A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4425. BEMKEITEBSSaOOTIFB. BSHSNBM AH1IB. VEILIGHEIDSWET. Dinsdag 1 September 1903. 43e Jaargang. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Duitschland. Macedonie. TER SEEZESSCHE COURAST. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden uaar plaatsruimte berekend. Ilil Itluil verschijnt Maanilag-, Woensdag- en Vrijdagavond, ailgeiondenl op Feentdagen, bij de Firma P. J. VAHT DK 8ASDE te Ter Keuiea. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN, Gelet op artikel 203 der Gemeentewet Brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat de Begrooting van de plaatselijke inkomtten en uitgaven dezer gemeente, voor het jaar 1904 op heden aan den Raad is aangeboden, en, voor een tijdvak van vetrtien dagen, voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Seeretarie der gemeente, ■alwaar tegen betaling der kosten, afschriften van dezelve kunnen worden verkregen. Ter. Neuzen, den 2 7 Augustus 1903. J. A. P. GEILL, Bargemeester. J. L. OOSTERHOFE, Secretaris. De Bargemeester van TER NEUZEN, Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van 24 Augustus 1903, A no. 3211, 3de af- deeling ■I reft goeilgevondem ter algemeene kennis te brengen dat volgens artikel 12 van de Veiligheidswet de hoofden van alle fabriek- en nijverheids- Inriehtingen verplicht zijn, schriftelijk kennis ie geven aan den Burgemeester der gemeente, van elk ongeval, overkomen aan een persoon in hunne inrichting werkzaam en dat men zich door het nalaten dier kennisgeving, aan het gevaar van straf- vervolging blootstelt. Gedaan te Ter Neuzeu, den 29 Augustus 1903. De Burgemeester voomoemd, J. A. P. GEILL. De geschiedenis van het eiland Pichelswerder blijft in de Duitsche pers een onderwerp dat tot veel gewrijf en geschnjf aauleiding geeft. De Vossische Ztg. drukt haar verbazing ait, dat men in de openbaarmaking van het plan in de Vorwiirts majeateitsschennis heeft willen zien, te meer daar de Vorwarts zelf zegt dat de Keizer van het plau geen kennis gedragen heeft. Maar zelfs nu een aanklacht wegens majesteitsschennis is ingediend, is daarmede de inhechtenisneming van den ver- antwoordelijken redacteur van de Vorwarts nog niet gerechtvaardigd. De iubechtenisneming is slechts geoorloofd in geval van dringende ver- denking, of als er kans bestaat dat de beklaagde op de vlucht gaat, of dat hij de sporen van zijn daad wi] vernietigen en geluigen wil overhalen Vrij bewer/ct door A M O. Elken avond gaf de graaf in zijn eetkamer een klein souper, vraarbij steeds zijn vrienden genoodigd werden, naraelijk de secretaris, dedokler, de pianist, de knnstscbilder, en de bijzondere vriend tevens violist, signor Giotto. Dan was de gastheer in zijn beste stemming; elk lid van het gezelschap bezat eene bijzondere begaafdheid en was in staat om de begaafdheden der andere aanwezigen naar waarde te schatien. Het gesprek werd vroolijk, geestig en ongedwongen gevoerd de spijzen werden keurig opgediend volgens Fransche manier, en de bediening geschiedde uitsluitend door Achille en zijn helper Jacques. lie kamer op den hoek van het gebouw diende voor eetkamer van daar kwam men in de zitkamer, dan volgde de slaapkamer van den graaf, en eindelijk de bad- en kleedkamer. In dit laatste vertrek sliep Achille. Na bet soeper ging Giotto met den pianist in de zitkamer, de deur van de eetkamer bleef open en dan speelden de twee mnziekkunstenaars heerlijke stukkeu ten pleiziere van den gastheer en de overige vrienden. Die muziek verschafte eeu onuilspruitelijk genot, daar Giotto eeu onover- violist was, terwijl de pianist een eeste meester op zijn instrument mocht heeten. Zij waren ge- woon samen te spelen, zoodat de stukken die zij ten gehoore brachten, in uitvoering de volmaakt- heid zelve waren. Wanneer het gezelschap uil elkaar ging, bleef Giotto in de zitkamer en speelde op zijn viool, terwijl lord Asherton zich ter ruste begaf. Dan tot het afleggen van valsche verklaringen. Daar nog nooit een redacteur van de Vorwarts op de vlucht is gegaan, kan men moeilijk een voldoende reden opgeven voor de inhechtenisneming. De Vorwiirts verlangt intusschen opnieuw, ver- volgd te worden wegens smaadschrift ten nadeele van den hofmaarschalk v. Trotha. Zij herhaalt daarom dat v. Trotha willens en wetens onwaar- heid heeft gesproken, door de Norddeutsche te laten verklaren dat hij niets van de plannen voor het paleis op de Pichelswerder afwist. Wordt deze vervolging ingesteld, dan rnaakt de Vorwarts zich sterk, door het getuigenis van v. Trotha, te bewijzen 1. dat het familie-paleis op Pichelswerder in kringen van het hof een werkelijk bestaand plan is en dat het nog een veel tastbaarder vorm heeft dan uit het eerste vage bericht van de Vorwiirts kon blijken 2. dat de heeren van het hof de noodzakelijk- heid van het boowen van dit paleis uitdrukkelijk hebben toegelicht als zijnde het in het belaug van de persoonlijke veiligheid van den Keizer 3. dat het eiland tot dat doel onteigendzal worden 4. dat er een bizonder bestuurs- en kiesdistrict zal ingesteld worden, waarin enkel koninklijke geetnployeerden wonen. Het nieuwe kiesdistrict zou naar Vorwiirts er nog bij voegt, om vat tenhet Keizer-eilaud, de staatswerkplaatsen te Spandau en bet omliggeude terrein, het domeiu Ruhleben, het district Doberitz en Hahneberg. Blijkens latere telegrammen is de Amerikaansche vice-consul niet dood. Wei is een aanslag op hem gepleegd. Het eerste bericht had reeds dadelijk te Washington alles in de weer gebracht om van de Turken voor dien moord voldoeniug te verkrijgen. Het in Europeesche watsreu ver- toevende Amerikaansche smaldeel ontving order terstond naar Beiroet te stevenen. Het ontving de opdracht om, wanneer Turkije niet ouverwijld aan de Amerikaansche eischen voldeed, een of twee havens te bezetten en die bezet te honden, totdat aan de eischen was voldaan. Het eerste bericht is in de wereld gekomen door eene vergissing in een telegraaf-code cijfer. (Wat zoo'n seinfoul al niet kan teweegbrengeu De moordaanslag is gepleegd door een onbekend gebleven persoon, die een schot loste, waarbij de schitterde zijne bekwaamheid als knnstenaar in vollen glans hij wist dan uit den grooten voor- raad melodieen er eene te grijpen en met allerlei variaties daaruit een muzikaal gebonw op te richten van indrukwekkende schoonheid, of hij maakte er liederen zonder woorden van, schilde- rijen zonder penseel, verhalen zonder boek, drama's zonder tooneel. Zoo speelde hij voort, totdat Achille op den drempel der slaapkamer verscheen en den vinger opstak, als een teekeD, dat zijn meester was ingesluimerd. Dan sloop de violist onhoorbaar weg. Den avond van Paaschzondag at Giotto alleeu met lord Asherton. De andere leden van het ge zelschap waren naar de kerk gegaan en brachten den dag elders door. Toen Giotto als naar gewoonte zijn viool wilde ter hand nemen, hield lord Asherton hem tegen. /yBlijf hier, mijn vriend Doe mij het genoegen hier te blijven, dan kan ik te gelijkertijd uw gezel schap en uw vioolspel genieten." Giotto scheen dien avond vol geestdrift. Lord Asherton geloofde nognimmer zulke schoone muziek gehoord te hebben. De eerste streken op de viool brachten mylord reeds in gespannen verwachtiug half opgencht lag hij op de sofa, met gesloteu oogenhy drukte de hand op het hart, als wilde hij de half smartehjke, half aangename aandoeuiu- geu bedwingen, die de afwisselende muziek in hem opwekte. Een geruime poos speelde Giotto zoo voort, doch in een woeste hartstochtelijke passage richtte mylord zich geheel op en riep „Houdt op, mijn vriend Om Gods wil, houdt op Oumiddellijk zweeg de muziek en Giotto ging bij den haard staan, leunende tegen den schoor- steenmantel. Hij was vier en twiutig jaar oud, lang en slank, het was reeds acht jaar geleden, dat de uoodlottige dag kwam, waarop zijn onbe- kogel zeer dicht langs den vice-consul voorbijgiog. De wali van Beiroet bracht den vice-consul een bezoek, om hem zijn leedwezen met het gebeurde te betuigen, en gelastte het nemen van inaat- regelen om den schuldige op te sporen Terwijl van Turksche of Turksch-gezinde zijde verzekerd wordt, dat de opstand in Macedonie zijn hoogtepunt overschreden heeft en dat er slechts een krachtige poging van de Porte noodig is, om de rust iu de Europeesche provincien te herstellen, blijkt uit de jongste berichten, dat die bewering minstens genomen Tnrksch-optimistisch is. De spoorwegaanslag in Kuleli-Burgas en de moord aanslag op den Amerikaanschen vice-consul te Beiroet toonen, dat de opwinding onder de Moham- medaansche bevolking niet alleen merkbaar is in het gebied van den opstand, maar zich voortdurend verder uitbreidt. De opstandelingen hebben herhaaldelijk verzekerd, een uitbarsting van Mohammedaansch fanatisme te willen uitlokken en het schijnt dat zij daarbij wel succes hebben. De gewelddadigheden van de revolntionairen hebben in verschillende plaatsen geleid tot repre- saille-maatregelen van de zijde der bevolking en van de Turksche troepende officieren hebben het gezag over hnnne soldaten verloren en alien beijveren zich de geliefkoosde Turksche uitroeiiugs- politiek en niet alleen in Macedonie, door te zetten. Dientengevolge dreigt niet alleen gevaar voor de vreemde consulsde Amerikaansche gezant seint zelfs dat pogingen zijn gedaan om het Amerikaansche Euphrates-college in brand te steken en dat hij vreest voor het leven van de Amerikauen in Turkije. Hij had gevoegelijk kunnen zeggenvan de vreemdelingen. Want als zijn opvattingeD jnist zijn, dan bestaat voor elken vreemdeling hetzelfde gevaar als hij voor zijn landgenooten ziet. Wat zal Europa onder deze omstandigheden doen De overeenkomst tusschen Rusland en Oosten- rijk bestaat nogmaar van het bervormings- pogram wordt niet meer gesproken. De aan- staande reis van de Czaar naar Weenen zal waar- schijnlijk wel de aanleiding worden van een nieuwe en uitgebreide overeenkomst. Of het bezoek van koniDg Edward aan keizer Eranz Jozef van in- vloed zal zijn op de houding der beide landen wordt betwijfeld herhaaldelijk heeft de Eogelsche regeering in de laatste jaren verklaard dat Enge- rispelijke gestalte bedorven werd. Wanneer men hem recht in het gelaat zag, bespeurde men alleen, dat zijne houding een weinig gebogen was, maar dan bemerkte men ook de wonderbare schoon heid die in zijn gelaat lag. Ja, hij was een schoon man »Ge zijt vermoeid, mijn vriend", sprak lord Asherton vriendelijk. #Kom, ga hier zitten en driuk eeus." Te gelijker tijd schonk hij een glas Rijnwijn voor den violist. »Die viool is inderdaad een wonderschoon instrument, Giotto." oiJa," antwoordde deze, terwijl hij zijn viool met zorg in de kist borg, ;/deze Amati is een prachtstuk. Ik hond er van, als een moeder van haar kind." orEo toch hoor ik liever de Stradivarins, die wij te Milaan gekocht hebben, en aw kleine Cremona-viool hoor ik misschien wel het liefst van alle." //Dat is zeer goed mogelijk, mylord, maar zooals eene moeder soms een van hare kiuderen ten onrechte vertroetelt, zoo houd ik juist van deze viool meer dan van al mijn andere. Het is een zwak van me, maar zooveel houd ik er van, dat ik er mee begraven zou willen worden. Is het uw verlangen dat ik hedenavond nog meer voor u zal spelen «Niet op de viool maar zonder muziek zou ik niet in slaap rakenspeel daarom wat op de piano, als ik te bed ga. Ik weet wel, dat ge de piano een koud, gevoelloos instrument acht, maar eeu echt muziekkunstenaar moet iedereen kunnen bevredigen, en uw spel vind ik juist zoo heer- lijk." z/De piano is een fraai instrument, dat ons veel genoegen kan geven, mylordmaar op mij maakt ze altijd denzelfden indruk als een schoone vrouw zonder ziel, als een coquette zonder hart. Ik zou bij wijze Tan vergelijking zeggen in een viool zit land slechts een zeer verwijderd belang heeft bij de Turksche quaestie. Openlijk zeide wijlen lord Salisbury, zinspelende op de houding van Euge- land in de Oostersche quastie Wij hebben op het verkeeide paard gewed. Bij Servie en Bnlgarije schijnen plannen te be- staan, om gemeenschappelijk tegen den Turkschen erfvijand op te treden, en Macedonie te bevrijden. Morgen wordt in Belgrado een groote bijeenkomst gehouden, waarop de voordeelen van een sameu- werking der beide volken zullen worden uiteeuge- zet. Natuurlijk denken de Serviers er niet aan het Macedonische gebied bij Bnlgarije te voegen; en de Bnlgaren willen het evenmin aan Servie afstaan. Ook zij znllen dus moeten komen tot het denkbeela, een afzonderlijk Macedonie op te richten, onafhankelijk van Turkije, met een later vast te stellen regeeringsvorm. Het is opmerkelijk dat de Grieken, die voor zes jaren den strijd met Turkije aanbonden over de Kretenser-qnaestie, thans niet alleen tegenover de Macedonische quaestie een onverschillige houding aannamen, doch zelfs pogen een formeel bondge- nootschap met de Porte af te slniten. Wat Grieken- land daartoe bewogen kan hebben is onbegrijpelijk. Het kan van Turkije noch gebiedsuitbreiding, noch andere concessies verwachten. De Russische pers verwijt Griekenland, en niet ten onrechte, dat het zijn erfdeel voor een maai linzen verkocht heeft. De Petersburgskija Wjedomosti herinnert er aan, dat' toen Griekenland voor zes jaren aan Tnrkije den oorlog verklaarde, Servie en Bnlgarije zich gereed maakten, om de Grieken te ondersteunen. Slechts de dringende waarschuwingen van de groote mogendheden, en vooral van Rusland, beletten toen die beide Balkan-staten aan den strijd deel te nemen. En het blad zet daarbij duidelijk uiteen, dat Rusland veel meer eerbied had voor de houding van Bnlgarije en Servie in 1897, dan voor die van Griekenland thans. In die meening staat de Wjedomosti uiet alleen Bij het Engelsche volk komt dan ook steeds meer de afkeer van het Turksche wanbeheer te voorschijn. De agitatie voor de onderdrnkte Ar- meniers heeft indertijd de oogen in Engeland geopendde agitatie voor de Macedoniers wint steeds veld. En deze beweging moet invloed hebben op de Regeering. Hoe grooter omvang na de beweging ten ganste hemelsche muziek, in de piano niets dan aardsche muziek." Er volgde een poos van slilte, gedurende welke der beide mannen den vrijen loop lieten aan hunne gedachten, verdiept in hnn eigen treurig verleden. Lord Ascherton verbrak het eerst het zwijgen. Hij keek op en zeide ^Giotto in uw gelaat zijn trekken, die mij herinneren aan de jongedame, met wie ik eenmaal verloofd was. Dikwijls komt bij mij de gedachte op, dat er tusschen ons nog een andere band moet bestaan dan alleen onze vriend- schap. Zijt gij er wel zeker van, dat er geen Italiaansch bloed in uwe aderen stroomt //Daar ben ik zeker van, mylord. Gij kent de geschiedenis van geheel mijn geslacht, alleen de naam van mijn vader is n onbekend. Ik heb geen droppel Italiaansch bloed in mijne aderen. De verwantschap, die zoowel aan uw verlangen als aan het mijue zon beantwoorden, is eene on- mogelijkheid." ,/Raadpleeg uw geheugen nog eens ernstig, mijn vriend. Misschien schiet u nog iets te binnen, terwijl wij eens met elkaar spreken." //In mijne familie komen wel personen voor van vreemden landaard, doch geen Italiaansch bloed valt er aan te wijzen," antwoordde Giotto. //Mijne overgrootmoeder was een Spaansche Zigeunervrouwzij trouwde met een Fransch tooneelspeler te Madrid en trok met hem naar Parijs. Daar werd mijn grootmoeder geboreo, die het tooneel betrad als danseres. Zij was zeer schoon, en trouwde met een Engelschman van hoogen rang. Na weinige maanden verliet hij zijne vioaw te voren had hij alle wettige bewijzen van hun huwelijk vernietigd. Zij stierf van verdriet en liet haar dochtertje over aan de zorgen van een vriend, die later met zijn pleegdochter huwde. Uit dit huwelijk ben ik het eenige kind." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1