A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Yeemarlfl te Sas niM No. 4427. Een martelaar van negen maanden. Zaterdag 5 September 1903. 43e Jaargano; HERHALINGSONDERWIJS." Keurmeester van visch. waarnemend keurmeester van Yisch, Geinengde hprichten. n h ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. Dinsdag 15 September 1903, te id. H 6,— TER NEUZEN, 4 September 1903. \EIZE\S<HE tlOURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abouneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■lit blatl verscliijnt Maaoilaa-, Woensrtag- en Vrijdagavonil, nitgezowderd op Fectdagen, bij de Finna P. J. VAW BE RiSDK te Ter leuzen. Bureemeester en Wethouders van TER NEUZEN raaken bekend, dat zij, die aan het herhalingsonderwijs voor iongens, aanvangende 1 November a. s., wenschen deel te nemen en de zes leerjaren der lagere school hebben doorloopen, zich moeten aanmelden voorl October a. s., voor de kom der gemeente bij het hoofd van de open- bare lagere school A, en voor Sluiskil bij het hoofd van school D. Bij die hoofdeu kunnen tevens nadere mlichtmgen voor het herhalingsonderwijs worden verkregen. Ter Neuzen, 4 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat door den Gemeenteraad in zijne zitting van 1 September 1903, tot ambtenaar van den Buro-erliiken Stand werden herbenoemd de heeren A. C. N. GREN1T en G. WIELAND. Ter Neuzen, 3 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen sollicitanten op naar de betrekking van tegen eene belooning van 60 0/0 van het keurloon. Zich bij gezegeld verzoek aan te melden voor 14 .September a. s. Ter Neuzen, 4 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. L. OOSTERHOFF, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van SAS VAN GENT, brengen ter algemeeue kennis, dat dit jaar de KERMIS zal gehouden worden van 12 September tot en met 21 September, en dat ter gelegenheid der in de Kermisweek op houden YEEMARKT, zullen worden uitgeloofd de volgende premien Voor den meesten aanvoer van vee lste prijs 8,— 3de id. 4,— Voor het rneest gekochte vee l8te id. y 8,— 2de id. 6, 3de id. H 4, Voor den vetsten en schoonsten os l8'e id. 6, 2de id. 8, Voor de vetste en schoonste koe l8te id. 6, 2de id. 3, Voor de vetste en schoonste vaars l3te id. n 6, 2de id. ,i 3, Voor den vetsten en schoonsten stier l8te id. u 6, 2de id. 3, Voor het grootste aantal scbapen l8te id. u 4, (minsteus 6 stuks) Voor het grootste aanlal biggen l8te id. 4, (minsteus 6 stnks). Sas van Gent, den 2 September 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, (get.) P. WAUTERS. De Secretaris, (get.) P. P. J. STUBBE. Woensdagavond werd bet gebouw ten dier.ste der Chr. Jongelingsvereeniging vBidt en Werkt" plechtig ingewijd. In de Kandeelstraat is het verrezen, ter plaatse waar vroeger twee woonhuizen stonden. Het is een eenvoudig gebouw, dat een 250tal personen kan bevatteuongeveer dat aantal woonde de wijdingsplechtigheid bij. Nadat de bijeenkomst op verzoek van den voor- zitter, den beer A. G. van der Hooft, met het zingen van Ps. 65 1 en 6 was geopend, sprak de eere-voorzitter, de heer J. J. Kense, een iuleidend woord, waarin bij zijne blijdschap uitsprak over het verkrijgen van een gebouw, ten dienste van het werk der vereeuiging en ook heriunerde de oorzask waarom en de wijze waarop bet gebouw is tot stand gekomen. Hij gaf vervolgens het woord aan Ds. L. C. Terueden, uit Oost- en West-Souburg, die eene rede bield, sprekende naar aanleiding van Genesis 35 3a. Z.Eerw. besprak daarin wat de ver eeuiging moet zijn, en wat hij ook hoopte, dat zij zou worden. Bij het eindigen bracht de heer Kense dank aan den Eerw. spreker en de opgekomen genoodigden en wekte vervolgens op tot toetreding als lid of donateur der vereeniging. Na het eindigen der inwijdingsplechtigheid bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Mede zal het gebouw ook dienen voor vergaderlokaal der aan de vereening „Bidt en Werkt" verbonden knapenvereeniging, en van hare Zondagschool, waar- van door ongeveer 500 kinderen gebruik gemaakt wordt. Naar wij vernemen bestond reeds geruimen tijd bij verschillende personen alhier het voornemen zoo mogelijk een Christelijk muziekgezelschap op te richten. Ook bestaat het plan, om, bij voldoende deelname, eene vakvereeniging op Christelijken grondslag op te richten. Men meld uit Zeeland aan de N R C Sedert eenige weken was onder de landbouwers reeds officieus bekend, dat door het aanhoudeude slechte weer, waardoor de bietengroei zeer belem- merd werd, de fabrikanten wijziging zoudeu bren gen in de termijnen van levering, opgenomen in het tel-quelcoutractthans is officieel medege- deeld, dat de eerste levering van 1420 dezer is vervallen, maar algemeen wordt gehoopt, dat uiet voor October de verzending zal aanvangcn. Voor twee jaren heeft een laudbouwer een proef genomen met de toename in gewicht vanaf de eerste levering tot de laatste levering in Novem ber van dezelfde kavel vrerd per Blooisch gemet (s/5 H.A.) 3000 K.G. meer geoogst. In dat jaar was ook de groei der bieten in den zomer gering geweest, terwijl schoon najaarsweer na September het gewicht aanbracht. Zaaiuslag, 3 Sept. Eenige jaren terug, ver- maakten bij notarieele akte een man en vrouw, bedeelden van het algemeen burgelijk armbestuur alhier, het hun in eigendom toebehoorend huisje aan voornoemde iustelling, terwijl het recht van be- woning, zoo laug een van hen leefde, werd voor- behouden. De man is sedert overleden, doch nu heeft zich het voor ieder onverwacht geval voor- gedaan, dat de vrouw hertrouwd is en intrek heeft genomen in het huis van haren nieuwen echigenoot, terwijl hare vroegere woning thans onbewoond staat Haar nieuwe echtgenoot, met de scbenking van dai huis niet tevreden, gedraagt zich, met voorbijgaan van de rechten van het armbestuur, gewoonweg als eigenaar van dat huis, en dat het hem ernst is, bleek dezer dagen maar al te zeer, toen door hem het varkenshok aldaar werd afge- broken en de afbraak naar zijn eigen woning vervoerd. De driestheid van dezen man gaat echter zdd ver, dat hij het armbestuur dreigt, het huis te verhuren of te verkoopen. Thans tot handelend optreden getart, heeft het armbestuur deze zaak in handen der politie gesteld. Door Burg, en Weth. zijn benoemd tot lantaarnopstekerin de hoofdkom D. Rietveld de Houdt, aan 't Veer J. den Beer, te Reuzenhoek J. van Es, te Othene J. Maas. De jaarwedde bedraagt voor de hoofdkom f 150 en voor de buurtschappen ieder f 20 's jaars. De collecten, in de verschillende plaatsen in ons land gehouden voor de noodlijdenden van den Kethelpolder, hebben tot nu toe ruim f 12,000 opgebracht. Te Scheveningen heeft Donderdag in den laten namiddag een erstig ongeluk plaats gehad. Een man, die met zijn kinderen ter hoogte van het Volkszeebad was gaan baden, heeft zich ver- moedelijk te ver gewaagd en is verdronkeu. Te Sappemeer is Woensdagmiddag een fiets- rijder onder een boerenwageu geraakt; hij was terstond dood. Te Groenlo kregen Woensdag tijdens de ker- misfeesten twee scbarenslijpers met elkauder ruzie over het tracteeren op een borrel. In de slaapstee van Mnijs bracht de een den ander in verren staat van dioukenschap een aantal messteken over den neus, aaugezicht en het lichaam toe, zoodat de toestand van den getroffene hoogst bedeukelijk is. De dader is ter beschikking der justitie. Te Beverwijk brandde Dinsdagnacht de bollenschuur van de HollandschEngelsche Kweekerij, directeur de heer I. Veldbuizen van Zanten, geheel afde schade is door verzekering gedekt. De schuur stond sinds een jaar, daar de vorige eveneeus afbrandde. Thans is de oorzaak onbekend. De vorige maal had de assurantie pi. m. f 100.000 te vergoeden. Naar men meldt gaan te 's-Hertogenbosch stemmen op om voor Z. M. Koning Willem III een standbeeld op te richten en daarmede zijne nagedachtenis als held van 1866 te eeren. Te Maastricht is de zoon van den leidekker S. van een dak gevallen en dood gebleven. Te Zundert, (N.-B.), is Dinsdag de bouw- hoeve *de Ooievaar" van J. van den Berg, geheel afgehrand. Huis, schuur, stal en wagenhuis, be- neveus 60,000 kg. hooi, landbouwwerktuigen en iuboedel, zijn een prooi der vlammeu geworden. Het vee is met leveusgevaar gered. Alles was verzekerd. Men schrijft den brand toe aan kwaadwilligheid. Door wijlen den heer Alexander Batta, violoncellist overleden te Versailles, is aan de stad Maastricht, zijn geboorteplaats, een legaat vermaakt van 15000 frcs. Op last van den officier van justitie te Breda, is te Oudenbosch jufl'rouw C. G. in arrest genomen. Zij wordt verdacht als verpleegster bij een SOjarig man, ruim 1700 aan bank- biljetten te hebben ontvreemd. Door den wacht- meester der marechaussee in verhoor genomen, heeft zij den diefstal bekend en het door haar verborgen geld aangewezen, waaraan geeu cent ontbrak. Woensdag is zij onder politiegeleide naar de gevangenis te Breda overgebracht. Door de marechaussee te Sittard is proces- verbaal opgemaakt tegen een knaap van 14 jaar te SchinneD, die steenen op de rails had gelegd. Ondervraagd zijnde, waarom bij dit gedaan had, antwoordde hij #Omdat ik onnoozel ben." z/Wie zegt je dat?" „De menscheu zeggen, dat ik onnoozel ben." Te Heusden wilde zekere M. v. d. B. zich inondertrouw begeven. Toen hij zich bij den ambte naar van den burgerlijken stand hiervoor aau- meldde, bleek het dezen, dat v. d. B. bij zijne geboorte als meisje was ingeschreveu, zoodat de ambtenaar niet aan zijn verzoek kon voldoen. Naar het U. D. meldt is tegen een bewoner van de Oranjestraat te Utrecht, door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens het bezigen van oueerbiedige uitdrukkingen in het openbaar, ten opzichte van H. M. de Koniugin. Te Brussel is eene dame in hechtenis ge nomen, ouder beschuldiging van moordplannen tegen haren schoonzoon. Zij had eenen worstelaar, dien zij op de kermis had gezien, een groote som gelds geboden, als hij haren schoonzoon, die haar had opgelicht voor 40,000 fr. uit den weg ruimde. De worstelaar gaf de bloeddorstige schoonmoeder bij het gerecht aan en zij werd daarop gevangen genomen. De echtgenoot der dame, een zeer geacht burger, beweerl, dat zij niet toerekenbaar is en aan ,/dwang- voorstelleu" lijdt. Zuster Wienes, een LondeDsche verpleegster, heeft van een patient die aan pokken leed en dien zij opgepast had, twee en een half millioen gulden geerfd. Na wordt weer gemeld dat men nog altijd nieis naders weet van de vermiste vrouwelijke dokter, jufi'rouw Hickman, die nu al sedert achttieu dagen spoorloos verdwenen is. Haar vader laat nog eens bekend maken dat hij zelfs niet raden kan naar de beweegredenen van het vertrek zijner docbter uit bet Royal Free Hospitalhij weet niet waar zij heengegaan is, noch waar zij al dien tijd verblijf heeft gehouden, noch waar zij nu te vinden kan zijn. Intusschen valt er opnieuw een raadselachtige verdwijniug te vermelden. Zekere White, sedert negen jaar in dienst bij een bakker te New Maiden is Vrijdagavond op den trein naar Wimbledon gegaanna dien tijd heeft men niets meer van hem gehoord. Oe man staat als een maiig en kalm mensch bekend. Zijn afwezigheid wordt nog zonderlinger door de omstaudigheid dat hij vandaag getrouwd zou zijn. Te Ponte die Sarno, in Italie, is het, wegens de uitvoeriug van maatregelen in het belang van de volksgezondheid, tot botsing tusschen kara- biuiers en boeren gekomen. De laatsten steenigden de politie en wondden den commandant, Toen een agent daarop zijn geweer afschoot, werd hij om- singeld. Hij maakte van zijn wapen gebruik, doodde drie boeren en verwondde verscheideue andere zwaar. De orde is nu hersteld. Te Parijs kan men in den laatsten tijd ook auto-kinderwagens op straat zien rijden, natuurliik met zeer beperkte snelheid. De kunst van ,/motor- rijden" zullen de kindermeisjes zich dus eigen moeten maken. Een onderofficier van het garnizoen te htraatsburg, werd op heeterdaad betrapt toen hij diefstal pleegde in den sigarenwinkel van den socialist Boehle. In het proces-verbaal van het misdrijf wordt gezegd, dat de onderofficier zich aan een dubbel vergrijp schuldig maakte hij had gestolen en dan nog wel gestolen bij eeu socialist wiens wiukel door mihtairen niet mocht worden bezocht. In een meisjeskostschool nabij het Terka- merenboscb, te Brussel, zijn twee dieven betrapt, terwijl zij in de kamer, van een der kostmeisjes aan het stelen waren. De bestuurster, de onder wij zeres- sen en de leerlingen wilden de dieven overrompeleu, maar plotseling klonken er twee revolverschoten eu op hetzelfde oogenblik sprongeu de bandieten het venster uit, in den hof. Men heeft hun signale- menten aan de politie opgegeven. Er zijn 75 fr. en een gouden armband gestolen. In het Indianen-gebied, waar het af en toe nog Spaansch toegaat, heeft de Amerikaansche regeering eeu nieuwen maatregel getroffen, om ten minste de grootste boosdoeners te achterhalen. Tot nog toe was het steeds erg lastig, om bewijzen tegen schuldigen te krijgen, daar de getuigen, waar zij maar konden, het vermeden, honderd mijlen of meer af te leggen, om voor de rechtbank verklaringen af te leggen. Meuig desperado heeft zijn lijfsbehoud hieraan te danken gehad dat de getuigen liever gingen jagen dan ter terechtzitting verschenen. Thans is echter een rechtbank op wielen ingesteld die in het Indianen-gebied rond rijdt en op de plaats zelf een onderzoek instelt, vonnist en dikwijls de straffen ook onverwijld ten uitvoer laat leggen. De rechterlijke karavaan bestaat uit drie karren, twee lichte rijtuigjes, vijf tenten en 23 paarden. Zoodra men op een plaats komt, waar misdrijven gepleegd zijn, slaat men snel de tenten op en binnen een uur zit de rechter op zijn stoel, gereed om vrij te spreken of te veroordeelen. Natuurlijk zijn alle leden van deze rechtbank zwaar gewapend, en de rechter, Leo E. Bennett, heeft den naam van eeu van de beste sehutters van het Westen te zijn. Hij draagt steeds twee ploertendooders in zijn gordel, bovendien ligt er altijd een geladen buks binnen het bereik van zijn rechterstoel. De heer A. M. Bnrbach Jzn., brievenbesteller, wouende te Diesen bij Zwolle, heeft eene emstige ziekte gehad n.l. de influenza. Hij is thans hersteld. Hij heeft veel geleden tengevolge der influenza eene verarming van het bloed. Melons te veroorloven zijue genezing te publiceeren ver kregen door de Pink Piilen, veroorlooft hij ons een les te geveu aan al de personen die zich in den treurigen toestand bevinden waaruit hij op zoo'n gelukkige wijze geraakt is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1