BIJVOEGSEL Tsr Nsuzsnscrhs Courant Zaterdag 5 September 1903. No. 4427. FEUILLETON. SIGNORA STELLA. E n g e I a n d. Rusland en het Zionisme. De opstand in Macedonie. De mogendheden en den opstand. Duitschc politiek. TER NEUZEN, 2 September 1903. VAN BE VAN De zitting van den ministerraad, waarin de fiscale plannen van Chamberlain zullen besproken worden, is voorloopig tot half September uitge- steld. Klaarblijkelijk staat de zaak voor den Minister van Kolonien slechtin het kabinet heerscht evenmiu eenstemmigheid als daar buiten. En hoewel de hertog van Devonshire de gisteren op gezag der Westm. Gazette medegedeelde berichten beslist tegenspreekt, is het toch bekend, dat er vele leden in het Engelsche kabinet zijn, die van geen tornen aan het vrijhandelstelsel willen weten. Het slot zal toch wel zijn, dat er splitsing komt in het ministerie en dat een beroep op de kiezers wordt gedaau. In dit geval kan Chamberlain bijna zeker zijn van een nederlaag. Onder de unionisten zijn tal van tegenstanders der tariefpo- litiek van den Minister van Kolonien, de liberalen en de arbeiderspartij zijn beslist voor belioud van den vrijen handel. En noch in Canada, noch in Australia schijnt men erg ingenomen met de voor- rechten, die Chamberlain aan de kolonien geven •wil. Nu is het waar, del Chamberlain een handig staatsman en een meesleepeud redenaar is, die vooral op de groole massa zeer veel invloeu heeft. Uij vind steun bij een iuvloedrijk deel der Unionistische partij en deze is reeds bezig in millioenen exemplaren vlugschriftjes te verspreiden, waarin de voordeelen van de preferentieele behan- deliug der kolonien op sofislische wijze worden uitgemeten. Wanneer de liberale en vrijhandels-parUj zich daartegen niet bijtijds wapent, en voor een goede contra-beweging zorgt, kan men nog altoos niet weten, wat er gebeuren zal. Volgens de Daily Telegraph zal de Minister- president, Balfour, in de eerstvolgende zitting van den ministerraad voorstellen het parlemeut te ort- biuden, en over de plannen vau Chamberlain de meening van het laud te vragen. De //Times" bevestigt het bericht, dat Plehwe de Russische Minister van Binnenlandsche Zaken een geheime aanschrijving tegeu het Zionisme heeft uitgevaardigd. De Minister verklaart daarin, dat het Zionisme ontaard is in een poging om de nationale ideeen onder de Jodeu te versterken, en schnjft daarom de volgende maatregeleu voor 1«. het verbieden van het optreden van mahids of rondreizende agitators2°. van openbare ver- gaderingen, van welken aard ook -3°. van confe rences tusschen afgevaardigden eh leden van Zionistische vereenigingen4°. van inzamelingen voor het Joodsche Nationale Ponds. Verder moeten de overheidspersonende Ziouis- tische leiders dwingen, een stuk te teekenen, waaroij zij zich verbinden om geen geld meer op te halen en alle fondsen, die in bun haudeu zijn, over te dragen aan het Odessasche genootschap tot hulp- verschaffing aan Joodsche landbouwers en ambachts- lieden in Syrie en Palestinade aandeeleu in het Joodsche Nationale fonds moc-hn verbeurd ver- klaard worden. Ten slotte moel de overbeid scherp toezicht houden op scholen, boekerijen en andere instellingen, waarin men het oude Hebreeuwsch ondcrwijst, en verslag doen over de Zionistische Vrij bewerlct door A MO. z/Het is mij aangenaain dit te hooreu, mvlord Met uwe milde gave nog in mijne handen, vraag ik geen geld voor de amen, maar zij hebben nog iets anders noodig, veel nuttiger dan geld. Ik vraag werk voor hengebrek aan werk is de oor- zaak van al hunue ellende." ,/Werk Hoe zou ik hun werk kunneu ver- schaffen vroeg lord Asherton moedeloos. „Het onderhoud en de verbetering aan uw park en tuin zouden aan vele handen werk verschaffen, antwoordde Mr. Howard, doch ziende, dat de lord daarover de schouders ophaalde, vervolgde hij ,/Als het niet buitenshuis kan, misschieu is er dan binnenshuis wel werk te vinden, mylord. Uw kasteel is vol met vreemde werklieden, tot groote droefenis van uw eigen volk, dat vurig verlangt te werken, om in zijn onderhoud te voorzien. De lord zweeg eenige oogenblikkeu en vroeg toeu //Ge hebt zooeven gesproken van werk bui tenshuis. Hoe zou ik hun dat kunnen geven, Mr. Howard //O, mylord, daartoe is geiegenheid genoeg. Wat zou hier bij vootbeeld eeu prachtig terras aan- gelegd kunnen worden voor deze vensters En de mime vlakte beneden wat zouden daar mooie rij- en wandel wegen kunnen gemaakt worden, met fraaie standbeelden hier en daar tusschen de bosch- neigingen van alle candidaten voor de betrekkiug van rabbi, enz. Er zijn thans weinig berichten uit Macedonie en uit die welke ontvangen zijn spreekt een over- drijving, die samenhangt met de paniek welke in verschillende plaatsen op het Balkanschiereiland schijnt te heerschen. Zoo wordt uit Belgrado gemeld, dat Addanopel in brand staat, een bericht waarvan noch te Konstantinopel, noch bij de directie van den Orient-Express te Weenen een bevestiging ontvangen is. Terwijl de Bulgaren zich, overal waar zij kun nen, meester maken van den toestand en zich aan het hoofd der beweging plaatsen, om zoodoemle den opstand algemeen te maken, houden Serviers, Albaneezen en Grieken zich nog tamelijk rustig. Maar daarmede is niet gezegd, dat zij den loop der zaken onverschillig aanzien. Edith Durham heeft in de Monthly Review een artikel over den toestand in Macedonie ge- publioeerd, waarin zij, op grond van eigen aan- schouwing als gevolg van eeu reis door Macedonie, mededeelt, hoe men daar over den toestand denkt. Volgens dit opstel zijn alle niet-Turksche bewoners vau die streek het daarover eens, dat de eemg mogelijke hervorming moet zijn de verdrijving der Turken uit Europa. Van de mogendheden verwachten de Balkan- bewoners niet veel. Een der mannen, met wie Edith Durham sprak, zeidcEuropa weet niels van oris, bekommert zich niet om ons, begrijpt ons niet. En als niemand ons helpen wil, moeten wij ons zelf helpen. De orgauisatie in Macedonie is goed. Wij hebben sedert jaren agenten in iedere stad, in ieder dorp. Wij zijn volkomen gewapend. llet volk is zich vrij te vechten of voor de vrijheid te sterven. Alle- is klaar en wij kunnen beginneu". Dat was in Juli, en sedert zijn zij begounen. Maar er bestaat nog steeds, ondanks deze pessi- mistisehe opvatting; bij de opstandelingeu hoop op hulp van Rusland. Voor Duitschlaud, en daaronder verstaan zij ook Oostenrijk, hebben zij een afschuw. En van de overige Europeesche mogendheden hebben zij niet de minsle verwachting. Tegeuover deze mededeelingen van Edith Durham staandeze feiten, dat noch Albaneezen, noch Grieken zich bij de opstandelingen zulleu aansluiteu. De Albaneezen zijn over het algemeen te goede Mohammedanen om zich van Turkije te willen afscheiden zij waren het, die zich verzetten tegeu de iuvoering der hervormingen, en die hun haat tegen de Europeesche mogendheden uitten door den moord op den Russischen consul te Mitrowitza. Evenmin willen de Grieken thans wat van de vrijmaking van Macedonie weten. Dit blijkt nog eens weer uit een open brief door proffessor Kasatis, rector der universiteit te Athene aan prof. Michailowsky te Sofia. In dit schrijven zet prof. Kasatis uiteeu, welke redenen er voor Griekenland bestaan om zich te verzetten tegen het ,/Bulgaarsche gevaar". De schrijver betreurt het dat Griekenland daarbij als bondgenoot van Turkije optreedt. Maar de Bulgaarsche opstandelingen hebben de grootste fouten begaan, en vooral, zij hebben honderdeu weerlooze en onschuldige Grieken ver- moord, en daardoor in Griekenland een soort afkeer van hun beweging doen ontstaan. Het ergste is echter, naar prof. Kasatis uiteenzet, dat de Bulgaren het plan hebben om geheel Macedonie bij hun rijk te voegen, hoewel zij daar in de minderheid zijn, en door de Grieken ver in aautal worden overtroffen. Prof. Kasatis hoopt op deze wijze de houding van Griekenland goed te praten. Maar het is toch zeer opmerkelijk, dat Griekenland niet wil meewerken om het Christelijk Macedonie van het Turksche juk te bevrijdeu uit zulke kleinzielige overwegingen als prof. Kasatis aanvoert. jes Het zou eeu prachtige Italiaausche villa kun nen worden, en uit dit venster zoudt ge al die veranderingen kunnen gadeslaan." Dit denkbeeld viel bij den graaf in goede aarde. z/Ik zal onmiddellijk een bekwamen tuin-architect ontbieden," zeide hij. //Maar dit zal geen werk der Christelijke liefde zijn, Mr. Howard Dat doe ik alleen voor mijn eigen genoegen." »Ge besteedt dan uw geld op een waardige wijze en bewijst een weldaad aan uwe medeschep- selen, mylord. Zooveel te beter, wanneer het tevens tot uw eigen genoegen strekt. Ge behoeft een goed werk niet na te laten, omdat het u tevens genoegen verschaft." Mr. Howard vertrok en lord Asherton stapte dadelijk naar de schilderijeugalerij, waarin hij zooveel geld had besteed aan buitenlandsche kunst- werken, waarin hij zooveel loon had betaald aan buitenlandsche werklieden. Die vreemden hadden hier rondgezwermd als bijen in een korf. De oude familieportretten waren op den zolder ge- bracht, terwijl andere schilderijen en marmeren beelden in de plaats waren gesteld. Laat de huishoudster bij me komen," bev&l hij Achille. Outsteld keek de knecht zijn meester aan. z/Versta je me?" vroeg de graaf scherp, en Achille gehoorzaamde. Geheel opgaande in zijne nieuwe plannen, vergat lord Asherton zijn afkeer tegeu de vrouwen en tegen alien, die buiten zijn naaste omgeving stonden. Hij wilde inlichtingen vragenwie ze hem gaf, kon hem niet schelen. z/Ik heb verkeerd gehandeld," sprak hij tot zich zelf, terwijl hij in de galerij heen en weer stapte. Te Weenen is het volgende officieuse commu nique bekend gemaakt Reeds sedert een tijd stond het bezoek van den Czaar aan het Weensche hof vast. Het schijnt echter dat het vervroegd zal worden. Men zal niet ver bezijden de waarheid zijn, door te ver- onderstellen, dat deze vervroeging in verband staat met de gebeurteuissen in Macedonie en dat de twee monarchen, die zich in de eerste plaats borg hebben gesteld voor de berrediging van den Levant, behoefte hebben met elkaar over den toestand te beraadslagen, vooral nu de zaken anders loopen dan men gewild had. Men denkt dat, behalve de beide vorsten, ook de voornaamste ministers raad zullen plegen, om het Macedonische vraag- stuk nog eens van alle kaoten te bezien. Het schijnt ook vast te staan dat de Czaar zijn reis met, zooals eerst het plan was, over Weenen naar Rome zal voortzetten, maar dat hij van Weenen rechtstreeks naar St. Petersburg zal terug- keeren en de beslissing over andere bezoeken later zal vallen. Thans, met den Macedonischen opstand, ziet men in Duitschland eeuzelfde schouwepel als tijdens dea- Transvaalschen oorlog. Toen wilden de bladen, die steeds de regeering naar de oogen kijken, geen kwaad van Engeland hooren en van de Boeren wprd allerlei leelijks verteld. De //Kiiln. Ztg." en de //Nat. Ztg." waren daar sterk in. Diezelfde bladen zieu we nu weer de wreedhedeu van het Turksche leger verdedigen. Er werd dezer dagen melding gemaakt van een officieuse nota, waarin Duitschland zich zoo ver- ontwaardigd toonde dat de Oostenrijksche bladen van die wreedheden melding durfden te maken. Turkije moet zoo handelen, zegt de//Nat. Ztg." nu, wil het den opstand krachtig onderdrukken. //Wanneer de Sultan Macedonie wil behouden, dan moet hij den comites doen geroelen, en dat wel zoo duidelijk, dat misvatting oumogelijk is, dat Turkije machtiger is. Een krachtige actie is noodzakelijk. Het is in het belang van Duitsch land dat Turkije toout, in staat te zijn, de orde te herstellen in de Balkan-Staten. Slaagt de Porte hierin, dan is de waarde van het Duitsche militaire onderricht en van de Krupp-kanonnen gebleken. Slaagt zij hierin niet, dan zullen de Europeesche vilajets moeten komen te staan onder internationale controle, wat zeker niet in het be lang zou zijn van een uitbreiding van den Duit- schen invloed in het Ottomaansche Rijk." De verklaring laat aan duidelijkheid niets te weuschen over. Alles is geoorloofd, als wij er maar voordeel uit slaan," is de Duitsche leus. Dat noemen ze //Real Politiek." Ouder gewoonte willen wij, daartoe wel- willend in de geiegenheid gesteld, aan de belang- stellende lezeresseu en lezers, zoo kleinen als grooten, meedeelen wat juffrouw kermis, die na een paar weken haar jaarlijks bezoek komt brengeu, in haar gevolg zal meevoeren. Daaruit zal blijken, we kunnen't wel aanstonds zeggen, dat Ter Neuzen hetzelfde lot zal deelen der andere Zeeuwsche kermissen, en de bezetting maar matig zal zijn. Men zal een aantal oude bekenden kunnen ontmoeten. Princelli Schentke is voornemens met zijn Theater Nationaal te komen. Nieuwe ge- zichten zijn Krammeijer met een //theater illusion" en Bohme met de //luchtkoningin." H. Geissler is voornemens zijn, naar we hoorden zeer schoon, panopticum naar hier over te brengen, en de bekende Damman komt met zijn panorama, waar voorzeker weer verschillende vreeselijke gebeurte- nissen die in den loop van het jaar zijn voorgevailen, in beeld zullen zijn te aanschouwen. ,/Ik had geen recht om de nagedachtenis en de schatten van mijn voorouders met miuachting te bejegeuen, en evenmin had ik het recht om het geld, dat hier te lande is bijeengebracht, te laten ver- dieuen door vreemde werklieden." De graaf sloeg weinig acht op de buigingen en vriendelijke glimlachjes van de huishoudster, die zich zeer vereerd gevoelde. //Juffrouw Jenner," zeide hij, ffkunt ge mij zeggen, waar al de familie- portretten, het porcelein en andere kunstvoorwerpen gebleven zijn, die vroeger in deze galerij waren geborgen i/O, mylord, mijn hart breekt, als ik er aan denk die ziju bij den ouden rommel op de zolders geborgen." De portretteu van al de lords en hunne vrouwen staan met het gelaat naar de muren gekeerd. Ach, ik herinner me nog zoo goed de vroegere dagen nog niet zoo heel lang geledeu toen dit kasteel de verzamelplaats was van alle voorname lieden uit den omtrek, en de bezoekers met ge- spannen aandacht luisterden naar mijne verhalen uit het verleden vau het edele geslacht der Asher- tons Juffrouw Jenner zuchtte, toen zij die laatste woorden sprak; waarschijulijk golden hare zuchten meer de groote fooien, die zij in die goede dagen ont- ving, dan de edele lords, die nu op zolder stonden. z/Mylord, u moest zelfs eens zien, hoe die mooie portretteu daar als waardelooze dingeu staan," voegde zij er nog bij. Iuderdaad ging de lord zelf kijken; het gevolg was, dat de portretten van den zolder verhuisden, dat deze door Engelsche werk lieden werd verbouwd tot een galerij zooals de zaal, waar ze vroeger geprijkt hadden, eu toen werden Voor draaierij zal gezorgd worden door L. van Bergen met ziju stoomcarroussel, door Erantantuano met zijn stoom-velocipedemolen en door F. Janvier met zijn voor de jeugd zoo aantrekkelijke draaimolen. De koninklijke wafelbakkeP Smits wil hier tijdelijk voor versterking van deniuwendigen mensch komen zorgen, waarin hij, men kan er vast op aan, trouw zal worden bijgestaan door een aantal oliebollenbakkers of -baksters. Koek-, suiker- en galanteriekramen zullen niet ontbreken, evenmin gelegenheden om z'n portret te laten maken, en ook de tentjes waar men terecht kan om een blik in z'n verleden, heden en toekomst te werpen. Naar we vernamen zal ook door verschillende ingezetenen wederom worden gezorgd voor ver- makelijkheden in hunne lokalen. Ons werd toegezonden n°. 113 van //Hol- landia", geillustreerd weekblad voor jongens en meisjes, onder redactie van Marie van Amstel, uitgegeven door de heeren Delwel Co. te Rotterdam. Waar redactie en uitgever alles aan- wenden om het tijdschrift, dat een keur van verhalen en illustraties biedt, aantrekkelijk te maken, ook door prijsraadsels en prijsvragen, zal het zeker zijn weg naar de huiskamer vinden. De prijs is ST1!;, cent per 3 maanden. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen zullen, wegens verondieping van den Oostelijken uitloop, de stompe ton No. 5 en de spitse tonnen Nos. 6 en 7 in het Schaar van Waarde worden opgenomen en de steekbakens, aan den steilen Noordkant gezet, worden weg- genomen. In verband hiermede wordt de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton No. 43 met kegel in het Nauw van Bat vervangen door een stompe ton No. 43. Ligging ongeveer 51° 28'5 N.br. en 0° 43' W.l. Bij de jl. Woensdag te's Heer Arendskerke gehouden aanbesteding vau 94000 Kg. en 5800 Kg. superphosphaat, 14 °/0 oplosbaar, was minste inschrijver de heer A. Hamelink te Ter Neuzen (agent der heeren Desmazures en Lambert te Parijs) voor resp. 2,48 en 2,51 per 100 Kg., aan wien de levering werd gegund. Maandag namiddag ontstond, vermoedelijk tengevolge van het stoken van den oven, brand in het woonhuis van den heer A. Adriaansens te Walsoorden. Door spoedig toegesnelde hulp mocht men er in slagen het vuur in den aanvang te stuiten. De heer C. A. van de Bilt te Eede is met algemeene stemmen benoemd tot onderwijzer aan school 3 te Helder. De benoemde stond no. 1 op de voordacht en kwam ook voor op de voordrachten aan school 4 en school 6 in genoemde gemeente. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school A te Breskens is benoemd mej. E. J. Weisfelt te Aardenburg, thans als tijdelijke onder wijzeres aan bovengenoemde school werkzaam. Te Retranchement ontstond Dinsdagmiddag brand in een schuurtje van een werkman, en wel dy.or het omgaan van kinderen met lucifers. De krachtdadige hulp, terstond door velen verleend, deed het woonhuis^en een paar andere schuurtjes, alles dicht bijeen staande, behouden blijven. Een groot varken kon gered worden, twee kleinere zijn een prooi der vlammen geworden. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bosckkapelle. De heer E. B. Modde, aftredend lid, en de heer G. van Kampen, nieuw gekozen lid, zijn in de laatstgehouden zitting van den gemeenteraad beeedigd. Tot wethouder werd gekozen de heer P. Mel. Naar verluidt zou er kans bestaan, dat hier een hulpkantoor der posterijen wordt opgericht. geplaatst in hunne vorige schikking en volgorde. Tot hare groote zelfvoldoening werd juffrouw Jenner aangewezen om den architect met raad bij te staan, opdat volgens haar beste weten alles weer zou worden ingericht als voorheen. Zoo waren al de voorouders weer evengoed onder dak als vroeger ze waren alleen iets hooger boven den grond. Terwijl een groot getal ambachtslieden in het kasteel aan het werk was, waren vele landarbeiders bezig om het terras en de grasvlakten aan te leggen volgens de plannen van den geestelijke. Aanvankelijk keek lord Asherton door de ruiten zijner kamer naar de vorderingen van het werk, doch toen het weer zachter werd en de dagen langer, bracht hij het grootste deel van den dag in de vrije buitenlucht door en bemoeide zich ook met het werk en met de arbeiders. Door deze verandering van levenswijze verbeterde zijn gezondheidstoestand zoo snel, dat de Italiaansche dokter, die gaarne zijne familie wilde bezoeken een laugdurig verlof kreeg. Ziju patient maakte zich niemendal bezorgd, ofschoon hij nu en dan wel eenigszins ongesteld washij had het nu veel te druk om ziek te zijn. Omtrent het midden van den zomer maakte de lord 's avonds groote rijtoeren in een rijtuig met vier paarden. Postiljons en voorrijders waren er ook bij. Deze veranderde wijze van doen stemde de bevolking van het stadje Asherton tot groote te- vredenheid. Soms keerde de lord eerst laat in den avond terug, ja, soms bleef hij wel een paar dagen uit. Doch waarheen hij ook ging, steeds werd hij vergezeld door zijn gunsteling signor Giotto, en den onmisbaren Achille. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5