan omtrent de rchtheid van eeu schilderij aan het Britsch museum te koop werd aangeboden als een meesterwerk van Domeuichino. Lord Asherton slelde veel belang in de zaakimmers hij wist, dat de echte schilderij eeu altaarstuk was in het klooster van Noord-Italie, waarin hij een deel van zijne jeugd had doorgebracht. Hij was naar de stad geredeu, waar het stuk ten toon gesteld werd, en geloovende, dat hier bedrog in het spel was, had hij, met zijn naam onderteekend, een artikel geplaatst in een voor- naam lijdschrift, dat grooten invloed in kunstkriugen oefende. Dit artikel werd in hetzelfde lijdschrift beantwoord door lord Avonmore, die ook zijn schrijven onder- teekeude en beweerde de oorspronkelijke schilderij in zijue galerij te hebben. Hieruit volgde een levendige briefwisseling tusschen de beide lords, die eindigde met lord Avonmord's verzoek, dat lord Asherton hem eeu bezoek zou komen brengen en dan zelf de schilderij kon zien. Tot groote verbazing van zijn naaste omsreving, nam lord Asherton deze uitnoodiging dadelijk aan, Onze stadgenoot de heer Onao Borgman ont ving van H. M. de Koningin hoogstderzelver dank voor de aanbieding van een compositie ter gelegenheid van H. M. 23sts geboortedag. In eene jl. Vrijdagavond in de Chr. be- waarschool alhier gehouden vergadering werd be sloten tot het oprichten van een christelijk muziekge- zelschap onder den uaam //Excelcior."" 27 personen traden als lid toe. De statuten werden vastge- steld. Tot voorzitter werd benoemd den heer J. J. van den Ouden en tot bestnursleden de heeren P. Kense eu M. van Strien. - Gisteren hield de alhier vooreenigen tijd opge- richte en bij den heer Joz. de Pepter aan het station gevestigde doelboog-maatschappij //De Vrede" vGe gaat natuurlijk mee, niet waar. Giotto?" zei de lord. ,-Wij blijven er slechts weinige uren. Achille heeft alles reeds klaar voor de reis." //Wanneer het u genoegen kan doen, ga ik natuurlijk mee, mylord 5 Maar ik zou het zeer vriendelijk vinden, als ge mij liet thuis blijven." „Wel, dat verwonderdt me Het leven is hier eeutonig, daarom zou eenige afwisseling wel aan- geuaam wezen, dacht ik zoo bij me zelven." *Ge zijt altijd goed en zorgzaam, mylord Maar het leven hier bevalt mij best, ik heb geen behoefte aan verandering. En naar ik hoor, zijn de Eugelsche aristocrateu onuitstaanbaar trotsch tegenover kunstenaars, wanneer die in hunne krin- gen komen. Maar als het u genoegen doet, dan ben ik natuurlijk bereid om mee te gaan." //Doe dan uw eigen zin, Giotto. Gezijteerder mijn bedorven kind dan mijn vriend, maar voor dat ge beslist weigert mee te gaan moet ge bedenken, Wat gij daardoor verliest. Veel jongelui zouden er wat voor overhebben, de schoone dochter van lord Avonmore te zien." Giotto keek verbaasd op. Kon hij zijne ooren wel gelooven Lord Asherton sprak over eene vrouw en nog wel op vroolijken toon Welk eene verandering Dit verheugde hem zeer, - maar verbaasd was hij er toch ook over. Kalm antwoordde hij toen //Ik era liever niet mee. Ik heb hare moeder eens in de opera ge- zien.en dat is mij voldoende een vlasharige dame met een luide stem en behangen met juweelen. hi zag er schitterend uit, maar de dochter van zulk eene vrouw zou mij nooit kunnen beh«een." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1