Gemengde berichten. TER NEUZEN, 24 Augustus 1903. RECHTSZAKEN. In de op a. s. Donderdag, des voormiddags ten 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behaudeling Ingekomen stukken aangehouden zaken aan- biediug gemeentebegrooting dienst 1904rapport van bet onderzoek der gemeente- en andere reke- ningen dienst 1902; verzoek van het bestuur der vereeniging //Vereenigde Handwerkslieden" om subsidievoorstel tot aanvrage van het Departe- ment van Oorlog om de weg over de dijkskruin vanaf den Smidswal tot aan het zuidelijk uiteinde van den berm der rechterface van bastion 2 in onderhoud, verharding en verlichting te verkrijgen en te bestemmen als publieke wegverzoek van A. Visser tot ovemame van een wegid. van P. J. Scheele, A. Visser en P. J. Versluijs tot ovemame eener straat achter de kerkhoflaanid. van wed. A. P. Verdonk om grond in erfpacht id. van J. Lijbaart om ontslag als lid van het Burgerlijk Armbestuur en aanbeveling van twee leden door dat bestuur; id. van G. Jurrij om eervol ontslag als hoofd van school Cid. van P. II. Wieckhorst tot plaatsing van ramen id. van A. van Overbeeke tot bestratingvaststelling le suppletoir kohier hoofd. omslag. Naar men ous meedeelde, zijn er thans door de Belgische Regeering in de Kamer mededeelingen gedaan omtrent de geruchten betreffende ovemame der spoorwegmaatschappijen Mechelen en Gent Ter Neuzen, en is daarbij te kennen gegeven dat de Regeering niet voornemens is tot naasting over te gaan. Naar den leden was bekend gemaakt, zou gisterenavond in de Buiten-societeit alhier een concert worden gegeven, door de harmonieafdeeling van de Maatschappij tot bevordering van Nijver- heid te Gent. Het bestuur der societeit, des na- middags op post om het gezelschap bij aankomst van den trein te verwelkomen, was niet weinig teleurgesteld te ervaren dat geen muzikauten arri- veerden. Teneinde de leden niet te leur te stellen, werden aanstonds pogingen aangewend om het gezelschap te vervangen. Een verzoek werd ge- richt tot de muziekvereeniging //de Volharding," die voor 14 dagen in den tuin een concert gaf. Deze vereeniging was terstond bereidwillig, en de talrijke leden der societeit die opgekomen waren om een harmoniegezelschap te hooren, werden vergast op de toonen der symphonie. Dat men met dien mil wel tevreden was, bleek voldoende uit de toejuichingen, waarmede de verschillende nnminers werden begroet. De zachte avond werkte ook weer bijzonder mede, om deze symphonie-uitvoering in de open lucht te doen slagen. //De Volharding" heeft door hare bereidwilligheid, de leden der Buiten- societeit ten zeerste verplicht. Tegen zekeren Van P., 2C machinist aan boord van het Nederlandsch stoomschip//Henry", dat de vorige week hier weder in losaing lag, moet, naar wij vernemen, proces-verbaal zijn op- gemaakt wegens mishandeling van een der op- varenden, den stoker De W. van Ter Neuzen. Terwijl die man n.l. j.l. Woensdag in de machine- kamer aan 't werk was, moet hij op't onverwachts op eenige vuistslagen van dien machinist zijn onthaald. Het schijnt dat de behandeling aan boord van die stoomboot van de mindere scheepelingen niet viel te roemen. Misschien dat dit dan ook wel de oorzaak is dat al de Terneuzenaars die tot de equipage van dat schip behoorden, nu reeds na de tweede reis, dien bodem hier hebben verlaten en zich niet weder hebben doen aanmonsteren. Vrijdagnamiddag outdekte de opziener der visscherijpolitie, de heer Lauret, van af zijn vaartuig vde Arend" dat aan het Paradijs een 4tal ongenoode gasten op de mosselbanken bezig waren met het rapen van mosselen. Hij begaf zich daarop aan wal, doch het was niet gemakkelijk hen te uadereu, want van twee zijden stonden blijkbaar de 5dt en 6de uit het complot op den uitkijk. Dit bleek zoo te zijn, want zoodra de op den uitkijk staanden de mannen der visscherijpolitie in het oog kregen zetten zij het op een loopen, spoedig gevolgd door hunne uit het water komende makkers. Het hielp niet dat de heer Lauret met zijn revolver een schot in de lucht lostte, dat strekie slecbts om de vlucht der 6 mannen nog te verhaasten. Dat de vlucht hals over kop plaats had, blijkt wel ddaruit, dat langs den zeedijk waren achter- gelaten 4 paar schoeneu eu enkele baaizakken, welke werden in beslag genomen. Daarna is, met de gemeentepolitie en de rijks- veldwacht te Sluiskil, een onderzoek ingesteld om te ontdekkeu de verblijfplaats van het gevluchte 6tal. Bij het onderzoek bleek dat op eene hof- stede in den Vogelschorpolder eenige personen van de gemeenten Koewacht en Moerbeke werkten. Deze waren Vrijdag door het slechte weer genood- zaakt het werk neer te leggen. Terwijl 2 hunner op de hofstede bleven, verwijderden zich 6 hunner en nu kwam men op het vermoeden, dat dit het bewuste 6>al zou zijn. Deze werden hedeumorgen door de gemeente-, rijks- en visscherijpolitie op de hofstede, in het veld, waar zij, na gisteren thuis geweest te zijn, weer om te werken waren teruggekeerd, gearresteerd en geboeid naar het arrestantenlokaal alhier over- gebracht. Drie hunner waren op klompen, 2 hadden Zondagsche schoenen aan en 1 werkschoenen. Het onderzoek, om te weten te komen of men de juiste personen in handen heeft, wordt voortgezet. Met het oog op de zeer vele aanvullingen en wijzigingen, welke in den laatsten tijd noodig zijn geworden in het //Voorschrifl nopens het verleenen van medewerking aan vereenigingen tot vrijwillige oefening in den Wapcnhandel," is bij beschik- king van den M. v. 0. dit voorschrift vernieuwd, hetwelk in den vervolge kan worden aangehaald onder den titel //Weerbaarheids-voorschrift 1903". Aan het bestuur van elke vereeniging die met koninkl. toestemming is, of zal worden opgericht, alsmede aan den burgemeester der gemeente, waarin eene vereeniging gevestigd is, of wordt, zal door den betrokken bevelhebber in de militaire afdeeling, een gedrukt exemplaar dezer beschikking worden toegezonden. Volgens mededeeling van den Inspecteur over het Loodswezen bestaat het voornemen om, in verband met het voortdurend om de West overwerken van de Suikerplaat in het Pas van Ter Neuzen, waardoor de stompe-tonnenlijn ge- naderd is tot de lijn der geleidelichten van Borssele, deze lijn weder middenvaarwaters te brengen, door het lage licht 27,5 M. in Noord-westelijke richting op het buitenbeloop van den zeedijk van den polder Borsele te verplaatsen. Gedurende de werkzaamheden aan deze verplaat- sing verbonden zal een tijdelijk hulplicht worden ontstoken. Ligging ongeveer51° 24'7 N.b. eu 1° 9' W.l. (3° 44'1 O.l. volgens Greenwich.) De heer J. Risseeuw te IJzendijke is geslaagd als surnumerair bij de posterijen. Bij den metselaar W. te JJzendijke ontstond brand door zelfontbranding van lammerzwart. Toen 's avonds ongeveer half elf de zoon thuis kwam stonden verschillende voorwerpen reeds in vlam. De andere huisgenooten lagen alien in diepe rust. Nu kon de brand spoedig gebluscht worden en berekent men de schade op ongeveer 40 gulden. Te IJzendijke zijn in de R.-K. kerk de offerblokken gelicht. De 15jarige 8., op wien de verdenking viel, heeft eene vnlledige bekentenis afgelegd. 's Avonds ongeveer 9 uur trachtte hij de kerk binnen te sluipen, wat hem gelukte. Voor het geld heeft hij verschillende zaken gekocht. S. is een gemeen sujet, die reeds meer voor dergelijke feiten is gestraft. Vandaag wordt hij naar Middelburg overgebracht. Voor den te honden landbouwcnrsus te IJzendijke hebben zich 10 leerlingen aangemeld, zoodat de oprichting verzekerd is. De onderwijzer is de heer P. Roosendaal te IJzendijke. Axel, 24 Aug. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed de levering van I. 9000 Kg. prima Belgische anthracit, grootte 3%o M. Hiervoor werd ingeschreven door D. C. Schie- man voor f 16,29 en L. B. A. Rolff Lz. voor f 16 per 1000 Kg. Aan den laagsten inschrijveris de levering gegund. II. 13000 Kg. cokes. Hiervoor werd ingeschreven door M. Loof voor 13,75 per 1000 Kg., aan wien de levering is gegund. III. 1700 liters zuivere Amerik. petroleum. Hiervoor werd ingeschreven door M. van den Ouden voor f 0,08s/«, C. P. Gast voor f 0,0872 en J. S. van Rijn voor f OjOS1/^ per liter. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Alle inschrijvers wonen te Axel. Koewacht. Zondagnamiddag vergaderden ten huize van den heer H. D. IJsebaert alhier een groot aantal landbouwers om te spreken over de oprichting van een afdeeling van den Boerenbond met daaraan verbonden spaar- en leenbank. In eene uitvoerige rede zette de heer A. Geerards doel en inrichting van de Raffeisenkassen uiteen en wees ook op het nut, welk een Boerenbond kan stichten, zoowel voor den grooteren landbouwer als den kleineren boer. Daarna werd gelegenheid gegeven tot debat en het nemen van nadere inlichtingen. Toen ten slotte bleek, dat 47 personen genegen waren lid te worden, werd tot de oprichting besloten en ging meu over tot de keuze van het bestuur van den christelijken Boerenbond. Tot voorzitter werd gekozen de heer E. Plasschaert, tot onder-voorzitter de heer H. Bonte, tot penniug- meester de heer P. van Daele, tot secretaris de heer A. Geerards en tot 5° bestuurslid de heer J. Kips. Besloten werd het bestuur van de Boerenleenbauk op een nader te bepalen Zondag te kiezen en dan tevens over te gaan tot het laten opmaken van de notarieele akte. Door Z. D. H. den Bisschop van Breda is bevolen in alle kerken en kapellen openbare gebeden te houden voor het verkrijgen van gunstiger weder voor den landbouw. Stoppeldijk, 24 Aug. Gisternamiddag gaf onze fanfare St. Cecilia hare jaarlijksche uitvoering in de wijk Pauluspoldcr. Het gunstige weer, er viel den geheelen dag geen regen, was oorzaak, dat er zeer veel publiek was, om vau de vroolijke tonen te genieten, en er op onzen auders zoo stillen polder heel wat drukte en beweging heerschte. Lamswaarde, 24 Aug. Onze fanfare trok gisterennamiddag naar den Hoefkensdijk om in de daargelegen cafes een concert te geven zij zag hare moeite beloond door de aanwezigheid van een talrijk publiek, niet alleen van de om- streken, doch ook, hetwelk den weg Hulst-Wal- soorden volgde. Tegen den avond trok men onder vroolijke marschen huiswaarts, uitgeleide gedaan door een opgewekte menigte. J. 1. Vrijdag werd voor de rechtbank te Mid delburg behandeld de in Zaamslag in der tijd nog al veel besproken zaak van den schildersknecht A. C. W., verdacht van diefstal van ruim f 400 aan bankbiljetten ten nadeele van zijn patroon, den schilder W. aldaar. Een vijftal getuigen waren in die zaak gedagvaard. De beklaagde, die, zooals we reeds vroeger hebben gemeld, door zijne herhaalde be- en ont- kennissen ten opzichte van den diefstal steeds een raadselachtige houding heeft aangenomen, hield zich nu ter terechtzitting al even zonderling. Want na meer dan eens ook voor den rechter- commissaris te Middelburg eene omstandige be kentenis te hebben afgelegd, dat hij de bankbiljetten bij zijn patroon gestolen en later verbraud had, ontkende hij nu ter terechtzitting pertinent alle schuld aan het misdrijf, hoewel de beklaagde geen enkele aannemelijke reden kon opgeven waarom hij vroeger den diefstal tot in bijzonderheden zoo herhaaldelijk had beleden. Door het Openbaar Ministerie, dat zich, trots die ontkentenis, overtuigd hield dat de beklaagde het feit had gepleegd, werd een jaar gevangenisstraf geeischt. De verdediger Mr. Jacobse Boudewijnse, die ambtshalve voor de beklaagde optrad, pleitte vrij- spraak op grond dat de diefstal tegen zijn client niet was bewezen en vroeg bovendien diens onmid- dellijke invrijheidatelling, wat echter door de rechtbank werd geweigerd. Uitspraak a. s. Vrijdag. Uit goede brou verneemt de Hilversumsche correspondent van Hbl., dat het Amsterdamsch sanatorium voor longlijders, te Laren (Gooi), op 15 September a. s. in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder officieel zal worden geopend. De Vliss. Ct. meldt Aan de gecombineerde exportslagerijen aan de buitenhaven te Vlissingen heerscht tegenwoordig een buitengewone drukte. Sedert 15 Augustus toch werden niet minder dan ongeveer 3000 varkens geslacht die, behoorlijk en netjes, alien per mail- boot werden verzonden. Welk werk in die slagerijen gepresteerd wordt kan het beste hieruit blijken, dat gemiddeld per uur 60 ii 70 zwijnen geheel voor de verzending gereed worden gemaakt en Vrijdagmorgen nog werd om ongeveer 9 uur begonnen met de slachtiug van 110 varkens, die alien om half elf aan boord van de tot vertrek gereed liggende mailboot waren gebracht. Buiten en behalve de varkens worden nog de noodige kalveren daar om het leven gebracht en eveneens naar Engelaud geexpedieerd. Dat de drukte in deze slagerijen aan de noodige handen werk geeft, spreekt van zelf en het getal werklieden wisselt gewoonlijk af tusschen 50 a 60 man en bij buitengewone drukte worden nog de noodige losse werklieden aangenomen. Uit deze losse aanteekeningen blijkt dat aan de buitenhaven aldaar een nijverheid bloeit, die, hoe weinig uiterlijk vertoou ze maakt, toch er eene is voor Vlissiugen vau niet weinig belang. Dat om dit buitengewoon groot aantal varkens en kalveren geregeld in voorraad te hebben, tal van agenten in het geheele land //den boer" op moeten gaan, spreekt dan ook van zelf. In Groningen zoowel als in Noord-Brabant, in Gel- derland en Noord-Holland, om zoo te zeggen in bet geheele land worden de krulstaarteu opgekocht en men moet zich er over verwonderen, dat in ons land daarvoor steeds de noodige voorraad is te vinden. In eene Donderdagavond te Amsterdam ge- houden vergadering der vereeniging van postzegel- verzamelaars Hollandia is besloten tot de vestiging van een //Amsterdamsche postzegelbeurs." De beurs zal voorloopig eenmaal 's maands op een nader te bepalen plaats worden gehouden. Parijs en Berlijn bezitten reeds zulke beurzen voor postzegelverzamelaarsdie te Parijs wordt weke- jijks, die te Berlijn twee malen in de maand gehouden. De N. C. meldt Halfzes des namiddags. Honderden menschen stonden langs de Loosduinsche kade en Z.-W. Buitensingel in Den Haag, en keken maar al naar het waterEn alien, die passeerdeu, konden natuurlijk hun nieuwsgierigheid niet bedwingen, bleven eveneens staan en keken ook in het water. Volgde de stereotype vraag, wat er te doen was. Die er reeds stonden, gedachtig aan De Genestet z/Waar u het hart tot spreken dwingt, zoo spreek", waren ten voile bereid te verhalen, wat zij ook gehoord hadden. //Kind verdronken daar ginds, door die groep menschen werd het weggebracht." z/Drie hebben er in gelegen", climaxeerde een tweede weer, ven twee zijn er maar uitgehaald." <Ja, en alien nog wel uic eenzelfde geziu," zei een derde nog als verzwarende omstandigheid. Medelijdend hoofdschudden bij de aandachtige hoorders „'a jonge, 's jonge, 's jonge". Al spoedig kwamen er ook twee verslaggevers op het terrein, die zich even de moeite gaven aan den in geen 20 M. verwijderden poli iepogt te informeeren en vernamen dat er gedregd werd naar het vermiste 14jarig meisje, waarva/i dezer dagen melding gemaakt is. Bleek dus weer hoe rijk aan fantasie een volks- menigte is Verslaggevers meesmuilden, toen ze zich weder tusschen al de meewarig kijkeude menschen eeu weg baanden. Zondagmiddag werd door het Comite van Algemeen Stemrecht een meeting te Dordrecht gehouden. Van Rotterdam voeren drie booten met deelnemers aan deze bijeenkomst in Musis Sacrum. 7~ de schouwiug van het lijk van de juflrouw Duuring, die dood in haar woning in de Eudokiastraat te Hilligersberg is gevonden, is gebleken dat van misdaad geen sprake is, daar de juflrouw een uatuurlijken dood is gestorven. De burgemeester vau Hilligersberg roept de familie op van deze juffrouw, daar zij zoo goed als met niemand omgang had. Niettemin weet het Rotterdamsch Nieuwsblad te vertellen, dat de juffrouw eenigen tijd geleden een erfenis vau f 2000 heeft ontvangen, terwijl in haar woning niets meer te vinden is dan een rijksdaalder en eenige gouden sieradeu. V erleden week is te Rotterdam door brand vernield het verkoophuis van wilte gtederen ,/Insulinde op de Hoogstraat. Nader is gebleken, dat hier aan brandstichting wordt gedacht, daar te Rotterdam een complot van personen bestaat, die er op uit zijn om f 5 te verdienen als waarschuwers van branden en, naar men zegt, niet schromen voor die luttele som brand te stichten. l it dien hoofde zijn gearresteerd de 1 Sjarige G. uit de Provenierstraat en de pijpleider Wwoneude Schiedamschen Dijk. W ordt het bewezen, dan verdienen die personen een zware straf, daar duizenden guldens schade is geleden. Van leer tot laars in 10 minuten. Onder de bizonderheden, die zullen te zien zijn op de 23 dezer te Waalwijk te openen tentoonstelling van alles wat betrekking heeft op de vervaardi- ging van schoenen en laarzen, komt o. m. ook voor eene Amerikaansche machine, waarmede in den ongelooflijK korten tijd vau 10 minuten een aan alle eischen voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf registreerend toestel, dat nauw- keurig aangeeft elken steek die er mede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar't kan worden gehuurd tegen een bepaalde som voor elke 1009 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zeudt de eigenaar eeu controleur, die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde bedrag in rekening te brengen. Aangaande de drie personen te Ureterp, die bij het halen van een lijkkist door den timmerman werden getrakteerd, kan nader worden gemeld, dat 't reeds donker was eu zij dus niet koudeu zien wat er in de roemers werd geschonken, die ineens werden leeggedronken. Toen ze vertrokken waren, ontdekte de timmer man, dat hun zoogenaamd jachthaarwater was toegediend, dat arsenicum bevatte. Met den meesten spoed werden de drie personen achtervolgd en hun de vergissing medegedeeld. Alle drie klaagden er reeds over, dat ze een vreemd gevoel in de maag hadden. In vliegende vaart werd per rijtuig naar Drachten gereden en het bewuste vocht aan Dr. B. aldaar vertooud. Deze gaf een braakmiddel, dat reeds op den terugtocht goede gevolgen had, zoodat dit ougeval buitengewoon gelukkig afliep. 't Bleek later, dat het haarwater niet op voile sterkte was geweest, zoodat het vergif niet de uitwerking had, welke men vreesde. Een lief zoontje. Voor de rechtbank te Heerenveen stond Vrijdag alweer de 1 Sjarige J. K. uit Oudehorne terecht. Pas den 6en Juli werd hij uit de gevangenis ontslageu, waar hij wegens mishandeling van zijne ouders straf had ondergaan den 23en kreeg hij weer een driftige bui en had hij het weer op zijn vader gemuut, omdat deze voor hem niet een vischnet wilde koopen. Eerst wierp hij met knuppels en een tuinhark naar den vader, gelukkig zonder te treffen, toen koelde hij zijne woede door in de ouderlijke woning de ruiten in te slaan. Volgens verklariugeu van den vader en de buren zullen er nog ongelukkeu gebeuren, alsdejongen in de ouderlijke woning biijftnu reeds worden 's avonds scherpe werktuigen, als mestvorkeu, opgeborgen, opdat de jongeu daarvan geen gebruik make in zijn drift. En de vader ueemt 'a avonds zoo'n vork mee naar bed als wapen De moeder,. die bij zijn vroeger vonnis er nog tegen had hem op te zendeu naar een rijksopvoediugsgesticht, had zich nu schriftelijk tot de rechtbank gewend, met verzoek in dien ziu eeu vonnis te vellen. „Om erger diugeu te voorkomen moest dejougen weg". Het O. M. requireerde ontslag van rechts- vervolgiug en opzeuding naar een rijksopvoedings- gesticht tot zijn 18e jaar.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 2