Twee kinderen verdronken. Brand te Boedapest. Eenige dagen geleden begaf zich te Waver- veen een werkman met een geweer naar het land. Bij het overspriDgen van een sloot viel hij, met het gevolg dat het geweer afging en de kogel hem in de zijde trof. Dadelijk werd geneeskundige holp voor den zwaar gewoude ingeroepen. Ze mocht evenwel niet baten en de man is aan de gevolgen overleden. Zondag liep op de Stadhouderskade te Amsterdam een man, die den wandelaars voor een prikje een gouden ring aanbood. Onder de wande laars, wie hij zijn goudwaren presenteerde, was ook een agent van politte.. die echter in burger- kleediug surveilleerde. Dezen stond het zaakje niet aan en gelastte den man rnede naar het bureau op het Leidsche Plein te gaan, waar aan het licht kwam, dat de door hem ten verkoop aangeboden ring niet van goud was. Bij onder- zoek bleek nog, dat de koopman in ,/gouden riugeu" nog een aantal waardelooze ringen in zijn bezit had, die in beslag zijn genomen. Men meldt uit Amsterdam, dat de 20jarige Lodewijk Claassm die zich met ougeveer f 100.000 aan effecten van zijn patroons de Jong en Latorff had verwijderd, door de politie te Keulen is aan- gehouden. De knaap schreef een brief aan zijn vader waarin groot berouw getooud en medege- deeld werd, dat alle effecten nog in zijn bezit zijn. De vader en een inspecteur van politie zijn gistereuavond afgereisd. Zij werden gistereu met den vluchteling terugverwacht. De brief aan den vader is geopend gevonden in de wachtkamer van 't bij-post-kautoor in de Hobbemastraat door een postbeambte die den brief aan de politie bezorgde. Vermotdelijk heeft de vader den britf verloreu. Jan verzocht vader om hulp en bijstand, aangezieu hij in grooten nood verkeerde en zich schaamde om terug te keeren. Op den dag van zijn verdwijnen leende hij van de echtgenoote van den patroou De Jong f 5 en van een vriend f 3. Toch naar de kermis. //Men kan er de kermis niet voor verzuimen", aldus redeneerde een vrouw uit de gemeente Hedikhuizen, die met 2 kinderen de kermis te Engelen ging bezoeken. Haar man haalde haar met een rijtuig af en moeder de vrouw stapte met twee kinderen in. Tehuis gekomen stapte zij met 8 kinderen uit. De familie was inmiddels rermeerderd. Maandagnamiddag is nabij Lunteren een verpleegde uit het Herstellingsoord voor Onder- wijzers door een trein van den Locaalspoorweg overreden en direct gedood. De ongelukkige was gehuwd en te Amsterdam woonachtig. Te Diesseu (N.-Br) liet een weduwe een rond- trekkend koopman in haar schuur slapen. Des morgeus gaf zij hem nog te eten. Toen hij vertrokken was, ontdekte de arme vrouw dat haar spaarduitjes, ougeveer f 300, ontvreemd waren. Een nog niet lang gehuwd vrouwtje, wonende in de buurt van den Singel te Amsterdam, wilde Zaterdagavond tegen half 12, trots het verbod der politieverordening, eenige kleedjes kloppen en begaf zich daarmee naar beueden, voorzien van een mattenklopper. Juist wilde zij gaan zondigen tegen de bevelen der overheid, toen de buitendeur door den wind dichtsloeg. Daar stond ze, blootsboofds, zonder sleutel, buiten de woniuggeen buren waren ihuis en evenmin haar man, die ambtshalve af- wezig was. Een politiagent nadert, ziet haar angstige houding en treedt onmiddellijk op. vHaha kleedjes geklopt?" z/Nee, meneer, beusch nietveel erger, ik kan niet in mijn woning". yHeusch niet geklopt, nou ja, dat zeggen ze allemaal, maar Hier kwam de mensch in den man der wet boven, toen hij zag dat het vrouwtje de tranen in de oogen stonden. Een inspecteur nadertin dien tijd natuurlijk vele nieuwsgierigen om het groepje. De inspecteur gelast den agent, een ladder te halen van den dichtsbijzijndeu politiepostmaar toen de ladder kwam, bleek zij te klein om het raam te bereiken. Alweer wist de inspecteur raad een agpnt werd, op de ladder staaude, door eenige behulpzame burgers opgetilt en zoo kon het raam bereikt worden. Nieuwe schrik. Het raam zat zeer vast en week uiet, ook uadat geruimen tijd beproefd was het te openen. Wat is echter bestand tegen een politiesabel Het raam werd met de sabei opengewrongen, de agent kiom binnen, ging de trap af, opende de deur van binnen en weidra was de juffrouw, hoewel erg zennwachtig, in hear huis, na bijna een uur zonder dak te zijn geweest. De heeren werden welbedankthaar man zou de onkosten wel betalen. Doorioopen Nieuwsgierizen af. Als een afdoend middel tegen veenmollen, wespen, mieren enz., wordt aanbevolen 's avonds even na zonsondergang in elk nest ongeveer 2 d.L. zwavelkoolstof te gieten en dan den grood dicht te trappen. Natuurlijk moet men eerst bij dag onderzoeken, waar de nesten zijn. Bij veen mollen steekt men een gat tot in het nest of de gang, die er heen ieidt en dil is gemakkelijk te zien aan pas verwelkende pianten. Wespen- en mierennesten hebben gaten. Aileen met een ge- sloten iantaarn mag men bijlichten, omdat zwavel koolstof even brandbaar is als ether. Ze wordt terstond gasvormig en verstikt de insecten tot in hun diepste schuilhoeken. De Tel. schrijft Langs de straat. In het naowe steegje is de dag stervende. Zwarte gaten zijn de donkere kamer- tjes. De menschen, vlak voor de ruiten in hun donkere kleeren, zijn een met den vallenden nacht. Achter een klein raam zie ik plots twee kinder- hauden in het late licht, magere, zwartgewerkte handjes, en langzaam glijden van het rechter- in het linker- vier kwartjes, even opblinkend in het donker. 't Loon van een heele week werken. Naast de kinderhanden de linker is nu krampachtig gesloten schiet uit het zwart een vrouwenarm vooruit, de hand open, de lange, spichtige vingera zenuwachtig en gebiedend grissend. De kiudervuist blijft gebald. Dit stille spel duurt enkele secouden. Dan grijpt een zware, ruwe hand om het polsje. Even later-stommelen uit het zwarte trapportaal een kerel en eeH wijf. In het licht der tapperij blijft hij staan en kijkt in zijn hand. Dan gaan zij naar binnen. Natte zomers. Naar aanleiding van den natten zomer van dit jaar, meldt men uit Pries- land aan de N. JR. C. In 1562 was het in Frieslard treurig gesteld. 't Was den geheelen zomer regen. De hooilanden stonden onder water, daarvan werd niets geoogst bijna; wat nog al binnen kwam was zoo slecht, dat het vee ziek werd en stierf. Groote veehouders hielden maar enkele runderen over. Tengevolge van den gei'soleerden toestand in die dagen werden de levensmiddelen zeer duur. De voorzom^r van 1606 was ook ongewoon vochtig. De lage landen leverden niets op. Bij deze ramp had men toen echter het voordeel, dat Spinola (Oorlog Spanje), die het oog op Fries- land had gericbt, wegens den drassigeu bodem van den aanval moest afzien. In 1682 werden, in Holland en Zeeland vooral, vele landen over- stroomd waarbij huizen, molens enz. werdeu ver- nield. Frieslaud leed door het vele regenwater. Het land liep deels onder en de oogst bedierf. Door de Staten van Friesland werd ter afwending van dit onheil en om verder Gods geDadigen zegen over het land af te bidden, in September een phchtige bededag gehouden, zegt een geschiedsehrij»tr. Het voorjaar van 1774 was zeer nat. Het water steeg tot zoo'n hoogte, dat men op vele plaatsen het vee niet kon bergen. In de lage strrken waren de bewouers geuoodzaakt op den zolder te wonen. De zomers van 1816 en 1817 waren zeer nat. De oogst was slecht. In het voorjaar van 1817 werden de levensmiddelen Z(er duur. Het voorjaar van 1818 was ook nog vochtig. Met 9 Mei werd het droogdaarop volgde een ongewoon droge en heete zomer. Ook was de opvolgende wiuter droog. Omstreeks Nieuwjaar waren vele sloten en grachten zonder water. Men moest op sommige plaatsen putten en slooten ver- diepen om drinkwater voor mensch en dier te krijgen. Te Munchen stierf twee jaar geleden een schatrijke renteuier, die zijn geheele vermogen aan zijn vrouw vermaakte. In buiteugewoon korten tijd had de weduwe dit vermogen te Monte Carlo en in andere speelholen verdobbeld. Zij dacht eerst san zelfmoord, maar kwam tot de slotsom dat zij beter eerst al haar onroerende goederen te gelde kon mabeii, om haar geluk nog eens te beproeven, en als laatste stuk werd zelfs het familiegraf met inbegrip van een mooi grafteeken voor 6000 mk. verkocht. Eenige dagen geleden werden de kisten, met de lijken van haren man en diens eerste vrouw, bij nacht overgebracht naar een eenvoudig graf op het armelniskerkhof. De 6000 mk. gingen natuurlijk te Monte Carlo den ouden weg op, zoodat de vroeger schatrijke vrouw thans straatarm is. Een vijand van de tabak. Een der mede- firmanten van Taylor in Bathey stelde den arbeiders in zijne tabaksfahriek voor aan ieder van hen 20 Mark uit te betalen, als zij een jaar lang niet rookten. Tevens verspreidde hij een brochure over de schade- lijkheid van het rooken. De ruim duizend arbeiders hielden dit in den beginne bijna alien vol, maar ten slotte bleef slechts 25 zich aan de belofte houdeu. Zoo kostte dezen vijand van de tabak zijn besluit reeds meer dan veertienduizend mark. De Croix vertelt, dat 14 onderofficieren van bet 157,te regiment infanterie te Lyon zijn gevangen genomen op een beschuldiging van knoeierijen. Ten gevolge der stortregens Zondagmiddag te Parijs gevallen, zijn eene groote menigte kelders, kelderkeukens en zelfs benedenverdiepingen onder water geloopeu. Te Aubervilliers staat het heele kwartier, Gourneuve genaamd, onder water. In sommige straten staat het water meer dan een meter hoog. De paniek was groot oDder de inwoners. De 10" wijk werd het ergste beproefd. Op de Quai de Jemappes is de steenweg op eene breedte van 7 meter ingezakt. Al de strateD van die wijk staan onder water. De brandweer van het Chateau d'Eau en van het Chateau Laudon haddeu bijzonder veel werk in de rue de Marseille en rue de Lancry. De 5e, 11®, 13® en 17° wijken hebben ook veel van de overstrooming geleden. Op sommige plaatsen had men geen licht. De telegraphische en telephonische communica- ties werden gedurende een deel van den avond onderbroken. In het station der Chapelle werd de treinbe- weging een oogenblik geschorst door de over strooming. De reizigers, van Menilmontant komende moesten aan de Gare de l'Est afstappen. Een eigenaardige premie biedt een Lon- densch weekblad, dat vooral door dames wordt gelezeD, zijn lezeresseu aan, nl. een huwelijk met een der redacteurs, een knap en aangenaam jong- mensch. De misses" bleken hier zeer mede in- genomen, althans er kwamen over de 3000 ad- haesiebetuigingen inDe //premie" verklaarde toen zeer verheugd te zijn, dat hij zoovele aan- bidsters teldehij zou de dames nu een voor een intervieweu en daarna zijne keus bepalen. Een ware cycloou heeft het departement van Lot-et-Garonne in Frankrijk geteisterd. Een hagel- bui heeft den geheelen oogst vernieldboomeu werden ontworteld, huizen omvergeworpen, wijn- gaarden en tabaksaanpiautingen door den wervelwiud veruietigd. En zoo onstuimig hagelde het, dat vele kinderen ernstige wonden kregeru Toen het ten slotte wat kalmer werd lag de hagel een meter hoog op den grond. Achthonderd ratelslaDgen hebben het dorp Highland Fling (V. S. in rep en roer gebracht. Zij waren, in een groote kooi opgesloten, in dit dorp aangekomen en zouden over een half uur naar Altona (V. S.) vertrekken, toen er, men weet niet hoe, een opening in de kooi kwam en de reptielen hun vrijheid hernamen. De meeste sloegen den weg in r.aar de omliggende bosschen, doch een honderd of twee bleven in het dorp rondkruipen, zoodat niemand het waagde zijn woning te verlaten. Militie moest te hulp worden geroepen om de dieren te dooden. Te Keulen is dezer dagen een vrouw tot een dag gevangenisstraf veroordeeld wegens valsch- heid in geschrifte. Zij had, als bruid, op hare geboorte-akte het jaar 1866 veranderd in 1869, uit vrees, dat haar bruidegom haar auders te oud zou vinden. De rechters namen verzachtende omstandigheden in aanmerking en verklaarden zich bereid een verzoek om gratie te ondersteunen. Twee motorfietsrijdere, die per tandem door het bosch van Saint-Hubert kwamen, werden verrast door het verschijnen van twee herten, welke de baan over wilden steken. Maar de diereu schrikten en vluchtten den weg op, in dezelfde richting als de fietsers. Het eene dier slaagde er iD, den motor vooruit te loopeu en te vluchten, doch de rijders, die ook hunne snelhtid vergrootten, snedeu het andere dier den weg af en beletteu het, hen vooruit te komen. Verscheidene minuteu duurde de razende wed- loop, tot eeasklaps het hert eeu geweldigen sprong nam over de wielrijders heen, eenige centimeters boven hunne hoofden, voor hen op den grond ueerkwam en verdween. Aldus te lezeu in een Belgisch blad. Een kleptomaan of iemand die nooit genoeg heeft is een man te Leipzig, die, meermaleu mil- lionair, wegens meineed tot 6 jaar tuchthuisstraf is veroordeeld. Verder heeft hij zich nog te verautwoorden wegens bedrog en diefstal De millionair had namelijk, bij het uittellen van eeu koopsom, van de schrijftafel van een advocaat een biljet van duizend mark gestolen. In een New-Yorksch gasthuis is een stoker van den viaduct-spoorweg in Brooklyn binnen- gebracht, welke mau al verscheidene malen be proefd had, om zich van kaul te maken en nu nog ligt te soebatten om gedood te mogen worden. De man had de gewoonte, om 400 sigaretten op een dag te smoken. De geneesheereu zeggen dat hij aan de gevolgen van deze buitensporigheden zal bezwijkeu. De ongelukkige is pas 21 jaar en is al als jongen beginnen te rooken. Uit Innsbruck wordt alweer van twee berg- ongelukken melding gemaakt. De Amtsrichter Alois Riodisch uit Munchen en de assessor Jozef Schuster uit Steinach, in Beieren, bestegen met een gids de westelijke Cima Ombretta van uit het Grodenthal. Over den Bernaiegletscher wilden zij terugkeeren. Sneeuwstormen beletteu hun een vluchlhuis te bereiken, zoodat ze onder een uit- stekeuden rots den nacht moesten doorbrengen. Toen zij 's morgeus verder wilden gaan, kreeg Schuster hartkrampen, en voor de gids hulp had kunnen krijgen, stierf hij. De Berlijusche scheikundige Danis bestepg met een gids den Zimbatop in Vorarlberg. Bij den terugtocht kreeg hij eeu hartverlamming en stierf. De gids verdwaalde en in de sneeuw bevroren hem hauden en voeten. POLITIE. Op het politieburean alhier is als gevonden gedeponeerd een halsketting. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Naar het Hbl. v. Antwerpen meldt, is de Hollandsche tjalk Broedertrouw Maandagnacbt, op de Schelde voor Antwerpen gezonken, waarbij al de opvarenden te water raakten en twee kinderen verdronken. De tjalk werd bewoond door schipper Lenaerd Nouwen, 32 jaar, zijne vrouw, geboren Baelen, dezer zuster, vier kin deren en een knecht, alien thuis hoorende te Ambachts, gemeente Hazerswoude. Tegen half- een kwam de Oostenrijksche stoomboot Dune, kapitein Merlabo, van Fiume via Lissabon, voor de stad aan en zwaaide, om het dok in te gaan. Of het schip zijn zwaai nu te groot heeft ge nomen, of wel door eene andere oorzaak, de Duna kwam met het achterschip tegen de tjalk en toen tegen de sleepboot. Oogenblikkelijk snelden al de schippers van de nabijliggende schepen, door het gekraak wakker geworden, met hunne gezinnen naar boven. De tjalk was geheel verbrijzeld en dreef weg, om aan de St. Michielskaai schielijk, met den kop vooruit, geheel in de diepte te ver dwijnen. In het eerste oogenblik na de botsing had de zuster der vrouw met een kind van drie weken in den arm kunnen overspringen op een lichter, die nevens hen lag. Doch al de andere opvarenden der tjalkde schipper met zijne vrouw, drie kinderen en de knecht, raakten te water. De schipper had twee kinderen in den arm en zijne vrouw met een kind in den arm, hadden zich kunnen vastklemmen aan eene ton. Zoo dreven zij een heel eind verder, doch ten laatste begaven hun de krachten en twee kinderen verdwenen tusschen hunne armen uit. De sleepboot President Vergote XIV was aanstonds naar hen op zoek gegaan en kon den schipper, de vrouw en een meisje van vijf jaar aan boord halen. Die laatste was reeds als verstikt en gaf geen teeken van leven meer. De moeder kon geen enkel woord uitbrengen en viel ten laatste ook in bezwijming. Door de goede zorgen aan boord van de sleepboot heeft men het meisje terug tot het leven kunnen roepen. Beiden zijn naar het Stuivenberg- gasthuis overgebracht en de beste zorgen worden nog aangewend voor het meisje. De moeder is geheel buiten gevaar. De verdronken kinderen heeten Jan Petrus Nouwen, 4 jaar en Jan Abraham Nouwen, 2 jaar, beiden geboren te Rotterdam. Hun lijken zijn nog niet opgevischt. De knecht, die eveneens te water was, heeft zich kunnen redden op een luik van de gezonken tjalk. Een hevige brand heeft Dinsdag gewoed in de magazijnen van Goldberg. Het personeel, dat zijn werk had in de atdeelingen gelijkvloers en dus dicht bij den uitgang was, kon gered worden, maar een groot deel der overige be- dienden kwam om. Deze ernstige ramp moet weer ontstaan zijn door kortsluiting in de electrische geleiding. Weidra tastten de vlammen een bergplaats van patronen aan, die ontploften, en nu breidde bet vuur zich binnen een kwartier over het geheele gebouw. Uit de drie onderste verdiepingen konden alle bewoners bijtijds gered worden, maar op de vierde verdieping bleven omstreeks 40 menschen die niet weg konden komen, en die de aandacht op zich vestigden door sloelen uit de vensters te werpen. Tengevolge van een vergissing was aan de brandweer slechts een binnen brand je gemeld, zoodat reddingsmaterieel niet gauw genoeg bij de hand was. De reddingszeilen, uit een na- burigen volksschouwburg gehaald, bleken veel te klein te zijn, bovendien kon men niet dicht genoeg bij het brandende huis komen, en de meesten die den sprong uit het venster waagden vielen dood of werden zwaar gewond. Een vrouw wierp haar twee kinderen naar beneden, zij vielen naast het doek te pletter zijzelf bleef boven en verbrandde. Twee zusters sprongen tegelijk naar beneden. De eene sloeg met haar hoofd tegen een balkon en viel dood neer, de andere werd zwaar gewond. Eenige menschen die naar beneden sprongen, kwamen in het brandende houtwerk naast het huis terecht. Een man die in het zeil werd opgevangen, maar zijn kinderen boven gelaten had, werd krankzinnig. Eeu brandweerman sprong met twee kinderen in het zeil, alle drie kwamen er ongedeerd af. De officier van de brandweer Taussig, die het reddingswerk in het huis leidde, is omgekomen. Toen de vlammen reeds tot de vierde verdieping gekomen waren, zag men daarboven nog wanhopige vrouwen staan, die niet naar beneden durfden springen. Het vuur tastte ook een belendend gebouw aan, maar tegen een uur 's nachts was men er in geslaagd, de uitbreiding van den brand te beperken. De politie heeft 13 lijken gevonden van be- dienden, die uit de ramen zijn gesprongen Ifj menschen zijn gewond, onder wie 3 ernstig 40 of 50 bedienden moeten in de vlammen zijn omgekomen. Onder de dooden zijn ook de vrouw en de dochter van den eigenaar van het ver- brande magazijn. De schade wordt op 4 millioen kronen ge- raamd een groot deel is door verzekering gedekt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3