Gemeenteraad van Philippine. Naar aanleiding van het verlaal onntrent ^schoenen buiten zetteu' meldt de a Hert. Ct. als ook gebeurd zijnde, het volgende In een hotel te 's Hertogenbosch was een der kellners op het lumineuze idee gekomen orn ook zijn schoenen, en dat wel clandestien, door den huisknecht te doen poetsen, heigeen dat geheirn- zinnige wezen, dat in den nacht of vroegen tnorgen de buiten de deur gezette schoenen der logeergasten met een schitterenden glans overdekt, dan ook nachten achtereen zonder erg deed. Want de leuke kellner zette iederenavond zijn schoenen voor de deur van een der logeerkamers, die wat hij wel, maar de huisknecht niel wist niet bezet was. Doch deze nachtelijke, donkere mystificatie kwam aan het licht en nu werd, in overleg met den hotelhouder, besloten in deze poetsgeschiedeuis //poets wederom poets" te spelen. Onlangs, op een kwaden morgen, vliegt meer dan hij ioopt over de gang de bewuste kellner en wil met een meesterlijkeu zwaai zijn schoeisel vdor de hem bekende deur der ledige logeerkamer en passant meenemen. Hij doet een greep doch valt als een biljartqueue, zoo recht en lang- uit, op den gladden vjoer der gang, daar zijn gepoetste schoenen niet wmeegeven", wijl zij door den wraaknemeuden huisknecht met een paar groote draadnagels aan den vluervastgespijkerd waren De rijwielhandelaar I. de B. te Sappemeer, in staat van faillissemeut verklaard, is door de politie gevankelijk naar Winschoten gevoerd, daar hij wetende dat een faillissement onvermijdelijk was, nog rijwielen verzond aan familieleden te Wilder- vank en Amsterdam, zonder daarvoor een verklaar- bare reden te kunnen opgeven. Op last van den officier van justitie is Zaterdag- morgen te Rooseudaal de bekende A Koevoets, van wien reeds in vroegere berichten sprake was, zwaar geboeid naar Breda overgebracht. Hij wordt verdacht van biunen den tijd van 14 dageu nachtelijke iubraak en diefstal te hebben gepleegd te Wouw bij de families Roeken, Doggen, Aarden en Oomes j bij de laatste is hij, zooals gemeld, Dinsdagnacht in den kelder gesuaptte Roosendaal in de hofstede bij A. Meesters, op Rietgoor. Drie kruiwagens met gestolen goederen zijn op aanwijzing van K. zelf aan den wachtmeester der marechaussee, in zijn huis teruggevonden, boven- dien nog een aanzienlijk bedrag in geld en vele gouden en zilvereu lijfsieraden. Dezer dageu zijn omtrent een der met gel- delijk beheer belaste kantoorambtenaren der Coop. Broodfabriek en Verbruiksvereeniging De Volbar- ding te 's Gravenhage eeuige feiten aan den dag ge- koraeu, waarvan de ware toedracht op het volgende moet neerkomen Bedoelde persoon, wiens taak het was gelden in ontvangst te nemen om deze later weer af te dragen, doch die over een tijdsrerloop van een paar jaren van die gelden ongeveer f 1500 ten eigeu bate had aangewend, heeft eeuige dagen geledeu uit eigen beweging het door hem misdrevene aan de politie bekend. Het bestuur der vereeniging, te wier nadeele het tekort in kas was, oordeelende dat, al werd de on- trouwe ambtenaar met de gevangenis gestraft, het verdwenen geld daarmede toch niet terugkeerde verzocht daarom bij de politie van eene vervolging af te zien, te meer daar de quaestie iu zooverre in der miuue was geschikt, dat het bedoelde be drag van ruim 1500 door een borgstelling was gedekt geworden. Naar men verneemt moet de justitie van de geheele toedracht der zaak in keunis zijn gesteld. In een in den loop der vorige week gehouden ledenvergadering van ge- noernde vereeniging is de houding van het bestuur iu deze aangelegenheid goedgekeurd. Op verzoek der Arnhemsche politie is namens de ouders te Rotterdam een minderjarig meisje aangehouden, dat door haar minnaar was ontvoerd. Beiden stonden op het punt naar Amerika te ver- trekken. Het meisje is aan de ouders te Arnhem teruggegeven en de schaker gearresteerd. In de Schoonh. Ct. lecst men de volgende waarschuwing van zekeren A. Kraaijeveld te Lopikerkapel ,/De ondergeteekende heef een Jaar geleede 2 maal en de Schoonhovenze Korant bekendge- maak dat niemand zoo vrijpostig meer zal zijn om mijn vrouw weg te halen zonder daar van mijn kennis te geven en dat een ieder zich daar- voor zouw wachtte en nu heef A Rijks te Lopiker kapel zoo vrijpostig geweest die heef mijn vrouw buite mijn goedvendeng voor een tijt geeigent dag en nagt en zijn huis." Naar de Nbr. verneemt, worden ook te 's Hertogenbosch, namens den Minister van Justitie, bij verschilleude winkeliers onderzoekingen inge- steld naar voor de zedelijkheid aanstoot gevende platen en vooral aanzichtskaarten. Donderdagmiddag kon men op het Velper- plein te Arnhem een driejarig meisje, dochtertje van den rijwielhersteller S. aldaar, lustig haar miniatuurfietsje zien voorttrappeu. Het kind trok door haar uilstekend fietsrijden zeer de aandacht van het publiek. Zaterdagochtend tegen half acht heeft er eene ontploffing plaats gehad in de lading van het Engelsche barkschip Rosa, liggende nabij Vlaar- dingen, tegenover het eiland Rozenbnrg. De lading bestoud uit benzine. Het sleepbootje De Bagatel voer juist voorbij en redde de bemanning, bestaande uit den kapitein en 5 matrozeu. De kapitein was overboord ge- s'agen, zwaar gekwetst, en is reeds overleden. Van de matrozen zijn er drie zwaar gekwetst in het ziekenhuis gebracht. Het schip zal verloren zijn. Dezer dageu overleed plotseling de bakker Sch. te Finsterwolde, eene weduwe met een groot gezin nalatende. Geen der kinderen is oud genoeg om de zaak aan deu gang te houden. De andere bakkers van het dorp komen nu beurtelings de weduwe gratis helpeu, zoodat de bakkerij in werking kan blijven. De Opr. Haarl. Ct. schrijft z/De geschokte gemoederen komen langzamer- hand weer tot kalmte en hoewel de zaken Laane Van Bemmel en die der Noord- en Zuid- Hollaudsche Bank nog lang het onderwerp van veler gesprekkeu zullen zijn, heeft de sleur der dagelijksche beslommeringen als in een oogwenk de scherpste rauden afgeslepen en geeft men zich blijkbaar meer rekenschap van zijn handelingen. De schrik zat velen die zich in het bezit van eenig kapitaal hetzij groot of klein mogen verheugen, in het hoofd en zoo is het voorgekomeu, dat menschen, ua de catastrophe bij de firma Laane en Van Bemmel bun geld bij een bank opvroegen en het brachten bij de N.- en Z.- Holl. Bank, waar de zaken niet beter stonden. Groote sommen zijn de laatste dageu opgevraagd en en ontvaugeu en daarna gedeeltelijk belegd in de Rijkspostspaarbankallerlei staaltjes doen hieromtreut de roude. Met zekerheid valt nog niets omtrent het faillissement der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank te melden. De crediteuren, die Vrijdag door de curatoren ten kantore vau de Bank werden te woord gestaan, vernameu eveumin iets, dat hen gerust stelde of bemoedigde. Omtrent den ornvang der heerschende paniek moet men zich echter geen overdreven voorstelling maken. Zoo werd o. a. uit Haarlem aan de N. Rott. Cour. gemeld, dat aan de Haarlemsche Bank den dag van het faillissement der Noord- en Zuid-Holl. Bank honderdduizenden zouden zijn opgevraagd en door haar uitbetaald. Wij hebben daarnaar bij de directie der Haarl. Baukvereen. geiuformeerden vau haar vernomeu, dat men zich wel voor alle eventualiteiten gewapend had, doch dat de opvragiug van deporito lang het genoemde cijfer niet bereikt heeft, zelfs nog beneden eeuhonderdduizend was gebleveu. Voorts deelde zij ons mede, dat de stemming in de stad thans weder veel rusliger is." Men meldt uit Angerlo van 20 Aug Hedenmorgeu om negen uur vervoegden zich bij den landbouwer Weijkamp te Giesbeek twee landloopers, de een venieude met papier, klein vau gestalte, ongeveer 40 jaar, gekleed iu schamel bruin pak, grijze hoed, op klompen of bloote voeten, de ander, iets grooter, ongeveer 30 jaar, gekleed in Manchester broek, zwarte jas, zwarve en grijze pet, kaalgeschoreu gezicht evenals de eerste. Het aankomend dienstmeisje alleen thuis vindende riepen zij haar naar buiten, bondeu haar aan handen en voeten, en legden haar onder een heg, dreigende met doodslag, indien zij om hulp riep. Nauwelijks waren zij echter de woning binnen, of de boer kwam op het gerucht van het land j de dieven namen nu de vlucht en ontsnapten, er werd niets vermist. De burgemeester van Angerlo verzoekt opsporing en aanhouding vau deze individuen. Donderdag om half zeven hebben de be- amblen van trein 48 op deu Parijschen Metropoli- tain aan het Antwerpsche station de reizigers uitgenoodigd de wagers te verlaten. De motor van dezen trein was weer door kortsluiting heet geworden. Trein 48 is die met welks reizigers de bekende ramp heeft plaats gehad. Te Miilheim zijn drie huisgezinnen door het gebruik van giftige champignons zoo ernstig ongesteld geworden, dat reeds vijf personen stierven en nog eenigen tusscheu dood en leven zweven. Een ongelukkig huisvader, telegrafisch uit Elberfeld ontboden, vond zijn beide jongens van 9 en 12 jaar reeds dood en zijn vrouw stervende. Op de kust van Cornwallis viel Maandag een zonderling ongeluk voor. Een gezelschap heeren en dames had zich op eene hooge rots neergezet, toen eensklaps eene geweldige golf uit de zee opsteeg en een heer en eene dame rnee- sleepte. Niettegenstaaude alle pogingen om ze te redden, verdronken beiden. Den anderen personen was het gelukt zich aan de rotsen vast te klemmen, maar verscheidene waren ernstig gekwetst. Te Berlijn worden parapluie-automaten in- gevoerd. 't Zijn goedkoope exemplaren die men op deze wijze aan den man wil brengen. Die een stuk van twee mark in de gleuf werpt kan een parapluie meenemen. Deze zomer schijnt aan leiding tot deze vernufiige uitvinding te hebben gegeven. De vorige week bleef de opbrengst van de electrische ondergronds baan te Londen 1000 pond beneden het gemiddelde weekcijfer Men heeft daar op de lijn der Central and Soath Londen Railwaij, die onder de Theems doorgaat, Woensdag ook een begin van brand gehad in een der wagens. Nadat de reizigers iu grooten haast uit den wagen waren gelateu heeft men deze geisoleerd, waarna het vuur spoedig gedoofd was. Den 21 Juli heeft zich zekere fuselier Hill van het 4do regiment van de garde te voet te Berlijn doodgeschoten. Hill had tegen zijn kameraden er- over geklaagd, dat de onderofficier Breidenbach hem mishandeld had. Yoor den krijgsraad gedaagd, konden 30® gevallen van ernstige en 1500 gevallen van lichte mishandeling van mindereu bewezen worden. Breidenbach is deswege gisteren tot 3£ jaar gevangenisstraf en degradatie veroordeeld. De auditeur-militair en de beklaagde zijn beiden in beroep gegaan van dit vonnis. Miss Sophie Francis Hickman, een vrouwe- lijke dokter, verdween Zaterdag voor 8 dezer op geheimzinnige wijze uit het R' yal Free Hospital, Gray'sinn-Road, Londen en ondanks alle pogingen door de Londensehe politie in het werk gesteld, heeft men geen spoor van haar kunnen vinden. Dat haar weggaan uit het hospitaal niet van te voren was beraamd, blijkt uit het feit, dat haar parapluie, haar mantel en nog eenige andere kleedingstukken in haar kamer werden gevonden. Zij droeg den dag barer verdwijning een roode blouse en een donkere rok en men vermoedt, dat zij een lichtstrooieu hoed op zette om een brief op de bus of een boodschap in de buurt te doen. In ieder geval was zij niet gekleed voor een verren tocht. Zij is dertig jaar oud, vijf voet 8 inches lang, heeft donker haar en een door de zon verbrand gelaat. Miss Hickman is vroolijk, sterk en gezond en houdt van sport. Zij fietst en kan eveneens de roeispaan handteeren. Men verdiept zicb in gissingen en de familie maakt zich zeer ongerustmen gelooft niet, dat miss Hickman uit vrijen wil is vertrokken. Volgens latere telegrammen, uit Londen te Amsterdam ontvangen, bestaat er mogelijkheid, dat zij naar Nederland is vertrokken. Zekere graaf Rocca Dianovitch, geboren te Lissa (Dalmatie) houdt er een zonderlinge manie op na. Hij heeft zich in het hoofd gezet te willen onderzoeken, hoe de behandeling van gevangenen iu verschillende gevangenissen der wereld is. Daartoe heeft hij zich doen opsluiten iu dergelijke iu- richtingen in Spanje en in Rusland, in Amerika en in Italie etc. Nog een andere eigenaardigheid is dat de man al zijne reizen te voet maakt. Zoo is hij reeds bezig van zijn 14de jaar af, en heeft hieraan een vermogen van een klein millioen gulden besteed. Vier jaar milliardair. In Parral (Mexico) is kort geleden een man gestorveD, die in heel Westelijk Mexico beroemd was door zijn plotseling rijk worden. Vier jaar geleden was Alvaredo mijnarbeider en verdiende 30 cent per dag. Toen ontdekte hij een verbazend rijke zilvermiju, en van dat oogenblik af sprong hij met het geld om alsof het nooit op kon raken. Hij liet zich overal door een gewapend geleide van acht man vergezellen en hield er een speciaal kleermaker op na, die hem steeds volgens de nieuwste mode moest kleeden. Voor de meest onbeduidende dingen gsf hij handen vol geld nit, maar gelukkig besteedde hij ook groote sommen voor liefdadige iustellingen. Zoo stichtte hij een hospitaal voor armen en liet kathedralen bouwen op eigen kosten. Zijn aanbod om de staatsschuld af te betalen, werd door de regeering afgeslagen. Zijn weduwe erft niet minder dan 70 millioen dollars en de rijke mijn. Nu philosopheereu de Mexicaansche bladen over de vraag of hij iu deze vier jaren gelukkig is geweest of niet. Saarbriicken is door een wervelwiud getroffen, die echter slechts een smalle strook der stad trof, zoo zelfs dat de andere stadsdeelen niets bemerkt hadden van de aangerichte verwoesting. De be- woners van het getroffen deel hoorden een eigeu- aardig beangstigend gesuis in de lucht, en het volgende oogenblik kletterde een hagel van dak- pannen op de straat neer. De schade bepaalde zich gelukkig tot pannen en vensterruiten. Personen werden niet getroffentoevaliig was een straat, die anders vol kinderen is, toen leeg. In het bureau van politie vlogen de dakpannen oneerbiedig door de ramen op de schrijftafel. Een roudreizende ijsverkooper zag het deksel van zijn wagen lichten en wegslingeren, waarna zijn wagen, met den zoeten inhoud, naar den eenen kant, en hij zelf naar den anderen kant werd geworpen. Een merkwaardig gezicht moet een marcheerende afdeeling soldaten hebben opgeleverd, die plotseling z/als sneeuwvlokken door elkaar gewarreld werden," zooals een berichtgever het uitdrukt. Twee van hen moesten verbonden worden. De Duitsche sociaal-demokraten. In het jaarverslag van de Duitsche sociaal-demokratische partij over het jaar eindigende 81 Juli 1900, wordt meegedeeld, dat de //Vorwiirts" 78,508 abonne's heeft, in de kas der partij is gestort een winstsaldo van 72,339 Mark, waarbij nog komt een bedrag van 22,000 Mark van deu vei- koop van boeken en brochures. De inkomsten der partij bedragen 628,247 Mark, ongeveer 331,500 Mark meer dan in het vorige jaar. De uitgaveu, die 554,212 Mark beloopen, wijzen een vermeerdering aan van ongeveer 362,250 Mark. De algemeene verkiezingen voor den Rijks- dag hebben aan de partij 282,056 Mark gekost. De veroordeelingen, die de leden dpr partij zich door politieke inisdrijven op dm lials haalden, beloopen sameu 14 jaren dwangarbeid. 36 jaren 6 maanden en 2 wekeu gevangeuisstraf en 16,707 Mark hoeten. Gemeenteraad van Hoek. Zitting van Zaterdag 22 Augustus 1903. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering. 1. Wordt medegedeeld een schrijven van Gedeputeerde Staten betreflende de verzetting der paarden-en veemarki en de kermis te Zaamslag. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de begrooting van het algemeen armbestuur alhier, voor 1904 alsmede ^3. De begrooting van de gezondheidscommiesie voor 4. Biedt de voorzitter de gemeente begrooting voor 1904 aan. Sluiting. Vergadering van Vrijdag 21 Augustus 1903. Aanwezig de Voorzitter, benevens de heeren A. F. Arbroscheer, J. L. de Mulder, N. Rammeloo, H. Snoeck en P. F. Wijne. Afwezig de heeren E. A. de Mul en A. Minnebo. De Voorzitter opent de vergadering. De notulen van de vorige vergadering worden voor- gelezen en goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Deze komen in behandeling en worden voor kennisgeving aangenomen. Ook is een schrijven ingekomen van de Gezondheids-commissie, die daarin den slechten en verwaarloosden toestand van de gemeenteschool doet kennen. Wordt besloten een afschrift daarvan aan heeren Gedeputeerde staten te zenden en dit aan het oordeel van uit College over te laten. Verder een verzoek van de Vereeniging de Weegbrug te Philippine om ontslagen te women van de jaarlijksche pachtsom van f 15,gedurende 5 achtereenvolgende jaren, om reden genoemde vereeniging genoodzaakt is geworden den pachter 100 te betalen voor het gras, dat hij gedurende die 5 jaren zon missen. B. en W. stelden voor dat verzoek niet in te willigen, omdat op andere plaatsen dat recht ook niet werd ge geven, zooals te Hoofdplaat en te Sluis. De heer Wijne was van meening, dat het niet meer dan billijk zou zijn, als het gemeentebestuur daarin toestemde, omdat de vereeniging anders nog 5 jaren met het plaatsen der weegbrug had moeten wachten, dus tot den tijd dat de pachtjaren om waren. Die andere gemeenten Hoofdplaat en Sluis hadden dit voor, dat hunne vereeni ging in het rustig bezit van het terrein werd gesteld en dat is bij onze Vereeniging niet het geval geweest. Hierover werd verder niet meer gesproken, ook geen besuit genomen, maar eenvoudig ter zijde gelegd. 2. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. De heer Wijne, het herbenoemd raadslid, verwijdert zich. Na afloop van het onderzoek komt de heer Wijne terug. De Voorzitter maakt bekend, dat de geloofs brieven der raadsleden A. Wiskerke, E. Taelman en P. F. Wijne in orde zijn bevonden en dus die als Raadsleden kunnen worden toegelaten. 3. Vastetelling rekening 1902. De heer Wijne zegt, nog geen beslissing te kunnen nemen of de rekening wel in orde is, daar de uren voor het onderzoek geHteld, van 9 tot 11 en van 1 tot 3 ure juist in het midden zijner drukke werkzaamheden vallen, waardoor hij nog niet de geheele rekening heeft kunnen onderzoeken. De Voorzitter geeft daarop te kennen, toch niet altijd op het gemeentehuis te kunnen zijn. Het bevreemdt den heer Wijne, waarom vroBger daarvoor wel ge- legenheid bestond en nu niet meer. De Burgemeester voerde aan, dat het goed slot reeds een bewijs was, dat alles wel in orde zal zijn. Met dit gevoelen kan spreker echter niet meegaan. De heer De Mulder, eerste wethouder zegt, dat hem die rekening verdacht voor- komt, in orde te zijn, omdat hem zelf nog niet de reis- kosten zijn betaald van de lotelingen naar Ter Neuzen te geleidendan heeft de schatter Petrus Haers zijn geld nog niet ontvangen en van de tapperijen is alles ook niet ingekomen, terwijl aan den kasseilegger die verleden jaar hier gewerkt heeft te veel is betaald. ■/Ja", zegt' de heer Wijne, ./die man is betaald voor een dag dronken te loopen in plaats van te werken en dat mag niet zijn". //Waarom neemt men niet dien man van Bouchaute," zegt De Mulder,//die kan toch ook goed zijn werk en is nog voordeeliger." De Burgemeester zegt./die man kan geen werk, dat deugt." »En dien wij nu gehad hebben was ma^r een halve", merkte de heer De Mulder aan. De heer Wijne zegt daarop'//hij was toch goed bij den Burgemeester." De heer Arbroscheer, wethouder, zegt: //Wat Petrus Haers betreft, dat is vergeten, daar moet niet meer over fesproken worden". t,Ik meen wel van ja", merkte de eer Wijne op, al is het vergeten op de rekening te zetten, dan zou het toch op de post van onvoorziene uitgaven moeten voorkomen". /,Laat ons daar maar over zwijgen," zegt de wethouder Arbroscheer. De heer Wijne merkt op: //Het zou mij benieuweu als de post eens werd vergeten "van de wethouders, b. v. den heer Arbroscheer, of hij er ook zoo over zou den ken, ik denk integehdeel. Zoo kan men wel een goed slot maken, als men de menschen niet betaalt en alles maar laat verwaarloozen." 4. Aanbieding begrooting 1904. De Burgemeester legt daaromtrent uit, zonder echter een post te noemen, hoe moeilijk het is geweest, die rekening in orde te krijgen. Hij noemde o. a. twee posten 1. dejaarwedde van den Burgemeester, tevens Secretaris salnen twee- lionderd gulden meer. Hij meende, voor hem, daarop recht te hebben, aangezien er nog Burgemeesters zijn, waar de bevolking minder in getal is en die meer krijgen, en ten 2e, die van den gemeentewerkman, welkr gebracht was op 300 gulden. De Burgemeester was van oordeel, dat een werkman ook goed moet betaald worden. De heer Wijne zeide daarop: //Burgemeester, dat een werkman goed betaald wordt, daar ben ik ook voor en stem daarin toe, maar op eene voorwaarde. Ver leden week liet ik mijne mosseldragers de straat op de kaai schoonmaken, waar ik mijne mossels moest neer- zetten en dat vuil veegden zij op een hoop den anderen dag, kwam de gemeente-veldwachter en vraagde mij, wie dat vuil daar gelegd had. Ja, zeide ik, dat is door mij laten doen. ./Wilt ee dan als 'tu belieft dat doen wegruimen, want als de Burgemeester komt krijg ik een standje," was zijn vriendelijk verzoek. Ik zeide ,/veldwachter, dat doe ik niet weg, dat is het werk van den gemeentewerkman, dus Burgemeester als ik voorts niet voor straatkuischer moet spelen, vind ik dat traktement niet te hoog. De heer De Mulder wenschte, dat die werkman voortaan de trappen van de kade zou schoon houden en dit vuil met een boot zou vervoeren. Maar, vervolgde de heer Wijne, wat het traktement van den burgemeester-secretaris betreft, daar ben ik sterk tegen, omdat hij het niet verdient en zijn werk, wegens onze gemeente veel te wenschen overlaateen bewijs daareven voorgelezen van de Gezondheids- commissie, waarin den verwaarloosden toestand van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 3