Landbouwberichten. Gemengde berichten. Binnenland. Boerenspaar- en Leenbanken. De Joden-kolonie in Britsch- Oost-Afrika. ii. der Macedoniers krijgt des te noodzakelijker wordt het voor de mogendheden om in de Oostersche quaestie partij te kiezen. Dat de Bulgaarsche Regeering voor den loop der gebeurteuissn ver- antwoordelijk is, kan niet worden volgehouden het wanbeheer der Pasjas wordt thans algemeen erkend als de eenige oorzaak van de ontevredenheid. En een oplossing is niet denkbaar, wanneer deze niet iuhoudtde autonomie van Macedonia, en de opheffing van het Turksche bestuur. Zoo lang de Turksche autoriteiten met de uilvoering der hervormingen belast blijven, komt er niets van te recht. Een Europeesche interventie is onver- mijdelijk. "Wanneer nu het Europeesche concert maar niet doet als in de Kretenser; quaestie Rusteloos en in alle stilte, naar den aard der bevolking, werken de Bulgaren voort om de macedouische moorden te wreken. W at geen verwondering behoeft te wekken, daar toch de helft der bewoners van Sofia nit Macedoniers bestaat, emigranten of vluchtelingen. Dagelijks bevatten de Bulgaarsche bladen lange lijsteu waarin de dooden bij name genoemd worden. Het geheele land door zijn inschrijvingen ge- opend ten bate der slachtoffers en tot steun der strijdenden. Kolonel Yankhoff is met een groote bende Macedonia binnengedrongen, lerwijl meer Bul gaarsche troepen zullen volgen. Studenten in de chemie houden zich bezig met den aaumaak van dynamietbommen. De Bulgaarsche regeering heeft het noodig geoordeeld paal en perk te stellen aan deze hulp. Twee bataljons zijn gemobiliseerd en naar de grenzen gezonden, om te verhinderen dat nog meer troepen Macedonia binnentrekken. De Macedonische comites hebben een dringenden brief gezonden aan vorst Eerdinaud, waarin hem gevraagd wordt meer belang te stellen in de ernstige quaestie. Zeker een zeldzaam voorkomend feit, en niet zeer aaugenaam voor een souveretn De Porte heeft aan de Oostenrijk-Huugaarsche en Russische gezanten te Koustantinopel een nota gezonden over den toestaud in het vilayet Adria- nopel. Hierin wordt melding gemaakt dat den 24sten Augustus een bende van 30 opstande- lingeu het dorp Hadwi-Damghmed, dicht bij Adrianopel, heeft aaugevallen. De huizen werden in brand gestoken, de bevolking sloeg op de vlucht. Ook de regeeringsgebouwen giugeu in vlammen op. Een detachement militairen werd gezonden om de orde te herstellen. (Groot zal het aantal regeeringsgebouwen wel niet geweest zijn in een dorpje dat door 30 man in rep en roer gebracht kon worden Te Tirnovo hebben de revolutionairen de kazerne aangevallen en de troepen steeds met geweer- vuur bestookt. Te Geortepe zijn in een grot verminkte lijken gevondeu van zeven Turksche vrouwen en kinderen. Enkele groote Duitsche bladen, de Koln. Ztg b. v. en vooral de National Ztg. trachteu steeds vergoelijkend op te treden tegenover de Turksche regeeiing, zelfs waar haar wreedheden worden ver- weten. Het laatstgenoemde blad zegt dat Turkije zoo moet handelen, wil het den opstand krachtig onderdrukken. #\\anneer de Sultan Macedonie wil behouden, dan moet hij den comites doen gevoelen, en dat wel zoo duidelijk dat misvatting onmogelijk is, dat Turkije machtiger is. Een krack- tige actie is noodzakelijk. Het is in het belaug van Duitschland dat Turkije toont in slaat te zijn de orde te herstellen in de Balkan-Staten. Slaagt de Porte hierin dan is de waarde van het Duitsche militaire onderricht en van de Krupp-kanonnen gebleken. Slaagt zij hienn niet, dan zullen de Europeesche vilajets moeten komen te staan onder internationale coutrole, wat zeker niet in het belang zou zijn van een uitbreiding van den Duitschen invloed in het Ottomaansche Bijk." Zeer duidelijk geredeueerd van een zuiver Duitsch standpunt. Uit een schrijven van het Engelsche departement van Buitenlandsche Zaken aan den bemiddelaar in zake de Joden-kolonie in Britsch-Oost-Afrika blijkt, dat de Engelsche regeering een nader uit te kiezen stuk land in het Protectoraat in huur of te koop aanbiodt, o. a. onder de volgende voorwaarden de kolonie zal zelfstandig zijn in inwendig bestuur met een Israeliet aan het hoofd der regeering zij regelt zelf haar gemeeutebestuurin godsdienst- zaken is zij geheel vnj. De Engelsche regeering oefeut algemeen toezicht uit. Zij betaalt niets van de bestuurskosten van de kolonie, en mag het land weer in bezit nemen als de volksplanting een mislnkking blijkt. Volgens een dagbladbericht, heeft de regeering een bepaalde streek aangeboden. Zij strekt zich uit tusschen Nairobi en Mau, twee stations aan den Oeganda-spoorweg. Nairobi, op ongeveer 530 KM. van Mombas landinwaarts, ligt ongeveer 1800 M. boven de zeeMau, een 240 KM. verder het binnenlaud in, ligt ruirn 2000 M. hoog. Volgens een kenuer is deze stieek zeer goed geschikt voor een volksplanting van Europeanen. Er is veel water, een vruchtbare bodem, dichte wouden en gedeeltelijk is 't onbewoond. Er staan veel gu- tapertjaboomen en er is overvloedig ebbenhout koffie groeit er in het wild. Ook vermoedt men, dat de bodem rijk is aan delfstoffen. Staatsblad n". 259 bevat een Kon. besluit van den 22 dezer, houdeude vaststelling van het bijzonder recht, te heffen van suiker, herkomstig uit landen, die premien op de productie of den uitvoer daarvan verleenen. Dit besluit bepaaldArtikel 1. De uit de hieronder genoemde landen herkomstige suiker, welke na 31 Augustus het rijk wordt ingevoerd of uit de entrepots ten invoer wordt aangegeven, zal per 100 kilogram, aan het daarnaast vermelde bijzonder invoerrecht onderworpen zijnDene- marken ruwe suiker 0.84, geraffineerde suiker 1.68 Japan kandij 1.25 Roemenie ruwe suiker 8,52, geraffiueerde suiker 10.80 Busland suiker van ten miuste 99 pet. gehalte f 3,90, suiker van ten minste 88 pet. gehalte f 3,43, suiker van minder dan 88 pet. gehalte 2,96 Argentijnsche Bepubliek alle suiker, be- halve die uit dat land uitgevoerd, zonder betaling van accijns f 24. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met den eersten September 1903. Naar men verneemt wordt er binnenkort een groote verplaatsing onder het korps ingeuieurs van den rijks-waterstaat verwacht. Wij hebben schrijft de Deutsche Wochen- zeitung in den Niederlanden bij het ministerie van W., H. en N. te s'-Gravenhage iulichtingen ingewonnen omtrent het der Regeering toegeschreven voornemen een Haudels-Iuformatiebureau op te richten, waar belanghebbenden inzage zouden kunnen krijgen van alle door de Nederlandsche consulateu en gezantschappen ontvangen handelsberichteu enz. geliiksoortige Hierop kregen wij ten antwoord, dat in afzienbaren I Men hoort tijd niets van het plan zal komen. Men schrijft uit Brussel, dat, naar de Staats- courant van Zaterdag 29 Augustus vermeldt, bij Koninkl. Besl. van 26 Augustus bepaald is, dat uit den vreemde ingevoerde ruwe beetwortel- en rielsuiker en geraffineerde suiker onderworpen zijn aan eene bijbelasting van 5,50 frs. per 100 kilo. Het maximum is dus terstond vastgesteld. oorzaak, dat de landbouwer oogst en vee aan goedkoope prijzen moet verkoopen om gereed geld te hebben. In het voorjaar vooral staat de landman voor groote uitgavenhet land moet bewerkt wordenhij heeft arbeiders noodig mest en zaadgoed kosten hem handen vol geld en alle deze uitgaven worden gedaan voor den oogst, die nog groeien moet, en waarvoor hij als alles meegaat in het najaar slechts contanten kan ontvangen. Wonder is het dus niet, dat vele landbouwers in het voorjaar court d'argent zijn en moeite hebben den zomer door te worstelen. Van deze eigenaardigheid in den boerenstand wisten de beetwortelsuikerfabrikanten partij te trekken. Zij gaven voorschotten op den oogst, die nog groeien moest en dit was voor vele landbouwers eene verlokking om producten te telen, welke hij anders van zijne akkers verwijderd zou hebben gehouden, en waardoor hij zich meestal zonder het te begrijpen of ten minste te willen vatten overgaf aan den fabrikant, die hem in het vervolg zelf de wet voorschreef, zelf de prijzen regelde, zelf het zaad gaf om lichte bieten te krijgen met veel suiker- gjhalte, kortom zelf allerlei voordeelen naar zich toehaalde ten koste van den landbouwer. Het is de suikerbietenteelt met zijn voorscliotstelsel, afkeurenswaardig om zijn renten, die het vergt torn zijn vele slechte praktijken, waartoe het aanleiding geeft, die een sprekend be wij s is van den credietnood onder den boerenstand. Daar echter, waar boeren- leenbanken opgericht zijn, krijgt het voorsehotontvangen, zeer ten voordeele van den landbouwer, den bons. Uit het tijdelijk geldgebrek van den boer sproot mede voort de woekerde landbouwer moest geld hebben en Men schrijft uit Zeeland aan de N. B. Ct Op sommige plaatsen in deze provincie doen zich ziekteverschijnseleu in de suikerbieteu voor. Een der landbouwonderwijzers zoud eenige zieke planten naar het laboratorium voor plantenziekten te Amsterdam Willie Commelin Scholten en het antwoord op de vraag, met welk ziekteverschijnsel men hier te doen had luidde als volgt ,U» bieten zijn aangetast door eeu zwam, die den groei van de biet belemmert en door het dood rnaken van de zijworteltjes de plant verhindert voedsel uit den bodem te nemen. Daardoor sterven de bladeren af en rotten zij weg. De zwam is waarschijnlijk een Tusariumsoort. Aanbeveling verdient het in de eerstvolgende jareu geen bieten te verbouwen op het besmette land, terwijl het bovendien nuttig zou zijn de zieke planten uit den grond te trekken en te verbrauden. Maar ik be- grijp wel, dat dit laatste moeilijk uit te voeren is. Deze ziekte vertoont zich dit jaar voor het eerst, naar het schijnt. Vroeger jaren hebben wij er nooit van gehoord, terwijl eenige weken geleden ons uit Sommelsdijk dezelfde kwaal werd toegezonden." De inrichting der boerenspaar- en leenbanken berust eeheel op de schoone leer, die het ullelpt elkandertot levies heeft gekozen, doch die in onze tegen woordige maatschappij met haar fellen strijd om het bestaan, niet zoo heel veel strijders onder dit vaandel heett vereenigd. Hoe weinig vindt dat „helpt elkander" zijne toepassing Hoe velen toch trachteu op alle en daardoor dikwijls oneerlijke middelen zich thans zoo veel doenlyk te bevoordeelen en wat het hoogst afkeurenswaardige daarvan is, meestal ten koste van zijn evenmensch, van zijn concurrent, die hij op alle mogelijke wnzen zoekt te benadeelen en ten onder te helpen. Bij den boeren stand is echter de vrees voor concurrents met zoo groot, daar kan een edelen wedijver ontstaan, die met ontaardt in een vaak doodende concurrentiede land bouwer kan alien brood verschaffen en het is daarom, dat een dergelijk stelsel, hetwelk elders onuitvoerbaar zou. zijn, hier op ziine plants is, bet stelsel namelijk, dat de groote en kleine landbouwer zijn geld tegen matige rente afstaat om het voordeelig te laten gebruiken door zijn collega, die het op zeker oogenblik noodig heeft. De boerenspaar- en leenbank gaat uit van het be- ginsel, dat de landbouwer even zoo goed als de koopman en fabrikant op tijd crediet noodig heeft, dat het crediet niet alleen de ziel is van den handel en de nijverheid, maar ook van den landbouw. En goed beschouwd er is bijna geen stand in de maatschappij, welke meer behoefte heeft aan eene regeling van het credietwezen dan juist de landbouwstand. Hot bedrijf van den boer tocb is aan tal van wisscl- vallighedenj dikwijls onafhankeiijk van hem, onder worpen. Nu eens heeft de landbouwer geld in kas, dan weder heeft hij er gebrek aan een zekeren tijd heeft hij belangrijke inkomsten herhaaldelijk heeft hij groote uitgaven. We zullen dit met een enkel woord nader toelichten. Het bedrijf van den landbouwer is wisselvallig en hangt van vele en velerlei omstandigheden af, ja zijn bezit kan in den enkel uur vernietigd worden. In het voorjaar vertrouwt hij het zaad goed aan den grond. Nu eens wil het niet ontkiemen wegens gemis aan regeu, dan weer verrot het in het land wegens overvloedig hemelwater. Zijn de plantjes eenmaal opge- schoten, dan kan vocht, droogte, nachtvorsten veel schade berokkenen om nog niet te spreken van hagelslag, die in enkele minuten alles kan vernielen, waarop de landman zijn hoop gesteld had. Een bliksemstraal doodt het vee in de weibesmettelijke ziekten houden opruiming in den staldaling der marktprijzen is daaruit werd munt geslagen door den geldschieter. Wie van nabij bekend is met den toestaud van hulp bij geldgebrek in verschillende landbouwstreken moet erkennen, dat de woeker mteer allerlei vorm schrik- barende afmetingen heeft aangenomen. Wat zien we dikwijls gebeuren op onze boerenkoop" dagen. De kleine landbouwer koopt een stuk vee o iets anders voor veel te hoogen prijs, betaalt bovendien nog 10 a 12 procent opgeld, alleen omdat hij contanten mist. Wij hebben gezien, dat een kleine pachter eene koe kocht voor 200 gld. en ze een paar unr daarna van de hand deed voor 175 gld. Hij verloor dus 25 gld. -)- 2 X 10 gld. 45 gld. Maar hij had 175 gld. in zijn hand, waarmee hij zich op het oogenblik redden kon. Doch bereken eens tegen welke rente25 procent voor enkele maanden. Dit voorval is met tal van te vermeerderen. soms op vergaderingen, natuurlijk met loffelijke bedoelingen spreken over den aankoop van degelijke veesoorten, het aanschaffen van kunstmest en krachtvoeder, het draineeren van den bodem, het invoeren van nieuwe werktuigen, maar men vraagt niet, heeft de boer geld voor dat alles. En men verschaft hem ook niet de gelegenheid het te verkrijgen. Als de landbouwer, vooral de kleine landbouwer en de pachter het geheele jaar door geregeld over geld kon beschikken, dan zou hij heel wat beter door de wereld komen hij kon zijn land steeds ilink bemesten en laten bewerken, geschikt zaadgoed koopen, het vee beter en krachtiger voedsel geven, noodzakelijke her- stellingen verrichten aan huis en stal, meer vee aankoopen, als de voorraad voedsel dit toelaat. Doch wat ziet men nu zoo vaak, doordat de boer niet over voldoende geld- middelen kan beschikken De veestapel wordt niet veredeld, de grond niet verbeterd, de oogsten brengen niet op, wat zij onder gelijke omstandigheden zouden kunnen doen. Is eenmaal de noodzakelijkheid erkend, dat de land bouwer op tijd moet kunnen leenen, waar kan hij dan beter crediet verkrijgen dan bij eene installing in zijn eigen gemeente, waarvan de Ieden elkander door en door kennen en die voor elkaar borg kunnen blijven, terwijl er strikte geheimhouding bestaat van de personen aan wien geld ter leen gegeven wordt. Meenen wij hiermede de noodzakelijkheid eener goede leenbank aangetoond te hebben, dan rest ons nog de inrichting van de boerenleenbauk, zooals die uoor Raffeisen gesticht is, nader uiteen te zetten. Door den „Fotografenbond" wordt aan H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar verjaardag, een album aangeboden met, voornamelijk, gezichten op de hoofdtoreus van verschillende steden in ons land. Het is een prachtige verzameling van 75 uitstekend geslaagde en mooi afgewerkte fotogra- fieen. De verzameling is vervat in een mooi lede- ren band met zilvereu slot. De voorzijde vertoont het wapen van de Koningin, de achterzijde het Nederlandsche wapen. Dit bindwerk is vervaardigd door de firma G. Oostenbroek te Haarlem. Het titelblad geeft een fraaie calligrafische opdracht van de hand van den heer A. Engtl te 's Hage. De 23e verjaardag van H. M. de Koningin werd heden te Botterdam met tal van feestelijk* heden gevierd. Beeds gisteravond werd de Koninginnedag in- gewijd met een groot concert van Botte's Mannenkoor en de muziek der Weerbaarheid in het Beursgebouw en muziek met vuurwerk in den Doele. Hedenmorgeu had de stad een vroolijk aanzien door de vele vlaggeu van de openbare gebouwen, particuliere huizen, consulaten en vaartuigen in de rivier en de havens. Te half 8 uur in den morgen werd de burgerij herinnerd aan den blijden dag door een reveille van tamboers en pijpers, die door de stad trokken. Des middsgs werd parade gehouden en hadden plaats volksspelen op het Schuttersland en in het Wandelpark Borenburg op den Oudendijk, ring- rijderij in Oud-Kralingen, orgelconcerten in twee kerken, terwijl hedenavond in fraai verlichte tenten muziek wordt gemaakt op 7 pleinen der stad. Door het gemeentebestuur en tal van vereeni- gingen zijn adressen van gelukwensch aan H. M. de Koningin verzonden. Hedenavond is er ook een dankstond in de kerk. De Vijversteeg aan het Achterklooster te Rotter dam, waar echte Oranje-klanteu wonen en vroeger Kaat Mossel, zag er heden feestelijk uit, daar tegelijk de gouden bruiloft werd gevierd van het echtpaar SchenkElserman. De verdraagzaamheid en eenheid in de landbouwkolonie te Blaricum moeten in den laatsten tijd zooveel te wenschen hebben overgelaten dat de kolonisten, op een na, zich hebben terugge- trokken. De een, die nog aanwezig is, volgt spoedig. Dinsdagmiddag kwam te Breda uit Venloo een pakje aan van het Openbaar Ministerie te Roermond aan den inspecteur van den arbeid. Bij het uitladen van de poststukken voor Breda op het stationsterreiu liet een postbeambte bij ongeluk het pakje vallen. In eens vliegt het met een geweldigen knal uiteen en stijgen er dikke, benauwende rookwolken uit op. Eenige omstanders zetten 't op een loopen, denkende aan een anarchistischen aanslag. Maar zoo erg was 't niethet pakje bevatte vreemd- soortige lucifers met groote dikke koppen en de toezending hield dus waarschijnlijk verband met de „Luciferswet," die geen fosfor-lucifers in ons land toelaat. De timmerman J. v. d. W., werkzaam aan de stoomolieslagerij te Leiderdorp, had het ongeluk van een zolder te vallen. Zwaar gekwetst is hij naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij Vrijdagavond is overledeo. Men schrijft aan het Hblad In den morgen van den 26cn Augustus werden op de terugreis uit Tromsd, a. b. Hr. Ms. pant- serdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlauden, in de Noordzee noodseinen opgemerkt van den Russischen schoener Mary, koersende om de West. Toen de beteekenis der seinen was verkend als te zijnGebrek aan proviand hongersnood", werd onmiddellijk een sloep gezonden, met een officier, ten eiude zich van den toestand aan boord van de Mary te overtuigen, en bleek men gebrek te hebben aan drinkwater, terwijl ook de voorraad petroleum totaal was uitgeput, hebbende de schoener, met een lading hout bestemd van Riga naar een Schotsche haven, reeds 29 dagen reis. De kapi- teiu had inmiddels zelf ook reeds een sloepje naar de Wilhelmina gezonden, met een briefje voor den commandant, waarin werd verzocht om 30 liter drinkwater en een kan petroleum. Onnoodig is het te vermelden, dat de Mary ruim van al het noodige werd voorzien. De bemanning bestond uit 7 koppen en de afstand tot de plaats van be- stemming was nog ruim 250 mij), zoodat kon worden aangenomen, die plaats over ongeveer 4 dagen zoude kunnen worden bereikt en niet anders kon worden gedaan dan de bescheidenheid van den kapitein van de Mary te roemen. Vrijdagnacht zijn te Amsterdam weer een of meer inbrekers aan het werk geweest. Toen Zaterdagochtend de werkster, die gewoon is de kantoorlokalen van de tabaks- en sigarenfirma Knoops Van Paddenburg, Rokin 43, schoon te maken, binnenkwam, zag zij dat er alles overhoop was gehaald en de lessenaars waren opengebroken. De eigenaars van de zaak en de politie werden gewaarschuwd en een onderzoek ingesteld. Het bleek dat de onwelkome bezoekers waren binnengeklommen door een raam, dat verbroken was. Men is toen blijkens de voetstappen, op een bureau gestapt en een onderzoek begonnen in de lokaliteiten. Blijkbaar wisten de inbrekers dat in een der bureaux fijne merken sigaren waren geborgen en werd daarvan een voorraad medegenomen. Uit een der kisten namen zij alles mee, behalve een paar gebroken exemplaren. Een klein bedrag aan geld werd ook niet versmaad, maar de brandkast was den heeren blijkbaar te solide. Daar de voordeur aan het Bokin en de ver schillende tusschendeuren alien gesloten bleken, vermoedt men dat de dieven weer langs denzelfden weg vertrokken. Uit Vlaardingen meldt aan de Sch. Ct. Donderdagmorgen zou het loggerschip Amicitia III naar zee vertrekken. Negen van de veertien manschappen wilden niet mede, omdat zooals zij zeiden het spek zoo slecht was. Nadat ze door de politie aan boord gebracht waren, vertrok de logger naar zee. Bij gehouden inspectie werden hij hen gevonden 2 revolvers, waarvan 1 geladen. Toen het schip op stroom was, weigerde het volk te werken, waarop de schipper naar wal terugkeerde. Aan wal gekomen, deserteerden weder drie matrozen, die wederom door de politie aan boord gebracht werden. Weer vertrok het schip naar zee, doch naderhand kwam er bericht uit Maassluis, dat hetzelfde schip aldaar was binnengeloopen, omdat de schipper tengevolge van opwinding en overspanning ongesteld geworden was. Onder het opschrift Staking van artilleristen bevatte Het Volk Woensdag het volgende bericht //Van twee zijden bericht men ons uit Amersfoort, dat op twee man na de manschappen van de zesde batterij veldartillerie aldaar het werk hebben neer- gelegd en de plaat gepoetst. Ook onder de 4" batterij vreesde men voor zoo ietser zijn reeds maatregelen genomen tegen wegloopen. Het schijnt dat er reeds geruimen tijd gisting heeft bestaan onder die mannen, en wel in hoofdzaak wegens het onmenschelijk optreden van den kapitein." Het Hblad. informeerde bij zijn correspondent te Amersfoort, die daarop de volgende lezing zond Maandagochtend heeft een tiental manschappen van de zesde batterij veldartillerie zich aan den dienst onttrokken door de stad in te gaan denzelf den avond nog meldden alien zich vrijwillig weer aan. De oefening had intusschen zonder eenige stoornis plaats. Binnenkort zullen een 1000-tal socialisten uit Vlaauderen en Brabant een contra-bezoek brengen aan de socialisten te Amsterdam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2