BIJVOEGSEL Tsr Neuzensche Courant (iemengde berichten. Zaterdag 22 Augustus 1903. No. 4421. FEU fn'ETOH" SIGN0RA STELLA. RECHTSZAKEN. Arromlissements-rechtbank te Middelhurg. Duitschland. De opstand in Macedonie. doe], samen te werken met Rusland en Oostenrijk in een vloot-demonstratie tegen Turkije. Toch heerscht in diplomatieke kringen aan den Bosporus de overtuiging, dat het niet zal komen tot een gewapend conflict, waar ook, op het Balkanschiereiland. Want ook te Sofia is men er blijkbaar bang vour, den toorn van den Zieken Man tot het uiterste te prikkelen door openlijken steun van de opstandelingen of onverholen goed- keuring van hun daden. Alleen in Servie raadt een deel van de pers aan, zich op alles voor te bereiden, om op het geschikte oogenblik gewapen- derhand in te grijpen tot verwezenlijking van de Grootservische idealen. Het wordt nu mogelijk geacht, dat de moord op den Russischen consul Rostkowsky te Monastir het gevolg is geweest van een incident, dat den dag v<5or den moord is gebeurd en waarin de vice-consul van Groot-Brittannie aldaar betrokkeu is geweest. Mac Gregor, zoo heet de vice-consul, kwam voorbij een Turkschen politiepost en de dienstdoende politie-schildwacht bewees hem niet de voorgeschreven eer. De vice-consul liet den politie-kapiteiu buiten komen en vroeg genoeg- doeniug en, toen de kapitein zijn ondergeschikte trachtte te vercntschuldigen, eischte Mac Gregor, dat de officier de plaats van den schildwacht inne- men, diens geweer nemen en hem het militair eerbewijs zou brengen. De kapitein gehoorzaamde. Den volgenden dag werd Rostkowsky vermoord. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Aug., de volgende vonnissen uitgesproken J. B. d. B., oud 20 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. T. J. I., oud 21 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. P. J. Y., oud 27 j., arbeider te Kauter (Clinge), is wegens beleediging van een ambtenaar veroor deeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. C. P. K., oud 52 j., tijman, wonende te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Men meldt uit Haarlem De zaak der firma Kleinman en C°., die door het faillissement Laane en Van Bemmel gesloten werd, is heropend. Van nacht om half twee vermiste een bewoner der Veemarkt te Rotterdam zijn lOjarig zoonije, dat in zijn nachthemd deouderlijke woning had verlaten. Bij onderzoek werd de jongen bij de buren in bed gevonden Spoorwegdiefstallen. M >rgen zullen voor de rechtbank te Rotterdam terechtstaan 1 remmers in dienst van de Hollandsche IJzereu Spnorwegmaatschappij, van wie 3 beklaagd van diefstal van schoeuen en 1 van diefstal van koffieboonen. Naar de Dordt. Ct. verneemt, heeft de machine- fabriek der firma Kievits Van Reede te Papeu- drecht Zaterdag het meerendeel van haar werkvolk, ongeveer 200 man, ontslagen, als gevolg van het faillissement der kassiersfirma Laane Van Bemmel te Haarlem. Een man, die Maandag voor het kantongerecht te Winschoten weigerde den vereischteu eed als getuige af te leggen, op grond dat hij Baptist was en Gods Woord hem dit verbood en daarna in gijzeling werd gesteld, heeft Ds. van Beek, te Stads- kanaal zijn raadsman telegrafisch gevraagd wat. hij nu moest doen. Naar men zegt, heeft Ds. van Beek zich telegrafisch gewend tot den Minister van Binnenlandsche zaken. De man vertoeft in- tusschen nog in het huis van bewaring. Woensdagavond liep een 13jarige jongen op de Markt te Delft zoo hevig tegen een anderen jongen aan, dat hij hersenschudding kreeg en per rijtuig naar de ouderlijke woning moest worden vervoerd. Een reusachtige paraplu. Op een der drukste punten der gemeente Rotterdam, nabij het centraalstation, bevindt zich het hotel en cafe-restaurant //De VereenigiDg", waaracbter een groote tuin gelegen is, ruimte biedend voor 1500 a 2000 personen. De vochtige zomermaandeu van dit jaar en de kermisdrukte, die groote menschendrommen naar de vermakelijkheden lokte in den tuin van //De Vereeniging," hebben den ondernemer, den heer Hobroeckx, op het practische denkbeeld gebracht, den tuin in minder dan een minuut te overdekken, wanneer de ouheilspellende bewolkte lucht de feestvreugde dreigt te verstoren en zoodoende een menschenmenigte van bijna 2000 in 45 seconden tegen het hemelwater te beschntten. In den tuiD, die eene oppervlakte heeft van pi. m. 1000 vierk. M., zijn op betonfundeering aangebracht 16 ijzeren kolommen, verbonden door ijzeren leggers, waaraan bevestigd is een geprepareerd brandvrij zeildoek. In opgerolden toestand zijude, kan de over- kapping of paraplu in 46 seconden met twee handles, die uit zichzelf kunnen afloopeu, neer- gelaten worden. Onder de overkapping bevinden zich aan de ijzeren kolommen acht lampen van 1500 normaal- kaarsen. Diiisdagavond trof den heer H. W. van Helden, koster der Grootekerk te Dordrecht, een ongeluk, dat een noodlottigen afloop had. Nog geen twee uren nadat het plaats had, is de onge- Iukkige onder hevige iuwendige pijnen overleden. Omtrent de toedracht deelt de Dordr. Ct. het volgende medeNadat een rukwind een halve kruin van een der zware iepen langs het kerk- plein had afgeslagen, zoodat die met het onder- eind nog gedeeltelijk aan de stam vast zat en met de takken in den nevenstaanden boom hing, hadden werklieden den zwaren tak afgezi agd, waardoor die loodrecht naast den boom was op den grond gevallen en blijven staan. Met een tuuw zou men hem toeu naar de binuenzijde van het plein omtrekken. Op het oogenblik dat de heer Van Helden naast den tak stond, werd die door een nieuwe windvlaag omgeworpeu, tegen den heer v. H. aan, die daardoor voorover op den grond sloeg, door de zware massa in rug en lenden getroffen. Terstond werd hij onder den tak van- daan gehaald en bewusteloos in zijn woning ge- dragen, waar dadelijk geneeskundigc hulp bij de hand was. Weldra kwam hij weer tot bewust- zijn en klaagde hij over hevige pijn, maar de geneesheereu constateerden dat er niets gebrokeu was en achtten zijn toestand niet zorgwekkend. Hij schijnt echter zware iuwendige beleedigingen te hebben ondergaan, die den dood tengevolge hebben gehad. Woensdagmiddag werd de Oude Kaai te VI olfaartsdijk door een hoogst treurig ongeval in opschudding gebracht. De arbeider J. L. had zich naar gewoonte met zijn vrouw naar den akker begeven en de zorg voor zijn drie kindereu toe- vertrouwd aan een arme weduwe, die zoo schrijft men door ouderdom en zeer verminderde VAN BE VAN De sociaal-democratische Vorwiirts schrijft z/Tu hofkriugen spreekt men op het oogen blik over hoogst zonderlinge plannen. De ontworpen groote en ze°r kostbare heirbaau die van het Berlijnsche paleis over Picheiswerder, lijurecht naar Doberitz moet leiden en waarvan het doel niet zeer duidelijk was, zou hare eigei- lijke bestemmiug krijgen in een plan, dat op even ongegronde als srmbere stemmiugen gevestigd schijnt. Het plan komt hierop neer, dat men op het eilaud Picheiswerder een familie-paleis van den Keizer zal oprichten, dat als loekomstige verblijf- plaats voor de keizerlijke familie moet dieuen. Het heele eiland zal in het bezit v.an de kroou komen en dan streng van de builenwereld afge- sloten worden. Door middel van de Duberitzer heirbaau zoudeu dan in zeer korten tijd troepen om het eiland samengetrokken kunnen worden. Maar deze Hohenzollernsehe vesting zal niet alleen in strategisch-militair, maar ock in politiek opzicht beschermd worden. Men gaat met het plan om, het eiland, het district om den heirweg en de Spandausche staatswerkplaatsen, te vereenigen tot een bijzonder admiuistralief gebied en een kiesdistrict van den Rijksdag,* waarin slechts ge- employeerden van den Keizer" zouden wonen en waardoor de verschrikkelijke mogehjkheid ver- dwijuen zou, dat het district van het paleis door een republikeiu vertegenwoordigd werd. En op deze veiligheidsmaatregeleu moet einde- lijk de kroon gezet worden door h*t nieuwe voor- schrift, dat de troepen van de garde niet meer rechtstreeks gelieht maar uit uilgelezeu manschappen van andere regimenten zouden gevormd worden." Het bericht van de Vorwiirts lijkt ous, zegt de N. R. Ct., te fantastisch om waar te zijn. Het is echter mogelijk, dat een dergelijk plan uitge- broed is door beaugste ultra koningsgezinde hove- liogen. Het zou dan het antwoord moeten zijn op de bedreigiug van de socialisten, dat zij tegen de volgende verkiezingen voor den rijksdag iu zoo grooten getale naar het Berlijnsch paleis-district zullen verhuizen, dat zij zeker kunuen zijn ook iu dat district de meerderheid te krijgen. De National-Ztg. zegt te kunnen verklareu dat er van dit fraaie verhaal geen woord waar is. De Vorwiirts houdt daartegeuover haar bericht staaude. Uit nadere preciese berichten van het terreiu van den opstand in Macedonie blijkt nu, dat de geheele bergachtige streek tusschen Dibra, in het noordwesten van het vilajet Monastir, tot Kozani, in de macht van de opstandelingen is. De opstandelingen zitten daar vrijwel op hun gemak, omdat het geaccidenteerde terrein hun zeer groote voordeelen geeft op de Turksche troepen, die hen moeten bestrijden, maar die Set land slecht kenneu en dus detachemeritsgewijs telkens in een hiuder- laag loopen. In de brandpunten van den tegenwoordigen opstand, waar het Bulgaarsche element de overhand heeft op de overige stammen, was het bij vorige oproerige bewegiugen tot dusver vrij kalmgewiest en daarin ligt juist het gevaar. Want in de Vrij bewerkt door AMO. Natuurlijk kwam dit ook juffrouw Jenuer ter oore, en zij onderhield er hare nicht over op lang niet malsche wijze; doch als eenig antwoord deed Dolly niets dan schteien en snikken. Daarom besloot tante Jenner, er met den siguor zelven over te spreken. Alzoo zoud zij een boodschap om een gesprek met den violist te vragen, en kreeg ten antwoord, dat Mr. Giotto haar zou te woord staan. Gekleed iu zwart zijden japon en met een groote, keurig opgemaakte muts op het hoofd, kwam juffrouw Jenner, als een driemaster met voile zeilen, de kamer van den violist binneu. //Uw dienaresse, mijnheer zei ze, alvorens plaats te nemen op den stoel, dien Giotto haar aanbood. //Ik hoop, dat ge het mij nitt zult kwalijk nemen, dat ik u kom storen, om u te spreken over eene zeer kiesche aangelegenheid." Giotto had een zuiver geweten, maar deze iuleiding maakte hem toch ongerusthet bloed vloog hem naar het hoofd, terwijl hij dacht z/Wat zou die vrouw toch bedoelen Hij boog echter beleefd en zei: //Spreek vrij uit, juffrouw." Juffrouw Jenner kuchte even en zei teen //Het is over Dolly Star, dat ik u wensch te spreken, mijnheer." De violist was daarmee bijzonder in zijn schik. ffHoe toevallig," zeide hij, //ik heb reeds lang het voornemen gehad om eens met u over dat eerste plaats zijn deze streken vanwege het revoluti- onnaire comile overvloedig van wapenen en ammunitie voorzien kunnen worden en in de tweede plaats zullen, wanneer nu ook in de vilajets Uskub en Saloniki, de brandpunten van den opstand van October des vorigen jaars, de opstand algemeen wordt, wat vast en zeker wordt verwacht, e'e moeilijkheden voor de Turken geweldig groot worden. Men berekent, dat in dat geval minstens 200,000 geoefende manschappen noodig zullen zijn, om met eenige kans op succes tegen de op- roerlingen op te treden. In het geheel woedt de opstand nu in 126 Bulgaarsche dorpen, terwijl de opstandelingen alle hoogten bezet houden, die de spoorwegeu bestrijken, en daar de krijgskaus hun tot nog toe over het algemeen gunstig is geweest, ontvangen de oproerlingen dagelijks versterkingen. Een aau- zienlijk aantal dorpen is door de bewoners verlaten, die gemeene zaak hebben gemaakt met de op standelingen. Die dorpen zijn thans geheel ver laten, kiuderen en ouden van dagen hebben zich in afgelegen daleu onder de bescherming der opstandelingen gesteld en de vrouwen zorgen voor het gereeimaken van het voedsel, het vervaardigen van ammunitie en het verplegen van de gewonden. Inmiddels blijven berichten, aangaande nieuwe gevechten, inkomen. Bij het dorp Selschickta is een aanzienlijke Turksche troepenmaeht aangevallen door een sterke bende uitstekend bewapende op standelingen. Aan Turksche zijde sneuvelden 250 man, aan de andere zijde ongeveer 100. De Bulgaarsche dorpen lsbichta en Kriveni zijn iu brand gestoken en met den grond gelijk gemaakt. Bewoners van de dorpen Tirnovo en Magarevo hebben een transport van 80 wageus met ammunitie en voediugsmiddelen voor het Turksche leger buitgemaakt en zich bij de opstaudelingen gevoegd. Uit wraak hebben de Turken de dorpen iu brand gestckeu. De metropoliet van Saloniki heeft een telegram ontvangen, meldende, dat de Turken, ua Kruschevo binnengetrokken te zijn, de inwoners ernslig mis- handelden. Een 150tal Griekeu en Wallachen, ooder wie ouden van dajren en kinderen, werden te voet gevankelijk naar Monastir gevoerd. Onder- weg bezweken vijf van deze ongelukkigen. Een bende opstandelingen ter steikte van 200 man, trachtte Zaterdag 1.1. een Turksch dorp in het district Sorowitsch in brand te steken. De Turksche troepen kwameu tijdig om de uitvoering van dit plan te doen mislukken, en verjotgen de aanvallers. Iu het district Fiorina staken opstandelingen met dynamietbommen een dorp bijna geheel in brand, doch werden door de Turken met zwaar verlies op de vlucht gedreveu. Belialve over den toestand in Macedonie begint de Porte zich nu ook ernstig ongerust te maken over de bedoelingen van de demonstraties van het Russische eskader in de Turksche watereu van de Zwarte Zee, want er is nu geen twijfel meer aan, of de bedoeling van Rusland is, de in ver- band met den moord op den consul Rostkowsky geformuleerde eischen met betrekking tot de paci- ficatie van Macedonie kracht bij te zetten. Men oordeelt de uitzending van het Russische smaldeel echter niet iu evenredigheid met de belangrijkheid dier eischen en daarom wordt gevreesd, dat Rusland boveudien nog zal eischen de aaustelling van een Christelijkeu gouvemeur-generaal voor Macedonie. Zooveel is zeker, dat Rusland optreedt met goedvinden van Oostenrijk, aan welke mogendheid eveneens vlootdemonstratie-bedoelingen worden toegeschreven, terwijl tevens geruchten loopen, dat bevelen gegeven zijn voor de concentratie van de Italiaansche vloot te Port Augusta met het meisje te spreken. Naar ik verneem, is zij eene bloedverwaute van u, en met genoegen wil ik eens met u over hare toekomst spreken. Ge kunt niet be- grijpen, hoe goed zij vorderiugen maakt iu de kunst." z/Maar al te goed, vrees ik, mijnheer." z/Neen, juffrouw, dat is onmogelijk. Niemand ter wereld kan in de muziek geuoeg vorderiugen maken." z/Het is allemaal tijd verknoeien, mijnheer. Denkt ge er ook zoo niet over P Ik bedoel niet voor u, maar voor iemand als Dolly, die een uederige positie heeft. Ik wilde u dan ook metem maar zeggen, dat de meuschen er over zullen spreken." //Natuurlijk, dat zullen ze," gaf- Giotto toe. //Om duidelijker te spreken, moet ik u zeggen, dat de menscheu er over praten, alsof gij en Dolly een soort van vrijage met elkaar hebt." Giotto werd rood van ergernis. Hij was, gewoon in muzikale kringen zich ongedwongen te bewegen, en had nooit gedacht aan verkeerde gevolglrek- kingen. Hij was getroffen door Dolly's wouder- schoone stem, en gretig had hij de gelegeuheid aangegrepen om hare verdere vormiug te verzorgen, gedeeltelijk uit belaugstelling en gedeeltelijk tot afwisseling in het eentonig leven op het kastcel. Doch overigeus schonk hij haar evenveel aandacht als hij een jongen in hetzelfde geval zou geschonken hebbenbehalve op den dag van de algemeene repetitie in de groote hal, had hij nooit op hare kleeding of voorkomen gelet. Boveudien was hij een g.-boren gentleman met een trotsche inborst dat thans zijn naam in een adem werd geuoemd met die van een dienstmeisje, was niet zeer vleiend voor zijn gevoel van eigenwaatde. Hij richtte zich trotsch op en zeide boos z/Het is al te erg, juffrouw Jenuer, mij zoo iets te durveu zeggen. Op verzoek van mylord heb ik belangstelling getooud in de muzikale studie van juffrouw Star, en het is onverantwoordelijk om uit eeu geheel onschuldigen orngang zulke sleehte gevolgtrekkiugen te maken. Maar ik zie niet in, dat ik mij iets daarvan behoef aan te trekken mij kan rneu er niet door benadeeien." vNeen, mijnheer," autwoordde juffrouw Jenner gevat, ven dat is juist het ergste. Het kan u niet benadeeien. Voor de goede mauieren en voor de goede zeden zou het beter zijn, geloof ik, als de heeren wat meer benadeeld werden door zulke gevallen, waarin wij arme vrouwen thans alleen het nadeel onderviuden. Maar een andere vraag is, of het Dolly ook benadeelt. De goede naam van een jong meisje gaat licht verloren, en dien krijgt zij niet zoo geraakkelijk, terug. Zij is zeer joug, en erg verzot op hare muziek, en zooals ge zelf zegt, stelt ge belang in hare toekomstmaar zou het dan niet goed zijn, er aan te denken, dat muziek niet het eenige is, dat voor haar van belang mag heeteu z/Het meisje schijnt een zeer kiesche opvoeding te hebben genoten," verklaarde Giotlo. //In haremauier van doen tegen de mannelijke leden van hetabdijkoor heb ik opgemerkt, dat zij zeer teruggetrokken is." z/Dan zou het best wezen, haar zoo te laten blijven, mijnheer. Of om duidelijker nog te spreken Hoe zoudt ge het vinden, als uw zuster den geheelen dag met een knap jong heer samen was om op de piano en de viool muziek te maken, zonder dat er een vertrouwd persoon bij tegen- woordig was //Ge hebt gelijk, juffrouw Jenner. Nu zie ik in, dat ik gehaudeld heb zonder zorg te dragen voor den goeden naam van juffrouw Star, en ik ben u dankbaar, omdat ge mijue aandacht op deze tekortkoming hebt gevestigd. Ik deuk er echter niet over om in de muzikale leiding van uwe nicht verandering te brengen. en toch kan ik uw bezwaar uit den weg ruimen, geloof ik. Wat zoudt ge er van zeggen, als Maria Pia, de moeder van de Italiaansche huisbedienden, voortaan bij Dolly's oefeningen in mijne kamer teg nwoordig was? Zij heeft tijd genoeg en is een betrouwbare vrouw. Mylord zal haar voor die uren zeker ruim beloonen, dat weet ik wel vooruit. Zou deze maatregel voldoende zijn om den goeden naam van uwe nicht tegen lasterpraatjes te beveiligen, denkt ge z/Ik ben er volkomen mee tevreden, signor. Ge haudelt als een volmaakt gentleman, en ik hoop, dat ge mij mijn vrijmoedig spreken niet kwalijk neemt." //Ik ben zeer verheugd, dat ik met u gesproken heb, en ik moet bekeunen, dat uw inzicht juist was. Uwe nicht heeft eene schoone toekomst voor zich, en zij is wel waard, dat er zorg voor haar gedragen wordt. Eenmaal zal zij ons alien eer aandoen. En thans hebt ge alles gezegd, wat ge op het hart hadt, mag ik nu ook eens vrij met u spreken z/Wel zeker, mijuheer. Het zal mij aangenaam zijn naar u te luisteren." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1903 | | pagina 5