A I g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4423. Donderdag 27 Augustus 1903. 43e Jaargang. Straatverlichting ZAAMSLAG. FEUILLETON. SIGN0RA STELLA. Binnenland ABONNEMENT: Inzending van advertentien vdor 3 uren op den dag der uitgave. Vrijdag 4 September a. s. De opstand in Macedonie. Servie. Duitschland. Rusland. JAPAN. TEB SEIIZESSCHE COIIRAJVT. Per drie maatiden binnen Ter Neuzen 1,Pranco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. Bit blart verscltijnt MaanJag-, Woensdag- en Vrijtlagavond, nitgezonrierrt op FVestrtagen, bij de Firms P. J. VA1 BE MIMIK (eTerleuien Sollicitanten voor beambte bij de straatverlichting worden uitgenoodigd zich ter plaatsing op de sollicitatielijst ter secretarie aan te melden VOOP De jaarwedden bedragen voor de hoofdkom f 150,en voor elk der gehuchten Othene, het Zaamslagsche Veer en Reuzenhoek f 20, Alle benoodigdheden voor de verlichting zijn voor rekening der gemeente. Nadere inlichtingen verschaft de Burgemeester. Zaamslag, 25 Augustus 1903. Burgemeester en Wethouders, WORTMAN, Voorzitter. K. DE KRAKER, Wethouder, Teekenen voor het karakter van den opstand in Macedonie is wel, dat de Porte, dietotdusver niets dan geruststellende berichten daaromtrent mededeelde, nu eindelijk openhartig erkent, dat de toestand ernstig is, een bekentenis, waartoe zij is gedwongen door het openbaar worden van het feit, dat de opstand thans ook geproclameerd is voor het geheele vilajet Adrianopel, waar hij zich met onrustbareude snelheid uitbreidt. Van Turkscbe zijde is op deze proclamatie onmiddellijk geantwoord met een bevel tot mobilisatie van nieuwe troepen. In het geheel zijn tot dusver 34 bataljons infauterie, 30 escadrons cavalerie en 57 batterijen veldartillerie naar Adrianopel gezonden en twee divisies worden uit- gerust, om er eveneens heen te gaan. Zelfs tot in de streek van Inadia, aan de kust van de Zwarte Zee, waar het nu ternggeroepen Russische eskader eenige dagen met demonstratieve bedoelingen gekruist heeft, treden de opstandelingen- benden op. Te Kawak, aan den ingang van den Bosporus, bevindt zich een kamp van 880 vluchte- lingen, van wie meer dan een tieude Christenen zijn, gedeeltelijk Griekeu. Het zijn manneu, vrouwen en kinderen uit Inadia en de omgeving, die gevlucht zijn uit vrees voor de gewelddaden der op- sUndelingen. Dezen - deden een aanval op Inadia op het oogenblik, dat het oogenblik, dat het Russische eskader in de nabijheid kwam kruisen. De Russische oorlogschepen gaven het was avond elkaar seinen met zoeklichten. Aan land werd dit verkterdelijk opgevat als een teeken, dat de Vrij bewerkt door AMO. 36) Achille ging ook werkelijk, maar bet hielp niets. Zooals Mr. Howard werd geweerd, ging het ook met de aanzienlijken uit den omtrek, die kwamen om een beleefdheidsbezoek aan den nieuwen lord te brengen. Zij werden alien afgescheept met de boodschap, dat mylords gezondheid niet toeliet bezoeken te ontvangen. Zij lieten dan hun visite- kaarije achter, doch ook deze beleefdheid werd niet beantwoord. Sommigen wareu wat stoutmoe- diger en zonden daarua nog eene uitnoodiging om te komen dineeren, doch hierop werd evenmin antwoord gezonden. De secretaris van mylord wist wel, dat hij den graaf daarmee toch tevergeefs zou lastig vallen, eu handelde maar, alsof men geen uitnoodiging had gezonden. De lieden in den omtrek werden op die manier diep beleedigd en trokken zich terug. Toen bond men in het fabrieksstadje Bumpton den strijd aan in de openbare bladen. De voornaamste krant, die in handeu was van radicalen, vestigde de aandacht op lord Asherton als een waardig vertegenwoordiger van de trotsche, opgeblazen aristocratie. De uitgever had stellig nooit den beklagens- waard'gen lord gezieu, die meer op een gebrek- lijdeuden arme geleek dan op een welgedaan edelman anders had hij nooit het woord #opge- Russen aanstalten maakten om te landen en de opstandelingen maakten van de verwarring onder de bevolking gebruik, om eenige dorpen in brand te steken. Drie gewonden werden naar het hospitaal te Inadia vervoerd. Onder de vluchtelingeu in het kamp te Kawak bevinden zich de gouverneur en een groot aantal overheidspersonen van Inadia. Een Bulgaarsche bende heeft een aanval gedaan op de Turksche stad Urgas en vele openbare ge- bouwen vernield met dynamiet. Een hevig ge- vecht volgde, waarin meer dan 200 dooden vielen. En alsof dat alles nog niet genoeg is, doen zich verschijnseleu voor, dat de Porte het in de naaste toekomst nog benauwder zal krijgen. In de eerste plaats komen uit Oud-Servie be richten, die mededeelen, dat, tengevolge van de vermindering der Turksche bezettingsmacht, waarvan een gedeelte naar Macedonie is gezonden, de agitatie onder de Albaneezen weer begint op te leven en in de tweede plaats dreigen nu moeielijkheden met Italic. De Italiaansche consul te Monastir is namelijk dezer dagen voor het consulaat door twee Turkscbe soldaten uitge- scholden voor //giaur." Twee Turksche officieren waren daarvan getuigeu, doch lieten de soldaten stil begaan. Onmiddellijk daarop heeft de Italiaansche gezant te Konstantinopel ernstige vertoogen gericht tot de Porte met de mededeeling, dat hij de Turksche Regeering verantwoordelijk stelt voor de gevolgen van eventueele incidenten, waarvau de consul de dupe rnocht worden. Daartegenover heeft Hussein Hilmi Pacha, de Turksche inspecteur-generaal te Monastir, zich ernstig beklaagd over den RussMchen consul te Uskiib, Mandelstam, die verlangd had, dat de wali hem Mandelstam persooulijk zou afhalen, voor de bijwoning van de terdoodbrenging van de twee gendarmes, die den consul Rost- kowsky hebben vermoord, welk verzoek door den wali was geweigerd. De correspondent van de //Zei" te Belgrado heeft een ouderhoud gehad met den heer Velko- vitch, die de betrekking van Minister van Finan- cieu bekleedde in Servie vddr de jongste crisis. Op de vraag, waarom hij ontslag had genomen, zei de oud-minister, dat hij er voor bedankte om lid te zijn van eene Regeering, die haar gezag niet wist te doen gelden. Sinds 11 Juni, zei de heer Velkovitch voorts, bestaat er in Servie eene partij, die hoewel tegenover niemand ver- blazeu" gebruikt. Het kranten-artikel beantwoordde aan het doel, het werd in de politieke bladen herhaald eu besproken. Onder al de afgewezen bezoekers was echter niemand zoo verontwaardigd als Mr. Gale, de advocaat. Gewapend met eenige huurceelen en andere belangrijke papieren, die de handteekening van lord Asherton behoefden, meldde hij zich op zekeren morgen op het kasteel aan. Shauker stond hem te woord en zei //Mylord ontvangt niemand, Mr. Gale. Niets ter wereld kan hem bewegen tot het ontvangen van bezoeken. Wan- neer door een aardbeving alle lainderijen in een afgrond verdwenen waren, zou hij u nog niet ontvangen om uw bericht aan te hooren." Mr. Gale was in eigen oogen een man van gewicht. Was hij niet de zaakwaarnemer van de Asherton-eigendommen Gingen zijne vrouw eu dochters niet om met de voornaamste burgers in den omtrek Hij rekende zich een man met veel iuvloedin werkelijkheid had hij juist weiuig iuvloed, doch daarom was het noodig, dat weinige breed uit te meten. Tegenover zijn ouderge- schikten was hij praalziek, ook nu deed hij zich hoog voor. z/Gekheid, ShankerLord Asherton wil geen bezoek ontvangen, alles goed en wel maar ik ben zijn zaakwaarnemer, mij zal hij dus niet afwijzen. Dat zou al te gek zijn. Ga mij maar dadelijk aandienen." Shauker krabde zich achter de ooren. »Mr. Gale, ik geloof, dat het best is, Achille er bij te roepen." //AchilleWie is Achille?" Mr. Gale wist heel goed, wie Achille was, antwoordelijkheid dragend, toch den grootsteu invloed heeft op den gang van zaken. En de regeering is niet bij machte zich daaraan te onttrekken. Het zijn de samenzweerders. Onder hen, die deel hebben genomen aan den bloednacht van 11 Juni, zijn verschillende officieren, die den toestand tot persoonlijk profijt trachten te ge- bruiken die onverpoosd intrigeeren en een staat in den staat vormen. Onder pressie van deze militaire coterie zijn verschilleude decreten der Regeering ingetrokken. Ik heb alles gedaan om aan dien toestand een einde te maken, doch ik ben er niet in geslaagd De verantwoordelijke redacteur van de Vorwiirts is gevangen gezet wegens majesteitschennis. Hij wordt nl. strafbaar geacht wegens het publiceeren van de artikels over het bouwen van een slot voor de keizerlijke familie op het eiland Pichelswerder, waarheen zij in tijd van nood zou kunnen vluchten. In waarheid was van bouwen geen sprake daar men den schrijver der artikelen niet terugvinden kon, werd de redacteur aan- sprakeiijk gesteld en in hechtenis genomen. Er hebben te Charkof nieuwe botsingen plaats gehad tusschen arbeiders en soldaten. Welke drama's daarbij weer zijn afgespeeld, verneemt men nietslechts een enkele maal is de echo van de worsteling wat sterker en dringen de jammer- klanken der slachtoffers van de Russische soldaten kogels of de knoetslagen der ruwe Kozakken door naar West-Europa. Maar wie de Russische met- hoden kent, kan eenigszins beseffen hoe het toe moet gaan bij de onderdrukking van een door de zwartste ellende eindelijk wildgeworden proletariaat. Een bericht uit Nikolajef, waar het nu ook al wekenlang spookt, geeft wel een enkele bizonder- he'.d12 stakers ziju hier doodgeschoten en 200 gewond. Men denke daarbij aan de cijfers van recente botsingen en ziet dan welk een slachting er onder den arbeidenden stand wordt aangericht. Als een bewijs hoe groot de opwinding is, moge dienen dat de stakers zich in den letterlijken zin des woords in de bajonetten der soldaten stortten een gemoedsstemming, die zich echter misschien voor een deel laat verklaren door de omstandigheid dat de overheid ondanks het groote garnizoen niet in staat bleek het entrepot voor sterke dranken te beschermen. Het werd door de menigte over- weldigd en geplunderd. I II IIIIII miBBBBaiBIHH maar zijne waardigheid in eigen oogen eischte, dat hij zich ontweteud voordeed. ,/De vertrouweling van mylord, die alles en alien hier op het kasteel regeert. Zonder hem wordt niets gedaan." »0, is hij de lijfknecht vroeg Mr. Gale, onmiddellijk het besluit nemende om Achille zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen. „Zeg hem, dat hij zonder verwyl hier komt, als het niet anders kan, en laat mij niet te lang wachten." Achille liet den advocaat niet lang wachten. Met een vriendelijk lachje kwam hij vlug aan- stappen, naderde Mr. Gale met een diepe buiging en begroette hem met ,/Goeden morgen, mijnheer." //Ik moet lord Asherton spreken," zei de advo caat op gebiedenden toon. vBreng mij spoedig naar zijne kamer en meld mij aan. Ik heb gewichtige papieren bij mij, die de handteekening van mylord behoeveu." En hij stapte in de richting naar mylords vertrekken. z/Blijf hier, mijnheer," riep Achille, terwijl hij den advocaat in den weg trad. //Ge kunt niet bij mylord worden toegelaten. Dat is onmogelijk. Hij is ongesteld. Het is volstrekt onmoge lijk. Ik behandel alle zaken, ik zal die papieren wel onderteekenenik heb volmacht om alles te onderteekenen. Geef maar hier, ik ben gereed." Jou vervloekte ezel riep Mr. Gale buiten zich zelven. //Jij onderteeken Jij De advocaat was zoo woedend, dat hij geen woord meer kon uitbrengen. «rAch, dat wourd kan ik even goed uitspreken als de Engelschen zelven, en ik maak u hetzelfde compliment," antwoordde Achille met ouverstoor- Men zegt, dat de gouverneur van Nikolajef bij de wanordelijkheden gekwetst is. FINLAND. Tengevolge van de maatregelen, in Finland door de Russische autoriteiten genomen, gaan de Fiuuen voort met in grooten getale te emigreeren. Eenige dagen geleden zijn verschillende honderden emi- granten naar Amerika vertrokken. Op het oogenblik van vertrek werden hartverscheurende tooneelen afgespeeld. De bloedverwanten en vrienden van de emigranten waren alien in zwaren rouw gekleed, trouwens de_ eenige urmanifestatie", welke den Finnen vrij staat zonder dat zij den Rus een voorwendsel geven tot gewelddadige maatregelen. In de Japansche Tweede Kamer heeft Dr. Yamane gewezen op den onbevredigenden toestand der volksgezondheid. De Kamer gaf, door aangaande 's dokters conclusies, over te gaan tot de orde van den dag, blijk, dat zij het reeds zeer ver gebracht heeft in de Europeesche beschaving, die de eischen van den hygienist immers dikwijls zeer belangwekkend vindt, maar nog al eens bang is om dezen duren prediker zijn zin te geven. Uit Yamane's opgaven blijkt, dat jaarlijks 130,000 Japanners aan tuberculose sterven, dat er 33059 (met 9,993,000 nakomelingen) met lepra rond- loopen en 880,000 aan trachoom lijden, terwijl syphilis en pest belangrijk nadeel aan de natie toebrengen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is een schrijven gezonden aan de Commissarissen der Koningin in de provincien, inhoudende, dat, naar hem bleek, verscheidene hoofden en bestuur- ders van inrichtingen, waarin eenige tak van fabrieks- of handwerksnijverheid wordt uitgeoefend, in de meening verkeeren, dat zij, indien in hun bedrijf aan een persoon een ongeval is overkomen, waarvan ingevolge art. 12 der Veiligheidswet een schriftelijke kennisgeviDg aan den burgemeester, waar het ongeval plaats had, moet worden gezonden, aan het bij genoemd artikel bepaalde niet meer hebben te voldoen, maar kunnen volstaan met het doen eeuer aangifte ingevolge art. 61 der Onge- vallenwet 1901. Aau de commissarissen is daarom door den Minister verzocht, de burgemeesters uit te noodigeu, ter algemeene kennis van belang- bare kalmte. //Loop naar de hel, mijnheer." voegde hij er met een beleefde buiging bij. Shanker was een goed afgericht lakei, en ver- ried zelden door woord of gebaar, wat er in hem °™g'ng» ma*r nu werd het hem toch te machtig hij kon een glimlach niet onderdrukken, en dil verhoogde de woede van den advocaat nog meer. //Word ik nu bij lord Asherton binnengeleid of moet ik mijn schrifrelijk beklag voor je onbe- schoftheid inbrengen riep hij met een stem, die van verontwaardiging trilde. z/Gij kunt niet bij mylord worden toegelaten, dat heb ik u reeds gezegd maar ge kunt schrijven, wat ge wilt. Signor Giotto zal den brief wel openmaken en lezen. Schrijf wat ge wilt, het kan me niemendal schelen." /.Over recbtzaken aan een muzikant schrijven riep de vertoornde advocaat. z/En dan?" z/Dan zal er wel antwoord komen, mijnheer," antwoorde Achille koel. ,/Ik heb de eer u te groeten, mijnheerGoeden morgen De arme advocaat was geheel uit het veld geslagen hij zond geen brief om zich over Achille te beklagen, zooals hij gedreigd had. Achille had voor zijn meester vier mooie kamers in orde gebracht; ze hadden uitzicht naar het zuiden, en stonden met elkaar in gemeenschap een eetkamer, een zitkamer, een slaapkamer en een badkamer. Hier bracht lord Asherton al zijn tijd door met schilderen, muziek en zijn kunstvoorwerpen. Ging hij soms een enkelen keer naar de schilderijengalerij, dan was hij zoo dik gekleed, alsof hij een reis naar de Noordpool ging ondernemen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1