Hoogwatergetij te Ter Neuzen. 7 970,— 373ste Staatsioterij. DAGEN, Voorm. Nam. Zaterdag 29 Augustus 6.7 6.33 Zondag 30 7.— 7.29 Maandag 81 8.5 8.47 Dinsdag 1 September 9.28 10.11 Woensdag 2 10.49 11.24 Donderdag 3 u 11.52 Vrijdag 4 0.16 12.38 ZEETIJDINGEN. Van 26 tot en met 27 Aug. Van 26 O istsluizeri afgeschut afgeschut. tot en met 27 Aug. wet-Jen langs tie alhier 28 binnenvaartuigen op- en 23 door de Weslsl. 13 op en 13 v J Nevena hct "adres is gevoegd een overzicht van den toestand der vereeniging, van af de oprichiing, bcneven* een programma met begrooting voor den nieuwen cursus, alsmede de stattm n der vereeniging. T r iqoq Hit dit overzicht blijkt dat de vereeniging op 1 Juli werd opgericht met 2 4 leden en op 31 Dec. van dat jaar 29 leden en 49 donateurs telde. Nadat in 1895 de noodige fondsen als eerste hypotheek vvireh toegezegd, kon men overgaan tot een reeds vroeger gekoesterden wensch, de stichting van een eigen gebouw, voor bet houden van bijeenkomsten enz. 20 Maart van dat jaar werd de eerste steen gelegd en 10 Juni d a. v. feeste- lijk geopend. ilet was 9,5 M. X 7,5 M. groot. In Januari 1898 werd op eene vergadering van leden be- slpten tot bet geven van vakonderwijs aan kinderen van leden en donateurs der vereeniging. Ter bestrijding der kosten, voor het geven van dat onderwijs en het aanschaft'en van leermiddelen, zou van de door de ledeo en donateurs te betalen contribute f 1 's jaars worden bestemd, terwijl door de vereeniging voor verlichting en verwarming werd gezorgd. Men kon echier slechts f 3,50 a weeks aan den aan te stellen onderwijzer toekennen en 't was niet gemakke lijk voor dat bedrag ten geschikt onderwijzer te vindentoch slaagde men daarin en werd benoemd de heer J. Bierle, onderwijzer met booldakte, aan eene der openbare schden alhier. De enrsus werd op 21 Febr. van dat jaar geopend met 8 leerlingen, waaraan 4 avonden per week elken avond ge- durende 2 uur, onderwijs werd gegeven, n.l. 4 uur in rekenen en de beginselen der meetkunde en 4 uur in handteekenen; deze curs us eindigde op 't laatst van April. In November van dat jaar werd een nieuwen cursus aan- ge van gen met 24 leerlingen, waarbij al spoedig bleek, zoo we! door het aantal leerlingen, aU nit hunne ontwikkeling. dat deze cursus voor Ter Neuzen volstrekt geen ovcrtolligc weelde was, maar eene inficbting die in eene dringende behoefte voorzag. Daardoor aatigemoedigd besloot de vereeniging eind des jaars ook onderwijs te doen geven in ambachtsteekenen. De heer L. de Bruijne, bouwkundige alhier, die zich beieid verklaarde dat onderwijs te willen geven voor een gelijke veriroeding als de beer Bierle, werd tot onderwijzer benoemd. Op 3 Jan. van 1899 werd met dat onderwijs aangevangen, 4 avonden per week, elken avond 2 uren, met 4 leerlingen, uit den amleren cursus. Op 15 October van dat jaar werden de lessen aangevangen met 32 leerlingen voor rekenen enz. en 7 voor bet ambachts- teekenen. Deze cursus eindigde 15 Maart 1900. Ondertu9hChen was eene commissie van 3 personen ingesteld, teneinde toezieht te houden op het onderwijs. De lessen werden in dat najaar begonnen met 23 leerlingen voor den reken- en 11 voor den teekencursus, dcch rnoest men ook uog 5 leerlingen wegens plaatsgebrek afwijzen. 1 let ledeutal der vereeniging was inmiddels gedurig toe- genomen en bedroeg op 31 Dec. 66 leden en 63 donateurs. En daar bet aantal leerlingen toenon end was, trachtte het bestu ir om het noodige kapitaal te krijgen voor vergrooting van het gebouw, opdat meerdere leerlingen plants zouden kunnen vinden en dit ook voor andere doeleinden, b. v. algemeene vergaderingen en uitvoeringen der zangafdeeling, beter zou voldoen. In Febr. van 1901 werd het geld, noodig voor vergrooting, toegezegd, en hct werk dat jaar uitgevoerd. De kosten van verbouw bedr^egen f 1450 en daardoor werd een gebouw verkregen van 7,5 X 17 M., benevens bergplaatseu, kleed- kamer, enz. Men kon toen met October de zich aangevende leerlingen, n. 1. 27 voor bet rekenen en 16 voor vakteekenen alien plaatsen. Eind des jaars telde de vereeniging 78 leden en 77 donateurs. Door het steeds toeuemend getal leerlingen was door de onderwijzers tijdens den cursus 1901/02 bij het bestuur reeds aangedrongen op vermeerdering van onderwijzend personeel, daar het aantal leerlingen te groot werd om met succes te onderwijzen, ook werd gevraagd uitbreiding der leermiddelen. Hoezeer ook van de noodzakelijkheid overtuigd, kon het bestuur door gemis aan fondsen daaraan niet voldoen. Intusschen gaven zich Sept. 1902 aan voor rekenen enz 32 en voor vakteekenen 23, van de eerste werden 4 en van de laatste 3 afgewezen, welke laatste ingedeeld werden bij den rekencursus. Thans kwam het gemis aan onderwijzend personeel nog n.eer uit. 't Is zelfs ongewenscht om met zoo'n groot getal leerlingen van verschillende leerjaren voort te gaan, daar het onderwijs er door zou moeten gaan lijden. Met 't oog daarop is de vereeniging, wil zij op den inge- slagen weg voortgaan, genoodzaakt twee onderwijzers meer aan te stellen, terwijl dan ook de cursus in 3 klassen zou kunnen verdeeld worden, wat aan het onderwijs zou ten gocde komen. In beginsel werd daartoe besloten. Zoowel uit het toeneinend aantal leden en donateurs als dat der leerlingen, blijkt dat het reeds gegeven onderwijs voor Ter Neuzen in eene dringende behoefte voorziet en op eene goede wijze wordt verstrekt. Op 31 Dec. 1902 telde de vereeniging 91 leden en 83 donateurs. Van de 82 leerlingen in rekenen enz waarinede de cursus in Maart 1908 werd beeindigd, werden 14 opgeleid voor timmerman, 8 voor metselaar, 3 voor smid, 2 voor loodgieter, terwijl de overige 5 nog geen bepaald vak gekozen hadden, van de 20 leerlingen in vakteekennn werden 11 opgeleid voor liuimerman, 1 voor meubelmaker, 6 voor metselaar, 1 voor smid en had 1 nog geen bepaald vak gekozen. Blijken9 het door de commissie van toezieht, bestaande uit de heeren M. Eijke, A. 11. Donze en J. de Zeeuw, overgelegd programme, is het voornemen gedurende den a s. cursus te onderwijzen in de 1* klasserrkenen en meetkunde, Nederlandsche taal, handteekenen naar de natuur en plaatwerken, lijnteekenen in de 2e klasserekenen en meetkunde, Nederlandsche taal, materialenkennis, vormteekeningen (oefeningen in lijn en kleur), vakteekenen in de 3e klasserekenen en meetkunde, materialenkennis, ▼ormteekenen, vakteekenen. Elk der klassen heeft 10 lesuren 's weeks. REKENING en VERANTWOORDING over den cursus October 1902Maart 1903. Ontvangsten contribute van de ledenf 91, donateursn 83, schoolgeld van niet-ledeu 23,50 197,50 140,- Uitgaven salarissen, 2 X 20 wekeu h 3,50 leermiddelen (aanschaffen van mo- dellen voor 't vakteekenen) ,f 9,50 verwarming12, verlichting20, schoonhouden lokalen16, 197,50 BEGROOTING voor den cursus October 1903Maart 190 4. Ontvangsten contributie van de leden donateurs schoolgeld van niet-leden aangevraagde subsidie van het Rijk „deProvincie Gemeente 91,— 83.— 26,— 485, 160,— 125, 970,- Uitgaven salarissen, 24 weken h 30 uur m 720 uur k /l,-f 720, leermiddelen100, administrate, drukwerk en schrijfbehoefen 10, verwarmingSo. verlichting45, schoonhouden lokalen25,— De Voorzltter stelt nam ens het Dag. Best, voor het ver- zoek der vereeniging, om subsidie at te wijzen, op grond dat het eene deel van het door hare bemoeiingen gegeven onderwijs, het rekenen enz. evengoed kan worden genoten op de avondschool, voor het andere onderwijs is de gemeentc- bouwmecster de man en kunnen de leerlingen daarbij tereeht komen. Z. h. s. wordt het voorstel van het Dag. Best, aangenomen. 7. Verzoek van A. Visser tot over name van een weg. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van A. Visser, waterbouwkundig ainbtenaar te Ter Neuzen, waarin deze te kennen geclt dat het aanleggen der straat met riool, syphons, zinkputten enz. op de perceelen kadastranl bekend sectie C no. 3628 en 3254 tusschen de Nieuwediep- en Donze-Visser- straten, waarvoor hem bij beschikking van den Raad van 5 Juni 1902 vcrguuning werd verleend, is voltooid, en dat naar zijue meening bedoelde werken overeenkomstig de bouwverordening zijn uitgevoerd. Redenen waarom hij zich tot den Raad wendt met beleefd verzoek genoemde straat met ui'gevoerde werken naar de bcpalingen van art. 16 der bouwverordening in eigendom en onderhoud over te nemen. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor in deze te handelen overeenkomstig art. 16 der bouwverordening en het adres te stellen in handen der Commissie van Fabricage, otn de straat op te nemen en daarover rapport uit te brengen, tenzij de Raad cr de voovkeur aan geven mocht om voor die opneming eene commissie uit haar midden aan te wijzen. De heer Van den Hoek zou er geen bezwaar in zien om het onderzoek aan de Commissie van Fabricage op te dragen, en hij wil ook de opdracht accepteeren, maar wijst er op, dat het lid, de heer Visser, bij de zaak betrokken, terwijl ook de heer Van der Hooft, door zijn aftreden als raadslid, niet meer aan het onderzoek zal kunneo deelnemen. Hij acht hot daarom gewenscht dat nog een raadslid aan de Commissie wordt toegevoegd en dat de alsdan aangewezen personen optreden als commissie uit den Raad, Dit wordt door den Raad goedgevonden, waarna de Voorzitter den luer VVieland uimoodigt, aan de opneming der straat te willen deelnemen, onder opmerking dat hij ook vroeger reeds aan een zoodanig onderzoek heeft deelgenomen. Do heer Wieland kan zich dat niet herinneren. De heer Van den Iloek U hebt deelgemaakt van de commissie die o. m. over de Donze-Visserstraat rapport heeft uitgebracht. De heer Wieland O, en dat heb ik dan zeker zoo goed gedaan, dat men t mij weer wil opdragen Enfin, nu voor deze zaak zal ik 't aanneinen, maar verder wil ik niet in aanmerking komen, daar ik er de noodige kenni9 voor mis. Hierna wordt z. h. s. besloten het adres te stellen in handen der leden behoorende tot de Commissie van Fabricage, aange- vult met den heer Wieland, om daarover te rapporteeren en zoo inogelijk de overneming der straat door de gemeente goed te keuren. H. Verzoek van P. J. Sc/ieele, A. Visser en P. JVersluijs, tot overname eener straat achter de Kerkhojlaan. Door den Voorzitter woidt lezing gegeven van een adres van P. J. Scheele, koopman, A. Visser, waterbouwkundig aoibtenaar, P. J. Versluijs. winkelier, alien te Ter Neuzen, dat zij in onverdeclden eigendom bezitten de zoogenaamdc nieuwe straat achter de Kerkhofl.tan te Ter Neuzen, w arvan het zuidoostelijk hoekpunt aansluit aan het noordoostelijk hoekpunt van het kadastrale no. 309 der sectie D dat die straat indertijd is aangelegd om op de daarlangs gelegen gronden gebouwen te kunnen stichten of dit door derden bij eigendoms overdracht te laten doen dat die aanleg is gescliied met inachtneming van het^een te dien aanzien is voorgesehreven bij de artikels 13 en 14 van de bouwverordening dezer gemeente, na hare wijziging bij raadsbesluit van 23 Nov. 1898 dat thans de bestrating en rioleering van bovenbedoelde t>traat gehccl is bewerkstelligd en aungebracht, en dat zij alsnu gebruik maken van hetgeen te hunnen voordeele is bepaald bij art. 16 der bouwverordening. De Voorzitter stelt voor om ook in deze te handelen overeenkomstig art 16 der bouwverordening. De heer Wieland drukt zijn spijt uit dat het daar gelegen zijvleugeltje, loopende van die straat naar de Kerkhoflaan, er ook niet bij is; hij vreest dat men dat boeltje daar zoo zal laten liggen en dat er later bij de gemeente op aangedrongen zal worden om het in orde te maken. Hij noemt dit nu maar een halve zaak. De Voorzitter is het met dat gevoelen wel wat eens. De heer Versluijs Ik stel voor om de behandeling van het adres aan te houdende heer Visser is nu ook afwezig en deze weet er meer van dan ik, daar ik er mij in den laatsteu tijd niet mee bezig gehouden heb. Deze kan de zaak dan nader toelichten. De Voorziiter vindt aanhouding goed hij kan ook niet zeggen, dat do zaak hem erg bevalt. Met de straat die het zooeven gold, is het heel wat anders. De heer Wieland Dat maakt een groot verschilvoor die aanleg mag wel heel Ter Neuzen dankbaar zijn. Z. h. s. wordt tot aanhouding besloten. 9. Verzoek van wed. A. P. Verdonkom grond in erfpachl. De Voorzitter geeft lezing van een adres van mej. wed. A. F. Verdonk, verzoekende haar een gedeelte gemeentegrond, groot ongeveer 43 c. a., kada-itraal sectie C 3395, dat zij voor den tijd van 29 jaar in huur heeft bezeten, doch waarvan de termijn is geeindigd, met een gedeelte van het perccel kadastraal sectie C 3*95, groot ongeveer 13 c. a., dat zij gaarne in gebruik zou willen houden, in erfpacht, in plants van in huur te willen afstaan. De Voorziiter stelt voor het verzoek in te willigen en de grond in erfpacht uit te geven, tegen een prijs van 8 cent per M2. De heer Van den Hoek merkt op, dat de prijs daar aan den voorkant 10 cent en achter het liuis 8 cent per M2. bedraagt. Hij meent evcnwel dat men zoover nog uiet is, daar eerst zou moeten gepubliceerd worden het voornemen om den grond aan den publieken dienst te onttrekken. De Voorzitter acht dit niet noodig, daar de grond tot hiertoe reeds in huur is bezeten en dus niet voor den publieken dienst bestemd. Enkele leden declen dat gevoelen, ook de heer Van den Hoek stemt zulks toe. Ten slotte wordt z. h. s. besloten de gevraagde grond in erfpacht uit tc geven, tegen denzelfden prijs, die betaald wordt voor het naastgelegen, onlangs aan den heer Van der Hooft in erfpacht gegeven pcrceel. 10. Verzoek van J. Lijbaart om ontslag als lid van het Burgerlijk Annbestuur en aanbeveling van twee personen door dat bestuur. De Voorzitter geeft lezing van een schrijven van Jb Lijbaart, molenaar, welke, wegens zijnen ziekelijken toestand, verzoekt hem ontslag te willen verleenen als lid van het Burgerlijk Annbestuur. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor het ge vraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door den heer Lijbaart gedurende spreker weet niet hoeveel een groot aantal jaren der gemeente als zoodanig bewezen. De heer Wieland merkt op dat iemand die deze functie zoo'n groot santal jaren waarneemt, bepaald wel dubbele dank verdient. Z. h. s. wordt het voorstel van het Dag. Best, aangenomen. Vervolgens deelt de Voorzitter medt een schrijven van het Burgerlijk Annbestuur, waarbij ter vervulling dezcr vacature worden aanbevolen Adr. Kooman en Ji> Nijssen. Tot stemming wordt overgegaau waarvan de uitslag is, dat wordt benoemd de heer Koon an, met 6 stemmen de he.r Nijssen verkreeg 3 stemmen. It. Verzoek van G. J-urrij om eervol ontslag als hoojd van school C. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van den heer G. Jurrij, hoofd van school C, welke, wegens zij ne benoeming tot hoofd van een school te Vlissingeu, tegen I October ontslag verzoekt uit zijne betrekking. Hij betuigt zijn dank voor den steun en de welwillcndheid, welke hij meermalen van den raad heeft inogen ondervinden. De Voorzitter stelt namens het Dag Best voor het ge vraagde ontslag te verleenen tegen 1 November a. s. De* heer Dens 1 October is ook wel wat kort. De heer Van den Hoek De heer Jurrij erkent dat ook zelf in een ander schrijven, maar noemde 1 Oct.. omdat ook het gemeentebe9tuur van Vlissingen die datum noemde. Z. h. s. wordt het voorstel van het Dag. Best, aangenomen 1 2. Verzoek van P. II. Wieckhorst tot plant sing van ram en. Door den Voorzitter wordt lezing gegeven van een schrijven van P. II. Wieckhorst, waarin deze te kennen geeft, de ranm- kozijnen uit zijn nieuw verbouwd achterhuH, staande aan de Dijkstraat, 0,75 M. boven den vloer wenscht te plaatsen. De ramen uit bovengenoemde kozijnen wenscht hij tc beglazen met matglas van 1| dikte, benevens de raamkozijnen aan buitenzijde te verzekeren met ijzeren tralien. Ten vervolge op genoemd adres in een nader verzoek van Wieckhorst ingekomen, om de ramen zijner bovenverdieping op pi. m. 0,80 M. boven den vloer der vcrdieping te mogen plaatsen, daar in het eerste adres alleen bedoeld waren de ramen der benedenverdieping. Het beglazen en met ijzeren spijlen voorzien heeft ook beirekking op de ramen der boven verdieping. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor, de ge vraagde veigunning te verleenen, onder voowaarde, dat adressant eene jaarlijksche retributie van 2 betaalde. Hij heeft van de gemeente toestemming noodig, omd.it de ramen uitzien op het aan haar behoorend achter die woning liggend gangetje. Het voorstel van het Dag. Best, wordt z. h. s. aangenomen. Verzoek van A. van Ooerbeeke tot bestrating. De Voorzitter geeft lezing van een adres van A. van Overbeeke, wonende Wesikolkstraat. E. no. 49. dat het voor zijn winkelraam onbestraat is dat het bij regenachtig weer op dat punt zeer slijkerig kan zijn. dat zulks niet bovortferlijk is aan de nctheid van de straat en de stoep dat zulks ongemak veroorzaakt aan bezoekers van zijn winkel. redenen waarom hij vtiendelijk verzoekt, dat gedeelte te laten bestraten. De Voorzitter stelt voor om dit adres te renvoyeeren naar Burg, en Weth. De heer Wieland: Hoe wordt bij andere dergelijke zaken gehandeld De Voorzitter: Do verzoeken Worden in den regel toege- staan, maar de toestand moet toch eerst onderzocht worden. De heer Van den Hoek Het uitvoeren der bestrating behoort bij Burg, en Weth., maar de Raad moet er de gelden voor toestaan. Er zijn eehter nog meer dergelijke verzoeken aanhangig, die dus oudere rechten hebben. De Voorzitter stelt alsnu voor het adres te stellen in handen van Burg, en Weth. om te trachten daarin te gelegener tijd te voorzien. Aldu3 wordt z. h. s. besloten. 41 Verzoek van F. Dekker om onlhejfing van erfpacht. De Voorzitter geeft lezing van een adres van F. Dekker, welke verzoekt een gedeelte gemeentegrond, groot 6 4 c.A., sectie C no. 1677, dat door hein bij onderhandsche acte, dd. 24 April 1877, in erfpacht werd verkregen, onder voor- waarde over dien grond tot geen ander einde te beschikken dan tot uitweg of toegang naar zijne landerijen,wel te willen overnemen en het erfpachtscontract als geeindigd te verklaren, daar die uitweg, tengevolge der op die landerijen aangelegde straat, voor hem geenerlei waarde meer heeft. De heer Wieland heeft er niets op tegen om het verzoek in te willigen, maar vraagt of adressant nu van dien grond geen gebruik meer maakt. Spreker is van meening dat hij nu eene heining heeft laten zetten en daarin eene deur is, waarlangs Dekker toch op dat terrein komt. De heer Van den Hoek D.iar kan ook geen bezwaar tegen zijn, want dat door Dekker in erfpacht bezeten wordend terrein, wordt door het aanleggen der verbiudingsstraat open- bare straat; daar mag iedereen op komen. Verschillende leden achten de zaak niet duidelijk en wen chen deze aan te houden, voor nader onderzoek. Daartoe wordt z. h. s. besloten. Aangehouden voorstel- Grenu tot wijziging der verorde- ning op de publieke plaatsen. De Voorzitter deelt mede dat Burg, en Weth. omtrent deze wijziging nog niet tot eene oplossing zij d kunnen komen en geeft daarom in overweging het voorstel nog aan te houden. De heer De Feijter vraagt of de heer Grenu niet genegen zou zijn om zijn voorstel, ten doel hebbende het luidroepen tegen te gaan, in te trekken, hij kan niet inzien dat die colporteur zooYecl kwaad heeft gedaan, door te roepen stemt geen anti De heer Grenu merkfc op dat hij het voorstel tot beteugeling van het op die wijze colporteeren, niet deed alleen met het oog op wat die persoon in de verkiezingsdagen heeft geroepen dat raadsleden worden beleedigd laat hij uog daar. niaar ook hoogere autoriteiten staan aan die beleedigingen bloot, terwijl vele menschen somtijds worden gekweUt. Spreker neemt genoegen met uitslel van behandeling, maar deelt nog mede, dat hem is gebleken, dut te Nijmegen op eene dergelijke bepaling als is voorgesteld, zwaar gestraft is. IG. De Voorzitter deelt mede een ingekomen schrijven van de onderwijzers Van der Peijl en De Kraker, waarbij zij den Raad dank zeggen voor de verhooging hunner jaarweddo. Aangenomen voor kennisgeving. 17Voorstel tot aanvrage van het Departement van Oorlog, om de weg over de dijkskruin van af den Smidswal tot aan het Zuidelijk uiteinde van den berm der rechter face van bastion no. 2 in onderhoudverharding en verlichting te ver- krijgen en te bestemnien als publieke weg. De Voorzitter doet mededeeling van een schrijven van den kapitein, eerstaamvezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom, in wiens handen door den Minister van Oorlog is gesteld het volgende tot Z. Exe. gerichte adres der »Afdeeling Ter Neuzen" van de schippersvereeniging -Schuttevaer". dat het pad, ltidende van af de Smidswal achterom de werf, langs de geraeentehaven, naar het steiger aan bastion no. 2, in onderhoud bij de genie, in onbegaanbaren toestand verkeert, daar het bij eenigen regen aanstonds modderig en zeer glibberig is, als zijnde niet verhard dat die toestand, vooral bij duisternis, ook door gemis van verlichting, zeer veel gevaar oplevert^ omdat de voetganger bij den minsten misstap van den smallen dijk dreigt te tui- inelen dat dit groot ongerief oplevert voor de aan voornoemd •teiger met hunne schepen gemeerd liggende schippers of hen, die hen moeten bezoeken redenen waarom wij Uwe Excellence beleefd doch dringend verzoeken in dezen onvoldoenden toestand te willen voorzien, door verbetering van het pad en het aan brengen van ver lichting. De kapitein, eerstaanwezend-ingenienr schrijft: Dienaangaande zij in de eerste plaats opgemerkt, dat alleen het gedeelte van den bcdoelden toegangsweg tusschen den Smidswal en het rechter (zuidelijk) uiteinde van den berm der rechter face van bastion 2 in beheer is bij het Departement van Oorlog, zijnde de genoemde berm zelf met het daar be- neden gelegen talnd bij proccs-verbaal d.d. 30 October 1896 aan het Department van Waterstaat, Handel en Nijverheid in beheer in onderhoud e verged rage n, Eerstgenoemd gedeelte nu van den bedoelden toegangsweg vormt de kruin van den noordelijken leidijk van de stadshaven met aangelegen werf, welke dijk voor het Departement van Oorlog nagenog alleen waarde heeft als waUrkeeringaan de eischen waarvan hij in zijn tegenwoordigen staat (behoudens eenige gewenschte ophooging mettertijd) in voldoende mate voorziet, zoodat voor vermeld Departement geenerlei urgentie bestaat, noch tot verharding van de kruin, noch allerminst tot verlichting over te gaan. Een en ander zou slechts strekken ten gericve van de schippers en het verdere publiek, dat van de meerbedoelde kruin als verbindingsweg tusschen den vorengenoemden bij het Departement van Waterstaat in beheer zijnden berm van bastion 2 en den Smidswal gebruik maakt Nu r\jst evenwel bij mij twijfel of het publiek wel gerechtigd is deze kruin te betreden en of hel in het belang van den dijk teneinde het gevorderde profijl in stand te houden (vooral nadat de bovenbedoelde ophooging zal zijn gesehied) niet gewenscht zou zijn, den weg te zijner tijd voor het publiek verkeer al" te sluiten, waarbij ik er uwe aandacht op vestig, dat deze weg ook niet voorkomt op den ligger der openbare wegen in uwe gemeente. Mocht er daarcntegen van gemeentezijde prijs op worden gesteld dat de meerbedoelde dijkskruin als publieke weg worde aangemerkt eh gebezigd, dan zal m. i. van de zijde van het Departement van Oo log daar togen geen bezwaar bestaan, ind:en uwe gemeente zieh bij-hare aanvrage daartoe bereid verklare. de kruin op het vereischte peil (c q. na voorafgaunde ophooging ten la^te van genoemd Departement) en volgens het benoodigde profiel op hare kosten te onderhotulen, terwijl indien alsdan ook uwerzijds verharding van de kruin en verlichting daarlangs (mede op kosten der gemeente) in het belang van het publivk verkeer gewenscht toeschijnt, de noodige vergunning daartoe aan den Minister van Oorlog van gemeentewege mede zou kunnen worden aangevraagd. ZEd verzoekt ten slotte hem omtrent de voornemens van het gemcentebestuur in deze zaak. voor zooveel het Departe ment van Oorlog daarin betrokken is, in te lichten, teneiude daaroftitrent ZExc. den Minister te kunnen berichten. De Voorzitte\' stelt namens hct Dag Best voor te handelen overeenkomstig het schrijven van den kapitein, en die dijks kruin aan te vragen om deze, na verhooging door het Depar tement van Oorlog te be.stemmen voor publieke weg, en te verharden en verlichten. De heer Wieland acht verhooging onnoodig, integendeel, die kruin legt hooper dan het pad aan den steiger en dat is lastig voor de menschen die daar met wagentjes komen voor vervoer van garnalen enz. om tegen de lioogte op te komen. Als die kruin nog verlioog.l wordt, is het r,r>" moeilijker. Verzwaren was heel wat beter. T De Voorzitter: U moot in aanmerking nemen, dat de dijk niet verlaagd kan worden, daar het een watorkecrenden dijk is. De heer Van den Hoek Het is ook de bedoeling van Oorlog. om tevens den dijk te verzwaren. De heer Wieland neemt er dan genoegen mede. de ver harding en verlichting zal de gemeente zieh dan moeten ge- troosten. De heer Grenu is van meening dat men hicr voor ver harding wel met begrinding kan volstaan. De heer WielandEn de verlichting zal electrisch moeten zijn De Voorzitter weet thans niet te zeggen hoe dit zal moeten. De heer Van den Hoek merkt op, dat de electrische centrale er in elk geval voor moet zorgen. Dat is een latere kwestie. Do heer Wieland Als oorlog nu maar niet met voor ons onaannemelijke bezwaren komt. De heer Van den Iloek meent dat men in deze wel op goede medewerking van het Departement van Oorlog mag rekenen. Ilet voorstel van hct Dag. Best, wordt hierna z. h. s. aangenomen. l)e Voorzi ter sluit de vergadering Trekking van Maandag 21 Augustus. 3e klasse. le lijst. Nu. 885S 14132 1000. No. 2113 17002 18381 f 400. No 18551 r 200. No. 3444 3994 7574 9MB 12316 13128 100. No. 3717 4281 4401 4402 4488 4001 40>39 5214 5207 5278 5312 5331 7573 759i 7594 13928 16601 16669 45. Trekking van Dinsdag 25 Augustus. 3e klasse. 2e lijst. No. 2031 12468 UOO. No, 717 10486 1000, No. 405S 5495 17959 f 200. No. 1344 568S 6685 f 100. No. 4375 4389 4408 4418 4453 5307 7-512 7581 13911 13927 13931 16672 16691 16698 17774 45. Trekking van Woensdug 26 Augustus. 3e klasse 8e lijst. No. 8494 5000. No. 11726 2O0O. No 14446 f 1O00. No. 19157 19181 400. No. 32 f 200. No. 1569 2715 3927 8718 18141 19294 100, No. 4-283 4445 4455 4643 5191 f 216 5218 5294 5318 5340 5343 7531 7583 7608 7612 9151 9164 16565 17733 45. Datum.' VLAG. NAAM. M:l. Van en naar. Lading. Voor Ter Xeuzeni 26 Eng. s.s. Ann Webstor 2241 Londen stukg. idem Abbotsford 2979 Leith idem 27 idem Algethi 1551 Londen ledig Van Ter Veuien 26 Eng. s.s. River Lagan 2272 Londen stukg. 27 Duits. s.s. Denabola 4195 Amsterdam ledig Voor (■e.ut 26 Deen. s.s. Dana 2705 [St Petersb. vlas 27 Eng. s.s. Earaday 2523 New-Castle stukg. idem Sea Hound 3085 Londen idem Deen. s.s. Tiieiv.se 3773 Riga hout Eng. s.s. Truro 3366 Hull stukg. idem Hebble 2558 Goole idem Vnu Gent i •20 Duits. s.s. Johanna 3914 Burneiland ledig Eng. bark Carnmoneij 5675 Londen ballast Eng. s s. Ouse 2158 Goole stukg. 27 idem Sea Gull 2762 Londen idem Deen. s.s. Holland 2998 Boness ledig Duits. s.s. Anna Podeus 4193 New-Castle idem Deen. s.s. Agnete 3190 Mitliel idem idem prisia 4812 Sunderland idem Voor Selzaete 26 Eng. s.s Commercial 168 Caen teer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5