BURGERL1JKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Poging tot moord. D A GEN. Voorm. Nam. Zaterdag 22 Augustus 0.58 1.22 Zondag 23 1.46 2.9 Maandag 24 2.30 2.53 Dinsdag 25 3.15 3.36 Woeusdag 26 3.58 4.17 Donderdag 27 n 4.39 4.59 Vrijdag 28 5.20 5.43 ZEETIJDINGEN. Van 19 tot en met 20 Aug. a o| vermogens te nauwernood zich zelf kan helpen, maar tengevolge der geringe ondersteuning van het burgerlijk armbestuur wel genoodzaakt is, nog eenige bijverdienste te zoeken en daarom het toezicht houdt op kinderen van arbeiders. Toen die oude ziel dan op bovengemeld uur het jongste kind, een driejarig meisje, dat om een uur in het ouderlijke huis te bed was gebracht, zou wekken, werd ze door rook daarvan weerhouden, en onmachtig zelf haudeleud op te treden, zocht ze hulp bij de buren, die tot de vreeselijke ont- dekking kwamen, dat in de bedstede brand was ontstaan, doordat het kind aldaar met een doosje lucifers had gespeeld, en de kleine deerlijk over het gansche lichaam was gebrand. Hoewel de dadelijk ontboden geneeskundige nog leven ontdekte, trad de dood spoedig in. Men kail begriipen hoe de ouders te moede waren. (M. C.) Te Spekholzerheide heeft men het delven van 8teenkolen uit de mijn Willem en Sophia moeten staken omdat de koleulaag, die men ter ontginning uitgekozen had, uitgeput is. Men zal nu de schacht gaan verdiepen. Inmiddels geraken hierdoor 15# mijnwerkers zonder werk. Men schrijft Te Geulle (Limburg) hebben drie studenten van Utrecht een bivouac betrokken. Zij hebben een tent opgeslagen, waarvoor een hunner beurte- liugs de wacht houdt. Een der studenten is op zijn beurt belast met het doen van inkoopen en met de verdere zorg voor de menage. Dit vreemd- aoortig kamp lokt vele bezoekers. Dinsdagochtend raakte de 41 jarige metselaar G. Kentin, die bezig was met het herstellen der goot van een der heerenhuizen aan de Kampstraat te Amersfoort, bij het stappen van de ladder op de goot, met een voet in een daar liggend touw. Her- haalde malen, was hij reeds gewaarschuwd voorzich- tiger te zijn en vooral niet te zware vrachten te nemen. Nu viel hij op de hardsteenen stoep en was aanstonds dood. De man laat een weduwe met zeven meest nog jonge kinderen na. Tusschen twee uren en half drie Woensdagnacht meldden zich aan de politiepost op het West Nieuwland te Rotterdam de 27-jarige Karel de Vos, een vleeschhouwersknecht, in betrekking op den Bergweg, en zijn meisje, de 19-jarige Wilhelmina Meijer. Eerstgenoemde deelde aan de politie mede, dat hij, met zijn meisje op de Groote markt loopende, twist kreeg met een onbekenden man, omdat deze zich aanmerkingen veroorloofde op den hoogst zwangeren toestand waarin zijn meisje verkeert. Die twist had tengevolge, dat de onbe- kende hem te lijf wilde, hetgeen voorkomen werd door Wilhelmina Meijer, die tusschenbeide kwam en een zware verwonding aan het onderlijf kreeg, door het steken met een mes veroorzaakt. Na deze mededeeling, door de verwonde beves- tigd, werd onmiddellijk de politiegeneesheer Dr. Mees gerequireerd, die den toestand van het ver wonde meisje z66 gevaarlijk achtte dat hij hare onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis gelastte. Zoo spoedig mogelijk geschiedde dit per brancard, waarbij Dr. Mees zelf de zwaargewonde derwaarts vergezelde ook haar bemiude K. de Vos ging met de politie derwaarts. In het ziekenhuis is Wilhelmina Meijer toen van een kind verlost, dat inmiddels overleden is. Zij zelve verkeert in hoogst bedenkelijken toestand en mag nog niet nader door de politie gehoord worden omtrent de toedracht van de verwonding. Na de opname van zijn meisje in het ziekenhuis ging K. de Vos weg. Verschillende omstandig- heden, in den vroegen ochtend en in den loop van den voormiddag aan het licht gekomen, hebben de politie aanleiding gegeven om te gaan twijfeleu aan de mededeeling van K. de Vos omtrent de toedracht der plaats gehad hebbende verwonding. Bekend is, dat hij sedert geruimen tijd met Wilhelmina Meijer omgang heeft en vele nachten met haar in het portaal harer ouderlijke woning doorbrengt. In dat portaal is vanochtend een plas bloed gevonden, zoo ook daar vdor op de straat en bloedsporen waren aanwezig op den weg loopende uit de Zijlsteeg over den Visschersdijk naar de politiepost aan het West-Nieuwland en dat niettegenstaande De Vos medegedeeld had, dat hij met zijn meisje na het plegen van de verwonding eerst van de Groote markt door het Hang heen naar huis was geloopen, vddr hij aan de politie van het voorgevallene kennis gaf. Op den weg van de Groote markt door het Hang naar de Zijlsteeg is echter van bloedsporen geen sprake. Ook meldde zich bij de politie in de Pauwen- steeg een bewoner van het Zijl, die verklaarde 'snachts omstreeks half twee in zijn buurt moord te hebben hooren roepen, waarop hij verder geen acht had geslagen heeft, omdat moord roepen" daar in de buurt bijna dagelijksch werk is. Een en ander bijeengenomen heeft de politie termen doen vinden om K. de Vos, nadat hij het verdere van den nacht vrij rond geloopen had, te arresteeren en mede te nemen naar het politiebureau in de Pauwensteeg, waar hij voor- loopig wordt vastgehouden. Een mes of ander scherp voorwerp, waarmede de verwonding gepleegd is, is niet gevonden, terwijl ook opmerkelijk is, dat in den bovenrok, die het doodelijk verwonde meisje droeg, geen messnede aanwezig is. Oorlog in de wolken. Nauwelijks heeft de luchtscheepvaart met den bestuurbaren ballon van Santos Dumont een schrede voorwaarts gedaan, of een luchtkanonneer- boot meldt zich aan. Dit is een natuurlijk gevolg van het succes, waarmede de bekende luchtreiziger een oplossing van het bestuurbaarheidsvraagstuk gevonden heett. Men zal in de toekomst niet alleen in onderzeesche vaarluigen, maar ook in de lucht een strijd voeren kunnen. Technisch was het voor den uitvinder van dezen tijd met onze tegenwoordige hulpmidelen zoo moeilijk niet, zoo'n vliegend oorlogsschip in elkaar te zetten. Voor de beweging heeft men 3 petroleummotoren, elk van 50 paardenkrachten noodig, welke 800 KG. petroleum als voorraad eischen. De lengte van het schip bedraagt 120 voet. Wat de bewapening betreftwelke een ver- bazeud groot arbeidsveld wordt hierdoor voor uit- vinders van oorlogswerktuigen geopend Men moet zulke wapenen uitvinden, dat de vijandelijke luchtschepen er onklaar door kunnen worden gemaakt en ook zulke, dat men het daar- mede den vijand onmogelijk maken om de ter- reinen van den tegenstander te overzien. En welk een aanblik zal een //slagveld in de wolken geven Naar de aarde vallende luchtschepen en doelloos rondzwervende vaartuigen, wier bemanniug levenloos verspreid ligt over het dek In waarheid een verschrikkelijk vooruitzicht Met consigne is staken De gemeeute- raad van een stadje in Oost-Pruisen zou onlangs vergaderen, maar er kwam geen enkel raadslid opzetten en de voorzitter zat alleen op zijn De stadhuisbode, uitgezonden om de heeren op te zoeken, vond hen zeer gezellig in het coffiehuis zitten en het bier duchtig aanspreken. Toen de bode hen aan hun verzuimden ambts- plicht herinnerde, klonk als uit een mond het antwoord hWij staken." De telegraaf zonder draad kan tegenwoordig dienst doen om iemand in voile zee aan geld te lelpen. Een jongmensch, Henry Robertson, ging met de //Campania" van de Cunardliju naar Amerika. Hij kwam onderweg tot de ontdekking dat hij geen geld genoeg meer had om de inkomende rechten te betalen van goederen, die hij medebracht. Nu wilde het toeval dat zijn moeder aan boord was van de naar Europa stoomende //Lucania", van dezelfde maatschappij. De booten ontmoeten elkander dus, zij het ook op een afsland van 80 kilometer. De telegraaf zonder draad werkte toen en de purser van de //Campania" betaalde den heer Robertson het geld uit, dat zijn moeder in handen van den administrateur der //Lucania" had gestort. Dat is wel de eenvoudigste telegraphische postwissel In sommige deelen van Zuid-Engeland heeft men grooten last van rupsen, die a] de bladereu van de boomen eten en veel schade doen aan de groenten. Te Southampton, waar de plaag zeer hevig is, heeft men de hulp van de braudweer iu- geroepen. De boomen van het Houudwell Park werden met kraohtige waterstralen bespoten en daar- door bevrijd van een ontzaglijk aantal rupsen, welke vervolgens onder een stoomrol verpletterd werden. Ten slotte maakte men een kring van vet rondom de stammen, der boomen, om te beletten, dat de rupsen daar weder opkropen. Eenige arbeiders te Audierne, in Prankrijk, die bezig waren met het lichten van een gootsteen in een oud gebouw, toebehoorende aan een oud scheepsdokter Pitou, hebben daar een ware schat onldekt, n.l. een hoeveelheid zilveren muuten ter gezamenlijke zwaarte van 58 KG., bijna alien uit den tijd van Lodewijk XIV. Zij waren vervat in een leeren zak, die half vergaan is, en ze bestaan uit900 kronen van 6 francs; 1800 kronen van 3 francs en ongeveer 350 stukken van 80 sols. Volgens de voorschriften der wet is de schat gelijkelijk verdeeld tusschen den eigenaar van het gebouw en de werklieden. Te Adverno, bij Catania (Sicilie), was de rijke grondeigenaar Politi op zijn landerijen, om naar eenige besproei'ingswerken te zien, toen hij opeens omringd werd door zes gewapende roovers, die de drie aldaar bezige arbeiders knevelden en opsloten in een naburig huis en de heer Politi naar diens woning brachten. Daar verzocht hun gevangene hun, even te wachten. Hij zou dan naar biunen gaan en het geld halen dat zij eischten. Maar de roovers dreven hem het huis in en dooden hem met bijlen, evenals ook zijne vrouw en de keukenmeid, die op het gerucht kwameu toesnellen. Na dien drievoudigen moord doorzochten de roovers het huis en staleu uit kasten en laden voor een waarde van 200,000 lire. De drie veldarbeiders worden verdacht van medeplichtigheid aan de misdaad en zij zijn in hechtenis genomen. Van de roovers werd nog geen spoor gevonden. In de diergaarde van Schoubrunn heeft een wild geworden oeros den oppasser Bolkl dood- gedrukt en vertrapt. Talrijke menschen zagen het vreeselijke schouwspel aan. Het beest ver- heugde zich steeds in de bizondere belangstelling van het publiek, omdat het een present van den Czaat aan Prans Jozef was. Een vreeselijk drama had Zondagavond plaats te Esch, een Luxemburgsch grensdorp, bij Aarlen. Een slachter, Wolfrom, die uit zijn betrekking was weggejaagd, was heengegaan in een toestand van opgewondheid, die aan zinneloosheid grensde. Met een groot mes gewapeud, snelde hij den weg naar Esch op, waar hij woonde. Hij ontmoette drie personen, welke hij beurte- ings aanviel en dooide, om daarna zijn woede nog te koelen op de lijken. De moordenaar is nog niet aangehouden kunnen worden, daar hij den tijd heeft gehad de l ransche grens over te vluchten. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een klein plaatsje in uw veel gelezen blad, naar aanleiding van de sensatie- makende geruchten, betrekkelijk den bouwvalligen toestand van ons schoolgebouw. Zeker verdient dat gebouw eene geduchte reparatie aan vloeren, plafonds, dak enz. Maar, hoe die toestand zoo plotseling levensgevaarlijk is geworden, en toch sedert jaren dezelfde was als op dit oogenblik, en wel zoodanig dat de school zou moeten gesloten worden en een honderd zeventigtal kinderen voor maanden van het onderwijs zouden moeten ver- stoken blijven, of beter gezegd op straat zouden moeten loopen, begrijp ik niet. Z'.in hier soms kwade praktijken in 't spel Hoe gehrekkig het onderwijs alhier ook is, en volgens het oordeel van een hooggeplaatst schoolautoriteit, en de gedurige klachten der ouders op een zeer laag peil staat, ware het toch nog beter dat de kinderen van straat gehouden werden. Onze vier mannekes, en vooral het hoofd, doen toch hun uiterste best, om de kinderen goede manieren te leeren, wat vooral in het oog valt bij het in- en uitgaan der school, niet een bende krulstaarten die hun hok uitspringen kunnen het verbeteren. Hoe vermakelijk ook, dat, toen ver- leden Maandagmorgen, bij het begin der klassen, slechts van de 1(34 leerlingen er maar 31 tegen woordig waren, uit vrees voor instorting, het hoofd der school zeker om de kinderen moed in te boe- zemen op theatrale wijze de aanwezige leerlingen waarschuwde met de woorden //Kindertjes wan- neer u soms iets hoort kraken, vlieg dan maar oogenblikkelijk naar de deur hoor Een probaat middel om geen enkel kind meer naar school te krijgenOf dat nu bij die man wezenlijk ernstig gemeend is, of wel, hij soms tuk is om eenige maanden het beroep van grooten diamantslijper uit te oefenen, onder het ongestoord geuot van zijne voile jaarwedde, het eerste betwijfel ik zeer. In ieder geval, met dien man, die in den jare 1884 het Axelsche gat is komen overgewaaid, goed geembaleerd in bewijzen van goed gedrag en bekwaamheid, is Philippine sinds jaren gezegend. Ik zal voor het oogenblik maar sluiten met den wensch, dst, hetzij eene nieuwe school, of wel de vereischte verbetering aan de oude, maar zoo spoedig mogelijk tot stand kwame, en ik hoop dat onze vroede mannen ook de noodige reparatie aan ons ouderwijzend personeel zullen toebrengeu en herstellen, wat zij verleden jaar, gedreven uit eigenbelang zoo schrikbarend tegenover onze ge- meente in het onderwijs misdaan hebben. U bij voorbaat mijn dank zeggende. UW ABONNti. Philippine, 20 Augustus 1903. En wat nu het bericht, dat daarop in uwe courant volgt, betreft, dat, om zoo te zeggen, onze openbare school op het invallen staat, daarvan heeft de commissie van gezondheid, op een parti- culier schrijven de treurige ondervinding opgedaan, dat dit werkelijkheid is. Toen deze Commissie voor een paar maanden een bezoek bracht werd zij door het hoofd der gemeeute, met voorbedachten zin door het gansche dorp geleid, maar de school, o, met de school daar had de Commissie niet mede te maken, dat was het neusje van de zalm (in vuiligheid natuur lijk). Als die Commissie daarin kwam, dan kon zij zien, hoe schandelijk dit gemeentegebouw is verwaarloosd. De Commissie was dus couleur de roze uit Philippine gegaan, alles was daar comme il faut. Maar daar kwam het schrijven. De Commissie herinnerde zich niet de openbare school bezocht te hebben en toen zij daarin kwam, verleden Vrijdag 14 Aug. toen sloeg zij de handen ineen van verbazing; zoo onzindelijk zoo vervallen had zij nog nooit een schoolgebouw gezien. De privaten, bah 't is te erg om te zeggen, het is of de kokers letterlijk geteerd zijn tot aan den bril, voor geen geld ter wereld zou iemand er gebruik van willen maken en daar moeten nu onze kinderen willeus of onwillens aan gelooven. In geen vijf, zes jaren is de beerput geruimd en dan het plafond in een der lokalen hangt maar meer aan de latten om bij de minste davering naar beneden te komen. In diezelfde klasse is een kelder ongeveer 2 M. diep en ongeveer 4 M. lang, waarin zich stinkend water bevindt en waarin de champion met ballen zoo groot als dubbele menschenhoofden aan de balken hangen te slingeren. Wat kon de Commissie anders doen, dan zoo een lokaal onmiddellijk afkeuren, want ook op den vloer zag men een vuil slijmerig spoor van slakken (deze diereu zijn er legio) alsof zij ool met het onderwijs te maken hadden, hadden zij op den grond eene spoorwegkaart geteekend. Nu vraag ik u, Mijnheer de Redacteur, zou er wel een gemeente in ons Vaderland zijn, waar zoo willekeurig wordt gehandeld en omgesprongen met verdienstelijke ambtenaren en waar zoo weinig toezicht gehouden wordt op de gemeentegebouwen U dankend voor de plaatsiug heb ik de eer met de meeste hoogachting te zijn, Uw dienstw. dienaar, VERITAS. Philippine, den 20 Augustus 1903. Mijnheer de Redacteur! In Uwe Courant van 18 dezer komt een be richt voor aangaande het hoofd der school, dat deze op verzoek van H.H. Ged. Staten ontheffiug heeft gevraagd van art. 36 der onderwijswet, om de bijbetrekking van klerk bij den Ambtenaar van den Burgerlijken stand te mogen behouden, en dat hem dit na bekomen inlichtingen van het Gemeentebestuur door Ged. Staten is van de hand gewezen. Dat een particulier daarmede onbekend is, is alledaagsch, maar dat een eerste Wethouder en tevens onze Raadsleden er niets van weten is wel wat al te kras. Daarom wenschte ik gaarne het schrijven van Ged. Staten te zien en, jawel, wat lees ik daar? ,/Overwegende dat uit de inlichtingen van het Gemeentebestuur is gebleken, dat de genoemde betrekking door den adressant niet geheel buiten de schooluren kan worden waargenomen, zoodat de waarneming er van moet geacht worden, de belangen van het onderwijs te schaden." Wie toch in 's Hemels naam moet de inlich tingen aan Ged. Staten verstrekt hebben Gaat het nu maar aan, dat zonder het college van B. en W. te kennen, zonder zelfs een Raadslid daarover te hooren, maar inlichtingen aan Ged. Staten worden gegeven, die geheel bezijden de waarheid zijn? Want onwaar is het, dat het hoofd der school deze bijbetrekking onder de schooluren bekleedde, dat weten al de ingezetenen, die voor den Burg. Stand zaken op het Gemeentehuis hadden. Ge- durende elf jaren werden die werkzaamheden buiten de schooluren waargenomen. Slechts een- rnaal en wel op dringend verzoek van het hoofd der gemeente is hij onder de schooluren op het Raadhuis ontboden voor die zaken en dat was nog wel tijdens die inlichtingen aan Ged. Staten zijn verstrekt 1 li-nusKliJK. In deze gemeente hebben geene aan- giften plaats gehad. Stnppeliiijk. Huwelijks-aangiften. 7 Aug. Adriaan van Kroonenburg, oud 21 j., jm. en Anna Maria Gelder- land, oud 18 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 17 Aug. Cerillus Johannes de Kerf (van St. Jansteen), oud 30 j., jm. en Elisa Jo hanna Clara Vereecken, oud 21 j., jd. Geboorten. 10 Aug. Coleta Iiegina Apolonia, d. van Anthonius de Bakker en van Apolonia Dorothea Klaas- sen. 15 Aug. Maria Rosalia, d. van Petrus de Vos en van Coleta Stevendaal. Maria Rosalia, d. van Johannes Sponselee en van Rosalia Verdurmen. 3 VLAG. NAAM. MJ. (VBnennstt^• Lading. 19 Ned. s.s. Eng. s.s. Ned. s.8. Eng. s.s. 20 19 20 Eng. s.s. idem Noor. 8 8. Duita. s.s. Deen. 8.8. Eng. 8.8 idem Belg. s.s. Deen. s.s. Eng. s.s. Voor Ter Slenzem Henri 1599 Wyborg Ann Webster "2241 Londen Amulet 2869 Leith Algethi 1551 Londen Van Ter Seuzen River Lagan 2272 Londen Rosa 1308 j Goole Tour Cent Sif 2024 Cardiff Johanna 3914 Frederikstad Neptun 2218 Hernosand Faraday 2525 New-Castle Sea Hound 3085 Londen Belgica 2772 Goole Agnete 3190 Libau Truro 3366 Hull Tan (lent i 2683 ,Antwerpen 3420 Sunderland 2762 Londen 2658 Goole 2946 Bleyth 1956 Emden 696 Helzingfors hout stukg. idem ledig stukg. macadam kolen nuut bout atukg. idem idem hout stukg. ledig idem stukg. idem ledig idem briquetten 19 IDuits s.s. Viadra Eng. s.s. Bendale idem iSea Gull idem Don Noor. s.s. Fulton Duits. s.s. Feronia 20 Eng. sch. W. Briigmann Voor Selzaetei (9 Eng. 8.8. Alchymist 11079 IKonstantin. creosoot Van Selzaete i 19 Noor. s.8. Frost 1 1697 |Methil [ledig Van 3 9 tot en met 20 Aug. werden langs de Oostsluizen alhier 22 binneuvaartuigen op- en 26 afgeschutdoor de Westsl. 23 op en 12 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 6