A I g e m e 8 n Nieuws- en Advertentieljlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 4422. Dinsdag 25 Augustus 1903. Aankondiging. Elf TEEAAB. 43e Jaargang:. FEUILLET ON.""" SIGN0RA STELLA. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Lord Salisbury, f Engeland. In Macedonie. In het verre Oosten. Ook in Japan neemt de chanvinistische stemming hand over hand toe. De Japanners geven als reden voor hun krijgstoerustingen op, dat de diplomatieke vertegenwoordiger van Rusland, baron Rosen, toen het heette, dat de Saijoekai-partij met het kabinet een overeenkomst had gesloten, aan zijn regeering rapporteerde, dat de markies Ito in zulk een overleg nooit zou toestemmen en dat daarom het aftreden van het kabinet was te ver- wachten. Deze politieke moeilijkheden en de moeilijke economische toestand, meldde Rosen, maakten echter voor de Japanners een oorlog onmogelijk. VKl 7.KVSCHE (OIKIVT. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIlN: an 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blad verscbljnt Haandag-, Woensdag- en Vrijdagavoud, nityezonderd op Feeatdagen, bij de i'irma p. jr. VAST HE 8AXDE te Ter A'enzen. De Bnrgemeester der gemeente TEK NEUZEN maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Donderdag den IS? Angus)us IUO:i. dea voormiddags te 10 ure. Ter Nenzen, den 24 Augustus 1903. De Burgemeester voornoemd, P. MOES, L* B. Burgemeester en Wethouders der gemeente PHILIPPINE, brengen ter algemeene kennis dat overeenkomstig 1 van art. 28 juncto art. 14 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, Provinciaal blad no. 2 van 1887, van af 26 Augustus tot en met 26 September 1903, dagelijks op de werknren ten gemeentehuize voor ieder kosteloos ter inzage ligt een door Burgemeester en Wet houders opgemaakt ontwerp van wijziging van den ligger der wegen en voetpaden in de voor- noemde gemeente, met de kaart, alsmede dat gedurende dien termijn schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht bij den Raad. Philippine, 25 Augustus 1903. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, CAMMAERT, Burgemeester. A. F. ARBROSCHEER, Wethouder. Zaterdag is Lord Salisbury overledeu. Robert Arthur Talbot Gascoigne Cecil was in 1830 geboren en was de derde markies van Salis bury. Op jeugdigen leeftijd werkte hij mede aan de Quarterly Review. In 1866 maakte hij voor de eerste maal deel uit van de regeering als staats- secretaris voor Indie, onder den naam van Lord Cranborne, dien hij aannam bij het overlijden van zijn ouderen broeder. Wegens zekere verschillen van meening over kiesrechtuitbreiding scheidde hij zich tijdelijk af van zijn politieke geestverwanten maar toen hij, bij zijn vaders overlijden, in 1868 zijn plaats in het Hoogerhuis innam, keerde hij tot zijn oude partij terug en bekleedde welhaast de eerste plaats als woordvoerder van die partij. In 1869 werd hij gekozen tot kanselier van de hoogeschool te Oxford. Gaandeweg werd hij een man van gezag in Indische en buitenlandsche aangelegenheden. Toen dan ook Disraeli in 1874 weer aan het bewind kwam, werd Salisbury weer Minister voor Indie (1874'78) In 1876 werd hij naar Konstantinopel afgevaaidigd om deel te nemen aan de couft-rentie tot regeling van de geschillen tusschen Rusland en Turkije. Deze Vrij bewerkt door AMO. 35) tfTen eerste dan, juffrouw Jenner, verzoek ik u, julfrouw Star niet langer te laten eten aan de dienstbodentafelzij moet daar menigmaal onaau- gename woorden hooren. Wilt ge aan iedereen bekend maken, dat mylord haar laat opleiden om later zelve haar brood te verdienen, laat ons zeggen als gouvernante. Dat zou ze toch moeten worden, als hare stem door een ongeluk bedorven werd. En voortaan moet niemand haar meer Dolly noemen, maar juffrouw Star; het is ook nuttig, bekend te maken, dat mylord iedereen za! ontslaan uit zijn dienst, die haar met min- achting behandelt." ,/Ik zal er voor zorgen, signor. Vobrtaau zal zij bij inij aan tafel eten. Het denkbeeld, haar gouvernante te noemen, lacht mij wel toe, dat zal bij de anderen geen nijd opwekken, want zij beschouwen eene gouvernante slechts els een andere soort dienstbode. Daar Dolly mijne nicht is en daar mylord voor haar wil zorgen, geloof ik, dat *ij niet veel moeite zullen ondervinden met den naam en de behaudeling van haar persoon. Hebt ge mij mi8schien nog iets te zeggen, mijnheer Ja, nog ietsGe zult zeker wel gehoord hebben van de oubeschaamde aanmerkingeu, die conferentie mislukte en de oorlog brak uit. Hij eindigde met het verdrag van San Stefano. Salis bury vergezelde daarna Beaconsfield naar het Berlijnsche Congres. Van 1878'80 treedt hij weer op als Minister van Buitenlandsche Zaken, en na bet overlijden van Lord Beaconsfield leidt hij met Sir Stafford Northcote de conservatieve partij. Toen Gladstone in 1885 aftrad, werd Salisbury eerste-Minister en Minister van Buiten landsche Zaken. De nieuwe regeering kon echter niet lang stand houden. Reeds in Jauuari 1886 trad Salisbury's eerste kabinet af. Gladstone volgde hem op, maar was eveneens kort aan het bewind, daar deze op 7 Juni de nederlaag leed met de tweede lezing van de Home Rule Bill. De alge meene verkiezingen vielen ten gunste van Salisbury uit en zoo kwam deze de volgeude maand opnieuw aan de regeering. Salisbury's tweede kabinet zat vaster op het kussen. Koniugin Victoria deed hem in haar jubileumjaar de eer aan, om hem op Hatfield een bezoek te brengen. Ofschoon de uitkomst van de volgende verkiezing ten nadeele van de regeering was, bleef Salisbury aan, tot hij in bet Lagerhuis een nederlaag leed en voor Gladstone plaats maakte. Bij het aftreden van Lord Rosebery, in Juni 1895, vormde Salisbury zijn derde kabinet, een ministerie van coalitie waarin een aantal liberale unionisten werden opge- uomen. In 1900 kreeg de regeering bij de alge meene verkiezingen een overweldigende meerderheid. Kurt daarna reconstrueerde hij zijn ministerie, door zelf als Minister van Buitenlandsche Zaken af te treden, en in plaats daarvan aan zijn post van eerste-Minister dien van Lord Privy Seal te ver- binden. Het einde van zijn regeertijd heeft zich gekenmerkt door groote zorgen, die het gevolg waren van den spannenden strijd in Zuid-Afrika. Hij heeft aan willen blijven tot die in het voor- deel van Engeland beslist was, toen trok hij zich als moede grijsaard uit het politieke leven terug, om zijn plaats aan het hoofd van het kabinet aan Balfour af te staan. A1 droeg Salisbury niet de grootste verantwoordelijkheid voor den wreeden oorlog in Zuid-Afrika en de vele daarbij onschuldig gevallen slachloffers, het valt niet te ontkennen dat hij de politiek van Chamberlain tot bet einde toe heeft gesanctioneerd en zoodoende het eind van zijn derde regeering samenvalt met een treurige bladzijde in de geschiedeuis van zijn vaderland. De Engelsche bladen bevatten weer een brief van Chamberlain. Het is niet waar, beweert hij daarin, dat het de opheffing der graaurechten is geweest die zestig jaar geleden een einde maakte aan den algemeenen slechten loestand. Deze was niet door de graanrechten veroorzaakt, maar had andere oorzaken, gelijk de toenemende bloei na de Achille op de kleeding van juffrouw Star maakte." //Die onbeschofte rekel Ja, mijnheer, daarvan heb ik gehoord. Hoe kon het arme kind er iets aao doeu, dat haar krullen niet mooi zaten Zij heeft zuik stug haar, daarom willen hare krullen nooit mooi blijven zittendat is toch niet aan haar te wijten." „0, die verwenschte krullen zei Giotto lachend. //Laat zij die echter maar hehouden, als ik ten miuste nooit het krulpapier te zien krijgt. Zou het nu niet beter zijn, wanneer zij zich kleedde als eene dame, als een jonge gouvernante, wel eenvoudig, maar toch als een dame Niet als een groene sprinkhaan, asjeblieft," voegde hij er lachend bij. z/Ik zal er voor zorgen, mijnheer, dat beloof ix u oprecht voor uwe goedheid jegens Dolly. Goeden morgen, mijnheer." Giotto hield woord en gaf Dolly nooit weer onderricht, als Maria Pia er niet bij tegenwoordig was. De oude vrouw was ook aanwezig, wanneer de oude Mr. Clam haar onderricht gaf in de Engelsche taal of Mr. Sevigne, een geboren Franschman, haar met de Fransche taal bekend maakte. //Zij moet niet op het tooneel verschijnen als een Engelsche dame, of met een Eugelschen naam, als ik ten minste dat ongeluk kan voorkomen." Zoo leerde en oefende het gelukkige meisje hard, en bij verstandige afwisseling ontlook zij lichamelijk en geestelijk als eene lelie in den zonneschijn. opheffing niet een gevolg van de opheffing was. Tot staving haalt hij Duitschland en Zwedeu aan, twee landen die tengevolge van beschermende rechten tot buitengewonen bloei zijn geraakt. Men zou tegen deze redeneering kunnen inbrengen, dat de bloei van Duitschland en Zweden wel zijn oorzaak kan vinden in andere omstandigheden dan in beschermende rechten. Turkije past thaus iu Macedonie de in Zuid- Afrika gevolgde methode van hoeren verbranden toe, om den opstand te onderdrukken. Volgens berichten uit Monastir hebben de Turksche troepen van Hilmi-pasja last gekregen, om alle christelijke dorpen, waarin geen mannelijke ingezetenen aaugetroffen wordeD, in brand te stekeu. Zoo werden iu de laatste dagen de dorpen Boef, Rakowo, Opzirni, Bitoesji, Prekopau, Donja Igra, Gornja Igra en vele andere uitgeplunderd en plat- gebrand. Vrouwen en kinderen dwalen nu zonder onderdak roud. Deze maatregel is genomen om de opstandelingen het verkrijgen van levensmiddelen te bemoeilijken. Toen de Bulgaarsche benden Kroesjevo binnen- trokken, bezetten zij de Grieksche wijk. Verleden Woensdag, toen de Turksche troepen aankwamen, waren alle opstaudelingen reeds vertrokken, op een vierhonderd ter plaatse thuisbehoorende men- schen na. Ofschoon er uit de stad geen schol gelost werd, begonnen de Turken Woensdag het bombardement, en Donderdag vernielde hun granaat- vuur 360 huizen en 215 winkels, Alle groote huizen van de Grieken en Wallachen, en de Grieksche Kerk en school werden vernield. De Bulgaarsche wijk bleef gespaard. Yrijdag trokken de Turken Kroesjevo binnen. Zij plunderden alle huizen, mishaudelden vele vrouwen, beroofden verscheiden menschen van alle kleeding, en schoten ongeveer 300 Bulgaarsche ingezetenen alsmede 60 onschnldige Grieken en Wallachen dood. Omstreeks 8000 menschen zijn dakloos en aan hongersnood ten prooi. De schade beloopt ver scheiden millioenen francs. Donderdag hebben de Turken 200 Bulgaren vermoord die zich in een dorp nabij Monastir overgegeven hadden. Hilmi-pasja heeft een proclamatie uitgevaardigd, dat Macedoniers, die met de wapenen in de hand worden aangetroffen, neergeschoten zullen worden. Konstantinopel, 22 Aug. De Porte heeft be- volen 50,000 man Albaneesche soldaten onder de wapenen te roepen om de Macedonische opstan- delingeu te bestrijden. In antwoord op de Russische nota heeft zij onmiddellijke voldoening van alle eischen toegezegd. Saloniki, 22 Aug. De troepen hebben drie dorpen nabij Fiorina gebombardeerd en de garni- zoenen der opstaudelingen, waarvan er een alleen XI. Het was eenigen tijd voordat Mr. Bateman tegen Mr. Shanker de verwachting uitsprak, dat de zaken in het kasteel wel beter zouden worden. De winter was zeer treurig geweest, de handel ging slecht, de landbouw nog slechter en de armoede plaagde de mingegoeden van Asherton geweldig. De nieuwe lord, die zijn meeste zorgen besteedde aan zijn kostbare gezondheid en verder aan beeld- houwwerken, muziek en schilderen, wist niet, dat de honger zoovele armen plaagde in het stadje Asherton hij zou er trouwens ook niet veel om gegeven hebben. Hij vergat geheel de verant woordelijkheid, die hij het aanvaarden van zijn nieuwen rang, bij het in bezit nemen van zijn nieuwe rijkdommen, op zijne schouders was gelegd. De dagen kwamen en gingen zonder eeuig blijk van iets goeds in zijn teruggetrokken leven. De geestelijke had al menigmaal beproefd bij lord Asherton te worden toegelaten, ten einde zijne hulp iu te roepen voor de armen zijner gemeente, doch steeds was zijne moeite vergeefsch geweest. Zijne brieven ble»en onbeantwoord, zijne bezoeken werden afgewezen. .vHet spijt me wel, Mr. Howard," zei Shanker, toen de geesfelijke voor de eerste maal kwam. Alle moeite om bij mylord te worden toegelaten, is vergeefsch. Niets ter wereld kan hem bewegen om personen, die hij met kent, te ontvangen." z/Maar ik moet hem spreken, Shanker, ik moet, 500 man telde, vernietigd. In een gevecht bij Ochrida zijn 217 opstandelingen gestieuveld. olgens berichten, die te Petersburg ontvangen zijn, krijgt de toestand in het verre Oosten wederom een dreigend aanzien. Zelfs in Mandsjoerije leggen de Chineezen thans een aan brutaliteit grenzende driestheid tegenover de Russen aan den dag. Het landvolk houdt zich weliswaar binnen behoorlijke perken, maar de stedelijke Chineesche bevolking neemt een beslist uitdagende houding aan. In Tsitsikar zijn naar den bevelhebber van de troepen steenen geslingerd en soldaten overvallenelke Rus wordt overladen met scheld woorden. Ook komt een geest van verzet tegen de eigen regeering openlijk aan den dag. De Chineezen verklaren openlijk, dat het hun voor den laatsten opstand onbekend is geweest, dat de Keizer slechts in naam regeert en de Keizerin-weduwe de teugels van het bewind voert. Zij begrijpen thans verklaren zij zeer goed, hoe het te Belgrado tot een katastrofe is gekomen en voorspellen, dat ook in China de rust niet van langen dnur zal zijn. Op deze berichten, verzekeren de Japanners, is Rusland's beleid in Mandsjoerije en Korea zoo aanvallend geworden. De Engelsche bladen in het verre Oosten blazen het vuurtje natuurlijk uit alle macht aan. Er zijn echter ook Japansche bladen, die den staat van zaken met onbevoor- oordeelden blik beschouwen en tot de slotsom komen, dat Rusland in geval van een oorlog aan de welvaart van Japan een geweldigen slag kan toebrengen, en Japan aan Rusland slechts onbe- teekenende stoffelijke schade berokkenen kan. De Engelsche bladen geven de sterkte van de Russischs troepen als volgt op in het verre Oosten 80,000, in het Transbaikal-gebied en het gouvernement Irkoetsk 250,000 man, buitendien 60,000 door de Russen gedrilde en uitstekend gewapende Chi neesche soldaten. Japan kan daarentegen in weinige dagen 450,000 man bijeenbrengen, zoodat het althans in den aanvang meester van den toestand zou ziju. want ik heb zijne hulp dringend noodig. Gijlieden in het kasteel hebt goed eten en drinken en kleeren en bedden en woning, ge weet daardoor niets van de armen ginds in de stad, die honger en koude moeten lijden en gebrek hebben aan warme kleeren." z/Daar weet ik wel van, mijnheer," antwoordde Shanker met gevoel. //Ik zei onlangs nog aan Mr. Bateman, dat het eten me bijua niet smaakte als ik dacht aan de armen, die gebrek lijden. Juffrouw Jenner doet zooveel in haar vermogen is om de armen te helpen, dat verzeker ik u." #Dat is mij bekend en ik dank haar voor hare weldaden, maar ik heb meer hulp noodig. Wanneer mylord boven aan de lijst wilde teekeuen voor een flink bedrag, zou ik bij de voorname handelaars in de stad meer geld kunnen loskrijgen met recht zeggen zij milord is de landheer en behoort met ruime hand de armen te oudersteunen. Ik kan niet heengaan, voordat ik met mylord ge- sproken heb." z/Ik zal Mr. Bateman roepen om te zien, of hij het voor u kan klaar spelen, mijnheer. Wilt ge zoo goed zijn in de grijze eetzaal te wachten Ik zal het vuur wat opstoken en dan Mr. Bateman halen." Bateman kwam onmiddellijk hij riep Achille en drong er op aan, dat deze de boodschap aan mylord zou overbrengen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 1